Tweede Blad. Buitenland. "~BmNENLA^ D. Provinciaal Nieuws. België FRANKRIJK. ZWEDEN. Albanië. Duitschland. NUMMER 43. DONDERDAG 28 MEI 1914. 37e JAARGANG geven, juist zou zijn. Echter is het op zichzelf reeds geen verblijdend feit, dat een dergelijke voorstelling in het buiten land wordt verspreid. De verkiezingen in België Zondag zijn de helft der kamerzetels in België vernieuwd. De uitslag is dat de katholieke partij 2 zetels verliest aan de liberalen, en de liberalen een aan de socialisten. Over den uitslag der verkiezingen in België schrijft het >H. v. A.« nog het volgende »Onze parlementaire meerderheid, die 16 stemmen bedroeg is gezakt tot 12 dus veel meer dan wij daags vóór 2 Juni 1912 dorsten te verhopen. Enkele feiten nu schijnen den uitslag der kiezingen van 24 Mei 1914 te be- heerschen. Ten eerste hebben een groot aantal gematigde liberalen, die in 1912 niet voor de Cartellijst hebben gestemd, dit maal hunne stem aan de liberalen terug gegeven. Die kiezers hebben zoodoende aan de liberale partij willen zeggen Komt gij alleen op, dan zijn wij uwe volgelingen, doch telkens wanneer gij aanspant met de socialisten, dan laten wij u in den steek. De liberalen kennen nu den prijs van het Cartel I Ten tweede zijn ten plattelande overal en niet zonder welslagen, zoowel door liberalen als socialistische propagandis ten, twee kaarten tegen de katholieke regeering uitgespeeldde kaart der verzwaring van militaire lasten èn de kaart van den leerplicht.^ 't Is wel waar dat de liberalen altijd dienstplicht en leerplicht hebben voor gestaan, maar het is een menschelijk verschijnsel dat het misnoegen, door sommige maatregelen verwekt altijd neer valt op 't hoofd van de regeering die ze voorstelt, Ook zijn er op het platteland honder den die geluisterd hebben naar hen, die hen kwamen ophitsen tegen >dat gou vernement, dat aan den boer zijn zonen ontneemt tol 14 jaar voor de school en van 19 tot 21 jaar voor de kazerne. In de gegeven omstandigheden, en gerien den ingewortelden afkeer onzer bevolking voor allen dwang, 't moge solcatendwang of zelfs schooldwang we zen, is 't voor de regeering nog betrek kelijk goed verloopen, want wij hadden, vooïal wegens militaire lasten, nog meer reactie verwacht. Een derde punt is de Vlaamsche zaak. De XXe Siècle schrijft dezen morgen wel »ook de houding van zekere flamin ganten heeft ons afval berokkend» doch zoo hoeft men het niet te lezen men moe: zeggen: de houding van zekere toonLangeveflde personen en figuren uit de rtgeeringskringen heeft in het Vlaam sche. land vooral groot en diep misnoe gen verwekt». Wjeste liet zich heel tevreden over den ïitslag uit. Ziehier de samenstelling de Kamer voor en na de kiezingen Kaholieken, vroeger 101nu 98. Li berals, vroeger 44 nu 45. Socialisten, vroeger 39 nu 40. Christel, dem., vroe ger 'enu 2. Terig naar den tweejarigen dienstijd. De bond van radicalen in het depar- temeit der Seine heeft uitgemaakt, dat de radicalen het program van het con gres :e Pau moeten uitvoeren en in het krijt noeten treden voor den terugkeer naar den tweejarigen diensttijd. De »Echo de Paris* bepleit daaren tegen een vasthouden aan den driejarigeo dienstijd, omdat het Dultsche leger zoo veel sterker is dan het Fransche. Het Duits:he volk is meer dan ooit van de overtiiging doordrongen Twee groote slager en wij staan met 800.000 man voor Parijs. Het defensie-wezen. Bij [den Rijksdag heeft de regeering haar ontwerp defensie-wet ingediend. Volgms dit ontwerp zal de dienstplicht van let 20ste tot het 42ste jaar in plaats van Het 2lste tot het 40ste duren. De oefenijd voor de infanterie duurt 340 dager. De marine zal bestaan uit 8 pant- sersclepen en 16 torpedo-jagers. Voor dit jair worden 55 milioen kronen voor het l^er en 30 millioen voor de marine gevraigd. Een legerbelasting op de groo te v^mogens die slechts eenmaal zal gehev:n worden is in overweging ge- nomej. Deze belasting zal 75 millioen opbrengen. Sedert ons vorig nummer is er weer heel wat gebeurd in dit nieuwe en lastige rijk, maar ook er is heel wat bekend geworden, juist of onjuist, over de ge beurtenissen en toestanden aldaar. Als men nu de Italiaansche en Fransche bladen leest, dan is alles de schuld van koning Wilhelm en de NederlandSche officieren. Van dezen laatste werden er vier door de opstandelingen gevangen genomen, omdat ze met veel te zwakke macht tegen hen werdeü uitgezonden. Zij zijn echter weer vrijgelaten na tusschenkomst der internationale controle commissie. Dan wordt den vorst zeer euvel ge duid, dat toen hij vernam dat de op standelingen aanrukten hij gevlucht zou zijn op een Italiaansch schip. Dit vooral en het optreden der Ned. officieren tegen Essad en de opstandelingen houdt de bultenlandsche pers in beweging en hierover worden vele harde nooten gekraakt. Maar andere berichten zeggen, dat de koning alleen zijn vrouw en kinderen heeft in veiligheid gebracht, iets wat toch zeker zijn plicht was en dat hij direct is teruggekeerd, zelfs naar de opstandelingen om met hen te onder handelen al is het voorloopig tevergeefs geweest. Dus de scheldpartij op den vorst blijkt ten eenenmale onjuist volgens deze berichten. Er wordt nog steeds onderhandeld, maar de voorstellen der opstandelingen zijn te dwaas, als dat ze zouden leiden tot een vergelijk. O.m. teruggave aan Turkije of Europa, herstel der maho- medaaosche regeering enz. Een bericht van hedenmorgen zegt dat men nu alleen bescherming van den mohamedaanschen godsdienst vraagt. Dat zou er beter op lijken. In 't algemeen kan slechts gezegd, dat de toestand er lang niet bemoedi gend uitziet.. De eischen van de opstande lingen zooals wij ze hierboven gaven zijn, men kan gerust zeggen, onaannemelijk en doen vreezen, dat men door onderhan delingen niet tot overeenstemning zal komen. De laatste berichten wijzen dan ook reeds erop, dat, ondanks het per soonlijke optreden van den Mbret, die zich naar de opstandelingen te Sjijak begeven moet hebben, de besprekingen zonder resultaat zijn gebleven. Welken weg zal dan de Mbret echter inslaan Energieke onderdrukking van den opstand wordt door den lijdelijken tegenstand van de Albaneezen zelf, die weigeren tegen hun landgenooten te vechten, onmogelijk gemaakt. En hulp der mogendheden Reeds wordt in en kele bladen gemompeld, dat Engeland ten opzichte van het zenden van inter nationale of vad Oostenrijksch-Italiaan- sche troepen alleen met zijn goedkeuring aarzelt, terwijl de andere mogendheden haar goedkeuring gegeven hebben, op voorwaarde, dat alle ze zouden geven. Ook van dien kant doen zich dus drei gende moeilijkheden nog voor. Met spanning zal men dus wel het verdere verloop van de gebeurtenissen in Albanië tegemoet zien. Ten slotte iets uit 't overzicht der N. R. Ct. waarmede wij het volkomen eens zijn f Het is onmogelijk om uit de tegen strijdige berichten uit Durrazzo zich een helder beeld van den toestand te vormen. Tot nog toe is er over de gebeurtenis sen, die aanleiding hebben gegeven tot de inscheping van den Mbret op de Mi- surata geen enkel geheel vertrouwbaar bericht tot ons gekomen. Want zoowel de Oostenrijkers als de Italianen hebben belang bij een bepaalde voorstelling van zaken en de Fransche en Engelsche dagbladcorrespendenten doen aan enten- tepolitiek, zijn er dus op uit, om den toestand in Albanië, de schepping van Oostenrijk en Italië, zoo treurig mogelijk voor te stellen. Zij willen gaarne bewij zen dat die schepping op een algeheele mislukking uitgeloopen is en door dat streven zijn hun berichten wellicht sterk gekleurd. Daaraan is het waarschijnlijk ook toe te schrijven, dat dr. Dillon, de bekende correspondent aan de Daily Telegraph, die, naar wij reeds meermalen onzen le zers in herinnering hebben gebracht, dikwijls officieus wordt voorgelicht en daarvan reeds meer dan eens gebruik heeft gemaakt, om het publiek iets wijs te maken, wat in zijn politieke kraam te pas kwam, de schuld van het gebeurde op de Nederlandsche officieren werpt, die naar krachten tot de vorming van den Albaneeschen staat hebben bijgedra gen. De Nederlandsche officieren zijn de eenige Europeanen, die zonder eenige politieke bijbedoeling in het belang van Albanië werkzaam zijn. Reeds die om standigheid maakt het onwaarschijnlijk, dat de voorstelling door dr. Dillon en eenige van zijn Itkliaansche collega's ge- Prins Oskar van Pruisen verloofd. Prins Oskar van Pruisen heeft zich dsterenavond te Bristow bij Teterow Mecklenburg) met gravin Ina Maria von Bassewitz verloofd. Van bevoegde zijde deelt men me de, dat de verloving van Prins Oskar met de tweede dochter van den Meck- lenburgschen minister graaf Bassewitz tot stand is gekomen, nadat het den Keizer behaagd had, den prins toestemming tot het aangaan van een morganatisch hu welijk te geven. Aangaande het tijdstip waarop het huwelijk voltrokken zal wor den, is nog niets bepaald. Men ziet evenals bij 't huwelijk van 's keizers eenige dochter, dat hij afge scheiden van alle politieke bijbedoelin gen, de keizer zijn kinderen een huwelijk uit liefde laat sluiten. Nederland en Albanië. Bij de Nederlandsche regeering is bericht ingekomen, dat in het district Durazzo alles rustig is. De Nederland sche offiicieren in dat district zijn on gedeerd en verkeeren in goeden wel stand. Nederland en Mexico. De Britsche gezant te Washington Spring Rice en de Nederlandsche ge zant Van Rappard hebben met minister Bryan de kwestie besproken van een overeenkomst tusschen de driemogeod- heden, ten doel hebbende te bepalen, dat geen der drie landen eenige wijzi ging zou erkennen van het eigendoms recht ten gevolge van de jongste ope ratie in het district Tampico. De desbetreffende overeenkomst zal later worden geteekend. De gemaakte afspraak za! geseind worden aan schout bij nacht Cradock en den Nederlandschen consul te Tampico. Nederlandsche oorlogsschepen naar Londen. Naar de Londensche Morning Post meldt, zullen de Nederlandsche torpedo booten „G. 2", ,,G. 13", „G. 14" en ,,Tangka" omstreeks 1 October as. de haven van Londen bezoeken. Noord-Brabant en de Algemeene Bond De centrale R. K. kiesvereeniging in het district Zevenbergen heeft besloten toe te treden tot den Algemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Neder land. Verder heeft de vergadering het dagelijksch bestuur in overweging gege ven, zoo mogelijk stappen te doen bij de overige nog niet aangesloten districts- kiesvereenigingen in Noord-Brabant om eveneens aan te sluiten. De pestbestrijding op Java. Ter voldoening aan het verlangen van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zal het hoofdcomité van het Roode Kruis vier ambulances uitzenden, ieder bestaan de uit -een hoofdverpleegster en twee verpleegsters, voorzien van de volledige uitrustingen voor een gemakkelijk trans portabel veldhospitaal en een tentwoning. Zij zullen tevens dienen om inlandsch verplegend personeel op te leiden. De ambulances 1 en 2 zijn reeds samen gesteld en zullen Dinsdag 23 Juni uit 's-Gravenhage naar Marseille vertrekken om daar op de Kawi scheep te gaan. Bij resolutie van den minister van Ko loniën zijn mejuffrouw H. G. C. van Eel- ders te Groningen en dr. P. Tilma te Ee bij Dokkum ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië, ten einde daar te lande gedurende ten minste één jaar de eerste als tijdelijk geneeskundige, de tweede als geneesheer bij de pestbestrijding werk zaam te worden gesteld. Nog een bisschopswoord. Aan het eerste herderlijk schrijven van Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roermond, ontleenen wij deze passage In zijn afscheidsrede bij het laatste avondmaal bad Christus Zijn hemelschen Vader voor Zijn leerlingen, dat zij één mochten zijn en één mochten blijven. Dat gebed zet Jezus voort in de Eucha ristie. Allen, priesters en leeken, zij moe ten het voorschrift van onzen goddelijken Heiland, dat ligt in dit gebed, steeds en overal ter harte nemen. Er valt zooveel te doen, er valt zooveel te werken in ons dierbaar Limburg, dat wij onzen tijd niet mogen verliezen in nutteloozen twist, die ten slotte op niets uitloopt en slechts de gemoederen verbittert. Dat ieder zich houde aan de leer van Jezus-Christus, zooals zij ons verklaard wordt door de voorschritten van den H. Vader, door de voorschriften en wenschen van de Bisschoppen. Dat ieder hen eerbiedige die door den Bisschop zijn aangesteld om het een of ander werk te leiden en te bevorderen, en ijverig met hen samen- werke. De Aartsbisschop over „Rome". Aan het hoofd van het „Centrum" van gisterenavond is opgenomen on derstaande verklaring van Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht Döor het tijdschrift Rome wordt in den lateren tijd een soort van schrik bewind uitgeoefend, dat noodzakelijk verlammend moet werken op onze kat holieken en dat dan ook door Ons zeer wordt afgekeurd. Zoo keuren Wij o. a, af dat altijd door heftig aanvallen van het dagblad „Het Centrum", dat nog in het num mer van 16 Mei j.l. gesignaleerd wordt als een modernistisch getint blad van bedenkelijke catholiciteit. Tegen een dergelijke verdachtmaking meenen Wij openlijk te moeten opkomen, te meer daar het ook Onze eer raakt. Was „Het Centrum" inderdaad een blad, zooals Rome het wil doen voorkomen, dan zouden Wij niet geaarzeld hebben, Onzen plicht te doen en openlijk tegen het blad zijn opgetreden. Moge de Redactie van „Rome" daarom wat meer vertrouwen stellen in het woord van den Apostel „Spiritus sanctus posuit episcopos regere eccle- siam Dei", de H. Geest heeft de bis schoppen gesteld om Gods K$rk te be sturen." Evenredig kiesrecht. Men seint uit Den Haag: Het verslag der staatscommissie, voor evenredig kiesrecht, vergezeld van vijf wetsontwerpen met memorie van toelich ting, is heden ten paleize aan H. M. de Koningin aangeboden. Waalwijk, 27 Mei 1914. Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Kon. Onderscheiding. Maandag 11. herdacht de heer Jud. Timmermans Wz., directeur der Mij. Noord-Braband* en oud-wethouder on zer gemeente zijn tachtigsten verjaardag. Een droeve familieomstandigheid deed elk uiterlijk vertoon achterwege blijven en 't heugelijke feit koD alleen door fa milie, bedienden en bekenden even her dacht, maar niet naar waarde gevierd worden. Om de bescheidenheid van den ge- achten jubilaris niet te kwetsen, maar speciaal met het oog op het droevige sterfgeval in de familie willen wij slechts korte woorden aan deze gebeurtenis wijden. Wij zullen niet herhalen wat de heer Timmermans in zijn lang en werk zaam leven is geweest voor de Mij. Noord-Braband, de firma W. Timmer mans Zonen, maar vooral voor onze gemeente, die hij als lid van den ge meenteraad en wethouder zoo tal van jaren heeft gediend op eene wijze, die voorbeeldig genoemd kan worden. Wij hebben reeds zoo tal van malen gele genheid gehad daarop te wijzen. Een groote voldoening zal het voor hem en ook voor ons allen zijn, dat het H. M. de KonlDgin behaagd heeft, deze fiere borst te sieren met de orde van Oranje-Nassau, een welverdiende onder scheiding, waarmede wij den jubilaris van harte gelukwenschen. Moge het den jubilaris gegeven zijn nog vele jaren deze koninklijke onder scheiding te dragen, moge hij nog vele jaren behouden blijven voor familie, zaak en gemeente, moge dezelfde werkkracht hem nog lang blijven bezielen, opdat de levensavond van dezen hoogst ver dienstelijken burger onzer gemeente, vrij van droeve slagen, voor hem zoo aan genaam mogelijk moge voorbij gaan. Waalwijk Vooruit 2e klasser. Zooals we vreesden, mocht W. V. Zondag j.l. het zoet der overwinning niet smaken. Vtnlo bleef met 2—0 in de meerderheid. Daar echter de Valk met 30 te Goes verloor, is de staod onveranderd gebleven, zoodat W. V. no. 1 op de promotielijst staat en het volgend jaar in de 2e klasse uitkomt. Al heeft men dan ook den laatsten wedstrijd verloren, het succes der pro motie was bereikt en de prestaties van het seizoen waren van dien aard, dat eenige supporters het plan opperden om de club eenigszins feestelijk te huldigen bij hare aankomst uit Venlo. Verschillende voetbalenthousiasten werden aangespro ken en hunne milde gaven stelden de ontwerpers van 't plan in de gelegenheid om te zorgen dat 's avonds om 10 uur de harmonie Orpheus* aan 't station was. Een krans werd den captain onder hartelijke woorden aangeboden, en om geven door een vroolijke menigte ging het gepromoveerde elftal in drie rijtuigen, onder lustige toonen der harmonie, naar het vereenigingslokaal bij den heer van Opstal, waar men nog lang bijeen bleef en menig woord werd gesproken op I succes, den groei en bloei van W. t B.D.T.V, Zooals uit achterstaande adverten blijkt, heeft de heer Gerris tegen Zo dagavond weer een móóie avond gei ganiseerd. Voor ditmaal krijgen we c tooneel-uitvoering van de Bossche I lettanten-Tooneel-vereeniging die zal c treden met het blijspel in drie bedrijve »Buttinger Zoon». De naam die d( tooneelvereeniging heeft is zeer goe men zal zich vroeger optreden in >Mus nog wel met genoegen herinneren. Ook dit stuk voldoet blijkbaar uits kend, tenminste te oordeelen naar recensies die we er in de Bossche b den van lazen. Zoo schrijft de >Prov. Ct. o.m. Er werd over het algemeen zéér gc gespeeld en allen verdienen een wot van lof en dank, niettegenstaande er waren die voor 't eerst voor het voetli traden. In het bijzonder kan lof worden i bracht aan steenklopper Mook, die held van den avond was, aan zijn do< ter Liza en aan de dochter van Van Kolk alsmede deze zelf en Buttinger doch voegen wij er terstond bij, dat hiermee het spel der anderen geensz achter willen stellen. Het genoemd v tal trad het meest naar voren, om- het had de voornaamste en de dankba ste rollen. Aan de dames werden aan 't ei bloemen aangeboden. Provinciale-Staten van Noord-Br aba?. In de Maandag gehouden buitengent zffting is het nieuwgekozen lid voor district Heusden, de heer A. D. van Schans, beëedigd en geïnstalleerd. Vervolgens is a*n de orde gesteld eindrapport der commissie belast met voorbereiding van de electriciteitsvoorzien in de provincie Noord-Brabant. De vc zitter deelde mee, dat reeds vele gemeec besturen tot drtioitieve aansluiting heb besloten slechts in drie gemeenten is besl dat ze zich niet zullen aansluiten. N aanleiding van een vraag van jhr, mr. 1 Sasse van Ysselt deelde de voorzitter n dat noch in den raad van toezicht, nocl het bestuur der naamlooze vennootschap over de benoeming van een directeur gesprokende positie van den directeui zelfs nog niet geregeld, zoodat het cour tenbericht, als zou het directeurschap den heer Lohr, te Nijmegen, zijn aaDgel den, onwaar is. Op een vraag van den heer Bressers o de uitkomsten van het electrische bedrij Nijmegen zooals die in het aanvullende i port van dr. Verhoeckx aan de gemee 's-ilertogenbosch worden voorgesteld, zt de voorzitter, dat de directeur van de c trale te Nijmegen gisteren nog aan griffier uit de boeken heeft aangetoond, de gemeente Nijmegen in 1918 een bed van f 17,003 meer winst zon hebben maakl, indien zij in plaats van den strc zelf op te wekken, den stroom had kun betrekken volgens het aan de gemee 's-Hertogenbosch aangeboden tarief. De heer VaD Vlijmen en de voorzit brachten onder instemming van de verga ring dank aan de electriciteits-commi voor de wijze, waarop zij de electricite voorziening heeft voorbereid. Verder werd behandeld het voorstel de Gedeputeerde Staten om een 1 ning ten laste der provincie Noord-I bant aan te gaan tot een bedrag van hoogste f 5,000,000, waarvan de opbrer bestemd is tot deelneming der provincie het aandeelenkapitaal der N. V. Provinc Noord-brabantscheElectriciteits Maatschaj tot een bedrag van f 996,000 en voorts overneming van de door deze vennootsc aan te gane obligatieleeningen. Deze leen wordt door Ged. Staten bij gedeelten serieën opengesteld, naarmate zij het volg de behoeften wenschelijk zullen achten. DRUNEN. Maandag j.l. gaf de harr nie tDe Volharding* haar kermis matii De heer Abr. de Winter en zijn piai accompagteur de heer Antoine verleen*1 hunne zeer gewaardeerde medewerking. zaal van den heer M. Vissers bleek evei andere jaren weer te kleir, vooral toen 2 de leden-muzikanten onder de hoorc mengden. Wat de leden der harmonie prestee weet elk Drunenaar, onnoodig nu de go hoedanigheden van de uitgevoerde numir op te sommen. n Volharders* gaat zoo d en het eerste concours, waarop gij mee n den eereprijs dingt zal uw volharding loonen, vooral nu gij geleid wordt door instructeur als de heer De Groot en directeur als de heer L. v. d. Wiel. Wat de heer De Winter zijn oratori schenkt is boven allen lof verheven blyfl hoewel gestegen in jaren de prir der Hollandsche karakter-humoristen. 11 den president der //Volharding'' wenscl wij hem nog menig jaar, tot genoegen ontwikkeling zijner hoorders en tot sti en vreugde zijner huiegenooten en fami leden. De heer Antoine, De Winters zoon, tooi zich een bijzonder begaafd pianist. Jamn dat de toehoorders over 't algemeen j weinig voor zijn waarlijk verdienstelijk t voelden. PiaDO-spel gaat er bij den werk den stand nog maar matigjes in 1 De heer Brok, president der #Volh De Mo Tim het Zeiden. i li

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5