Gemeenteraadsvergadering. Twee bekwame „PUBLICITEIT IS GELD". Dienstbode Notaris Canters Notaris Canters Notaris Canters II. II.! A. C, v, d. Lee-van Ri| Arn. Verbiesen, Hoofdwerkman Bericht van Inzet Notaris Rant Notaris Jansen Schilderwerk, Ecl. van Tilburg. waalwijk. Albanië. Griekenland, Sport. Kleine Advertentiën. GEVRAAGD EERSTE WAALWIJKSCHE YRUCHTENTUIN. Tuinboonen. Savoyen. Roode Kool. Bloemkool. Rabarber. Princessen- en Snijboontjes. Prima roode bessen en frambozen. verkoopen verkoopen verpachten blazen of barsten, Cuisinier Patissier De man, wlen een gruwelijk noodlot zijn zoon ontroofde, die zijn geliefde vrouw, door sluipmoordenaarshand ge troffen, vallen zag, wiens broeder als keizer naar Mexico ging om daar dood geschoten te worden, ziet zich op bijna 84-jarigen leeftijd nog beroofd van den steun, dien aartshertog Frans Ferdinand hem in menig geval was. Niets blijft mij gespaard moet hij hebben uitgeroepen. In deze droeve omstandigheden gaat de sympathie der geheele wereld naar dezen grijzen landsvorst uit. Ook dit is dan nog een der meest tragische gevolgen van dezen gruwelijken aanslag de ontzettende zedelijke schok, die daardoor zal zijn toegebracht aan den ouden 84-jarigen keizer Frans Jozef, die in bad Ischl juist weer opleefde van de zware ziekte die hij voor enkele maan den met onverwoestbare energie door stond. De reeks van rampen, die hem als het hoofd van het Habsburgsche huis keer op keer treffen, en die hem bij den dood van zijn echtgeooote nog in een proclamatie aan zijn volk zuchten deed over de >beschikkingen van God, die loodzwaar op hem drukten», is op zijn hoogen ouderdom met een nieuwe ramp vermeerderd. Zijn broeder Maximiiiaan, de keizer van Mexico, werd door de Mexicanen gefusilleerd bij Queretaro, zijn schoon zuster, de hertogin van Alengon, kwam in de vlammen om van de Charité bazar te Parijs, zijn eenige veelbeminde zoon Rudolf, de hoop van zijn dynastie vond cp geheimzinnige wijze den dood te Mey- erling in den tragischen winternacht van 1889, zijo echtgenoote, prinses Elisabeth van Beieren viel onder den dolk vaD den sluipmoordenaar Lucchenl te Geneve op den vooravond van zijn gouden regee- ringsjubilé. Daaraan kan men dan nog toevoegen de geheimzinnige geschiedenis van Jan Orth, het gedrag van Louise van Tos cane, later gravin van Montignoso en nu de gruwzame dood van zijn neef, den troonopvolger. Laatste berichten. SERAJEWO, 29 ïuni. Bij de inbalse- mlng is gebleken, dat de rechter hals slagader van den aartshertog, de lucht pijp volkomen zijn stukgescheurd. Bij de hertogin is hetzelfde met de groote buikader het geval. De dood is bij beide zeer snel ingetreden tengevolge van ver bloeding. Bij de hertogin vond men den kogel in de buikholte. Bij den aartshertog heeft men geen kogel gevonden. Hij is waarschijnlijk in de wervelkolom blijven steken. De moordenaar heeft vlak van nabij geschoten, wat de geweldige uitwerking van de twee welgerichte schoten ver klaart. Het landshoofd had den indruk, dat de aanslag was mislukt, wilde echter in ieder geval den rit door de stad afbre ken. Hij beval daarom den chauffeur maar den konak te rijden. De hertogin zonk tegen den rechterarm van haar ge maal. Het landshoofd, Potiorek, meende dat zij van den schrik in onmacht was gevallen. In deze meening werd hij versterkt, doordien het echtpaar zachtjes eenige woorden wisselde. Eerst nadat het landshoofd aan den chauffeur, die den weg niet kende, een aanwijzing had gegeven en zich weer naar den troons- opvolger toekeerde, zag hij bloed in zijn nu geopenden mond. De aartshertog zat nog steeds rechtop. Toen de auto voor den konak stil hield, was de hertogin volslagen bewuste loos. Toen men haar optilde, stortte ook de aartshertog op den vloer van de auto ineen. De doktoren waren terstond ter plaatse, maar konden niets meer uittrichten. Na ongeveer een kwartier bleek de aarts hertog overleden. Weinige minuten later stierf de hertogin, zonder weer bij be wustzijn te zijn gekomen. Overal in Bosnië worden Anti-Servische betoogingen gehouden. Volgens een bericht uit Agram heerscht er in die stad sedert den aanslag een zeer opgewonden toestand. Gisteren von den voortdurend betoogingen plaats, die heden in nog grooteren omvang werden voortgezet. De anti-Servische betoogingen te Serajewo werden ook gisternamiddag voortgezet. De betoogers, meestal moha- medanen van den minderen stand, gin gen hevig te keer. Het aantal koffiehuizen winkels en particuliere woningen, waar alles kort en klein geslagen is, moet meer dan 200 bedragen. De menigte gedroeg zich als razend en de politie was machteloos. In den loop van den middag trok een troep er op uit om winkels te plunderen, die behoorden aan de drie gebroeders Jowitsitsi Een van de broeders vuurde een schot af, dat een man doodde. De broeders vluchtten, maar werden echter door de menigte vervolgd en erg mishandeld. Om vijf uur 's middags werd de staat van beleg afgekondigd door politieke beamb ten, die van hoornblazers vergezeld waren. P'inzip en Cabrinovic volharden in hun cynische houding. Zij leggen niet het minste berouw aan den dagzij schijnen veeleer verheugd dat hun daad is gelukt Op de meeste vragen weigeren zij te antwoorden. Zij bekennen echter de bommen uit Belgrado te hebben ont vangen, naar zij zeggen van twee komi- tadzji's. Eveneens bekennen zij dat zij met elkaar in overleg hebben gehandeld. De afspraak was, dat, indien de aanslag van den een mislukte, de andere zijn werk zou voltooien. Het Prager Tagblat meldt, dat de troon opvolger bij een Nederlandsche maat schappij zijn leven voor 30 millloen en dat van zijn gemalin voor 15 millioen gulden verzekerd had. De bijzetting der lijken van Aartsher tog Frans Ferdinand en zijn gemalin zal te Arstetten in grooten eenvoud en kleinen kring geschieden. Van de Euro- peeschen vorsten zal alleen Keizer Wil helm er bij tegenwoordig zijn. Het Weensche hof volgt in dezen de wenschen van den vermoorden troonopvolger. De kinderen der slachtoffers. Het was een onbeschrijfelijk tragisch oogenblik, toen de tante van de zoo plot seling tot weezen geworden kinderen van den vermoorden troonopvolger, gravin Chotek, dezen van het zoo vreeselijk lot in kennis moest stellen, dat hun ouders getroffen had. Zondagmiddag reeds werd den kinderen medegedeeld, dat er een bericht uit Weenen was gekomen, dat hun ouders een ongeval, waarschijn lijk met de automobiel, op hun reis was overkomen. Wegens den schrik, waar mede reeds deze tijding door de kinderen, die met onuitsprekelijke liefde aan hun ouders hingen, ontvangen werd, achtte de gravin Chotek het niet raadzaam voor- loopig meer mede te deelen 's Avonds baden de kinderen nog, dat de lieve Heer alles ten goede zou wenden en hun ouders gezond laten worden. Intusschen kon de gravin de Waarheid niet langer verzwijgen, vooral, omdat de kinderen, in 't bijzonder de 13-jarige Sophie, zeer intelligent zijn. Ook met het oog op het talrijke dienstpersoneel in het slot kon het vreeselijke treurspel niet langer verborgen worden gehouden. Zoo was de gravin Chotek genoodzaakt, gistermiddag den armen kinderen de geheele waarheid te zeggen De droef heid van de beklagenswaardige kinderen was buitengewoon. Slechts met de groot ste moeite gelukte het, hen eenigszins te kalmeeren. Zij zijn zich van het onheil, dat over hen gekomen is, volkomen be^ wust. De laatste woorden van den stervenden aartshertog moeten geluid hebben „So phie, blijf voor onze kinderen in leven De troonopvolger had, voor hij den tocht door de stad maakte, aan zijn kin deren een telegram gezonden. Het tele gram eindigde met de woorden „Groe ten en kussen van pappie en mamle". VRIJHOEVEN-CAPPEL Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 30 Juni des avonds ten 7'/2 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Baron van Heeckeren van Wahën. Ongeveer kwart voor acht uur opent de Voorzitter de vergadering en heet allen welkom. De lezing der notulen van de vorige vergadering worden aangehouden tot een volgende vergadering. Aan de orde 1. Beëediging van den nieuw be noemden Secretaris. Voorzitter. Ik wil vooraf even mede deelen, dat wat het ontvangerschap be treft, de nieuwe titularis daarvoor nog niet kan beëedigd worden, wijl de borg tocht nog niet is geregeld. Zoodra dit geregeld is zullen we ook daartoe over gaan. Hierna legt de Secretaris in handen van den Voorzitter de bij de wet voor geschreven eeden af. Voorzitter. Mijnheer de Secretaris, namens den raad wensch ik u geluk met uwe benoeming. De strijd is dan ge streden, en u ben glorierijk uit het strijd perk getreden. Voor u is dit een zeer voornaam moment in uw leven. Immers u zijt voor aan de maatschappelijke ladder geplaatst en nu is het aan u deze al of niet hoog te beklimmen. Ieder jonge man wensebt echter gaarne de hoogste sport te bereiken, welnu, dat wenschen wij ook u toe. Deze gemeente is de eerste waar u als ambtenaar voor de belangen zal hebben te werken. Moge het u gegeven zijn om steeds uw plicht te doen, al uw krachten veil te hebben en steeds aan genaam met B. en W. en den raad samen te werken. Ik wensch u van harte eenmaal een hoogeren werkkring toe, doch ik hoop tevens dat de omstandigheden er u toe zullen brengen dat u lange jaren hier aangenaam en in de beste verstand houding met de gemeentenaren zal leven. En hiermede wensch ik u, ik meen de tolk te zijn van alle raadsleden, nogmaals hartelijk geluk namens alle raadsleden. Secretaris. Op de eerste plaats breng ik hartelijk dank aan het college van B. en W. voor de eer mij als no. 1 op de voordracht te plaatsen. Ik zie daarin het bewijs dat ik steeds aangenaam met u zal samenwerken. Op de tweede plaats moet ik mijn spijt uitdrukken dat ik niet het voorrecht heb met u, mijnheer de Voorzitter, lang samen te werken. Door uw ontslagaanvrage is dit niet meer mogelijk. Verder dank ik den raad voor de eer dat hij mij de belangen dezer gemeente heeft willen toever trouwen. En al ben ik niet met alge- meene stemmen benoemd, in het feit dat u mij met algemecne stemmen tot gemeente-ontvanger benoemde, zie ik toch uwe sympathie. Ik dank u^dan ook voor het in mij gestelde vertrouwen en ik zal trachten dat dit niet beschaamd wordt. Ik zal alles doen wat voor deze gemeente bevorderlijk is. (Bravo's.) Voorzitter. Er moet nog een besluit worden genomen om eenige uitgaven te doen wijl de middelen daarvoor niet op de begroo'ing zijn aangegeven. Zoo als de heeren weten hebben wij onlangs voor den krankzinnigen G. de Both uit een erfenis f 225.53 gekregen. Hiervan moet het Rijk en de Proviocie ieder een aandeel hebben, bedragende f 40.09. Voor de gemeente blijft er dus oog f 145.35 over. Verder moet er nog een post op de begrooting gebracht worden van 158.40 voor aankoop straatlantaarns. Dit bedrag kan echter van de andere posten worden afgeschreven. Na voorlezing der memorie vaö toe lichting werd aldus besloten. Een staat van bijlage betreffende de subsidie wordt voor kennisgeving aan genomen. Heijmans. Hoe is het met de geld- leening. Voorzitter. Ja, die is nog niet geplaatst. Ik heb er al moeite genoeg voor gedaan doch het is mij nog niet gelukt. Het is wel hoog tijd want de Wed. Roovers is al eenige malen hier geweest, ik was dan gelukkig niet thuis. Ik heb getracht bij de firma Timmer mans te Waalwijk en bij de firma Kamp te Waspik, het bedrag te krijgen, doch het ging niet. Ik wilde ook nog pro- beeren bij de Geldersche Crediet doch om andermaal mijn hoofd te stooten daar voelde ik niet veel voor. De firma Kamp wilde wel een tijdelijke geldleening aangaan, doch daar schieten wij niet veel mee op. Het beste was dat de leden onderling het bedrag plaatsen. Na eenige discussie wordt daartoe besloten. De heer Oerle- mans zal f200, Voor de Poorte f100, de Bruijn f 100, Van der Hoeven f50, v. d. Schans f 50, Heijmans f 2 50 en Stam f 50 nemen. De leening zal geschieden op naam van den heer Heijmans. De rente bedraagt 41 2°/o en de aflossing zal plaats hebben in 1915 f 400 in 1916 f200 en in 1917 f200. Procesverbaal van kasopneming. Uit het onderzoek is gebleken dat de boeken ordelijk en regelmatig zijn bij gehouden en het dienovereenkomend bedrag f 78.28, in kas aanwezig was. Hierna wordt de vergadering gesloten. De toestand. Het aftreden van het minister ie-Turk- han Pasja was het gevolg van het feit, dat de Nederlandsche majoor Sluys als commandant van de stad buiten het ministerie om met de rebellen had on derhandeld. Na het verzoek van Turkhan Pasja om af te treden verzocht de Vorst majoor Kroon om overplaatsing van Sluys, die daarop naar Valona vertrok ken is. Het besluit van den vorst wekt in de kringen van de nationalisten groote op gewondenheid. Men verwacht ernstige gebeurtenissen. Men gelooft dat Turkhan en de minister van justitie Moefid, die eveneens niet zeer|bemind is, het lot van Essad zullen deelen, hetgeen een aanmer kelijke verbetering van den toeestand teweeg zou brengen. De opstandelingen, die verklaard hebben nog alleen met den vorst en met den Engelschen kolooel Phillips te doen te willen hebben, stellen veel hooger eischen dan vroeger. Phillips keert intusschen naar Skoetari terug. Turkhan Pasja wil naar Rome en Weenen gaan om hulp te vragen, daar Albanië zichzelf Diet in de tegenwoordige moeie- lijkheden redden kan. De Nederlandsche officieren hebben draadversperringen laten maken om de stellingen van Durrazzo, waardoor de veligheid tegen een overrompeling aan merkelijk wordt verhoogd. Griekenland neemt den 7urkschen voor slag aan. Het voorstel van Turkije om den Griekeo, die aan de kust van Klein-Azië zijn gebleven, hun bezittingen terug te geven en huD, die het Turksche grond gebied hebben verlaten een schadeloos stelling te geven, moet door Griekenland aangenomen zijn. Mochten de Grieken niet willen terugkeeren, dan zullen de eigendommen der uitgewekenen geruild worden. Zij die wel wenschen terug te keeren, zullen gelijke rechten hebben als zij, die aan de kust zijn gebleven. Grie- kecland zou binnen enkele dagen de Porte zijn antwoord doen toekomen. Amerikaansche oorlogschepen voor Griekenland. Het Amerikaansche Huis te Washing ton heeft de regeering gemachtigd de oorlogschepen >Idaho« en »Mississippi< te verkoopen aan Griekenland. De Senaat had die machtiging reeds verleend. Gezonde sport. Men meldt ons, dat eergister een amateurwedstrijd in hardloopen gehouden is tusschen Den Haag en Rotterdam, waaraan 50 hardloopers deelnamen. Ge tracht zon worden dien afstand in twee uren af te leggen. Vijf deelnemers zijn onderweg uitgevallen een dezer viel be wusteloos Deder en een ander kreeg een bloedspuwing. Een wereldrecord. Het bestuurbare luchtschip >Adju- dant Vincenot» uit Toul, is gedurende 35 uur en 20 minuten in de lucht ge bleven, hiermede het wereldrecord slaan de voor den duur voor ononderbroken luchtvaart in een van te voren bepaald circuit. Het wereldduur record. De Duitscher Landmann heeft Za terdag te Johannisthal het wereldrecord voor de langste vlucht op zijn naam ge bracht. Hij bleef 21 uur 49 min. achter een in de lucht. Boksen. Jack Johnson heeft Zondag te Pa rijs tegen Frank Moran den wedstrijd om het wereldkampioenschap gewonnen- klas Meer eu meer wordt de waarde van adverteeren in ons blad erkend. Vooral de >Kleine Adver tenties" geven zeer billijke en goede pnbliciteit. GEVRAAGD, om terstond in dienst te tredeD, een degelijke R.K. Dienst bode. Hoog loon. Adres M. REMMEREN, Kaats heuvel. 6686 ADYERTENTIEN. AdresGebr. SCHENKELS, Oosterhout. Wie de waarde dezer woorden begrijpt, zorge voor een flinke en doeltreffende reclame. Gevraagd tegen 1 Augus tus een 6706 niet beneden zestien jaar goed en zindelijk kunnende werken bij Noordstraat 39. TILBURG. PRIMA WAAR- GOEDKOOP- Wordt gevraagd een be kwaam in een op te richten Stroo- hulzenfabriek. Brieven onder letter B Bureau Zuidwillemsvaart, Helmond. 6711 te Drunen zal Woensdag 15 Juli 1914, vódrm. 9 uur achter Baardwijk 6688 Voor den Edelachtb. Heer J. A. J. van Heijst. Winterrogge staande op den grooten akker op het Hoogeinde aan de Eerste Zeine, in koopen zooals is afgebakend. Voor het Oud-Mannenhuis van Baardwijk. Winterrogge staande op het Hoogeinde aan de Eerste Zeine, Oostwaarts naast het land van Burgemeester van Heijst, in koopen zooals is afgebakend. te Druneö, zal Dinsdag 7 Juli 1914, vóórm. 8'/2 uur op Giersbergen onder Dro- nen, ten verzoeke van de Wed, MART. VAN DE VEN-van Laar hoven 6685 Ongeveer 15 hont rogge, in koopen zooals is afge bakend. De verkoopiog zal plaats hebben op het terreiu. Inlichtingen geeft de Weduwe verkoopster. Betaling der kooppenningen Kerst mis 1914. te Waalwij k, maakt bekend, dat de perceelen wei land te Besoijen en hooiland te Capelle van den heer G. P. VER- HEIJDEN te Zaandam zijn ingezet Koop 1 op f 2225 Koop 2 op f 1225 Toeslag Vrijdag Juli 1914 des middags 12 unr in bet Hotel VERWIEL te Waalwijk, Dagelijks kan ten kantore van gen. notaris verhoogd worden. 6675 te Drunen, zal Donderdag 2 Juli 1914nalQ. 5 uur bij WO JTH. PIJNENBURG te Drunen en ten verzoeke van het Gemeentebestnor van Drunen Ongeveer 20 hectaren hooigras op de zoogenaamde Honderd Bunders, waar ook verleden jaar hooigras ver pacht is, in perceelen zooals is afgepaald. Inlichtingen geeft de gemeente opzichter Hendrik Mimpen. 6684 te Waalwijk, Maandag 6 Juli a. s. v.m, 10 uur precies namens de Heeren TIMMERMANS q.q. te Waalwijk 14 hont beste Rogge, waaronder 5 hont Perku zie, op de Achterste Hoeve onder Loon-op-Zand. 6651 Bijeenkomst bij LUCAS v. KAA. Door huishoudelijke om standigheden ben ik ge noodzaakt mij weer als Schilderspatroon in Waal wijk te vestigen. Ik beveel mij beleefd aan voor solied dat onder garantie niet mag en garandeer voor het door slaan van vocht op muren. Neemt proef met myne werk zaamheden. 6703 Onder beleefde aanbeveling verblijf ik Hoogachtend, Uw. dw. dn. SCHILDER. DECORATEUR. 10 JAAR GARANTIE KUNSTSPELenELECTR: PIANO'S. VLEUGELSisHET ADRES 108?"* KESSELS'KON,FABRIEK. TILBURG VRAAGT CATALOGUS - OOK TERMIJNBETALING rsnu

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 2