Tweede Blad. SUNLIGHT >1 'H mm Provinciaal Nieuws. Bekendmaking. 1 NUMMER 63. DONERDDAG 6 AUGUSTUS 1914. 37e JAAARGNG De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Zij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. Duiischland en België. BRUSSEL. De Duitsche Keizer heeft persoonlijk aan Koning Albert geant woord, dat de toekomst en 't lot van Duitschland hem dwingen zijn plan voort te zetten. (In weerwil dus van het dreigen van België en Engeland zal Duitschland door België gaan en zijn neutraliteit schen den.). (Duitschland zal aldus tegenover zich krijgen Rusland, Frankrijk, België en Engeland.) Een later telegram zegt BRUSSEL. De XXe Siecle bericht dat Duitschland aan Bel gië den Oorlog heeft verklaard. Men seint ons Brussel. De Minister van Binnen- landsche Zaken ontving heden bevesti ging dat de Duitsche tioepen bij Hervèe Belgie zijn binnengerukt en de omstre ken bezetten. In eene buitengewone zitting van het parlement sprak de Koning eene rede voering uit welke luide werd toege juicht. De minister-president Brocqueville antwoordde met het besluit „België wordt misschien overvallen maar nooit onderworpen. Maastricht. In de richting Zuidelijk Van Maastricht heeft men den geheelen dag kanongebulder vernomen. De inwoners verkeeren in hevige opwinding. Duitsche vliegers hebben heden nacht drie bommen boven Lunneville (Fr.) geworpen. Er is materieele schade Nederland. De ministerraad besloot tot uitgifte Vjan 25 millioen nieuw papieren geld van een gulden* f 2.50 en 5 gulden, ge garandeerd door den Ned. Staat. Nader meldt men ons uit Delft Hedenmorgen half 12 zijn te Delft ,op de Veemarkt circa 100 paarden van artilleristen en cavalleristen losgebro- >K ken. 2 Kinderen werden omver geloopen, waarvan 1 gedood. Ook een infanterist werd gedood, terwijl van een huzaar het heupbeen werd verbrijzeld, zoodat ook j' deze in levensgevaar verkeert. Verder werden 7 personen meer of minder ernstig gewond. Officieren lieten terstond het terrein afzetten. Men seint ons De Duitschers hebben na beschieting Visée ingenomen. De Belgen hebben eerst de brug over de Maas doen sprin gen, doch de Duitsche genie heeft een nieuwe geslagen. Duitsche huzaren staan bij de Hollandsche grens bij Eysden om te voorkomen dat de Duitsche troepen het Hollandsche grondgebied zouden be treden. Visée is bij de beschieting door de Duitsche troepen zeer beschadigd. Engeland heeft aan Duitschland een ultimatum gesteld, dat Duitschland alsnog de Belgische neutraliteit zal eerbiedigen. Antwoord wordt voor middernacht tegemoet gezien. Engeland heeft aan Duitsch land den Oorlog verklaard. Het gerucht loopt dat de Duitschers onze neutraliteit bij Tilburg hebben ge schonden, doch dit bericht wordt niet bevestigd In Brussel zijn verschillende Duitsche café's vernield. Rusland tegen Rumenië WEENEN, 4 Aug. »Het «Volksblatt» schrijft: Roemeensche reizigers die uit Bessarabië gevlucht waren, berichten, dat de troepen van het geheele militaire district Odessa tegen Roemenie opruk ken. Een massa troepen staan reeds bij Benders (Bender) tegenover Galatz, andere voor Kiechinew in de richting van Jassy. Bij Kilija worden twintig spoorwegtransporten verwacht. Bij Sun klu staat een regiment artillerie. Deze berichten brachten de grootste verbazing in Boekarest. En dit nog te meer, omdat nog eergisteren de tsaar een hartelijk telegram aan den koning van Roemenië zond, waarin hij dezen, bi gelegenheid van het bezoek der officie ren van het 5e Roschior-regiment, de verzekering van zijne onveranderlijke vriendschap geeft. De Roeme^ensche bladen verklaren, dat dit gedrag van Rusland Roemenie dwingt tot het nemen van tegen-maatregelen Inlijving lichtingen 1914. en 1915. Door de Kamer der Staten Generaal zijn wetsontwerpen aangenomen waar door het mogelijk is geworden de lichting 1914 spoedig in dienst te stellen en ook met afschaffing der loting de lichting 1915 in te lijven. Wat de lichting 1915 betreft zullen alle ingeschrevenen onder de wapenen moeten komen met uitzondering van hen die zijn afgekeurd, of die onherroepelijk van den dienst, hetzij voorgoed of tijder lijk zijn vrijgesteld, hetzij wegens broeder dienst of wat dan ook. Servisch- Oostenrijksche vijandelijkheden De St. Jame's Gazette heeft Zaterdag uit Nlsj, via Salonlki, het volgende be richt ontvangen Het Oostenrijksche bombardement van Belgrado, dat tot doel had de forten kazernes en het kruitmagazijn te ver woesten heeft ook nog andere belang rijke schade aangericht. Het gebouw van het Engtïlsche gezantschap, de Ho tels Moscava en Bristol, de bureaux van het ministerie, een kerk, Fransche en Servische bankierskantoren hebben zeer veel te lijden gehad van den hevigen aanval van Oostenrijksche zijde. De Servische artillerie heeft herhaal delijk de Oostenrijksche troepen verhin derd over den Donau te trekken, o schoon toch de Oostenrijksche genie bleef doorgaan met het leggen van bruggen. Ook te Semendria hebben Servische scherpschutters met succes den Oosten rijkers belet over de rivier te trekken Latere pogingen om over den Donau te komen op twee mijlen ten Oosten van Belgrado zijn ook niet gelukt. Vrijdag hebben er telkens vijandelijk heden plaats gehad op de grens van Bosnië, nabij Totsja, waar de Serviërs na een wanhopig gevecht, 100 gesneuvel den en 200 gewonden hadden. Zij heb ben het Oostenrijksche leger ook ernstige verliezen bezorgd. De Serviërs zijn, volgens hun te vo ren gemaakt plan, teruggetrokken en hebben den weg a»an de zuidzijde van de Drina voor de Oostenrijkers vrij ge laten. Deze laatste rukten langzaam voorwaarts. Hetzelfde blad hee-ft Vrijdag uit Bel grado een bericht ontvangen, dat de Oostenrijkers 's nachts: om twee uur een goederentrein hebben gezien, die blijk baar was achtergelaten- De Oostenrijkers hebben met houwitsers snelvuur geschut op den trein gevuurdmaar hij is niet beschadigd. De oorlogscorrespondent van de Si- colo te Nis* meldt d.d. 31 Juli overeen ernstig gevecht tusschen Oostenrijkers en Serviërs aan de Bosnische grens, bij esnitsa. Zijn bericht, als het waar is, setreft de gewichtigste botsing, die tot nog toe in den oorlog tusschen Servië en Oostenrijk heeft plaats gehad. Eenige honderden Serviërs hielden gedurende meer dan vijf uur een paar duizend Oostenrijkers bezig eerst tegen het vallen van den nacht trokken de Serviërs terug, na den vijand gevoelige verliezen te hebben toegebracht. Blijk baar uit vrees voor een hinderlaag, ruk ten de Oostenrijkers niet voorwaarts. Men verwachtte den eersten Augustus een slag bij Waljewo. De gemobiliseerde strijdkrachten van Oostenrijk bestonden op den eersten Augustus, volgens inlichtingen van het Servisch hoofdkwartier te Nisj, uit 150.000 man te Semlin, evenveel Sara- jewo, 100,000 bij Zwarnik aan de Drlne, de grensrivier tusschen Oostenrijk en Servië) en 100,000 voor Mllonawats aan den Donau. PARIJS, 4 Aug- De »Matin< verneemt uit Nlsj, dat drie regimenten Oostenrijksche troepen met zwaar ge schut Servië aanvielen op 2 dezer bij Smederewo, op 40 K.M. van Belgrado. Zij werden met groote verliezen terug geslagen. Gesteund door een flottielje Oosten rijksche riviermonitors beproeven de Oostenrijkers reeds zes dagen lang ver geefs de Save over te steken. LONDEN, 4 Aug. (Spec. Dienst.) De correspondent van de »Dally Telegraph< te Saloniki bevestigt, op grond van amb telijke Sërvische berichten, dat de Oos tenrijkers tot Zondagochtend 1 uur op alle punten der grens teruggeslagen waren en nog geen duimbreed Servisch gebied bezet hebben. De Serviërs zijn daarover opgetogen. Men vermoedt dat Oostenrijk de Servische troepenmacht onderschat heeft. WEENEN, 4 Aug. (Spec. Dienst.) Het bombardement van Belgrado is gisteren hervat. De Burgemeester der gemeente Waal wijk maakt bekend, dat een wet is aan genomen om te voorkomen, dat levens middelen, huishoudelijke artikelen of brandstoffen worden vastgehouden of de prijzen daarvan worden opgedreven. Deze wet geeft de bevoegdheid om in gevallen als hiervoor bedoeld onmid dellijk tot inbeslagname der goederen over te gaan. Om te voorkomen dat de maatrege len, waartoe de Wet de bevoegdheid geeft, worden toegepast, wordt den win keliers dringend aangeraden de prijzen van de meest gangbare artikelen voor de winkelramen aan te plakkeD, zooda nig, dat zij van den openbaren weg af duidelijk zichtbaar zijn. Aan het Politiebureau en ter Secre tarie is voor een ieder gelegenheid de namen op te geven van de winkeliers, die in strijd handelen met de bedoeling der Wet. Worden de klachten gegrond bevonden, dan zullen onmiddellijk de door de Wet aangegeven middelen worden toegepast om ongeoorloofde praktijken tegen te gaan. Waalwijk, 4 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, TH. DE SURMONT DE BAS SMEELE. Waalwijk, 5 Aug. 1914. Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop knnt vinden. 2651 W. B. Zooals onze lezers weten, hebben wij al het mogelijke gedaan om hen zoo goed mogelijk van de gewichtigste ge beurtenissen op de hoogte te houden, door bulletins, aanplakking aan^ons bu reau etc. Ook zijn we degenen die ons schrif telijk of telefonisch om inlichtingen vroe gen zooveel mogelijk van dienst geweest. We hopen met een en ander voort te gaan. Van verschillende zijden werd ons echter de vraag gesteld of het niet mogelijk zou zijn, dat alle telegrammen in bulletin-vorm telkens zouden worden thuis bezorgd. Men begrijpt dat zulks van ons, naast de groote telegramkosten die niet te onderschatten zijn, nieuwe uitgaven aan druk- en bestelkosten zouden vorderen. Wij hebben om aan dit verzoek te voldoen de volgende regeling getroffen, die bij genoegzame deelneming direct wordt doorgevoerd. Wij zullen aan degenen, die zich daarvoor opgeven, 2 a 3 maal daags of zooveel noodig, alle telegrammen en berichten, die ons bereiken, gedrukt bezorgen. Men krijgt dus alles op z'n gemak thuis en behoeft niet telkens naar ons bureau te loopen of te sturen. De prijs hiervoor bedraagt f I.per week bij vooruitbetaling te voldoen en men verbindt zich voor minstens 4 we ken tenzij de oorlogstoestand vroeger ophoude. Met aanplakken aan ons bureau gaan we gewoon door en ook heel belangrijke feiten worden voor onze abonne's alge meen gebulletineerd, als altijd* Hoogachtend, Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Voor plaatsen buiten Waalwijk, Baard wijk en Besoijen is de prijs f 1.25, en wordt toezending van postwissel ver langd. Men kan zich nog steeds opgeven voor een abonnement op deze bulletins. De volgende publicatie zal in de verschillende schoenfabrieken in Waal wijk, Baardwijk en Besoijen worden bekend gemaakt AAN ONS WERKVOLK. Het is U allen genoegzaam bekend welke droevige toestand thans voor ons allen is ingetreden. Tengevolge van den uitgebroken Europeeschen Oorlog, staat alle zaken leven stil. Bestellingen worden niet gedaan, verzendingen vooral naar het Buitenland zijn eenvoudig onmogelijk, betalingen worden opgeschort, aanvoer van grondstoffen heeft opgehouden. Onder deze benarde omstandigheden is het onmogelijk op denzelfden voet te blijven doorwerken en was het onze plicht die maatregelen te nemen die noodig zijn, ook voor het belang van de arbeiders om deze slechte tijden zoo goed mogelijk door te komen. Het is daarom dat wij besloten heb ben voor de week van 10 tot en met 15 Augustus, de volgende regeling te treffen Het personeel dat op week- of dag loon werkt, zal slechts 30 UUR werken tegen het half week- of dagloon. Aan stukwerkers en handwerkers zal slechts de helft van het aantal paren ter be werking gegeven worden van wat zij anders in normale omstandigheden ter bewerking ontvangen. Wij zullen U wel niet behoeven te zeggen, dat het ook ons hard valt dat wij gedwongen zijn tot dezen maatregel over te gaan en wij spreken den vurigen wensch uit dat God geve dat weer spoedig beter tijden mogen aanbreken. Fa. Jos Groenen, Besoijen. Fa. O. A Donkers, Baardwijk. Fa. H. Hartog. Waalwijk. Fa. Timmermans van Turenhout Waalwijk. Fa. A. H. van Schijndel, Fa. E. W. Klijberg-Pernot Fa. Gebr. Pullens, Baardwijk, Fa. Wed. A. van Delft Zonen, Besoijen. Gebr. de Graaff Waalwijk. Joh. C. Spapens Bergmans Eibers Pulles van Gerven A. de Kort Wed. Chr. de Kort G. W. Vrinte J. P. van der Heijden Besoijen. J. van der Zaken G. Blok J. Blok Ant. Blok Jr. A. P. Maijers J. A. van Zeist Jac. Oomens Baardwijk. J. Krol-van Hulten J. van Haren Klerx-van Herpt Klerx-Dekkers H. Greve Leijtens-Schoormans Wed. Joh. Pullens Gebr. van Helvoirt Gebr. van Eijk Gebr. de Kort A. Slaats Waalwijks Belang De algemeene vergadering die Maan dag 10 Aug. zou plaats hebben is tot nadere aankondiging uitgesteld. Raadsvei gadering. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waalwijk op Donderdag 6 Augustus 1914 des namiddags ten 6S/* uur ten Raadhuize. Aan de orde le. Verzoek van A. van Riel om eervol ontslag als gemeente-arbeider. 2e. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der begrooting voor 1914 in verband met mutatiën in het politie-personeel. 3e. Wijziging van het raadsbesluit d.d. 17 November 1913 No. 71 tot het aangaan eener onderhandsche geldlee- ning groot f 13,800.— 4e. Voorstel van Burgemeester et Wethouders tot onde'handsche verhurin' van grasland. 5e. Voordracht voor de benoeming van 2 leden in het College van Zetter: wegers periodieke aftreding van d. heeren J. Timmermans Wz. en J. B Timmermans Bz. 6e. Aanbeveling voor de benoemini van een lid van de Commissie tot werini 1 van Schoolverzuim, vacature A. G Rubbens. 7e. Vaststelling van het primitief ko hier van het H O. voor 1914. Steun-comité. Op initiatief van den Burgemeester zij tegen hedenavond eenige ingezetenen deze gemeente bijeengeroepen teneinde een steun comité op te richten, dat maatregelen zf beramen om in den nood te voorzien va degenen die gedurende het tijdperk van d mobilisatie hulp van noode hebben. Nader mededeelingen zullen binnenkort gedaa worden. Ook iu Besoijen en Baardwyk wo'de pogingen aangewend om tot een steun comité te geraken. Schoenfabricage. Op een paar schoenfabrieken alhie j zijn militaire schoenen in bewerking Tot dusverre zijn de opgedragen kwar turns nog gering. Het ware te hopen di meerdere opdrachten werden verleenc de militairen zouden er mee gebaat zij ten spoedigste goede schoenen te het ben en voor de schoenindustrie hie ter plaatse was het in deze slechte tij den een uitkomst. v 5T a Sri Voorzieningen. Ook in onze gemeente worden vei schillende voorzieningen getroffen. Zo wordt de straatverlichting zooveel mc gelijk beperkt en ook de waterleidin spoort tot spaarzaamheid aan, des nacht is deze afgesloten. Wij vestigen de aandacht op de pi blicaties van den den Burgemeester i dit nummer. Electrische centrale. De aandeelhouders van de N. V. Pre vlnciale Noordbrabantsche Electriciteit: maatschappij hebben tot directeur di< N. V. benoemd prof. G. J. van Swaa te Delft, lid van de gedeputeerde State van Zuid-Holland, den adviseur der pr« vincle in het electrlciteltsvraagstuk. Bedevaartgangers naar Lourdes. Naar wij vernemen is het verblijf d( bedevaart naar Lourdes, waartoe 00 vijf onzer ingezetenen behooren, nc steeds aldaar. Men maakt het uitsteken maar door de mobilisatie en oorlog toestand is 't onmogelijk weg te kome. Het ergste ware, zoo ze midden i de Fransche mobilisatie op reis wart gegaande trein zou allicht ergens zi blijven steken. Men is zoo verstand geweest rustig in Lourdes te blijve waar men nu blijkbaar zijn tijd veil afwacht. De heer Aarts te Dongen is in b> spreking met onzen Minister van Buite landsche Zaken om via onzen gezant Parijs voor de pelgrims de officiee bescherming der Nederlandsche diplom tie te verkrijgen. De Maasbode ontving bericht, dat Den Bosch gisterenmiddag een telegra van pastoor Mutsaers is aangekome meldend, dat de Nederlandschsche b devaart niet uit Lourdes kan vertrekkf omdat er geen machines te krijgen zij De terugreis zou niet voor Woensdï kunnen ondernomen worden. Een nog later te 's Bosch ontvangt telegram meldt, dat de Lourdes-reiz gers niet vóór Zaterdag as. uit Lourd. zouden vertrekken. De betrokken families der bedevaar gangers kunnen dus gerust zijn. i Lourdes zijn ze veilig, en het bestu' der bedevaart zal geen beslissing nemt vóórdat de veiligheid van den bedevaar trein volkomen gewaarborgd is. Ook onze minister van Buitenlandscl Zaken is met den stand der zaken c de hoogte en blijft in deze diligent. De heer W. Kolkman van Gouder; te Dordrecht heeft gisteren aan onze gezant te Parijs, Jhr. de Stuers, telegr. fisch gevraagd, of het hem bekend wa waar de Processie naar Lourdes zie bevond. Jhr. de Stuers heeft den heer Kolkmr hierop telegrafisch geantwoord, dat pelgrims zich nog te Lourdes bevindt en dat hij onderhandelt met de lijn Pari Orléans en de Chemin de fer du Nor over den terugkeer, maar het gevaarli acht op het oogenblik deze reis te oi dernemen en geadviseerd heeft met et der booten van den Rotterdamscht Lloyd terug te keeren. BAARDWIJK. Op 13 Aug. ek. z de verkiezing plaats hebben voor et lid van den gemeenteraad (vacature d< beer B. Schrijnen). Formulieren voor c opgaaf van candidaten zijn ter secretar dagelijksch verkrijgbaar. Vanwege den ongunstigen toestat hebben ziekenfonds, vakvereeniging dergelijke vereenigiogen besloten get conti ibutie meer te innen. De uitkeerii De Echo van het Zuiden. os oo m CO '[Gedeponurd) EWAAR80RGD NVERVAISCHI ZONDER Schadelijke BESTANDDEELEN T. 281 De Oerleg. 9 9T <b pr a a

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5