jVurnmer 43 Donderdag 28 Mei 1914 37e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. sr. HOOR DES IIUTÏ6IIMIMI. Sv iyaalwj|ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten, Dit nummer bestaat uit TWEE bladen CL R, E. Handelsschool. Gemeentefaadsvergadering. FEUILLETON. tail. vas, E Telefoonnummer 88. Telegram-AdresECHO. goe- m, 6137 ecfcie De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Zij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. SUNLIGHT ding uit otste ding EERSTE DEEL. V. m De Echo van het Zuiden, IVaahijksclie en Langstraatsche Conranl, Dit Blad rersohynt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f 0.6 Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stokken, gelden enz., franco te zenden Uitgever. aan den UITGAVE: Prijs der AdvertbntiSn 10 cent per regel; minimam 6 regels; groote etters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van eo groot aantal regels en idvertenties bij abonnement worden eptci»?» reer voordeelige contract {esloten. Reclames 15 cent per regel ia dit blad over den staod van het Han delsonderwijs hier te lande kan het mis schien zijn Dut hebben uiteen te zetten wat met een driejarige Handelsschool voor Bergen-op-Zoom eD omstreken be- reikt kan worden, ('t Zelfde kan gezegd worden voor Waalwijk. Red. E. v. h. Z.) m GtDEPOHtERC; ZEEP EWAAR30R60 KVfRVALSCHT I tONDER SCHADELIJKE UtilANODtttlN: r, asi I. De heer A. J. L. Juten schrijft in de „Avondster/' In het vervolg op een vroeger artikel Op de eerste plaatst zij nog eens her innerd aan het feit dat het Handelson derwijs ik spreek nu niet van de cur sussen nog niet georganiseerd is in vast afgelijnde banen. Er zijn 5- en 4 jarige Handelsscholen met 3 jarige H.B.R.-onderbouwer zijn 4 en 3 jarige Handelsscholen, die geheel op den Handel ziin ingerichtnu komt er ook een Handels-Hoogeschool. Er zijn scholen waarop alleen leerlin gen toegelaten worden na afgelegde exa mens er zijn er, waarvoor tot toelating gevraagd wordt dat een 8-jarige M U L.O een zesjarige U.L.O. of een zesjarige gewone lagere school atgeloopen zijn. Nu is de Handels Hoogeschool geko men, waarvan het leerplan evenmin is vastgesteld in bepaalde richting. Dat alles behoeft ons nog niet te ver ontrusten, maar het feit moet als zooda nig toch geconstateerd worden. De groei die intusschen het Handels onderwijs genomen en de wijze, waarop het zich ontwikkeld heeft, toont aan dat in de verschillende handelskringen dit onderwijs zeer van noode wordt geacht. Met dit onderzoek voltrekt zich ook nog meer de ontwikkeling van het onder wijs als zoodanig. Voor de technici heeft zich reeds hooger onderwijs in al zijn geledingen ontwikkeld: het technisch hooger onder wijs te Delftde middelbare technische scholen te Amsterdam, Rotterdam, Dor drecht en Utrechthet lagere ambachts- onderwijs aan de ambachtsscholen. Het eigenaardige van dit onderwijs zooals trouwens van elk vakonderwijs is dat het niet aaneensluit, dat niet de eene school toegang geeft tot de volgen de, hoogere. Maar ookhet onderwijs aan alle in richtingen is voor elke soort, over het geheele land uniform en gelijkwaardig. Men weet precies wat een leerling, die een dezer Inrichtingen heeft afge - loopen, kentwelke school hij ook bezocht heeft. Het succes van dit vakonderwijs, en het voldoen aan een bepaalde be hoefte heeft zeer zeker ook een be sllssendeo invloed op hen, die vroeger voor den handel geen vakonderwijs verlangden op hen, die meenden dat het verkeerd was de kinderen, terwijl zij nog betrekkelijk jong zijn, maar dadelijk een keuze te laten doen in de richting waarin zij later in hun levens behoeften moeten voldoen. Het bezwaar is al zoo dikwijls geop perd en de onderwijs-ineenschakelings- commissie heeft getracht in haar ont werp van een gelijkvormig middelbaar onderwijs dat diepere ontwikkeling zou geven aan hen die later aan Universiteit of Hoogeschool wilden ver der studeeren te verschuiven het oo- genblik, waarop de beslissende keuze zou plaats hebben, in welke richting een leerling zijn verdere studie maken en wel van het 12e naar het 14e of 15e jaar. In hoeverre dit ontwerp al of niet tot wet verheven zal worden, is nu nog moeilijk te zeggen. Er worden immers door allerlei on- derwijs-specialiteiten tegen de voorstel len ernstige bezwaren ingebracht en de uitslag van het werk van de uiteenscha- keliogscommlssie wordt niet erg gunstig beoordeeld. Maar wel staat het vast, dat de unl- formeering van het middelbaar onder wijs en het splitsen in afdeelingen, voor hen die later vakonderwijs en hen die meer phllisoplsch onderwijs wilden gaan volgen, volle instemming genoten heeft in alle kringen. Het ontwerp van de ineenschakelings- commissie geeft dan ook drie typen van middelbaar onderwijs aan dat 't welk dienen moet ter voorbereiding van de philosophische, een tweede ter voor- jereiding voor vakstudie als ingenieur, dokter of scheikundige, een derde, dat voor den handel dienst moet doen. In een tweede artikel zal uiteengezet worden hoe dit type van middelbare handelsschool ontworpen is. Van «DE ECHO VAN HET ZUIDEN." Van de afgunst tot de misdaad. I. (11) Hij had, 't is waar, al hoel spoedig opge merkt dat heer Morean, dia niets kende dan banr€- en handelsaangelegenhedeD, volstrekt niet in staat was een gesprek te voeten over de ernstige en booge kwesties welke hem 't meeste belang inboezemden. Doch, de bears- man wist tamelijk goed piket te spelen en was om die reden toch altyd welkom op Ecobeil. Wat mevrouw de Pommery betreft, die zich van het begin zeer lieftallig tegenover de Morean's had aangesteld, zij was in de toe komst niet van houding veranderd. Zij had eene zeer hartelijke genegenheid opgevat voor Adèle eu vereerde haar met des te meer genoegen met haar volle vertrouwen, daar het meisje, die blijken van belangstelling beantwoordde met deverknochtete voorkomend heid. Die Adèle is een waar dwaashootdje, dacht mevrouw de Pommery in haarzelve, doch ik geloof dat myn invloed en mijne raadgevingen haar wel goed kannen doen En zij gaf de jonge Parisienne gelegenheid hare bezoeken nog te vermenigvuldigen. Doch in afwachting dat de raadgevingen van hare ondervinding en hare wyze voorbeelden van Mej. Morean heelemaal een ernstig meisje maakten, gaf de voorkomendheid waarmede zij op Ecobeil onthaald werd, voedsel aan een droom die als een nachtmerrie zon eiadigeo. De Morceau's verteerden veel geld. Adèle trok daarnit het besluit dat haar vader zeer rijk was en de beursman, verblind door al het gond dat langs zijoe handen omging, deelde misschien die overtuiging. Naast de enorme kapitalen waarnit Morean en zijne dochter maar schenen te putten, naar hartelust om hunne iiinste fantaisiën te kannen voldoen, scheen de fortuin der Pommery's hoe aanzienlijk en stevig zij ook was, maar eene kleinigheid. Waarom dan niet de twee families verbon den en aan het blazoen der Pommery's een glans gegeven, welke het ontbrak Bernard was twee jaar onder dan Adèle dat zou eeu lief huishouden kannen vormen., het meisje zon hare millioenen meebrengen in de benrswereld telt men slechts met millioenen de jongen zon als zijn aandeel inbrengen, zijne maatschappelijke positie, de eer van zijnen naum Nooit zon er een beter uitgekozen paar zijn geweest. Deze gedachte welk beel natnnrlijk in Adèle's hersenen was opgekomen, wachtte maar op eene gelegenheid om zich heelemaal vast te metselen. De komst van den joogeD zeeofficier in den huiselijken kring bracht dien uitslag teweeg. Vooraleer naar het Verre OoBten te vertrek ken, kwam Bernard de Pommery drie weken op Ecobeil doorbrengen. Binnen dien tyd toonde hij zich zeer voorkomend tegenover Mejuffrouw Morean en die voorkomendheid, welke ingege ven scheen door eene rechtzinnige sympathie, maakte deD laverdigsten indruk op 't meisje dat er weldra nit besloot dat moeder en zoon het eens waren om opeen huwelijk te denkeD, waarvan zij de heldin zon zijn. Kortom toen Bernard heenging, hechtte Adèle zich vaster en vaster aan hare zoete droomeD. Zij sprak er haar vader over. De beursman begroette haar ontwerp met geestdrift. Deze verbintenis had al zijne wenschen vervuld zy zou zijne dochter hebben gelnkkig gemaakt en hen niet weinig in aanzien hebben doen stygen in de buurt en zelfs te Parijs. Overtuig 1 dat Adèle's wenach geen verzet zon ontmoet hebben, maakte hy tot haar eene enkele opwerping. Gij komt er wat laat mede voor den dag, liefste dochter ik vrees dat mijnheer Bernards afwezigheid van langen dnnr zul zijn. Dat is Diets, wij znlleu zooveel te meer tijd hebben om het terrein voor le bereiden DRONGELEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 23 Mei, des namiddags ten 3 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer Brune. Ongeveer 3.15 opent de Voorzitter de Vergadering; aanwezig alle leden Aan de orde 1. Beëediging van het nieuw gekozen lid Vos- De heer Vos legt in handen van den Voorzitter de bij de wet voorgeschreven eeden af. Voorzitter. Ik feliciteer u met den uitslag van deze verkiezing en ik heet u in ons midden welkom. Ik hoop dat u in deze vergadering steeds de werkelijke belangen van de gemeente zal behartigen, steeds gedachtig de beloften die u bij de eeds- aflegging hebt gedaan. Ik hoop dat u zal handelen zonder aanziens des persoons. De notulen der vorige vergadering worden hierna door den Secretaris voor gelezen. Van Campen. Ik hoor daar voorlezen dat Vos en ik tegen het gevraagde ontslag van den Secretaris-Ontvanger hebben gestemd. Dat is niet zoo. Wij hebben er vóór gestemd en de heeren Burghout, De Haan, van Mersbergen en v. d. Schans, stemden, gedreven door een zekere zijde, tegen. Het is dus abuis voorgelezen ofwel het staat juist andersom in de notulen. Waarom die manoeuvres weet'ik niet. Secretaris. U hebt gelijk. Het staat verkeerd in de notulen. Na deze vergissing te hebben hersteld, worden de notulen vastgesteld. Ingekomen stukken. Voorzitter. Deze stukken betreffen het ontslag van den secretaris-ontvanger en de solllcitatiestukken naar deze betrek king. De Secretaris, die daarvoor heeft moeten zorgen, kan ze echter niet vinden. Verslag over den toestand der ge meente gedurende 1913. Wordt voor de leden op de secretarie ter visie nedergelegd. 4. Ontslag-aanvrage van den secreta ris-ontvanger. Voorzitter. De stukken zijn niet aan wezig, doordat, zooals ik reeds gezegd heb, de Secretaris deze niet kan vinden. Indien de heeren er genoegen mede nemen, dat ik den inhoud daarvan mededeel, zonder dat de stukken ter tafel worden gebracht, wil ik dat mei genoegen doen. Geen der leden heeft daartegen be zwaar. Voorzitter. De heer A. D. van der Schans vraagt ontslag uit de betrekking van Secretaris-ontvanger Ingaande op den datum dat zijn opvolger in dienst kan treden. Het voorstel van het Dagel. Bestuur is eervol ontslag uit beide betrekkingen te verleenen. Daartoe wordt besloten. 5. Vaststelling zekerheid bedrag voor den gemeente-ontvanger, met ODtwerp besluit. Na voorlezing van het ontwerp besluit vraagt de heer Van Campen of f 700 voldoende is. Voorzitter. Ja, dat is het altijd geweest en is volgens berekening der gemeente wet voldoende. Zonder stemming wordt aldus besloteD. 6. Benoeming van een Secretaris. Voorzitter. Van den heer D. A. v. d. Schans is een schrijven iDgekomen houdende verzoek om benoemd te wor den tot Secretaris en Ontvanger. Verder is van den heer J. P. Sprong een schrijven ingekomen met verzoek benoemd te worden tot Secretaris en Ontvanger met overlegging van een diploma. Van den heer G. Nieuwkoop alhier is een schrijven ingekomen met verzoek benoemd te worden tot Gemeente-Ont vanger. Het Dag. Bestuur heeft een aanbe veling opgemaakt bestaande uit twee personen. Die voordracht luidt voor beide betrekkingen eensluidend, n.l. D. A. v. d. Schans. J.. A. v. d. Schans. Van Campen. Aangaande de instruc tie van den Secretaris heb ik nog niets gehoord. Mag ik eens weten wat de inhoud daarvan is. Voorzitter. Ik heb deze nog niet ge- zieD. De Secretaris zal wel zoo vriende lijk zijn deze even op te zoeken. Deze is echter niet te vinden. en de hinderpalen nit den weg te mimen mochten er hinderpalen bestaan. Ja, zoo er bestondeD, herbaalde de vader, doch dat zon mij nogal sterk verwonderen Het kan mooi zijn de Pommery te heeten, 't wil altijd wat zeggen eeu Hinken bruidschat binnen te balen, gelijk mejnffrouw Morean er eenen zal meekrijgen. Wat denkt gij daar- van Ik weet het nietHet is goed alles te voorzien... Het zal in alle geval niet slecht zijn met de niterste voorzichtigheid onze bat terijen op te stellen. Weeg gerost... ik zal als verkenner iemand uitzenden, die weet hoe het zaakje aan te pokkenOf liever, neen, ik zal zelf met de Pommery spreken ik zal gebruik maken van eene gelegenheid, bij een partijtje piket bijvoorbeeld. Gij zult mij misschien zeggen dot het de rol eens vaders niet is zijne dochter ten huwelijk aan te bieden, doch ik ben met de Pommery intiem genoeg om dit kieBche onderwerp ean te vatten En dan nog, het is altijd gemakkelijk eene zinspeling te wagen klaar genoeg om verstaan te worden zonder daarom iets afdoende te zeggen Doe het om bestwil besloot Adèle dïe nochtans Diet heel°maal gerost was. Pakte mijnheer Morean het slecht aan of wist hij de geBcbikte gelegenheid niet te kiezen Was zijne zinspeling al te grof., bet aanbod al te brutaal Mysterie. Dut is zeker dat mijnheer Morean zekeren dag Ecobeil verliet, de deuren achter hem toeslaunde en heelemaal woedend op La Férolle aankwam. Adèle vernam het slechte nieuws met eene schijnbare onverschilligheid Zij zegde enkel op een misprijzend toontje Gij hadt don vader niet moeten aanspre ken, maar op den zoon wachten De zakenmaD, die het opgeloopen affront niet verduren kon, viel zijne dochter plots in de rede Gij knnt doen wat ge wilt doch ik bemoei mij mot niets meer, ik zet bij dat volk geen voet meer in huis. Hij hield woord. Gedurende bijna twee jaar bestond er tos- scben de kastoelheeren van Ecoboil en La Férol le geen enkelen band meer. Het tragische en pijnlijk verrassende incident van mijnheer pommery's dood was Doodigom de Morcean's te doen beslaiten teeken van leven te geven. m kwamen hnn rouwbeklag aan bieden. Bernard zag hen met geen genoegen verschy- neD- 1. j- Hij wist volstrekt niets van de oorzaak die zekeren dag de vriendschapsbanden tusscben de twee families verbroken had, doch hy wist dat er eenige oneenigheid bestond en daar hat geen oogenblik in zyn gedachte kwam dat zijn vader zou ongelyk gehad kon bebbeo, voelde bij niet de minste voldoening, die vyanden van daags te voren nog met gemaakte vriendelijkheid voor hem te zien verschijnen. Het paviljoen, dat Ar mand Chanvenel tot verblijf verstrekte, was in het park van Ecobeil gelegen, op nog geen honderd meter van bet kasteel. Hij had eertijds tot woning verstrekt Ban een ond oom van moeders kant van den heer Loois de Pommery De man, zich alleen in bet leven bevindende, was zyne laatste dagen ko men slijten bij zijn eenigen bloedverwant. Gemeubileerd met bet oog op deze bestem ming, bevatte bet paviljoen gelijkvloers een werkcabinet, dat tevens salon wai, eene eetzaal, eene keuken en eene slaapkamer; op de eerste verdieping drie groote kamers. Dat was voor Armand Chanvenel, zooals men ziet, en zooalB hij zelf erkende, een ruim en comfortabel verblijf. De heer de Pommery had hem dit paviljoen als woning aangewezen, om hem toe te laten zijne moeder bij bem in te nemen. Doch de oude landsvroaw bad baar huisje niet willen verlaten en de beheerder bad zelf zijne keuken dan maar moeten sehikken op eigen bontje. In naam was het een dochtertje van de pachteres, die den schoonmaak en de keu ken deed. In werkelijkheid was het de keuken meid van Ecobeil die voor zijn eten zorgde en het meisje ging alles op het kasteel gereed gemaakt halen. De kamers liet bij schoonhouden door den knech» van heer de Pommerv t lk 'ns dat deze daartoe gelegenheid had en Cbauvenel zorgde dat die gelegenheid zich dikwyls genoeg aanbood. Ctiauvonel vond die schikking best naar zijn zin en was er niet opgesteld ze te veran deren. Het leven in dit afgezonderd paviljoen, waar hy niet meer gestoord werd, dan hij wensebte, stond hem zeer goed aan en hy hoorde dan ook niet goed, toen zijn meester, wien die gemakzucht al eenB tegen de borst stuitte, hem voorstelde eene kamer in het kasteel zelf te komen betrekken. Hy bad de afzondering te veel noodig om zyne bedriegerijen te verdonkeremanen en zyne slechte plannetjes te smedeD. Op Bekeren morgen zat Armaod Chanvenel wel aan zijn lessenaar voor opengeslagen re kenboeken, doch zyn geest was met heel wat andere zaken bezig dan met de bekommernissen van zijn ambt. Twee zaken verontrustten bem eenigszins. Eerst en vooral, hij bad den vorigen dag te ,La Joncbère vernomen dat dokter Allegret door de diphteritis was aangetast bij 't verzor gen van eenen zieke en dat zijn toestand zeer er« was Vervolgens had hy hooren zeggen dat de onderzoeksrechter besloten bad, op Di*nwe gegevens, het onderzoek te heropenen betref- feude mijnheer de Pommery's dood. Eenige dagen te voren was de rechter anders van zin geweest het onderzoek gesloten te verklaren, daar er tocb geen licht in de zaak te krijgen was. Die twee tijdingen waren wel van dien aard om hem bezorgd te maken. De heropening van het onderzoen van het drama van het bosch der Verrie wanneer na twee maanden en half nutteloos zoekep. alles liet veronderstellen dat de zaak bleef rnBten beteekende voor den bedriiver de voortzetting, het herbeginnen van angstige oogenblikken. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 1