Nummer 42 Zondag 24 Mei 1914 37e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waaiwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten, Eerste Blad. Gemeenteraadsvergadering, Dit nummer bestaat uit TWEE bladen FEUILLETON. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. EERSTE DEEL. e Echo van het Zuiden, Waalwijksclie en Laiigstraatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."6. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven ingezonden stukkengelden eca., franco te zenden aan Uitgever, den UITGAVE: Prijs der Adverthntirn 10 cent per regel; minimum 6 regels; groote etters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contract gesloten. Reclames 15 cent per regel HAARSTEEG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag .20 Mei des voormiddags 11 uur. Voorzitter Ed.Achtb. Heer J. van Bokhoven. Klokslag 11 uur opent de Voorzitter de vergadering. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Wijziging begrooting 1914. De Voorzitter deelt mede, dat door den Binneopolder geen tiendrente be taald worden, zoodat een bedrag van f 114,97 op de begrooting zal moeten worden gebracht onder hoofdstuk 11. Conform het voorstel wordt besloten. 2. Aangaan geldleening. De Voorzitter deelt mede dat de O. L. Scholen van Haarsteeg en Hedikhui zen niet meer aan de gestelde eischen voldoen, zoodat deze zullen moeten wor den verbouwd. Ook zullen er nog eenige nieuwe banken moeten worden geplaatst. Verder zegt de Voorzitter dat de kosten hiervoor op een bedrag van f 1472, zijn geraamd. Hiervan gaat af f 274, subsidie van het Rijken f179,van de gemeente Vlijmen, zoodat altijd nog een bedrag van f 1000,— voor rekening van de gemeente komt. Het Dag. Bestuur stelt voor eene geld leening aan te gaan van f 1000,af te lossen in 4 jaarlijksche termijnen van f250,te beginnen in 1915, De lee ning zal echter moeten worden aange gaan in September 1914. Het lid v. d. Aa vraagt tegen welk procent deze geldleening zal worden aangegaan. De Voorzitter antwoordt dat dit hoog stens pCt. ma? bedragen, echter zul len wij hiervoor laten inschrijven. Op de vraag van Weth. v. d. Wiel wat te doen als er geen inschrijvingen komen, antwoordt de Voorzitter dat de raad dan altijd nog kan zien. De Voorzitter zegt verder dat we gens verbouwing van de school een nieuwe post van f 134,op de begroo ting zal moeten worden gebracht onder hoofdstuk 8 art. 8, eveneens een bedrag van f125,— voor de nieuwe banken. Verder een bedrag van f 17,voor rente over de laatste maanden van 1914 onder hoofdstuk 12 art. 1. Ten slotte aan gemelde begrooting toe te voegen, bijdrage Rijk f274,ontvangst geld leening f 1000,en bijdrage gemeente Vlijmen f 179, Zonder bespreking wordt hiertoe be sloten. 3. Aanbieding gemeente verslag en verslag volkshuisvesting. De Voorzitter deelt den leden mede, dat deze beide verslagen op de secre tarie ter inzage zullen worden gelegd. 4. Kosten entstof veekring. De Voorzitter zegt dat de entstof kos teloos wordt verstrekt. De gemeente heeft nu eene rekening ontvangen van f 325,zoodat deze kosten voor de ge meente te hoog worden. De Voorzitter zegt verder, dat hij een vergadering heeft bijgewoond te Heusden, waar het algemeen gevoelen was, dat de entstof betaald moet woi- den door degenen, die het vee laten inenten. Na eenige discussie wordt hiertoe met algemeene stemmen besloten. De Voorzitter zal nu de desbetreffen de stukken opzenden aan den voorzit ter van den veekring te Heusden. 5. Ingekomen stukken. Adres van de gemeente Velzen, waar in verzocht wordt, om de ouderdoms rente en de administratiekosten ten laste te laten komen van het rijk en niet van de gemeente. De Voorzitter zegt, dat de raad dit stuk wel voor kennisgeving kan aanne men, wijl het voor de gemeente van weinig beteekenis is. Aldus wordt Desloten. De Voorzitter zegt dat eerst punt 6 dient te woiden afgehandeld. Van „I)E ECHO VAN HET ZUIDEN." Adres aan den Minister van Water staat tot verbouwing van de Sassluis. De Voorzitter zegt dat de leden allen wel zullen weten dat de sluis van het Waterschap de Algemeene Omkading moet worden verbouwd. De gemeente zal nu aan den Minister een adres rich ten om die sluis te Hedikhuizen te bou wen, en tevens om de vaart in orde te laten brengen. De Voorzitter zegt ver der dat door B. en W. een ontwerp- adres is opgemaakt, hetwelk de secre taris wel even zal. voorlezen. Nadat het ontwerp-adres is voorgele zen vraagt de Voorzitter of de leden hieraan nog iets bij te voegen hebben. Het lid van der Aa geeft in overwe ging het jaartal Wanneer de haven is aangelegd er nog bij te zetten. De voorzitter zegt het verzoek van het lid I van der Aa toe, wanneer dit nog is na te gaan. Het lid de Kort is van meening dat het dan zoo wel in orde is. De Voorzit ter wijst de leden er nog op dat de landerijen er zeer mede gebaat zullen zijn. De Voorzitter zegt nu dat aan de ge meenten VlijmeD, Nieuwkuyk en Bok hoven een afschrift zal worden gezonden met verzoek om hunne goedkeuring hieraan te geven. Het lid Vugts acht het wenschelijk de gemeente Engelen ook een afschrift te zenden. De Voorzitter antwoordt dat hieraan zal worden voldaan. Adres van de inwoners van Haarsteeg gemeente Vlijmen om in de gemeente Hedikhuizen te worden opgenomen n. 1. de geheele wijk E. en een gedeelte van wijk A. De Voorzitter zegt, dat dit adres eerst Maandag j.l. is ingekomen, zoodat het Dag. Bestuur nog geen voorstel heeft kunnen doen. De Voorzitter wenschte daarom dit adres aan te houden tot een volgende vergadering. Ook een adres van de Harmonie St. Cecilia met verzoek voor extra subsidie wegeDS viering van een festival, wordt na eenige discussie tot een volgende vergadering aangehouden. Op de vraag van den Voorzitter of nog iemand het woord verlangt zegt wethouder van de Wiel dat hij indertijd benoemd is tot stem Van de afgunst tot de misdaad. I. (10) Op 't oogenblik wan Ludovics dood was er wel eene vage verzoening geweest tusschen Hoger en zijne tante, zulks dnnrde niet lang. De beerde Pommery had uit zijne daad van edelmoedigheid het recht niet willen patten zich met de zaken van zijne neef te bemoeien en dra hadden die betrekkingen bet karakter hernomen, zoo niet van vijandelijkheid, dan toch van koelheid, welke zij vroeger hadden. 't Is goed er bij te voegen dat de jonge d'Allardes eene nitmuDtende rede meende te hebben om alle vreemde inmenging te kannen miBsen. Hij hoopte binnenkort een rijk huwe lijk te kannen aangaan en zijne zaak eene groote uitbreiding te geven. Die berekening werd niet verwezenlijkt. Het meisje, waarop Hoger zijne blikken geworpen bnd en die overigens opgetogen was barones d'Allardes te worden was Hortense Fontaine. Het was de dochter van zekeren Arthur Fontaine, een kleinen bankier een woekeraar liever te La Jonchère Die man had den naam rijk te zijn en Hortense was zijn eenig kind. Hoger dacht eene schitterende party te doen met zijnen naam aan dit meisje te geven. Hij slaagde er slechts in zich belachelijk te maken want Hortense's kleine bruidschat werd nooit gestort en de vader, Arthur Fontaine, stierf drie jaar na het bnwelyk, geruïneerd door ongelakkige en oneerlyke speculaties. D'Allardes moest tot zijne straf zijne leolyke verwaande en arme Hortense honden. Na vier jaar getrouwd te zijn Btierf zjj en hare twee kinderen, Yvonne Gaston, werden aan de zorgen eener brave landbouwers vrouw toevertrouwd, Natalie MigeoD. Het sterven der jonge vrouw vergemakke lijkte eene tweede verzoening tnsschen den heer de Pommery en zijn neef doch de betrek kingen tnsschen Ecobeil en Yillaines, waren nooit drak noch hartelijk. Om de waarheid te zeggen .d'Allardes ge moed was door de moeilijkheden, waartegen hij immer te stryden had gehad, te zeer ver bitterd, om nog gemakkelijk met zijne mede- menschen om te gaan. Zijne dienstboden, de lieden van zflne om geving, zyne werklieden waren reeds op de hoogte van zyne verlegenheid dat was hem voldoende en dat was overigens genoeg om er heel de streek mede bekend te maken. Nog aan andere personen gelegenheid te geven vooral aan zijn oom, om zijne zorgen op zijn voorhoofd te lezen, dat kwam hem iets ondra- gelyks voor en onbezorgdheid veinzen om ze hem te verbergen, was hem onmogelijk. Hoger verkoos dan zich in zyn kasteel zoo goed als op te Bluiten. De afzondering nochtans heeft ook hare na- deelen, zij verstompt de wilskracht, vernietigt den wil zelf. Door in stilte en in zichzelf gedurig naar middelen te zoeken, om de moeilijkheden des levens te overwinnen, wordt men langzaam maar zeker, tot moedeloosheid, en ten slotte tot wanhoop gebracht. Do arme Hoger d'Allardes het moet ge zegd had in de laatste tien jaar meer te genslag gehad dan bij verdiende. Sinds den dag dat hij de kartonfabriek door zijn vader geBticht had overgenomen, was alles wat bij in 't werk had gesteld om de zaak eenige uitbreiding te geven, tegen gedraaid. Geldelijke hulp, honderdmaal beloofd ontbraken. Werkstakingen onverwachts uitgebroken had den hem verhinderd op bekwamen tijd belang rijke bestellingen af te leveren. Een brand had niet verzekerde koopwaren en een gedeelte van zyne fabriek in asch gelegd en de maat schappij waarbij de fabriek zelve verzekerd was, had hem eene belachelijke vergoeding aangeboden. Hij had ze nochtans moeten aan nemen, daar hy niet bemiddeld was om een uitbrenger der gemeente. Wethouder v. d. Wiel vindt het wenschelijker deze benoeming over te dragen op den Voorzitter. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Het lid van den Brand vraagt eenige nadere inlichtingen betreffende de landerijen van de Beersche hoeve. De Voorzitter is van meening dat dit beter besproken kan worden op de vergadering van de landerijen. Niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 20 Mei der voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Edelachtbare heer van Be- souw. Klokslag 10 uur opent de Voorzitter de vergadering. Afwezig zijn de heeren Rijken en Elias. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, houdende mededeeling dat de subsidie voor het bouwen van een school in de Moer is toegestaan, doch dat Z. Ex. de Minis ter van Binnenlandsche Zaken dit jaar geen geld beschikbaar heeft. b. Idem houdende toezegging van eene subsidie groot f 1925 voor de ver betering van de oude scholen in den Berkdijk en Loonschendijk. c. Idem houdende goedkeuring kohier Hoofd. Omslag en van de trottoir- en rioolbelasting. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Onderzoek geloofsbrieven J. Wijde- mans en M. Zacht. Voorzitter. Ik benoem tot leden der commissie van onderzoek de heeren De Bresser, v. d. Heuvel en Roestenberg en schors gedurende het onderzoek de vergadering. Na heropening der vergadering deelt de heer De Bresser mede, dat de com missie de geloofsbrieven onderzocht heeft en in orde bevonden en mitsdien tot toelating adviseert. Daartoe wordt besloten. 3. Aanbieding verslag toestand der gemeente over 1913. 4. Aanbieding verslag volkshuis vesting over 1913. Wordt voor de leden gedurende 14 dagen ter secretarie neder- gelegd. 5 Beleggen van kasgelden. Voorzitter. Het gebeurt in den laatsten tijd meermalen dat wij te veel geld in kas hebben. Dat komt door de gasfa briek. Dat blijft dan renteloos liggen. Het Dag. Bestuur heeft geen recht om het te beleggen, daarom geven wij den raad in overweging om het meerdere geld bij den een of anderen ^kassier of bankinstelling te beleggen, om, als wij het noodig hebben het daar weer te halen. Wij hebben een aanvraag ge daan bij de Geldersche Credietver. en de firma Timmermans en Zn. te Waal wijk omdat zulks het gemakkelijkst is. Bij de Geld. Cred. Ver. was het 3'/2°/o en bij Timmermans ook, doch de Gel dersche vraagt nog courtage en daarom stellen wij voor naar de firma Timmer mans te gaan. Van den Heuvel. Ik durf in overweging geven om eerst bij de Hanzebank ook eens aan te viagen. Die heeft hier een plaatselijken correspondent, dus dat is ook heel gemakkelijk. De Bresser. Dat zou ik ook doen, want de soliditeit van de Hanzebank is boven allen twijfel verheven. Roestenberg. Beleggen ze op die ma nier meer de gelden Voorzitter Ja, in Dongen ook, daar zijn ze bij een kassier van Gastel, meen ik. Roestenberg. Ik ben voor de Hanze bank natuurlijk. Wordt besloten bij de Hanzebank een aanvraag te doen en zijn de voorwaar den niet ongunstiger dan bij de Hanze bank te gaan. 6. Verkooping van boomen. Voorzitter. De boomen in het Markt- straatje staan te dicht opeen, wat oor zaak is dat de groei der boomen wordt belemmerd. Ook voorkomt het ziekte onder de boomen, want staan ze te dicht bij elkaar, dan steken ze elkaar aan. Wij zullen aan bekende Heden die in hout doen, vragen wat ze geven en dan niet alleen in onze gemeente blijven, daar ze anders een complotje zouden groot proces te beginnen. GeeD enkele beproeving inderdaad, was bem bespaard gebleven, zoodat men zich ten slotte afvroeg boe de ongelukkige, na al dien tegenslag, zich nog eenigssins boven water kou boudeD. Zyn toestand was wel hachelyk, maar bet mtergte was nog nitgebleven Dat was voor iedereen een geheim en voor d'Allardes zelf missohien niet het minst. Wat er van zy, ten tijde van den dood van zyn oom de Pommery, was Roger ten einde raad. Om zicb ait den slag te helpen, rekende hij nog slechts op een soort mirakel, op een on. verwacht meevallertje, zooals eene erfenis by- voorbeeld. In die moedeloosheid, in die radeloosheid, moest ongetwijfeld de uitleg gevonden worden van den haai waarmede hij naar Ecobeil geloo- pen was zoodra hy den dood van den kasteelheer vernomen had. Had hy er, inderdaad niet alle belang bij zich vol liefde en verknochtheid te toonen jegens zyne tante de Pommery Daze kon in 't vervolg, vrij beschikken over baar par- soonlijk fortuin en over een gedeelte van dat van baar man Zy zon niet kannen weigeren boren neef een dienst te bewyzeD. Anderzyds had mevrouw de Pommery veel invloed op haren broeder, Gnillanme d'Allardes, den onden jonkman, den erfoom Hoger vermoedde, dat oom Gnillanme een testament zon gemaakt hebben, waarby bij gansch zijne fortuin aan Bernard vermaakte. Doch, aannemende dat dit testament bestond, was mevrouw de Pommery te goed en te rechtvaardig om niet te trachten haar broeder te bewegen terng te komen op schikkingen welke hem heelemaal zonden t.m onder gebracht hebben Hy was zoo al onlnkkig genoeg. Zoodanig was de gemoedstoestand van Ho ger d'Allardes op 't oogenblikdat wy bespreken, dit was bet idee dat hem had doen beslniten zijne gewone afzondering te laten varen en zijne tante en zynen neef zyn diep medelijden te komen betnigeD. Die voetatap, door eigenbelang ingegeven, was by roevrouw de Pommery bijne onopge merkt voorbygegaan, zy sloeg haast geen aandaoht op al wat hare smart niet was, Op Bernard was de indrnk eer ongunstig geweest, om de eenvoudige redeD, dat hij van zijn neef nooit anders vernomen had dan betuigingen van vyandscbap. Het volbrengen van een ba- nalen pleegvorm van wereldsche wellevendheid, kon dien jarenlnngen indruk niet wegnemeD. Het andere dichstbyzynde «kasteel» was «La Férolle»dat al weinig het uitzicht had van een heerenverblijf. Het was een gewoon rechthoekig gebonw, waarvan het gelijkvloers in twee gelijke deelen door een gang gescheiden, eene eetzaal bevatte, een bareel, eene biljardzaal, een groot en klein salon. Da eerste verdieping omvatte vyf slaapkamers, alle op een gang nitkomendp. Een van de hoeken van het gebonw was bekroond met een punttorentje, wat voorwend sel genoeg was geweest om die nederige wo ning den naam van kasteel te doen geven. Von verre overigens deed het kasteel nogal goed aan, dank vooral aan het klein, maar goed aangelegde en onderhouden park welk het omriDgde. De beer Fernand Moreau had dat eigendom voor vijf jaar gekocht het jaar zelf, dat by zijne vrouw verloren had en bad er onderko men gezocht met zyne dochter Adèle, die toen achttien jaar oud was. Zy kwamen, zegden zy. in den vrede der velden, den iyd van hunnen grooten rouw doorbrengen. Mejuffrouw Adèle overigens was niet van de sterksten en had op tijd de buitenlucht noodig, zoodat men elk jaar in het schoon seizoen, er vier of vyf maanden zon komen doorbrengen. Inderdaad, de vader en de dochter, waren, ouder voorwensel wat vrije lacht te komen inademen, niet weining gestreeld hier kasteel heer en kasteelfrenle te kunnen spelen. De beer Moreau was, zooals men dat te Parys heet' «in de affaires», dot wil 2eggen, dat bij zich bezighield met financiën en handel. Nu eens kooht hy, dan weer verkocht by, soms voor rekening van anderen, ook al eens voor eigen rekenin?. Kortom, hij leefde gelijk zooveel anderen te Parijs, op de domheid van de kleine bnrgerij. De heer Fernand Moreau was gedecoreerd, een doorslaand bewya van zyne eerbaarheid. Van de veel klenrige rosette welke by droeg kreeg men alleen het rood te zien zoodat hij op 't eerste gezicht kon doorgaan als een officier van het Eerelegioen. Dat paste overigens wondergoed by zyn ernstig en zacht niterlyk. grijze bakkebaarden, het majestueuze van heel zyne bonding, Hij kon heelemaal best doorgaan voor een ond magistraat. Mejuffrouw Adèle kon zwak geweeBt zyn op 't oogenblik dat sij in de streek kwam, doch na verloop van vijf jaar, viel daar niets meer van op te merken. Zy bad de bnitenlncbt op recht eer aangedaan. Middelmatig van gestalte, maar stevig ge bouwd, was de blonde jsffronw Adèle eene strcische jonkvrouw geworden zy had gezondheid te koop. Zy hield van alle sport, was eene uitmuntende amazone, eene koene jageres. Van af het tweede jaar van hnn verblyf op La Férolle, 't is te zeggen, van 't oogenblik dat zy uit hunnen grooten ronw waren, had den de heer en mejuffrouw Mercan bezoeken cebraebt aan de kasteelbeeren van den om trek. Die bezoeken waren hun raeestentyds terug gebracht en ze hadden in die banaliteitswisse lingen eene verstrooiïog gevonden, welke bonne ydelbeid Diet weinig prikkelde. Met het kasteel vaD Ecobeil waren de be trekkingen nogal spoedig eenigszins intiemer gewordeD. De heer do Pommery, die in de buurt om zoo te zeggen niemand kende met wien by Bpre*en kon, ontviDg de Morean's met zeker genoegen. «Die zakenman is misschien geen arend, had hy na het eerste onderhoud by zichzelf gezegd, maar hy kent toch nogal veel eD stelt belang in kwesties waarmee maDnen alleen zich bezighouden. Wy zullen kunnen praten over de politiek, over de personen die zich op den voorgrond stellen, over Parys, eD, by gebrek aan dat alles kunnen wy nog pi ket spelen. De kasteelheer van Ecobeil ontsloot dns gaarne zijne deur voor de cienwe eigensari van La Férolle. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 1