JVummer 42 Zondag 24 Mei 1914. 37e Jaargang Tweede Blad. SUNLIGHT Ef LANDBOUW. Buitenland. Provinciaal Nieuws. BINNENLAND. B ei Albanië. Reclame. BEEGHAMS P1UEN De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Z i j is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. ÜNUGHT Door den Rijksiandbouwleeraar, den heer H. E. Huizenga Is de volgende circulai re verzonden aan de Heeren landbouwers in Noord-Brabant Keuze van zaaizaad. Tot de maatregelen, die de landbou wers kunnen nemen om hun bedrijf met zoo veel mogelijk voordeel uit te oefe nen, behoort natuurlijk ook het Gebrui ken van goed zaaizaad*d.w.z. men moet trachten het beste zaalzaad te krijgen, wat er te vinden is. Het is dus noodig, dat het zaaizaad zorgvuldig wordt be oordeeld en men doet dit gewoonlijk in de eerste plaats naar a. Verschillende uitwendigen zichtba re eigenschappen, zooals Grootte, ge wicht, reuk, kleur, glans en vorm van de korrels. b. Door te letten op het aantal zaden, dat per 100 ontkiemen wil en de snel heid waarmee dit gebeurt, dus de kiem- kracht en de klem-energie. c. Door te letten op zuiverheid. Dit zijn allemaal wel belangrijke pun ten, maar het is niet voldoende hier al leen rekening mee te houden. Men moet ook nog op een vierde factor letten, die van veel beteekenis is en dat is d. De echtheidd.w.z. men moet er 'n onderzoek naar instellen, of 't zaad, dat men koopt, werkelijk ook behoort tot de echte soort, die men wenscht. Dit is niet gemakkelijk en toch voor de landbouwers van heel groot belang want men weet, dat er verschillence soor ten zijn. die beslist uitmunten boven ve le andere. Wanneer men Petkuser rogge, Zegehaver, Mansholts Probsteiger havers, Wilhelmina tarwe enz. koopen wil, dan moet men zich zoo min mogelijk bloot stellen aan 't gevaar, dat ons andere soorten, die minderwaardig zijn, geleverd worden. Koopt men de soorten, die men hebben wil, direct van de personen, die ze zelf hebben gekweekt, dan zal men in het algemeen niet bedrogen uitkomen. Maar dergelijk origineel zaad is dikwijls duur en ook niet altijd in voldoende hoeveelheid voor handen. Daarom geven de meeste landbouwers er de voorkeur aan, zich tevreden te stel len met echte nabouw. Koopt men deze van beslist betrouwbare personen, van wie men met zekerheid weet, dat ze hun zaaizaad ook zeer zuiver houden en niet verschillende soorten door elkaar men gen, dan zal men zijn doel kunnen be reiken. Jammer genoeg is het evenwel, dat niet alle verkoopers van zaaizaad met de noodige nauwgezetheid van geweten te werk gaan en dat ze ook het zaad niet alle voldoende zuiver houden. In verband hiermee is het noodig, dat de gebruikers van zaaizaad een audere weg bewandelen om zich meer zekerheid te verschaffen dat ze in 't bezit van de echte soort komen, die zij wenschen. Dit» gebeurt op 't oogenblik in ver schillende provinciën van ons land door onderlinge samenwerking bij de zooge naamde keuring van gewassen te velde*. Ook de N.Br. Mij. van Landbouw heeft zich sinds een paar jaar op bescheiden Schaal met dit werk bezig gehouden en het ligt in hare bedoeling er mee voort te gaan. De wijze van werken is hierbij in hoofdzaak de volgende. Het is de bedoeling natuurlijk om het gebruik van goed zaaizaad te bevorderen en men tracht dit doel te bereiken door De personen, die,zooals bij een keuring van gewassen te velde blijken moet, zich met zorg toeleggen op den verbouw van goed zaaizaad, behulpzaam te zijn bij de bekendmaking van hunne producten. 2. De personen, dit behoefte gevoelen aan 't bezit van goed zaaizaad, in ken nis te stellen met een aantal adressen voor het verkrijgen van deze producten. Men doet dit als volgt Landbouwers, die willen meewerken aan het bereiken van bovenstaand doel, en die meenen een gewas vau de eene of andere soort te velde te hebben, dat ge- geschikt is om er zaaizaad van te winnen, geven hiervan kennis aan het Dagelijksch Bestuur der Mij. v. L. en wel vóór een datum, die ieder jaar tijdig wordt bekend gemaakt. Er komt dan in den loop van den zomer 'n Commissie om te zien of het gewas voldoet aan de eischen van zuiverheid, echtheid, gelijkmatigheid enz. die zij stelt. Is dit het geval, dan wordt zoo'n gewas voorloopig goedgekeurd. Direct na het dorschen wordt dan van dit gewas 'n monster opgezonden aan een nader op te geven adres en al de monsters, die van de voorloopig goed gekeurde perceelen afkomstig zijn, wor den dan gezamelijk ten tweede male ge keurd. Voldoen ze ook aan de eischen, die de commissie stelt, dan worden ze definitief goedgekeurd en de landbou wers, die dit zaad hebben verbouwd, verkrijgen dan het recht het te koop aan te bieden alsErkend door de N BrMij. van Landbouw De verdere bijzonderheden welke op deze keuring van gewassen te velde be trekking hebben, zijn omschreven in een reglement waarvan exemplaren gratis verkrijgbaar zijn bij den Secretaris der N. Br. Mij. v. landbouw te ,s-Hertogen- bosch en bij mijn persoon. We willen hier nog even vermelden, dat 1. Degene, die een gewas voor de keuring te velde aangeeft, zal bij de aan gifte aan den secretaris der Mij. v. Land bouw den Heer C.J. J. Daniels te 's- Hertogenbosch) een bedrag van f 1,50 per HA. moeten inzenden. Voor afge keurde velden wordt van dit geld f 1,00 per HA. teruggegeven. 2. De keuring van de zaden na 't dor schen heeft voor de wintergranen tijdig in den nazomer plaats en voor de zo- merzaaizaden in de maand Januari daar aan volgende. De aangifte van de gewassen voor de keuring moet in 1914 geschieden vóór 15 Juni a.s. en wel bij één der vol gende Heeren C. J. J. DANIELS te 's-Her- togenbosch, P. Dekkers te Wouw H. TlMMERS te Kruisland (bij Steenbergen), Joh. uastiaanse te Princenhage of H. E, Hl'iZENGA te Breda. 4. Voor de keuring kunnen aangege ven wordenHaver, Tarwe, Erwten en Aardappelen. g. Alle in N.-Brabant wonende land bouwers kunnen de door hen zelf in deze provincie verbouwde Tarwe, Haver, Erw ten en Aardappelen voor de keuring te velde aangeven. In zijn huis opgesloten. In den loop van den nacht bracht men er groote hoeveelheden ammunitie heen. Daar majoor Sluys de houding van Essad pacha gevaarlijk achtte voor orde en veiligheid, sommeerde hij Essad pa cha om 3 uur 's morgens zijn lijfgarde heen te zenden, die geen wettige reden van bestaan had, en zijn wapens uit te leveren. In plaats van aan dat bevel te gehoor zamen liet Essad pacha een beschieting openen. De Hollandsche majoor zag zich toen gedwongen, geweld te gebruiken tegen de versterkte positie van Essad pacha. Nadat een wel onderhouden geweer vuur van belde kanten was gewisseld liet men kanonnen aanrukken om Essad en zijn volgelingen meer ontzag in te boezemen. Toen de eerste geweerschoten vielen waren detachementen Oostenrijksch- Hongaarsche en Itallaansche matrozen ontscheept. Zij namen onmiddellijk posi tie in de nabijheid van het vorstelijk paleis om het tegen mogelijke aanvallen te beveiligen. Inmiddels doorkruisten gewapende nationalistische benden de straten der stad. Na het 10de kanonschot werd de witte vlag op de woning van Essad pacha geheschen. Een detachement Oostenrijk- sche en Italiaansche matrozen ging Essad pacha in zijn huls halen en bracht hem over naar den kruiser „Szigetvar", waar lij ter beschikking van den vorst bleef. De toestand in Albanië. Volgens berichten uit officiëele bron hebben de jongste gebeurtenissen in Albanië het volgende verloop gehad Met het oog op de oproerige beweging ten Noord-Oosten van Durazzo, welke zich tot Chiak. 12 kilometer van Durazzo verbreidde, had vorst Wilhelm den Hol- landschen officier Sluys.van de gendar merie, met het commando te Durazzo belast. Essad pacha had zich met een sterke gewapende troepenmacht uit voorzorg Zeer vele geruchten en lezingen doen de rondte. Essad is het land uit, en daarvoor moeten motieven gevonden, de een geeft die aan Essad, een ander aan de mogendheden en ook weer derden aan de Ned. officieren. Zocdra Essad pasja in Brindisi was, heeft hij zich laten interviewen, en wel door een correspondent van de Tribuna. Hij zeide, dat hij zijn vorst en vader land trouw had gediend en slechts hun welzijn op het oog had gehad. Hij was het slachtoffer geworden van de intrigues van een buitenlandsche mogendheid (Oostenrijk) en had Id het minst niet met Konstantinopel in verbinding ge staan. Een aantal Italiaansche bladen geven een andere lezing van het gebeurde, dan die wij hierboven als naar ons in zicht de waarschijnlijkste hebben weer gegeven. Volgens die bladen, is Essad's gevangenneming het gevolg van gestook van Oostenrijk en is zij ten uitvoer ge legd door het geheel eigenmachtig op treden van de Nederlandsche officieren. De officieuse Agenzia Stefani verklaart, dat al die berichten slechts op vermoe dens berusten. Dillon, van de Daily Telegraph, geeft ongeveer dezelfde voorstelling als de Italiaansche bladen. Onder voorbehoud geven wij weer, wat hij Woensdagavond uit Skoetari seinde. Volgens de laatste berichten, zoo meldde hij, hebben de Nederlandsche officieren geraeene zaak gemaakt met de nationalisten, welker streven zij heilzaam voor het land ach ten, Essad pasja gevangen genomen en het kabinet omvergeworpen. Is deze voorstelling, die men hier (te Skoetari) in de best ingelichte kringen gelooft, juist, dan zal de staatsgreep der Neder landers ongetwijfeld vérstrekkende ge volgen hebben. Albanië kan geen staat in den staat dulden. De volgende vraag is nu van het groot ste belang Wie heeft de Nederlandsche officieren gemachtigd om den minister van binnenlabdsche zaken in hechtenis te nemen? Was het de Mbret of han delden zij op eigen gezag In belde ge vallen is een gevaarlijk precedent ge schapen. De toestand te Durazzo is cri- tiek, de mohammedanen beschouwen Essad als martelaar. Aldus Dillon. Zijn voorstelling van zaken schijnt ons niet geloofwaardig. Volgens een bericht uit Albanië aan de Milaneesche bladen, zijn generaal de Veer en kolonel Thomson met 60 gen darmes uit Epirus naar Durazzo ver trokken. werden in de kazerne van de bentign Lam Ngo aangevallen en zijn aan de bekomen wonden overleden. De daders die onbekend waren, zijn gevlucht. De Koningin naar Rusland. Naar aan het »Berliner Tageblatt" uit St. Petersburg wordt geseind loopt al daar het gerucht, dat H. M. Koningin Wilhelmina in het einde van den zomer een bezoek zal brengen aan den tsaar en de tsarina van Rusland op Peterhof. Het vak-onderwijs. Naar men aan de >N. Ct. meldt, is bij de regeering een wetsontwerp in voor bereiding, regelende de rijkssubsidie voor het vakonderwijs in Nederland. Het moet ia de bedoeling liggen, de subsidie te bepalen op 50 pet. Vroeger was die meestal 40 pet. Kunstmatigleder. In2 den laatsten tijd worden allerlei ledersurrogaten gefabriceerd, die met leer absoluut niets uit te staan hebben. Zoo worden allerlei dierlijke afvalpro ducten op verschillende methoden ge prepareerd, gewoonlijk met plantenvezels of minerale stoffen vermengd en onder sterken druk tot zoo-genaamd kunstleer verwerkt. Het nieuwste op dit gebied is de poging om planten, die overeenkomst met de dierenhuid vertoonen en daar om voor de lederproductie geschikt, kunstmatig te bewerken zijn. Met dit doel worden op een gelatineachtigen voedingsbodem paddestoelwoekeringen uit het geslacht der schimmels gebracht. Deze paddestoelen breiden zich op den voedingsbodem uit en vergroeien tot een viltachtig weefsel. Dit wordt op verschil lende manieren bewerkt en komt vervol gens in de hydraulische pers, waar het tot een vaste, leerachtige massa geperst wordt. Of dit kunstleer in staat is de dierenhuid te vervangen moet de toe komst leeren. m gevangenisstraf, met aftrek van de pre ventieve hechtenis vanaf 1 Maarten J. R., den vriend van S. B tot 1 jaar gevangenisstraf, eveneens met aftrek der primitieve hechtenis, vanaf 26 Januari. De eisch voor beiden luidde 2 jaar. Koninklijk bezoek. Na een schitterendeontvangst te Brussel, na veel officieele plechtigheden waaronder een prachtig 'geslaagde wapen schouwing zijn de koning en de koningin van Denemarken gistermiddag in Am sterdam aangekomen tot een bezoek aan ons koninklijk echtpaar en daarmee aan Nederland, na in Roosendaal te zijn begroet. Het bestek van ons blad laat niet toe, de schitterende ontvangst in details te beschrijven. Na aankomst te Amsterdam een harte lijke begroetingen enthousiaste ontvangst door't publiek werd naar'tpaleis gereden )es avonds had een gala maaltijd plaat waar tusschen onze Koningin en koning Christiaan hartelijke toespraken werden gewisseld. Des avonds had een schitte rende uitvoering plaats in den Schouw )urg, waar met prachtige muziek onder Mengelberg zeer belangrijke tableaux vivants van eenige geschiedkundige gebeurtenissen tusschen Denemarken en iolland, historie-getrouw werden weer gegeven. Heden wordt een bezoek gebracht aan de haven van Rotterdam, morgen gaat het naar Den Haag overal worden groote feeste'ijkheden georganiseerd. De Nederlandsche oorlogschepen in de haven van Amsterdam waren toover achtig geïllumineerd gisteravond. Een aanslag in Atjeh. De Bataviasche correspondent van het »Hbl." meldt: >De civiel-gezaghebber van Tjalang de le luitenant der infanterie,. W. van Kregten, een korporaal en een mindere Waalwijk, 23 Mei 1914. Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. JJIJ LICHTE aandoeningen aangewend, voorkomen vaak zeer GEVAARLIJKE ziekten. 5029 )29 I Ejfectendietstal te Breda. De arrondissements-rechtbank te Breda, deed gisteren uitspraak in de zaak van den effectendiefstal, ten nadeele van de bankiersfirma Van Mierlo, aldaar, ten bedrage van ongeveer f 85.000. Ze veroordeelde S. B., kantoorbedien de der firma, tot 1 jaar en 6 maanden Huldiging Voetbalclub. Naar wij vernemen, zullen de Liedertafel yOefeniuf en Vermaak'* en de Harmonie ^Orpheus* met Pinkatereu een volkainaliDee geven als huldiging van onze krauige voet balclub bij gelegenheid van hare promotie de 3e naar de 2e klasse Ned. Voet balbond, eene huldiging die dubbel is ver- diend. Naar wij vernemen lag het ook in de bedoeling van #Waalwijks Belang* om de voetbalclub openlijk voor hare ichiUereude prestaties in dit voetbalseizoen te haldigen. Bij nadere overweging is zij echter tot de overtuiging gekomen dat het steunen der vereeniging op andere wijze haar in dezeu tijd beter te stade zal komen. - Tentoonstelling. Met de a. s. Pinksterdagen zal op de Gemeeate-teekenschool alhier een ten toonstelling gehouden worden van het teekenwerk uit de verschillende klassen van den cursus 1013/1914. Verdere bijzonderheden zullen nader bekend gemaakt worden. Rectificatie. De vergadering der vakschool-commis sie van 11. Maandag had niet plaats, zooals we Woensdag schreven, onder voorzitterschap van den heer C. L. Bres- sers, daar deze wegens ongesteldheid af wezig was. Alle geruchten en berichten over beslis- singen dezer vergadering zijn onjuist, waar deze commissie alleen adviseert en niet besluit. Groot Concert Musical. Donderdagavond gaven een zestal mu zikanten uit 's-Hertogenbosch, te weten de heeren v. Balkom, piano, Spiero, vi ool, v. Opstal, mandoline, Donkers, fluit v. d. Heuvel, cello en Müller, bas, met medewerking van mej. Krüse, sopraan, op de bovenzaal van het hotel ,,De Kroon" een concert, dat flink bezocht mocht heeten. Wij verheugden ons te meer over dit bezoek, wijl wij, zoo om het heete weder, het gevorderde seizoen, als om den trek naar den ramp van Nieuw- kuik, niet veel belangstelling verwacht hadden. En dit laatste ware beslist jam mer geweest, want elk der bovengenoem de artisten gaf volop te genieten en het ensetrble vestigde direct den indruk, dat wij hier eerste-klas-muzikanten voor ons zagen. Te ver zou het ons voeren de bijna twintig nummers van het programma elk afzonderlijk te bespreken. Wij kunnen echter niet nalaten in het bijzonder te vermelden Mej. Krüse, die, waarschijn lijk als debutante op werkelijk verdien stelijke wijze zong >das Veilchen» van Mozart en >Ave Maria„ van Cherubini. Het laatste nummer werd dermate toe gejuicht, dat een fraai blsnummer niet achterwege kon blijven. De heer v. Bal- kom toonde zich een alleszins bekwaam accompagnateur. Ook de vioolsolo van den heer Spiero, en die op de fluit door den heer Donkers oogstten terecht een warmen bijval, wat eveneens het geval was met de soli van mandoline door den heer van Opstal. Ook de ensemble stuk ken vielen buitengewoon in den smaak, ook al was de acoustiek der zaal den samenklank der instrumenten niet zeer bevordelijk. Mochten genoemde artisten hier nog eens weer optreden, dan zullen zij gewis van een druk bezoek zich verzekerd mo gen houden, wijl het Waalwijksche publiek gaarne naar iets werkelijk goeds en kun stigs komt luisteren- Voetbalclub. nfl Door bijzondere omstandigheden zijn wij tot onze spijt niet in staat, zooals gewoonlijk een uitvoerig verslag te geven 6278 Echo van EWAARBORSD HVERVAISCHI ZONDER Schadelijke BESTAN DOK UN Gedeponurw L 281 r L'

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5