G Adverteert io dit blad. Ter voorkoming van algeheele werkeloosheid Waalwijksche Stoomdrukkeril Antoon Tielen. N( No Mai *2 KÏ van het H. College zich in 't buiten-om de Tutken bang te maken. De mis land bevindt en niet kan terugkeeren. Uit Hamont wordt aan de Tele graaf geseind Gisterenavond hebben de Duitsche troepen het kamp van Beverloo bij ver rassing genomen. De Duitschers ver schenen in gepantserde auto's met mi trailleurs. Het geheele onbeschermde Noordelijk deel van België tot op een uur afstand van de Nederlandsche grens, is door Duitsche cavallerie bezet. TEXEL. Vanmorgen is hevig kanon gebulder gehoord uit westelijke richting. Luik gevallen. BERLIJN, 17 Augustus (Part. Wolff- bureau.) Het onderstaande Is een rap port van den Duitschen generalen staf, en is geteekendVon Stein, generaal- kwattiermeester. Het geheim van Luik kan nu worden ontsluierd. Wij hadden berichten ont vangen, behelzende, dat voor het begin van den den oorlog Fransche officieren en misschien ook soldaten, naar Luik waren gezonden om de Belgische troe pen te onderrichten in de verdediging eener vesting. Op dat oogenblik was daartegen niets in te brengen, maar toen de oorlog eenmaal was uitgebro ken, werd het een schending der onzij digheid van België door Frankrijk. Wij moesten toen snel handelen. Niet ge mobiliseerde regimenten werden tegen Luik afgezonden. Zes brigades op vre- dessterkte met wat ruiterij en artillerie hebben Luik ingenomen en zijn eerst daarna op oorlogssterkte gebracht. Dit is thans voltooid. Onze tegenstanders hebben gemeend dat bij Luik 120.000 Duitschers ston den, die wegens moeilijkheden der ver pleging den aanval niet konden door zetten. Zij hebben zich vergist, de pau ze heeft een andere oorzaak gehad. Thans eerst is de Duitsche opmarsch begonnen en onze tegenstanders zullen zich kunnen overtuigen dat de Duitsche legers goed verpleegd en toegerust zijn. De keizer heeft woord gehouden en aan de inneming der forten van Luik geen druppel bloeds onnut besteed. De vijand kende onze geduchte middelen van aanval niet en dacht derhalve vei lig te zijn in de forten, doch reeds de zwakste kanonnen van ons zwaar geschut hebben elk beschoten fort in korten tijd tot overgave genoopt. Het nog levende deel der bezetting heeft door de over gave het leven gered, doch de bescho ten forten zijn alle in puinhoopen ver anderd, waaronder een deel der bezet ting begraven ligt. Nu worden die puinhopen opgeruimd en de forten weer tot verdediging inge richt. De stelling van Luik zal de plannen van onze tegenstanders niet meer dienen doch een steunpunt zijn voor het Duit sche leger. (Het Dbld. van N- Brabant bevat het verslag van een onderhoud met een Luikenaar, gisteren te Breda aangeko men, die het Duitsche rapport in alle deelen bevestigde. De forten zijn alle in Duitsche handen gevallen en liggen geheel in puin. Red.) De rijkskanselier over den oorlog. BFRLIJN, 16 Aug. De Rijkskanselier Von BetmannHolweg stond gisteren aan den Zweedschen journalist Björnst- jerne Björnson een onderhoud toe, dat een half uur duurde, waarin de Rijks kanselier zich aldus over den toestand uitliet De Rijkskanselier, die er gezond uit zag, niettegenstaande den enormen ar beid, die van hem gevergd wordt, sprak met groote voldoening over de voor beeldige houding der neutrale Staten hij zeide ongeveer het volgende Dat de Scandinavische landen en Nederland, zoo beslist neutraal blijven, wordt in Duitschland en in het bijzon der in de leidende kringen zeer dankbaar erkend. Wij zijn besloten deze neutra lite it met al de ons ten dienste staande middelen te ondersteunen. Dit geldt in het bijzonder van de onmiddellijke aan Duitschland grenzende landen, Nederland en Denemarken. Ik heb 5 jaar alles gedaan om een wereld-ootlog te voor komen, en zelf nog na de algemeene mobilisatie hebben wij gepoogd, alles wat slechts mogelijk was ts doen, om den oorlog met Rusland te localiseeren. Het was echter tevergeefs. Rusland is voor de zware verantwoordelijkheid, een wereldbrand te ontketenen niet terug gedeinsd. Het onbegrijpelijke echter in deze zaak, waarvan wij den prijs zullen zien, is de houding van Engeland. Wat stelt het zich eigenlijk daarvan voor En met welke middelen strijdt het niet tegen ons f Ik heb zoo juist van onzen gezant te Konstantinopel een telegram ontvangen, waarin mij medegedeeld wordt dat aan het Engelsche gezantschaps gebouw aldaar een mededeeling is aan geplakt. waarin wordt gezegd, dat de Duitsche vloot in de Noordzee een ver schrikkelijke nederlaag geleden heeft, en dat 20 harer beste schepen daarbij verloren zijn gegaan. Er is geen woord waar van dit ver haal bet moet natuurlijk dienst doen dadige politiek van Rusland draagt rechtstreeksche schuld aan den oorlog Wij strijden thans niet alleen voor ons zelfvooral de Scandinavische Rijken moeten het goed begrijpen, dat ook hun bestaan er mede gemoeid is, wan neer Rusland zou overwinnen In de eerste plaats zal Zweden voor een zeer ernstige beslissing komen te staan. Dat ons lot, ook aan dat der andere Ger- maansche landen van hooge intellectueele ontwikkeling vastgeknoopt is, doet ons, die met een zuiver geweten ten oorlog zijn getrokken, met een dubbel zoo groote vastberadenheid strijden. Men heeft mij dikwijls verweten, dat ik te veel het ethische moment in de politiek zou hebben gebracht, zie naar de houding van ons volk en bedenk, wat het zeggen wil, dat ook onze sociaal-democraten, die mij zoo dikwijls in de binnenlandsche politiek moeilijkheden bereid hebben, thans, man voorman, met ons samengaan. Het zijn diepzedelijke krachten, die van dat alles de stuwkracht zijn. Daar is nog iets onze mobilisatie is nog niet geheel afgeloopen en en reeds heeft ons leger aanmerkelijke successen bereiktLuik, Mülhausen, Lagarde en het land van vijanden gezuiverd. Een volk trouwens, dat z.ch in het volle bezit van zijn moreele kracht bevindt, en dat als één man is opgestaan, dat iets dermate be wonderenswaardig vermag tot stand te brengen, zulk een volk kan en zal ook niet onder den voet geloopen worden 1 Opmarsch van Duitsche troepen. MeL schrijft uit Maastricht aan de Msbd. Van Donderdag 13 Aug. af zijn ver scheidene dagen in 4 verschillende richtingen dag en nacht Duitsche troepen uit Aken naar België vertrokken. In het Belgische dorgje Sippenacken, nabij Epes-Wittem, heb ik Vrijdag ge durende 5 uur naar het voorbijtrekken der Duitschers gekeken. Dat bleef maar altijd aanhoudeninfanteristen, cavale risten, lanciers. artilleristen, vele wagens, vooral munitiewagens. De mannen, die van 's morgens vroeg door de brandende zon hadden gemar cheerd en daarbij zwaar bepakt waren, hun uitrusting weegt ongeveer 30 K G. zagen er opgewekt uit en nu en dan hoorde men vaderlandsche liederen weerklinken. Eenige infante risten waren er slecht aan t">e hun voeten waren gezwollen en sems bloedend De Duitschers waren heel vriendelijk tegenover mij, toen ze hoorden, dat ik een >Holiander> was. Ze vroegen naar den stand der zaken in ons land. Nu is het tijd zei een officier, nu moet u in Nederland maar meedoen, dan krijgt u ook wat. Hij meende dat het met België slecht afloopen zou. In Sippe nacken waren Donderdag 13 Aug. voor 't eerst de Duitschers binnengetrokken. Den inwoners werd gezegd, dat zij alle eetwaren, die zij missen konden, op het plein bij de kerk moesten brengen. Daar werd dan ook heel wat bijeengebracht. Ofschoon de soldaten niemand een haar krenkten en alles ruim betaalden, waren de inwoners alles behalve op hun hun gemakvooral de burgemeester, een man van meer dan 80 jaar- werd duchtig de les gelezen Als er 't minste gebeurde was hij verantwoordelijkzou er op de soldaten geschoten worden, dan kwam hij het eerst aan de beurt om gefusilleerd te worden. Den soldaten werd gezegd, dat zij niet moesten drinken, alvorens de personen, die den drank aanboden, eerst gedronken hadden. In Sippenacken waren de menschen niet zoo onverstandig geweest om bij de nadering der Duitschers naar Neder land te vluchten, zooals op andere Bel gische dorpen. Naar ik hoor, zijn de menschen dan ook meestal weer naar België teruggekeerd, die op onze grens dorpen vertoefd hebben. Vele soldaten bleven in en om Sippenacken over nachten. Io ieder huls werden er inge kwartierd velen moesten echter buiten kampeeren. Zoo zagen we op een welde twee lange rechte rijen paarden, waar naast de lansen der lanciers. De Duitschers kwamen meest uit Oost-Pruisen, uit de provincies Silezië en Pommeren. Ze vonden het in de Rijnprovincie en in België zoo'n mooie streek. Het was een interessant gezicht de kranige troepen naar het strijdperk te zien trekken. van het leger teruggekeerd. Zij hebben de hun aangewezen post zoolang mogelijk bezet gehouden, zijn daarop in goede orde bij nacht terug getrokken en per spoor van Luik naar de hoofdmacht van het leger gereisd. De mobilisatie van Rusland. Een telegram van Central News uit Rome behelst dat volgens betrouwbare berichten uit St. Petersburg, Rusland twee mlllioen manschappen aan de Duit sche grens, twee millioen manschappen aan de Oostenrijksche, een half millioen aan de Turksche en een half millioen aan de Roemeensche grens heeft gemo biliseerd. Al deze troepen zijn nu gereed, om de krijgsverrichtingen te beginnen en drie millioen worden nog in reserve gehouden. De Atheeosche correspondent van de Daily Telegraph verneemt van den Rus- sischen gezant, dat de concentratie van de Russische strijdmacht aan de gren- van Galicië voltooid en dat een aanvals lende beweging op til is. Deze beweging zou samenvallen met het optreden van het Servische leger aan den Donau. Wereldoorlog. Zoo ooit dan mag de oorlog die thans woedt, bestempeld worden met den naam vao wereldoorlog. Onder de telegrammen vindt men het bericht, dat Japan aan Duitschland een ultimatum heeft gesteld, zoodat er alle kans is, dat ook de Japanners in den oorlog betrokken worden. De Japanner vergeeft niet lichten voor het feit dat Duitsch land behoord heeft tot de mogendheden, die indertijd na den Chineesch-Japan- schen oorlog aan Japan een groot deel van de vruchten der overwinning hadden onthouden, wordt thans afgerekend. Met Japan onder de combattanten zullen er negen rijken in staat van oorlog zijn, n.l. het Britsche Rijk, Rusland, Duitsch land, Oostenrijk-Hongarije, Frankrijk, België, Servië, Montenegro en Japan. Het optreden van Japan dreigt nu echter tot moeilijkheden te zullen leiden tusschen dat land en de Vereenigde Staten. Voorts hebben landen, die tusschen elkaar beoorloogende mogende beklemd zitten, als Nederland, Denemarken, Zwitserland, den plicht duchtig cp hun hoede te zijn. Ook Italië kan door den loop der gebeurtenissen in den strijd betrokken worden, terwijl Turkije en de Balkanstaten gereed staan elkaar onder ling te verscheuren. Voeg hier nog bij, dat in de Vereenig de Staten en Latijnsch Amerika de economische gevolgen van den oorlog al leelijk voelbaar zijo en die landen dan ook in geprikkelde stemming komen terwijl Portugal en Spanje zich allerminst voor Duitschland geporteerd voelen, dan zal menigeen en de Serviërs wellicht het allermeest zich de vraag stellen waar dat alles nog op moet loopen. De strijd in België. BRUSSEL, 17 Augustus. Er zijn in grijpende maatregelen genomen om de verdediging van Brussel te verzekeren en de hoofdstad te beveiligen voor een overrompeling. Overal in de omgeving zijn versperrin gen aangebracht, die goed worden be waakt door afdeelingen van de burger wacht, gewapend met mausergeweren. De welgewapende en van muoitie goed voorziene burgerwacht telt te Brussel 20.000 man, die s sedert de laatste 14 dagen geregeld geoefend zijn en vast besloten hun plicht te doen. In die om standigheden mag eeo, overigens onwaarschijnlijke, overrompeling van Brussel uitgesloten heeten. Ongeveer 800 verdedigers van Luik zijn met hun officieren bij de hoofdmacht De H. Stoel en de oorlog Den lien Aug. j.l. ontving de H. Vader in audiëntie een groep pelgrims uit Columbia tot wie hij een toespraaak hield, waarin hij met droefheid gewaag de o er den oorlogstoestand. Hij zeide al het mogelijke gedaan te hebben, om de verschrikkelijke dingen te voorko men, die thans in Europa worden afge speeld en betreurde het, niet bij machte te zijn geweest om het uitbreken der vijandelijkheden te voorkomen. Hij spoor de de pelgrims aan te bidden, opdat de Europeesche machthebbers de vij andelijkheden zullen staken en spoedig de vrede intrede. Een afgezant der Columbiaansche Republiek, die de pelgrims vergezelde dankte den H. Vader voor alles, wat hij bij verschillende gelegenheden voor den vrede had gedaan. >J.l. Maandag heeft het kapitel der bazlliek van Lateranen, overeenkomstig een wenk van den H. Stoel, besloten om in de kapel van het sanctuarium der Scala Sancta het beroemde Christusbeeld ter vereering uit te stellen, iets wat al leen in tijden van pest, hongersnood en oorlog pleegt te geschieden. Gelijk men ziet, wordt er in dit be richt gezinspeeld op dingen, waarvan de wereld nog niets weet, n.l. van »al het mogelijke* dat de paus heeft gedaan om den oorlog te voorkomen. Vroeg of laat zullen wij daar zeker wel iets meer over hooren. Tijd. Een tooneel van ellende Dr. D. Brocx. chef der ambulance te Maastricht, schrijft o.m. in de N R. C. Na Dinsdagavond een vergeefschen tocht naar de grens gemaakt te hebben, ging ik Woensdagmorgen vroeg met een kleine, vlugge auto naar de grens. De Belgische vlag wapperde nog uit het huis van een Belgische douane, maar tien pas verder stonden de grijze Duitsche wachten. De auto liet ik aan de grens en, met de meeste welwillendheid ont vangen, passeerde ik de grens te voet ging ik naar Mouland, waar gewapende vrede heerschte. De Belgische burgers liepen rustig rond en praatten kalm met de Duitsche lanciers. Spoedig ont moette ik den Stabsartz, die mij smeekte met hem mede te gaan. In een Duitschen militairen auto reden wij, terwijl van alle zijden uit de verte de kanonnen donder den, naar Berneau, waar de tijdelijke Duitsche ambulance was. Het tooneel, dat ik daar aanschouwde, was als eerste indruk het verschrik kelijkste wat ik ooit gezien heb. Zijn er later gewonden gehaald op gevaarlijke plaatsen, zijn er soms in rustig onderhoud met den Duitschen staf gestoord door de hoogoversnellende granaten, die ellen de vergeet ik nooit. In een schoollokaal lagen in het stoo, op de steeneu vloer, veertig, allen ernstig verwonden reeds om den hoek lag, wen telend op de steenen, onverbonden, een arme jonge kerel te strijden met den dood maar geen klacht kwam over zijne lippen. En binnen lagen zij allen met starren blik wachten op hulp. Hier kon niet getalmd. Telephonlsch werd machtiging ge vraagd te redden wat te redden was en weldra snorden de Nederlandsche Roode Kruis-automobielen dwars door het Duit sche leger, om de stakkerds te vervoeren. Nooit zal het uit mijne gedachten gaan de droeve tocht terug met de drie zwaarst gewonden. Maastricht was stil als onder den druk van een zwaar opkomend onweer. En in stilte aangestaard door duizenden, met tranen in de oogen, ging de droeve tocht naar Calvariënberg. Zoo zouden zoovele tochten door zoo- velen beschreven kunnen worden. Honderddertig brachten zij er reeds hier, de dappere Nederlandsche jongens, wien geen moeite, geen tijd, geen gevaar te groot was, om te trachten een men- schenleven te redden. Welk een tegenstelling Hier wordt geen gevaar ontzien om te redden, daar wordt geen macht, geen kracht ontzien om te dooden. En toch te midden van die uitbarsting van de nationalen trots en haat, komt toch altijd weer boven het persoonlijke menschelijke gevoel. Hoe dikwijls zagen wij niet soldaten, die lachten om fluitende kogels en snor rende granaten en die er trotsch op waren zoo en zoo velen neergelegd te hebben, en een traan wegpinken als wij weer een doodstijding brachten. De eersten, die ik haalde, zijn dood. Maar de meesten leven en ons aller harten kloppen van vreugde, als een stille hand druk, een oogknippen, toont de dank baarheid van hen, die wij trachten het leven te redden. In de duisternis van al de verschrikkelijke ellende, waarin wij hier leven, die wij van uur tot uur mee maken, die wij steeds erger verfoeien, zijn er twee lichten die ver weg hunne verblijdende stralen zenden. Het eene licht projecteert voor ons het feit, dat al meenden wij, dat geen Europeesche beschaving meer bestond naast alle moreele verliezen, nog hoog staat het plichtsbesef, al is het ook, dat dit voert tot het opvolgen van bevelen, die leiden tot vernietiging. Het andere licht doet meer; het pro- jecteerd niet alleen, maar het verplicht het laat zien, dat de menschlievendhtid niet is gedood door de over beschaving, maar het verplicht ook de duisternis, die over Europa gebracht is door de uit barsting van zoo lang opgekropten natio nalen haat I Hoevele liefdediensten zijn niet verricht hetzij door jonge vrouwen, hetzij door vereelte mannenhanden De tijd voor beschouwingen ontbreekt, ook voor crittek er wordt van ons allen in Maastricht slechts werk gevraagd. Maar ik had behoefte eenige uiting te geven aan hetgeen ons allen vervult. Menigeen onzer heeft thans meer van de oorlogs verschrikking gezien dan velen, die misschien onze ueutrallteit moeten verdedigen. In die verschrikking is het dramatisch hoogtepunt bereikt door hetgeen gehoord werd aan het sterfbed van een jongen Duitscher. Bewusteloos had hij uren en dagen gelegen een kwartier vóór zijn dooj sloeg hij zijne oogen op en preveld? trachtende met zijn zieke hand te salu. eereu „Herr LeutDant, ich melde mich.' Geslagen stonden allen In zijn doodstrijd zegevierde nog he ingestampte plichtsbesef. Wat leeren wij hieruit Dat wij daarvan geen copie maken Maar laten wij allen, Nederlanders thans onze plicht zóó doen» nu, en a!< het moet, later, dat wij, als soms on! stervensuur mocht slaaD, zonder vreezet zullen kunnen prevelen „Herr Gott, ich melde mich I" Nederland en de oorlog De lichting 1915. De minister van oorlog heeft te ken nen gegeven, dat, hoewel door de wet van 3 Augustus 1914 sommige bepalio. gen der Milltiewet, n. m. die betreflende de loting, woiden terzij gesteld, dit niet het geval Is met de bepalingen, betref, fende geschiktheid voor den dienst, vrijstelling en ui'sluiting, Op grond hiervan blijven ook zij, die eerst na het in werking treden der wet van 3 Augustus 1914 ongeschikt ver klaard, vrijgesteld of uitgesloten zijn buiten oproeping, wanneer de uitspraak tot vrijstelling of uitsluiting vóór dt oproeping onherroepelijk is geworden (Nieuwe Ct.) Ter waat schuwing. Dat het goed is om naar de waarscho wende woorden te luisteren van op wacht staande soldaten, ondervond naar de Msb meldt Zaterdag een slager uit Zundert. die niet voldeed aan den op roep van een aldaar op wacht staanden soldaat om stil te houden, ten einde na te kunnen gaan of hij gerechtigd was door te rijden. De soldaat maakte ge bruik van zijn geweer, zooals hij ver plicht is, en schoot den slager dood, Nederlandsch comité tot steun van de Belgische slachtoffers. Tot nog toe is ons vaderland voor de verschrikkingen van den oorlog ge spaard gebleven .Moge ook de zorgen die ons drukken, zeer zwaar te torsen zijn, het verlies van dierbare menschen- levens hebben wij niet te betreuren Terwijl ons dit dankbaar moet stemmen, denken wij aan hen die, in de onmiddel lijke nabijheid van onze greospalen, ge troffen zijn door kommer en ellende, waarvan de berichten ons het hart ver vullen van medelijden. Reeds heeft Ne derland getoond, dat het zijn ouden roep van menschlievendheid waardig is geble ven. Hoe het Nederlansche Koode Kruis zijn taak opvat, het heeft de dankbare bewondering van landgenoot en vreem deling opgewekt. Voorts zijn reeds ver schillende Commissies gevormd om ook hier te lande krachtige hulp te bieden waar die noodig is. Doch wij meenen, dat de humaniteit in deze donkere dagen zich ook moet uitstrekken tot onze Zuide lijke naburen, die zoo zeer door den oorlog hebben geleden. Wel is waar wordt in het Zuiden van ons lann. waar vele Belgen een toevlucht hebben gevonden, reeds veel gedaan, maar het aantal slachtofters is te groot, dan dat de hulp aan de bevolking die; streken alleen kan worden overgelaten. Vandaar dat ondergeteekenden eeo beroep doen op Uwe menschlievendheid, Iedere gift, hoe kiein ook, zal met er kentelijkheid worden aanvaard. Mr. TH STUART, Voorzitter. TH. BOELEN, LEON DELHEZ, Secretarisset. BERN. J. VELDHUIS, Mr. G. J. FABIUS (Kasvereeniging), Penningmeester Tot en met Vrijdag was reeds f 5282 ingekomen. 0 T V heel lees wor It a. bij Alle bed b Wa; sluil mec sloti den: als Teg ovei den eenl - c. Hac bem aam V d. keui Om e. f. 1 wai blad V teni goed G een mei dat eenij ken bniti B dit 1 De ondergeteekende, boekdrukker te Waalwijk, verzoekt ten einde zijn personeel zoo lang mogelijk aan het werk te kunnen houden, beleefd, om die drukwerken, welke zijn clientèle gewoon is eerst tegen het einde des jaars te laten vervaardigen (zooals rekeningen, kantoorboeken, brieven, enveloppen enz.) zoo mogelijk n g' reeds te bestellen. Men voorkomt werkeloosheid en ontlast de steun-comité's in die plaatsen, waar het personeel woonachtig is, als men zaken met personeel in deze steunt. zal tóóri A mal Vol 8 de om den, beri hav gem hebl nam BR( AU£

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 2