lil 1 ft M 0 1 p: v Up V' if ft s.! r r r V. Duitschers om proviand roepen. Ze sprak Duitsch tot hen en dadelijk werd zij op gevorderd, tusschen 2 soldaten mee te gaan om den weg naar de Maas te wij zen, terwijl ze met een revolver bedreigd werd zoo ze niet de waarheid zei. Toen moest ze naar de winkels om proviand voor hen te halen, eindelijk werd ze met haar echtgenoot en kinderen met de handen in de hoogte op hun vrrzoek onder escorte over de grenzen g«?et. Hoe de familie hier ter stede asakwam laat zich begrijpen. Wij lezen ergens Zijn wij in dit geval als neutrale mo gendheid verplicht den Engelschen sche pen den toegang langs de Schelde te beletten Het schijnt van niet. De Tweede Vredesconferentie heeft namelijk bepaald, dat de bloote door vaart door territariale wateren geen schending der onzijdigheid kan genoemd worden. In ieder geval schijnt er voor ons land geenerlel reden aanwezig om Engeland te beletten zijn plicht te vervullen door, als waarborger van Belgie's neutraliteit België ter hulp te komen nu Duitsch- laod deze neutraliteit geschonden heeft. Mogelijk is nu, dat Duitschland in deze passieve houding onzerzijds een schending der neutraliteit zou zien en ons deswege den oorlog aandoen. Het is echter nauwelijks aan te ne men, dat Engeland de Schelde zal op varen en, zoo dit al geschiedt, dat Duitschland ons den oorlog zal verkla ren, indien we dit toelieten. Duitschland zal er zich wel voor wachten zich nog een vijand meer op den hals te halen. Zou het dit toch doen. dan gelooven we dat groote en ongedachte verrassin gen voor de deur 9taan, waarvan de Duitschers nooit zullen gedroomd heb ben. Een tweede mogelijkheid is, dat En geland, om Duitschland van allen toe voer af te sluiten, onze havens zou blok- keeren. Deze mogelijkheid kan echter vrij een voudig voorkomen worden door een ver bod van uitvoer van Levensmiddelen, steenkolen, enz. onzerzijds, een verbod, dat ten deele reeds gegeven is. Alles samengenomen schijnt het, dat. wij den dans zullen kunnen ontspringen. Nu echter ook Engeland met zijn reu- zenvloot en zijn enorme hulpmiddelen zich in den strijd gaat mengen, terwijl Italië zich neutraal heeft verklaard zal er voor Duitschland een zware wijs op gaan. Hamburg en Bremen zullen al spoedig afgesloten worden en mogelijk zal de Engelsche vloot zelfs de Oostzee bin nendringen om een eventueel Duitsch plan tot landing in Rusland onmogelijk te maken. Een bliksemsnel optreden der Engelsche vloot is in ieder geval te voorzien, en mogelijk zullen nog deze week de Noord en Oostzee rood worden gekleurd van het bloed en weergalmen van het ge donder der kanonnen. Vreeselijke ge beurtenissen bereiden zich voor. Weldra zal Europa in vuur en vlam staan. Intusschen brengt de schending der Belgische neutraliteit door Duitschland ook de Nederlandsche neutraliteit in gevaar. Duitschland beeft tot dusver onze onzijdigheid nauwgezet eeibiedigd. Bij Visé moet het zelfs opgevallen zijn, hoe zorgvuldig de Duitschers vermeden de Nederlandsche grenzen te overschrij den. Maar nu de Belgische neutraliteit ge schonden is, bestaat er kans, dat Enge land een landiogscorps naar Antwerpen zal zenden, om de Belgen ter hulp te schieten. Het meest waarschijnlijk is, dat zulks via Ostende zal gebeurenmaar het is ook mogelijk dat het over de Schelde zal geprobeerd worden. MAASTRICHT, 7 Aug. Luik heeft nog niet gecapituleerd, want het Belgen- volk biedt bovenmenschelijken tegen stand. Zoo waren gisteravond twee duizend man Dultsche troepen tot aan de Fabrique National te Herstal door gedrongen. Zij werden er door een verschrikkelijk geweervuur ontvangen. Ieder huis, zelfs de kleine mijnwerkers woningen waren in versterkingen her schapen. Barricaden werden opgeworpen, kinderen en vrouwen sleepten ammunitie aan. Tot den laatsten man, tot de laatste vrouw in de nauwe straatjes buiten gevecht was gesteld, duurde de gewapen de tegenstand voort. Daarmee was het nog niet gewonnen. De Dultsche infanteristen gingen in tirailleursgevecht verder,elk soldaat vocht op eigen gelegenheid, achter struiken en greppels werd dekktng gezocht, doch veel dekking was er niet, wijl alles wat daartoe gelegenheid bood, tevoren was afgebroken of afgebrand. Het belegeren van ieder der huizen was ondoenlijk, zoodat verzamelen werd geblazen en de reeds sterke gedecimeer de Dultsche legerafdeeling terugtrok in de richting van Vivegnis. Eén oogenbllk kregen de inwoners van het mijnwerkersdorp den indruk, dat de vijand zou aftrekken. Tot andermaal trompetgeschal weerklonk, het signaal „Te paard4 voor de afgestegen uhlanen bestemd. De infanterie werd iu verdub belde rotten geformeerd, en andermaal het bevel tot den stormaanval gegeven. Als een wervelwind kwamen de uhlanen opzetten, de sabels blinkend in het maanlicht, dat van achter de met on weerswolken bezwangerde lucht uit straalde. In het dorp het geschreeuw en gejoel van vrouwen en kinderen. Vooral de vrouwen namen levendig aan het ernstig gebeuren deel. Het aanstormen der dappere uhlanen was verschrikkelijk, maar vreeselijker nog de tegenstand van de in een verzame ling helsche furies herschapen bevolking. De eerste linie van het Dultsche paar den volk werd weggemaaid. De ruiters verspreidden zich onder het gevecht en staken alles wat werd ontmoet overhoop vrouwen, grijsaards, kiuderen, want er waren geen non-combattanten. Meer de kom der gemeente genaderd, op den voet gevolgd door de verbitterde manschap pen der infanterie, meenden de ruiters het reeds te hebben gewonnen. Toen werd hun een ontvangst bereid, zóó warm, dat slechts een klein gedeelte het heeft kunnen navertellen. Uit de huizen werd gevuurd, vrouwen en kinde- red goten kokende olie op de aanvallers. Het werd zoo verschrikkelijk, dat de Duitschers genoodzaakt waren terug te trekken, na ruim de helft van hunne le gerafdeeling te hebben verloren. De ver liezen van de bewoners van Herstal, de vernieling aangericht, 't was alles zeer groot. Maar nog altijd waait de Belgische driekleur van de Fabrique National te Herstal. Het Journal de Bruxelles heeft een bericht van gisterenmiddag vijf uur uit Luik behelzende dat de Dultsche troepen Luik met buitengewone heftigheid had den aangevallen. Op dat oogenblik waren echter alle forten nog onaangetast. De koepelforten en betonwerken boden weerstand aan den hagel van granaten van groot kaliber die er op neerdaalde. Er was toen nog geen enkele Duitscher te Luik. Wel waren er kleine groepen de stad binnengedrongen, maar zij waren afgemaakt. a De aanslag op generaal Leman werd 's ochtends om half drie beproefd. Duit schers uit de stad die hun uniform hadden aangetrokken volgens andere berichten waren het uhlanenkwamen vóo'r het huis waar de generaal was, juist op het oogenblik dat hij zijn staf naar een andere plaats wilde overbren gen. De bewoners hielden de Duitschers bij vergissiog voor Engelschen en be gonnen hen toe te juichen. Maar toen een officier van den staf merkte dat hij met vijanden te doen had, sloeg hij alarm, geweren en revolvers werden dadelijk afgeschoten en de generaal ontkwam aan den aanslag. Ongelukkig, zegt het Journal de Bruxelles, leden wij eenige verliezen. Majoor Marchand, leeraar aan de mili taire school, sneuvelde o. a. MAASTRICHT, 6 Ang. De correspondent van de Msb. seintDe Duitschers zijn er eindelijk in geslaagd om ten Noordèn van Vieé een zware ponton-brug *e leggen, sterk genoeg om zelfs het zwaartrte geschut te kunnen dragen. Oyer deze brag trekken de Duitschers nn met cavalerie en veldartillerie op Luik aan. Alle troepen trekken op Luik aauomdit te bezetteD. Achter Berneau hebben hedenmorgeo tal rijke schermutselingen plaats gehad. De we gen zijn met dooden bedekt. De auto's van onze ambulance, die tot dusverre de gewonden naar hier vervoerden, mogen niet meer over de grens. Heden had Luik gecappituleerd. Maar toen 2 regimenten Duitschers de etid binnenge trokken waren, werden de poorten plotseling gesloten, en begon men uit de vensters en van de daken de regimenten te beschieten. De Duitschers stelden zich te weer, doch moesten voor de overmacht wijken eu wer den allen ia de pan gehakt. De Duitschers zijn woedend over deze verraderlijke daad en belegeren nu opnieuw de stad om haar te vernielen. Naar men zegt, zyu eenige forten reeds ingenomen. De Duitsche officieren kunnen hun sol daten nauwelijks meer in bedwaug houden. De Engelschen ontschepen troepen in België. Enkele berichten uit Belgische bladeö, voor welker juistheid wij uit den aard der zaak niet kunnen instaan, volgen hier Een officieel telegram, dd. Woensdagmid dag half een, uit Zeebrugge meldt vol gens de Etoile Beige dat eeD Engelsche vloot voor Zeebrugge ligt. De Nieuwe Gazet schrijft: Woensdag zijn op verschillende plaatsen Engelsche troepen in België geland. Tusschen half twee en 2 uren is generaal French, van het Engelsche leger, na zich op de bureelen van den staf begeven te heb ben, van het station du Luxembourg te Brussel naar een onbekende bestemming veitrokken, Lch werd hartstochtelijk toe- geroe pen. De burgewacht, dio wegen en bruggen bewaakt, heeft de militaire eer bewezen. De „Indépendance" meldt uit zekere Generaal Fr^ch werd hartstocht) gejuicht. Er «Leve Engeland' bron te weten, dat Schotsche regimenten gisteren op een bepaald punt van de Belgische kust, welke het blad niet wil aangeven, geland zijn. Enkele officieren van den Engelschen generalen staf waren te Brussel gisteren aangekomen, o.m. generaal French, die reeds lang als de opperbevelhebber van het Engelsch ex peditie-corps werd aangewezen. Na een bezoek gebracht te hebben op de bureau van den Belgischen generalen staf, ver trok de generaal met een extra-trein naar een niet aangegeven plaats, geest driftig door de bevolking toegejuicht. Zoo wordt België langzaam aan door de legerdrommen overstroomd van drie groote mogendheden, die misschien he vreedzame land tot tooneel zullen maken van het eerste gruwzame bedrijf van het tragische oorlogsdrama. Koning Albert opperbevelhebber over het Fransch'Belgische leger. Te Leuven. De Soir deelt meeKrachtens het tractaat, heden gesloten tusschen de Belgische regeering en de regeering van de republiek, zal koning Albert het be vel voeren als generalissimus over de Fransch-Belgische troepen, met den Franschen en den Be gischen staf als staf. Om half drie is de Koning van Brussel naar Leuven vertrokken, op zijn door tocht begroet door de geestdriftige toe juichingen van een vaderlandslievende menigte. Gisterenochtend werd in België amb telijk bekend gemaakt, dat drie divisies FranSchen tegen de Duitschers in België oprukten. Het ooi logsplan van Duitschland. In Engelsche bladen vinden wij be schouwingen over de plannen vaq Duitschland. Zij komen vrijwel op het zelfde neer, n. 1. dat Duitschland het overwegende deel van zijn leger naar Frankrijk zal zenden om te trachten dat te verpletteren, vóór Rusland klaar is. Herhaaldelijk is reeds gewezen op de langzaamheid der Russische mobilisatie. In Fransche militaire kringen erkent men die als een groot nadeel en zegt dat eerst twintig dagen na het bevel tot algemeene mobilisatie ongeveer vier legerkorpsen, die hun basis te Wilna hebben, gereed kunnen zijn voor een inval in Ocst-Pruisen. Na dertig dagen kunnen dan aog vijf corpsen, die van Warschau gereed zijn. Dat is nog een gunstige schattinger zijn andere eveneens van deskundig» zijde die spreken van twee maanden. Daaruit volgt dat Frankrijk in de eer ste maand niet veel aan zijn bondgenoot zal hebben en dat de Duitschers er daarom alles op zetten, het Fransche leger binnen den kortst mogelijken tijd tot een treffen te dwingen. Vandaar dat zij om het militaire voordeel, de politieke fout hebben begaan, België's onzijdigheid te schenden en dat de leeuwenmoed, waarmede de Belgen die verdedigen en kostbaren tijd voor de Duitschers ver loren doen gaan, zoo'n leelijke tegenslag voor hen is. Als Duitschland er niet in slaagt, Frankrijk in het begin van den oorlog zware nederlagen toe te brengen, heeft het den strijd verloren, zegt de militaire médewerker van de Manchester Guardian. LONDEN. De Londensche bladen melden, dat de regeering heeft beslo ten een expeditieleger naar het vaste land van Europa te zenden. WASHINGTON. Bij de regeering is bericht ontvangen, dat het Duit sche gezantschapsgebouw te St. Peters burg is vernield. Er werden verscheidene personen ge dood. LONDEN. Lord Kitchener is be noemd tot Minister van Oorlog. NEW-YORK. Engelsche oorlogssche pen hebben de Duitsche atlantische kabel bij de Azoren doorgesneden. LONDEN. Een hevig kanongebulder is gehoord aan de kust van Maine. MAASTRICHT. Bij het Roode Kruis te Maastricht is een telegram ingeko men dat Generaal Rost van Tonningen heeft bevolen, dat geen Nederlandsch automobiel meer naar het buitenland mag worden gezonden. Ook verbieden de Duitschers de auto's van het Roode Kruis de gren zen te overschrijden. Te Maastricht zijn ongeveer 60 ge wonden aangekomen, waarvan er 4 zijn overleden, nl. 3 Duitschers en 1 Belg. Voortdurend trekken bij Visée ver sterkingstroepen over de Maas. De Prins is hedenmiddag per auto van den Haag naar Maastricht ver trokken om zich aldaar van de werk zaamheden van het Roode Kruis op de hoogte te stellen. De le en 2e Kamer hebben zon der hoofdelijke stemming aangenomen de wetsontwerpen tot het verleenen van volledige amnestie aan deserteurs en tot uitgifte van zilverbons. LONDEN 6 AUG. Onder de talrijke buitmakingen van heden bevinden zich de Duitsche schepen Kroonprinsessin Cecile van de Hamburg—Amerikalijn en de Prins Adalbert, die te Palmouth ge nomen zijn. De kolenuitvoer uit Cardiff naar Eu ropa is verboden, behalve naar Frank rijk, Rusland, Spanje en Portugal. BRUSSEL. Het 7e Regiment Duit schers is bij Luik teruggeslagen met achterlating van 800 dooden. De Belgen slaagden er in 14 kanonnen buit te maken. Het Zeppelin-luchtschip is door de kogels der Belgen vernield. In de stad Brussel zoowel als in de provincie zijn een groot aantal spion gearresteerd. Zij waren bezig met het aan leggen van draadlooze telegrafie. MAASTRICHT. Bij Luik wordt voortdurend geschoten. In den loop van gisteren werden 2 Duitsche regimenten beschoten, met gevolg dat de helft sneuvelde. Een geweldige vuurgloed is waar te nemen. Luik is nog niet ingenomen. In Venlo zijn 1500 Duitsche vluchtelingen uit België aangekomen. WEENEN. Aan verschillende spaar banken zijn de stortingen grooter dan de uitbetalingen, wat wijst op een volko men gerustheid der bewaargevers. Het disconto aan de Oostenrijk-Hon- gaarsche Bank is normaal. NEW YORK. Schepen van de White- Starline zijn te Halifax binnengeloopen, omdat ze niet naar Engeland durven te- rugkeeren. LONDEN. Het parlement keurde goed een oorlogscrediet uit te trekken van 100 millioen pond. LONDEN. Minster Asquith heeft he den namens Minister van Oorlog Lord Kitchener een legeruitbreiding gevraagd van een '/2 millioen manschappen. Dit voorstel werd met toejuiching aangeno men. KOPENHAGEN. Prins Aage van Denemarken die op de terugreis van Italië was, is aan de Duitsche grens als spion aangehouden. Hij is echter weer vrij gelaten en heeft via Engeland over Frankrijk zijn reis voortgezet. MAASTRICHT. Gisterenavond is hier binnen gekomen de 19-jarige Duit sche graaf Armin zoon van een der opper bevelhebbers. Hij was zwaar gewond en stierf na eenige uren. Het bericht dat Duitschland aan Italië een ultimatum gesteld heeft wordt tegengesproken. LONDEN. Minister Asquith heeft gis teren in het parlement medegedeeld, dat Duitschland aan Engeland voorstel len heeft gedaan onzijdig te blijven. Engeland zou daarvoor als belooning ontvangen de Fransche koloniën en België. WEENEN. De Wiener Zeitung be richt de officieele oorlogsverklaring van Oostenrijk-Hongarije aan Rusland. BERLIJN. DeKölnische Zeitung meldt dat het Zeppelinluchtschip, dat in Bel gië belangrijke krijgsverrichtingen deed, is teruggekeerd. Het luchtschip heeft 12 bommen in de stad Luik geworpen, waardoor deze op verschillende plaat sen in brand geraakte. Men seint ons hedennacht, welk be richt we onder voorbehoud mededeelen Duitschland heeft een wapenstilstand van 24 uur aan België aangevraagd. 25000 Duitschers zijn buiten gevecht gesteld. De Krijgsraden en de Spionnage. BRUSSEL, 7 AUG. De minister van oorlog seinde aan den militairen gou verneur, dat het militair strafwetboek in het vervolg in al zijn gestrengheid moet worden toegepast in gevallen van spi onnage. De Krijgsraden houden permanent zitting. Minister Churchill over compact-mijnen. LONDEN, 7 Augs. Minister Churchill sprak in het Lagerhuis over het vergaan der „Amphion" en verklaarde dat het her en der ronddrijven van compact-mijnen in de zeeën waardoor neutrale koop vaardijschepen ten onder zouden kunnen gaan, een oorlogsgebruik was, dat de volle aandacht van alle natiën der we reld verdient. (Toejuichingen) Zulke incidenten kunnen de admiraliteit niet uit het veld slaan of verontrusten. Men voorziet de eerste tijden geen groote slagen, wel gevechten aan de Maaslinie en aan de grenzen. De legers van Duitschland en Frankrijk moeten eerst geconcentreerd zijn. De mobilisatie kost tijd, maar de concentratie veel meer. De reusachtige troepenmassa's met de vele treinen zijn zoo maar niet in een paar dagen te vervoeren, en vóór die machten bijeen zijn vallen er geen groote klappen. Een zeer sterke Fransche leger macht is volgens de Nieuwe Gazet, te Leuven aangekomen en begeeft zich dadelijk op weg naar Luik. De burgemeester van Roermond heeft, naar de N. Venl. Ct. meldt, van den Rijkstuinbouwleeraar de mededee- ling ontvangen, dat er goede hoop be staat, dat zoodra Duitschland met zijn mobilisatie gereed is, binnenkort de Duitsche grenzen weer voor den invoer van groenten zullen worden geopend. Paarden uit den strijd bij Visé, te Maastricht opgevangen, zijn naar Breda overgebracht. Zij waren nog van zadels voorzien, waaraan de vlijmscherpe sa bels nog hingen, ook waarop de sol- datenmuts met zakboekjes van den voormaligen berijder zich bevonden. MAASTRICHT, 6 Augustus. Zoojuist zijn ongeveer 20 Duitschers, die bij Montenakes de grens overschreden ont wapend en Maastricht binnengebracht. Ook kwamen in den namiddag eerst 3, daarna nog 5 gewonde Duitschers hier binnen. LONDEN. In Duitschland heeft men tot het laatst toe geloofd dat de Engel schen onzijdig zouden blijven. De hou ding van Engeland heeft te Berlijn al gemeene verslagenheid gewekt, die nog verhoogd wordt door het bericht dat de Russen Eydtkuhnen hebben bezet, want tot dusverre waren de Duitschers be duchtervoor de Franschen dan voordè Russen. Nederland en de Oorlog. PARIJS, 6 Aug. Er heerscht hier groote geestdrift tengevolge van de berichten uit België, meldende dat de Luikenaars hun stad nog steeds zoo heldhaftig ver dedigen tegen de voortdurend meer on weerstaanbaar aandringende Duitschers. Men is er hier van overtuigd, dat, zoo het Duitsche leger er in zou slagen zich van Luik meester te maken het doel der verdediging niettemin zou bereikt zijn, aangezien de Duitschers bij de operaties zes en dertig uren vertraging hebben ondervonden tengevolge van den hardnekkigen tegenstand der als leeuwen vechtende Belgen. De taak van het Belgische leger be staat hierin, dat het een opmarsch der Duitschers zooveel mogelijk moet ver tragen. In een avond-editie van de „Matin" wordt met groote vreugde en voldoening melding gemaakt van de Hollandsche maatregelen, strekkende om een deel van Holland onder water te zetten met het oog op een mogelijk binnendringen der Duitschers op Nederlandsch grond gebied. Hetzelfde blad zegt, dat Engeland be reid is tot een gemeenschappelijke actie teneinde de onafhankelijkheid van Hol land en Noorwegen, zoo deze mocht bedreigd worden te beschermen. De Engelsche regeering heeft in dien zin aan de Nederlandsche en Noorsche regeeringen telegrafische mededeelingen gedaan. De correspondent van de N. R. Ct. seint uit Parijs: De Petit Parisien schreef vanochtend „Als de onzijdigheid van Nederland ware geschonden, zouden de Nederlan ders niet minder moed hebben getoond dan hun Belgische buren." Vandaag is mij herhaaldelijk gevraagd „wat zou uw land doen, als Duitschland de onzijdigheid van Nederland mocht schenden Ik heb geantwoord er niet aan te twijfelen, dat wij ons met alle kracht zouden verdedigen. Onze geschiedenis is één lange strijd voor onafhankelijk heid en wij zullen die geschiedenis stel lig trouw blijven en vastbesloten vech ten om ons onafhankelijk volksbestaan en ons grondgebied ongerept te hand haven. ROME. De Italianen hebben de Duitsche stoomboot Bayern, die 1000 ton amunitie aan boord had genoodzaakt Napels te verlaten. De lading werd op de Duitsche vrachtboot Marsaio over geladen, die met onbekende bestemming vertrok. Aan het Handelsblad werd geseind dat de Duitsche landstorm is opgeroepen. Alle mannen tot 45 jaar moeten onder de wapenen komen. Uit Londen wordt aan de „Tele graaf" geseind Ik verneem zooeven dat Engeland een expeditie-leger van 140.000 man naar 't vasteland zal zenden. De Engelsche admiraliteit deelt mede, dat de Engelsche vloot slaags is met de Duitsche vloot in de Noordzee bij Doggersbank. De Duitsche vloot trekt zich terug op de Ned. kust. De Britsche kruiser Amphion is vol gens officieele mededeeling op een mijn gestooten en gezonken. Een officier en 130 man zijn verdron ken, terwijl 16 officieren en 150 man gered zijn. PARIJS. Geseind wordt dat Servië alleOostenrijksche aanvallen afslaat. Een regiment werd geheel gedecimeerd. LONDEN. De Standaard publiceert onder zeer strenge reserve een bericht, dat zij uit vertrouwbare bron verneemt, dat de Duitsche kroonprins ernstig is verwond door een onbekend persoon. 1.1 11 3 ti:[ i i :'l i 1 (i 11; y 11 1 •4i[ 1 V I t st I 1 1 -i I ih U1 utuwtu»

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 6