Nummer 38 Zondag 10 Mei 1914 37e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwi|ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Eerste Blad. GEMEENTERAAD VAN WAALWIJK DOOR DEK II UT VERBLIND. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. FEUILLETON. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. EERSTE DEEL. De Echo van het Zuiden, WatlwQksehc en Langslraalsclie Courant, Dit Blad veroohjjnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f 0."5. Franco per pont door het geheele ryk f 0.90. Brieven, ingezonden stukkengelden enz., franco te zenden .aan den Uitgever. UITGAVE: Pbijs dbr AdvketïntiSn 10 cent per regel; minimam 6 regels; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer ontrac gesloten. Reclames 16 cent per regel Openbare vergadering op Donderdag 7 Mei 's avonds 63/4 uur. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling van de pensioensgrond slagen van eenlge gemeente-ambteaaren. 3. Vernieuwing der overeenkomst met het R. K. Gasthuisbestuur Inzake de afzondering en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. 4 Getal onderwijzers aan de openbare school en Invoering van een zevende leerjaar voor gewoon lager ondeiwijs. 5. Verordening, regelende de samen stelling, inrichting en werkkring eener commissie van toezicht op het lager on derwijs. 6. Wijziging politie-verordeniog. 7. Vaststelling eener verordening, re gelende de levering van genees- en ver- b andmiddelen ten behoeve van den Alg. Arme. 8. Wijziging der gemeente-begrootin gen voor 1913 en 1914. 9 Besluit tot het koopen van electri- citeit van de Provinciale Noordbrabaot- sche Electriclteits-Maatschappij. 10. Aanbieding van het primitief ko hier van den Hoofdelijken Omslag voor 1914 Voorzitter de edelachtb. heer Burge meester. Afwezig de heeren A. H. van Schijndel en J. van Riel. De Voorzitter opent de vergadering, heet de leden welkom en de secretaris leest de notulen voor, die ongewijzigd worden vastgesteld. Voorzitter. Alvorens aan de agenda te beginnen, deel ik u mede dat de heeren van Schijndel en van Riel hebben kennis gegeven verhinderd te zijn de vergadering bij te wonen. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. a. Een goedkeuring van Ged. Staten, pensioensbijdragen gemeenteambtenaren. b. Idem van de verhuring van een perceel bouwland ODder Ammerzoden c. Idem wijziging salarisregeling on- I derwijzers. d. Kon. goedkeuring maximum heffing H. O. Voor kennisgeving aangenomen. e. Adres Groene Kruisverenigingen, luidende als volgt Geven met gepasten eerbied te kennen ondergeteekenden, vormende de dage- lijksche Besturen der Vereeniging »Het R. K. Groene Kruis* gevestigd te Waal wijk en der Vereeniging >Het Groene Kluis" gevestigd te Besoijen. dat hunne genoemde Vereenigingen, behalve het verschaffen van verplegings- artikelen ook aan min- en onvermogen- den en het doen verplegen van zieken door wijkverpleegsters, ook beoogen het bestrijden van volksziekten, met name de tuberculose, terwijl zij evenzeer be doelen het uitlokken en ondersteunen van instellingen ten behoeve daarvan, gelijk mede het aanbrengen van gezon de begrippen omtrent de hygiëne dat zij dus meenen te mogen consta- teeren in het algemeen belang werk zaam te zijn, en vertrouwen, ter bestrij ding van de hooge kosten die de uit voering hunner menschlievende taak noodwendig met zich brengt, steun te mogen vragen uit de_geldmiddelen der gemeente. Redenen waarom zij Uwen Raad met vorigen eerbied verzoeken een bedrag van vierhonderd gulden (f 4Ü0) ter beschikking van hunne Vereenigingen te willen stellen. 't Welk doende enz. Voorzitter. Daar een dergelijk bedrag op de begrooting voor 1914 niet meer te vinden is, stellen B. en W. voor af wijzend op dit verzoek te beschikken. Aangenomen. f. Adres R. K. Gildenbond, luidende als volgt Dankzeggend nogmaals voor Uwe be toonde welwillendheid, om mede te wer ken tot oplossing van het werkloozen- vraagstuk voor onze gemeente, moeten wij tot onze spijt U mededeelen, dat de algemeene vergadering van onzen Bond Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." Van de afgunst tot de misdaad. I. (6) Overgelokkig, waDdelde mevrouw de Pomme- ry in de laan, enkel denkende aan haren zoon en niet opmerkende, dat de tyd verliep en de avond inviel. Toen zy tot die overtuiging kwam. werd zy opnieuw door onrust aangegrepen. Zij raad pleegde baar uurwerk, het wai kwart voor zeBsen. Wat kan Louis na nog in het bosch doen prevelde zy bij zichaelve. Hij jaagt niet, went ik heb niet eens het geblaf van Tam belle ver nomen sinds ik bier wandel. Overigens, bij zou de oogen van aen kat of van een gemsjager moeten hebben om nu nog eenig wild te onder scheiden. Dadelijk is het volslagen donker... Na een tijdje, nog ongeruster geworden, herhaalde zy Maar waar blyft hy toch, myn God, waar blijft hij toch Hy weet nochtans wel, dat ik niet gerust ben als ik hem met den avond niet zie terugkomen. Er zwerven in de bosscheo zooveel wiidstroopers en schurken, die niet zouden terugdeinzen voor een kwaden slag Er moet hier bijgevoegd, dat heer de Pom- merydie een voorbeeldig echtgenoot was, zorg droeg nooit aan zijne vronw onder dat opzicht eenige reden van ongeruatheid te geven Doch joist deze stiptheid maakte dien avond zyne afwezigheid onverklaarbaarder en verontrus tender. De duisternis nam nu snel toe. De klokken van La Joncqère klepten over het vreedzame veld de Angelnabede. Reeds zes ure, mompelde mevrouw de gehouden 1 Februari 1.1. vao inzicht was, dat de aangeboden bijdrage niet mocht aanvaard worden om reden, dat de vorm waarin de bijdrage werd toegestaan, ten deele in de lijn ligt van het zoogenaamde Gentsche stelsel, terwijl de vorm waarin subsidie door ons werd aangevraagd ge heel buiten dit goede stelsel ligt. In ver band hiermede is echter tevens door de algemeene vergadering besloten het werk- loozenfonds van onzen Gildenbond te reorganiseeren, en deze reorganisatie te doen ingaan den 1 Juli van het loopende jaar Zij omvat in het kort dit, dat iedere plaatselijke vakvereeniging een eigen af zonderlijke werkloozenfonds zal hebben, of dat er althans meerdere werklozen fondsen in onzen Gildenbond zullen be staan op denzelfden grondslag ongeveer, alsook niet leden van onzen Gildenbond zulk londs kunnen vormen. En in ver band wederom met deze reorganisatie moge het ons toegestaan zijn de tot standkomiog daarvan na aan Uw geacht College een voorstel te doen in den geest der door U aangeboden bijdrage. In de hoop dat wederzijdsche tegemoet koming als tot hiertoe, moge lelden tot oplossing van het werkloozenvraagstuk voor onze gemeente naar beider genoe gen, enz. Voorzitter. B. en W. stellen voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Aangenomen. g. Ingekomen verslag der gezondheids commissie en van den schoolarts. Voorzitter. B. en W. stellen voor deze twee verslagen ter inzage te leggen voor de leden. Van Everdingen. Zou er niets voor te zeggen vallen het verslag van den school arts te publiceeren in het plaatselijk blad. Voorzitter. Ik heb er niets tegen. Van Everdingen. Ik geloof dat het zeer goed zou zijn, daar komen verschil lende wenken in voor, de ouders kunuen dan eens zien wat er geconstateerd wordt en ook dat ze hun kinderen vooral zin delijk naar school moeten zenden. Houben Ik zou het wel wenschelijk vinden dat de schoolcommissie zoo'n verslag ook ter inzage kreeg, daar staan veel wenken in en voor haar waren er verschillende gegevens uit te putten. Voorzitter. We zullen het voortaan Pommery, en altyd niets Waar is hy Wat mag hy doen Hij moe ({voorzeker ziek geworden zyo anders is dat uifcblyven niet te verklaren Ziek in volle bosch op een of anderen afgelegen weg. Dese morgen nog heeft bij geklaagd over pijn aan 't bait... dat most bet zijn hy zal een toeval gekregen hebben.. ergeBS in bezwijming liggen., en uiemaod om hem by te BtaaD Meer en meer beangstigd, besloot mevrouw naar het kasteel weer te keeren. Zij kon niet langer in de laan blyven, in die afwachting die baar senowen op de proef stelde zij besloot al bet personeel van het kasteel en van de hoeve uit te zenden om baren man in alle richtingen op te zoeken. In de vestibuul trof zij Cbanvenel, dis hbt cabinet van heer de Pommery verliet met eeDe kaars in de hand en een register onder den arm. Waar gaat gy heen vroeg ay. Ik ging naar myn kamer, mevrouw. Ik beb dit register van mynheer's lessenaar weg- hehaald,omdat ik bet noodig heb om rekeningen in orde te brengen. Dat kan zoo 'n driDgend werk niet zijD. Gy moet eerst en vooral naar mijn man gaan zoeken. Dat bij bier nog niet terag is, maakt mij al te oDgernst, er moet hem iets overko men zijn. Ik vrees een ongeluk. Armand scheen niet ontroerd en antwoordde op onverschilligen toon Och, 't is toch meer voorgevallen, dat mijn heer later thuis kwam. Neen, nooit, wanneer by als vandaag maar eene korte wandeling door zyn bezittingen ging maken. Men kan niet weten of by dichtbij gebleven is of verder weg is gegaan. Hy heeft immers aan niemand gezegd, waarheen hy zich begaf. ,t Is dan ook niet gemakkelijk hem te gemoet te gaan. Langs welken kaot zon men hem moeten zoeken Die blijkbaar kwade wil maakte mevronw de Pommery wrevelig. Er is toch een kant, welke duidelijk aan gewezen, is bernam zij levendig, de kant waar ik een schot heb hooren vallen voor een nur. In die richting moet gy zoeken, langs den kant ven den Verrerie gy kondt den weg nemen ook aan de commissie zenden en 't verslag publiceeren, het is heel inte ressant. (In een volgend no. geven we dit verslag in extenso. Red.) Houben. Door bijzondere omstandig heden heeft de schoolcommissie haar verslag nog niet ingezonden. Het zal zoo spoedig mogelijk gebeuren. Voorzitter. Dato 11 April is door B. en W. bij den gemeente-ontvanger de kas opgenomen en deze met de boeken in orde bevonden. Ingekomen is eea adres der gemeente Velzen, inzake de pensioenwetten, met verzoek om adhaesie. (Reeds meermalen door ons medegedeeld. Red.) Voorzitter. B. en W. achten de zaak niet voldoende toegelicht om een oordeel te vellen en stellen voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. 2. Vaststelling van de pensioensgrond slagen van eenige gemeente-ambtenaren. Voorzitter. Dit is een bloot admini stratieve maatregel, het heeft ter visie gelegen en staat in verband met verhoo ging salaris. Aacgenomen. 3. Vernieuwing der overeenkomst met het R. K. Gasthuisbestuur inzake de afzondering en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. Voorzitter. B. en W. bieden een ont- werp-besluit aan, dat voorstelt onder dezelfde voorwaarden de overeenkomst te hernieuwen. Aangenomen. 4. Getal onderwijzers aan de openbare school en invoering van een zevende leerjaar voor gewoon lager onderwijs. Voorzitter In Uwe Vergadering van den 11 Fe bruari werd aan de Plaatselijke Commis sie opgedragen advies uit te brengen omtrent het al of niet toevoegen van een 7e leerjaar aan de lagere school. De Commissie deelt ons met haar hierbij gevoegd advies mede, dat voldoende motieven aanwezig zijn om tot wijziging van het leerplan tot toevoeging van een 7e leerjaar over te gaan. Bij de behandeling dezer aangelegen heid is door ons overwogen of het mo gelijk zou zijn bij het verminderen van het getal schoolkinderen sinds de ope ning der R. K. jongenschool, een of van de Qoatre Vents. Ga twee lantaarns balen in den stal In dien tyd zal ik Méraut verwittigen en gy kant te tarnen gaanIk zal in de laan wachten. Ik vraag mij af, waartoe de lantaarns toch znllen moeten dienen, grinnikte Chauve- nel. Zoo mijnbeer de Pommery langs den kant van bet bosch van de Verrerie is en terug keert langs den weg, welken wij zallen volgen, zal by geen lantaarns noodig hebben om oob te ontmoeten. Zoo by langs dien kant niet gaat, ot zoo hy het slachtoffer geworden is van eerig ongeval, dan zullen onze lantaarns hem niet helpen vinden. Toch wel, toch wel, in dat geval kan wat licht zeer goed van pas komen. Nog iets, neem Medor mede, hy zal het spoor syns meesters wel vinden. Ariaand, bemerkende dat er geen middel was aan de karwei te ontsnappen, maakte eene bniging en ging de lantaarns halen. Vijf minnten later, kwam Denis Méraut, door mevrouw de Pommery verwittigd, op het kasteel. Hy had zyn geweer bij zicb. Cbanvenel- en Denis namen elk een lantaarn en trokken naast elkaar er op mt zonder groote geestdrift. Mevronw volgde op eenige passen, terwijl Medor, welke losgelaten was, vooruit stoof. Aan het wegje van de Qaatre Vents gekomen, hield mevronw de Pommery de mannen Btaande, aarzelde een minant. Ik geloof, zegde zij eindelijk, dat wy eerst dezen hoek moeten afzoeken. Wanneer gij aan bet bosch van de Verrerie zult zyn en zoo gij Diets gevonden hebt, knnt gij laDgs den weg van Beaumont weerkeereD. Laat den bond altyd vooruit, zoo zal hy gemakkelijkst het spoor vinden Denis en Araand gehoorzaamden. Doch, toen zij zich een weinig verwijderd hadden, *erd zij zoo angstig alleen in den donker te blyven dat zij de twee mannen achterna riep Wacht ik zal u vergezellen. Ik dorf hier eerlijk niet alleen blyven en ik kan nog meezoeken. De beheerder en Mérant bleven staan tot mevrouw do Pommery by hen was, en met hun drieën, voorafgegaan van Médor, zetten zij bannen weg voort, linki en rechts het klein meer onderwijzers te ontslaan. Berekend Daar het getal schoolkinderen op 15 Ja- nuari 1914 zijn thans aan de school 3 onderwijzers boven het verplicht aantal verbonden. Voor deze onderwijzers wordt i de minimum jaarwedde als Rijksbijdrage i genoten. Op den hierbij gevoegden Staat hebben wij becijferd, dat, voor het geval ontslag werd verleend aan een der sup- pletoire onderwijzers, het aandeel der gemeente in het wachtgeld, althans de eerste jaren, iets hooger zou zijn, dan i hetgeen de gemeente boven de minimum jaarwedde betaalt. Wij vereenigen ons met de' motleven door de Commissie in haar advies tegen het ontslag van suppietoire onderwijzers aangevoerd. Wanneer het Uwerzijds geen bedenking ontmoet het tegenwoordige onderwijzend personeel te handhaven, zal te zijner tijd door het Hoofd der School het leerplan voor een 7e leerjaar worden gewijzigd. Met het oog op de omstandigheid dat thans zoowel aan de bijzondere meis jes- als jongensschool het leerjaar aan- vaugt in September, is door het Hoofd der School in overleg met ons thans reeds het leerplan in dien zin gewijzigd dat ook voortaan aan de lagere school het nieuwe leerjaar aanvangt in de maand September. De regeling van het 7e leet- jaar zal daarom dan ook tot September aanstaande moeten worden verschoven. Blijkt het alsdan, dat een voldoend aan tal kinderen zich voor het volgen der lessen aanmeldt, zal de instelling van het 7e leerjaar worden overgegaan. Van Everdingen. In het advies wordt voorgesteld, het leerjaar te openen iü September en nu met 1 Mei zijn al leerlingen op de laagste klas toegelaten. Men krijgt zoo een onhoudbare toestand. Bv. de klas van juffrouw Kommeren telt dan drie soorten leerlingen, 't Was béter op 1 Mei te blijven. Voorzitter. Ja, dat Is voorgesteld in overleg met het hoofd der school, deze achtte dat beter. Met September krijgen we dan voortaan een goede regeling, die jongens moeten dan zoolang wachten. Van Everdingen. Dus we krijgen 2 eerste klassen, een van Mei en een van September. Voorzitter. Er moet toch een begin gewas bijlichtende. Zy gingen zoo gednrende zeven of acht mi nnten en naderde de opeD plek van de Qaatre Vents, toen de hond plotseling te midden van den weg bleef staan met gespitste ooren en den wind opsDnivende. Welnn, Medor vroeg de arme vronw angstig. De hond kwispelstaartte, snoof driftiger nog de lacht op en schoot dan als een pijl aitden boog voornit, naar den oever. Hij moet voorzeker zijn meester geroken hebben merkte Méraut op. Vooreen stak wild gaat hij zoo niet te werk. Armand darfde niets zeggen, uit vrees zyne bevende stem zijne ontroering mocht verraden. Op dit oogenblik overigens, begon Medor eerst vroolyk te blaffan, maar weldra akelig te kreunen zoo angstig als honden, welker meester iets overkomen is. Mevrouw de Pommery voelde haar hart pijnlijk ineenkrimpen. —Wat mag het zyn stotterde zij Laat ons wat vlngger gaan. Cbanvenel voelde zyne beenen onder zich wankelen, doch om geen argwaan te wekken moest hy wel voornit. Hij overwon de ontroe ring welke zijn hart onstnimig deed kloppen. Kost wat kost, mocht hij zich nn vooral niet verraden. Hij liep naar de plaats waar de hond voort ging met zyn jammervol huilen. Denis volgde hem. mevrouw de Pommery kon zoo hard niet loopen, doch zij haastte zich zooveel mogelijk en kwam kort na de twee mannen ter plaatse. Medor onderbrak zijn janken slechts om van tijd tot tyd naar eene zwarte massa, welke op den weg' naast de gracht lag, te gaan en te trachten die met zyn snuit op te doen ver roeren. Hy is 'tkreet da arme vronw, Louis, wat deert u Zyt gij ziek Antwoordt my toch zijt gy zyt gij gekwetst Zij neigde zich over het lichaam, wilde het hoofd van haar man oplichten hem, bij zyn orm nemen. Dan zag zij dat de oogen strak in het hoofd stonden, dat da armen reeds stijf waren. Myn God hy is doodhij is dood Zy slaakte een snijdenden kreet, sloeg met haar armen in ds lacht en stortte bewasteloot neder Komaan, dat ontbrak er nog aan mop perde Cbanvenel tnsschen de tandeD. Maar goad dat ik nooit nitga zonder bran dewijn iu myn zakflescb. voegde Méraut erbij Arme dame, 't is de acbrik welke haar aange grepen beeft... Wat is zy bleek men zon haast zeggen een lijk Ik zal baar een teug branden wijn ingeven wat denkt gy er van Doe maar, doe maar als het brandenwyn is van dees jaar, kant gij er een doode mede opwekken. Maar wat denkt gy van deze geschiede nis, heer Armand vroeg Denis, terwijl hy voortging zyne meesteres te verzorgen. Van welke geschiedenis Wel, ik wil zeggen, boe legt gy uit wat Mijnbeer overkomen iB Gij ziet wel dat het een ongeval isMijn heer zal over de gracht hebben willen sprin gen met den riem van zijn geweer moet hy daar ain dien tak zijn blyven haperende riem heeft op den haan gedruktja en toen ge ziet wel de riem is nog vast aan den haan een schot is afgegaanen de arme man beeft de lading in volle borst ontvangenZie maar i Mevrouw de Pommery opende de oogen, afj hoorde vaag wat er gezegd werd. Meent gy dat herbaalde zij in 't volle hart Dan is er niets meer aan te doen V Ik ben geen dootor, mevronw, stamelde Cbanvenel, die een bedrukt gelaat zette, doch ik vrees belaas, het ergBte. De ongelukkige vronw was naast het lyk van haar man geknield. Zy overdekte zijn gelaat met tranen. Neen, neen, dat is niet mogelijk, bernam zy tnsschen hare snikken door, by is niet dood, hy is maar bewusteloos zijne wonde zal hem veel bloed hebben doen verliezen en hy zal erg verzwakt zijnDenkt gy, Armand, dat het een ODgeval isIk denk er anders over voor mij moet het eene persoonlijke wraak neming zijeen moerd.. Mynheer bad geene vijanden.. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 1