Tweede Blad. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws., Oostunrij kSer vj NUMMER 6. DONDERDAG 30 JULI 1914. 37e JAARGANG. Sedert, ons laatste nummer is geheel Euiopa, is de geheele wereld in beroe ring geweest, in angstige spanning om trent het verloop van 't conflict Oosten rijk—Servie en de gevolgen daarvan. We hebben de belangrijke berichten zooveel mogelijk aan ons bureau aan geplakt en gelukkig op 't oogenblik dat we dit schrijven, is er eene werkelijke ontspanning. Het zag er anders zeer ernstig uit Zondag enMaandag. Zaterdag avond kwam het eerste bericht dat Ser vië op alle punten had toegegeven, maar kort daarop volgde een tegenspraak, waaruit bleek dat men te Weenen het antwoord onvoldoende achtte en de oorlog weldra zou uitbreken. Men begreep dat Rusland achter het optreden van Servië moest zitten, anders zou het zoo driest niet durven optreden en zoo Rus land Servië bijsprong, zouden Duitsch- land en Italië, hun bondgenoot Oosten rijk moeten helpen en Frankrijk dan Rusland en ziedaar een Europeeschen oorlog ontketend, zooals de geschiede nis wellicht niet heeft gekend. Is het wonder, dat de spanning overal zeer groot was. In Oostenrijk was de stemming zeer oorlogszuchtig en men weet uit ons nummer van Zaterdag, welke zware eischen Oostenrijk aan Servië stelde. Het antwoord was onbevredigend, de gezant werd teruggeroepen, maar geluk kig de oorlogsverklaring bleef uit en zoodoende kregen Italië en Engeland en niet minder de Duitsche Keizer gelegen heid al hun invloed in Weenen en St. Petersburg aan te wenden om zij het al niet een oorlog tusschen Servië en Oostenrijk te voorkomen, deze minstens tot deze twee landen te beperken en een algemeenen oorlog te voorkomen. En al heeit de groote Rus in 't begin erg met de wapens gerammeld en de Franschman daarbij geholpen, de weten schap dat Duitschland een militaire macht is als geen van alle, dat Duitsch land in elk opzicht gereed is, tot een verschrikkelijken overwinningskrijg, Zal ook wel 't zijne tot de kalmeering heb ben bijgedragen, dus deze sterke macht van Duitschland had hier ook hare goede zijde. Ook in België en ons land werden alle voorbereidingen voor mobilisatie geno men om de neutraliteit te handhaven. Daarom vertoeft H. M. de Koningin in den Haag en werd Maandag een paar malen ministerraad gehouden. We zullen onze lezers de ellenlange telegrammen en beschouwingen van diplomaten en bladen besparen 't voor naamste is, dat er veel hoop is op een vreedzame afloop, tenminste geen Euro peeschen oorlog, met al zijne vreeselijke gevolgen. Hopen we, dat deze goede verwachtingen niet verstomd worden. Onze bovenstaande beschouwing, die we Dinsdagochtend schreven, is niet bewaarheid. Integendeel, we kunnen, afgezien van alle verdere mededeelingen die geen zin meer hebben, ons laatste telegram dat we nog gisteren publiceerden, bevesti gen Oostenrijk heeft officieel den oorlog verklaard De wap«ns kletteren 1 De stem van den vrede, die nog een oogenblik uit Engeland, Italië en Frank rijk klonk, is als een noodkreet in den woesten storm verloren gegaan en thans hoort men slechts den rauwen roep van Oorlog Oorlog I De diplomatie van Engeland, welke Maandag nog met een bemiddelings voorstel kwam, een feit dat over ver schillende hoofdsteden van Europa een koelen stroom van optimisme bracht heeft haar spel verloren. Het voorstel is door de wapens aan stukken gesla gen en ligt thans vernield en ver brokkeld bij de vredesdocumenten van vroeger, welke de oorlogszucht niet tot zwijgen konden brengen. Terwijl gisternacht nog gunstige be richten inkwamen, deden de telegram men, welke gisteren in de namiddaguren binnenkwamen het pessimisme weer tot verbijsterende vrees aangroeien. Duitschland waarop zonderling genoeg zelfs de hoop van zijn grooten vijand Frankrijk gericht was, deed officiéél ver kondigen, dat de regeering van het Duitsche rijk het voorstel van Grey om een gezanten-conferentie ter bemiddeling bijeen te roepen, niet kon steunen. Deze afwijzing werd gemotiveerd door de verklaring dat het voorstel toch geen vruchten zou afwerpen, wijl Oostenrijk- Hongatije, zijn bondgenoot, nimmer zou toestemmen om zijn politiek aan een dergelijke rechtbank te onderwerpen Dit en het bericht uit Weenen, dat Oostenrijk wel sympathiseerde met het Greysche voorstel, doch niet kon toe stemmen ia de voorwaarde, dat tijdens de besprekingen de operaties zouden worden gestaakt, bracht ons pessimisme weer tot een angstwekkende hoogte Wij vreesden, dat de laatste poging der vredesvrlenden ging mislukken En die vrees bleek helaas maar al te zeer gewettigd Omstreeks zes uur gisterenmiddag, dus ongeveer 72 uur na de ontvangst van het onbevredigend antwoord van Servië op de Oostenrijk-Hongaarsche nota kwam de ontzettende tijding Oostenrijk-Hongarije heeft aan Servië den oorlog verklaard. En even later ontvingen wij den vol- ledigen tekst van het bloedig document, welke als volgt luidt „Daar de koninklijke Servische regee ring niet op een voldoende wijze heeft geantwoord op de nota, welke haar den 23stet» Juli 1914 door den Oostenrijk- Hongaarschen gezant werd overhandigd ziet Oostenrijk-Hongarije zich voor de noodzakelijkheid geplaatst zelf voor de handhaving van zijn rechten en belangen zorg te dragea en daartoe een beroep op de wapenen te doen. Oostenrijk-Hongarije zal zich van af dit oogenblik gedragen als te zijn in staat van oorlog met Servië". De oorlogsbrand is dus wederom los gebarsten op den Balkan. Het geknetter der moordende wapenen en het gebulder der kanonnen zal dra weer de Servische luchten doen beven van geweldige ver schrikking en ontzetting. Als een loeiende storm zal het wapen geweld over Servië losbreken, en dood brand en ellende brengen over dit on gelukkige land, dat door zijn Slavische propaganda deze ramp heeft veroorzaakt. Servië wordt wellicht ontzettend zwaar gestraft voor zijn zondige misdadige po litiek, welke de lont is geweest van dezen, oorlogsbrand. De strijd zal ongetwijfeld vetbitterd zijü, want zelden zullen twee vijanden tegenover elkaar hebben gestaan, die zoo vol haat en wraakzucht de vernielende wapens op elkaar richten. In beide vol keren heerscht sinds tientallen van jaren een innerlijke wrijving, eene gloeiende verbittering, die eens tot een rampzalige uitbarsting van krachten komen moest. En thans staan wij voor dit on'zet'end feit in de geschiedenis, dat zoozeer werd gevreesd, niet alleen omdat daarmee iwee volkeren elkaar me*- vuur en zwaard gaan bekampen, doch ook nog wijl dit immers als het begin werd voorspeld van den grooten rampvollen strijd tus schen Slaven en GermaneD, van een Europeeschen oorlog. Zal zulk8thanB het geval zijn? Wij ho pen en bidden van niet,. De onrustbarende berichten welke Zatfrchg uit Sr. Petersburg kwamen, deden 2ulks vreezeD, doch sinds dien zijn meer geruststellende berichten ge komen over de houding van Rusland. Tot «u toe is het nog geenszins met zekerheid bekend wat Rusland doen zal, maar wij blijven voorloopig nog bij onze meening dat Ruslsnd vooreerst niet naar de wapens zal grijpen ora zijn pleegkindje Servië te helpen. Een telegram oit Weenen, mel dende dat men aldaar nog steeds aanneemt, dat de strijd gelocaliseerd zal blijven be vestigt 0"Z« meening. Toch blijft het in deze de vraag of Rus land in zijn houding van rustig toezien zal kannen volharden. De met Servië bevriende oorlogspartij in Rusland is sterk, en wij vragen ons af of de regeering in St. Pe terburg aan den drang zal kunnen weer staan van deze partij en onzijdig zal kunnen blijven wanneer de Servische legers door de Oostenrijkers geslagen zijn. Wij hopen van wel en wenschen dat de Russen bon vriend schap aan Servië dan zullen betuigen door langs diplomafieken weg tusschtnbeide te komen en Servië na de eerste nederlageu tot toegeven te bewegen. Dat was de beste oplossing. Zoekt de oorlogspartij in Rusland een anderen weg, dan is de ramp voor Eu ropa Biet te overzien. Echter, wij zeggen liet nogmaals, zoover gaac onze vrees niet. Roland vreest evenals in December 1912 Duitschland en dat is een geruststellend feit. Ondertnsschen staat het Oosten rij ksche leger op de Servische grens. Misschien is het op dit moment reeds de Save gepas seerd, wat wel zonder veel tegenstand van de Serviërs zal geschieden, wijl het gros der Servische troepen in het binnenland is ge concentreerd is en daar de Oostenrijksche troepen wellicht zal afwachten. Het voornaamste nieuw* is nog dat ook Montenegro mobiliseert en Servië zal helpeD. Rusland blijft dusverre rustig, evenals Frank rijk en Engeland dat z'n vloot mobiliseert, Duitschland weuschte niet in te gaan op de bemiddelingsvoorstellen van Grej, wat zeer te bejammeren is, daar dit van grouten in vloed had kunnen zijn. De Balkan mogend heden hebben verklaard neutraal te blijven als geen inbreuk op hun rechten en den vrede van Boekarest wordt gemaakt. Er is reeds gevochten bij Mitrowitsi en de brog over de Donau bij Semlin hebben de Serviërs in de lucht doen springen. Millitaire maatregelen in Rusland. ST. PETERSBURG, 28 Juli. Dj ,No- woje Wremja" verneemt van bevoegde zijde dat de getroffen militaire maatregelen tot bet eind-, van den crisis gehandhaafd blijven. WEENEN, 28 Juli. Volgens hier ter stede ontvaugen berichten beeft, naar men in bevoegde kringen beweert nog geen mo bilisatie in Ruslaiid plaats gevonden. PARIJS, 28 Juli. Volgens hier ontvaugen berichten staan 14 Russische legerkorpsen aan de Oosten- rijksche grens gereed om op het eerste tee- ken de grens over te rukkeD. 'WEENEN, 28 Julf. Een extra-editie van de >Wiener Ztg« publiceert in haar officieel de oorlogsverklaring aan Servië, welke krachtens besluit van kei zer Franz Josef. d.d. 28 Juli, heden aan de Servische regeering is overhandigd. De oorlogsverklaring is in de Fransche taal gesteld. Oorlogsmanifest in Hongarije. Boedapest 28 Juli. De regeering heeft een oproep tot de natie gericht, waarin zij in geestdriftige bewoordingen ieder aanmaant zijn plicht te doen. Wij staan op den drempel van oorlogsverwikke- linge Wij willen toonen, dat zij zich be drogen hebben, die uit zelfoverschatting meenden ons ongestraft te kunnen be- leedigen. Wij zijn in de waagschaal der ge schiedenis gesteld. Wij moeten zorgen, dat onze vaderlandsliefde en activiteit uit deze vuurproef zegevierend te voor schijn komen. De houding van den Tsaar. De twijfelachtige houding, die Rusland sluds het uitbreken van het conflict tus schen Oostenrijk- Hongarije en Servië aannam, moet volgens de „Times" van gisteren geenszins aan den invloed van tsaar te wijten zijn geweest. Deze toch schijnt zich veeleer voor een meer doortastend optreden te hebben uitgesproken. Naar het Engelsche biad meldt heeft hij in den grooten staatsraad de volgende merkwaardige woorden gesproken Wij hebben thans 7'/z jaar lang alles maar verdragen, thans heb ik er genoeg vanl" Daarop werd het bevel gegeven een deel van het leger te mobiliseeren en tegelijkertijd werd naar Berlijn de mede- deeling gezonden, dat in het geval, dat in Duitschland mobilisatiemaatregelen zouden worden getroffen, het heele Rus sische leger op oorlogsvoet zou worden gebracht. Wij geven dit bericht van de >Times> natuu-lijk onder voorbehoud weer. Sterkte der iegera. w We lezen in de >Köln. Volksztg." de volgende cijfers over de legersterkte Oostenrijk-Hongarije. Staand leger 398,943 Reserve501,057 Landweer, lste oproeping 330,000 2e oproeping500,000 Aanvullings-reserven 600,000 Servië* Staand leger29,505 lste oproeping189.095 2e oproeping102,898 3e oproeping81.844 OOSTENRIJK SERVIË 403,340 2,330,000 Het Oostcnrijksch-Servisch conflict. Men meldde Maandag In de regeerings- en diplomatieke kringen begint een meer optimistische stemming te heerschen betreffende de Europeesche crisis. De in Nederland vertoevende Oos- teorijksche en Hongaarsche dienstplich' tigen behoeven zich, na de bekendmaking, nog niet onmiddellijk naar hun vaderland terug te begeven, maar zullen nog een nadere schriftelijke oproeping moeten afwachten. De van het consulaat-generaal uitge gane publicatie was slechts een waar schuwing. De attaché en de kanselier bij het Oostenrijksch gezantschap alhier, beiden officieren bij het actieve leger of reserve, zijn dan ook nog niet naar de hun bij mobilisatie aangewezen standplaatsen afgereisd, 0j -rr* Maatregelen zijU genomen, om het ontslag van de miliciens der oudste lich ting, hetwelk op 1 Augustus a.s. zou moeten plaats vinden, te schorsen. Ook de overgang van miliciens naar de landweer zal op gezegden datum niet plaats hebben, terwijl ook het ontslag der oudste lan weerlichtiog, dat volgens de Landweerwet eveneens op dien datum valt is geschorst. De „Zeeland" keert morgen terug, ter wijl aan de commandanten van de „Noordbrabant" en de „Kortenaer," last is gegeven, huiswaarts te varen. Gisteren is bevel gegeven, dat gede- tacheerden van andere regimenten zich onmiddellijk naar hun respectieve regi menten en korpsen moesten terug bege ven, waaraan voldaan is. De forten Westervoort en Pannerdne zijn weer bezet. Ook zijn detachementne vertrokken naar de spoorbruggen over deD IJsel en den Rijn. De detachementen genie zijn te Arnhem aangekomen. Men schrijft nader uit Arnhem Er heerscht hier groote bedrijvigheid in de kazerne. De .cursus is opgeheven en de onderofficieren zijn naar hun res pectievelijke regimenten vertrokken. Het korps rijdende artillerie, dat gis terenmorgen 6 uur voor het houden van een vierdaagsche marsch en het houden van schietoefeningen op de Oirschotsche heide was uitgerukt, is gisterenmiddag telegrafisch gelast de oefeningen te on derbreken en onverwijld terug te keeren. Gisterenavond vertrokken uit het gar nizoen Den Bosch detachementen infan terie ter bezettiDg der spoor- en voet brugoen te Raveustein, Hedel, Zaltbom- tnel en Heusden. De spoorbrug te Deventer is gister avond door de infanterie bezet. Niemand mag meer passeeren. De infanterie-be- zetting aan de spoorbrug is later door cavalerie versterkt. Ook de spoorbrug over de Maas te Maastricht is door militairen bezet. Een detachement pontonniers is van Dordrecht naar Scheveniogen vertrokken. De varecde pontonniers op manoeuvres bij Grave zijn teruggeroepen. Er werden gisterenavond door compag nieën van de brigade grenadiers en jagers in Den Haag nachtelijke oefeningen ge houden, die waarschijnlijk in verband staan met een eventueele mobilisatie van onze weermacht en de eerste militaire maatregelen, die zullen genomen worden met het oog op het dreigende oorlogsge vaar. Bij deze nachtelijke oefening werd de Pier bewaakt door een detachement gre nadiers. Ook aan de Scheveningsche ha ven en op andere punten van de Sche veningsche kust hadden dergelijke oefe ningen plaats. Met het oog op de mogelijkheid van troepenvervoer wordt aan het station Amersfoort veel materieel geconcen treerd. Het daarbij betrokken ambtena ren-personeel heeft last ontvangen, in den vrijen tijd bij de hand te blijven. De Avondpost verneemt uit betrouw bare bron, dat de regeering beslag heeft laten leggen op alle sleepbooten in den Nieuwen Waterweg. Ook de in de Scheve ningsche haven aanwezige 4 sleepbooten zijn gerequireerd en drie er van gediri geerd naar den Nieuwen Waterweg. De Amsterdamsche Ballast Maatschap pij ontving gisterenmiddag een regee- ringstelegram met lastgeving, onmlddelijk drie harer groote sleepbooten naar Nieu- wediep de dirigeeren. De kapiteins had den zich ter plaatste bij den commandant van de-landmacht te melden. Naar wij vernemen, hebben de land weer-districtscommandanten een waar schuwing ontvangen voor de grenswach ten 's-Hertogenbosch en Nijmegen. De detachementen uit Den Bosch be- zonden ter bewaking van spoorwegbrug gen, tellen elk 15 man onder bevel van een officier. Men seint uit Nijmegen Gisterenavond zijn twee detachemen ten der koloniale reserve naar Gennep en Mook vertrokken ter bewaking der Maasbrug. De Waalbrug te Nijmegen wordt ook door kolonialen bewaakt. Men seint uit Middelburg; Te Middelburg werd gisteravond aan de landweerplichtigen, behoorende tot de kustwacht, een geheime circulaire van den minister van Oorlog uitgereikt, waarin hun wordt aangezegd zich gereed te houden voor mogelijke mobilisatie en hun zakboekje na te zien. Men seint uit Eindhoven Uit de richting Den Bosch komen exira-treinen met troepen, die in de richting van de Duitsche grens gaan. De troepen bestaan uit artillerie met geschut en genie. De verschillende spoorbruggen worden door posten bewaakt. Mèn seint uit Winterswijk. De burgemeester van Winterswijk ont ving gisterenmiddag bericht van den minister van Oorlog, dat er 80 man van de Landweer en behoorende tot ver schillende lichtingen moesten opgeroepen worden onder de wapenen te komen ten behoeve der grenswacht. Men seint uit Tiel Hedenmiddag ontving de aannemer* de heer A. Jonker, van het depanemec" van Oorlog den last om hedenmiddag or 3 uur gereed te zijn met 100 werkliede 1 om het inundatie-kanaal alhier, dat df Waal en de Linge verbindt, (het eind der Hollandsche waterlinie) te opene f teneinde het water op een zeker nlvea»J te kunnen brengen. Toen de heer Jonker 100 personc bij elkaar had, ontving hij van het de partement bevel het openen van hei kanaal nog op te schorten en nadei J bevelen af te wachten. Een wetsontwerp is naar dei( Raad van State gezonden, beoogen de bekrachtiging van de reeds hier boven vermelde maatregelen, genome tot het langer bij het leger in diens houden van de militie welke op 1 Au' gustus zou worden ontslagen, dan we' zou overgaan naar de landweer, zoo mede tot het in dienst houden van d landweermannen, welke op denzelfdei datum voorgoed zouden worden ontslar gen. Waalwijk, 29 Juli 1914. Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. 1 ileerlooiers en schoenmakers met daaraar verbonden proefstation alhier is gereec* gekomen. Met het overhuizen en instal leeren van 't proefstation is men drul- bezig en ook in de looierij afdeelinp worden reeds verschillende machines ge1 monteerd. De Staatscourant van gisteren bevatU: het reglement voor bovengenoemde1 school. -- Pelgrimstocht. Hedenmorgen z;ijn uit onze gemeente: een vijftal pelgrims naar Lourdes ver* trokken. Vaandelwijding. Op Zondag 2 Augustus a s. zal dO R.K. Patroonsbond van Schoenfabrikan ten Oisterwijk en Moergestel te Oister- wijk in den Kath. Kunstkring eene jaar vergadering houden, waarbij haar prach-( tig vaan zal worden onthuld, de eerw heer prof. L. van Aken als sprekei; zal optreden en een symponie-orkes de feestelijkheden zal opluisteren. Het nieuwe vaandel zal worden in gewijd door kapelaan Huijbers en eenj excursie in de beroemde bosschen een interessant en aangenaam samenzijr1 in de nieuwe prachtige zaal van der' Katholieken Kunstkring zal het verblij/ in Oisterwijk zeer zeker aantrekkelijk maken. Alle schoenfabrikanten met hunne da- mes hebben eene uitnoodiging ter bij woning der feestelijkheden ontvangen. Bond van Neder landsche Leder fabrikanten Algemeene Vergadering op Maandag1 3 Augustus 1914, om half twee precies in Maison Boes, Heuvel 95 c Tilburg. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken en mededelin gen- 2. Rekening en Verantwoording van den Penningmeester over het Boek-I jaar 1913. 3. Jaarverslag van den Secretaris. 4. Verkiezing van een Bestuurslid ter J aanvulling der vacature ontstaan* door het overlijden van den heer' Hub. Niessen.. 5. Verkiezing van 3 Bestuursleden' wegens periodiek aftreden der Hee-; ren C. L. Bressers, P. van Loon Gz. en J. B. L. Verster. 1 (De heeren C. L. Bressers en P. van Loon stellen zich niet meer^ herkiesbaar.) 6. Over de opleiding aan de Rijksschool voor Leerlooiers. Rede van den Di- recteur, den heer J. L. van Gijn. J 7. Rondvraag. Straatverlichting. j Wij meenen de aandacht van bevoeg de autoriteiten te moeten vestigen op den toestand der straatverlichting inder mr. van Coothslraat. Is deze gewoonlijk slecht en zijn verschillende lantaarns niet aan, gisterenavond brandde er in j de gebeele straat slechts een lantaarn en hiervan was 't kousje nog stuk. 't Was voor de bewoners die hun] huis zochten en ook voor de reizigers i van de laatste trein een minder aange- name gewaarwording. Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten. Hoofdbestuursverga'dering op Maan- dag 27 Juli 1914, des namiddags 3uurt in café Marinus te Tilburg. c Tegenwoordig waren de heeren Jos. de Pont, voorzitter. H. Mannaerts, secretaris. W. Riemslag, penningmeester. C. J. Kooien, Oisterwijk, Stans Smits, t Dongen, J. H. v. d. Besselaar, Valkens- j De Echo van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5