Nummer 67. Donderdag 20 Augustus 1914 37e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waa!wi|ksche Stoomdrukkerij AntoonTielen, Eerste Blad. DOOK Dl II.MT VERBLIND. A 1 Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele ryk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden eia., franco te xenden aan Uitgever. den UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. Prijs der Ad VKKTBNTifiN 10 cent per regel; minimum 6 regels; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden vpeciale zeei voordeelige contract gesloten. Reclames 15 cent per regel Zaterdag 15 Aug. PARIJS. Japan heett officieel aan Duitschland den oorlog verklaard. De Russen vernietigden bij Dnjes- ter 4 regimenten Oostenrijksche infan terie en 1 regiment cavelarie. Officieel. Een groot Fransch leger korps rukt België binnen bij Cherle- mont in de richting van Chamelout. BRUSSEL. Het ministerie van oorlog spreekt de geruchten tegen omtrent den vermoedelijken opmarsch der Duitschers naar Antwerpen en Brussel. KEULEN. In Bazel is een Fransche spionnencentrale ontdekt, tien spionnen met postduiven, auto's, bommen werden gearresteerd. PARIJS. De Franschen bezetten de bergpassen naar Ville en Saales (Elzas.) WEENEN. Alle militaire treinen door Bosnië rijden met gijzelaars. Bij Rudanka werd op een militaire trein geschoten, twee Servische gijzelaars werden toen gefusilleerd. Het gerueht omtrent den zelfmoord van generaal von Emmich wordt niet bevestigd. PARIJS. Generaal French, de Engel- sche opperbevelhebber zal heden hier aankomen om met president Poincaré en de ministers te confereeren. De Franschen hebben een Duitsch luchtschip dat bommen uitwierp be schoten, het moest dalen, twee officie ren werden krijgsgevangen gemaakt. Zondag 16 Aug. BRUSSEL. Volgens de National wordt in de buurt van Namen gevochten. De Duitschers hebben 't station Ciney oostelijk van Dinant bezet. De Daily Telegraph zegt dat de Japansche vloot met onbekende bestem- k ming zee heeft gekozen. ATHENE. 400.000 Oostenrijkers heb ben een aanval gepoogd op de Servi sche grens om den Donau over te ste ken. Zij werden met aanzienlijke ver liezen teruggeslagen. Eene andere sterke Oostenrijksche macht slaagde erin de Save en Drina over te steken en Chabatu te nemen. Lognitza houdt nog stand. Men ver wacht een groote veldslag. Bevestigd wordt dat vier belang rijke forten rondom Luik in handen der Duitschers zijn gevallen. Het telegram omtrent de oorlogs verklaring van Japan, is afkomstig van het Fransche telegraaf-agentschap Four- nier, dat in deze dagen zijn inlichtin gen ontvangt van de Fransche regee ring. Hieronder volge ter vergelijking, het aantal combattanten bij verschillen de beroemde veldslagen Leipzig (1813) 472.000, Waterloo 1815) 217.000, Sadowa (1866)436 000, Gravelotte (1870)301.000, Sedan (1870) 244.000, Moekden (1905) 701.000. Loele Boergas (1912) 400.000, Aanstaande slag (1914) 2.000.000. Verschillende, ingekomen berich ten deelen mede dat de groote volke- renslag begonnen. Maandag 17 Aug WEENEN. De Oostenrijksche troepen rukten Zaterdag op verschillende pun ten Servië binnen en sloegen de vijan delijke troepen op vele punten terug. Chabat is in handen der Oostenrijkers. MAASTRICHT. Ook te Verviers heb ben de Duitschers evenals te Visé ui wraak de boel in brand gestoken. Zi hebben een geheele straat, waarin een groote fabriek gelegen was, geheel ver woest. PARIJS. Japan heeft aan Duitschlanc TWEEDE DEEL. een ultimatum gesteld, dat 't zelfde betee- kent als een oorlogsverklaring. Japan verlangt dat Duitschland Kiautsjau zonder meer aan Japan zal afstaan, opdat dit liet aan China kan teruggeven. Japan eischt dat alle Duit- sche oorlogsschepen in de Chineesche of Japansche wateren zullen worden te ruggeroepen of ontwapend. Duitschland kan onmogelijk deze eischen inwilligen. BERLIJN. De keizer is Zondagmorgen om 8 uur naar 't leger afgereisd. In zijn jroclamatie deelt de keizer mede, dat engevolge der krijgsoperaties zijn hoofd kwartier van Berlijn moet worden ver plaatst. PARijS. In Bulgarije is de staat van- beleg afgekondigd. MAASTRICHT. Alhier zijn zusters van het klooster en pensionaat te Ver viers aangekomen, welke inrichting door de Duitschers is in brand gestoken. De vluchtelingen die bij honderd tallen aankomen, weerspreken de ver klaringen der Duitschers dat de burgers op de officieren geschoten hebben. BRUSSEL. In den omtrek van Tienen is alles rustig gebleven. De vijand schijnt nieuwe krachten te verzamelen. Een bericht meldde dat er een hevig gevecht tusschen Duitsche en Fransche artillerie en infanterie is ge leverd bij Dinant. Hv. is echter niet nader bevestigd. MAASTRICHT. Vervaarlijke troepen- mass's zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag en den geheelen Zondag over de Maas getransporteerd. Een Duitsch officier deelt mede dat thans de 12 forten om Luik zich in han den der Duitschers bevinden. BRUSSEL. Een Duitsch aviateur wierp bommen boven Namen. Een brug werd vernield en 5 menschen werden gewond. SALON1KI. Volgens berichten wordt Belgrado eiken nacht nog gebombar deerd. BRUSSEL. Gisternacht zijn alhier gearresteerd de chef van een buiten- landschen spionnagedienst met nog 8 anderen. PARIJS. Bij de bezetting van den pas in de Vogezen hebben de Franschen 1000 Duitschers gevangen genomen. MADRID. De bladen bevatten een bericht dat bij de Kanarische eilanden een zeegevecht heeft plaats gehad. Een Duitsche kruiser zonk en een Duitsch schip geladen met contrabande s genomen. STOCKHOLM. De Zweedsche stoom boot „Marie" meldt, dat in de buurt van Hangöhl een Russische torpedoboot is gezonken. 90 man zijn verdronken. WEENEN. De Oostenrijksche troe len hebben aan de Dwina een over wegende overwinning op de Serviërs behaald. De Serviërs werden met groote ver liezen uit Waljewo teruggedrongen. Dinsdag 18 Aug. MAASTRICHT. Gisterenavond zijn wederom 200 vluchtelingen uit Visé aangekomen. Zij werden liefderijk opge nomen en in de rijkskweekschool ver pleegd. De Belgische vluchtelingen mogen het land niet meer verlaten en zullen naar verluidt in de omliggende dor pen worden uitbesteed op kosten van onzen Staat. PARIJS. De toestand der Fransche troepen blijft steeds goed. Zij trekken op in de richting van Straatsburg, on derwijl den vijand in wanorde aantref fende. BRUSSEL. De Koningin is met hare kinderen naar Antwerpen vertrokken De koning blijft te midden zijner troe pen. BERLIJN. Na de inname van Luik heeft de Duitsche regeering aan België medegedeeld, dat nu het Belgische leger zijn eer op schitterende wijze heeft be waard, de Duitsche regeering tot elke overeenkomst met België geneigd was welke zich met den strijd tegen Frank rijk liet /ereenigen, België zou ontruimd worden, zoodra de legeroperaties zulks zouden veroorloven. België bleef op zijn standpunt en ga hetzelfde antwoord, hetwelk het reeds vroeger gegeven had. LUIK. Blijkens officieele berichten zijn thans alle forten rondom Luik in han den der Duitschers. In een der forten heeft een ontploffing plaats gehad en is dit met man en muis in de lucht ge vlogen. ROME. Uit Pola meldt men dat een Oostenrijksche torpedo-boot in de haven op een mijn is gestooten en gezonken. Slechts 1 opvarende is gered. SJANGHAI. De Japansche regeering leeft aan de Chineesche verzocht te trachten Duitschland te overreden Tjing- tsau zonder strijd te verlaten. Japan heeft verklaard gereed te zijn voor een aanval te land en ter zee als dit noodig mocht blijken. LONDEN. Het persbureau meldt dat iet Engelsche landingsleger behouden in Frankrijk is aangekomen. De Times verneemt uit Nisj, dat de Oostenrijkers bij Chabatz zijn ver slagen en de Montenegrijnen en Serviërs Bosnië binnenvallen. BERN. Men meldt dat het dorp Buzweiler door de Duitschers is in brand geschoten omdat de burgers op de Duitschers hebben geschoten en 8 man gedood. BRUSSEL. Gisterenavond heeft een gevecht plaats gehad, waarbij de zou- aven bij Pont-Chimay een charge op de Duitschers uitvoerden en hen volkomen versloegen. GORINCHEM. Hedenochtend zijn drie landweermannen bij het zwemmen in de Merwede bij Vuren verdronken. Hun namen zijn Sanders uit Stratum, Hendriks en van der Moostdijk uit Gestel. MAASTRICHT. Te Bilsen zijn gis teren 4 burgers doodgeschoten. De burgemeester werd als gijzelaar weg gevoerd. LONDEN. Aan de Telegraaf wordt geseind dat Z. H. de Paus, die sedert het uitbreken van den oorlog zich in een toestand van neerslachtigheid bevindt, genoodzaakt was zich te bed te bege ven met hevige koorts De toestand is van dien aard, dat de Romeinsche Curie ernstig ongerust is, vooral waar de helft e Echo van het Zuiden, IVaahijksclie en Ijangstraatsche Courant, De Oorlog. Van »DE ECHO VAN HET ZUIDEN." Het Testament. (35) Weineen, bevestigde hy, wy loopen geen groot gevaar, 'fc zal eane eenvoudige wande ling zijn door de wonden, ik stel het volste vertrouwen in Antony Gerard, die bewijzen heeft gegeven van betgeen hij vermag. Rseds vier, vijf maal beeft hij Afrika doorreisd en by is telkens al de moeilijkheden te boven gekomen met een klein geleide van honderd vijftig gewereD. Nn zal bet weer zoo gaaD. In plaats van te aarzelen en ter plaatse te wachten gelyk het gebeurt wanneer men bevelen van het minis terie moet afwachten, zullen wij met die goed willige zwarten kort spel maken en binnen drie, vier maanden moogt gij Bernard hier ver wachten. Drie maanden nog in angst te leven sprak mevr. de Pommery. Och ja, mevrouw, daar ten minste moet gij op rekeneD. Wij zullen eerst in 't begin van Jannari vertrekken, de kasten van Guinea zijn ver van Frankrijk en er zullen eeuige weken noodig zijn om de streek te doorkrniseD. Doch, deze drie maanden zullen a kort schynen. De hoop, de zekerheid van bet welslagen znllen u ondersteuner. Ah stamelde Solange, zoo Bernard op Ecobeil weerkeert, wat zal by zeggen zoo hij zijn kind niet weervindt En zy barstte in tranen los. D'Beronel vertrok twee dagen later. Zijne tegenwoordigheid op Ecobeil had al thans goed gedaan aan al die arme ontredderde harten die in de eenzaamheid en de werkeloos heid de veerkracht verloren welke tot moed en daden opwektNu, dank aan hetgeen h\j medegedeeld en beloofd had, hield de hoop de rampzalige vrouwen weer een weinig 't hoofd omboog. 17. Op de kade van de Btatie van L& Jonchère wachtten een twintigtal reizigers op 't voorbij komem van den trein naar Parys. Onder hen bevond zich Roger d'Allardes in een prachtigeD pelsjas gewikkeld en flink op en neer stappende om niet te bevriozen Plotseling voelde bij eene band op zyne schouder drukken. Hy rilde en keerde zich levendig om. Wat is dat Ah Chauvenei Men zou u ternauwernood herkennen onder die vacht welse o tot de oogen verstopt. Men kan ze vandaag verdragen. Dat is waar- Vertrekt gij Ja, straks.. Ik moet naar Parijs. Ik moet u beslist spreken. Maar de trein zal binnen drie, vier mi nuten aankomeD. Gij kunt de volgende trein nemen. Ik wilde de eerste trein hebben om stil te kunnen houden te Vierzon, waar ik iets te stellen heb. Ik zon dan de reis met den express voortzetten. Dat is mij om 'l even, bet is noodig dat ik u zouder uitstel sprekeSedert dezen morgen zit ik u na. Ik ben op Villames ge weest. Niemand Daar heeft men mij evenwel gezegd dat gij op reis gingt en ik ben toen naar de statie geijld. Gelukkig, beu ik nog bijtijds gekomen. Goed, spreek ving dan, wy hebben geen minuut te verliezen. Hier wil ik niots zeggen, er zijn te veel ooren die ons beslnisteren kannen. Komaan, gij znlt er toe moeten besluiten den trein van half drie te nemen, gy znlt daar niet van sterven. Bij uwen terugkeer uit Parijs kunt gij nog te Vierzon afstappen. Kom nu met mij mede. D'Allardes, tegen zijn zin in, liet zich bui ten de statie meetroonen. Weldra bevonden zy zich op den weg, welke, uaar de stad leidde. Toen zij eenige passen gedaan hadden b>j welke zy geen woord spraken, vroeg Cbanve nel Gaat gy uwen ooa bezoeken Ja. Morgen is 't de uitgangsdag der kinderen, ik maak er gebruik van Gij maakt er gebruik van om by den beer Guillanme d'Allardes binnen te dringen en te trachten hem jegens u goed gestemd te kry- gen. Tot nu toe bromde Roger, is al wat ik gedaau heb nutteloos gebleven Ah gaat hst niet voorait Niet alleen dat, maar ik boer achteruit. Al wat ik onderneem draait my tegen. Ik hoopte dat na de verdwijning van Barnard en Roy mond. myn oom van zelf zijne gene genheid op mij zou overdragen. Ik heb mij vergist. De oude brompot schynt het mij kwa lijk te uemeu dat Barnard den dood is gaan zoaken in Afrika en dat de voedster van den kleinen Raymond zich het kind heeft laten ontfatBelen dat aan hare hoede was toever trouwd. Ei eigrinnikte Chauvenel. hat moot gezegd dat die oude brompot ddD bal zoover niet mis slaat. Het moet zelfs erkend dat bij een zeker doorzicht bezit. In plaats van te spotten, wedervoer d'Al lardes nijdig, moest gy mij troosten en mij met uwen raad helpen. Dat is nu wel een onverdiend verwijt Ik meen u reeds voldoende mijne bnlp ver leend te hebben eene belanglooze bnlp, wat nog meer is, want de commissie, waartoe gij n verbonden badt my te betalen om my scha deloos te stellen voor mijne moeite, den dag dat gij de erfenis znlt opstrijken, schynt my heden wel leelyk in gevaar gebracht. Och er is nog niets verloren, verbeterde Roger, 't Is niet in vier maanden tyds dat men eene zoo verdedigde burcht inneemt doch de tijd zal zijn werk voltooien. Wanneer mijn oom alle hoop zal verloren hebben Bernard en Raymond weer te zien, zal hy vanzelf tot my komen Een oogenblikje, viel Chanvenel in de rede, nwe redeneering konde juist zijn, zoo ondertnsschen niet andere elementen in den weg traden, welke best in staat zijn al uwe pogiDgen te verydelen. Wat wilt gy zeggen? Ik wil zeggen... ik wil zeggen... dat de toestand veel ernstiger is dan gij schynt te gelooven... Gy kunt wel denken dat ik heel den morgen achter n geloopen heb, dat ik mij Diet tegen uw vertrek verzet heb om n beuzelarijen te vertellen... Wat ik u mede te deelen heb is zeer belangryk. Als wij in het Café de la Place binnen gingen, dan zonden er meer op ons gemak praten. Het is hier echt wintersch kond. Neen, neen, ik verkies buiten te blyven. In 't café zullen wij gehinderd worden, men zon OQS kannen afluisteren Maar, wat hebt gij tocb een rnstig gemoed Ik laat u ra den, dat ik u onthullingen te doen heb van 't grootste gewichteD dat ontroert u maar niets gij deükt er alleen aan bniten de koade te komen Och ja, beste vriend, wedervoer d'Al lardes, het is nogal natuurlijk dat ik eerst en vooral zoek af te raken van iets dat mij hindert, welnu, voor *t oogenblik heb ik koude. Ei dan, om ontroerd te zyn over awe ont hullingen, zon ik tocb ten minste moeten we ten waarover het gaat. Spreek dus, maar spreek vlugIk zal bet u niet verhelen, ik zon niet kwaad zijn als we naar de statie weerkeerden, nn gij mij toch niet toestaat my te gaan warmen bij de kachel. Gelooft gij niet dat eij het my op de zenuwen doet krygen, riep Chauvenel uit, ik voel wel lust u niets te zeggeD. Gij verdient niet dat ik mij met u bezig hond, dat ik over uwe belangen wake, welke een weinig de myne zijn, ik erken het. Maar voorait dan!... en herinner n dat nwe onthullingen des te belangrijker zullen zijn, naarmate gij ze vlagger 3ult afwerken. Armand staarde een oogenblik zwijgend zij nen metgezel aan, baalde dan minachtend de scbonder8 op en ging rnstig voort Welnu, het eerste dat ik u toe te ver trouwen heb is, dat uw neef, mijnheer Ber nard de Pommery, niet dood is. D'Allardes schrok. Ab 1 dat boezemt n toch belang in, sprak Armand. Roger was weer spoedig kalm. Op onverschilligen toon mar melde hy Waar haalt gij dat vandaan?... Ah ik weet het al, dat is die oude geschie denis door d'Heronel opgerakeld om de we- dnwe te troosten. Ja. Alleen is het ditmaal geene legende welke op veronderstellingen berust. Da geschie denis steunt op werkelijkheden. Een troepje dat op verkenning was, beeft het dorpje genaderd waar Bernard en zyne gesellen gevangen gehouden wordeD. De luite nant, die bevel voerde over het detachement, heeft dank aan zijn verrekyker, heel goed nwen neef herkend. Men zal nu niet meer kun nen zeggen dat die negers wilden zijn, want zij behandelen hunne gevangenen met dezelfde zachtheid als beschaafde volkeren Aangenomen, begon Roger, dat bet feit echt weze.. O het is echt* viel Chauvenel hem in de rede. Het verhaal werd ons gegeven door d'Heronel, die zelf naar Ecobeil is geko men om die goede tyding aan de dames mede te deelen. Zoo hy dezen morgen niet weer ver trokken was, kon bij u bevestigen hetgeen ik u kom te zeggen. ZoDder ontroering te laten blijkeD, ging d'Allardes voort Aangenomen dat bet feit echt is, vind ik de tydiüg niet van dien aard om veel hoop over te laten. Ik weet Biet om welke reden, met wolk doel die wilden tot nu toe Bernard niet meer kwaad hebben gedaaD. Doch ik denk. dat vermits bij hun gevangfne is, hy kans heeft dat nog zeer lang te zijn. Anderzijds denk ik ook, dat elke poging om hem te be vrijden bet Bignaal zal zijn van zyn dood. Dat is bet idee niet van beer d'Heronel en op dit oogenblik wordt eene expeditie op touw gezet onder leiding van den ontdekkings reiziger Antony Gérard, De expeditie zal in Januari vertrokken en pogen den beer de Pommery en zijne gezellen te bevrijden. Het gouvernement trekt er zich niats van aan 1 (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 1