Rummer 56 Zondag 12 Juli 1914. 37e Jaargang. Tweede Blad SUNLIGHT I Abonneert U op dit Blad VERSLAG BUITENLAND Reclame. Gemengd Nieuws. a Engeland. Ingezonden Stukken. Ernstige gevolgen. Techniek. Albanië. De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Zij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. UNLIGHT j melkprijzen, maakten het jaar 1913tot een I zeer voordeelig voor de veehouderij en de melkerij. De nijverheid en de scheepvaart ble ven onveranderd. Uit Almkerk bericht men ons: In deze Gemeente zijn aanwezig broodbakkerijen 12, timmermanswerk plaatsen 10, metselaffaires 3. schilders- werkplaatsen 6, smederijen 7, sigaren- makerijen 5, schoenmakerijen 7, kleer makerijen 2. Verder 1 kuiperij, 3 wagen- i makerijen, 1 koperslagerij, 4 rietdekkers- bedrijven en 2 stoelenmatterijen. De landbouw wordt alhier uitgeoefend door omstreeks 100 personen, tuinbouw slechts 3 personen. Omtrent paarden en veefokkerij valt niets bijzonders te ver melden. Ten slotte bericht ik U, dat alhier aanwezig zijn 1 korenmolen en 12 graanmalerijen, benevens een stoom- I zuivelfabriek, terwijl in deze Gemeente ongeveer 20 schippers wonen. Uit Werkendam ontvingen wij het volgende In deze gemeente zijn hoepelmakerijen broodbakkerijen schilderswerkplaatsen mandenmakerijen kleermakerijen metselaffaires smederijen schoenmakerijen timmermanswerkplaatsen 7 12 5 2 2 4 3 8 5 der Kamer van Koophandel en Fa brieken le WAALWIJK, betreffende den toestand van den handelde nij verheidde scheepvaart en van den landen tuinbouw over het jaar ig 13. In den groententuin werd geplaatst een warenhuis, groot circa 1000 M2, waarin opvolgend spinazie, kropsla' bloemkool en tomaten geteeld werden. Daar deze kas volkomen aan de ver- wachtingen beantwoordde, werd thans ook door de firma Bodegom en Comp. te Spijkenisse, reeds in November een tweede kas gebouwd, van circa 2000 M2 oppervlakte, hierbij gevoegd 5000 ramen (platglas) voor diverse cultures als aardbeien, komkommers, meloenen, snijsla enz enz. kan de tuin voorloopig als voltooid beschouwd worden. De afzet der groenten geschiedt te 's Bosch en te Nijmegen, doch niet steeds aan bevredigende prijzen. Eene betere toekomst kan echter aanbreken door de oprichting eener exportveiling te Vlijmen dank zij de bemoeiingen van den heer E. Snellen, Rijkstuinbouwleeraar te 's Bosch. Wij twijfelen geen oogenblik of deze zoo flink aangepakte onderneming zal den eigenaar goede vruchten opleveren. Eene soortgelijke inrichting kwam tot stand bij den heer J. P. v. d. Heijden te Besoijen, terwijl meerderen dit voorbeeld weldra volgen zullen. In Baardwijk kwam de algemeene toe stand vrijwel overeen met die in onze gemeente (zie onder meer het hoofdstuk Schoenmakerijen.) Uit Oudheusden c.a. meldt men ons De inkomsten van het landbouwbedrijf waren over 't afgeloopen jaar zeer gunstig te noemen De graangewassen gaven een tamelijke groote opbrengst, terwijl de hoedanigheid van het graan vrij goed was. De prijzen der aardappels, waarvan de opbrengst slechts middelmatig en de kwaliteit slecht was, waren zeer laag. Doperwten leverden een goed beschot bij vrij hooge prijzen, die als gewoonlijk langzamerhand daalden. In de kruis bessen gaat de teelt terug in verband met het voorkomen van Amerikaanschen kruisbessenmeeldauwevenwel was het gewas goed en de prijzen tamelijk hoog. Uit Andel bericht men De opbrengst van de verschillende landbouwgewassen was in 1913 mid delmatig. De fruitopbrengst gaf reden tot tevredenheid. De ziekte in de ooft boomen (schurft) heeft zich grooten- deels hersteld. Overvloed van gras en hooge vee en Verder een horloge- en klokkenma- kerij, 1 kuiperij, 1 scheepstimmerwerf en 1 zeilmakerij. Bovendien zijn hier 3 handelaren in riet en 3 in teenen en band, benevens 5 handelaren in hooi. De landbouw wordt alhier uitgeoefend door ongeveer 40 personen, tuinbouw slechts door 2 personen. Van paarden en veefokkerij wordt weinig werk gemaakt. Op de rivier „de Merwede" langs deze Gemeente bestaat een zeer drukke scheepvaart. Er wonen hier ongeveer 70 schippers. Verder vindt men hier 1 wind- en stoomkorenmolen en 1 beetwortelsuiker fabriek. In de gemeenten De Werken en Sleeu- wijk was de toestand vrij wel gelijk aan dien van het vorig jaar. Ulster stelt een voorloopige regeering in. De unionisten in Ulster hebben bij manifest bekend gemaakt dat de verga dering van den Unionistischen Raad van Ulster op morgen zal worden gehouden als vergadering van de Voorloopige re geering, omdat zij als zoodanig uitge breider bevoegdheid zal hebben Het manifest geeft voorts een schets van de voorloopige regeering, wier taak het zal zijn het gezag uit te oefenen, dat bij ontstentenis van eene rechtstreek- sche rijksregeering in Ulster, noodig is voor handhaving van vrede, orde, goed bestuur, bescherming van leven en vrij heid en voor de handhaving van Ulster als deel van het vereenigd koninkrijk. In Ulster zal het gezag van het Iersche parlement niet worden erkend. Kapitein Craig heeft het manifest aan journalisten voorgelezen en er bijgevoegd dat Carson voor deze eerste vergade ring der voorloopige regeering is opge roepen. Hij heeft er voorts op gezin speeld dat er ernstige gebeurtenissen op til zijn, ook in verband met particuliere berichten, dat de toestand donkerder is dan ooit te voren. den omtrek is het rustig. De toestand blijft nochtans onveranderd kritiek. De stad is vol met vrijwilligers van allerlei gading en herkomst. Zij doen zeer gewichtig maar of ze wat waard zijn, moet nog blijken. Ten paleize is men daardoor weer op timistisch gestemd en men smeed er groote plannen voor een spoedig aan vallend optreden eu dan wel geheel bui ten de bevoegde organen om, te weten de Nederlandsche officieren en de inter nationale commissie van toezicht. De positie der Nederlandsche officieren is daardoor vrijwel onmogelijk geworden. De terugkeer van generaal De Veer heeft den wrevel nog doen toenemen. De Veer is nu gisteren naar Walona ertrokken, aangezien duidelijk bleek, dat zijn aanwezigheid hier ongewenscht was. De officieren zien verlangend naar het oogenblik uit, dat zij van hun taak zullen worden ontheven en daardoor bevrijd zullen worden uit hun tegenwoordige, hunner onwaardige positie, waarin zij zijn gebracht en die bet hun niet lan ger mogelijk maakt iets voor den goe den naam van Nederland uit te richten. PARIJS, 9 Juli. De correspondent van de Matin te Durazzo seint, dat er nog steeds geen bericht is omtrent de zes Franschen, die gevangen genomen zijn door de opstandelingen. Hij meldt verder dat een 40-tal vrijwillige Roemeniërs en Koetsowalachen aangekomen zijn, ver gezeld van drie Roemesnsche officieren De regeering tracht verder ook katholie ken te werven in de streek van Skoe- tari. Tengevolge hiervan heeft overste Philips, commandant van de internationale troepen te Skoetari, aan den president van de commissie van toezicht doen weten, dat hij geen enkele verantwoorde lijkheid meer op zich wil nemen voor hetgeen buiten de stad Skoetari voorvalt Een afgezant van de Albaneesche re geering heeft in Oostenrijk een sleepboot gekocht, waarop men 2 kanonnen wil zetten en die dan voor de kustbewaking zal moeten dienen. De opstandelingen marcheeren naar Skoetari met het doel de Turksche vlag te hijschen in de dor pen in de buurt. De Italiaansche gezant baron AUotti, is te Durazzo teruggekeerd Eiken nacht deserteeren er gendarmes Van de 700 zijn er nog slechts een goede 100 over. De Petit Parisien verneemt uit Rome Het aftreden van Willem van Wied is bijna onvermijdelijk geworden. Het is sedert enkele dagen vertraagd door de hopelooze pogingen, die Prinses Sophie, de echtgenoot van den Prins van plan is in eigen persoon te doen bi den koniogr van Roemenië, ten einde dezen te bewegen tot het zenden van een Roemeensche expeditie naar Albanië door Servië heen. Deze pogingen schij nen echter geen kans op succes te hebben. De mogendheden zouden verder over eengekomen zijn, dat na het vertrek van Prins van Wied, het voorloopig bewind te Albanië opgedragen zal worden aan de internationale commissie van toezicht Dat voorloopig bewind zou zeer langen tiid duren, alvorens men een nieuwen vorst zou benoemen. Zoodra de Prins van Wied uit Albanië vertrokken zou zijn, zou Essad Pasja lerugkeeren. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) R. K. Schoolvereeniging Onze Mijnstreek. De afgeloopen week was zeer gunstig voor onze Vereeniging. Ditmaal mochten wij in het schoone Geuldal, te Meerssen, Houthem en Oud-Valkenburg preeken. Overal volgden ons de geloovigen met groote aandacht en droegen mild bij voor de kath. scholen, waarvoor hartelijken dank. As. Zondag 12 Juli gaan wij naar Beek (L.) Spanbeek, Brunssum, Merkel- )eek en Lottum. Behalve tal van kleine giften ontvin gen wij in groote dankbaarheid nog f 150 uit de parochie van den H. Lambertus te Helmond en f 100 uit Venlo. Dr. van GILS, R. K. Pr. De collecten brachten op te Meerssen 445, Houthem f215, Oud-Valkenburg f222, waarvoor hartelijken dank. lijdt gij aan rugpijD, hoofdpijn, duizelig heid, prikkelbaarheislapeloosheid, ver moeidheid reeds 's morgens bij ^et opstaan Dit wijst er op, dat de nieren niet meer geregel t de schadelijke onzuiverheden uit bet bloed afscheiden. De gevolgen zijn verschil- end naar gelang van het gestel van den lijder, want de onzuiverheden tasten eerst jet zwakste punt van het gestel aaD. Bij eenigeu tasten zij de spieren eu weefsels aan en veroorzaken zij pijn in den rug, de zijden, de schouders, de armen of beeueu, en zwellen de gewrichten op (rheumatiek, jicht, ischias, zenuwpijnen). Bij andere kristalliseeren de onzuiverheden zich in de nieren of blaas eB vormen zij graveel, aangeduid door troebele of beslagen urioe, bezinksel in het water, hetwelk de urinewegen aantast en leidt tot pijn in den onderbuik, voortdurende aandrang tot loozing, branderige pijn, verstopping der urinewegen en later tot niersteen. Ook kaü het zich voordoen, dat het water niet wordt afgevoerd, waardoor blazen onder de oogen, opzwelling der voeten, enkels, polsen, beenen enz. gevormd worden (waterzucht) terwijl bet ook kau voorkomeD, dat het levengevend eiwit ongestoord het lichaam kan verlaten (albuminerie). De eenvoudige, verwaarloosde rugpijn kan dus erustige gevolgen met zich brengen en onmiddellijke verzorging is derhal ve noodzakelijk hij het optreden der eerste verschijnselen. Foster's Ruqijn Nieren Pillen genezeu de nieren en stellen haar in staat om voor taan volkomen alle schadelijke stoffen uit het bloed te filtreeren, waardoor zij het kwaad in zijn wortels aantasten en uitroeien. Te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed. Orie- Dumouliu, Markt. Toezending geschiedt fran co na ontv. v.postwissel f 1.75 voor één, of f 10- voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor zien is van nevenstaand handelsmerk. 6720 De beide door de opstandelingen aan de internationale commissie van toezicht gerichte brieven loopen over de te El- bassan gevangen genomen Nederland sche officieren en hunne vrijlating. De gevangenen, vooral zij, die tot een vreemden staat behooren, worden volgens hier ontvangen berichten, zeer goed behandeld. Morgen zal onder voorzitterschap van den vorst krijgsraad worden gehouden, waarin over verdere stappen zal worden beraadslaagd. Uit Roemenië worden nog 300 vrij willigers verwacht. De toestand in Albanië. DURAZZO. 8 Tuli In de stad en in De Statendam. Uit Belfast wordt geseind Vanmorgen 11 uur 10 min. is het grootste schip van de Nederlandsche koopvaardijvloot, de Statendam van de N. A. S. M., op de reusachtige werf van Harland and Wolff te Belfast prach tig van stapel geloopen. Het schip meet ruim 34.000 ton, de lengte 232, de breedte 26, de holte 14.5 meter. Het gewicht is nu reeds 18 mil- lioen kilo. De Statendam is het hoogste schip, dat op deze werf is gebouwd. De hoogte van de kiel tot de commandobrug is 32 meter. Het schip heeft elf stalen dekken en kan vervoeren 814 eerste, 824 tweede en 2100 derde klasse passagiers. De bemanning zal 750 koppen tellen. De Statendam is gebouwd op dezelfde vaste stalen helling, waarop de Olympic gebouwd is. Op de naaste helling is de Titanic gebouwd. Als de stapelloop een symbool is, dan wacht de Statendam een gelukkige vaart. Het is een historische datum voor de Nederlandsche scheepvaart. Twee dooden. Woensdagmorgen heeft op de in aan- >ouw zijnde Friesch-Gronlogsche Beet wortelsuikerfabriek aan het Hoendiep te Groningen, een ongeluk plaats gehad, waarbij 2 loswerklieden het leven lieten, een zwaar en 2 minder ernstig gekwetst werden. 5 Werklieden waren bezig aan het ver sjouwen van een lie, die voorbij den schoorsteen gebracht moest worden. Toen zijn, men vermoedt door den wind, een aantal steenen van den schoor steenrand, welke men bezig was te met selen, losgeraakt en naar beneden gestort van een hoogte van 70 M. De werklieden werden door de vallen de steenen getroffen. Van 2 werden de hoofden verpletterd, zoodat de dood dadelijk Intrad. Het waren F. Hofstede uit Groningen en Van Noord uit Aduard, die eerst 4 weken geleden gehuwd is. De zwaar gekwetste Stuivenwold uit Hoogkerk, werd naar het ziekenhuis vervoerd. De lichter gekwetsten, C. Zwerver en A. Schrlemer werden verbonden en naar hun woningen gebracht. De dooden werden voorloopig in een keet gelegd. Het ongeluk veroorzaakte onder de talrijke werklieden groote ontroering. Aan opzet kan natuurlijk niet gedacht worden. De metselaars waren zelf diep onder den indruk. Of echter het vermoeden juist is, dat de wind de steenen naar beneden deed tuimelen, moet het onderzoek nog uitmaken. Het kan dat men er b.v. met iets tegenaan gestooten heeft. De wind was immers eer zwak dan krachtig. Kazerne drama. Een soldaat van het infanterie regiment te Danzlg overleed circa 14 dagen ge leden. Thans hebben zijn ouders een anonymen brief ontvangen, waarin wordt meegedeeld, dat hij gestorven was ten gevolge van mishandelingen welke hij bij het turnen van een sergeant zou heb ben ondergaan. De militaire overheid stelt een gestreng onderzoek In, waar van het resultaat is, dat een kapitein en een sergeant z'"n geschorst. Verdronken bij een poging om zijn vriend te redden. Terwijl een plezierboot van Hampton Court naar Londen terugvoer, viel, nabij de Battersea-brug een jongeman, sir Denis Anson, in de Theems. Zijn vriend, Mitchell genaamd, sprong hem na en trachtte hem te redden, maar belden verdronken. Een derde, Graaf Constantln Benchendorff, zoon van den Russischen gezant te Londen, die er eveneens bij gesprongen was, kon nog, geheel uit geput, gered worden. Mislukte aanslag. Te Pitsburg heeft men getracht het huis van Edwin Herr, millionnalr en groot-industrieel, in de lucht te doen vliegen. Een voorbijganger ontdekte bij nacht, dat een man voor het huls een dynauiietbom neerlegde. Hij wilde den man grijpen maar deze schoot met een revolver op hem, waarvan de kogel de hand doorboorde. De dader wist te ont komen. Er is op het oogenblik werk staking in de fabriek van Herr en men vermoedt, dat de aanslag door een arbeider is gepleegd. De vakvereenlglng "erklaart geheel onkundig te zijn van dezen aanslag. e Opmerkelijke draadlooze vet bindingen. Het stoomschip Koningin Emma van de Nederland heeft gedurende de laatste reis eenige opmerkelijke verbindingen gehad met kuststations. Men stelde het Hbl. in staat, kennis te nemen van een tabel, waarop verschll- ,ende data, op welke verbinding over grooten afstand was verkregen, zijn aan gegeven. Uit deze tabel blijkt, dat het schip den 7en Juni met het kuststatlon Sabang verbinding heeft gehad over eea afstand van 2000 Eng. zeemijlen, d. i. dus over meer dan 3700 K.M. of on geveer tweemaal den afstand Amster damAlgiers. Een zoo hoog cijfer vermeldde de tabel maar éénmaalwel werden nog getallen van 1450 en 1400 en nog zes andere van boven de 1000 Eng. zee mijlen genoteerd, enorme afstanden voor een scheepsstatlon. Men ziet er opnieuw uit schrijft het Hbl. dat een draad looze verbinding met enkele tus- schenstations tusschen Nederland en Indië tot de zeer goed te bereiken din gen behoort. Spoorwegvervoer Uit de definitieve opgaven der boven genoemde maatschappijen betreffende iet vervoer van reizigers en goederen alsmede van de ontvangsten gedurende het jaar 1913, blijkt dat door de vier maatschappijen gezamenlijk in 1913 ver voerd zijn 39.794.649 reizigers het goe derenvervoer beliep 19.090.997,3 tonnen. De totale ontvangsten der 4 maatschap pijen in 1913 f 75,362,647.1372, tegen f71.310.051,88'/2 in 1912, derhalve in 1913 f4,052.595.25 meer dan In 1912. Boschbranden. Groote brandenverwoesten uitgestrekte bosschen in het Noord-Oosten van Rus land. Bij St. Petersburg en langs de spoor lijn naar Warschau staan groote veende rijen in brand. Bij Witebeck, Dunaburg en Ljuszin nemen de branden het karak ter van een algemeene ramp aan. In Saraja-Russa zijn vijftien huizen vernield. Ook in Opotsjka staan verschillende bosschen in brand. In het district Tischwln zijn groote voorraden hout, voor het verkoop be stemd, in de vlammen opgegaan. De stad is in rookwolken gehuld. O I; van het Zuilen _0NDEfl SCHADELIJKE BESTANOOEIUN IDEPOHLERD. I, 281 l nuoc 'i;j 1 1- t 1

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5