Derde Blad Provinciaal Nieuws. Begrafenis van Thomson. NUMMER 50. ZONDAG 21 JUNI 1914. 37e JAARGANG Het was gisteioamiddag om vijf uur, dat de droevige en indrukwekkende plech tigheid der teraardebestelling van het stoffelijk overschot van luitenant-kolonel Thomson plaats had. Geen pracht en praal, die weinig in overeenstemming waren geweest met den toestand waarin deze van alle kanten bedreigde stad ver keert, kenmerkten den lijkstoet van den evallen held, maar de stadige eenvoud Ier plechtigheid greep niettemin een ieder aan en bitter gevoelden wij het verlies, dat Nederland door den dood v van dezen officier geleden heeft. Nadat dr. Reddingius het lijk in een s zinken kist had gelegd, en deze in twee i houten kisten was geplaatst, verzamelden i zich in den tuin van den Konak alle ge zanten en vertegenwoordigers der buiten- landsche mogendheden, hun beambten, de leden der internationale controle-com missie, de Albaneesche minister en de Roemeensche, Grieksche en Mohamedaan- sche priesterschap. De stoet werd geo pend door een bataillon gendarmerie. Daarop volgden vijftig dragers van kran sen en dan de lijkkist, die met de Ne- derlandsche vlag bedekt was. Achter de lijkkist schreed de koning met zijn ad judanten, terwijl de koningin, alvorens de stoet uit den Konak vertrok, een lauwer krans aan de baar gehecht had. Na den -koning volgden de Nederlandsche offi cieren, majoor Kroon, majoor Roelfsema, I kapitein Sar, dr. Reddingius en kapitein Fabius. Alle bazars waren gesloten en overal zag men de nationale vlag halfstok. De geheele weg, tot aan de hoofdwacht, was door Miriditeo, Italiaansche en Oos- tenrijksche soldaten afgezet. Ook ajle ad miraals en hoofdofficieren der vreemde oorlogschepen, die te Durazzo voor anker hggeQ> volgden het lijk. In een kleinen tuiu bij den hoofdwacht was een graf gedolven, waarin de kist werd neergelaten. Het eerst sprak een priester van een Engelsch oorlogschip. Hij hield een aangrijpende rede, die op alle aanwezigen een diepen indruk maak te. Daarna nam een der Albaneesche mi nisters het woord. 'Majoor Kroon dankte in het Neder- landsch en Fransch voor de laatste eer, die den doode bewezen was. Alle aaowezigen waren diep ontroerd en ook de koning, die den doode de hoogste Albaneesche orde schonk, ver borg zijn groote droefheid niet. Het was zes uur, toen de geheele plechtigheid geëindigd was en wij ons zwijgend naar huis begaven, met het droevig bewustzijn, dat wij een van Nederland's beste zonen aan de schoot der aarde hadden toever- trouwd. Tel. De uitval uit Dut azzo. Het is bij den slag weer eeüs duidelijk gebleken, hoe onbetrouwbaar de ongeregelde troepen zijn, die tot verdediging van Du- razzo hierheen zijn ontboden. Beschikten de Nederlandsche officieren niet over eeDige goede stukken Skoda-geechut, dan had de stad wederom ernstig gevaar geloopen, door de opstandelingen genomen te worden. Het gebeurde komt hierop neer Omstreeks vijf uur zou majoor Kroon den door hem aangekondigden uitval ondernemen. Hij had 1000 Milissoren onder zijn be/el en voerde een kanon eo twee mitrailleurs met zich. Kapitein Fabius voerde het com mando over de artillerie, die op de hoogten nabij Durazzo in stelling gebracht was, en zon, zoodra het tot een treffan kwam, de aanvallers ondersteunen. Majoor Kroon schreed aan het hoofd van den troep en had zich tot taak gesteld den heavel voor Rastbul te nemen. Nauwelijks had hij Durazzo verlaten, of hij gaf zijn manschappeu bevel in stormpas voorwaarts te rukken, zelf het voorbeeld gevend. Hij werd echter slechts gevolgd door een Duit- schen en een Oostenrijkschen vrijwilliger en het moedige drietal was reeds een 100 M. vooruit gesneld, toeu zij tot de ontdekking kwamen, dat de MalissoreD, die onder bevel 9tonden van Issa Bolletinas en andere stam hoofden, weigerden te volgen. Op dit oogeu- blik openden de opstandelingen, die zich in den omtrek verdekt baddon opgesteld, een hevig geweervuur, dat zich hoofdzakelijk richtte tegen majoor Kroon en zijn beide metgezellen. Zij wilden daarom op den troep teiugtrekken, maar de Malissoren, door het geweervuur verschrikt, vluchtten in wanorde naar Durazzo. Vruchteloos beproefde majoor Krosn hen tot staan te brengen, maar zij wilden niet naat hem luisteren. Met ware doodsverachting bleef hij bij het kanon en de twee mitrailleurs achter en slaagde er ten slotte in een twintigtal manschappen bijeen te brengen, die met hem de stukkeu geschut en de munitie in veiligheid brachten. Het is alleen aan zijn heldhaftig optreden te danken, dat een desastre voorkomen werd. Te Durazzo, waar gedurende de laatste dagen de stemming zeer zeuuwachtig is, brak, toen de eerste berichten over den terogtochi der Malissoren bekend werdeö, een paniek uit. Alle winkels werden gesloten, de legatie gebouwen gebarricadeerd en overal in de straten zag men vlubhtelingen. Het scheen alsof een ieder het hoofd verloren had en hadde de artillerie van majoor Fabius den opstandelingen g.»en schrik ingeboezemd, dan zou Durazzo wellicht in hun handen geval len zijn. Onder de gegeven omstandigheden kwam het zelfs niet tot ernstige botsiDg. De gendarmerie onder majoor Roelfsema en kapitein Sar, patrouilleert in de onmid dellijke omgeviug van Durazzo, Ia het ge. heel werden hedennamiddag 70 man gewoud, terwijl men het aantal gesneuvelden op 10 h 15 schat alleen dr. Reddingius verbond 65, voor het meerendeel zwaar gewonden. De Eogeljchen hebben in de moskee eer ziekenhuis met 25 bedden geïmproviseerd. De toestand is nog altijd zeer critiek eo de berichten nit het bintieul&nd luiden on rustbarend. Hoewel onze Nederlandsche officieren een uiterst moeilijke taak te ver richten hebben en dag en nacht in de weer zijn is bon gezondheids toestand bevredigend. (Bit bovenstaand telegram van den bijzen- deren Telegrasfcorrespondent bl.jkt duidelijk hoe tendentieus eu overdreven de Reuter- berichten uit Italiaansche bron zijn. Zooals men weet, meldde het Stefani-igentschap, dat de afdeeling Malissoren, die aan boven beschreven expeditie deelnam, gedecimeerd was, terwijl de weinigen die aan het bloed bad ontsnapteD, in de laguues verdronken zouden zijn. Red.) In Weenen beschouwt men den toestand in Durrazo als zeer ernstig. De val van de stad zou over het lot van het heele Vorstendom beslissen. Oos tenrijk schijnt echter besloten den nieu wen staat niet in den steek te laten en het zou zeer goed kunnen geschieden dat de opstandelingen op het laatste oogenblik op Oostenrijksche bajonetten zullen stooten. De verliezen der Albaneesche troepen onder bevel van de Albaneezen Marco Glon. Issa Bollitinaz en de Nederlandsche officieren Kroon, Sar en Fabius bedra gen 200 dooden en 300 gewonden. Vele kwamen op de vlucht ooi. De artillerie der regeringstroepen had weinig effect wegens het ongunstig terrein. Een Engelsch oorlogsschip heeft 100 matrozen te Durazzo geland, een Itali- aansch heeft 40 vrouwen en kinderen aan boord genomen. De toestand, in Albanië. BERLIJN, 19 Juni. De Weener »Zeit< verzekert een telegram uit Durazzo ge zien te hebben, gericht aan geaccredi teerde diplomaten te f Weenen, die bevestigen, dat het signaal tot den aanval gegeven is van uit het huis van denltaliaanschen kolo nel Murricchio, die zooals men weet op last van overste Thomson ge arresteerd en door tusschenkomst van den Italiaanschen gezant Aliotti weer in vrijheid gesteld is. Thomson had dit dus doorzien Het stoffelijk overschot van majoor Thomson wordt door 't pantserschip »Noord-Brabant te Durazzo zelf afge haald, en dit is reeds Donderdagavond vertrokken. Men verwacht dat de heen en terugreis van het pantserschip »Noord-Brabart" dat te Durazzo het stoffelijk overschot van majoor Thomson aan boord zal nemen ter overbrenging naar Nederland, ongeveer 3 weken zal vorderen zoodat de lijkbaar tegen 10 Juli op vaderland- schen grond kao zijn. De kapitein der maréchaussée Thom son, broeder vac den overledene, maakt de terugreis op de >Noord-Brabant mede. Tengevolge van deze uitzending be hoeft het heusche aanbod der Oosten rijksche Regeering van het vervoer van het lijk per torpedoboot naar Triest niet aanvaard te worden. Aan den heer M. Boer, vertegenwoor diger van het Haagsche Illustratiebureau is vergund a b. van de >Noord-Brabant< de reis naar Durazzo mede te maken tot het doen van photografische opnamen Heldenuitvaart. De hoefijzer-correspondent van het A H. schrijft Met groote voldoening zal ons volk vernomen hebben, dat de Nederlandsche regeering een van onze kruisers uitzendt om Thomsons lijk naar het vaderland te brengen. Geen bange beduchtheid voor het veel gevreesde spook, dat ^an tecedent4 heet, kon, gelukkig, de re geering weerhouden van de mooie daad die hier te verrichten was. Niet met de onverschillige ruwheid van een interna tionalen sneltrein, die alles, dood en leven, bagage en menschen, banaliseert tot eenderheid, mocht deze uitvaart ge schieden. Wij zijn een varend volk en wij hebben, Goddank, nog oorlogssche pen, die Transvaalsche helden naar Holland ter wijke en Hollandsche helden naar Holland ter ruste kunpen voeren Een oorlogsschip van het eigen land zal dus op het grootsche rhytme van den oceaan en in de wijding van zijn wezen, den held van Durazzo tot rouw- vaart dienen. Zoo keerden in oude tijden, de lijken weer van zeevolk, dat gevallen was op 't verre strand En zoo kent gelukkig ook in onze dagen ons land cog dat groot gebaar, waarmee het een grooten doode kan eeren. De *Neue Freie Pr es se* over kolonel Thomson. In een hoofdartikel wijdt de „N. Fr. 'resse„ een beschouwing aan het wer ken en den al te vroegen heldendood van kolonel Thomson, waaraan wij het volgende ontleenen >Kolonel Thomson is gevallen. De aatste uren zijns levens werden hem verbitterd, wijl de Italiaansche gezant baron Alliotti, van dezen oprechten sol daat eischte, dat hij wegens de arrestatie van een Italiaanschen officier veront schuldigingen zou aanbieden. Hij wilde dit niet doen, daar hij, afgaande op de resultaten van het onderzoek, geloofde dat de opstandelingen werkelijk licht seinen hadden ontvangen, en dat er een afspraak bestond. Gisteren nog (het artikel dateert van 15 Juni) werd hij wegens dezen Itali aanschen eisch lastig gevallen, en ojl het oogenblik dat de vijand reeds kwam aansluipen, moest de Albaneesche re— geering onder den druk van Rome ge dwongen worden, den grondlegger der gendarmerie en der verdedigingtroepen, de sterkste militaire kracht van den vorst, te ontslaan. Wij kunnen niet zeggen, of het wan trouwen van den kolonel en de door hem- geuite aanklacht meer door stem mingen dan wel do,pr bewijzen ontstaan zijn. Maar de melancholieke indruk blijft, dat de Italiaansche diplomatie gisteren nog een man uit Durazzo heeft willen verwijderen, die heden bij de be scherming dezer stad zijn bloed vergo- en, den laatsten snik gegeven heeft. Nu igt hij teneer, door kogels geveld, en talië hééft dan nu een voldoening er- angd, die het zoodanig bewaart, dat aan het aandenken van den wakkeren Ne derlandschen kolonel in het parlement te Rome een groet .werd gebracht. Wellicht heeft hij vrouwen kind thuis, misschien ouders, broeders en zusters, die geen antwoord zullen vinden op de smartelijke vraag, waartoe hij strijden» wilde, waarvoor hij zijn leven moest of feren. Niet voor zijn vaderland, maar voor een volk, dat bij nuttig meende te kunnen zijn, waaraan hij al zijn be kwaamheden wijdde, om 't uit zijn ver wildering op te heffen en zijn toekomst als staatseenheid en zijn vrijheid te ver zekeren. Onderdanen dezer natie, niet eens door geloofshaat verblind, maar veile gezel len, gekocht door buitenlandsche agen ten, hebben voor een handjevol zilver lingen de schanddaad bedreven, een man te dooden, die alle stammen wilde ver eenigen en naar buiten weerbaar wilde maken, opdat zij niet vertrapt en daar mede hunne sporen in de geschiedenis uitgewischt zouden worden. Nimmer heeft zóó snoode ondank be staan, en deze moord zal voor Albanië steeds iets zijn, waarover de natie zich te schamen heeft, dat zij als een »brand- merk op het voorhoofd voelt». KAATSHEUVEL-CAPELLE. Vertrekkende en aankomende reizi gers: 19771. Verzonden en ontvangen ijl- en vrachtgoederen: 14763 ton. WASPIK. Vertrekkende en aankomende reizi gers: 29807. Verzonden en ontvangen ijl- en vrachtgoederen6727 ton. GEERTRUIDENBERG—R. Vertrekkende en aankomende reizi gers: 61312. Verzonden en ontvangen ijl- en vrachtgoederen 15915 ton. DRUNEN—HEUSDEN. Vertrekkende en aankomende reizi gers 24029. Verzonden en ontvangen ijl- en vrachtgoederen7860 ton. VLIJMEN. Vertrekkende en aankomende reizi gers 13120. Verzonden en ontvangen ijl- en vrachtgoederen: 9320ton. Hierin is niet beprepen het vervoer op abonnementskaarten, kilometerboek jes, kilometerkaarten, vacantiekaarten, rondreis- en samengestelde biljetten. Aanbesteding ElectriciteiU Gisteren werd aan de Firma W. van winst bedroeg f43.265.' Boxtel Zonen te Tilburg, Electro den aanvang des jaars een wat grootere bedrijvigheid in, die zich echter niet kon handhaven De prijsverhooging voor de ledersoorten kwam ook in 1913 niet tot stilstand, daar de vraag naar leder overal bleef toenemen, als gevolg van de groote legeruitrustingen en de zich steeds uitbreidende meubel- en auto mobielindustrie, terwijl de slachtingen in verhouding niet toenamen. Een aan merkelijke verhooging van het schoen werk was het gevolg, doch deze dekte bij lange na niet voldoende de meerdere productiekosten. De vooruitzichten voor 1914 zijn, ie oordeelen naar de thans verstreken maanden, weinig bemoedigend. Gevreesd wordt, dat de industrieele depressie ook het verdere deel des jaars zal aanhou den en de inkoop van grondstoffen bij voortduring groote moeilijkheden zal op leveren. De bruto-bedrijfswinst beliep f 106,288, waarvan is afgeschreven op vaste goe deren enz disagio, preferente aandeelen en den dienst der obligatie-leening in totaal f 33 948de interest obligatie- leening eischte f 29.075, zoodat de netto- Waalwijk, 20 Juni 1914. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. Benoemd. Bij koninklijk besluit is herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger, de heer A. J. Rant, notaris alhier. Kon. Goedkeuring. De statuten der R. K. Vereeniging „Groene Kruis" voor Waalwijk en Be- soijen te Waalwijk, zijn koninklijk goed gekeurd. Waterleiding. Dezer dagen bezochten B. en W. en een commissie uit den raad der gemeente Zevenbergen onze gemeente. Hun be zoek gold de Waterleiding Mij. „de Langstraat". Onder voorlichting van den adjunct-directeur dier maatschappij wer den de geheele inrichting, gebouwen enz. met groote belangstelling bezichtigd. Het moet in de bedoeling liggen ook in Zevenbergen eene waterleiding aan te leggen. Men was over dit bezoek zeer voldaan. Waalwijksche Zwemclub. De temperatuur van het water was Vrijdag 19 Juni 17°. Litlreksel uit het verslag der Maat schappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen over het jaar igij. WAALWIJK—BESOIJEN. Vertrekkende en aankomende reizi gers 65030. Verzonden en ontvangen ijl- en vrachtgoederen: 15419 ton. Technische-fabriek, opgedragen de com plete krachtinstallatie voor de Rijksvak school alhier. De benoodigde stroom hiervoor zal voorloopig geleverd worden door de firma Van lersel, Witlox Co. totdat de Provinciale Centrale in werking wordt gesteld, om alsdan aan dit net te wor den aangesloten. E/ectrische Centrale. Het Dagelijksch Bestuur onzer gemeen te is door Ged. Staten uitgenoodigd de volgende week de acte tot stichting der N. V. Electriciteits Mij. te komen on derteekenen. Fruitteelt. Maar wij vernemen heeft de heer Th. van Loon alh. van de Diaconie der Ned. Herv. Gem. de achter de pastorie en ongeveer tegenover het station gelegen weilanden voor een groot aantal jaren in huur gekregen. De heer W. v Loon, die den cursus van de Ned. Pomologi- sche vereeniging volgt, zal onder toe zicht van den heer Van Roosmalen daar een vruchtentuin aanleggen, voorloopig metonderteelt van klein fruit en groenten. Examen Fruitteelt1 Ned. Pom. Ver. Men schrijft ons Begin Juli zal door den beambte der Ned. Pom. Ver. den heer J. van Roos malen alhier een tweejarige cursus ge opend worden tot opleiding voor het examen „fruitteelt" Ned. Pom. Ver. Om de veertien dagen zal 2'/2 uur les ge geven worden en zullen de condities zeer billijk zijn. Nuttig is het zeer zeker dezen cursus te volgen, niet alleen voor personen, die hun toekomst geheel of gedeeltelijk in fruitteelt zullen zoeken en met vollen ijver en ambitie de lessen willen bijwonen, maar ook personen die uit liefhebberij veel van fruitteelt willen weten al willen zij niet voor het examen opgaan, kunnen ook deze lessen volgen. Dag, uur en plaats van opening zullen aan belanghebbenden nader worden bekend gemaakt door den heer van Roosmalen. Het examen omvat de volgende vakken 1. Fruitteelt buiten. 2. Fruitteelt onder glas. 3. Bedrijfsleer. 4. Kennis van de grond en bewerking. 5. Plantkunde. 6. Ziekte en beschadigingen. 7 Praktijk. 8. Schriftelijk. Ook onzerzijds willen wij degenen, die in de fruitteelt gaan, maar ook hen die daarin belangstellen, aanmoedigen, dezen belangrijken cursus te volgen. Meer en meer legt men zich in plaats en streek toe op fruitcultuur en met stijgend succes. Men wete het wel, hier geldt zooals overalkennis, degelijke kennis moet de grondslag, het funda ment zijn. Examtn candidaat gemeente-secretaris. De verschillende vakbladen op admi nistratief gebied zijn slecht te spreken over den minimum uitslag van het jongst- gehouden examen voor candidaat-ge- meentesecretaris. Zooals men weet slaag den er voor het eerste gedeelte van de 243 candidaten slechts 77. Deze bedroevende uitslag wordt ge weten aan de slechte opleiding van hen die zich in de gemeente-administratie wenschen te bekwamen. j De Kwikstaarten Doordat het terrein alhier onbespeel baar is wegens het te lange gras, kun nen we het voetbalpubliek nog niet vergasten op een wedstrijd. Alles zal echter in het werk worden gesteld om op 28 en 29 Juni as. alhier wedstrijden te krijgen. Zondag 21 Juni wordt er ge speeld tegen Waspik aldaar. N. V Van den Berg/is Stoomschoenfabriek. Aan het verslag over 1913 is het vol gende ontleend De algemeene toestand van deze in dustrie bleef onbevredigend, al trad in bedragen. Jaarrapport United Shoe Machinery Company. Over het afgeloopen boekjaar, geëin digd in Februari 11. rapporteert de Uni ted Shoe Machinery Company4 in Amerika (zelfde Maatschappij als Deutsche Vereinigte Schuhmaschinen Gesellschaft A. G.) een winst van 6.177.114 dollars tegen 't vorig jaar 6.160.167 dollars. President Wllslow zegt in zijn verslag Er was een gestadige vooruitgang in de zaken der maatschappij zoowel als in de zaken der buitenlandsche maatschap pijen, waarbij deze is betrokken. In de Vereenigde Staten werden behalve de koopmachines, 99448 machines ver huurd. In Beverly, de hoofdmachine fabriek werken 3564 personen, met het minste weekloon van 15.85 dollar. Eindexamen Gymimnasiun. Bij het van 16 tot 18 Juni gehouden eindexamen der afdeeling Gymnasium van het Bisschoppelijk College te Roer mond zijn alle candidaten geslaagd, nl. voor diploma A.J. Beudeker, van Roermond en E. Wolfs, van Reuver voor diploma B.W. Damen, van Roer mond, L. Flamand, van Mesch, J. Re- ceveur, van Venlo en M. Smeets, van Roermond. CAPELLE. De in deze gemeente gehonden collecte ten bate van bet fonds tot aan moediging en ondersteuning van den gewa- peuden dienst in de Nederlanden, heeft opge bracht een som van f 6.805. Woensdagavond sloeg het paard van een Tilbargachen koekfabrikant op het Veer- pad alhier op hol. Doordat de toom brak kon de voerman het dier niet tot staan brengen. De kar werd zoolanig tegen een brug aangeslingerd, dat zij bijna geheel vernield werd. Jan van Saijlekom mocht het gelukken het schiehtige paard op te v*ngen. De voerman bekwam nog enkele lichte kwetsuren. De heer A. P. van den Hobk, thans leerling der H. B. 8. te 's Bosch, zal met ingang van 1 Augustas a.s, als volontair ter secretarie alhier werkzaam zijn. - Donderdagmorgen is de kabel van de stoompont aan het Veer alhier door Thor IX stak geslagen, waardoor er stagnatie in bet verkeer ontstond, 's Middags kon de pont hare gewone overvaart voortzetten. Ds. J. J. Ruijs, predikant bij de Ned, Herv. gemeente, boopt 28 Jnui a.s. zijn afsoheidsrede te honden, om zich daarna als rustend predikant te Amerongen te gaan vestigen. BAARDWIJK. Maandag 22 Juni zullen de schietoefeningen tot veihooging van 's landsweerbaarheid een aanvang nemen, en zollen voorts eiken Maandag gehouden wor den van half zeven tot half negen Hieraan kannen deelnemen alle jongelin gen va» af de 15 tot de 35 jaren, Zy die nog aan deze nattige oefeningen wenschen deel te nemen kannen zich dagelijks aan melden bij onzen gemeente-veldwachter. DRONGELEN. De heer A. van Campen alhier behaalde Woensdag te Zeist ziju ra dicaal candidaat-gemeente-secreta' is. Niettegenstaande tnim 80 pCt. der can- didateu voor 't examen zakte, slaagde gs- noemde eo met mooie cijfers, nl. 1-10; 4 9 en 2-7. - Hij genoot zijne opleidiog vsn den heer van Eggelen, gemeente-secretaris en was nauwelijks 2 jaar bij de gemeente-admini stratie werkzaam. Geslaagde en leeraar onze felicitaties. RAAMSDONKDORP, 19 Juni. De col lecte voor den Gewapenden dienst heeft in de gemeente Riamsdonk f 14,17 opgebracht Op de aan het café Floris door koop man Augustin gehouden monstering waren 5 paarden, waarvan twee verkocht werdeD. In den nacht van Woensdag op Don derdag is van dr. Smits ait de Mass een viscbnet gestolen. DUSSEN, 19 Juni. Toen gisterenmorgen Thor IX van den steiger te Capelsche Veer vertrok, voer deze bij het draaien tegen de stoompout aan. De machinekamer der pont werd naar we vernemen geheel ingedrukt en zal de schade naar schatting pl.m. f 1000, 2651 W. B.

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 9