I Nummer 58 Zondag 19 Juli 1914. 37e Jaargang. Tweede Blad. Abonneert U op dit Blad LANDBOUW. Reclame. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. 248 it 48 \7T?T>QT A li der Kamer van V JCjXX»ÖAjXA\J Koophandel en Fa brieken te WAALWIJK, betreffende den toestand van den handelde nij verheid, de scheepvaart en van den landen tuinbouw over het jaar ig 13. De gemeente Besoijen kwam, wat den toestandvan handel» nijverheid, landbouw en veeteelt be'reft vrij wel overeen met dien van Waalwijk. Uit Vrijhoeven-Cappel bericht men In het eerste halfjaar van 1913 was de hooihandel wegens de groote vraag van Duitschland vrij levendig, en werd voor eerste soort hooi f 26 a f 31.— en voor minderwaardige soorten f 18 - i f24. besteed. Na den hooibouw ver minderde de vraag aanmerkelijk waar door de prijzen in het tweede halfjaar voor eerste soort tot f 22.en voor de minderwaardige soorten tot f 14— a f 20 daalden. Niet alle perserijen konden hun bedrijf geregeld gaande houden. Stroohulzen Was de vraag naar dit artikel in het eerste halfjaar bevredigend, waardoor de bedrijven alle vrij druk wa ren, in het tweede halfjaar was hierin eenige vermindering te coastateeren. Scheepvaart Ingekomen zijn 240 sche pen met een inhoud van 12.260 ton uitgevaren 20 schepen met een inhoud van 1100 ton. Schoenindustrie Het jaar 1913, dat zich beter liet aanzien dan zijn voor ganger, heeft per slot van rekening de schoenindustrie nog teleur gesteld Wa ren de prijzeD voor het schoenwerk ten gevolge van een gezamelijke actie wat verhoogd, toch bleek al ras, dat deze (nog) niet in overeenstemming waren met de nog steeds stijgende prijzen der grond stoffen. De industrieel werd hierdoor verplicht meer machines aan te schaffen, teneinde de scherpe concurrentie eenigs- zins het hoofd te bicden. Uit Capelle De hooibouw kan in het jaar 1913 gunstig genoemd worden. De 'kwaliteit was, dank zij het betrekkelijk gunstige weer, beter dan in 1912. Ook de op brengst was bevredigend. De prijzeD waren belangrijk minder dan 's jaars tr voren. Ze varieerden van f8tot f 14.- de 500 K.G. De tweede snede werd ook goed ge wonnen. De andere landbouwproducten gaven eveneens een bevredigend resultaat. De Coöperatieve Stoomzuivelfabriek >De Toekomst» blijft in bloei toenemen. Er werd meer melk verwerkt, dan in 1912, terwijl het getal aansluitingen me de is toegenomen. De boterprijzen waren gedurende een groot gedeelte van het jaar hoog. De handel in vee ging over 't geheel vlug. Er werden flinke prijzen besteed. Ziekten onder 't vee kwamen nagenoeg niet voor. De Stoomgrutterij »de Hoop* is weder uitgebreid. De hooipersen hebben in 1913 minder druk gewerkt dan in 1912. De Schoenmakerijen zijn gedurende het afgeloopen jaar toegenomen, terwijl bestaande fabrieken werden uitgebreid. In de winkelnering was weinig veran dering waar te nemen. De scheepvaart ging eenigszins voor uit, Uit Waspik schrijft men Scheepsbouw. In dezen zeer voorna men tak »an nijverheid voor onze ge meente viel in het afgeloopen jaar we derom verbetering waar te nemen. Op alle werven werden het geheele jaar door schepen gebouwd. Er kwamen zoo vele nieuwe orders in, dat niet alles kon worden uitgevoerd. Ook aan het herstel len van schepen was steeds overvloedig werk. Leerlooierijen. De drie alhier bestaande leerlooierijen bleven onder de voor dit vak ongunstige •mstandigheden het ge* hetle jaar werken. Landbouw. De landbouw had over het algemeen genomen geen reden tot klagen. Een goede opbrengst viel te constateeren in bieten, granen en hooi. Door de steeds gedrukte prijzen van het hooi, wordt steeds meer grasland in bouwland om gezet, en met bieten of granen bezaaid. De prijzen van alle vee waren zeer hoog. Markten. De twee alhier gehouden markten werden wederom druk bezocht en nemen elk jaar toe. Vele buitenland- s"hi 1 hoplieden hieldaD den handel levendig. Hooipersen. In de eene alhier bestaan de hooipers werd over het geheel ge nomen druk gewerkt. Vooral in het najaar is veel geperst hooi verzonden zoodat deze een gunstig jaar maakte Eene hooi pers werd zoo goed als opgeheven. Aangaande de bekende leerlooierij der firma M. G. van Son aldaar meldt men ons o. m. Over afzet viel niet te klagen, dank zij de kwaliteit van het leder en het nor maal specifiek gewicht. De afzet der eene maand met dien der andere liep nog al uiteen doch was^ dooreen zeer bevredi gend. Betalingenv kwamen goed in, en wij voor ons waren goed tevreden over de resultaten van het verkochte. De toe komst over het geheel laat zich echter donker aanzie». Al de huldenprijzen zijn en blijven veel te hoog in verhouding der lederprijzen. Zulks is vooral het ge val met de Saladeros, waarom wij dan ook, noodgedrongen' ter gedeeltelijke aanvulling van het te verwerken quantum, bijsoorten hebben ingewerkt, die hoewel ook veel te duur, geen verlies opleveren, wat bij eene reeële looiiog van Saladeros wel het geval is. Veel concurrentie ondervonden wij van het kunstmatig verzwaren van leder en te hopen is het voor de lederindu strie, dat zoodanige practijken strafbaar worden gesteld of wel, dat zoodanig le der van een voorgeschreven stempel of merk moest worden voorzien evenals dit bij margarine en natuurboter ge schiedt. De firma T. H. Haagen, stoom Drijf riemen en Leder Fabrieken, Rotterdam, Londen, Waspik schrijft o. m. en aan de boomgaarden wordt meerdere zorg besteed. De oogst der peren was zeer gering, die van appels vrij goed. j Deze laatste gaven een levendige han del, zelfs op het buitenland. Wij waren in de laatste 3 jaren bui tengewoon tevreden over de resultaten van ons bedrijf, en verkregen in het jaar 1913 den dubbelen omzet van 1912, bij zeer tevredenstellende prijzen. Voor het jaar 1914 zijn weder zeer goede resultaten te verwachten, daar wij de helft van onze productie reeds in het einde van 1913 verkocht hadden, en zijn wij er van overtuigd in 1914 den dubbelen omzet van 1913 te zullen maken. De prijzen voor 1914 zijn weder beduidend hooger dan die van 1913, zoodat wij over den gang van zaken niet anders dan zeer tevreden kunnen zijn. Wij zijn dienten gevolge genoodzaakt aan onze fabrieken weder eene aanmerkelijke uitbreiding te geven. U moet echter niet uit het oog verliezen dat onze fabrieken in de Le derindustrie een bijzondere plaats inne men, omdat daarin uitsluitend leder voor technische doeleindèn gemaakt wordt, waarvan de prijs minder geregeld wordt door de concurrentie, dan wel door prima fabrikaat en goede reputatie. Wat overi gens de lederindustrie aanbetreft spijt het ons U te moeten mededeelen dat wij daarover een minder gunstig oordeel hebben, daar de meeste ledersoortea en in het bijzonder het zoolleder, de prijzen der huiden aanmerkelijk veel te hoog zijn, en hoegenaamd niet in verhouding tot den verkoopprijs van het gefabriceerd artikel. Uit 's-Gravenmoer meldt men ons Het afgeloopen jaar gaf voor landbou wer en tuinman eene redelijke winst. Het hooigras, het hoofdproduct ▼oor deze gemeente, gaf een mooi beschot, maar jammer genoeg werd de oogst zeer bemoeilijkt door de menigvuldige regens. De toemaat werd prachtig gewonnen en de weiden gaven het geheele jaar door overvloed van gras. De rogge had ook zeer te lijden van den regen en gaf eene zeer middelma tige opbrengst De haver evenwel was ditmaal bij uitstek goed. De oogst der aardappelen was aanvan kelijk slecht, na meerdere droogte op het laatst nog vrij goed. Toch voldeden alle variëteiten niet evengoed en blijft het een groote vraag, welke soorten men hier het voordeeligst verbouwen kan. Mangelwortelen en knolrapen gaven eene redelijke opbrengst. De uitzaaiing van herfstknollen leverde door het mooie najaarsweder meer winst, dan de beide voorgaande jaren te zamen. De tuinderij breidt zich gaandeweg meer uit. Kropsalade gaf vooral goede winst, doch latere groenten kregen het te kwaad met het aanhoudend natte we der. Brusselsche spruiten, hier veel ver bouwd, gaven een mooi beschot maar de marktprijzen konden beter zijn ge weest. De pluk der boonen was aanvan kelijk slecht, later kwam dit bij. De fruitteelt gaat nog steeds vooruit Goedkoofe bemesting. Daarmede bedoel ik de groenbemesting. En wel het zaaien van vlinderbloemige gewassen op het stoppelveld. Het is over de kalibemesting bij sommige vlinderbloemige gewassen, dat ik ditmaal een enkel woord wil zeggen. Veronderstel dat gij een zandgrond hebt, waarop gij lupine wilt zaaien als 8toppelvr«cht, dan moet gij de lupineboon- *jes maar niet zoo op het omgeploegde stop- pelland zaaien, zonder dat dit bemest is. Om een rijken oogst aan lupine te hebben is het noodig, dat liet land 100 500 K. G. kainiet per H. A. krijgt. Deze kalimest wordt onmiddellijk na het maaien van het koren uitgezaaid. Wanneer dit niet gebeurt is alle moeite te vergeefs an zijn alle andere gebruikte meststoffen als het ware wegge worpen. Wij moeten om dit te verklaren, wyzen op de reeds door talrijke proeven bewezen zoogenaamde minimum-wet, volgens welke de oogst zich schikt naar die stoffeD, welke in de geringste hoeveelheid in den grond zijn. Veronderstel dus, dat de grond over vloedig voorzien is van stikstof en phosphorus, maar de kali is afwezig, dan komt de stik- sief en phospborusmest niet tot baar recht. Alleen dus door het aanwenden van kali, wordeu de andere mestsoorteo iB werking ge bracht. Men bedenke daarbij ook, dat wan neer de lupine ondergeploegd wordt en er dus niets van 'net land verwijderd wordt, men al deze meststof en in den grond behoudt en dat deze dus alle teu goede komen aan het volgende gewas. Het kan gebeuren dat de transportkosten voor kainiet nogal groot zijn men neme dan in plaats van kainiet 400 K. G. gezuiverde kalimagnesia (in den handel onder den naam van patentkalibekend) Deze bevat pl.ro. 26 pCt. zuiver kali. Ver der hebt gij bij het gebruik van kainiet tevens te zorgen voor een ruime hoeveelheid kalk in den grond. vWat de lupine is voor de zandgronden.Op lichtere gronden ver- mange men 100 K. G. erwten en 100 K. G. zaad. Ook op deze gronden, op zwaardere kleigronden, op leemachtig zand enz. is een voorafgaaude bemesting met kali en phos- phorzuur noodig. Het is een verkeerd denk beeld, dat de planten op de klei geen kali gebruikeD, Even goed als op andere gronden. Wel bevat de klei naar evenredigheid meer kali, maar het is toch vrij duidelijk, dat bij de heerschende gewoonte van kaliroovende verbouwing (bieten, aardappelen, enz.) ook deze voorraad op de lichte kleigronden uit geput wordt. Op lichte kleigronden kan men voor de groenbemesting van wikken erwten enz. volstaan met 300 K. G. kainiet op zwaardere grunden geve men 100 a 150 K. G. 40 kalizout. richten gedenkteeken te versieren met de beeltenissen van de Belgisch-Hol- landsche aanvoerders, die het bevel over de troepen hebben gevoerd in den slag van 16 Juni 1813. Vóór het gedenkteeken zal een borst beeld van den Prins van Oranje komen, aan de achterzijde komen zeven medal- jons vijf in het fries van de vijf bevel voerende generaals, terwijl de twee an dere de militaire geschiedkundigen zullen afbeelden graaf Tserclaes en De Bas, d'e het eerst er in geslaagd zijn de juiste beteekenis. van de rol, door Belgen en Hollanders te Quatre Bras gespeeld, aan te geven. De plannen voor het gedenkteeken zijn nog niet definitief vastgesteld. Gevoeligheid van weersverandenug is evenals duizeldgheid, prikkelbaarheid, slape loosheid, vermoeidheid by het opBtaan, urine- stoornissen, en voornamelijk rugpijn, een kenteeken, dat de nieren niet meer de schadelijke stoffen uit het bloed terughouden. Een dezer stofeD, bet urinezuur, zet zich af in de weefsels en gewrichten, en kan elke beweging moeilijk maken en pyn in de ledematen, de zijden, en schouders veroor zaken (rheumatiek, heupjicht jicht, zenuw pijnen) of wel het kan zich als neerslag in de urine vertoonen en tal van urinekwalen veroorzaken. Bij gebrek aan zorg worden de nieren steeds meer aangetast en een eenvou dige, verwaarloosde rugpijn kan de ernstigste gevolgen met zich brengen en leiden tot nienteeD, waterzucht, suikerziekte, Bright's ziekte, albumioerie, enz. Meu kan derhalve niet spoedig genoeg zorg dragen voor de nieren, zoodra zich de eerste verschijiselen vertoonari, en des te meer wanneer men verschijnselen als suizingen in de ooren, aandoeuingen van het gezicht, hartkloppingen, koude der ledematen, be nauwdheden, zwellingen onder de oogen of der ledematen erbij opmerkt, die bet ras naderend gevaar aanduiden. Doordat Foster's Rugpijn Nieren Pillen aan de nieren en blaas haar gezondheid en werkzaamheid teruggeven, dragen deze organen voortaan volkomen zorg voor het filtreerén van het bloed en het afvoeren der onzuiverheden, waardoor de gezondheid van het organisme verzekerd wordt. Te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed. Orie- Damoulin, Markt. Toezeeding geschiedt fran co na ontv. v.postwissel h f 1.75 voor ééu, of f 10 voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor zien is van nevenstaand KARft handelsmerk. 6784 Frankrijk veel gevallen van zonnesteek voor waaronder met doodlijken afloop. Ook nit Amerika komen berichten van groote hitte. Te 8t. Loais stierven 4 men- schen op straat. Te verwonderen is dat niet, want de ther mometer wees daar 109 graden Fahrenheit aan. In de omstreken van Frankfort aan de Main ontlastte zich gistermiddag een zwaar onweer. De wachtmeester der politie Scheib bad met zijn twee kinderen in een hut op den Sachsenhtiaserberg een toevlucht gezoebt toen de bliksem in de hut sloeg. De twee kinderen 12 en 14 jaar, waren onmiddellijk dood, terwijl de wachtmeester na een korte bezwijming weer tot bewustzijn kwam. Maandagnamiddag is op het Willems plein te Arnhem het knaapje B. H. overreden het kind werd zwaar gewond naar het kinderziekenhuis overgebracht, waar het In den afgeloopen nacht over leden is. Rijksmiddelen. De opbrengst der Rijksmiddelen be droeg in de afgeloopen maand f 587»85 s meer dan in de maand Juni 1913. Prins Hendrik. Omtrent het verblijf van Z. K. H. den Prins in Rusland, wordt d d. gisteren het volgende gemeld Woensdagnacht j.l. is de Prins met de leden van zijn gevolg gereisd naar Moscou. Allen logeerden in het Kremlin als gasten van den Czaar. Vrijdagnacht keert Z. K. H. naar St. Petersburg terug, ten einde Zaterdag avond de reis naar Stockholm voort te zetten. Z.K.H. ontving van den Keizer aller Russen het Grootkru's der Andreasorde. Voo'ts werden benoemd tot Grootkruis der St. Stanislaus-orde de heer Von Bulow Stolle, toegevoegd aan Z.K.H. en tot commandeur der St. Anna-orde luitenant ter zee le kl- Bijl de Vroe, adjudant van den Prins. Vice-admiraal lydeman. De vice-admiraal Tydeman keert 14 Juli a.s. uit Nederlandsch Indië, waar hij een zending in verband met het defen sie-vraagstuk had, naar het vaderland terug. Het gedenkteeken bij Quatre Bras La Gazette de Hollande verneemt uit Brussel, dat het Waterloo-coniité beslo ten hoeft het bij Quatre Bras op te Zes personen vermoord. Te Berganno (Italië) vermoordde zeke re Timone Fianetta den gemeente-secre taris, Catmareta, zijn dochter en vier I andere personen. De motieven, welke den moordenaar, die nu in de omgeving der stad rondzwerft, tot zijn daad hebben aangezet, zijn niet bekend. De warmte Tè Berlijn en in de omgeving van deze stad wat gisteren de hitte tropisch, de ther mometer steeg er tet 29,3 gr. Celsius. Reeds in de vroege morgenuren werden de badinrichtingen door een stroom van menschen bezocht. Een aantal ongevallen met doodelyken afloop zijn bij het baden en het roeien voorgekomen. (Jit geheel Daitsch- land komen berichten van dergelyke onge vallen. Te Emmerik zijn o.a. vijf personen bij het badeu verdronken. Bij een pogiDg om haar beide kinderen van 9 en 12 jaar, die bij het baden in de Wechsel verdronken te redden, is een vrouw uit Gross-Scböueberg by Tiegenhof mede verdronken. De groote hitte gaf aanleiding tot veel watervérbroik. Alleen in Berlijn werden Zaterdag 308,300 kubieke meter water ver bruikt. De autoriteiten klagen over verspil ling van wster. Bij het 12 de regiment grenadiers onder bevel van den uit de Zabern-kwestiebeken- den kolonel Von Reuter te Frankfort aan de Oder zijn twee manschappen een gtena dier en een feinjarige* gedood en bonderd grenadiers moesten zich ziek melde» alles tengevolge vzn de buitengewone inspanning, die Zaterdag van de troepen geëischt; werd by de velddienstoefeningen,, terwijl het zeer heet was. Er kwamen in Duitschland, België en De 20-jarige schildersgezel J. F. van Zoutkamp is bij 't baden in de Lauwerszee verdronken. Avonds werd zijn lijk op gehaald. Te Dordrecht is de 17-jarige v. E. bij 't zwemmen in de Merwede verdronken. In de Maas onder Grave is een 16- jarige jongen bij 't zwemmen verdronken. Te Delft is de 23-jarige werkman B. v. d. H. in beschonken toestand in het provinciaal kanaal geraakt en verdronken. Zaterdagavond kwart voor elven ge raakten twee jongelieden, die nit een tapperij aan de Lange BaveD te Schiedam waren gekomen, vechtende te water. Slechts een van hen, zekere Plnijro, kon gered worden; de aüder, Richters gebeeten, is verdronken. Bij het zwemmen in de Vecht bij Ommen is de 19-jarige zoon van ds. U. aldaar verdronken. Te Woerden is Zaterdag het 21/«-jarige zoontje van De W. te water geraakt en verdronken. De zevenvoudige moord. Dc moordenaar San Planetti, die zoo als men weet, in het dorpje San Gio vanni bij Bergamo zeven personen neer geschoten heeft, houdt zich nog steeds in de bergen verborgen. Gisterenmorgen werd hij door twee carabinieri ontdektzoodra de man echter zag, dat men hem achtervolgde, loste hij verscheidene schoten, die echter ge lukkig alle hun doel misten. Daarop verdween de moordenaar wederom in de bergen. Omtrent de aanleiding tot deze ont zettende misdaad loopen de meest ver schillende geruchten. Over het algemeen stond Planetti bij de bevolking slecht aangeschreven, en men vertelde dat hij voor eenige jaren een aanslag op zijn vader gepleegd had, wijl deze weigerde een schuld van 20.000 lire voor hem te betalen. In elk geval staat vast, dat Planetti veel schulden heeft, en men vermoedt dan ook, dat de moordenaar zijn oude schuldeischers om het leven heeft willen brengen. De bewering, dat hij de daad in een aanval van waanzin zou bedreven heb ben, wordt door de personen, die hem goed kennen, beslist tegengesproken. Op het oogenbllk zijn meer dan hon derd personen op zoek naar den moor denaar, zoo noodig zullen zelfs soldaten van Bergamo ontboden worden, om den misdadiger, die nu de schrik is der ge heele streek, voor goed onschadelijk te maken. De Italianen in Tripolis. BENGHAZI, 16 Juli. (R. O.) De Ita lianen hebben 't kamp der rebellen bij Gerdiaan aangevallen en het in brand gestoken. De vijand verloor meer dan 150 man, Aan Italiaansche zijde werden 5 Ascaris gedood en elf gewond. Staking opgeheven. BRESLAU, 16 Juli. (P.) De staking in de metaalindustrie alhier die meer dan 28 weken heeft geduurd en meer dan 30.000 arbeiders omvatte is thans ten einde gekomen. Hedenmorgen namen de arbeiders, in een 6-tal vergaderingen bijeengekomen, met 3046 tegen 382 stemmen het besluit om den arbeid te hervatten op de door de werkgevers voorgestelde voorwaarden. i.tl V: I 1 i* van het Zuilen Ir1 ,i J f f II i; I i I u

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5