Nummer 36 Zondag 3 Mei 1914 37e Jaargang Tweede Blad. SUNLIGHT Gemeenteraadsvergadering, „Publiciteit is Geld." Reclame. Een Geneesmiddel, Reclame, Ingezonden Stukken. Overwerkte nieren. Rechtzaken. Bij kspostspaarbank De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Zij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. Vryh. Cappel. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 29 April des avonds ten 7 uur. Voorzitter Baron van Heeckeren van Wallen. Ongeveer 7 15 uur opent de Voorzitter de vergadering, afwezig het lid Stam. De notulen der vorige vergaderiog worden nadat op voorstel van den heer Oerlemans een kleine wijziging is aan gebracht, onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1 Ingekomen Stukke'n. a. Schrijven van Ged. Staten, houdende mededeeling van een Kon. Besluit tot goedkeuring van het raadsbesluit om den burgemeester tot tijdelijk secretaris te benoemen. b. Procesverbaal van kasopname. Voorzitter. Door B. en W. is in dato 30 Maart bij den ontvanger procesverbaal van kasopname gedaan. Uit het onder zoek is ons gebleken dat de boeken ordelijk waren bijgehouden en het dien- overeenkomend bedrag f 124.67 in kas aanwezig was. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Voorzitter. Verder wenschen B en W. de raad mededeeling te doen, dat de gemeente op een gedeelte van een erfe nis van de familie Both beslag heeft ge legd.Dat gedeelte is van den krankzinnige Both. Wij hebben dat gedaan na een op gaaf van den boedelnotaris te hebben ontvangen, eerst daarna hebben wij door een deurwaarder executoriaal beslag laten leggen. Het bedrag bedraagt f225.53. Daar krijgen het Rijk en de Provincie hun evenredig aandeel van zoodat er voor de gemept! te nog i 125.43 overblijft. 2 Bespreking aangaan eener geldlee- ning. Voorzitter. De aanbesteding van de school heeft plaats gehad en dat werk kost de gemeente f 820. Het loon van Michaels bedraagt f 25. De installatie van gaslantaarns kost f 158.40, de automa tische aanstekers f 165. Dat is te samen f 1168.40. Wij krijgen van het Rijk voor de verbetering van de school 25°/0 sub sidie, is f 205 en met het geld van Both medegerekend hebben wij dan f 350. Verschillende zaken moeten nog wor den voldaan. Zoo heeft de leverancier van de gaslantaarns al een brief geschre ven om te betalen. Ik stel echter voor het volle bedrag te leenen, dan kunnen wij die f 205 daarbij wel verantwoorden. Het eerste jaar zouden we dan ook f 200 meer kunnen aflossen omdat we die sub sidie hebben en de andere jaren kunnen we aflossen zooals we besluiten. Die f 125 kunnen wij nog als kasgeld beschouwen. Wij moeten daarvoor toch nog een tij delijke geldleening aangaan. Aan rekeningen hebben wij nog te betalen f 568.94 en er is totaal in kas f 350 zoodat er op het oogenbllk nog een te kort is van f218.94. Dat wij een zoo belangrijk te kort hebben, komt door dat wij de begrooting sluitend gemaakt hebben- met er een bedrag op te brengen van f 1190 dat wij hebben aangevraagd als een buitengewone subsidie aan H. M. de Koningin als tegemoetkoming in de kosten van het onderwijs. In plaats van f 119(f hebben wij slechts f 500 gekregen. Het kon dus niet uitblijven of er moest een te kort komen. Er is heel zuinig gewerkt dit jaar, anders zou het tekort nog grooter zijn geweest. Op de meeste posten is een overschot gebleven. Oerlemans. Het slot is toch dat er nog een tekort is van f218. Voorzitter, fa. B. en W. stellen echter voor een rondbedrag van f 1400 te leenen. Van der Hoeven. Komen er nu nog aparte rekeningen voor werkzaamheden. Voorzitter. Die komen op de loopende rekening. Dat is gewoon onderhoud. Voor het Raadhuis, school, schoolhuis en straat lantaarns is dat f 96.42. Oerlemans. Het beste is dat u een leening van f 1400 aangaat om weer niet direct te kort te komen. Voorzitter. Ik heb al eenige moeiten gedaan om de leening geplaatst te krijgen. Daarvoor ben ik geweest bij den heer Kamp, kassier te Waspik. Ik had ver nomen dat deze wel eens kleine leeningen afsloot. Bij andere kassiers, dat is mij be kend, behoef je onder f 2500 niet te ko men. De heer Kamp was er echter ook niet voor te vinden. Wel wilde hij de tijdelijke geldleeniog aangaan tegen 5°/o Wij moeten dus zien dat wij op een andere manier de leening gesloten krij gen. Ik wil me zelf niet in deze op den achtergrond stellen, doch voor mij is het te moeilijk. Voor iemand die zaken doet ot voor een boer gaat dat gemak kelijker. Die kan met een aflossing van f 250 iets doen, doch ik kan dat nooit beleggen. Bovendien moet ik er kapitaa voor losmaken en dan heb ik er altijd een strop aan. Ik zeg voor een boer of zakenman is dat iets anders. I)ie weet dan en dan ontvang ik f250, daar kan ik rekening mee houden. Oerlemans. Zou men er geen publici teit aangeven. Voorzitter. Er is geen een kassier die het doet. Ik voor mij kan het bovendien nog moeilijk doen, wijl ik van daag of morgen toch weg ga. Oerlemans. Dan betalen we U toe nog uit en dan is het een plezierige her inaering aan deze gemeente. Voorzitter. Misschien is een der heeren wel genegen. Oerlemans. Ik geloof niet dat je voor 4'/2 °/o zal klaar komeD. Ik zou nog eens bij een kassier probeeren. Wij kunnen dan onder onze kennissen ook wel eens rond hooren. Aldus wordt besloten. 3. Aanvraag subsidie verbouwing van de school. Voorzitter. Ik stel voor aan de Konin gin subsidie aan te vragen. Aldus wordt besloten. 4. Af en overschrijving. Voorzitter. Enkele posten zijn over schreden en wel voor een totaal bedrag van f 94.41. Dit bedrag kan echter van andere posten worden overgeschreven. Wordt aldus besloten. 5 Aanbieding verslag van den toestand der gemeente in 1913. Wordt voor de leden ter visie neder- gelegd. 6 Aanbieding verslag medische politie. Voorzitter. Burg. en Weth. hebben besloten aan den heer de Bruyn te Elle- meet en Ellekerzee, benoemd tot secre taris alhier, te berichten, dat hij een toe stand heeft geschapen, die niet langer kan bestendigd blijven. Wij zullen hem aanzeggen dat hij dus voor 8 Mei moet berichte» of hij al of niet zijne benoeming tot gemeente secretaris aanneemt en hij met 1 Juai in functie moet treden, zoo hij tot aanneming besluit. Oerlemans. De toestand kan niet lan ger bestendigd blijven, daarom juich ik het voorstel toe. Voorzitter. Laten wij hopen dat wij de raad er niet meer lastig over be hoeven te vallen. Verder niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. dat alle voorkomeude. ziekten kan genezen kan nimmer bestaan. Voor elke ziekte moet dus een ander geneesmiddel gemaakt en gebruikt worden. MAAGPOEDER van Apotheker Boom, waardoor reed9 duizenden maaglijders zijn genezen van maagpijn, maag, kramp, zunr, hartwater en slechte spijsverteering. Prijs per doos f 0.75. ASTHMAPOEDER van Apotheker Boom, dit poeder geeft bij inademing onmiddellijk verlichting bij Asthma en hieruit voort komende borstbenauwdheid en borstbeklem- ming, zelfs bij den hevigsten aanval. Prijs per doos f 0,65. HOOFDPIJN (Migrsinine) PASTILLES van Apotheker Boom zijn een zeker werkend geneesmiddel tegen hoofdpijn, migraine, s chele en zenuw hoofdpijn. Prijs per flacon 0.80. Proefflacon f 0.30. KINA KOORTS DROPPEN van Apotheker Boom zijn gemaakt van de zuivere kinabast en ziju doordat de kina direct opgelost in de maag komt, een spoedig werkend middel tegen koorts, binnen koorts, malaria en ge vatte koudp. Prijs per flacon f 0.60. LAXEERPILLEN van Apotheker Boom, zuiveren het bloed, verdrijven gal en slijm en bevorderen den stoelgang. Prijs per doos f 0,50 en f0,25. STAALPASTILLES ran Apotheker Boom, zijn gemaakt van melkzonr ijzer en bederven nimmer. Deze zijn een goed middel tegen bloedarmoede, biee zucht en daarnit voort komende ziekten eD de pastilles wekken den eetlust op. Prijs per flaconf 1,20 en f 2.- HOESTSIROOP van Apotheker Boom, aanbevolen door Dr. Poolmin tegen hoesten, heeschheid en kinkhoest. Deze. siroop maakt de sliim los en doet de hoest spoedig be daren. Prijs per flacon f 0.70. AAMBEIENZALF van Apotheker Boom geneest spoedig in- en uitwendige aambeien, blinde en bluedende. Het jeuken bedaart spoedig. Prijs per potje f 0,50. Bovenstaande geneesmiddelen zijn alleen echt met den naam Boom, en verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinkels. Waar niet verkrijgbaar wordt het gevraagde na ontvangst van het bedrag, met verhooging van 10 cent, voor portkosten, franco toe gezonden door Firma A. H. BOOM, te Arnhem. 1 5509 Brief van de gymnastiek-vereenlging S. H. J. te Drunen, met dankzegging vcor de verleende subsidie voorts dee- len zij mede, dat 12 jongelui uit Baard wijk aan den cursus deelnemen. Besluit van Ged. Staten waarbij het Kohier van den Hoofd. Omslag kan worden vastgesteld op een bedrag van f 2215,43, Besluit van Ged. Staten tot goedkeu ring van eene subsidie van i 10,aan de gymnastiek-vereeniging. De Voorzitter deelt mede dat bij den gemeente-ontvanger de kas is opgeno men, dat de boeken regelmatig zijn bij gehouden, en het geld dienovereen komstig aanwezig was. Besluit van Ged. Staten, waarbij de aanslag in den H. O. van den gemeente ontvanger H. Schonk wordt gebracht van f40,46 op f3l,3872. Brief van den Directeur-Generaal van de Post- en Telegrafie uit den Haag dat met ingang van 1 Mei de postdienst van Baardwijk in verbinding wordt gesteld met de trein van 8.34 te Waalwijk. De Voorzitter deelt nog mededat de minister de aanvraag om subsidie voor de verbouwing van de schoei niet heeft toegestaan. Aanbieding verslag van den toestand der gemeente en van den toestand der volkshuisvesting. De Voorzitter zegt dat deze versla gen op de secretarie ter inzage zullen worden gelegd. De agenda afgeloopen zijnde, vraagt de Voorzitter of iemand nog het woord verlangt. Het lid van Beijnen zegt dat ze bij van Woensel dien jongen wel weg wil den hebben. De Voorzitter zegt, dat, ofschoon het niet zoo'n gewild exemplaar is, hij toch zijn best zal doen. Niemand meer het woord verlangende, sluit de voorzitter de vergadering. f 15.waard. We mogen toch gerust het schoolhuis vergelijken bij een huur huis, niet waar Al wordt de huur ook niet in geld betaald, de, heer Tr. heeft m.i. dezelfde rechten als eeD huurder. B. en W. hadden het wel op zijn zui- Digst uitgerekend volgens de huurwaarde om tot dat kolossale bedrag te komen, doch volgens mijne bescheidene meening niet zeer v\>ordeelig voor den heer Tr. Ook levert de heer Middelkoop m.l. wel het bewijs den heer Tr. niet te ken nen, want dan zou hij niet bang zijn dat deze een schadevergoeding zou aan nemen om dan met Mei, Juni of Juli ontslag te nemen. Daarvoor ken ik den heer Tr. als te eerlijk. Het verwondert mij dat de heer Middelkoop ook niet weet dat van ontslagname tegen Juni en zeker tegen Mei, geen sprake kan zijn, daar de aanvrage daartoe dan toch wel reeds moest zijn ingekomen, wat hem als Wethouder dan toch wel bekend zou zijn. Daar het geenszins mijn bedoeling is om onvriendelijk te worden wil ik maar liever niet in verdere details treden. Hoogachtend, Een Capellenaar. BAARDWIJK. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 29 April des avonds ten zeven uur. Voorzitter Edelachtb. heer van Heijst. Ongeveer half acht op»nt de Voor zitter de vergadering; aanwezig alle le den. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. 1. Wijziging gemeente begrooting 1913. De Voorzitter deelt mede dat enkele posten overschreden zijn tot een bedrag van f 110.41. Dit bedrag kan van de verschillende Hoofdstukken worden afgeschreven. Aldus wordt besloten. 2. Electriciteits-voorziening. De Voorzitter zegt dat er nieuwe stukken zijn ingekomen, wijl aanvanke lijk de berekening was gebaseerd op Waalwijk/ Baardwijk en Besoijen. Ge noemde gemeentebesturen hebben een onderhoud gehad met prof. van Swaaij, welk onderhoud leidde tot 't plan, de electriciteit gezamenlijk of wel van Waal wijk te betrekken. De stroom zou dan, evenals het gas aan denzelfden prijs beschikbaar kunnen worden gesteld. De gemeente kan zelf standig geen concessies geven voor licht, voor kracht zou ze dit wel kunnen doeo. De Voorzitter acht het 't voordeelig- ste zich bij Waalwijk aan te sluiten, wijl anders de Hoofd, Omslag wel met f 500,moet worden verhoogd. Verder ziet de Voorzitter er geen be zwaar in de stukken zoo in te zenden, daar de gemeente dan hare bevoegd heid niet te buiten gaat, met het oog op 't gascontract. Wethouder Pullens is er voor cijfers te krijgen. Nadat de Voorzitter de verschillende stukken nog heeft voorgelezen, wordt met algemeene stemmen beslotpn om met Waalwijk af te werken, in den geest, zooals die in de vergadering is opgezet. 4. Ingekomen stukken. Besluit van Ged. Staten tot goedkeu ring wijziging begrooting 1913. M. de R. Het zij mij vergund enkele opmerkin gen te maken naar aanleiding van het geen de heer Van der Leeden in de A. R. P. C.-vergadering van Maandagavond opmerkte over mijn niet-verschijnen ter vergadering (volgens verslag Echo). Daar is wel iets gezegd doch veel weggela ten (idem volgens verslag). Ten eerste heb ik Maandagmiddag persoonlijk den heer Van der Leeden bezocht en hem uiteengezet, waarom ik de vergadering niet zou bezoeken. Ten tweede heb ik verklaard me geenszins terug te trekken, doch heb nogmaals gezegd bereid te zijn op een openbare vergadering, dus niet in be sloten kring met hem te debatteeren. Namens de afdeeling Waalwijk van het N. O. G. W. Bos. Geachte Redactie. Ten zeerste zoudt U mij verplichten door opname van onderstaande in Uw blad. Bij voorbaat hiervoor mijn dank. Het is naar aanleiding van hetgeen ik lees In het raadsverslag der gemeen te Capelle, voorkomende in Uw vorig nummer en betrekking hebbende op het verleenen van vergoeding voor het gemis van tuin, aan den Weled. Heer W. G. Treffers. De meeningen daarover liepen wel sterk uiteen, want de een vindt het >veel te veel* de ander »te weinig*. Ik moet zeggen dat ik niets anders kan dan mij geheel aansluiten bij bet laatste en niet kan begrijpen hoe men iemand, die, volgens een in dat zelfde blad voorkomend bericht, reeds 45 jaren als gemeenteambtenaar werk zaam was in Capelle, met zoo'n aal moes durft afschepen. Ik vraag mij on willekeurig af hoe het den heer Oerle mans zou smaken wanneer hij een huis met tuin had gehuurd en de verhuur der nam hem dan dien tuin af, gooide de geheele boel door elkaar en gaf hem daarvoor slechts f15,en dan nog slechts na een ingediend verzoek. Ik geloof, al was er evenveel reden voor het innemen van den grond als in dit geval voor het bouwen eener nieuwe school, dat hij hierover niet zeer tevre den zijn zou. Het is een prijs waarvoor men nog nauwelijks een kaal stukje grond van die grootte kan huren, ter wijl ik dan nog niet eens wil spreken van het genot dat zoo'n tuin voor den heer Treffers oplevert. Dat alleen is ^Dagelijks worden door een gezond mensch omsteeks 3040 gram urinestof en 1 gram urinezuur afgescheiden en deze hoeveelheid is voldoende om tot een noodlottig einde te leiden, wanneer zij in het lichaam achterblijft. Alleen uW nieren kunnen u redden, want zij alleen dragen zorg voor het filtreeren van het bloed. Wanneer de nieren echter overwerkt zijn, blijft een gedeelte der schadelijke stoffen in het bloed achter en dienten gevolge gevoelt gij u vermoeid en dof, gij begint last te krijgen van rugpijn, hoofdpijn, stijfheid in de spieren en ge wrichten, duizeligheid, bezinksel in het water, waterzuchtige zwellingen in de en kels of rond de oogen. Misschien moet gij des nachts dikwijls opstaan, óf de urineloozing geschiedt moeilijk en pijn lijk. Wanneer de bovenstaande verschijn selen verwaarloosd worden, kunnen ge vaarlijke en ongeneeslijke ziekten der nieren en blaas zich ongestoord verder ontwikkelen en plotseling, zonder waar schuwen, optreden. Geneest uw nieren terwijl het tijd is, leeft zoo rustig moge lijk, vermijdt buitensporigheden van wel ken aard dan ook, houdt u aan een een voudig dieet, en zet een kuur met Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen door, totdat ieder spoor van uw kwaal verdwenen is. Dit geneesmiddel herstelt de goede wer king der nieren en blaas, het verdrijft het urinezuur, de oorzaak van lenden jicht, rheumatiek, niersteen, enz., en het voert het overtollige water af, waardoor de oorzaak van waterzucht enz. wordt weggenomen. Te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed. Orie- DumouliD, Markt. Toezendiüg geschiedt fran co na ontv. v.postwissel a f 1.75 voor éêut of f 10- voor zes doozen. Eiacht de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor zien Is van nevenstaand mark. hmdelsmerk. 6346 Arrondissements Rechtbank te 's Bosch. Wie de waarde dezer woorden begrijpt, zorge voor een flinke en doeltreffende reclame. igewaar8or6d NVERVAISCHT ZONDER u, .Schadelijke :ÜtiTANDOEELEN GEDEPONEERD) L 281 (Buitin verantwoordelijkheid der Redactie.) J r d S te Schijndel, beklaagd van poging tot doodslag, veroordeeld tot 5 jaar gevangenisetral met aftrek van voorarrest; W P B te Loon-op- Zand, jacbtdeliet, appèl Kantongerecht Waalwijk vorait bevestigd L M te LoonopZand als voor, appèl Kant. Waalwijk, niet ontv. verklaard Chr de M te Veghel wederspannigheid, 110 boete tubs 20 dagen hechtenis; A v B ta LoonopZand, idem appèl kant. Waslwijk, met ontv. verklaard W B te LoonopZand, idem, appèl kant. Waalwijk, niet ontv. verklaard. Aan het postkantoor VLIJMEN en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand April 1914, Ingelegd 1 12081,78. Terugbetaald f 7154.41 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3505.

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 1