I J De vijandelijke legers debe^SkJjjènmd&feop BINNENLAND. Advertentiën. I 1 Handelsberichten, i !j j-( f: :'l 'S v. U Intusschen zal hoogstwaarschijnlijk die schending van Belglë's grondgebied mede door Engeland gewaarborgd Enge land nopen spoediger stelling te kiezen tegen Duitschland dan anders het geva geweest zou zijn. Dat Is nu zeker geworden door de verklaring van minister Grey, die ook in dit nummer is vermeld. Was het bericht van de Duitsche troepenaankomst in België gisteren fou tlef, thans Dinsdagavond komt het be richt, dat de Duitschers in weerwil van het dreigen van België en Engeland door België zullen rukken, en dus bo venstaand plan van't noorderleger door gaat. Het Duitsche leger- Beginnen wij met een overzicht van het Duitsche leger, waarvan Keizer Wil helm de opperbevelhebber is. De chef van den generalen staf is generaal von Moltke. De acht leger- inspecteurs zijn de generaal von Pritt- witz, te Dantzig; von Heeringen te Berlijn von Bülow te Hannover prins Ruprecht van Beleren te München groothertog Frledrich II van Baden te Karlsruhe hertog Albrecht van Würt- temberg te Stuttgartvon Eichhorn te Saarbrücken en von Kluck te Berlijn. Het leger is ingedeeld io 25 leger korpsen, welke 50 infanterie-divisies en de garde cavalerle-dlvisle omvatten. Deze divisies bestaan weer uit 106 infanterie- 55 cavalerie- en 50 veld-artillerie-briga des, waarbij nog 8 vesting-artillerie- en 2 spoorweg- brigades komen. De regi menten worden al» volgt verdeeld 217 infanterie-regimenten, elk bestaande uit 3 bataljons, verder 18 bataljons jagers, 27 mitrailleurs afdeelingen, 110 cavalerie- regimenten, (10 kurassiers-, 28 drag onder-, 26 ulanen-, 21 huzaren- en 13 bereden jager-regimenten Beierscbe lich te ruiterij), 100 regimenten veldartillerie met totaal 3732 kanonnen, 497 munitie wagens en 844 wagens voor den In spectiedienst, 1 regiment der Pruisische veld-artillerie-schletschool, 1 regiment der Pruisische vesting-artillerie-school, 26 regimenten vesting-artillerie en 26 bespanningsafdeelingen, benevens 1 ba taljon Würtembergsche vesting-artillerie, 8 regimenten genietroepen en 27 batal jons genietroepen. Aao treintroepen telt het Duitsche leger4 spoorwegregimenten en 1 Beiersch spoorweg-bataljon, benevens 1 afdeelmg technisch personeel en 10 telegraafbataljons, 11 bataljons en 1 com pagnie manschappen voor de luchtvaart, 1 bataljon chauffeurs en 5 bataljons aviateurs. Verder bestaat nog een korps bereden veldjagers. De totale sterkte van het Duitsche leger in vredestijd bedraagt 663,200 manschappen, 29,000 officieren en offi cieren van gezondheid en 107,000 onder officieren. Met Inbegrip der vrijwilligers, de z.g. Einjahrige bestaat het leger uit 819,000 man. De infanterie-troepen al leen tellen 433,000 manschappen, 17,800 officieren en 65,000 onderofficieren. Over de krijgsformatie worden geen mededeelingen gepubliceerd. Men kan echter aannemen, dat alleeu het staande leger, plus reserve en landweer, uit on geveer. 4'/a millioen man, goed afgerichte troepen zal bestaan. Het Russische leger. De Russische legersterkte is niet met zekerheid bekend. Sinds eenige jaren wordt de sterkte van het Russische le ger in vredestijd niet meer openbaar ge maakt. Men kan in dezen slechts een slag slaan. En zoo wordt de sterkte van het Russische leger geschat op 1.400.000 man, waarvan rond een millioen in Eu ropa staat. Dit leger is ingedeeld in 37 leger korpsen en 70 divisies en 24 cavalerie divisies. Oostenrijk heeft 16 armeekorp sen met 49 divisies. De 37 Russische korpsen zijn echter niet alle voor een Europeeschen oorlog te gebruiken. Als men dus niet mede telt de vijf Siberische en de twee Tur- kcstansche korpsen, blijven er nog dertig over. De krijgsmacht telt aan veldtroepen, waarbij gerekend de reservetroepen, on geveer 2'/2 millioen man; daarbij komen dan nog de vesting- en aflossingstroe pen en de troepen van den landstorm. Aan reservetroepen vermoedelijk 32 re serve-divisies in Europa en 6 in Azië. De Kozakken zijn 150.000 man sterk. In het ge'"eel zou Rusland tusschen de 4 a 5 millioen man op de been bren gen. In afwijking van de meeste andere staten, staan de legerkorpsen niet on middellijk onder den minister van Oor log, maar zijn ze in twaalf militaire dis- trikten ingedeeld en deze zijn weer ver deeld in gouvernementen. Aan het hoofd staat een opperbevelhebber, de toekom stige legeraanvoerder. De Russische mobilisatie duurt in het algemeen veel langer dan de Duitsche en Oostenrijksche. Wat de bewapening van het Russische leger aangaat, is de infanterie uitgerust met een geweer met drie trekkers, mo del '91. Dit is een repetitiegeweer met een magazijnlading voor vijf patronen met een kaliber van 7.6 millmeter. Op dit geweer steekt een bajonet. De ran sel is van zwart zijldoek, de verdere in fanterie een draagzak, die over den rechterschouder wordt gedragen. Elk in- fanterie-regiment heeft 'een afdeeling voor machinegeweren, acht wapens tel lende. De veldartillerie heeft snelvuurgeschut model 1900 en 1901, met een kaliber van 7.62 centimeter. Het is modern te- rugloopgeschut, met pantserschilden en een rlchtverrekijker. De munitiewagens zijn gepantserd. Buitendien zijn in het leger lichte veldhouwitsers van Krupp met een kali ber van 12.19 centimeter voorhanden, waarvan de grootste draagwijdte 7600 M. bedraagt. Ook dit is terugloopge- schut met pantserschilden. De zware artillerie is uitgerust met 10.6 c.M. kanonnen en 15 c.M. houwit sers, die beide uit de fabrieken komen van Schneider-Creuzot. het Franse he leger. Het leger bestaat thans Infanterie 528 bataljons, 31 bataljons jagers, 20 bataljons Zouaven, 37 batal jons Afrikanen, 12 bat&ljoos Vreemde lingenlegioen, 36 bataljons Koloniale troepen in Frankrijk, 5 bataljons lichte ia'anterie. Totaal 669 bataljons. Cavalerie 10 dlvisiën elk 24 eskadrons, 3 rijd. batterijen, 1 afdeeling wielrijders, waarbij 1 jagersbataljon voort de cava- lerie-afdeelingen voor de legerkorpsen Totaal 278 eskadrons plus 87 depot-es kadrons. Bereden artillerie 683 kanon baterijen, 21 houwitser-baterijen, totaal 704 batte rijen van 4 stukken. Genietroepen 70 compagniën 6 regimenten, 12 compagniën telegraaftroe- pen, 7 compagniën luchtschippers, 10 sectiën vliegeniers, 21 eskadrons. Om de reserve-afdeelingen bij mobi lisatie direct te kunnen gebruiken, be staat er bij de korpsen van het actieve leger een z.g. cadre supplémentaire" ofticieren ook kader die het bevel over die reserve-afdeelingen zullen voe ren. Men rekent aan reserve-infanterie 175 regimenten en 31 jagerbataljons te velde e kunnen brengen, waarbij nog reserve- cavalerie, artillerie, enz. Wat de mitrailleurs betreft, elk grens- regiment beschikt over drie 3 sectiën van 2, geweren) de overige regimenten over 2, de jager-bataljons over l, allen van het type „mixte1', d.w.z. dat de ge weren op draagpaarden, de munitie deels op paarden, deels op voertuigen worden vervoerd. Ook de reserve-afdeelingen krijgen mitrailleurs. Wielrijders-afdeelingen (320 man) zijn bij de 10 jager-bataljons, ingedeeld die aan de cavalerie-divisiën worden toege voegd (opvouwbaar rijwiel), terwijl alle staven wielrijdet-ordonnansen zijn toege voegd. De terrein-kleurige veld-uniform schijnt niet te worden ingeaoerd, de nationa e roodblauwe uniform blijft met een grauwe overtrek over de roode pet. l'Armée de premier choc" bestaat uit 21 legerkorpsen met 10 divisies cavalerie geen een totaal-effectief geeft van 1.500.000 man om de campagne te voe ren. Voegt men hierbij de reserve en de „territoriale", dan komt men tot een totaal van 4 millioen. Hel Oostenrijksche leger. Omtrent het Oostenrijksche leger de den wij reeds mededeelingen. De vre- dessterkte is 788.000 man, n.l. leger 379 999, landweer 70.000, honveds 65.000, speciale troepen 274 000. De eerste reserveban telt 1.770.000 man, de tweede 150.000 man, totaal 2,708.000 Duitschland: 13 Oostenrijk2 Italië: 2 Totaal TT" Driebond 16 17 8 4 8 5 32 26 79 123 259 29 man. Het Italiaanse he leger. Het Italiaansche leger is in vredestijd sterk 410.000 man. De mobile militie telt 200.000 man, de territoriale militie 1.100.000, totaal 1.710.000. Hel Engelsche leger De macht van Engeland bepaalt zich nagenoeg uitsluitend tot de vloot. Op grond van de gesloten conventies heeft Frankrijk ongeveer zijn geheele vloot in de Middellandsche Zee te zamen ge trokken, omdat Engeland voor de Noordzee zorgt. Mocht evenwel de En gelsche vloot met de Duitsche op be vredigende wijze hebben afgerekend, dan zou Eogeland 150.000 man kunnen debarqueeren, die de Fransche troepen zouden komen versterken. In het geheel kan Engeland 600.287 man op de been brengen. De vloten. De »Tel.« geeft de volgende cijfers voor de vloten. De verschillen vallen dus nog al in het oog Dz luchtvloten In den komenden oorlog zal aan de militaire aviatiek, die in de laatste jaren zoo reusachtige vorderingen heeft ge maakt, zeker een belangrijke rol bij de krijgsverrichtingen worden toebedeeld. Wij achten daarom eenige mededeelin gen omtrent de sterkte der verschillen de luchtvloten wel van belang. De triple entente beschikt over 800 vliegmachines, waarvan 350 Fransche, 250 Russische en 200 Engelsche29 bestuurbare ballons, waarvan er 10 Fransch zijn, 12 Russisch en 7 Engelsch en over 1200 Fransche, 250 Russische en 700 Engelsche bestuurders, De triple alliance beschikt over 700 vliegmachines (450 Duitsch, 100 Oos- tenrijksch en 150 Italiaansch,) 37 be stuurbare ballons (21 Duitsch, 8 Oosten- rijksch en 8 Italiaansch) en als bestuur ders daarvoor 650 Duitschers, 240 Oos tenrijkers en Hongaren, en 180 Italia nen. Van al deze landen heeft Duitschland wel de beste luchtvloot voor zoover de 13 Zeppelins betreft. Voor de vliegma- chine-afdeeling is uit particulier initiatief een afzonderlijke afdeeling gevoimd. Oostenrijk-Hongarije heeft in de laatste twee jaren rijn luchtvloot uitgebreid, en bezit onder zi'n ballons een Zeppelin en een achttal slappe .en halfslappe ballons. De Italiaansche aviateurs hebben voor namelijk Fransche machines, die echter Italiaansche fabrieksnamen dragen. Rusland heeft in zijn snelle leger- organisatie bijna uitsluitend Fransch luchtmateriaal gekocht. Engeland heeft voor marine en leger sinds 1912 een voortreffelijke luchtvaart organisatie, voornamelijk bestaande uit binnenlandsch fabrikaat. Frankrijk heeft een elfde ballon in aanbouw. Omtrent de vliegmachines be hoeven wij weinig mede te deelen, de superieure qualiteiten van materiaal en aviateurs zijn voldoende bekend. «f'2 Frankrijk 6 18 18 Engeland: 18 46 42 Rusland 2 13 Tot. Triple) 26 77 60 156 316 366 148 Entente w 18 117 21 e- lo 180 175 120 61 66 o 62 66 20 Luxemburg werd door de Duitschers bezet. De Gazette de Bruxelles, had het eerste bericht gebracht omtrent het bin nenrukken der Duitsche troepen in het Groothertogdom Luxemburg Men veronderstelde dat de Duitschers door Luxemburg over Metz naar de Fransche grens zojyien oprukken. Er heerschte de grootste opwinding. Nader seinde Reuter ons uit Luxem burg De Duitsche troepen zijn in het Groot hertogdom binnengevallen en hebben zich van een regeeringsgebouw mees'er gemaakt. De telefonische verbindingen zijn af gesneden. LUXEMBURG, 2 Augustus. Heden nacht kwam aan het station alhier een trein aan met Duitsche soldaten, die zich meester maakten van het station en de bruggen, die de lijnen naar Treves en Trois Vierges beheerschen, om daardoor het regelmatig verkeer van Duitsche militaire treinen door het Groothertog dom te verzekeren. Zij begaven zich vervolgens naar de kazerne, waar de commandant van het detachementLuxemburgsche vrijwilligers protesteerde tegen de schending der neutraliteit. De Duitschers gingen heen, terwijl de officieren zich naar het regeerings gebouw begaven, waar zij de autoritei ten van het Hof lieten roepen, die op het oogenblik met hen parlementeeren. De Duitschers beweren dat de spoor weg hun toebehoort en zij dus het recht hebben hier te doen wat zij willen. Zij weigeren zich terug te trekken. LUXEMBURG, 2 Aug. Luxemburg is door de Duitschers bezet. Heden kwamen 40 wagons met Duitsche troepen aao, die het station en alle lijnen bewaken. De Duitsche kruiser Augsburg* heeft de Russische havenstad Libau in brand geschoten. De Duitschers geven voor dat zij Lu xemburg bezet hebben om den spoorweg, die door Duitschland beheerd wordt, te bewaken. Het moet niet beschouwd worden als vijandige daad en Luxemburg zal volkomen schadeloos worden gesteld. De Duitschers hebben bij Wezel een Fransch vliegtuig naar beneden gescho len. Uit alle telegrammen blijkt het buitengewoon energieke en agressieve optreden van Duitschland overal in Lu xemburg aan de Eransche en Russische grenzen. Een Fransch Dokter is bij Metz gevangen genomen, toen hij bezig was de waterbronnen met Cholera-baccillen te vergiftigen. Nederland. De zonderlirfgste berichten doen telkens de rondte. Zoo spreekt men van 38 71 130 12 een oproeping van den landstorm. Het 8 26 49 8 schijnt geen overbodige moeite, erop te 33 26 80 9 wijzeo, dat zelfs de plakkaten, waarbij de machtiging daartoe verleend wordt, nog niet zijn aangeplakt, terwijl toch die aanplakking nog evenmin zelve zou be- teekeneo, als de bekendmaking van de inkwartieringslijsten de inkwartiering zel ve. Op zoodanige machtiging toch zou nog moeten volgen de „vordering" tot oproeping, En zelfs deze zou wellicht nog slechts op enkele groepen lieden beneden de 40 jaar betrekking hebben. Artikel 6 der Landstormwet (waarmede men de nadere uitwerking in de Land storminstructie vergelijke) spreekt niet van >oproepen*, maar opmerkenswaar dige usance van »doen oproepen* tot werkelijken dienst, en dan nog slechts „wanneer, waar en naarmate het belang der landsverdedigingdit vorderen mocht". Bovendien zou uiteraard van het gros der opgeroepenen niet veel meer dan graafwerk gevorderd worden. Maar wie durft voorspellen, dat het zelfs ook hiertoe zal komen Er bestaat dus niet de miaste aanleiding, om zich door sensatieberich- ten te laten verontrusten. Naar wij vernemen is er heden een zeer groot bedrag aan zilvergeld aangemunt, zoodat er morgen weer vol doende aan wisselgeld aanwezig zal zijn. Blijkens de bij de Ned. Regeering ontvangen berichten gaat de mobilisatie rnstig haar gang, ook wat betreft de paardenvordering, zoodat verwacht werd, dat gisteren alles gereed zou zijn. Alle dienstplichtigen zijn opgekomen. Voortgegaan wordt met het formee- ren der éénheden, zoodat als 't noodig is, met het kotps geageerd kan worden Minister Treub deelde in de Kamer mede dat na ernstige beraadslaging de regeering besloten heeft nog geen mo ratorium in te stellen. Zooals bekend mag heeten, heeft Duitschland, dat met eene legermacht aan de Belgische grenzen staa^, aan België een ultimatum gezonden, waarin het vraagt een verdrag te sluiten, opdat de operaties der Duitsche troepen niet zul'en worden bemoeilijkt. België heeft dit van de hand gewezen en gezegd zijn plicht te zullen doen en zijn neutraliteit rr.et hand en tand te zullen verdedigen. Onderhandelingen worden nog gevoerd en hieronder zal men er meer over lezen. Het Italiaansche gezantschap te Brussel heeft officieel meegedeeld, dat Italië tegenover de Europeesche mo gendheden, welke in staat van oorlog zijn, de neutraliteit zal handhaven. Belangrijk is verder het nieuws be treffende de verhouding tusschen België en Duitschland in zoo verre er uit blijkt dat de Belgische antwoord-nota op het Duitsche ultimatum met een Duitsche nota is beantwoord en dat er onder handelingen tusschen België en Duitsch land gevoerd worden. Het heeft er veel van, dat de Duit sche nota aan België gezonden is om een nadere verklaring betreffende de houding van Engeland uit te lokken. Engeland heeft zich dan ook niet on betuigd gelaten. Zooals zoo juist ontvangen telegram men melden, heeft de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, sir Edward Grey, in het lagerhuis medegedeeld, dat Engeland, zoo een vijandige vloot de Fransche kust aanviel, niet afzijdig kon blijven. Ik verzoek het Huis, aldus minister Grey van het standpunt van Engelands belang, te overwegen wat er op het spel staat, als Frankrijk wordt vertreden en onderworpen wordt aan den wil van een sterkere ik verwacht niet, dat het daartoe zal komen (toejuiching), want ik ben overtuigd, dat Frankrijk de macht heeft zich te verdedigen met al de kracht, de bekwaamheid en de vaderlandeliefde, die het zoo dikwijls heeft getoond en als België, Neder land en Denemarken onder denzelfden overheerschenden invloed komen. Naar hij vernam zou de Duitsche regeering bereid zijn af te zien van een vloot-aanval op de Fransche kust, indien Engeland zich verplichtte tot een neutrale houding. Doch dit was, zoo zeide de minister, eeri te zeer bindende verplichting voor Engeland. Belangrijk was verder hetgeen Grey verklaarde betreffende de neutraliteit van België. Engelands belang bij België's neutra liteit, zoo zeide hij, was heden nog even groot als in 1870 en Engelands verplichtingen te dien opzichte konden niet minder streng opgevat worden, dan dit in 1870 het geval was. Frankrijk had te kennen gegeven, dat het de neutraliteit van België zou eer biedigen, als ze niet door een andere mogendheid werd geschonden, doch Duitschland had zich zijn houding voorbehouden, daar een Duitsche ver klaring dienaangaande de plannen van Duitschland zou onthullen. Tegen de opdrijving der prijzen van levensmiddelen. Naar men verneemt, bevat de lijst van artikelen met maximum-prijzen, die aan de burgemeesters is toegezonden een prijsbepaling van suiker op 55, brood 18 tot 20, zout op 9 cent het kilo, de boterolie op 69 cent deflesch, en de rijst op 25 cent het kilo. Ook komen op die lijst verschillende andere levensbehoeften tegen ongeveer de gewone prijzen voor. Bij Aland heeft een Russisch- Duitsch vlootgevecht plaats gehad. De Russische schepen werden terugge slagen. De oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk is thans officieel ingetreden. Generaal Joffre, Fransch Opperbevel hebber is naar de grens vertrokken. Er wordt een vrijwiliig motor rijders en automobilistencorps opge richt, eveneens eene korps chauffeurs. Heden zijn een 25 tal artsen, die zich vrijwillig opgaven, benoemd tot officier van gezondheid 2e klas. Te Delft is een paniek ontstaan doordat een honderdtal paarden op hol sloegen. Een milicien der artillerie De Bruin uit Stompwijk werd direct gedood, en de milicien den Hertog uit Leerdam, brak een been. Een zeer belangrijk telegram zendt het Haagsche correspondentiebureau, dat doorgaans zijne berichten van de regee ring ontvangt nl Stellig heeft Duitschland aan Neder land geen ultimatum gesteld en zal het de Nederlandsche neutraliteit eerbiedi gen. In verband hiermee herinneren wij aan de redevoering van den Duitschen Keizer bij zijn bezoek aan de Koningin in Amsterdam gehouden, waarin hij o.m. zeide „Uwe Majesteit kan verzekerd zijn, dat ik telkenmale wanneer ik den voet zet op Nederlandschen bodem, met bij zondere dankbaarheid het land be schouw, in hetwelk eens mijne voor vaderen geleerd hebben hun plicht voor het vaderland te doen. „Van hier voerde de groote Keurvorst zijne gemalin naar huis. Hier had Hij geleerd voor zijn volk te arbeiden. De edele Keurvorstin heeft ons een beeld nagelaten, dat heden nog in mijn volk voortleeft, ook in de liederen, die wij 's Zondags in de kerk zingen. „De soberheid en de arbeidzaamheid van Friedrich Willem I vinden ook hier hun oorsprong. „En zoo is mijn Huis aan de Neder landen en het Huis van Oranje grooten dank verschuldigd. „Aan dit gevoel van dank kan ik slechts uitdrukking geven, door met mijn leven doorvoor in te staandat onze rijken zich in VREDE ontwikkelen kunnen. Wij meenden dat woord van den Kei zer ook in deze dagen van angstige spanning wellicht eenige geruststelling kan geven. Gisteravond zou in 's Bosch een Duitsch aviateur zijn gevallen. De ma chine is in bewaking en de man in arrest gesteld. Boven Brussel zijn verschillende vliegmachines gezien. In Nederland geven zeer vele vrij willigers zich aan. Verschillende Weer- baarheids-vereenigingen, Studentencorp sen enz. hebben hunne diensten aan de regeering aangeboden. wor TODihte. er^bUxn^.Vujjji.40 cenlp.sVuk yj (Juerai-uerfery^bom». De Nederlandsche officieren tei ug uit Albanië DURAZZO, 4 Aug. Stefani meldt, dat de mobilisatie door Nederland de Hollandsche officieren deed besluiten te vertrekken. Het lid der controle-commissie Lamb en Generaal De Veer begaven zich naar Sjiak, om aan de opstandelingen de vrij lating der door hen gevangen gehouden officieren (Majoor Verhulet en Kapitein Reimers) te verzoeken. De opstandelingen bleken in beginsel bereid, doch behielden zich eene beslis sing voor. GEBOREN Johanna Gerarda dochter ven H. M. RAGETLIE en A. C RAGETLIE.van Eyksut. Baardwijkj Aug. 1914. 864 V hi; ji; i 11 i> J i I '2 "'1 -i|< i i 2 Om q A* ■i» Tiwi«iaiim».«iniiniwwMH—«imn BESOIJEN 4 Aug. l>c prijs der boter wae heden op de markt Uoogete prijs 1 1,37. Laagste prijs 1,33. Eieren 41/3 a 3 cent per stuk.

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 2