INummfci 58. Zondag 19 Juli 1914 37e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waafwlfksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Eerste Blad. SUNLIGHT Dit nummer bestaat uit DRIE bladen FEUILLETON. debesteSeljinrudh-Ieejp De Drankbestrijding in de Provinciale Staten Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Zij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. SUNLIGHT lül EERSTE DEEL. uoüt xooxhte ei\Maj\^hmiL.4Q cenlp.sUik. UueraL -uerferi&baar. Waalwijksche en Laiipliaalsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond, abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per poet door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden ens., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Prijs der Advertknti^n 10 cent per regel; minimum 6 regels; groote etters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsiDg opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement woidtn speciale zeer voordeelige contract gesloten. .Reclames IB cent per regel EWAARBORGD f\rof damp f on' NVERVALSCHT ONDER SCHADELIJKE BEiTANODEElEN GEDEPONEERD) ZEEP h 331 De verschillende drankbestrijdings- vereenigingen onzer Provincie, Kruisver- bonden en Mariavereenigingen hebben Voh „DE ECHO VAN EET ZUIDEN." Van de afgunst tot de misdaad. (26) 01 wat dit betreft, vrees ik niet a te ontmoedigen ik zou er toch niet in Blagen, Gelooft gij dat Gij zoudt in alle ge val beter doeu mij door nw voorbeeld te toonen, dat het feit dat men vrouw en kind beeft, een zeeman niet afschrikken kan van eene expe ditie. Gjj hebt gelijk, ik wil me er tegen in zetten. En om zijne belofte te boaden, zoowel als om zichzelf te bedwingen, schreef Bernard terstond vier bladzijden, overloopond van ge- maakten levenslost. Daar er geen zoer druk postverkeer bestond tU8scben de kust van Guinea en Frankrijk, kwamen al die brieven, alle acht dagen, by pakjeB op Ecobeil. Solange bracht dan den dag door met die brieven te lezen en te herlezen. Hielden zjj baar niet op de hoogte van al betgeen haar echtgenoot deed en dacht Eu den daar op volgenden dag besteedde zij haren tyd orar hem te vertellen al wat hem maar eenigszins belaDg kon inboezemen. Wel denkende dat al wat den kleinen Ray mond betrof, van 't grootste belaDg in zjjoe oogen moest zijn weidde zij vooral over dit onderwerp uit t' Kindje was zoo lief 't kindje had praohtigen eetlust 't kindje groeide zienderoogen». Moeten wij er bijvoegen dat al die kleinig heden de zoetste troost waren voor bet hart van den jongen vader. Op zekeren dag bracht de koerier maar een enkelen brief van Bernard en die brief was aan Gedepu'eerde Staten een aanvrage gericht om subsidie. Gedeputeerden hebben die aanvrage met een heel vriendelijk gezicht ontvan gen, groote waardeering uitgesproken voor het werk de drankbestijding, doch niet kunnen besluiten tot een toestem mend advies aan de Prov. Staten. Nu weet men, dat de Provinciale Staten alle voorstellen en adviezen der Gede puteerde Staten eerst iu zes afdeeliogen onderzoeken daarna wordt er over dat onderzoek schriftelijk rapport uitgebracht, waarna in openbare vergadering een be slissing valt. De subsidie -aanvrage der drankbestrij ders is dan ook met het vriendelijk afwijzend advies van Gedeputeerde Staten In de zes afdeelingen onderzocht en besproken. De afdeelingen blijken het volkomen eens te zijn geweest met de Gedeputeerde Staten. Dat de drankbestrijding een werk is van groote maatschappelijke en zede lijke beteekenis en aller waardeering ten volle verdient. De afdeelingen echter zijn van meening, dat de drankbestrijders met zulke blijken van hoogachting geen actie kunnen voeren. En daarom is er onder de Sta tenleden een krachtigestroomiog ontstaan om aan de vereenigingen van drankbe strijders een subsidie toe te staan, welke ten slotte een konkreet voorstel der Kommissie van Rapporteurs heeft doen geboren worden. Daarover zal a.s. Donderdag worden beslist. Het voorstel der Kommissie van Rap porteurs wenscht een subsidie toe te staan van f 1000.te vcdeelen onder de verschillende vereenigingen, welke erom hebben gevraagd. Wij verheugen ons over den loop van zaken zeer en Bullen nog meer voldaan zijn, a's de openbare vergadering onzer Provinciale Staten het voorstel der Kom missie van Rapporteurs zal hebben aan genomen. Verzet van de zijde der Gedeputeerde Staten is na de vriendelijke ontvangst der subsidie-aanvrage niet te wachten. Principiëel verzet schijnt overigens in geen enkele afdeeling gerezen, tenmin ste wij vernemen ervan niets in het ver schenen rapport. Integendeel, er schijnt ineens afgebroken eindigde met dezo inderhaast geschreven woorden „Eindelyk worden wij opgeroepen Het is niet te vroeg Wij begonnen ons te ver- veleD. liet schijnt dat de oolonne nogal gevoe lige klappen beeft opgeloopen van de zwarter, die veel beter gewapend zijD dan men vermoe den kon. „Men geeft zich nu rekenschap te laat zooals altyd dat het effectief van de colonne onvoldoende is en de bevelhebber der troepen vraagt de bulp der vloot welke men aldus van bare ware bestemming afwendt. Ik beklaag er mij niet over, integendeelDat zal ons de gelegenheid verBchaSen ons een weinig te ver roeren Ik ben aangewezen om een van de ontsche pingscompagnies aan te voeren d'Heronel de tweede.. Wy gaan die zwartkoppen leeren wat Franscben zeelui waard zijn.. Ik denk n weldra te zollen schryven dat wy hen eens afdoende getuchtigd hebben De brieven van Bernard, wy hebben het gezegd, kwamen byna alle acht dagen op Ecobeil aan. Men kan veronderstellen met welken angst Solange den volgenden brief afwachtte die baar de tijding eener overwinning moest bren gen en de jonge vronw gernst stellen over bet lot van baren echtgenoot. Helaas, die brief kwam niet. Nog acht dagen verliepen. Altyd n'ets. Eindelijk, na drie weken van de pijnlijkste afwachting, kwam een brief toe, docb niet van Bernard. D'Heronel bad hem gescbrevonon by laidde Beste Mevrouw en vriendin, Hoewel ik nog met veel moeite schryf, ten gevolge van een verwonding aan de rechterband, sta ik er op a terstond eenige woorden te doen toekomen, welke u zullen gernst stellen en u verhinderen zallen de officieels mededee lingen naar de letter op te nemen. Ik bid n, zie de zaken niet te donker in en geef u niet over aan de wanhoop. Uw echt genoot is niet dood, bij is krijgsgevangen bet komt er maar op aan hem uit de banden van die wilden te halen. onder de Statenleden zoo'n sympathieke stemming te heerschen ten opzichte van dit subsidie, dat de Kommissie van Rap- perteurs, afwijkende van het advies der Gedeputeerde Staten, met etn eigen voorstel gekomen is. Verwonderderiog behoeft dit niet te wekken. Er is voor het toestaan van dit subsidie zooveel te zeggen en zoo weinig is er tegen aan te voeren. Men behoeft niet precies drankbestrijder te zijn om het werk van organisaties als Krulsverbond en Mariavereenigingen hoogelijk te waar- deeren en te prjjzeo, wat zij in het al gemeen belang van ons volk hebben gedaan. Wie kan het ontkenneo, dat de drinkgewoonten veel schade hebben aan gericht, geestelijk en lichamelijk in alle kringen onzer samenleving en wie zal niet toegeven, dat er in deze gewoonten een geregelde kentering ten goede is waar te nemen Dat is in hoofdzaak het werk der vereenigingen tegen het drankmisbruik. De inspecteur der Drankwet in de derde inspektie schreef terecht in een zijner Jaarverslagen, dat de Drankwet weliswaar zeer nuttig werk ieverde, maar dat de bestrijding van het drankmisbruik toch altijd het meest krachtig werd ge voerd door de parlikuliere vereenigingeo, welker arbeid in het Zuiden des lands door den heer inspekteur ten zeerste werd geprezen. De ideeën omtrent drankgebruik heb ben zich, schreef Mgr. bijten z.g. in zijn vastenmandement van 1912 aanmerkelijk gewijzigd, verschillende misbruiken wer den uitgeroeid, het kwaad werd inge perkt. Lof, eer en dank aan de drank bestrijders vereenigingen. In denzelfden geest liet de Bossche Bisschop Mgr. v. d. Ven zich herhaaldelijk uit: >de organisaties tegen het drank misbruik hebben uitstekend gewerkt,* luidde het o.a. in het Vastenmandement van 1902. Met dit oordeel van hen, die in dezen tot oordeelen het meest bevoegd zijn, stemt de openbare meening vrijwel alge meen in. De vraag is alleen maarzal de pro vincie dezen steun verleenen Behoort het tot hare speciale taak? Wie zal er grenzen stellen voor de Het gevecht is hevig geweest, ik werd door eene assagaai aan de haod gekwetst en heb eene nog ergere kwotsnur aan de knie opge loopen. Bernard heeft nog minder geluk gebad. Het moet erkend dat hij 't slachtoffer Ï8 van zijne onvoorzichtigheid. Door zijne vu righeid meegesleept, ijlde hij eau 't hoofd van zijne matrozen vooruit, om eene stelling in te nemen in een klein boschje van kokosboomeu, van waaruit de geweerschoten kwamen, welke onze bewegingen hinderden. Hij viel in eene hinderlaag, wijl jnist daar onze vijandenhunue aanzienlijkste macht hielden samengetrokken. Onze matrozen, niettegenstaande al bannen moed en de voortreffelijkheid banner wapeDS, moesten voor de overmacht bezwijken. Toen ik het gevaar bemerktte, ben ik met mijne manschappen ter holp gesneld, zoo spoe dig mogelijk. Doch toen wij aankwamen, was het. te laat, het gevecht was er geëindigd, de vyand was weggetrokken en tien van onze matrozen lagen dood of doodelijk gewond. Een tiental anderen ontbraken op bet appel en van ben was geen spoor te vinden Had ban moed ben roekeloos gemaakt tegenover bet getal Waren zij de overwonnen negers achterna geijld om ban een laatsten slag toe te brengen Ofwel, integendeel waren zij krijgsgevangen genomen en meegesleurd in de bo8schen V Onmogelijk bet te weten Al wat ik zeggen kan is, dat ik, na een nor zoekens, de overtui ging heb opgedaan dat Barnard niet onder het getal behoorde ven hen die ter plaatse gevallen wareD. Ik besloot alsdan door mijne manschap pen de dooden en de gekwetsten te laten weg brengen, waarin ik beval terng nnar zee te wyken... 't Is toen dat een kogel oos nog achterna gezonden en mij, dwaas genoeg, bet been beeft verbrijzeld. Sinds dit gevecht, 't is te zeggen, sinds twaalf dagen, zyn wij altijd zonder tijdingen van Ber nard en van de acht matrozen die terzelfder tyd als bij, verdwenen zijn. Eene colonne Se- negaleescbe scherpschutters is opgetrokken om hen te zoeken, wy kennen den uitslag nog niet van de expeditie. Hoewel ik, voor 't oogenblik geen juiste en waarlyk troostende berichten u heb over te brengen, heb ik niet langer kunnen wachten Overheidsbemoeiing onzer dagen Ziet de begrooting onzer provincie op elk terrein wordt de helpende hand gereikt. Voor alles, wat materieel voor deel brengen kan aau het gewest en deszelfs inwoners, is de schatkist geopend, en met ruime hand wordt er gegeven voor den aanleg van wegen, het graven van kanalen, het verbeteren van den veestapel. Voor de verbetering van het paarden ras f 8000 ter bevordering der ver betering van het rundvee f11300.ter verbetering van het geitenras f 2000. Kan men ook niet 'ns wat doen ter verbetering van de menschen Te hunner lichamelijke en zedelijke verbeteriog Lichamelijk richt htt drankmisbruik veel onheil aan in het individu zelf en in het volgende geslacht zedelijk trekt het een somberen wolk over vele streken van ons gewest, vooral op be paalde tijden en in bijzondere omstan digheden. Waarom zou de provincie wel geroepeo zijn het vee te verbeteren voorzoover dit ter verbetering vatbaar is, in zijo ras, en niet den mensch, het onmid dellijk voorwerp van zijn zorg Is het van groot belang, dat er gezond vee graze in onze weiden en een krach tig paarden ras-trappele op onze wegen en van geen beteekenis, dat er in ons gewest een menschelijk geslacht wone gezond en krachtig van hoofd en hart en bekwaam om de materieele voor deden, welke de provincie op allerlei terrein biedt, te gebruiken en liefst uit te bui'en met frissche energie en onbe dorven werklust? Gedeputeerde Staten hebben een oogenblik gevreesd, dat zij met het subsidieeren der drankbestrijding iets nieuws gingen beginnen. Maar dat is niet zoo. Ge kunt zeggen, dat de drankbestrijding een stoffelijk doel heeft: de verbetering van 't menschenras, 't bestrijden der kindersterfte, de bevordering der harmo nie tusschen ia- en uitspanning, het voorkomen van ziekten, die vooral rijpen in door alcoholmisbruik verzwakte gestellen men kan zeggen, dat de drankbestrijding helpt aan het opkweeken van een gezond werkkrachtig geslacht en het degenereeren tegenwerkt, dat zich voltrekt doordat heele scharenmeoschen het lichaam na de werkperiode niet frisch laten opleven doch verder afmatten in alcoholmisbruik, maar dan vindt het subsidie aan de drankbestrijding een heel duidelijk pendant In de bijdrage aan de Noordbrabantsche Vereenlging tot bestrijding der tuberculose, te vinden op bladz. 114 der provinciale begrootiog. Men kan ook zeggen, dat de drank bestrijding een zedelijk doel heeftw erkt aan de zedelijke verbetering der men schen bevordert, dat alcoholgebruik zij een geoorloofd, wèl geregeld gebruik hetwelk, buiten de maat gaande oorzaak is van verwildering der zeden, dronkenschap, vechtpartijen en van vele andere zonden, welke onder christenen niet genoemd mogen worden men kan de drankbestrijding dus beschouwen als hebbende een zedelijk en geestelijk doel, maar ook dan vindt men gemak kelijk een pendant voor het subsidieeren dezer organisaties. Men zie slechts op bladz. 112 der provinciale begrooting bijdragen aan het provinciale genootschap van Kunsten en wetenschappen" en daaronder „bij dragen tot verbetering van den toestand der bewoners van St. Willebrord." Hoe men de drankbestrijding dus be- schouwe, iets nieuws brengt het subst- dieëren dezer vereenigingen niet. Eu als men ze neemt, zooals ze is, bevorderend het lichamelijk en het geestelijk heil onzer menschen, dan is al het nieuwe van het subsidie af. Inderdaad, het was geen wonder dat er in de afdeelingen der Provinci ale Staten spontaan een zoo krachtige strooming is ontstaan ten gunste van dit subsidie. En met vertrouwen zien wij de open bare behandeling dezer subsidie-aanvra ge tegemoet. om n te schrijven, in de vrees dat het uitblijven van Dienws n al te ODgernst mocht maken ongeruster dan de werkelijkheid wettigt. Gij weet na al wat er gebeurd is, en dat zal voldoende zijD, denk ik, u te behoeden tegen een angst welken, den toestand feitelijk niet meebrengt. Naar mijn oordeel, en 't is ook het oordeel van den staf, zijn Bernard en zyne gezellen, gevankelijk naar het binnenlund meegenomen, om als gyzelaars te dienen, of liever, om te kunnen uitgewisssld worden tegen de krijgs gevangenen die wij ongetwijfeld wel op onze beurt zullen nemen. Er bestaat geen gevaar, overigens, dat die stammen, die meer practiscb zijn dan wild, hunnen gevangenon kwaad doen, want zij weten wel dat de weerwraak schrikkelijk zou zy'D. Bernard zal, zonder eenig9a twyfel, dos bin nenkort aau zijne wapenbroeders weergescbon- ken worden en, weldra daarop ook aan uwe liefde. Gelieve, beste Mevrouw, te gelooven aan mijne eerbiedigste toegenegenheid. „Yves d'Héronël." Io weerwil van de troostende bewoordingen waarmede da vreeselijke tijding haar bekend werd gemaakt, was de brief van d'Héronëi voor Solange eene ware verplettering. Da mo3der van Barnard, wier ouderdom de uiterste zenuwachtigheid niet kalmeerde, on derging een geweldige crisis van droefheid en radeloosheid Voor de jonge vronw had de smart epijtiger gevolgen. Zij kon niet langer zelf het kind, dat naar zyn uiterlyk te oordeeleD, er best by vaarde, zeil meer voeden. In dut droevig geval diende tarstond voor zien. Doctor Manuel, de jonge opvolger von beer Allegret, die geroepen werd om zyn advies te geven, ried aan onmiddellijk naar etn voedster nit to zien. ArmaDd Cbauvenel bood er eene aan, een van zyne nichten, Marie Chauvenel, vrouw BrosBard, da zoster van Elise Chanvenel die met Gilbert Magré-mlt getrouwd was. Mari' Cbauvenel, sinds vier jaar gebnwd, had zeven maandeu te voren, het levenslicht geschonken aan een tweede kind. De doctor ging ter plaats een onderzoek instellen, dot heelomaal bevredigend oüiep en hem d« zeker heid verschafte dat Solanga's kind geen beter voedster kon hebben. Doch de jooge vrouw scheen moeilijk over te haleu om te doen wat van haar verlangd werd. Daar er niet veel kans was en men in de bnnrt niemand kende die beter den kleinen Raymond had kunnen opbrengen, en daar er bovendien haast bij was, moest baar veel geld aangeboden worden en had men zich te onder werpen aan hare eiscboD. Marie Cbauvenel, of liever mad. Brossard, zooals zy haar zelve liefst liet beeten, Btelde dan als voorwaarde, dat zij niet Bcheiden zon noch van baar man noch van hare twee kin deren en dat, zoo men haar wenschto, het noc- dig zon zijn voor allen een onderkomeo te vin den op Ecobeil. Doctor Manuel vond al die eischen waarlyk buitensporig, doch er viel te kiezen of te deeien en hy moast aan mevrouw de Pommery wel zeggen Ik raad n aan dit te aanvaarden, het zal ons de gelegenheid verschaffen tijd ie winnen. Ik hoop wel dot wij niet lnng zallen hoeven te zoeken naar een voedster die redelijker is. XV. Oogernst, zenuwachtig. Btapte heer Roger d'AUardes koortsig in zijn werkcabinet over en weder, toen aan zijne deur geklopt werd. Bioneu sprak by. Terstond liet hy er uitgelaten op volgon Ah eindelijk, zyt gij het mijn beste Cbau venel!... Ik begon te vreezen dat gij myn brief Diet ontvangen badt. Toch wel, toch wel, ik heb hem ontvangen, maar toch beb ik neiging gevoeld om de ge vraagde bijeenkomst niet toe te staan W aarom (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 1