Houtenpen- machine. Provinciaal Nieuws. Burgerlijken Stand. Telegrammen van lieden. Handelsberichten, Aan de A bonne's op onze bulletins NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Te huur gevraagd PARIJS. Belgrado biedt nog steeds weerstand. 2 compagnieën der Oosten rijkers werden teruggeslagen en in de pangehakt. BRUSSEL. Officieele inlichtingen melden dat het gevecht om Luik heden nacht zeer heftig is geweest. De macht der Duitschers was viermaal grooter dan die der Belgen. Hier en daar moesten zij wijken, maar Luik is niet genomen. Alles in den om trek is verwoest en plat gebrand. De Belgen waren zeer moedig. BRUSSEL. Gisteren zijn aan 't station Nord de eerste gewonden aangekomen, en verder 100 krijgsgevangen Duitschers, die opgesloten worden, wijl ze En- gelsche uniformen aan hadden. BRUSSEL. Gistermorgen zijn de eerste spionnen, waaronder verschillende als priester verkleed gefusilleerd. MESSINA. De Duitsche oorlogssche pen Goeben en Breslau zijn in Zuide lijke richting vertrokken. Men hoort zwaar kanongebulder. Het hier en elders loopende ge rucht dat Engeland aan Nederland een ultimaten zou hebben gezonden, worden niet bevestigd. Nederland en de oorlog. Geen schorsing van betalingsverplichting. In het gebouw van de Nederlandsche Bank te Amsterdam zijn gisteren twee conferenties gehouden één van het Kamerlid dr. D. Bos, als vertegenwoor diger van den minister van landbouw met het bankiersconsortium en één van de directie van de Nederlandsche Bank met dit zelfde consortium ter behandeling van de vraag of wettelijke maatregelen gewenscht zijn tot de geheele of gedeel telijke schorsing van betalingsverplichting Deze vraag werd ontkennend beant woord. De regeering heeft zich met dit standpunt vereenigd. Vanavond zal de minister een vergadering houden met de vertegenwoordigers van handel en nijver heid. Ter bijwoning zijn uitgenoodigd de voorzitters van de Kamers van Koop handel hier te lande, en een aantal groot-handelaars en industrieelen, be nevens de voorzitters van de vereeniging voor den effectenhandel in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. De presidenten van de Nederlandsche Bank en de Nederlandsche Handels- Maatschappij zullen wederom tegenwoor dig zijn. De Hoogeerw. pater Provinciaal der Minderbroeders heeft telegrafisch aan deD Minister van Oorlog 100 paters beschikbaar gesteld voor diverse doeleinden, o.a. om als aalmoezeniers dienst te doen. De reserve-majoor J. H. H. Dommere commandant van het landweerdistrict 's-Hei- togenbosch, is benoemd tot reserve-luitenant- kolonel bij de infanterie der landweer. De Minister van Financiën zal de oude ronde stuivertjes weer in omloop doen bren gen. Wel een van de treurigste gevolgen welke de tegenwoordige toestand te weeg kan brengen, wordt ons uit Roosendaa (N.-Br.) gemeld Een Duitsche heer, komende van de rich ting Esschen, met zijn zoontje van pl.m. 16 jaar oud, werd geweigerd, omdat Daar het schijnt, zijne papieren niet in orde waren. Toen het zoontje de tijding vernam, dat zij weer terug moesten werd het ventje krank zinnig en moest direct naar het gasthuis worden overgebracht. De gruwelen van den oorlog. De correspondent van de Tel. seinde gis teren uit Maastricht: Te Bernot kwamen de voorposten in ge vecht met de burgers, die van de huizen uit, van de daken af en door de vensters als razende op de invallers schoten. Zelfs vrouwen schoten mee. Een achtienjarig meisje schoot met een revolver op een officier. Zi werd door een uhlanenpatrouille omverge reden en afgemaakt. Het huis waar ze in trachtte te vluchten werd in brand gestokeD De boeren en inwoners onderhielden een geregeld vuur op de aanstroomende infanterie die ondersteund door de artillerie en de mi trailleurs, het dorp als doorzeefden. De inwonerp, die met de wapenen in de hand gevat waren, werden onmiddellijk tegen een muur geplaats en gefusilleerd. Zoo zyn er troepen gegaan, zonder genade Hier en daar lag een in puin geschoten huis de tegelplaten in de vensterkozijnen stroo en panneo op de straten en in al die treurige verlatenheid twee oude menschjes die hun huisje niet prijs hadden willen geven Meubelstukken, kapotte lampen, afgetrapte gordijnen en een rookend boerenhuis en over een bruggetje het verstijfd lijk van een neer geschoten landbouwer zoo lagen er verderop nog groepjes gefnsilleerden en terwijl de auto afdraaide van den weg, kraakte plotseling verderop in het dorp weer geweervuur, en was een der Roode Kruis-menschen, die den tocht medemaakte getuige van bet fusilleeren van twee burgers. Een reis met hindernissen. Een Amerikaan, Zaterdagmiddag om twaalf uur uit Mariënburg vertrokken en Dinsdagavond om zes uur te Rotterdam aangekomen, waar hij met groote moeite nog een plaatsje op de Nieuw-Amster dam van de Holland-Amerikalijn heeft cunnen veroveren, deelt ons eenige in- 1 drukken mede van zijn reis, die een voortdurende nachtmerrie is geweest. „Het is zegt hij nog geen week geleden sedert alles begon, maar ik weet nu niet meer welke dag het is, de dagen zijn als het ware ineenge vloeid tot een angstwekkend droom beeld. „Het begon te Mariënbad in Oosten rijk, waarheen ik mij voor herstel had begeven. De kleine badplaats schitterde van leven en vroolijkheid. Op de pro menade een dichte rij schoone vrouwen en lachende en pratende mannen. Duit schers, Franschen, Engelschen, Ameri- canen, Russen. De muziek speelde en de geheele wereld scheen opgewekt. Doch Zaterdagochtend kwamen drei gende wolken opzetten Oostenrijk had Servië den oorlog verklaard. Met de snelheid van een donderslag volgde het bevel tot mobilisatie. De vreemdelingen begonnen aanstalten te maken voor hun vertrek, en zij die bleven, ontdekten dat er in hun hotel geen kellners, geen koks, geen portiers meer waren. Al meer vreem delingen vertrokken en de treinen raak ten overvol. Toen kwam een kennisge ving dat de dienstregeling op de sporen geschorst was. Een algemeene paniek onder de achtergeblevenen was het ge volg. De meesten kenden de landstaal niet en liepen her en der om inlichtin gen over de beste wijze om nog weg te komen. „Overal zag men schreiende vrouwen, wier mannen waren opgeroepen. Een dichte menigte verdrong zich voor de bulletins. De winkeliers en hotelhouders zaten met de handen in het haar; het was duidelijk dat dit seizoen een slag voor het badplaatsje zou zijn. Natuurlijk hebben zich dergelijke tooneelen in alle dorpen en zomerverblijven van Oosten rijk, die veel vreemdelingen trekken, afgespeeld. De mannen opgeroepen voor den oorlog, de oogst verrot op het land, de nijverheid staat stil, de vrouwen en kinderen blijven radeloos achter. „Amerikanen en Engelschen haastten zich dus weg in de richting van Duitsch- land, Frankrijk, België en Nederland, vanwaar zij hoopten zonder bezwaar naar hun land te kunnen terugkeeren. Maar tijdens hun reis greep de oorlogs koorts snel om zich heen en het werd een wedloop tusschen de reizigers in die razernij. Voor zij de Duitsche grens bereikten, was het bevel tot mobilisatie in Duitschland afgekondigd Voor zij de Fransche grens bereikten, waren de Franschen aan het mobiliseeren. Alleen België en Nederland restten hun nog als veilige vluchthavens en daarheen trok een stroom van toeristen. „Van Mariënbad tot de Duitsche grens is gewoonlijk een reisje van minder dan een uur. Maar ik had vijf uur in den trein gezeten voor ik de grens bereikte. De trein was zoo vol dat ik met mijn eerste klas kaartje werd gestopt in een goederenwagen, die leeg was, omdat de drie volle goederenwagens met bagage achtergelaten werden. Misschien wordt die bagage opgestuurd als de oorlog over is „Zoodra wij op Duitsch grondgebied kwamen stopte de trein, onze koffers, reeds op Oostenrijkschen grond door Duitsche douanen onderzocht, werden weer nageplozen, en de mailzakken werden opengemaakt. Toen we einde lijk weer vertrokken, was de trein zoo vol dat mannen en vrouwen dicht op eengedrongen stonden in de loopgan gen. Uren lang hebben wij op kleine stations, welke wemelden van menschen die na uren te hebben gewacht nog moesten ervaren dat ze niet meer mee konden stilgestaan. Vrouwen en kinde ren barstten in tranen uit en mannen stonden te gesticuleeren. Wij hadden even na den middag te Neurenberg moeten aankomen, maar 'twas al don ker toen de trein er binnenstoom- de. „De passagiers bestormden de hotels, om wat te eten en er den nacht door te brengen. Onderweg kwamen zij landge nooten tegen, die verschrikt door de laatste berichten zich naar het station haastten om te vertrekken. Sommige passagiers zijn te Neurenberg gebleven, maar de meesten zijn, mede aangegrepen door de paniek, dadelijk weer naar het station teruggeloopen. «Van Neurenberg af heerschte op elk station een heksensabbath. De ambte naren wisten niet wanneer een trein zou aankomen of vertrekken. Telefoneeren of telegrafeeren was onmogelijk, Treinen vertrokken en kwamen kort daarop te rug en den passagiers werd bevolen uit te stappen. «Ik heb van 11 uur 's avonds tot 4 uur 's morgens op een perron gestaan. Toen er eindelijk een trein kwam, heb ik mij er met bovenmenschelijke in spanning ingewerkt en tot 9 uur in een loopgang gestaan. >Toen wtj het Zwarte Woud nader den, stopte de trein aan een klein sta tion en den passagiers werd gelast uit te stappen. De trein was noodig voor troepenvervoer 1 Vrouwen met kleine kinderen hebben daar uren op hand bagage gezeten doorgebracht en de mannen tevergeefs naar voedsels omge zien. „Een halven nag moesten wij wach ten, alvorens er opluchting kwam. Toen arriveerde er een propvolle trein, welke ons naar Frankfort bracht en hier hoop ten wij allen tot verademing te kunnen komen. Te Frankfort was alles even somber. De winkels waren gesloten, de handel stond stil en niemand wist, wat er zou gebeuren. De hotels waren stamp vol en de nieuwe reizigers, die aankwa- konden geen onderkomen vinden. »Daarbij deed zich een nieuwe moei lijkheid voor. Wie Oostenrijksch geld ingewisseld had, kon niemand vinden, die dit wilde aannemen. De banken wei gerden op buitenlandsche credietbrieven uit te betalen of vreemd geld aan te nemer, behalve goud. Niemand kon zeg gen, wat er in het buitenland gebeurde en iedereen was in angst. Op de stra ten zag men vrouwen groepjes schreiend bijeen staan. >Plotseling kwam nu het bericht, dat het geheele reizigersvervoer na midder nacht stop gezet zou worden en zonder te kunnen uitrusten, velen zelfs zonder gelegenheid te hebben iets te eten of te drinken, kwamen de vreemdelingen weer als een kudde schapen bij het sta tion. De verwarring en de opstopping daar waren treurig om aan te zien. Man nen en vrouwen geraakten onder den voet in het gedrang, om een plaats in een coupé te krijgen. Ik zag een vrouw uitglijden en vallen en voordat zij weer op kon staan, trapte een man, zelf op gedrongen door de menigte, op haar. >Dien heelen nacht de derde van deze reis zat ik op de reis langs den Rijn in een derde-klas-coupé, waarin 18 personen plaats hadden gevonden. Bij het aanbreken van den dag hoorden we, dat de Duitschers Luxemburg hadden bezet en thans door België trokken Vol spanning vroegen wij ons af, hoe het den vreemdelingen wel gegaan mocht zijn, die naar Brussel vertrokken waren. >Eenmaal over de Nederlandsche grens dommelden wij allen in. Doch zelfs thans, nu ik een heelen nacht geslapen heb, komt het mij voor alsof ik nog in die nachtmerrie voortleef. De bevolking hier is zeer vriendelijk en iedereen doet zijn best om ons te helpen. Doch de dui zenden Amerikanen, die zich thans hier bevinden, weten niet wat er met hen gebeurt of nog gebeuren zal en wij zul len geeo rust hebben, voordat wij ver weg op zee zitten. En dan is er slechts ééo Schip, dat op het oogenblik van Rotterdam afvaart „Onder de Amerikanen en Engelschen die ia Nederland vertofeven, zijn er niet weinigen die in de verwarring tijdens de reis hun koffers zijn kwijtgeraakt en niets hebben dan 't geen hun handtaschjes be vatten, Meer dan 20.000 koffers staan in achtergelaten goederenwagers „ergens tusschen Oostenrijk en Nederland", en 10.000 andere tusschen Berlijn en Ham burg. Ik weet dat van Duitsche spoor wegambtenaren. „Ik ben zoo gelukkig geweest niet al mijn bagage kwijt te raken van mijn diie koffers en mijn valies, waarmede ik uit Marienblad ben vertrokken, heb ik het valies nog. Misschien zie ik de kof fers na den oorlog nog terug, misschien ook niet." Waalwijk, 8 Aug. 1914. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waulwfjk even goed en even goedkoop kunt vinden. Oproeping Lichting 1914. De nog bij de militie te land in te lijven Iotelingen der lichting 1914 worden opgeroepen tegen 11 Augustus e.k. om 9 uur voormiddag. De inlijving zal plaats hebben te Til burg in de boterhal bij het Gemeente huis. Van de inlijving zijn uitgezonderd de Iotelingen bestemd voor de bereden korpsen en voorts de Iotelingen bestemd voor de genietroepen, voor zoover zij als ambtenaren bij posterijèn en telegra fie belast zijn met toesteldienst. Vergoeding. In onze gemeente hebben zich 60 personen voor vergoeding opgegeven. Klachten over te hooge prijzen van voedings- en huishoudelijke artikelen zijn »niet ingekomen. f Notaris Rant, f Woensdagavond is alhier in denouder- dam van 66 jaren plotseling overleden de heer Adolph Johan Rant, in leven Notaris alhier. Sedert omstreéks 30 jaren notaris en juist 25 jaren plaatsvervangend-kanton- rechter, was de heer Rant als notaris en als mensch zeer geacht. Eene hartverlamming maakte aan dit verdienstelijke leven zulk een plotseling einde. De begrafenis had hedenmiddag ten 12 uur plaats onder zeer groote be- belangstelllng. Tal van kransen dekten de lijkbaar. AanVt graf werd niet gesproken. Steun~ comité. Op initiatief van den E. A. Heer Burgemeester heeft zich een steun-co- mité gevormd, dat zich ten doel stelt den nood te lenigen van hen, die door te verwachten stilstand van handel en industrie worden getroffen. Het comité bestaat uit de Heeren Th. L. D. de Surmont de Bas Smeele, Voor zitter, M. A. J. van Liempt Secretaris, J. van Riel Penningmeester; en de le den E. W. Klijberg, H. Wiesman, O. van Tussenbroek, B. Timmermans, J. van Iersel, M. A. van Loon, Ph. Tim mermans, J. van Schijndel. Het comité hield Dinsdag zijn eerste vergadering, waarin een programma voor zijne werkzaamheden werd vastgesteld. Om te kunnen beschikken over de middelen om geldelijken steun te kunnen verleenen zal o. m. een beroep worden gedaan op alle ingezetenen. Daartoe zullen eenige jongedames worden uitge noodigd buurtcommissies te vormen, welke zich belasten met de inzameling van gelden. Medegedeeld kan worden dat zij die steun behoeven zich mondeling of schriftelijk kunnen aanmelden bij den secretaris van het Comité of bij de overige leden. He4énavond vergade/t het comité wedefom ten raadhuize alhier. Door leden van het steun-comlté zijn al verschillende bezoeken bij par ticulieren en besturen van liefdadige vereenigingen afgelegd inzake wekelijk- sche bijdragen voor 't comité. Naar wij met genoegen vernemen wordt op de lijsten goedgeteekend zoodat wekelijks gedurende deze crisis een flink bedrag bijeen zal zijn ter ondersteuning van hulpbehoevende huishoudens. Nieuw papier. Voor ons bureau hangen voor be langstellenden te zien een zilverbon van f 1.-, f2.50 en f 10.- Paar denhouders Wij vestigen de *.rn dacht der paarden- houders op de advertentie inzake vor dering van paarden, van den voor zitter der remonte-commissie, majoor Goossens, voorkomende in ons eerste blad. Onze militairen. f De meeste landweermannen uit onze plaats en omgeving liggen nog te Box tel en volgens hunne verklaring hebben ze het daar, de omstandigheden in aan merking genomen, zeer goed. Zij zien daar aan 't station droeve tooneelen, maar in de plaats zelf is het zeer levendig en vroolijk. De soldaten zijn zeer dankbaar voor de uitnemende behandeling door de of ficieren, ook aan- de eeiw. zusters Ur- sulinen moet een woord van hulde wor den gebracht. Een ander gedeelte der miliciens en landweermannen ligt in het Overland, Giessen-Rijswijk-Vuren enz.ook hier is men welgemoed, er worden hier ern stige maatregelen genomen. Welke dat zijn moge we niet mededeelen. BAARDWIJK. Vsnwege den crisis zal de kermis alhier welke Ztterdag 15 Ang. e.k. moet beginneD, niet plaats hebben. Zaterdag 8 Ang. zal de raad onzer gemeente in het openbaar vargaderen, des namiddags ten 8 ure. SPRANG. Van den landbouwer P. H. alh. is j.l. Woensdag in de weide een jonge stier door den bliksem getroffen en gedood. VRIJH.-CAPPEL. Tijdens het korte doch hevige onweder dat zich Woensdagmiddag alhier ontlastte, trof de bliksem eea in de loopend kalf van P. Huisman, terwijl aan kalm te blijven en zich niet onnoodig door die geruchten te laten ver ontrusten. Repetition. Alle repititiën van de harmonieën zyn alhier geschorst. Ook de repititiën voor het* concours in Tilburg gaan op 't oogenblik niet door. Komt er geen spoedige gunstige verandering, zoo wordt het concours in Til burg uitgesteld. Processie. De Processie naar Kevelaer die Zondag morgen zou hebben moeten vertrekken is door de ingewikkelde omstandigheden ter eltder ure nog afgelast. De reeds gekochte kaartjes konden worden teruggegeven, zoodat er door niemand schade onder geleden deelen wij mede, dat we hopen ook morgen een of twee bulletins met het voornaamste nieuws te kunnen uitgeven. Administratie. WAALWIJK. BAARDWIJK. De Etoile Beige en de Derniere Heure wijzen er op dat er niets bekend is van een wapenstilstand. De Derniere Heure zegt dat Vrijdag- vond al de forten nog intact zijn. De moreele toestand van het leger is uitstekend, men houdt vol tot aan den dood. wei alhier op sommige plaatsen ruiten werden stukgeslagen door den hagel. Met de brievenbestelling der posterij en is alhier vanwege den oorlogstoestand aanmerkelijk verandering ingebracht. Van de vier aankomende treinen worden na de brieven gehaald zoodat wij inpla&ts van twee zooals yrotger, thans vier bestellingen krijgen en dit voorzeker een prachtige maatregel is. WASPIK. De heer J. van Gerwen al hier slaagde dezpi dagen voor akte teeke nen L. O. Hij genoot zijne opleiding by den heer Th. van Delft te Waalwijk. Geslaagde, familie en leeraar onze felici taties. Daar de centrale te Raamsdonksveer door gebrek aan kolen voorloopig geen ttroom meer levert voor drijfkracht, moest de heer L. alhier zeer tegen zijn zin, zijn fabriek bijna geheel stop zetten. Kaatsheuvel, 8 Aug. 1914. Geruststelling. De Burgemeester onzer gemeente heeft bij algemeene openbare bekendmaking aan de bevolking een schrijven gericht tot ge ruststelling ten opzichte van de vele val- ■che geruchten die met betrekking tot den toestand de rondte doen. Hij maant de be LONDEN. De Belgische legatie be- estigt, dat een wapenstilstand door de uitschers werd aangevraagd. In het parlement sprak Minister Churchil de geruchten tegen van de ge vechten in de Noordzee. EINDHOVEN. De Lourdes-reizigers weten nog niet wanneer ze terug kunnen zijn. BRUSSEL: De wapenstilstand is al leen van toepassing voor de forten, niet voor het veldleger. Van Duitsche zijde erkent men dat reeds 20.000 Duitschers zijn gevallen. Men gelooft niet dat de wapenstil stand alleen gevraagd is om de lijken te begraven, maar omdat het Duitsche leger voor Luik uitgeput is en gedemo raliseerd. PARIJS. Uit Nisj wordt officieel ge meld, dat geen enkel Oostenrijks sol daat zich op Servisch grondgebied be vindt. De Goeben en Breslau hebben hulp gevraagd aan de Oostenrijksche vloot. De „Pola" weigerde dit omdat Oostenrijk nog niet aan Engeland den oorlog heeft verklaard. Waalwijk, 8 Aug. 1914. ADVERTENTIËN. voor den tijd van 6 weken een goed werkende Waar zegt de Uitgever. 6872 2651 W. B. ie. GEBOORTEN: Gijsbertus AntoniHS zv L Fullans en P J van Loon Johan Franciscos Maria zv A Heneen en P A van H»t Adriana Henrica dv A A Leijtens en P Jolie Godefridus zv H van Delft en B Trureu. OVERLIJDEN: Pieternella van Meeuwen echtge- noote van Marijnus Martinus v d Velden oud 63 j Adolph Johan Rant echtgenoote van Adolphina Agnes Johanna Rant oud 66 j. GEBORENHendrika Maria PetronelU d v Theodotus Gerardns de Peffer eB Cornelia Petronella van Hest Johaünes Francis— cus z v Martien Leijtens en Agnes Wolfs Adrianus Balthazar z v Wilhelmus van den Nievwenhuijsen en Elizabeth Johanna van Bavel Catharina Maria d v Adri anus Antonins v d Henvel en PetroDella v d Wiel Maria Geertruda Johanna d v Marcelis Maas en Maria v Huiten Johanna Maria d v Adrianus v Tuil en Johanna v Leen Johanna Gerarda d v Henricus Martinus Ragetlie en Agatha Catharina v Eijkern OVERLEDEN Johaunes Franciecue Leijtens oud 2 weken Kalfkoeien f 000 a f 000. Vaarzen f 000 t' 000. Varkens 00, f 000 a f 00. Lammeren 00 stuks f0 tot f 00. De vrijs der boter was heden van f 1,11 tot f 1,28. Aangevoerd 200 K.G. Eieren 4 a 5 cent per stuk.

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 7