Derde Blad. Oneerlijke con currentie. Gemeenteiaad van Waa!wiik, Provinciaal Nieuws. Raadsvergaderingen 1 NUMMER 38 ZONDAG 10 MEI 37e JAARGANG Eindelijk is het zoo ver gekomen, dat er een voorstel van Wet is verschenen dat ten doel heeft de bestrijding van de oneerlijke mededinging. Het Tweede Ka merlid Aalberse is degene, die in^dezen het initiatief heeft genomen en wij kunnen al vast zeggen, dat hij hiervoor den dank van den [geheelen Nederlandschen Mid denstand verdient, afgezien nog van"de verdere ^behandeling van het voorstel en de resultaten, die ten slotte in het Staatsblad zullen verschijnen. Het voorstel als zoodanig is kort en krachtiger wordt eenvoudig voorge steld, aan Art 326 van het Strafwet boek, dat oplichting strafbaar stelt, een nieuw artikel 326 bis toe te voegen, dat aldus zal luiden: „Hij, die, om zijn handelsdebiet te vestigen, te behouden of uit te breiden, eenige handeling pleegt tot misleiding van het publiek of van een bepaald per soon, wordt, indien daaruit eenig nadeel voor zijn concurrenten kan ontstaan, als schuldig aan oneerlijke mededinging, gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar, of geld boete van ten hoogste negenhonderd gulden." Dit voorstel van Wet dat op 9 Maart 1914 aan de Tweede Kamer der Staten Generaal ter overweging is aangeboden, gaat vergezeld van een uitvoerige Memo rie van Toelichting waarin de geheele kwestie der oneerlijke mededinging uit voerig wordt toegelicht en de noodza kelijkheid alsmede de Redactie van het bewuste Artikel wordt verdedigd. Paragraaf 1 van deze menorie die de inleiding bevat zullen wij hier in zijn geheel afdrukkenzij luidt als volgt „Het Maatschappelijk euvel, hetwelk met den naam „oneerlijke mededinging" wordt aangeduid, grijpt al wijder om zich heen. .Ontzaglijk uitgebreid is de literatuur, aan dit onderwerp gewijd. Telkens en telkens weer wordt het op congressen en vergaderingen van juristen en middenstanders behandeld. Steeds luider klinkt op de roep om wettelijken afweer. En dat in alle lan den, waar de handel zich in vrijheid heeft ontwikkeld. Ook in ons land. Nadat reeds op verschillende mid denstandscongressen steeds krachtiger op eene wetgeving ter beteugeling van dit kwaad was aangedrongen, nam het zevende uMiddenstandscongres, tevens eerste algemeene vergadering van den Nederlandschen Bond van Vereenigin- gen van den Handeldrijvenden Midden stand, gehouden te Utrecht op 29 en 30 Juni 1904 na een zeer uitvoerig debat met 85 tegen 18 stemmen aan de na volgende motie De vergadering, gelezen hebbende de prae-adviezen en gehoord de verschil lende besprekingen. Overwegende „lo. dat de oneerlijke concurrentie is een maatschappelijk euvel, dat met kracht moet worden bestreden „2o. dat deze bestrijding zeer onvol doende kan geschieden door het particu liere initiatief. „3o. dat b't dringend noodig is, dat de Staat tegen dat euvel optrede, zoo door civiele als strafrechtelijke bepalin gen „overwegende, dat de ervaring heeft geleerd, dat de^Staat daarbij niet moet komen met een stel gespecialiseerde be palingen, omdat dan de oneerlijke con currentie zich onmiddellijk weer op de andere punten vertoonen zou, zoodat noodig is eene algemeene bepaling, waar door de oneerlijke concurrentie als zoo danig wordt aangetast. „draagt aan den Middenstandsbond op, zich in dezen geest tot de Hooge Regeering te wenden met een adres en alle overige stappen te doen tot het spoedig indienen van een desbetreffend wetsontwerp". Thans zijn bijna tien jaren heenge gaan, sinds deze motie werd aangeno men. Herhaaldelijk nog werd op dit onder werp teruggekomen. Verschillende adressen bereikten de Regeering en de .Tweede Kamer der Staten Generaal. Maar steeds bleef uit het wetsontwerp, waarnaar vooral ver langd werd, een wetsontwerp, waarin de oneerlijke mededinging als zoodanig strafbaar werd gesteld. Dit kon te meer bevreemden, omdat in de wetsontwerpen Cort van der Lin den en Loeff, tot wijziging van het Wet boek van Straf recht een nieuw art. 326 bis werd voortgesteld, aldus luidende „Hij die, om zijn handelsdebiet te vestigen, te behouden of uit te breiden, opzettelijk bedrieglijke handelingen pleegt tot misleiding van het publiek of van zijn klanten, wordt, als schuldig aan on eerlijke concurrentie gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste negen honderd gulden." Een artikel, in dezen geest, was het juist, waarnaar zoo sterk werd verlangd. Doch blijkbaar wenschte geen enkele Minister van Justitie het initiatief te nemen tot het afzonderlijk indienen van dit artikel, los van de algeheele wijzi ging van het Wetboek van Strafrecht. Wel kwam wijlen Minister E. R. H. Regout in 1911 met een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de be palingen van het Burgerlijk Wetboek omtrent de verbintenis uit onrechtmatige daad en invoering van daarmede samen hangende bepalingen in het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, waar van de voorsteller, blijkens de Memorie van Toelichting, Bladz. 4 verwachtte, dat met behulp van deze bepalingen „de oneerlijke concurrentie civielrechte lijk met kracht aangevallen zal kunnen worden", maar zoowel in als buiten de Kamer bleèk al spoedig, dat vooral de handeldrijvende en industrieele Midden stand met deze enkel civielrechtelijke bestrijding der oneerlijke mededinging niet geholpen zou zijn. Hoewel hij zich niet ontveinsde de groote moeilijkheden, aan dezen arbeid verbonden, meende daarom onderge- teekendedathij goed zou handelen, om ten deze van het recht van initiatief gebruik te maken, en een voorstel van wet ter overweging aan te bieden, dat, tot de geringst mogelijke proportiën beperkt, toch naar hij nader hoopt aan te toonen, voorshands een krachtig wapen zal leveren ter bestrijding van de steeds brutaler optredende oneerlijke mededinging. Dankbaar heeft hij daarbij gebruik gemaakt van den voorarbeid, welke ten deze door de Ministers Cort van der Linden en Loeff was verricht. Een volgende keer hopen wij over den verderen inhoud van de Memorie van Toelichting nog een en ander mede te deelen. Mr. J. de VR1EZE. (Vervolg.) M. van Daelen alhier Is op 1 Meij 1. sinds 25 jaren verbonden geweest aan den gemeentelijken reinigingsdienst. Met het oog op hetgeen hij in dien tijd voor den reinigingsdienst heeft verricht, ach ten wij het niet misplaatst dat hem een gratificatie wordt toegekend van f25, waartoe wij bij deze adviseeren. Met algemeene stemmen worden deze voorstellen aangenomen. Besluit tot het koopen.van electrici- teit van de Provinciale Noorbiabantsche Electriciteits Maatschappij. Voorziter. Wij hebben de eer U hierbii de rentabiliteitsrekening voor het electrisch bedrijf in onze gemeente en een ontwerp-overeenkomst met de Pro vinciale Electriciteits Maatschappij ter zake van de levering van electrischen stroom, aan te bieden. Zooals U uit die reDtabiliteitsrekening zal blijken, wordt het eerste jaar welis waar een verlies geraamd van f 817, doch wordt reeds het vijfde jaar reeds een winst gemaakt van f1280,- Voor zichtigheidshalve is de verkoop laag ge raamd nl. aan klelnmotoreo 150 P. K. en voor particuliere verlichting 10.000 K.W.U. welke ciifers naar de besliste overtuiging van Professor van Swaaij te laag zijn. Wij verwijzen U hierbij naar het vers'ag van de conferentie die ons College had met voornoemden ad viseur der Prov. Electrisciteits Mij. Het electrisch bedrijf belooft dus voor onze gemeente al zeer spoedig een bron van inkomsten te worden, ongerekend nog de groote economische voordeelen voor onze industrieele gemeente. De omstandigheden zijp voor de stich ting van het electrisch bedrijf te guusti- ger, nude gasfabriek al spoedig aan haar maximum capaciteit zou zijn gekomen waardoor kostbare uitbreiding niet kon worden vermeden. Thans werkt het gas bedrijf zoo economisch mogelijk (nage noeg volle belasting van ovens en toe stellen! terwijl het niet te verwachten is, dat het gasdebiet vooralsnog zal afne men, teminder wanneer het dagverbrulk zooveel mogelijk in de hand zal worden gewerkt. Wanneer wij dan op grond van een en ander adviseeren tot aansluiting aan de provinciale centrale, is nog te rege len de eventueele levering van electri- citeit aan de gemeenten Besoijen en Baardwijk. Zooals U bekend is heeft Waalwijk zich tegeDOver de gemeenten Besoijen en Baardwijk verbonden, de eerste tot levering van gas of electriciteit aan de beide laatsten, terwijl deze zich verbon- den hebben geen licht of kracht-instal latie zelf te exploiteeren, noch daartoe concessie te verleeneD aan derden. Het contract loopt thans nog 25 jaren. Deze beide gemeenten nu verlangen zeer, ter bevordering van de plaatselijke klein- industrie aan de provinciale centrale te worden aangesloten. In verband met het meergenoemde contract zou dit op twee manieren zijn te vinden nl. Waalwijk staat toe dat de beide gemeenten zelf het electrisch bedrijf exploiteeren in hunne gemeenten mits aan Waalwijk wordt gewaarborgd een minimum gas verbruik welk minimum zou moeten worden vastgesteld in verband met den tegenwoordigen verkoop en de te ver wachten jaarlijksche progressie in de afname van gas. De oplossing zou eveneens zijn te vinden, wanneer Waalwijk de drie ge meenten exploiteert. Wij hebben hier omtrent het gevoelen ingewonnen van Prof. van Swaaij cd verwijzen naar het geen daaromtrent wordt medegedeeld in het verslag der conferentie, hiervoor aangehaald. Thans dient te worden beslist of de gemeente bereid is electriciteit te leve ren aan de gemeenten Besoijen en Baardwijk en kan dan later het loopende Contract worden herzien. Nadere uitleg mag na de toelichtlog van professor van Swaaij overbodig ge acht worden. Verwiel. Als wij besluiten bij de Elec- trische Centrale aan te sluiten, sluit dit dan tevens het besluit in dat wij de gemeenten Besoijen en Baardwijk ook aansluiten. Voorzitter. Neen. Gragtmans. Tegelijkertijd niet. Wel stellen wij voor den stroom te leveren aan denzelfden prijs als wij die hier le- vereD. Wij hebben dien" morgen met professor van Swaaij daarover gesproken en hij deed 't voorstel zoo te doen. 't Zou anders ook heel^las*ig worden om er een goed slot aan te maken. De heeren zullen ook wel gezien hebben dat de kleinste gemeenten vlugste winst ma ken, maar hier zijn ze afhankelijk van ons. En het is ook ook in het belang van ons dat wij ze leveren want ze hel pen later de kosten mede te dekken. Houbeo. Zal Baardwijk de stroom voor kracht zelf leveren. Verwiel. Wanneer zulks bet geva' is, dan zou ik er Diet voor zijn Baard wijk aan te sluiten. Ik heb vanmiddag het contract met de gasfabriek nog eens nagelezen doch er staat daar niets van in. Ik dacht dat ze dezelfde conditie hadden a's Besoijen, maar voor Baard wijk staat er alleen licht, in dat is zeker een vergissing. Gragtmats. Neen, ze nemen dan stroom voor kracht en licht. KUjberg. Ik ben wel voor aansluiting bij de electrlsche Centrale doch wat betreft de levering van stroom aan Be soijen en Baardwijk, dal zou ik nog eens willen aanhouden tot een volgende ver gadering, daar we er dan nog eens over kunnen denken, of laat ons er in gesloten vergadering eerst eens over spreken. Voorzitter. Dat is in de bijeenkomst die wij met professor van Swaaij gehad hebben alles breedvoerig besproken, die heeft U toen niet bijgewoond. Klijberg. Die heb ik tot mijn spijt niet kunnen bijwonen en uit de notulen heb ik niet vernomeD of wij er voordeel aan hebben, of niet. Gragtmans. In Waalwijk komt de ge leiding oLdergronds, in Besoijen en Baardwijk bovengronds, dat is veel goed- kooper. Voorzitter B. en W. voelen er, na zeer vele besprekingen en ingewonnen in formaties veel vcor. Ook professor van Swaaij. Verwiel. 't Staat niet op de agenda. Timmermans-Verschure. Het een staat in direct verband met het ander. Voorzitter. Al staat het niet op de agenda, dan kan toch een besluit wor den genomen. Hierna wordt bij acclamatie' besloten bij de electrlsche Centrale aan te sluiten en aan de gemeenten Besoijen en Baard wijk electriciteit te leveren. 10. Aanbieding van het primitief ko hier van den Hoofdelijken Omslag voor 1914. Voorzitter. B. en W. stellen voor, als elk jaar, een commissie daarvoor te benoemen. Het vorig jaar bestond deze commissie uit de heeren van Riel, van Everdingen en Timmermans-Verschure. Met algemeene stemmen op een na worden deze heeren gekozen Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter onder dankzegging deze vergadering. gemeenteraad van Waalwijk, waarmee men contract heeft, besluit inzake de verlichting van Besoijen en dan hier een besluit te nemen Een tijdelijke geldleenlng van f 1000 werd aangegaan. Met algemeene stem men werd benoemd tot onderwijzer de heer Ant. v. d. Hammen, Besoijen. De heer de Greeff meende dat de heer Su- rig moest gerehabiliteerd worden, maar de Voorzitter wenschte deze zaak niet meer ter tafel te brengen, zooals vroeger was besloten. DRUNEN. In de gisterenavond gehouden open bare vergadering van den gemeenteraad werd o. m. eene commissie benoemd, bestaande uit de leden Elshout en Brok, om het beroep inzake pensioensbijdragen gemeente-ambtenaren, voor den Raad van State te bepleiten. Eenige ingekomen stukken werden nog behandeld, werd nog een rooilijn in de Molensteeg vastgesteld en be sloten de entstof voor het vee voortaan voor rekening der eigenaars te laten. Het dak der O. L. School zal worden vernieuwd en ook werd besproken eene uitbreiding der vakschool, die te klein blijkt. Waalwijk, 9 Mei 1914. niet over eens of dit met klinkers wel met keislag zal geschieden. Wij hopen dat deze geruchten w heid zullen bevatten, omdat deze betering in zoo velerlei opzicht nt en noodzakelijk is. t C van Nooy. Gister overleed in de Sint Anton Parochie alhier in den ouderdom 73 jaar, de heer Cornells van Nooy.1 af de stichting der genoemde paro was hij eerste Kerkmeester in de Antoniuskerk. De overledene .«.load den landbouwenden stand zeer aangeschreven en zijn raad en voorl ting werden meermalen ingeroepen, was een bekwaam, voortvarend i? bouwer niet alleen, maar ook een bras j algemeen geacht man in onze gemet Schoenhandel van Belgit In de maand Februari 1914 bedi' de invoer van schoenwerk in Bc 627.271 francs, waarvan uit Neder 86.578 francs. In de maand Februari 1914 bedi de uitvoer van schoenwerk uit B< 187.162 francs, waarvan naar Neder 10.982 francs. Over de eerste belde maanden jaars hedroeg de invoer van schoem in België de volgende waarden BESOIJEN. In de gemeenteraadszitting van gis teravond, waarvan in 't volgend nummer uitvoerig verslag komt, werden verschil lende ingekomen stukken behandeld, o. m. het schrijven van den heer Surig b. d. s. onlangs in ons blad gepubli ceerd, welk schrijven voor kennisgeving werd aangenomen. Besloten werd af te wachten wat de Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Bekroning. l)e heer Theo Festen, bakker alhier werd op de Internationale Zeeuwsche Bakkerij Tentoonstelling te Middelburg bekroond met den 2en prijs (diploma met zilveren medaille) in de afdeeling Beschuit*. Wij feliciteeren den heer Festen met deze onderscheiding; deze hernieuwde bekroning is niet alleen een bewijs voor zijn degelijke vakkennis, maar ook voor de uitnemende waar die hij vervaardigt. Vliegen Door een comité dat een vlleg-ver- tooning wilde organiseereu in onze ge meente, was aan den Binnenpolaer aan gevraagd, voor dat doel op een bepaal den dag den weg in de le Zeine te willen afsluiten voor het publiek, daar op een terrein langs dezen weg de vlieg- vertoonlng zou worden gehouden. In de deze week gehouden vergadering van het Bestuur is afwijzend beschikt op dit verzoek, omdat het onmogelijk zal zijn den weg afdoende af te sluiten niet alleen, maar ook genoegzaam toezicht te houdeD, dat men niet over de lan derijen heen de gewenschte plaats zou bereiken, zoodat bij den te verwachten grooten toeloop van volk de in deze omgeving te veldstaande gewasseD, zeer groot gevaar zouden loopen vernield te worden en de schade alzoo te groot zou worden. Vrije Zater dag-middag. Naar wij vernemen heeft de firma C. G. van der Heijdeu, stoomschoenenfa- briek alhier, den Engelschen of vrijen Zaterdagmiddag voor haar personeel ingevoerd. Postbestelling. Velen zullen zich al eens afgevraagd hebben, hoe 't mogelijk is, dat met de avond-bestelling van 10 uur, de post van 's Bosch, Utrecht, Amsterdam mee komt, terwijl deze bestelling om 9.50 aanvangt, als wanneer juist de laatste trein uit die richting arriveert. Deze brievenpost nu wordt door een postbeambte van ons kantoor in 's Bosch afgehaald en met de tram die om half- tien hier arriveert, komt deze bode mee en brengt de post voor Vlijmen, Drunen- Heusden en Waalwijk mede. Op die manier kan deze post nog in de laatste bestelling komen. Naast het voordeel van een latere trein, is dit een uitnemende regeling in in 't belang eener vlugge postbestelling vooral voor de industrieelen. C. Ooftbouw. Hoe langer hoe meer wordt ook in onze streken de waarde van den ooft bouw begrepen. Thans wederom vernemen we dat de Levensverzekering Mij. *Noord-Brabandf in 't Overland nabij Dussen een perceel weiland laat omzetten in een boomgaard ter grootte van 7 HectareD, uitsluitend beplant met appelboomen in struikvorm. De uitvoering is opgedragen aan de Pomologische vereeniging, die als des kundige, het werk zeer zeker op de meest intensieve en meest productieve wijze zal bewerkstelligen. Wegbetering. Naar wij met genoegen vernemen denkt het Bestuur van den Binnenpolder er ernstig over den Paralelweg vanaf den heer van Schijndel tot aan de Putsteeg waarover reeds zooveel geklaagd is af doende te doen verbeteren. Men is 't er 1914 Uit francs Belg. Congo 21 Algerije Duitschland 86.223 N.-Amerika 62.050 Frankrijk 160.717 Engeland 608.767 Italië 932 Nederland 140.912 Zwitserland 16 954 Andere landen 778 1913 francs 119.866 96 100.507 47' 130.481 106 691,231 628 127 68.287 54 10.333 7 1.743 Totaal 1.077.354 1.122.575 942 De voorsprong, die Nederland in! nuari reeds bij verleden jaar ma: heeft stand gehoudenin plaats 50 pet. toename, is die voor de b> eerste maanden 100 pet. gewon Frankrijk en Zwitserland leverden meer dan verleden jaar, maar de gr leverancier, Engeland is iets te gedroDgen. De uitvoer van België in schoem I gaf over de beide eerste maanden jaars de volgende cijfers 1914 1913 1' Naarfrancs francs Belgische Congo 6.381 6.034 2\ Algerije 692 Duitschland 20.297 32.081 16 Noord-Amerika 400 80 Frankrijk 165.444 151.978 118 Engeland 2.297 6.019 18 Italië 38.075 22.350 15 Nederland 18.178 27.503 38 Zwitserland 16 298 13.556 8 Andere landen 13.220 13.909 17 Totaal 286.590 274.202 235 België heeft zich dus in de tw« maand ruimschoots schadeloos ge; voor den minderen uitvoer in de ei maand. Frankrijk, Italië en Zwitser' betrokken over de beide eerste maai van 1914 meer dan in datzelfde tijd van vorige jaren Engeland en Nei land daarentegen minder. Duitsch is bij verleden jaar ook achter. Vakblad v. d. Schoenmaken'. NIEUWKUIK. Heden—morgen o streeks 7 uur is er brand uitgebrt in het huis F. Van Dommelen op senoort, bewoond door twee gezii J. Van Son en M. Klijssen. Ook de venstaande huizen van de Wed. Piji borgh en J. Van Eggelen vatten onr dellijk vlam zoodat aan blusschen ni denken viel. In zeer korten tijd lagen drie fl1 huizen in de asch. Het vee is ge doch van de inboedels is veel verbr Naar men zegt heeft de vrouw v; Van Son als ook de dochter no ernstige brandwonden opgeloopen. huizen en inboedels waren verzei De assurantiën dekken de schade zaak onbekend. P. Cl1 VLIJMEN. Of het is als gevolg de nachtvorsten der vorige week l' nen wij niet zeggen, waar echter is dat de kruisbessenstruiken, die voc paar weken zoo'n rijken oogst bel den, thans heel wat van hun vruc hebben laten vallen. Ook deroode' sen dragen niet zoo rijk als het vc jaar en zullen slechts een middelmal oogst geven. —Voor den vacanten zetel in den is candidaat gesteld de heer G. Heesbeen, die dus meteen als raat gekozen is en naar wij vertrouwen degelijk lid van den raad zal blijk' zijn. De Echo van het Zuiden 1 fi

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 9