dienstbode Gevraagd C. Donken. Besoijen, Looiersknecht van Oooren-de Greeff waien, Comestibles! een net, flink persoon H.C. Ambachtsschool PUBLICITEIT IS CEL» i. e. m mom, „Schoenmaken." 6s bbijmasïs. Dankbetuiging. Ingezonden Stukken. Kleine Advertentiën. kamermeisje of kamerwefkmeid voor direct gevraagd A. v. Turnhout. te Tilburg. inschrijving van leerlingen Van Engelen. Ze zeggen dat het veel duurder zal worden. Voorzitter. Het treurig feit dat den Bosch niet aansluit is er en zal oorzaak zijn dat er minder stroom geleverd kan worden. Den Bosch was bang dat het platteland er te veel van zal profiteeren, doch ze vergeten dat zij zelf van het platteland profiteeren, want wat zou den Bosch, wat nu een winkelstad is, zijn als er geen platteland was. Buitendien, de commissie is er nu een maal en moet voltallig zijn. Gekozen wordt de heer van Heesbeen, 4. Opmaken voordrachtvoor lecen van het college van zetters wegens pe riodieke aftreding van H. Mommersteeg Czn. en ontslagname van P. J. van Heesbeen. Na eene eindelooze stemming werden gekozen als eerste candidaten de heeren H. Mommersteeg en G. van Heesbeen. als tweede candidaten de heeren M. de Vaan en J van Helvoirt. 5. Aanbieding gemeenterekening en rekening Armbestuur over 1913. De ontvangsten bedragen f 31646.14, de uitgaven f 51371.46, het goed slot f 274.64. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur sluit met een batig slot van f 276,37 V2. Als men in aanmerking neemt dat begonnen was met een nadeelig slot, dan ziet men dat er vooruitgang is te bespeuren. Tot leden der commissie van onder zoek worden door den Voorzitter be noemd de heeren Van Heesbeen, Van Halder en H. Boom. 6. Aanbieding gemeente begrooting dienst 1915. Voorzitter. Het is het voornemen van B. en W. over de haververpachting met de landerijen-commissie te confereeren. Getracht zal nog worden om een post op de begrooting te brengen. 7. Vefzoek van A. Musters om H. M. de Koningin voor te stellen B. en W. te machtigen hem eene vergunning te verleenen voor den verkoop van ster ken drank in het klein, boven het ma ximum) met voorstel van B. en W. B. en W. stellen oor het verzoek aan te houden totdat er een Koninklijk be sluit is gekomen inzake het verzoek van Verboord. 8. Verzoek van W. de Vaan om ver gunning voor den verkoop van sterken drank in het klein met voorstel van B. en W. B. en W. Stellen voor adressant te berichten, dat de raad niet competent is om vergunning te verleenen. Aldus wordt besloten. 9. Adres van A. van Hoofif c.s. om medewerking tot het verkrijgen eener grenswijziging voor de bewoners van wijk B, en van een gedeelte van wijk A. Het verzoek luidt als volgt Ondergeteekenden, allen inwoners der gemeente Vlijmen, vormende wijk E. en een gedeelte van wijk A Overwegende, dat zij geographisch zijn aangewezen, om te behooren tot de gemeente Hedik- huizen, dat die ligging de oorzaak is van een grooten last, vooral voor de bewoners van wijk E, als zij, tot het uitoefenenen hunner burgerplichten, zooals bij stem mingen, het aangeven van geboorte, en overlijden, het aanvragen van getuig schriften, acten, passen, enz. zich een wandeling vao plm. een half uur moeten getroosten, dat zij, mede ten gevolge dier ligging op velerlei gebied genieten van de ge meente Hedikhuizen, bv. wat den weg de verlichting, de verzorging hunner vei ligheid bij dag en bij nacht betreft, dat als een ander uitvloeisel dier lig ging de toepassing van de verordeningen uwer gemeente zijn eigenaardige moeilijk heden meebrengt, o.a. bij het toepassen der gemeentebelasting op de honden en bij het constateeren van overtredingen der politie-verordeningen, dat de geestelijke overheid reeds 61 jaar geleden het onhoudbare van dezen toestand beeft ingezien, door het Vlijmen- sche gedeelte van Haarsteeg en het aan het begin van dit rekest bedoelde ge deelte van wijk A bij de parochie Haar steeg te voegen. dat de-gemeente Vlijmen door de op centen op de grondbelasting wel eenige bijdrage van hen ontvangt in de kosten der gemeentehuishouding, doch dat daar tegenover ook verschillende uitgaven bestaan, als daar zijnde kosten van het openbaar onderwijs, de subsidie aan het bijzonder onderwijs en'de bewaar school, die voor de telefoon, de kosten der brandspuit, van de verlichting der Mommersteeg en de subsidie aan den stierenhouder, tót een bedrag van ruim f 400 dat, al zou die bijdrage in de toekomst door een hoofdelijken omslag ook ver hoogd worden, daar tegenover staat, dat na eenige jaren de kosten van het onder wijs ook aanmerkelijk zullen vermeederen, dat de stierenkwestie nog een afdoende regeling wacht, tot groot ongerief van de veehouders van wijk E. dat zij in het bovenstaande aan leiding vinden, om pogingen aan te wenden, om tot afscheiding der gemeente Vlijmen te geraken, teneinde naar de gemeente Hedikhuizen te kunnen overgaan, wenden zich met gepaste vrijheid tot uw edelachtbaar college, teneinde uwe welwillende medewerking in dezen te vragen. Hetwelk doende, enz. Voorzitter. B. en W. stellen voor afwijzend op dit verzoek te beschikken, omdat wij niet inzien dat de afdeeling Haarsteeg nadeelig werkt op de finan ciën en het tegen het algemeen belang wordt geacht dat een gedeelte, waar bijna uitsluitend gegoede burgers wonen, wordt afgenomen. Mommersteeg. Wat Is wijk A. Door verschillende leden wordt dat duidelijk gemaakt. Van Engelen. Hoeveel bewoners zijn daar. Voorzitter. Het aantal wordt geraamd op 500. Van Helvoirt. Heeft de gemeente daar nog landerijen. Voorzitter. Ja, doch niemand, geen enkele gemeente of Rijk geeft graag grondgebied af. Van Heivoort. Als ze willen gaan loo- pen, moeten ze zelf weten, maar ik geef nog geen duim grond af. Maar dat ze vragen, wat meer de po litie te zenden, kan ik begrijpen. Voorzitter. Dat gebeurt nu ook. De politie komt er iederen dag. Maar ik zal er wel eens wat meer zenden. Na nog eenige discussie wordt met algemeene stemmen besloten afwijzend op het adres te beschikken. Hierna wordt de vergadering gesloten. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Bord-de-Mer, Zomermaand 1914. Ouwe, beste vrind In het gloeiende goudgele zand, aan den [rand van de kab'lende baren, Onder loodrechte stralen der zon, die [verbruinen je huid en je haren, Op een kalm-rustig plekje gevleid, on- [gestoord, onbevangen van zorgen, Las ik gretig de «Echo* die ik, dankend [van je ontving dezen morgen. Doch, wat deedt je te zenden dien krant, [was 't het nieuws van ons dierbare [heimat 'k Las niets intressants er toch bijof ['t cursisten-verslag, bedoel je dat Ik denk het wel niet; tenzij dat, je ge- [meend heb, dat wij hier niet wisten, Hoe 't oud-vaderland baarde in smart, [kali-kali-kunstmest-journalisten 1 'k Denk wel, dat je 't blad mij toezondt, [voor 't verslag der vroedvaderen- [schappen, Uit de Langstraatje onthoudt dan met- [een, hoe ze daar 't regeeren wel lappen. Of 't kostelijk is Wel, waarde vrind, met [succes zou er van zijn te maken, De Elshoutsche of Vlijmensche film [getiteld Edelachtbare snaken 1 Zeker, 't baantje van burgervaar, ver- [elsch moed daar, dat laat zich begrijpen, En bewondering dwingt het je af, dat [ze er niet tusschen uit nog gaan knijpen. Amice, 't was 'n baantje voor jou [d' eersten dag kregen de vaadren te [slikken «Hier heb je een touw, zoek 'n balk; [salut, zie voor mijn part te st Nee, dan springt van mijn vest elke knoop, [zoo gaat mijne borstkast aan 't zwoegen, Van trots op de vroedschap van 't oord, [waar wij vroeger saam taai lappen [sloegen 1 Want, hoe edel, hoe grootsch steekt gii [af, gij raden van Kaatsheuvels gouwen (Multatuli die zong er vast bij, van 't [prachtland zoo vol van karbouwen Als gezegd, vriend, lag ik in het zand [eu na alles te hebben gelezen, Peinsde en dacht ik aan jou, aan ons [land, aan de vroedschap, hoe 't daar [wel zou wezen I En 't zefiertje schaakte mijn geest't eeuwig liedje der zee deed mij droomen, Voerde mij naar ons dorpje op een plaats, [waar ik nooit nog gedacht had te [komen En 't visioen Voor 'k nog wist, waar 'k wel zou wezen Zag 'k een man aan mijne zij, «Gids* stond op zijn pet te lezen, Aan zijn lijf een blauw livrei. 'k Zeg je moet me eens vertellen, >Voor ik met je verder klets, «Waar 'khier ben.* Hij draait zijn rug om, »'kZie in groote letters: «Kets.* Prachtig. «Nou, gids, laat me alles, >Van de oude Kets eens zien, >Want de laatste keer' da 'k hier was, >Is geleen 'n jaar of tien.* >Dan naar 't stadhuis, want 't is heden, Juist vergaadrlng van den raad Eerst gaan kijken hoe 't er uitziet, >En dan lulst'ren, waar 't om gaat.* In de straat, geen sterfelijk wezen, 'k Zeg«wat is het hier toch stil I* «Man, de troef is uit de menschen, Daarom ook, dat 'k je zeggen wil, «Dat hier al onz' kodde beiers, >Zijn gemetamorphoseerd, «Sabel wegzijn nu met geldbuil, >Bij de «Gas* geemployeerd >'t Wordeo ook beroemde krachten, »Op 't gebied der «stemming-sport*, «Als vandaag of morgen soms eens, >'n Vroed lid gekozen wordt »Och, voor zekere candidaten, »ls het noodig en 't helpt mee, »Als zoo stiekum, stil gezorgd wordt, >Voor 't noodig »stemmen vee.* 1 Al zoo pratend voert de gids mij Naar de oude brandspuitkluls. 'kZeg; «maar man, ik zie geen b'andspuir, «Is die soms naar 't pandjeshuis Glunder lacht hij. «Nee, menheertje, »'t Pandjeshuis Nog niet voor niets, «Wil men 't oud karkas daar hebben, «En toch dient ze nog voor iets 1* «Want men gaat van 't oud geraamte «In dit hok, langs eiken muur, «Groote en kleine kooien timm ren. «Daarin teelt men op den duur, «Dan konijnen, foksen, spitsen, «En kanarle's geel en groen, «Welke men als premie uitlooft, «Voor dengene, die 't wil doen, «Om zich candidaat te stellen «En die moed genoeg bezit, «Om te «zitten*, niks te zeggen «Als 'n stil en volgzaam lid.» 't Werd benauwd me in dat hokje En we klommen vandaar weg, «En hoe gaat het tegenwoordig «Met de stadhuisklok wel, zeg?* Gidsje lacht. Of men gewacht had Op deez' woorden soms of niet Daar klonk van den klokketoren, Beiaardspel. Het oude lied Van «Wie staat, dat hij niet valle,* En 't mooiste klokkenspel, 'k Stond verstomd. «Maar gids, m'n [jongen, «Wie doet dat daar boven wel «Ja, menheer, dat is het nieuwste, «In 't gemeente-circus hier, «Boven zitten, moet je weten, «Er voortaan zoo'n stuk of vier «En die hebben om 't kwartiertje, «Wel 'n halfuurtje vrij «Dan, in plaats van pennen sabbelen, «Spelen ze om beurten. En daarbij «Boven in zoo'n hoogen toren, >'t Heele dorp ligt aan je voet >'t Is zoo makkelijk op te merken «Handgewuif als stillen groet, «Maar, nou heb ik hooren zeggen, «Dat ze aan 't vechten zijn gegaan, «Wie er 's morgens uit de kerk, >'t Eerst mocht op de klok gaan staan 1* 'k Zeg, «schiet op 't uur gaat naad'ren, «Der bijeenkomst. Inderdaad, «Men strooit zand reeds voor de paarden, «Zoo ik zie, langs heel de straat, Zoeken ve het beste plaatsje, Nu maar vast. Soms loopt het vol, Zie je dan niet goed de spelers, Mis je 't mooiste van de lol 1 Overweldigend grotesk is de hal, waar de Wijsheid in klompen als keien, Schijnbaar hangt aan 't plafond en den [muur, en 't steeds beter haar schijnt te gedeien, En hoe prachtig veranderd is 't hier 1 Aan den want levensgroot de portretten, Van een aantal oud-leden aan wie, men succesvol heeft kunnen beletten, Hier nog langer te zitten daar zij. politiekers in merg en in beenen, Betrachtten datgeen, wat was recht, wat niet is naar den smaak van diegenen, Die beminnen het duister gedoe, of met Moeder Justitia graag sollen, Of wanneer zij de kans zouden zien, met de centen der burgers gaan dollen Een hing er met 't gezicht naar den muur Waarvoor dat? 'kKeer het om, om te [kijkeD, Maar wat ik toen zag, waarde vriend! van 't lachen dacht ik te bezwijken 1 't Was mij duidelijk, dat geen vroedevaar, 't 'n minuut slechts «?aar uit zoude [houden Om 't symbool van een vroegere schand, zoo rechtstreeks te moeten aanschouwen 1 Aan 'n tafel, zoo knusjes te saam, 'n getal zoetemelks-gezichten, De hoofdman heeft schijnbaar het woord (de lichtste van deze verlichten.) 't Is welgedaan, al wat hij doet, hoe schots het dan ook wezen zoude 1 En wie er tegen is och zoo alleen, kan men 't tegen 'n kliekje niet houden 1 Plots verschijnt op een plaats in de rij, een trio van strenge gezichten, Die met duidelijkheid, naar plicht en [recht, de belangen eens beter belichten, En al dat duister gefleem, aan den dag, aan de kaak durven stellen En met striemende zweepslagen dan, 't aan die «knikkers* eens beter ver hellen. Symbolisch was dit op die plaat, door 'n kunstnaarshand weergegeven Een man, (met den hamer ter hand), lag schuin over een knie en daarneven, De helpers van d' eig'naar der knie, en hun vrienden, die stonden te gieren Des getuchtlgden volgelingen toch, stonden woedend en razend te tieren 1 Hulpeloos lag hun vadertje daar, voor z'n broekie kreeg hij van z'n drieën, En om beurten pakten zij hen aan, en legden hem over hun knieën En dan kreeg hij'n Queen hakje was 't, of 'n bierpomp, die men hanteerde. Doch wat schijnbaar 't meeste pijn deed, en wat wel het meeste bezeerde, Was 'n ledige geldbuil, waarop, men als titel las «Kas^der Gemeente* 't Hoofd der driemanschap beukte [daarmee, onmeedoogend 't «vleesch zonder [gebeente*. 'k Denk, Prosit! Daar gaan plots de deuren open, En vertoonen zich weldra, Senatoren en patriciërs, Der roemvolle buurtschap >A.< 'k Ken ze nog. «Ik salueer je, «Eh, bon jour war; 'k Transpireer!* ('n Rol papier als 'n rioolbuis, Waarop: «Scheiding*, torscht dat heer), «Da's nou hier de Opper-Speaker, «Die heeft de meeste praat, «Wat hij ook gerust kan hebben, «Daar 't grootste deel hem niet verstaat 1 Vroeger tijd, toen was dat anders, 't Ware lid, dat toen hier zat, Lachte om die holle phrasen, Was de broederen te glad «Dat alzoo in 't land der blinden, «Eenoog koning is en blijft, «Ieder, die nog zijn verstand heeft, «In ons dorp, dit onderschrijft!* Zoo vertelt mijn trouwe leidsman, Onderwijl was aangegroeid, 't Aantal der regeeringsleden, Mijn aandacht werd toen geboeid, Door 'n tweetal B'sche mannen, Die niet binnen durfden gaan, Met de vingers in hun mondje, Aan den deurpost bleven staan, «Dat zijn twee pas versch-geborenen, Zegt de gids. Daar klonk 't blij :i§ «Kom maar gauw mijn lievelingen, «Zet je hier maar dicht bij mij 1* En ik zag nog veel meer dingen, Maar die ik hier achterlaat, Daar ik anders aan geen end kom En nog graag wat verder praat, Over de bijeenkomst zelf Die is dubbel aandacht waard, 'k Heb daarvoor dan ook het restje, Van mijn pen en inkt bespaard 't Aantal was dan gansch voltallig, Veler bol was door 'n touw, Vastgekoppeld met den hoofdstoel, «Jongen, gids, wat krijgen we nou «Ja, menheertje, wat za 'k zeggen, «Iedereen, die voerman heet, «Houdt de leidsels van het veulen, «Dat van heel den weg niets weet/* 'k Zeg t compris. Daar klonk de hamer, Enin nieuwerwetschen trant, Zong men de bijeenkomst open, (Twee slechts hielden hun verstand) Maar de rest zong, jolig vrolijk, Hoog van toon (sommigen diep) «Wir sitzen so ruhig beisammen, «Und wir haben einander so lieb Tot zoover, m'n vrind, volgend maal [wil ik melden, Hetgeen nog het droombeeld mij verder [vertelde Over deinende golven daalt de [donkerte en doet, Mij besluiten te einden Aus der Ferne, mijn groet 1 JOEB. Karbouwen zyn Indische ossen. ADVERTENTIES. fftjggT" Meer en meer wordt de waarde van adverteeren in ons blad erkend. Vooral de «Kleine Adver tenties" geven zeer billijke en goede publiciteit. Op de Ateliers van C. FAR- WICK-AR1ËN8, 's Bosch is plaat- sing voor twee nette gevor- derde NAAIMEISJES. 6816 Fibma Wed, A. M. J. VAN DELFT, Besoijen, vraagt voor direct een vlugge jongen om kinder werk over te halen en op te zooien. 4 6828 DIENSTBODE. In een klein gezin wordt met 1 September a.s. gevraagd eene B. K. Dienstbode die koken en zindelijk werken kan. Wasch buitenshuis. Boog loon en verval. 6831 Zich aan te meldeD Vughterdijk 12 (boven) te 's Boscb, bij voorkeur in persoon, na 12 nut 'a middags. GEVRAAGD een Glatter, J FIRMA H. HARTOG. - Waalwijk. 6840 TE HUUR. Eene flinke burgerwoning, geheel vrij met binnenplaatsje. Waar zegt de Uitgever. 6854 GEVRAAGD met Nov. in een klein gezin wegens huwelijk der tegenwoordige, een nette B. C. Dienstbode, eenigszins met de keuken bekend, niet beneden 24 jaar. Schriftelijke aanbieding bij den Uitgever. 6855 ONDERTROUWD; Arts, Dassen 30 JuU m4 Gonnchem, Geen ontvangdag. 6852 Er biedt zich aan een net meisje, als in gesloten huis of wel als in een hotel. Brieven onder no. der advertentie burean van uit blad. 6826 bij 6823 bij 6824 ER BIEDT ZICH AAN: oud 18 jaar, vrij van dienst, werkzaam geweest zijnde in bovengenoemd, le klas zaak. Br. fr. onder letter K. bureau van dit blad. 6832 Bij deze betuig ik mij u bartel ij ken dank aan de Maatschappij „Almelo" en haren Agent A. J. ZIJLMANS te Hill (gem. Meeuwen) voor de vlugge eu prompte uitbetaling van mijn onteigend paard. De Maatschappij ten zeerste aan bevelend, Vanaf 28 Juli tot en met 10 Augustus 8.0. is eiken werkdag, des morgens van 10 tot 12 uur aan de Ambachtsschool, Spoorlaan No. 144, gelegenheid tot van 13 tot 16 jaar, uitsluitend voor de DAGSCHOOL der afdeeling Schoolgeld vanaf f 4.— tot f 30. per jaar. Leerlingen, wier ouders onvermo gend zijn, kunnen kosteloos geplaatst worden. De dagcursua is een driejarige en zal 1 October a.s. beginnen. De avondschool der afdeeling ^Schoenmaken" zal vermoedelijk in den loop der maand November ge opend worden. De gelegenheid tot inschrijving voor de avondschool zil nader worden bekend gemaakt. Voor het Bestuur: De Directeur, F. C. STEINMANN. Nadere inlichtingeu geett de Di recteur der school. II ii Wiede waarde dezer woorden begrijpt, zorge voor een flinke en doeltreffende reclame. EN

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 2