Nummer 53 Donderdag 2 Juli 1914. Tweede Blad. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. debesteSdiënrndhTIeep l' Een afschuwelijke aanslag. Waarlijk, wanneer, men zich neerzet om enkele beschouwingen te schrijven over den afschuwelijken aanslag, die Zondagmorgen in de Bosnische hoofdstad Serajevo heeft plaats gehad en waarvan de Oostenrijksche troonopvolger, de edele aartshertog Frans, Ferdinand, Karei, Lodewijk, Joseph, Marie van het huis Oostenrijk-Este en zijn echtgenoote, de hertogin van Hohenberg, geboren Sophie gravin von Chotkowa und Wogin, de tragische slachtoffers geworden zijn, dan moet men zich bedwingen om niet in schampere, bijtende woorden en felle zinnen al de verontwaardiging uit te vieren, die het bericht van die afgrij selijke bloeddaad heeft gewekt. Welke waarborgen bestaan er tegen woordig nog voor de veiligheid en het leven van hen, die door geboorte of door keus verkoren zijn tot de moeilijke roeping aan het hoofd te staan van een volk, het lot te leiden van een land, en wier veiligheid en leven toch van zoo groo'e beteekenis kunnen wezen, niet alleen voor de ontwikkeling van het land zelf, tot het bestuur, waarvan zij zijn geroepen, maar voor de ontwikkeling ook van htel de wereldgeschiedenis Niets schijnt meer onaantastbaar, niets meer heilig in onze dagen. En ook de uiterlijke machtmiddelen, waarin men bescherming is gaan zoeken bij het ver dwijnen der innerlijke inwerking van de hoogere beginselen, escortes van troepen en bewaking van geheime agenten machts-ontplooiing en de scherpste voor zorgsmaatregelen schijnen de schennende hand niet terug te kunnen houden van de koningsmoordenaars. Ook populariteit biedt geen bescher ming meer want aartshertog Frans Fer dinand was populair bij de overgroote meerderheid van het volk, was geliefd om de innemendheid van zijn manieren en de vriendelijkhjid in zijn omgang meer nog misschien om de onaantast baarheid van zijn levensopvatting en den adel van zijn daden Maar ook hij viel onder het lood van de gruwzame sluipmoordenaars. En wat aan dezeD aanslag vooral zoo een siuitend karakter geeft dat is het cynisch-sluwe, het gemeen-berekende dat er in tot uiting komt, dat is de perfied-doortrapte manier, waarop hij werd uitgevoerd, die maakt, dat men in zich koken voelt over zoo onmen- schelijke wreedheid, zoo haast onbegrij pelijke ontaarding. Met koel overleg en nuchtere bere kening hebben de jonge moordenaars voor wie men zelfs niet de veron derstelling van een geestesverdwazing door opgewonden theorieën schijnt te kunnen laten gelden den troonop volger uit den weg geruimd. Toen de eerste poging mislukt was, en het aarts hertogelijk paar ongetwijfeld in een stemming verkeerde van blijde ont spanning zoo nauw aan het gevaar ontkomen te zijn, werd een tweede aanslag gepleegd, en, wanneer deze niet gelukt zou wezen, dan had men een derde poging nog gewaagd Is er gemeener berekening, lager opzet denkbaar En dan welk een lafheid Weerlooze menschen worden neer gepaft 1 Moord op een weerlooze vrouw, een liefdevolle moeder 1 Toch ook een vrouw, een moeder al is zij gehuwd met een troonopvolger Afgrijselijk Internationale maatregelen tegen dat anarchisten en heethoofdengebroed blijken meer en meer noodzakelijk Onlusten op Oost-Flores. Blijkens een door het ministerie van Koloniën uit Ned.-Indië ontvangen tele gram is de bevolking van Lewingo in Oost-Flores (Residentie Timor en on- derhoorigheden) in opstand. Bij een treffen met de opstandelingen sneu velden een Europeesch sergeant en vijf gewapende politiedienaren, terwijl licht gewond werden de Europeesche detachementscommandant der gewa pende politie, twee inlandsche miliiairen en vier gewapende politiedienaren. De verzetpartij had 14 dooden en 11 ge wonden. Sumatra. De correspondent van het Hbld. te Batavia seint Tandjoeng Bedang is genomen door kapitein Ruempol en in brand gestoken Men vond veertig lijken. Aardbeving en wolkbreuk in Indië. Tengevolge van de aardbeving in Benkoelen zijn 20 Europeanen ernstig gewond door het instorten der huizen. De schade bedroeg een mülioen gulden. De stad is echter opnieuw ge'eisterd door een vre-selijke wolkbreuk. De woning van den resident, het gouverne mentskantoor, het hospitaal, de school gebouwen zijn ingestort en de zakenwijk is geheel verwoest. De schade is niet te berekenen. Er zijn 17 Chineezen en 4 inlanders gedood. De Nederl. passa giersboot „Van Cloon" is door de aard beving bij Makassar gestrand, maar later weer vlot gekomen. Er hadden daarbij geen persoonlijke ongelukken plaats. De oude stuivertjes. De oude stuivertjes zijn vandaag voor het laatst geldig. Daarna kunnen zij tot 1 Januari 1915 bij de betaalmeesters worden ingewisseld. De Zuid-Afrikaansche landbouwers die ons land komen bezoeken, zullen op 16 Juli officieel in de Ridderzaal te 's-Hage door de regeering ontvangen worden. De reis van den Prins. De Prins vertrekt op 3 Juli aan boord van het pantserschip Zeeland van IJmulden, vertoeft van 9 H Juli te Kopenhagen, van 11 18 Juli te Peters burg, van 2022 Juli te Stockholm en van 2527 Juli te Christiania. Den 29en Juli keert Z. K. H. te IJmulden terug. Albanië Kapitein Sar is wegens gezondheids redenen met verlof op weg naar Neder land. Majoor Sluys, die, na een kort verblijf hier te lande, na den dood van overste Thomson naar Albanië was teruggekeerd, is van Durazzo naar Volona overge plaatst, vermoedelijk om aan de Italiaansche diplomatie voldoening te geven. De Vlootplannen. Naar de Ned. verneemt, zijn de vloot plannen naar den raad van State verzon den. Verwacht wordt dat ze vóór 1 September bij de Kamer zullen inkomen. De „Noord- Br aband" Reuter seint uit Durazzo, d. d. gisteren De „Noord-Braband" is alhier aange komen. Opstand te Timor. Omtrent den opstand te Oost-Flores seint de correspondent te Batavia van het .,Hbl." nog aan zijn blad Vierhonderd man uit Lewingo (Oost- Flores) overvielen elf pradjoerits, onder commando van Marks. Dezen hielden den heelen dag stand. Er vielen vijf dooden, terwijl vijf licht gewond werden. De onzen moesten aftrekken^ de gesneu velden achterlatend. De lijken waren getjintjangd Daarna trokken vier groe pen infanterie onder overste Beckeringh er op af. Bij het terrein sneuvelde de sergeant Van den Berg, twee minderen zijn licht gewond De bevolking is in de bergen gevlucht. Onderwijs bevt edigings-commissie. Naar wij van uit den aard der zaak juist ingelichte zijde vernemen, is bij de besprekingen in de onderwijsbevredi— gingscommissie gebleken dat de leden der rechterzijde geen enkele concessie ten opzichte hunner principieele eischen doen, terwijl zij overigens van oordeel zijn, dat wat de meer technische gedeelten der kwestie betreft, schikkingen kunnen worden gtroffen. Verder legde men den nadruk op de mogelijkheid, dat de linkerzijde bepaalde eischen harerzijds, die zij vroeger als principieel beschouwde, thans beschouwt als punten waaromtrent met wederzijdsch goedvinden een nadere regeling zal zijn te treffen. Waalwijk, 1 Juli 1914. Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. uoüt moihie erü)\jin^hiüii.AO C£i\lp.sUik Cfueral -uej^ry^bojai». Examen. De heer H. A. J. Gijsen alhier legde met gunstig gevolg het eindexamen a/h Gymnasium te 's Bosch af. De heer H. Govaerts alhier slaagde Zaterdag 11. voor .het examen machine- schrijven tienvingersysteem aan de Pitt- man-school te 's Bosch. Geslaagden en families onze felici taties. Handelsschool. Na een breedvoerige uiteenzitting van het verloop der aanvrage om subsidie door de gemeente Waalwijk voor eene handelsschool, de aanneming der motie Loeff, de verklaring der regeering inzake subsidieering van handelsonderwijs, de correspondentie tusschen Ged. Staten en het Gemeentebestuur van Waalwijk, stellen Ged. Staten aan de Staten het volgende voor Wegens het laat inkomen der adressen en van het bericht van het gemeentebe stuur van Waalwijk, dat het van zijne aanvrage afziet, ontbreekt ons de tijd om een weloverwogen voorstel gereed te maken tot vaststelling van een alge meen reglement voor de subsidieering van het handelsonderwijs, in den geest als bovenbedoeld. We stellen ons voor, in de a. s. na jaarszitting een daartoe strekkend ont werp aan te bieden en geven U in overweging voorhands gunstig te be schikken op het verzoek van het Dage- lijksch Bestuur der Vereeniging voor Handelsonderwijs „Langstraat" ten be hoeve van eene handelsschool te Waal wijk, in dien zin echter, dat voor het jaar 1915 eene subsidie van f 2500 zal worden toegekend onder de bepaling, dat het genot van dat subsidie wordt afhankelijk gesteld van de voldoening aan de voorwaarden in het eventueel aan te nemen reglement te stellen. Door de vereeniging was 25°/o f3500 gevraagd. Wij lezen in de be grooting dat het plan is een school met driejarigen cursus te maken (een voor bereidende klas wordt overwogen) en behalve-een leeraar-teekenen, 5 leeraren aan de daghandelsschool aan te stellen en dat 't gebouw een huur of huurwaar de zal hebben van f1125. Mogelijk ko men we er op terug. D. V. S. G. Naar aanleiding van het bericht in ons vorig nummer onder bovenstaand opschrift, achten wij ons verplicht mede te deelen dat dit Bericht ons op ons bureau ter plaatsing werd aangeboden door het personeel der filiaal D. V. S". G. zoodat wij in de 'meening verkeerden dat dit uitging van de filiale alhier, temeer waar ons daarbij de reden van dit bericht werd opgegeven, nl. de be doeling om door deze fantasie, al de fantastische verhalen en praatjes over het al of niet stichten eener nieuwe filiaal alhier te overtroeven. Begrijpelijk is het dus dat wij geen plaatsruimte weigerden, waar de be trokkene zelf ons plaatsing verzocht, temeer daar ons geregeld stukken van de filiaal door derzelver bedienden wor den bezorgd. De directeur deelt ons thans mede dat hij absoluut onkundig was van dat stuk, dat geheel buiten zijn mede weten werd geschreven en aangeboden en dat hij den inhoud daarvan integendeel ten zeerste afkeurt. Hij verzoekt ons daaren boven te willen publiceeren, dat hij de overtuiging had, dat zijn personeel te verstandig was voor dergelijke grappen die alleen de zaak, waaraan het werk zaam is, z. i. kunnen benadeelen. Van de zijde der inzenders verzocht men ons plaatsing voor 't volgende In verband met ons bericht van 1.1. Zaterdag betreffende het bouwen eener nieuwe Filiale voor de Deutsche j Vereinigte Scbuhmaschinen Gesellschait, diene dat het geheele stuk slechts te be- schouwen en bedoeid is, als eene bloe- l fmlezing uit de vele gefantaset telsels, die hier in den laats' omtrent dit bouwplan de rondte. Dat het hier slechts een lucht betrof, was voor ledereen meef duidelijk, doch dient deze recti alleen voor dezulkeo, die de'affairi i sérieux" genomen hebben. En hiermede is deze zaak in ot courant afgedaan. Eerste H. Mis. Onder zeer groote belangstelling van de zijde der geloovigen, droeg de Eerw. pater Plechelmus in de wereld de eerw. heer Gerard de Bree 1.1. Zondag in de pa rochiekerk zijner geboorteplaats zijne eerste plechtige H. Mis op, daarbij geassi steerd door zijn broeder pater Albertus en de eerw. heer Arnulphus (de eerw. heer Korthou'). De feestpredicatie werd ge houden door den eerw. pater Albertus. In prachtige, gevoelvolle woorden scbetse hij de verhevendheld van het priester schap in eene werkelijk talentvolle pre dicate, die niet naliet grootelijks indruk te maken. Door het zangkoor werd op verdienstelijke wijze de prachttge Mis van Witt uitgevoerd, op't orgel begeleid door den heer Jan de Bree. Wij bieden den neomist en zijne fa milie onze felicitaties. li V Brand. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de Zeine een hooiopper van ruim 700 pond hooi verbrand. Maandagmorgen omstreeks half elf ontstond brand in een schuurtje staande bij 't wachthuis aan den overweg alhier en toebehoorde aan J. van Oers. Direct kwam van alle kanten hulp opgdagen, zoodat met vereende krachten wonder genoeg de brand tot dit schuurtje kon blijven beperkt. In een kwartier tijd lag alles tegen den grond. Van de brand weer ontdekten \vegeen_sgQ2L^»n»»>. Aanbesteding. Het bouwen der schoenfabriek voor de Kon. Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel is gegund aan de firma W. Schoep en Zonen te Baardwijk, wijl de twee laagste inschrijvingsbiljetten ongeldig waren. De temperatuur van het' water was Dinsdag 30 Juni 17°. Brab. Voetbalbond. Zondag 28 Juni 11. werd in Maison Boes te Tilburg de jaarlijksche alge- meene vergadering gehouden van den Brab. voetbalbond. Een groot aantal vereenigingen waren vertegenwoordigd. Na het openingswoord door den voor zitter, den heer Mr. P. M. Arts werden de notulen der vorige vergadering gele zen en onveranderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den competi tieleider bleek, dat 56 elftallen zich oor spronkelijk aanmelden, hetwelk eene toe name is van 125 pCt. De heer N. van Loon alhier werd gekozen tot lid der protest-commissie. Kruisboogconcours, Op het Zondag 11. gehouden interna tionale concours, voor Kruisbooggezel schappen te 's Bosch behaalde de ver eeniging De Eendracht alhier den lOden korpsprijs. Als men in aanmerking neemt dat ongeveer 50 zestallen, waarvan vele van eerste klas gezelschappen, aanwezig wa ren, mag het succes goed genoemd worden. Hoogspringen Bij de Zondag te Vucht gehouden wedstrijd in het hoogspringen, behaalde onze stadgenoot, de heer L. v. Drunen, een tweeden prijs. Fanfqre Orpheus.*- De fanfare „Orpheus" die deelnam aan het festival te Loonopzand, en daar een heel goed figuur maakte, had het geluk bij loting f 25 te trekken. Treurige bezoldiging. Te Werkendam wordt gevraagd een ambtenaar ter secretarie, volkomen op de hoogte van de gemeente-administratie en in staat zelfstandig te kunnen werken. Jaarwedde f 200 met uitzicht om te worden benoemd tot administrateur der femeentewaterleiding. (jaarwedde f 100). ollicitanten moeten meerderjarig zijn Commentaar overbodig 1 Electrische centrale. Naar verluidt zou er ernstig sprake 'och van de soyen moest spelen Bommel, welke na welverdiend door gewonnen werd. Na s rust moest R. W. B. dria Tilburg voor den komen. Deze zeer st waarvan Besoijen reeds verloren had, moest ec derheid van R. W. B. er met 21 door R. W. B. door Besoijen den lauwer diend mee naar huls brac een mooi succes en voor een aanmoediging om ee blijven spelen. Ook de 2de XI tal spelers blijkbaar voor hun oudere leden onderdoen en brachten zoowaar ^^sten prijs, een mooie zilveren medaii mede van Nooit Gedacht uit Baardwi; na eerst van Baardwijk en toen v Vlijmen gewonnen te hebben. De anl blijft er zoo goed in BAARDWIJK, Den lsten Juli a.B. s het 25 jaar geleden zijn, dat de dag m vreugde werd begroet, waarop de Eer Zusters van het H. Gezelschap J. M. hare intrede in deze gemeente deden en bewaar- en taalscholen openden. Het is onnoodig te zeggen, dat die he denking niet onopgemerkt mag voorbijga* Het feest wordt door omstandigheden la gevierd. In aanmerking nemende het vele g door de Eerw. Zusters in dat tijdperk sticht, vooral op het gebied van het ond wijs, dat doop geen enkel meisje uitgez derd in (Ie termen vallende, genoten is. Steeds door flinke krachten bediend, k men gerust wedijveren met andere flin zusterscholen. Ook ia de bewaarscholen door hen onschatbare diensten bewezen, gens de niet uitgebreidheid van het bouwde gedeelte der gemeeDte kunnen kleinen bier reeds op jeugdigen leeftijd waard en ontvankelijk gemaakt worden v het goede. Aan deze stichting is ook eene inrichti verbonden tot opneming van oude mann n.l. eene voortzetting van de voormali stichtingen in 1544 opgericht door d ZEerw. Z. Gel. Heer Aart Wouterse pries en advocaat aan het Hof van Luik, bij genhandig geschreven testament, dat aanwezig is, voor oude mannen gesticht, er in alle opzichten eene liefderijke verp eiog vindeü. In deze inrichting is slee ééne klas, waar fatsoenlijke burgermenech worden toegelaten en juist omdat er ééne klas is heeft de inrichting vele g zijden. Dat de verpleging niets te wensch overlaat blijkt wel uit den hoogen ouderd die velen in dat gesticht bereikt hebb thans zijn er weer velen bjj den 90-jari en enkelen gaan zelfs dien leeftijd te bov Uit dankbaarheid voor alles door de Zusters op velerlei gebied bewezen, hebb de ingezetenen, als blijk van waardeerii gaarne het hunne bijgedragen in het cade bestaande in een fraai ijzeren hek, rond h gebouw te plaatsen, dat haar zal word' aangeboden. Wij hopen, dat onder Gods besten zeg' J j die inrichting zal blijven strekken tot b' der ouden van dagen en niet in het min i van de gemeente en hare ingezetenen. De seriewedstrijden Maandag 29 Ju j.l. door onze voetbalvereeniging jNoi Gedacht1' gehouden zijn schitterend geslaag i j De eerste wedstrijd tusschen Nooit Gedac 1 alhier en R. W. B. II Besoijen werd do R. W. B. gewonnen met 10. De twedr wedstrijd tusschen D. O. 8. Waalwijk Olympia Vlijmen eindigde met 40 ij voordeele van Olympia. De eindwedstrijd tusschen R. W. B. t Olympia eindigde 3—3. Daar Olymp niet wenschte te verlengen, werd regl mentair aan R-W. B. den len en ai Olympia den 2en prijs toegekend. E mooie wedstrijden en 't prachtige wed hadden tal van bezoekers gelokt. van het I, i i

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5