Nummer 62 Zondag 2 Augustus 1914. 37e Jaargang. Tweede Blad. Ijksschool voor Leerlooiefs en Schoenmakers te Waalwijk. StoVtpaoitysfep M f! BINNENLAND. Handelsberichten, i f - In de Ned. Staatscourant No. 173 van 26 en 27 Juli 1914 komt het Reglement voor van de Rijksschool voor Leer looiers en Schoenmakers te Waalwijk. Het luidt als volgt: 1. Doel der school. Artikel 1. De Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers, gevestigd te Waalwijk stelt zich ten doet het geven van vak onderwijs op het gebied der leerlooierij en schoenmakerij. Dit onderwijs wordt verstrekt: a in eene dagschool, voor leerlooiers met éénjarigen cursus b. in 4—6 wekelijksche cursussen in onderdeelen der lederbereiding c. in een dagschool met tweejarigen cursus voor de machinale schoenma kerij (1. in eene dagschool met tweejarigen cursus voor de hand- en maatschoen makerij e. in korte cursussen in onderdeelen der schoenmakerij. 2. Van den directeur, de leeraren en beambten. Artikel 2. De directeur is, onder toezicht van den inspecteur, belast met het beheer van de school. Artikel 3. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ont stentenis van den directeur gedurende ten hoogste drie dagen, wijst hij zelf een der leeraren aan, die hem op zijne verantwoordelijkheid vervangt. Voor langer afwezigheid van den di recteur uit de school vraagt hij ver gunning van de Ministers, die, bij het verleenen daarvan, een der leeraren met de waarneming van het directeurschap belasten. In beide gevallen doet de directeur mededeeling van zijn vervanging aan den inspecteur en aan de commissie van advies v/d Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers. Verkeert de directeur, door plotselin ge ongesteldheid of eenig ander toeval, in de onmogelijkheid, om aan het voor schrift van het eerste lid van dit artikel te voldoen, dan treedt de oudste Seeraar in leeftijd der school voorloopig in zijne plaats en geeft ten spoedigste van het gebeurde kennis aan de Ministers, aan den inspecteur en aan de commissie van advies v/d Rijksschool voor Leer looiers en Schoenmakers. Artikel 4. De directeur staat aan het hoofd van het onderwijzend personeel, heeft de algemeene leiding van het onderwijs en zorgt dat dit overeenkomstig de voor schriften gegeven wordt. Hij stelt onder goedkeuring van de Ministers een huishoudelijk reglement en eene instructie voor het dienstper soneel vast. Artikel 5. Jaarlijks vóór 1 Maart zendt de di recteur aan de commissie van advies eene raming der voor het volgende kalenderjaar benoodigde gelden, welke in overleg met de leeraren is opge maakt. Artikel 6. De directeur geeft den inspecteur de door dezen verlangde inlichtingen en geeft hem uit eigen beweging steeds kennis van hetgeen meldenswaardig voorvalt. Artikel 7. Jaarlijks vóór den eersten September doet de directeur den inspecteur en aan de commissie van advies een berede neerd verslag toekomen van den staat der school gedurende het laatste school jaar. Artikel 8. De directeur laat zich, zoo dikwijls hij zulks noodig oordeelt, door de leeraren mondeling of schriftelijk inlich ten omtrent denl toestand van het hun opgedragen onderwijs en|van de vorde ringen der leerlingen. Artikel 9. De directeur houdt een register der leerlingen, waarin o.m. aanteekening wordt gehouden van den tijd dien zij an de school onderwijs genoten hebben n, zoo mogelijk, van de betrekking aarin zij na het verlaten der school erkzaam zijn geweest. Artikel 10 De directeur heeft het algemeen toe zicht over de gebouwen, schoolmeubelen, werkplaatsen, hulp- en leermiddelen en materialen. Geen aankoopen geschieden door hem dan na de bekomen mach tiging van de Ministers. Modellen en andere tot de school behoorende voorwerpen kunnen door hem, na bekomen machtiging van de Ministers, tijdelijk buiten de school ter leen worden afgestaan. Artikel 11. De leeraren gedragen zich in al wat onderwijs, de tucht en de huishouding der school betre t naar de voorschriften van den directeur, behoudens beroep op de Ministers. Artikel 12. Ieder leeraar is verantwoordelijk voor de tucht in zijn klasse en voor de zorg vuldige behandeling van de hem toever trouwde hulp- en leermiddelen. In ieder lokaal bevindt zich een lijst 'van de aldaar aanwezige hulp- en leer middelen. Artikel 13. De leeraar door wettige redenen ver hinderd onderwijs te geven, verwittigt daarvan aanstonds den directeur, die ten spoedigste maatregelen neemt om hem, zoo mogelijk, door eenen anderen der leeraren tijdelijk te doen vervangen. Om geen andere reden mag het onder wijs worden nagelaten zonder vergunning van den directeur. Voor een afwezigheid van eenen leeraar gedurende langer dan een week wordt de vergunning van de Ministers vereischtwelke door tusschenkomst van den directeur wordt aangevraagd Artikel 14. Bij ontstentenis van eenen leeraar gedurende langer dan een week, worden de volgens het programma hem opge dragen lesuren zooveel doenlijk door de andere leeraren vervuld, volgens aanwijzing van den directeur. De directeur is bevoegd de leeraren uit te zenden om buiten de school on derwijs te geven. Artikel 15' De directeur en de leeraren behoeven de vergunning van de Ministers tot het bekleeden van andere ambten of be dieningen en tot het geven van privaat onderwijs. Artikel 16. De directeur roept de leeraren iedere maand ter vergadering samen en voorts zoo dikwijls hij dit noodig acht. De vergadering) die door den directeur wordt geleid, benoemt een harer leden tot secretaris. In de maandvergaderingen komen de belangen van het onderwijs, de gedra gingen en de vorderingen der leerlin gen ter [sprake. De vergadering is bevoegd tot het doen van voorstellen aan de Ministers. Artikel 17. Ieder jaar in de maand Mei wordt het programma der lessen voor het volgend schooljaar door de vergadering van directeur en leeraren vastgesteld en vóór 1 Juni aan de goedkeuring van de Ministers onderworpen. Het programma vermeldt het school geld voor de dagschool en de korte cursussen, het getal lesuren, wekelijks in iedere klasse aan elk vak te wijden, benevens de namen der leeraren en den omvang van het onderwijs in ieder vak. De rooster van lesuren wordt door den directeur vastgesteld. Afdrukken van het programma en den rooster worden aan de Ministers, den inspecteur en de commmissie van advies v/d Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers toe gezonden. Artikel 18. De bedienden der school worden be noemd en ontslagen door of vanwege de Ministers. 3, Van de leerlingen. Artikel 19. Niemand wordt tot de dagscholen toegelaten dan na volbracht eindexamen hoogere burgerschool met driejarigen cujsus of daarmede gelijkgesteld examen of na eene school van meer uitgebreid lager onderwijs met vrucht te hebben doorloopen, den' 16-jarigen leeftijd be reikt en 1 jaar practisch gewerkt te hebben in eene looierij, schoenfabriek of schoenmakerij. In bijzondere gevallen kan een toe- latings-examen door den directeur en de leeraren der school worden afgenomen, aan wie zoo' noodig andere, door de Ministers aan te wijzen examinatoren worden toegevoegd. Tot de cursussen genoemd in art. 1, sub b en e, worden toegelaten degenen die reeds meer dan 5 jaar in de practïjk werkzaam zijn geweest en degenen die den dagcursus hebben gevolgd. Artikel 20. Niemand wordt tot de lessen toege laten, dan na door den directeur te zijn ingeschreven. De inschrijving geschiedt kosteloos en wordt bij den aanvang van ieder school jaar herhaald. Bij de inschrijving ontvangt ieder een exemplaar van het gedrukte programma der lessen. De leerlingen zijn verplicht het vol ledig onderwijs te volgen. Artikel 21. De hulp- en leermiddelen benevens de materialen voor de looierij en schoenmakerij worden aan de leerlingen kosteloos van Rijkswege verstrekt. Het door de leerlingen vervaardigde leder en schoenwerk blijft het eigen dom van de school. Artikel 22. De directeur draagt zorg, dat ieder leeraar bij den aanvang van ieder school jaar eene lijst ontvangt van hen, die zijne lessen zullen bijwonen. Artikel 23. Hun, die zich aan herhaaldelijk onor delijk gedrag gedurende de lessen of aan wederkeerende ongehoorzaamheid aan de reglementaire voorschriften schul dig maken, kan door de vergadering der leeraren, op voorstel van den di recteur, het verder bijwonen van de lessen ontzegd worden. Artikel 24. Ieder ingeschrevene is verplicht voor den directeur of de vergaderingen der leeraren te verschijnen, wanneer hij daar toe van den directeur eene oproeping ontvangen heeft. Artikel 25. De cursus van de dagschool vangt aan den eersten Maandag in September en duurt tot ongeveer half Juli daaraan volgende. Er zijn drie vacanties, ééne met Kerstmis en ééne met Paschen, elk van ongeveer 10 dagen, en ééne in den loop der maanden Juli en Augustus van 6 weken. Jaarwedden van gemeente-ontvangers. Door de afdeeling Noord-Brabant van den Ned. Bond van gemeente-ambtena ren, Is een adres verzonden aan heeren Ged. Staten, waarbij verzocht wordt om de herziening der jaarwedde van de ge meente-ontvangers in deze provincie. Bij het adres wordt er op gewezen* dat de bezoldiging dier ambtenaren, over 't al gemeen niet in verhouding staat tot de diensten welke van hen gevorderd wor den, noch tot de geldige verantwoorde lijkheid die op hen rustdat de her ziening van 1910 groote teleurstelling heeft gewekt, wijl zij, gemiddeld slechts een salaris-verhooging bracht van f 23 ook is de aandacht van Ged. Staten er op gevestigd, dat bij die herziening niet voldoende rekening is gehouden trietde plaatselijke toestanden, toestanden die de betrokken titularissen, inderdaad aan spraak behooren te geven op hoogere bezoldiging; zoo dient bij eene regeling dier jaarwedden, in 't oog te worden gehouden, dat aan de ontvangers der gemeenten welke de verkoopingen, ver pachtingen en verhuringen van gemeente eigendommen zelve behandelen, of die ontginningen ter hand hebben genomen hetgeen voor den ontvanger veel werk medebrengt, of waar de ontvanger zelve voor een kantoor moet zorgen, of waar hij geen aanspraak heeft op vrij vuur, licht en bureau-behoeften, deswege een hoogere bezoldiging behoort te worden toegekend enz. Een R. K. Gymnasium. Het Huisgezin meldt Het genootschap >Ons Brabant* heeft tot doel, het Katholiek intellectueel leven in Noord-Brabant te organiseeren en te verheffen. De afdeeling »West-Noord-Brabant van dit genootschap heeft besloten tot oprichting van een R. K. gymnasium te Bergen-op-Zoom. D. w. z. zij heeft de wenschelijkheid noodzakelijkheid en mogelijk''-eid van zulk een instelling uitgesproken, zoodat de oprichting nog slechts een kwestie van geld en lijd is." Luchttoensme. Door den A. N. W. B, Toeristenbond voor Nederland, de Kon. Vereeniging voor Luchtvaart en de Vereeniging van Gasfabrlkanten in Nederland is de aan dacht van de Dagelijksche Besturen van gemeenten, waar gasfabrieken gevestigd zijn, alsmede van de Directies van par ticuliere gasfabrieken, gevestigd op een door den heer W. J. Lugard ontworpen systeem van plaatsaanwijzing ten behoe ve van de luchtvaart. Dit systeem heeft ten doel aan het zich meer en meer ontwikkelend lucht- toerisme de onmisbare gegevens te ver strekken, om zich boven de aarde te orlënteeren, en is bedoeld als een aan vulling van aëronautische wereldkaart, die door samenwerking der verschillende landen tot stand zal komen. In andere landen is reeds vroeger op de groote beteekenis van een goede plaatsaanduiding gewezen het systeem- Lugard wint het echter, naar het oordeel van alle geraadpleegde deskundigen, èn in duidelijkheid èn in eenvoud. Bij, te Deventer genomen, proeven bleek, dat deze teekens. bij helder weer, tijdig duidelijk zichtbaar zijn, zelfs wan neer het vliegtuig zich beweegt boven 2000 M. hoogte. Het systeem bestaat in het aanbrengen van een richtingspijl en twee, den plaats naam vertegenwoordigende letters op het bovendek van den grootsten gas houder van elke gasfabriek, geschilderd in wit en op donker- en in zwart op lichtgekleurde dekken. De pijl wijst de richting Z.N. aan in de betreffende middellijn van het dek. De letters staan ter weerszijden van den pijl in een andere middellijn van 't dek, loodrecht op de eerste, en zijn ge construeerd als de blokletters op bouw kundige teekeningen. ~De eerste (aan de westzijde van den pijlstok) is de eerste letter van den plaatsnaam, en de tweede een andere letter van dien naam, zóódanig gekozen, dat de combinatie voor geen twee plaat sen dezelfde en toch, zooveel mogelijk, een gangbare verkorting van den naam is (in het snijpunt der 2 middellijnen, bovenbedoeld, kan met onderbreking van den pijlstok een derde letter geplaatst worden, zoodra het aantal bruikbare combinatiën van 2 letters uit geput zal zijn. De drie genoemde vereenigingen nu verklaarden in haar verzoekschriften het op den hoogsten prijs te stellen dit Nederlandsche systeem hier te lande in korten tijd ten uitvoer gebracht te zien, ten einde op overtuigende wijze den buitenlandschen belanghebbenden de groote practische beteekenis daarvan aan te toonen en de algemeene invoering over de geheele wereld spoedig volge. In verband met de, in September van dit jaar te houden groote Internationale Rondvlucht, zal het zeer gewaardeerd worden, indien reeds in 1914 hieraan een begin van uitvoering zou kunnen gegeven worden. Uit een in 1913 ingesteld onderzoek is gebleken, dat bij geen der Nederland sche Gasfabrlkanten of Directeuren van Gasfabrieken technische bezwaren zijn tegen het aanbrengen dezer teekens op de gashouders. De overweging van de groote belangen die in de toekomst de luchtvaart voor het maatschappelijk leven zal hebben, geeft de overtuiging, dat met vol ver trouwen de aandacht van gemeente besturen en gasdirecties ojj deze aan gelegenheid is gevestigd, en besloten zal worden, dat deze teekens ook aan gebracht zullen worden, op de daarvoor in aanmerking komende gashouders. De kosten zullen van weinig beteekenis zijn, daar de gashouders toch geregeld geschilderd moeten worden en het ver schil van kleur geen extra uitgaven vereischt. Moge door algemeene samenwerking in deze Nederland den eersten stoot geven t°t de invoering daarvan, zoo zal een belangrijke schrede gedaan zijn op den weg tot ontwikkeling vanhetlucht- toerisme. Reeds werden gunstige beslissingeu ontvangen van B. en W. der volgende gemeenten Almelo (AO),.Baarn (BN), Bergen- op-Zoom (BZ), Beverwijk (BV), Het Bildt (BT), Doesburg (DB), Eindhoven (EH), Goes (GS), Goirle (GI), Harderwijk (HK), Hulst (HU), Kampen (KP), Lochem (LC), Nijkerk (NK), Roermond (RM), Schagen (SA), Tiel (TI), Tilburg (TB), Veenen- daal (VD), Waddinxveen (WX), Wage- cingen (WG) IJselstein (IJS), Zaltbommel (ZB), Zeist (ZT), Zwolle (ZW) en Zwijn- drecht (ZD), Amsterdam (AM), Arnhem (AH), Breda (BE), Doetinchem (stad) (DT), Edam (EM), Elburg (EB), Enk- huizen (EK), Haarlem (HR), Helder (HD), 's-Hertogenbosch (HB), Middel burg (MG), Oosterhout (OH), Purme- rend (PR), Schoonhoven (SH), Sneek (SN), Utrecht (UT), Vlaardingen (VG), Woerden (WO), (wij misten tot ooze spijt in dit lijstje de gem. gasfabriek te Waal wijk, die zal toch ook wel een aanvraag hebben ontvangen Red.) en van de directies der particuliere gas fabrieken te Ameiongen (AR), Culemborg (CB), 's-Gravendeel (GD), Hengelo (HO), Ois- terwijk (OI), VHssingen (VL) en West- Terschelling (WT). Voor sommige gemeentenamen in de gezonden verzoekschriften, zullen de dorpsnamen en de desbetreffende af kortingen worden genomen. Verschil lende gasfabrieken van grootere plaatsen leveren ook gas aan de omliggende kleine dorpen, ook daar zullen op de gashouders de letters voor de dorpen worden aangebracht. De kans, dat het systeem internati onaal zal worden, is zeer groot. Wij brengen slechts in herinnering hoe guostig het ontvangen is door het te Londen gehouden congres der L. I. A. T. en de Engelsche pers, en mogen uit het desbetreffend besluit, door het Congres genomen, afleiden, dat in alle landen cr propaganda voor gemaakt wordt. Eenheid is in deze van het allergroot ste belang. De Nederlandsche officieren in Albanië vragen ontslag. Reuter seint uit Rome Het agentschap Stefani meldt uit Du- razzo dt. 28 dezer, dat de Nederland sche officieren zich des voormiddags naar den vorst hebben begeven om hem uiteen te zetten dat het onmogelijk is hun opdracht ten uitvoer te brengen. De vorst hield zich zijn beslissing voor. Te Rome loopen geruchten dat de officieren hun verzoek om ontslag aan de internationale controle-commissie hebben ingediend. Ver set op Borneo. Reuter seint dt. gisteren uit Batavia Op de Westkust van Borneo, (in het landschap Mampawa) is een ernstige opstand uitgebroken. De oproerlingen verbrandden de woningen van de re- geeringspersonen, vermoordden den ka pitein-chinees en omsingelden de woning van den civiel-gezaghebber, wiens leven in groot gevaar verkeert. Hierna trokken de rebellen naar de hoofdstad (Pontianak). Dicht bij de stad ontmoetten zij de Nederlandsche troe- peD, die hen uit elkaar sloegen. Bij dit gevecht werden verschillende opstande lingen gedood. uoor zoochte ervblonheVvujül.40 C£i\iy.sUik CfoeraL verkrijgbaar. Waalwijk, 31 Juli 1914. fl i i 1 van I Kalfkoeieu f 000 a f 000. V sarzen f 000 4 t' 000. Varkens 65, f 61/» a f 12. Lamineren 00 etaks f 0 tot f 00. De prijs der boter was heden van f 1,34 tot f 1,45. Aangevoerd 190 K.G. Eieren 4l/« a 5'/, cent per stuk. KAATSHEUVEL,30 Juli. Heden was de prijs der boter: Hoogste prijs 1,56. iliddelprijs f 1,55. Laagste prijs f 1,49 Eieren 5 ct per stnk. DUSSEN, 30 Jnli De prijs der boier W86 heden f 1,49 tot i 1,59 Aanvoer 44 Kilo, Zetting f 1,56 Eieren f1,10 de 26 stuks 3' Li i i t i i

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5