Nummer 58. Zondag 19 Juli 1914 37e Jaargan Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwi|ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieien, Derde Blad Gemeenteraadsvefgaderingen Provinciaal Nieuws Haagsche Tramstaking. i.» Dit Blad verschijnt W o e s d a g— en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."6. Franco per post door het gelieele ryk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden en»., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Telefoonnummer 88. Telegram-AdresECHO. Prijs der Advbrtbntiïn 10 cent per regel; minimum 6-regels; or00(e etters naar plaatsruimte. Advertentiën 3 maal ter plaatsing opgfgev<n worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal r& els en advertenties bij abonnement worden sptcial» seer voordeelige erntr* t gesloten. Reclames 15 rent per regel CAPELLE. Woensdag 15 Juli 1914 hield de Raad dezer gemeente een openbare vergade ring. Voorzitter de Edelachtb. Heer G. Vermeulen Wzn. Tegenwoordig waren alle leden. Ongeveer 10 uur v.m. opent de Voor zitter de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Schrijven van den heer J. Bos d.d. 19 Mei 1914, houdende bericht, dat hii de benoeming als onderwijzer aan de open bare lagere schoolj in de Nieuwstraat gaarne aanneemt. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger d.d. 20 Juoijl. waarbij is gebleken, dat de boekeD regelmatig zijn bijgehouden en dat het vereischte bedrag in kas aanwezig was. Belde stukken worden voor kennis- zoek en rapport te stellen in handen derzelfde Commissie. Niets meer aan de orde en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. neming aangenomeJ. 2. Verzoek van cfen Heer Treiters Qm eervol ontslag als hoofd der school in de Kom en als onderwijzer van het herhalingsonder wijs, ingaande 1 October 1914. De Voorzitter stelt namens Burge meester en Wethouders voor het ge vraagde ontslag tegen 1 October e.k. eervol te verleenen met dankbetuiging voor de vele en langdurige in die be" trekking bewezen diensteu, waartoe met algemeeue stemmen wordt besloten. De Voorzitter zegt daarna ongeveer het volgende Ik moge er aan herinneren dat de Heer Trefters al meer dan een halve eeuw zijn beste krachten aan het onder wijs heeft gegeven, waarvan hij ir.eer dan vijf-en-veertig jaren deze gemeente als hoofd eener school op voorbeeldige wijze heeft gediend, zeer ten genoege van gemeentebestuur, schoolautoriteiten en ouders zijner leerlingen. De Heer Treiters is op het gebied van het onderwijs een man van betee- kenis geweest. Hoeveel jongelui heeft hij niet opgeleid, die het hebben gebracht tot hooge ambten en aanzienlijke be trekkingen in de maatschappij. Van den heer Ti etters kan worden gezegd, dat hij heeft gewerkt zoolang het dag was. En al hadden wij nog gaarne wat van zijn groote bekwaamheden geprofiteerd toch mogen we hem, ru bijgekomen is aan den avond van zijn welbesteed leven, waarop hij met groote voldoening kan terugzien, de verlaDgde rust niet mis gunnen, waarop hij als man van meer dan zeventigjarigen leeftijd ten volle aanspraak kan maken. Ik ben er dan ook zeker van de tolk der vergadering te zijn zoo ik den harte- 1 ij ken wensch uitspreek, dat het den Heer Treffers gegeven moge zijn tot in hoogen ouderdom, in de beste gezond heid, onder de meest gelukkige omstan digheden en in het bezit van allen die hem lief zijn van die welverdiende rust te mogen genieten. Hierna leest de Voorzitter een te plaatsen ontwerp-advertentie voor. 3. Een adres van den heer J. J. Ruijs d.d. 2 Juli jl. verzoekende te willen vaststellen bet bedrag der ontheffing van den aanslag in den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente over het dienstjaar 1914, wegens vertrek. Wordt besloten ontheffing te verleenen. 4. Overlegging gemeente-rekening over 1913. Wordt in handen gesteld van een commissie tot onderzoek en het uitbrengen van verslag, bestaande uit de heeren Sneep, A. van der Hoeven en Oerlemans. 5. Rekening over 1913 en begrooting voor 1915 van het Burgerlijk Armbestuur. Wordt besloten deze stukken tot onder- Woensdag. Hedenochtend is een 60-tal Duitschers, dat door de Haagsche Tram wegens ge bleken ongeschiktheid naar Duitschland teruggezonden is, vertrokken van het sta tion der Z.H.E.S. te Scheveningen. Zij waren uit de remise aan de Laan van Meerdervoort weder met geblindeer de motorrijtuigen naar het station ver voerd. Er gebeurde niets bijzonders bij. Nabij de remise en op het Plein ston den hedenmorgen reeds veel minder be langstellenden dan de vorige dagen. Zelfs de beide posttrams hebben gis teren en eergisteren niet meer gereden. Voor nieuwsgierigen raakt er nu zoo langzamerhand de >aardigheid» af. Slechts de posters, die zes uur dienst doen en dan door een andere ploeg wor den afgelost, hadden wacht. Vanmorgen werd het bekend, dat uit Haarlem een 10-tal //ouderkruipers» kon worden verwacht. Aan het station werd een wacht geplaatst, doch de Haarlem mers zijn in den morgen niet gekomen. De gelden vloeieu zee-' ruim binnen, van allen kant. In arbeiderskringen is men overtuigd, dat een staking, zoo een drachtig en met zooveel geestdrift begon- Den, zonder gevaar van verloopen wel een maand of langer kan worden vol gehouden. Hedenmorgen om 10 uur werd weder in het gebouw van den R.-K. Volksbond vergaderd- Het was een huishoudelijke vergadering, feitelijk een soort appèl. Utt mededeelingen in den Gemeente raad door den burgemeester gedaan bleek, dat de directie der Haagsche Tram zich bereid verklaard heeft,"vóór 1 October een regeling van de arbeids voorwaarden meteen arbeidsgerecht voor het personeel te ontwerpen. Woensdagmiddag hield de Haagsche gemeenteraad een korte zitting De heer Hoejenbos krijgt het woord om in 't kort uiteen te zetten de be weegredenen, die hem en anderen hebben geleid tot het bijeenroepen van deze spoedvergadering. Het lag voor de hand au de pogingen van Burgem. en Weth. faalden om een vergelijk tot stand te brengen, men een poging zou doen, om den Raad in deze kwestie te mengen, teneinde een weg te vinden, om uit de moeilijkheden te komen, waarin de ge meente is gebracht door den onwil van de directie der H. T. M. Een woord van hulde bracht hij aan B. en W. voor hetgeen zij deden, om een goede op- 'ossing van het conflict te verkrijgen. De Burgemeester deelde mede, dat Vrijdag j.l B. en W. een schrijven had den gezonden aan de vakbonden en de directie der H. T M. waarin de bemid deling van B. en W. werd aangeboden, ten einde de staking af te wenden. De Raad van Beheer antwoordde daarop niet op hooghartige wijze, zooals de heer Hoejenbos had opgemerkt, maar correct, dat in de gegeven omstandigheden be middeling van B. en W. niet kon worden aanvaard. Dit was voor B. en W. geen j reden de vertegenwoordigers der vak- I bonden niet te ontvangen. De staking brak uit. Maandag werd weder een schrijven aan de partijen in het conflict gericht, dat B. en W. alsnog hun voor stel gestand doen. De vakbonden schre ven terug dat zij gaarne de bemiddeling van B. en W. aanvaarden. De Raad van Beheer schreef, dat het den Raad speet, maar zij handhaafde haar eenmaal ingenomen standpunt. Bovendien werd medegedeeld, dat door de onregelmatigheden, welke voor kwamen zij niet kon voldoen aan de concessie-voor waarden. De raad van Beheer verklaarde zich echter bereid tot een onderhoud met B. en W. om te trachten een uitweg te vinden om uit de gerezen moeilijkheden te geraken en in overleg met B. en W. een regiement van arbeidsvoorwaarden te ontwerpeo. Hierop volgden de con ferentie van gisteren. Hedenmorgen werd een schrijven ontvangen waarin werd meegedeeld, dat zij een arbeids reglement zullen ontwerpen, waarin om trent loonen, arbeidstijden en scheids gerechtbepalingen zullen worden opge nomen. Intusschen blijven de concessies van de directie van 9 Juli van kracht. De burgemeester deed een beroep op de vergadering om in het belang der gemeente de zaak ernstig en waar dig te bespreken. De voorzitter stelt voor om óf kort te vergaderen, óf na de door hem gedane mededeelingen uiteen te gaan- De heer Hoejenbos meent, dat het niet aangaat nu een beslissing aan te nemen zonder de arbeiders te hooren. Heeft, zoo vraagt hij de burgemeester de arbeidsbonden reeds op de hoogte gesield vau het ontvangen schrijven De burgemeester zeide, dat, wat B. en W. zullen doen, nog niet vaststaat. Niets mag overhaast geschieden. Na breedvoerige besprekingen stelt de heer Van Sandick twee moties voor. Eén van vertrouwen in B. en W. en één om de beraadslagingen te sluiten. De motie tol sluiting der beraadsla gingen is de verststrekkende en komt het eerst in stemming. Deze motie wordt aangenomen met 18 tegen löstemmen, waarna de Raad uiteengaat. Heden zijn weder door den commis saris van politie 3 personen ter beschik king van de justitie gesteld, ter zake van het misdrijf van art. 141 Wetboek van Strafrecht, en een 4e persoon wegens het misdrijf van opruiing, waarop art. 131 een gevangenisstraf van 5 jaren stelt Talrijke arrestaties werden Dinsdag avond gedaan, maar op bovenbedoelde 4 na werden allen, nadat proces-verbaal was opgemaakt, wetter ia vrijheid gesteld, nadat de rust was wedergekeerd. Op het Spui werd een schippersknecht door een sabelhouw aan den linkervoor arm verwond; een 27-jarige scheeps kapitein kreeg een sabelhouw over de linkerhandia de WagefTstraat kreeg een kleermaker een schedelwond door een sabelhouw; een kantoorbediende kwam te vallen en ontwrichtte den rech terschouder de luitenant-adjudant van het 13e regiment infanterie kreeg in de Wagenstraat een sabelhouw tegen het voorhoofd. Relletjes De relletjes deden zich vanavond ook weer hoofdzakelijk op het Plein voor: Een groot aantal rechercheurs en agen ten in burgerkleeding pikten telkens, wanneer een belhamel daadwerkelijk op trad, hem in, en zoo werden een 40-tal arrestaties gedaan. Een paar maal drong bet publiek op en werd het even een gedrang. Deze geheel buiten de staking staande manifestaties trekken groote belangstel ling van de zijde der Hagenaars, die zeer hinderlijke toeschouwers zijn van relletjes zonder eenige beteekenis. Onder enorme geestdrift kwamen de stakers 's avonds in de groote zaal van den R. K. Volksbond bijeen; De mees- ten waren ditmaal vergezeld van hun vrouwen. Nieuws werd lu deze verga dering niet gezegd. De groote openbare vergadering, uit geschreven door den Haagschen Be- stuursbond, die in de groote zaal van Concordia Hoogezand werd gehouden, en zeer druk bezocht was, leverde het bewijs, dat het tramwegpersoneel nog niet inging op de belofte der tram-di- rectie, althans onder donderend applaus verklaarde de heer Moltmaker, hoofd bestuurder van de Ned. Vereen. vaD Spoor- en Tramwegpersoneel dat de besturen niet zullen loopen in de val, door burgemeester en Wethouders voor hen opengesteld. Denkt gij, burgemeester van Den Haag, denkt gij H.T.M. directie, dat bij de machtspositie, die het perso neel dat de staking nog wekenlang kan volhouden thans heeft, genoegen zal worden genomen met het prulmiddel van den groepsvertegenwoordiging, om dan straks met het personeel te doen wat zij wilien Alleen erkenning van de vakorgani satie kan overmorgen, morgen reeds het conflict doen oplossen. Maar blijft de burgemeester zich volop aan de zijde der H. T. M. scharen, dan zal de strijd voortduren Donderdag. In een manifest, gisteravond door het stakingscomité uitgegeven, deelen de stakers mee, weer aan het werk te wil len gaan op de volgende voorwaarden: le. Partijen zijn bereid in collectieve arbeidsovereenkomst, gedurende 3 jaar van kracht zijnde, de dienstvoorwaarden vast te leggen. 2e. Deze arbeidsvoorwaarden zouden moeten inhouden verbeteringen,gevraagd bij het schrijven van 9 Juli j.l. aan de directie, terwijl zij gaarne bereid zijn om trent enkele punten nader overleg te plegen. Op de instelling der groepsver tegenwoordiging stellen zij absoluut geen prijs. 3e. In dit contract op nemen een clausule, waarbij arbitrage wordt voor geschreven omtrent alle verschillen van meening en omtrent de toepassing van alle bepalingen van dit contract. 4e. Door de Maatschappij worden geen rancune-maatregelen genomen, ter wijl het stakend personeel eveneens be looft op de meest verdraagzame wijze met de Mij. en de werkwillig gebleven beambten weer samen te werken, 5e. Alle ontslagenen, ook de Zon dagsconducteur Van Putten, worden weer op hun oude plaals in dienst gesteld. 6e. Het loon wordt gedurende de dagen dat gestaakt is, doorbetaald. 7e. Dit te maken contract treedt in werking uiterlijk 1 October 1914. Hedenmorgen heeft, na ongeveer 10 uur, lijn 8 op Scheveningen geregeld gereden. Om de 50 meter stond een politieagent. Voor en achter eiken wagen reden 6 marechaussées. Op het Plein deden zich nog eenige incidenten voor en werden enkele per sonen gearresteerd. Overigens was het vrij rustig in de stad. De wagens worden bestuurd door chefwagenbestuurders, door 1 werkwillige en door iemand van het kantoor. eerst in deze dagen van de staking 2 i» gewoon aanzien Geen bijzondere politiemaatrege waren noodig. Alles bleef rustig.' Op lijn 13 is gistermiddag met t' 7'/s-minuten-dienst gereden, waar\ druk gebruik werd gemaakt. De^diensten op de lijnen eindig..: om 7 uur. Om half 7 vertrokken 1 j laatste wagens van het Plein (lijnen en 81 Behoudens onvoorziene omstand heden, zal de dienst op beide lijn r heden 0111 negen uur aanvangen. 1 Verder vernemen wij, dat de polit macht alhier nog versterkt wordt n 100 rijksveldwachters, waarvan een j deelte gisteren arriveerde en het overi, gedeelte heden zal aankomen. Indi dit honderdtal hier is, zal het'Haagsc politiekorps dus versterkt zijn in 1, geheel met 200 maréchaussée's en 2 1 rijksveldwachters. Waalwijk, 18 Juli 1914. Koopt oict in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even (3 goedkoop kunt vinden. 2051 w. B, De dienst op lijn 8 werd om 6 uur gestaakt en om halfzeven reed de laatste tram van het Plein naar de remise. Geen enkele ongeregeldheid deed zich overdag voor, wel werd een enkelen keer, als een tram voorbijreed, gefloten. Ook de stoomtramdienst Den Haag- Delft werd op een tijdig uur stopgezet. 't Was vanavond veel roeriger op het Plein dan Woensdagavond. Met den maatregel, om opgeschoten jongens, die relletjes maakten, op te pakken en naar het bureau te brengen, werd ook vanavond voortgegaan Een maréchaussee, die buiten dienst het Plein wandelende passeerde, zag zich weldra omringd door een opdrin gende menigte, zoodat de ter plaatse aanwezige politie tusschenbeide moest komen Nadat een 25-tal jongens, maar ook eenige volwassen personen, sommigen geboeid, naar het Bureau aan de Nieuwe Haven waren overgebracht, werd het op het Plein hoe langer zoo rustiger en om halfelf verliep de circulatie en kon de gereedgehouden politiemacht inrukken. Onder de gearresteerde jongens was een 14-jarige knaap, die een scherp ge slepen schroevendraaier bij zich had, naar hij verklaarde, met de bedoeling om daarmede de paarden te steken. Vrijdag. Het Plein had gisterenavond voor het Bekroning. In ons vorig nummer hebben v medegedeeld dat de heer Th. Fesb'r op de internationale bakkerij tentooT, stelling te Amsterdam een eersten pn'. behaalde. We vernemen hieromtre1 nog nader, dat er 39 klassen waren, rn 1 4 meer dan 5000 inzendingen. De heer Festen heeft ingezonden ff' 4 klassen en in elke klasse een pri' behaald; een 4en prijs van f 10, ee\ tweeden prijs zilveren medaile, een twe« den prijs f 15, en een eersten prijs f 2 Werkelijk een prachtige bekronin van de vakkennis en het onvermoei' streven van den heer Festen. Deutsche Vereinigte Schuhmachinen f Oesellschaft. Naar wij met zekerheid verneme t zal het alhier sedert eenige jaren gt' vestigde filiaal der Deutsche Vereinigt 1 Schuhmachinen Gesellschaft naar 's Bosc worden overgeplaatst. Voor dit doel i reeds nabij 't station een perceel ge huurd. Vermoedelijk zal het wel einde va dit jaar zijn, alvorens het besluit tel uitvoering komt, maar dan zal het toe "f een feit zijn. Men zal begrijpen dat wij dit berlchi met groot leedwezen vernemeD, maai I zullen we ons van eenig commentaa i: hierop onthouden. f P. Quiiijns. f In den ouderdom van bijna 82 jarem 1 overleed nog plotseling, de heerPetruu Quirijns, oud-lid der firma Gebrs. Qui; J rijns alhier en te Capelle en gedurendi vele jaren lid van den gemeenteraaq alhier. De heer Quirijns, wiens laatste levens- jaren hem als 't ware niets dan las, schonken, was als burger van Waalwijl. 1 en als zakenman zeer geacht en geziei en ook als lid van den raad werkte hi - op de meest onpartijdige en meest on 1 baatzuchtige wijze voor de belanger onzer gemeente. Zijn naam zal in dankbare herinnering in Waalwijk bewaard blijven. 1 Orelio. Morgenochtend zal de heer Jos. M Orelio eene matinée geven in de zaai' „Musis Sacrum." Het is eigenlijk niet noodig hierop te wijzen, de naam van, onzen bekenden bariton-zanger heeft' nog dien goeden klank, dat een druk bezoek niet kan uitblijven. Temeer nog waar we den heer Orelio nog voor eeni- gen tijd op een avondconcert hoorden Waal\v|jksclie doiiran 1

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 9