Nummer 64. Zondag 9 Augustus 1914 37e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Eerste Blad. Gemeenteraadsvergaderingen, DOOMMliTMBUD. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. FEUILLETON. v (32) TWEEDE DEEL. De Echo van hef Zuiden, VVaftlwijlïsclie en Langstraatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele ryk f 0.90. Brieveningezonden stnkkengelden eci., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. Prijs der Advertbntiën 10 cent per regelminimum 6 regelsgroote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contract gesloten. Reclames 15 cent per regel De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Zij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. EWAARBORGO NVERVAISCHT ZONDER Schadelijke BESrANODEElEN GEDEPONEERD; L 281 WAALWIJK. Openbare vergadering op Donderdag 6 Aug. des avonds 63/4 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer Burge meester. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, heet de leden welkom en de Secretaris leest de notulen voor, die ongewijzigd worden vastgesteld. Aan de orde le. Verzoek van A. van Riel om eervol ontslag als gemeente-arbeider. 2e. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der begrooting van 1914 in verband met mutatien in het polltie-personeel. 3e. Wijziging van het raadsbesluit d.d. 17 November 1913 No. 71 tot het aan gaan eener onderhandsche geldleening groot f 13,800, 4e. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verhu ring van grasland. 5e. Voordracht voor de benoeming van 2 leden in het College van Zetters wegens periodieke aftreding van de ïeeren J. Timmermans Wz. en J. B. Timmermans Bz. 6e. Aanbeveling voor de benoeming van een lid van de Commissie tot wering van Schoolverzuim, vacature A. G. Rubbens. 7e. Vaststelling van het primitief ko hier van het H. O. voor 1914. le. De gemeente-arbeider A. van Riel vraagt met ingang van 1 Aug. eervol ontslag uit den dienst der gemeente. Voorzitter. B. en W. stellen voor hem dit ontslag eervol te verleenen. Aangenomen. 2e. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der begrooting voor 1914 in verband met mutatiën in het polltie-personeel. De Voorzitter Aan J. Muskens is op zijn verzoek door den Burgemeester eervol ontslag verleend als agent van politie voor den nachtdienst. Muskens was gelijktijdig verbonden aan den dienst bij de ge meentewerken als arbeider. In de eerste betrekking verdiende hij f275.met f 15.voor kleeding en ongeveer f 30,— voor buitengewone politiediensten (dag dienst) io de laatste ongeveer f 245, alzoo totaal f565. Het combineeren der beide betrek kingen brengt de moeilijkheid mede, dat Van nDE ECHO VAN HET ZUIDEN." Het Testament. Vervolgens, ging Adèle voort, er is toch nog do fortuin, die men verworven heeft..er zijn effecten Gy kunt wel denkon dat, wanneer de zaken niet meer gaan, men eerst eu vooral de effecten aanBpree»t welke gemakkelijk tot geld te maken zijn, om het hoofd te bieden aan de eerste moeilijkheden en gestand te doen aan aangegane verbintenissen. Gy hebt alles te gelde gemaakt? Alles. Zelfs het geld dat gij voor mijn bruidschat op zijde had gelegd Zelis uw bruidschat, ja, arm kind, ik beken u mijne schande In 't alleruiterste oogenblik heb ik daartoe moeten beBlQiten Myne berekeningen, mijne vooruitzichten, lieten mij nog hoop dat ik spoedig weer in 't bezit zon komen van die som. Ongelnkkig..,, op nieuw zijn al mijne berekeningen verkeerd uitgevallen. AlzooAlzoo bezitten wy niets meer stamelde het meisje terneer geslagen. Heelemasl niets meer, arme kleine. Om n die pijnlijke bekentenis te doen, bad ik n verzocht mij dezen avond zelf nog te komen spreken Ik heb alleen geleden, zoolang ik kon, hedennn de ondergang volledig is en mij geen enkele hoop op redding meer over blijft, kan ik n de waarheid niet meer ver borgen honden Ik voel mij overigens zoo vermoeid dat ik het onvoorzichtig zou oordee- len langer er mede te wachten. Adèle, als aan den grond genageld, wist geen woord uit te brengen. de functionnarls aan tweeerlei eischen moet voldoen, nl. zoowel aan die van een politieman, als van den arbeider. Een tweede bezwaar aan deze combinatie bestaat daarin, dat de agent van politie buiten zijne diensturen als zoodanig, bij den reinigingsdienst wordt werkzaam ge steld, hetgeen, naar de ondervinding, op het publiek een minder gewenschte in druk maakt. De agent van politie voor den nachtdienst is ook voortdurend zonder aflossing (behoudens eenige ver lofdagen) voor den nachtdienst bestemd en blijft dus steeds van de normale nachtrust verstoken, wat niet nalaat een ongunstigen invloed op de physieke ge steldheid van den ambtenaar uit te oefenen. Het is daarom zeer moeilijk iemand te vinden die aan de gestelde eischen voldoet. In verband met een en ander wordt het wenschelijk geacht het getal agenten van politie met één te vermeerderen, waardoor wordt verkregen dat de nacht dienst om beurten door het geheele corps wordt waargenomen, terwijl daaren boven nog uitbreiding, zoowel aan den nacht- al9 aan den dagdienst kan worden gegeven, wat inderdaad zeer gewenscht mag heeten. De voorgestelde uitbreiding nu brengt geen belangrijke verhooging der jaar- lijksche uitgaven mede. Immers door A. van Riel wordt ontslag gevraagd als gemeente-arbeider. Peze verdient per week f 6.terwijl zijn werkkracht bij zijn zeer hoogen leeftijd zeer gering is. De in de plaats van Muskens tijdelijk aangestelden werkman met een weekloon van f8.— kan zoowel van Riel, als Muskens vervangen, waardoor f 141. per jaar wordt bespaard op den dienst der gemeentewerken. Dit bedrag, ge voegd bij de f 320.voor den nacht waker, zijnde alzoo f 461.is echter niet voldoende voor een agent van po litie, waarvoor met inbegrip van ver goeding voor uniform een bedrag van f 560,diende te worden uitgetrokken, na één jaar van tijdelijken dienst, met het oog op de verplichte bijdrage voor pensioen, te verhoogen tot f 600, Wij hebben de eer U voor te stellen het gevraagde crediet toe te staan, waarvoor ontwerp-besluit tot wijziging der begrooting voor 1915 hierbij gaat. Goedgekeurd. 3e. Wijziging van het raadsbesluit d.d. 17 November 1913 No. 71 tot het aan gaan eener onderhandsche geldleening groot 13.800. De Voorzitter: Ofschoon reeds bij besluit van 24 December 1913 No. 76 een onderhand sche tijdelijke leening ad f 13.800, werd vastgesteld, was tot heden geen behoefte aan kasgeld. Nu die behoefte om meer dan een reden is ontstaan, is intusschen de rentestandaard gestegen en wordt thans 8 pCt. bedongen, in plaats van 6 pCt., zooals in voornoemd besluit was bepaald. Met bijgaand be sluit wordt het besluit van 24 December 1913 ingetrokken en opnieuw in den zelfden geest vastgesteld, met dien ver stande echter, dat de rente van het ge leende hoogstens 8 pCt. zal bedragen. Timmermans-Verschure. Het is toch zeker niet de bedoeling thans het volle bedrag in eens te leenen. Voorzitter. Neen, alleen nsar gelang de behoefte. Timmermans-Verschure. Ik zou voor- loopig een beetje nemen, nu de rente standaard zoo hoog is. Houben. Natuurlijk alleen maar naar mate de behoefte, alleen het strikt nood zakelijke. Gragtmans. De aanvraag is om de toestemming van den raad te krijgen, indien we het zouden noodig hebben. Timmermans-Verschure. Ik vroeg 't al leen maar omdat ik meende dat alleen voor grootere bedragen ineens een lee ning werd uitgeschreven. Gragtmans. Dit gebeurt onderhands. 4. Voorstel van B. en W. tot onder handsche verhuring van grasland. B. en W. stellen voor het nagras van de Mauritsplaat voor f 140 en van de Lage Zes Morgen onder Ammerzoden voor f 165 onderhands te verhuren. Bij de laatste openbare verpachting hadden de boeren samengespannen en toen heb ik gemeend het te moeten op houden. Wethouder Timmermans heeft 't toen laten schatten en toen hebben we het onderhands gegeven en bracht het f 100 meer op dan bij de verpachting. Aangenomen. 5. Voordracht voor de benoeming van 2 leden in het College van Zetters Ik hoop, ging de heer Moreau voort, dat gij genadig zult zyn voor my od gij, omwille van den welstand dien ik n tot beden verschaft heb, mij de dwalingen en fonten vergeven zult, welke die ramp ons heeft gebracht. Gy hebt mijne vergiffenis niet af te smeeben, murmelde het meisje, gij waart vrij te handelen, zooals gy gedaan hebt. Gij badt nw fortuin zelf vergaard, gy mocht er over beschikken, zonder er iemand rekenschap over verschuldigd te zijn. Ik ben overtuigd, overi gens, dat gij altijd de beslissingen genomen hebt, welke u 't beat voorkwamen. Wat m^ betreft, ik zon niet knnnen ver geten -al wat gij gedaan hebt om my het let en zoo aangenaam mogelijk te maken en ik aal al doen wat van mij afhangen zal om de wreede beproeving te verzachten welke nwelke ons treft. Dank, lief kind, uwe wijze bonding zou my eene kostbare aanmoediging zynzoo ik nog moed kon vattenDoch ik ben na tot niets meer goed, myn leven is geëindigd. Neen, neen. ik wil niet dat gy zoo spreekt. Ik ben er nog, ik zal n helpen, wy znllen het noodlot overwinnen Gy znlt zien ik heb een ideemorgen zullen wy dat nader onder zoeken dezen avond zyt gy te vermoeid. Ik ga thans naar mijne kamer en gy gaat u ook ter ruste begeven. Nu gij mij uw geheim hebt toevertrouwd, ben ik zeker dat gij rustig slapen zult. Eu morgen zult gij gereed zijn om u opnieuw aan 't werk te zetten, om den strijd weer aan te binden, om de zegepraal te behalen. Uw leven geëindigd U gewonnen geven.' Komaan Zou dat uwer waardig zyn Kom, kom, vader Goeden nacht Zonder het antwoord af te wachten, om helsde Adèle nog eens teeder haren vader en keerde naar hare kamer weder. In weerwil van het optimisme dat zij had voorgewend, was het meisje te bekommerd om te knnnen slapen. Zij bleef heel den nacht liggen, zonder een oog dicht te doen. Eerst tegen den morgen dommelde zij wat in- Om zeven uur toen ternauwernood de dag aan de lucht was werd ay door een geklop wegens de periodieke aftreding van de heeren J. Timmermans Wz. en J. B, Timmermans Bz. Voorzitter. Wij moeten een voordracht maken van twee personen voor elke va cature. De heer J. L. Timmermans Bz. heeft wegens hoogen ouderdom ontslag genomen. Ged. Staten dringen er bij den raad op aan, om bij eene eventu- eele vacature een bouwkundige in de commissie te benoemen. le vacatureAftredend J. Timmer mans Wz. le candidaat met algemeene stemmen J. Timmermans Wz. 2e candidaat met algemeene stemmen op een na P. W. H, Verwlel. 2e vacature :J. Timmermans-v. Turen- hout, die niet meer in aanmerking wenscht te komen. De Voorzitter deelt mede dat Ged. Staten met het oog op schattingen aan bevelen een bouwkundige in 't college van zetters te kiezen. Houben. Ged. Staten dringen op een bouwkundige aan ter bepaling der huur waarde, deze behoeft geen lid van dat college te zijn het college van zetters can altijd een deskundige buiten zich om benoemen voor eventueele schattin gen. Men moet weten dat dit college het volgend jaar een gewichtige taak krijgt, nl. de bepaling der aanslagen in de in komstenbelasting. Timmermans-Verschure. Als 't alleen zou zijn dat een bouwkundige gewenscht is voor schatting der huurwaarde, dan zou 't veel beter zijn iemand anders te benoemen, daar deze leden werk genoeg hebben en zullen krijgen van groot ge wicht. En een deskundige kunnen zij buiten het college benoemen, de leden zelf hebben werk genoeg. De Voorzitter leest het schrijven van Ged. Staten voor, waaruit blijkt dat zij een deskundige gewenscht achten om dat hij als lid kan schatten voor grond en personeele belasting. Ged. Staten hebben mij opgedragen dit den raad mede te deelen, dus moet ik dat doen en de keus blijft natuurlijk vrij. De heer HoubeD leest het desbetref fende wetsartikel voor, waaruit blijkt dat een deskundige buiten de commissie op hare dear gewekt. Wi9 daar vroeg zy op schrikkend. Ik Den 't mejaffronw. Ah gij, Mariette. Gy hadt mij wel mogen laten slapen Ik ben zoo laat naar bed gegaan De kamenier was binnengetreden en bleef aan het bed harer meeateres staan. Zij zag er verlegen uit, wiet niet boe aan te vangen met betgeen zij te zeggen bad, Eindelyk stamelde zy Mejzflrouw moet my verontschuldigen, ik meende dat het myn plicht waB u terstond te verwittigen daar er baast bij was Wat wil dat zeggen Wel ja. mejuffrouw, toen Simon daar straks in de kamer van mynheer gekomen is heeft hy mijnheer nog in zijn zetel zien zitten mijn beer scheeD te slapen Simon beeft bem aangesproken heeft hem willen wakker schud den mijnheer verroerde niet Adèle was reeds uit het bed gesprongen, bad een kleedingstnk aangetrokken en was naar de kamer van Moreau geyld. Op hetzelfde oogenblik trad een doctor, die bet huis bewoonde en dien de keukenmeid waB gaan roepen, het vertrek binnen. Terwijl Adèle naast den zetel knielde, waarin haar vader beweegloos neergezegen was, ging de doctor tot een spoedig onderzoek over.. Na een minuut hield hij daar mede op, staarde het meisje met uitdrukking van ontroerd medelijden aan en murmelde 't Is gedaaD. er i9 niets meer aan te doen. De Heer Moreau is gestorven aan een stilstand van het hart. 't Is ai wat ik zeggen kan, vermits ik niets afweet van de verdere oorzaken, die oor zaak van dezen ailoop kunnen zijn. Adèle greep de ijskoude hand haars vader6, drukte ze aan hare lippen en barstte in tranen los. II Na eenige dagen overpeinzing, begon Angèle de papieren van haren vader te onderzoeken en toen bleek helaas, dat hij niets overdreven had toen hij haar bekend had volkomen geruïneerd te zijn. Zijne rekeningen waren dienaangaande volmaakt duidelijk. Zij stelde zorgvuldig onderzoek in, in de bank- en commissiehuizen, waarmede de heer Moreau in betrekking was geweest. Doch ner gens vond men het minste crediet op zijne reke- ningen, integendeel wel nog kleine achterstal ligheden. Bij den wieselagent, bij den notaris, op het Crédiet Lyonnais waar hij eene loopende reke ning bezat, niets!., noch effecten, nocbiondsen, buiten in dit laatste bankhuis, eenige honderden franks, voortkomende van een laatsten verkoop van obligaties. Geen beschikbaar geld bezittende, moest Angèle juweelen verkoopen om de ont zaglijke kosten te betalen waarmede zij over stelpt werd. Zij begreep overigens ter6tor d, dat zij ten spoedigste hare huishouding moest inkrimpen en het personeel wegzenden, die kosten meebrachten die niet meer te dekken vielen met hare inkomsten. Zij zond dus al de dienstboden, heen. verkocht het meubilair en was al heel gelukkig het appartement dat zij betrok te kunnen voort- verhuren. En toen zij alles verkocht, alles ge— likwideerd, al de schulden betaald had, bleef haar nog slechts een doel overnaar Férolle te vertrekken eD daar in de volledigste afzondering te gaan leven. La Férolle, dt-cht zij, is al wat mij overblijft, en 't is weinig, daar de hoeve maar verhuurd ia voor 3000 frank. Daar zal ik het wel aan leggen om met die som rond te komen... Een jor meisje zal mij voldoende zijn, ik zal noch paar noch rijtuig houden en niemand ontvangen. Adèle Moreau, vroeger ioo fier op bare fortuin zou gelukkig het geld door de vensters te wer- Een, aldus hare eerzucht zien inkrimpen tot de ekrompenheid toe, was een vreemdsoortig en Dieuw schouwspel. Dit zoo nederig ideaal zou het meisjeevenwel nog niet eens bereikeD. Een nieuwe ontgoocheling stond haar te wach ten bij hare aankomst in Beriy. Vijf weken waren verloopen sinds de dood van heer Moreau toen Adèle op La Férolle kwam. Geen enkele dienstbode vergezelde haar. Zij hoopte in de streek een meisje te vinden, dat zy zelf zou opleiden en niet veel vergen zon. In afwachting vroeg zij aan de dochter der pachteres by haar te komen Blapen en wat behulpzaam te zyn in het grof werk. Die vraag was niet by zonder welkom bij de pachtereB. Nochtans daar de freule in zoo groote verlegenheid verkeerde, stond zij dit eindelyk toch toe. Twee dagen nadien bood Mr SoBthène Bois- sonnet zich op het kasteeltje aan. Adèle had hem haren terugkeer aangekondigd,en hem ver- z^cht om een onderhoud. De notariz van La Jonchére, inderdaad, was heel goed op de hoogte van de zaken die heer Morean verhandeld had in de streek, sinds hy daar woonde. Ztjne raadgevingen konden dus voor het meisje bijzonder nuttig zijn. Adèle zette zeer vrijmoedig den benarden toestand uiteen, waarin de dood haars vaders haar liet, en legde den notaris hare toekomst plannen bloot haar plan op La Férolle te blyven met de drie duizend frank pacht. Voor eenig antwoord bief Mr Boissonnet oogen en armen ten hemel. Maar weet gij dan niets stamelde hij eindelijk. Wat nog sprak zij ontsteld. Weet gij dan niet dat op La Férolle eene hypotheek drukt van vijftig duizend frank, waarvan de intresten aan vier ten hon derd gerekend reedB eene som van twee dui zend frank vertegenwoordigen Wel neen, ik wiBt 't niet.. Mijn God Wat zal er van mij worden Niet meer ge noeg om in mijn levensonderhoud te voorzien. Het is zeker, murmelde de notaris op meewarigen toon, dat, met duizend frank rente per jaar men niet veel lekkernijen zal te eten hebben. Wat gedaan Vyftig duizend frank! over die leening heeft mijn vader mij nooit een woord gerept. Eerst zal hy u dat, gelyk al het overige verborgen hebben om u niet te verontrusten, merkte heer Boissonet op dan, op 't laatste oogenblik, zal hij vergeten hebben er u over te spreken. Arme vader, wat moet by in t midden van al die beslommeringen geleden hebben, prevelde het meisje. Mynheer Moreau waB gewoon in den stryd te leven gedurende gansch zyn leven beeft hy blootgestaan aan de verraesingtn welke alle speculatie meebrengt.. Hij leed dos niet zooals anderen zouden geleden hebben bij de zelfde moeilijkheden. De hoop op de keering der kans houdt de speculeerderB recht. (Word vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 1