Tl Derde Blad. De politieks toestand. Provinciaal Nieuws. Telegrammen. NUMMER 62. ZONDAG 2 AUGUSTUS 1914. 37e JAARGANG 22 Het geeft niets of we «11e beschouwingen geven, die in de Enropeesche hoofdsteden woiden gehouden, we zouden met dat alles ons heel blad kunnen vullen en wat nat zou 't hebben, liet groote feit is er, dat ongeveer geheel Europa mobiliseert en dat er groot gevaar voor een Europeeschen oor log dreigt, met al z'n verschrikkingen. De twee feiten, die den toestand he denochtend onveranderd beheerschten, waren deze. Duitschland heeft wel degelijk te St. Petersburg gevraagd, wat de Russische mobilisatie <e beteekenen had, of zij tegen Oostenrijk was gericht en of Rus land bereid was de mobilisatie te staken. Die vraag is eergis'eren gesteld en binnen zoo kort mogelijken tijd is om antwoord gevraag~d. Sedert dien heeft Rusland zijn mobi lisatie niet gestaakt, maar ér integendeel groote uitbreiding aan gegeven. Volgens telegrammen aan de bladen, zijn Russische troepen gegpncentreerd op drie plaatsen.aan de Pruisische grens, te weten MyslOwitsj, Wieloen en Alexan- drowo, Eenige hoop gaf vanochtend nog, dat Duitschland op de Russische mobilisatie nog niet met denzelfden maatregel had geantwoord. Intusscheu bereikt ons vanmiddag het telegram uit Berlijn dat Rusland tot al- gemeene mobilisatie is overgegaan, en dat de Duitsche Keizer het rijk in ge vaar van oorlog heeft verklaard. Dit is hoogstwaarschijnlijk de voorbereiding tot de mobilisatie van Duitschland. De Russische mobilisatie. Bij de beschouwing over de uitbreiding van de Russische mobilisatie, dient men iu het oog te houdeo, dat een gedeelte van het telegram bizonderheden bevat, over de gedeeltelijke mobilisatie, die reeds vroeger was gemeld. Nieuw is het onder de wapens roepen van een deel der reservisten van de vloot. Ook wer den in het bericht vau gisteren voor het eerst de kozakken genoemd. Daaruit blijkt, dat de mobilisatie zich dus verder naar het OosteD en het Zuid-Oosten heeft uitgestrekt. Rusland heeft in het geheel 78 gou^ vernementen49 in Europeesch Rus land, 10 in Polen, 8 in Finland, 7 in de Kaukasus en 4 in Siberië. Hieruit blijkt dus dat de mobilisatie reeds een zeer groot deel van de heele strijdmacht om vat. De Frankfurter Zeitung wijst er terecht op, dat het Russische leger niet anders dan trapsgewijze mobiel kan worden ge maakt. Een algeheele mobilisatie kan derhalve niet anders beginnen dan met de maatregelen, die nu getroffen zijn. Wij hadden bovenstaande al geschre ven, toen ons het telegram bereikte, dat tengevolge van het te Berlijn ontvangen bericht omtrent een bevel tot algemeene mobilisatie van leger en vloot in Rusland uitgevaardigd, de Duitsche Keizer den toestand van dreigend oorlogsgevaar geproclameerd heeft en naar Berlijn is vertrokken. Door dit bericht wordt de algemeene toestand natuurlijk aanmerkelijk verern- stigd. De toestand is op het oogenblik on zekerder dan ooit. Een bericht -dat Duitschland mobiliseert, is op het moment dat wij dit schrijven, nog niet ingekomen. Ook heeft ons tot nog toe geen enkel nader bericht bereikt omtrent de onder handelingen, die tusscHen Oostenrijk en Rusland hervat zijn, zooals in ons vorig nummer gemeld werd. De diplomatie schijnt dus nog ijverig aan het werk te zijn, en dit geeft ons voor dit oogenblik weer hoop. Zal Duitschlander misschien op het laatste oogenblik er nog in slagen, Rusland er toe bewegen, zijn mobilisatie te staken Of heeft het misschien op dit oogen blik reeds een weigering van de Rusis- sche regeering ontvangen en zullen de mobilisatie-bevelen wellicht weldra over het geheele Gertnaansche rijk worden verspreid en daarmee het gevaar voor een Europeesche oorlog acuut zijn ge worden Of zal het de diplomatie nog gelukken, eene schikking te doen treffen, die bet gevaar voor een Europeeschen krijg af wendt Zullen de voortdurende pogingen van Engeland, in vereeniging met die Van Italië, ten slotte nog bewerken, dat de strijd gelocaliseera blijft Ziedaar allemaal vragen, waaromtrent we slechts in pijnlijke onzekerheid blijven. Mogelijk, dat telegrammen nog eenig nieuws zullen brengen, hetwelk die on zekerheid gedeeltelijk opheft. Een nader telegram zegt Duitschland mobiliseert. Naar hier ter stede bekend is gewor den, is de mobilisatie van het Duitsche leger thans in vollen gang. De kapiteins van de Duitsche schepen zijn gewaarschuwd de haven van Rot terdam niet te verlaten. De Stemming in Antwerpen. ANTWERPEN. 31 Juli. Overal heerscht hier een geweldige drukte en opgewondenheid. In de hoofdstraten ziet men massa's menschen opgehoopt, druk den toestand besprekend. Men verdringt elkander voor de ramen, waarvoor de bulletins zijn opgehangen, die het laatste nieuws omtrent de crisis bevatten. Groote belangstelling trekken vooral de kennisgevingen betreffende de mobili satie. die heel wat stof tot spreken geven. Het economische leven schijnt met een paniek bedreigd. Beangstigde lieden, die vreezen voor geldelijk verlies, bieden effecten te koop aan voor 30 tot 40 francs. Ook nog andere stukken van waarde tracht men. tegen de helft van den oorspronkelijken prijs aan den man te brengen. Door gewetenlooze schurken, op niets bedacht dan winstbejag, wordt alles ge daan om de paniek te verergeren en daaruit goede munt te slaan. Militaire Maatregelen van Engeland. Met de voorbereidingen van leger en vloot gaat men in Engeland snel te werk. Een belangrijke beweging van maritieme en militaire krachten was gisteren merkbaar. Forten zijn bezet geworden, zeehavens wor den bewaakt en gedeelten van de kost, die gevaar zouden kunnen loopen, worden be waakt. Kustwachten hebben de stations der Engelsche eilanden verlaten om zich bij de vloot te voegen. Gisteren werden bevelen gegeven tot de onmiddellijke oproeping van allen, die thuis behooren in de kazernen der Koninklijke Marine te Walmer. De forten te Weymouth en Portland zijn met geregelde troepen en territorialen bezet. Het le bataljon van de Royal. Welsh Fu siliers, marcheerden naar de kazernen en forten van Verne. Zij trokken door Wey mouth, met de muziek voorop, lang voordat de bewoners der stad ontwaakt waren. Te. Woolwich gaau lange oorlogstranspor ten met oorlogsmateriaal van en naar de arsenalen. Twee compagnieëa van de grenadier guards verlieten gisterenochtend Londen met be stemming naar New-Castle. De admiraliteit bericht, dat de haven van Portsmouth practisch gesloten is voor alle schepen behalve voor de Engelsche marine- vaartuigen. Slechts eenige ankerplaatsen mogen door koopvaardijschepen worden gebruikt, doch ■">0 zij niet op hun plaats stil blijven liggen, kud^-u zij zonder nadere waarschuwing beschoten worden. De eigenaars van opslagplaatsen van steen kolen in de haven van Cardiff zijn door de admiraliteit aangeschreven, waarbij zij er aan herinnerd worden, dat de admiraliteit volgens hunne contracten het recht heeft, den geheelen voorraad kolen voor zich te reserveereD. Teugevolge daarvan hebben alle leveranciers der admiraliteit de bestellingen vau steenkolen en de levering van reeds verkochte steenkolen geweigerd. De paniek te Parijs. De paniek te Parijs waarvan onze redac teur aldaar gewaagde, duurt voort. In de winkels van Parijs en zelfs in de restauranten en postkantoren worden banknoten niet ge wisseld. Gistermorgen was in de groote ra ken een groote hoeveelheid gemuut goud en zilvergeld voorhanden. Daar echter voortdu rend banknoten aangeboden werden, was de voorraid weldra uitgeput. Op de postkantoren kochten duizenden een postzegel vau 10 centimes en gaven banknoten van 100 francs in betaling. De schaarschte van gemunt geld moet ongetwijfeld geweten worden aan de vele welge&telden, die goud eo zilvergeld in voor raad hebben en dit niet uitgeven. Milli- oeneu francs werden gawisseld door hqt Crédit Lyonnais en andere banken. Voor een banknoot van 1000 francs werd 100 francs iu goud en 900 in zilver gegeven. Zeer dwaze berichten omtrent waardever mindering van het geld vonden gretig ge loof. De runs op de spaarbanken duurden voortvooral werd door de inleggers geld opgevraagd ten behoeve vau hun zoons, die onder de wapenen moeten komen Reeds van vijf oor in den morgen a werden de banken belegerd. Onwettelijk stakingen van betalingen hadden niet plaats Sommigen zaken ronden de rekeninge van hnn leveranciers op bedragen af, die i banknoten konden worden betaald om zoo doende hun gemnut geld in de lade t houlen. De Oostenrijksche opmarsch. Naar de correspondent van de *Dm1 Mail' meldt, openden de Serviërs eergiste- en bij de Schida-versterkingen van achter verdekte stellingen een heftig vuur op de Oostenrijksche monitorendit had echter niet het minste succes, daar de Serviërs te laag mikten. De Oostenrijkers daarentegen schoten met groote juistheid en vernielden meerdere gebouwen. Oostenrijksche troepsn zijn den Donau 80 mijlen ten Oosten van Belgrado over getrokken tegelijkertijd trokken zij 10 mij len ten Zuid-Westen van Belgrado over de Save. Een deel van bet leger, dat by Ss- mendria Servië binnengemarcheerd zou zijn, zou reeds naar Osiprnitza oprukken, van waar de weg naar Nisj openligt. De overtocht in de nabijheid van Bel grado werd zonder groote moeilijkheden volvoerd. De Oostenrijkers gebruikten daartoe de laatste overblijfselen van de spoorwegbrug, waarvan de schade door de infanterie spoedig herstel was. Gedurende den overtocht ondervonden de Oostenrijkers weinig tegenstand eerst toen zij op Servischen bodem kwamen vielen de Serviërs hen aan, doch dezen werden spoedig terugge worpen. De Oostenrijkers rukten toen met groot enthousiasme op en dreven de Serviërs geheel uiteen. Een deel vluchtte naar Grocka, terwijl een ander deel naar Pupovvitsj aftrok. Noch de Oostenrijkers, noch de Serviërs leden hier ernstige verliezen. Men weet nog steeds niet of Servië de hulp van Montenegro in dit critiek oogenblik zal krijgeu. Vóór de Oosten rijkers door het sandjak Novibazar mar- cheeren om het gros van het Servische leger in den rug aan te vallen, wach ten ze blijkbaar de definitieve houding van Montenegro af. De gevechten bij Belgrado. BELGRADO, 31 Juli. De Oostenrij kers heropenden eergisterenavond te 11 uur een sterke kannonade op de stad. Het geschutvuur der monitors, duurde tot 2 uur in den morgen. Enkele gebouwen in de stad zijn beschadigd. Het Servisch geschut antwoordde slechts enkele ma len. Een Oostenrijksche kannoneerboot werd sterk beschadigd. Een poging der Oostenrijkers om de rivier over te steken werd door een sterke infanteriewacht met machinege weren afgeslagen. Het geweervunr hield aan tot 4 uur in den morgen. Van Ser vische zijde werden geen verliezen ge leden. Een herhaling van den aanval werd heden verwacht langs Save en Donau zijn de Oostenrijksche aanvallen afge slagen; Volgens berichten zijn de Oostenrij kers voornemens heden Belgrado te bombardeeren. (Wij wijzen er nog eens ten over vloede op dat dit bericht uit Servische bron is en als zoodanig dus geappre cieerd. Red. Zooals onze lezers weten is volgens Weensche berichten Belgrado, de hoofd stad van Servië, al een paar dagen ge leden ingenomen. BERLIJN, 81 Juli, De toestand van dreigend oorlogsgevaar heeft alle militaire maatregelen aan de grens en tot bescher ming van de spoorwegen tengevolge. Het verkeer van post, telegraaf en spoor wordt ten behoeve van de militaire behoef ten beperkt. Verdere gevolgen zijn Verklaring van den toestand van oorlog, gelijkstaand met den staat van beleg in Prnisen en verbod van openbaarmaking van berichten over troepenbewegingen en verde digingsmiddelen. BRUSREL, 31 Juli. De directie der Duitsche spoorwegen heeft het Belgische spoorwegbestuur officieel kennisgegeven.dat alle internationale treinen naar Dnitschland vervallen. POTSDAM, 81 Juli. De Kroonprins is aangewezen tot aanvoerder van de eerste garde-divisie te Hamborg. NEW-YORK, 31 Juli. De President Grant van de Hamburg Amerika-lijn, die gisteren van hier was vertrokken, is per draadloos telegram naai New-York terug geroepen. Spoorwegbruggen opgeblazen. vóór het eigenlijke uitbreken van den oorlog, op aller lippen geweest. Ook in de komende dagen zal men zijn naam nog dikwijls vermeld zien, want hij is de ziel van het Servische leger en hij zal de oorlogsoperaties van Servische zijde leiden. Als zijn persoonlijkheid tot dusverre in Westelijk Europa nog weinig bekend is, moet dit vooral toegeschreven worden aan het feit, dat deze officier zich ge heel buiten de politiek gehouden heeft, In een uitvoerige karakterschets noemt een correspondent van de »DailyTel.», die hem in den Balkanoorlog persoonlijk leerde kennen, hem »een der voortreffe lijkste en knapste militaire bevelhebbers van den tegenwoorctygen tijd.» Aan zijn strategische en tactische bekwaamheden dankt Servië vooral het overweldigend succes tegen de Turken en later tegen de Bulgaren. Op den dag van den slag bij Kumanova toen de groote kracht en moed der Servische soldaten aan de geheele wereld geopenbaard werd, heeft de Engelschman generaal Putnik voor het eerst gezien en gesproken. Hij kreeg den overweldigenden indruk van een persoonlijkheid, die zich zelf volkomen meester is en de capaciteiten bezit om snel te combineeren en on- middelijk daarop een definitieve beslissing te nemen. verrassend was het groote vertrouwen, dat hij in zijn leger en in de overwinning had. De organisatie van het Servische leger is eigenlijk het levenswerk van Putnik. Vóór meer dan 60 jaar in Zoid-Servië geboren, heeft hij zijn geheele leven in den krijgsdienst doorgebracht. Nadat hij aan de militaire academie van St. Peters burg zijn studies beëindigd had, ging hij naar Frankrijk, om daar aan de krijgs school van St.Cyr en de polytechnische school zijn militaire vorming te voltooien. In zijn vaderland teruggekeerd, werd hij onmiddelijk aan een generalen staf verbonden, waar hij een actief aandeel had in de vorming en de reorganisatie van het Servische leger. De artllerie or ganiseerde hij naar Fransch voorbeeld, terwijl de invoering der Mauser-geweren in 1899 ook voornamelijk zijn werk was. Sindsdien heeft hij onvermoeid gearbeid om het Servische leger op de hoogte te brengen, als het zich in den oorlog tegen Turkije heeft doen kennen. Generaal Putnik is een uitstekend ken ner van de legerorganisatle in de moderne cultuurlanden vaak heeft hij de manoeu vres in Duitschland en Frankrijk mede gemaakt. Hij spreekt vloeiend vijf talen. De officieren en soldaten van het leger hebben dan ook een onbegrensd vertrou wen in de groote hoedanigheden van hun aanvoerder. Geheimhouding van Militaire berichten. Door de Ministers van Orlog en Mari ne is tot alle Nederlandsche persorganen een schrijven gericht, waarin verklaard wordt dat 's lands belangthans gebiedend vordert, dat de verschillende militaire maatregelen welke op het oogenblik hier te lande in verband met de bestaande politieke verwikkelingen in Europa wor den voorbereid of nog dezer dagen zul len worden uitgevoerd, geheim worden gehouden. Om deze redenen worden de Neder landsche persorganen verzocht, derge lijke berichten niet te publiceeren. Ook wordt er in dezelfde circulaire uitdrukkelijk aan herinnerd dat openbaar making in die gevallen, waarin aan me- dedeeliogen betreffende de hierbedoelde aangelegenheden door of namens de regeering of met voorkennis en machti ging van de militaire autoriteiten publi catie wordt gegeven, van onder artikel 78 van het Wetboek van Strafrecht, luidende »Hij, die opzettelijk bescheiden, be richten of inlichtingen omtrent eenige zaak, waarvan hij weet, dat de geheim houding door het belang van den Staat wordt geboden, hetzij openbaar maakt, hetzij aan eene buitenlandsche mogend heid mededeelt, of in handen speelt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren.4 Telefoonverbinding met Duitschland. De telefonische verbinding met Ber lijn is sedert gistermiddag zes uur ver broken. De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht. Een buitengewone Staatscourant, gis teravond laat verschenen, bevat een Koninklijk besluit, waarbij benoemd en aangesteld wordt tot opperbevelhebber der land- en zeemacht luitenant-generaal C. J. Snijders, chef van den generalen I staf. Buitengewone Staatscourant. Gistermiddag is verschenen een bui tengewone staatscourant, bevattende een tijdelijk uitvoerverbod van gouden munt en goud muntmateriaalde bepaling dat het gezamenlijk bedrag der omloopende bankbiljetten, bankassignatiën en reke ningen-courant-saldo's bij de Nederland sche Bank voor een v ij f d e gedeelte zal moeten zijn gedekt door munt of muntmateriaalde verklaringïvan H. M. de Koningin dat oorlogsgevaar aanwezig isde opvordering door den Ministei van Oorlog van alle Nederlandsche spoorwegen en het materieel daarvan waarvan de leiding van het gebruik ie opgedragen aan den chef van den ge neralen staf en ten slotte de mobilisatie gelasting, met als datum van opkoms 1 Augustus. Nederlandsche auto s in Duitschland. j Men meldt uit Arnhem aan het „Hbl.' d.d. gisterenf De hoofdconsul van den A.N.W.B i deelt mede dat de consul van het Duit sche .Rijk te Zevenaar inlichtingen in won bij den burgemeester te Elten er' vernam, dat bestuurders van Nederland 1 sche auto's en rijwielen niet meer ui Duitschland mogen vertrekken. Er wor den nog wel auto's en rijwielen ir* Duitschland toegelaten. Bijeenroeping der Eerste Kamer. De Eerste Kamer is bijeengeroepei i tegen Dinsdagnamiddag te half 2 uur, De Minister van Waterstaat, dr. Lely1 is gisteravond uit Mariënbad, alwaar hi zijn verblijf met het oog op de tegen woordige omstandigheden heeft afge broken, te 's-Gravenhage teruggekeerd ter hervatting van zijn ambtswerkzaam heden. Nederlanders beschuldigd van spionnage i Reuter seint uit Londen Twee Nederlanders, Jacob Eliza Marl Sineps, gekleed in de uniform van di: Haagsche grenadiers, en Gerard Sineps student te Wageningen, zijn voor dei- burgemeester van Newport gebrachte' omdat zij bezig waren fotografische op j namen te doen aan den buitenkant vai fort Freshwaterbay, waarmede zij he bet officieele geheim geschonden hebben Zij blijven tot Zaterdag in hechtenis. 1 Men seint ons België mobiliseert. Tusschen Vlis singen en Ostende liggen Engelsch' kruisers. Generaal Snijders is belast met he opperbevel over Leger en Vloot. De Fransche leider der sociaal democraten Jaures is gisterenavond t" Parijs door een 29 jarigen patriot ver raderlijk doodgeschoten, omdat Jaure:< een tegenstander was van den drie J jarigen dienstplicht. Te Parijs is een uitvoerverbod vai meel enz. afgekondigd. Door de Duitsche troepenbewegingei is de spanning tusschen Duitschland ei Frankrijk zeer groot. DOETINCHEM. Duitsche troepeij hebben een bagagewagewagen en eei' locomotief van de Geldersche stoom tram Maatschappij in beslag genomen PETERSBURG. De reeds bijna ge- heel vervlogen hoop op vrede keert in derdaad terug door de zeer vriendschap i pelijke telegrammen, welke hedennach tusschen hooge Russische en Duilsch persoonlijkheden werden gewisseld. BRUSSELIn Frankrijk, Duitschlam en België hebben groote legerbewegin gen plaats. Men deelt ons hedenmiddag mede dat ook in de buurt van IJmuiden En gelsche oorlogsschepen kruisen. Het personenvervoer is voorloopi; gestaakt en goederen worden niet aar genomenwat de stagnatie in vervoer de onttrekking van menschen en paarde enz. aan industrie, handel en landbouv tengevolge zal hebben is niet te over zien, maar vreeselijke gevolgen voora in zaken en in de finantieele wereh staan voor de deur, de toestand is zee ernstig, ernstig zooals hij door 't huidi geslacht niet is gekend. De maatregelen door de regeerin; genomen, verdienen alle toejuiching men moet te voren z'n maatregelen ne men om bij noodzaak gereed te zijr Moge alle genomen maatregelen blijkei voorzorgsmaatregelen geweest te zijr dat hopen wij Zoo^ls de laatste dagen, zullen w voortgaan aan ons bureau tijdingen t publiceeren. Waalwiik, 1 Aue. 1914. 1 i Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. c i •I i Militie en Landweer. De Bargemeester der Gemeente Waa: wijk maakt bekend dat op oensdag Augustus a.B. dos namiddags van 2 tot unr ter Secretarie gelegenheid bestset tc aanmelding tot het verkrijgen van vergoe ding wegens kostwinnerschap. Voor vërgoi ding komt in aanmerking, zoowel het gexi waarvan zich het hoofd in werkelijke dienst bevindt, als het gezin, waartoe be hoort, of waarin de militie- ot landweer plichtige als pleegkind is opgenomen. Waalwyk, den 1 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, TH. DE SURMONT DE BAS SMEELï Be Echo van het Zeiden. i 3 f l

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 9