H Nummer 67 Donderdag 20 Augustus 1914. 37e Jaargang. Tweede Blad. Gemeentefaadsvergaderingen. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. Abonneert U op dit blad Op verschillende plaatsen langs het reusachtig front, waar de BelgischEn- gelschFransche troepen tegenover de Dultsche legermassa's staan, is gisteren gevochten weer zijn er voorposten-ge vechten geleverd, die echter blijkbaar elk oogenblik in beteekenis toenemen en dan ook ieder oogenblik ook tot een belangrijken slag zich kunnen ontwikke len. Van Diest af, tot Luik, welks forten nu toch eindelijk alle in de handen der Duitschers blijken' te zijn, die daarmede een krachtig steunpunt voor hun verdere actie verkregen hebben, door de Arden nen over Dinant. waar de Duitsche troe pen Zaterdag een gevoeligen klap schij nen gekregen te hebben van de Fran- schen, langs de Luxemburgsche grens zan Lotharingen en de kammen der Vogezen tot de Bourgondische poort in het Zuiden van den Elzas toe, zijn gis teren de geweldige legerdrommen, die daar tegenover elkander staan, op meer dere punten ic „contact4 gekomen en hebben de geweren gerateld en het ge schut gedonderd. Over de gevechten ie België verlui den weinig bijzonderheden. Het bericht echter, dat een deel der regeering en de hofhouding van Brussel naar Antwer- peu zijn overgebracht, maakt ondanks alle geruststellende verzekeringen, die t<.-r verklaring van dezen maatregel op gesomd worden, een niet zeer gunstigen indruk en doet evenals het bericht om trent de nieuwe versterkingen rond B ussel aangebracht, de meening veld winnen, dat er in officieële Belgische k. ingen vrees gekoesterd wordt voor Brussel. De Duitsche troepen schijnen zich in- tusschen noch in midden-Belgle, noch ia de Ardennen steik genoeg te voelen oru een krachtig offensief te gaan voeren en bepalen zich altijd nog maar tot een verkennen en onderzoeken, waar de meest zwakke zijde van de tegenstanders is. Van hun kant nemen de verbonden Belgische, Fransche enEngelschetroepen eea opmerkelijk stiikt doorgevoerde af- wachtende houding aan, die aan die troepen intusschen op het oogenblik niet anders dan ten voordeelen komen kan. Belangrijker zijn gisteren de gebeur tenissen in de Vogezen geweest, waar de Eranschen, hun oude gewoonte ge- trjuw, tot een offensief .optreden zijn o vergegaan. In het meest Noordelijk deel van de Vogezen bij Schirmeck, aan den Brieusch hebben zij, een zelfs van Duitsche zijde toegegeven overwin ning behaald, waarvan, ook al is de strategische waarde op het oogenblik nog problematiek, daar het slechts een zeer klein onderdeel betreft van het groote plan van actie, dat de Franschen tegen Straatsburg op touw schijnen te hebben gezet, de moreele invloed ge heel het kwade effect zal doen verdwijnen dat de Fransche troepen van de geleden nederlaag bij Mülhausen misschien heb ben ondergaan. Het officiëeleDuitsche telegram, waarin bovenbedoelde Duitsche nederlaag wordt toegegeven, spreekt ook van gevechten bij Mülhelm, zonder dat de afloop van dit treffen gemeld wordt. De Fransche troepen schijnen dus in ieder geval weer tot Mülhausen te zijn doorgedrongen, zij het langs een anderen weg dan de eerste troepenafdeellngen zich gekozen hadden. Volgens de Fransche lezing bezetten de Fransche troepen reeds een over de geheele linie vrij vooruitgeschoven linie in de Vogezen. Een belangrijk treffen is elk oogenblik te verwachten' tenzij de Duitschers hier zich nog verder terug trekken om de Franschen voort te lokken. De Japansche segeering heeft omtreut haar hooding bij een overigens onvermijde lijk conflict met Doitscbland eea zeer ge ruststellende verklaring afgelegd, dat zy zich alleen tot de Japansche en Chineesche wateren zal bepalen, die echter slechts de zeer betrekkelijke waarde heeft, welke men op 't oogenblik aan diplomaten-woorden en verklaringen hechten kan. De Oostenrijksche vloot schijnt zich voor de haar bedreigende Fransche schepen, die bij Aotivari een kleine kmiser van het Zenta-type, wadrsehynlijk een schip, dat het terngtrekken der vloot dekte, in den grond geboord moeten hebben, een weinig in de oorlogshaven van Pola teruggetrokken te hebben. Een gevecht met de vereenigde Fransche en Engelsche eskaders zou voor de Oostenryksche vloot een van te voren reeds besliste strijd zijn. De inval der Duitschers in België PARIJS, 18 Augustus. De correspondent van de Petit Parisian in België seint, dat hij eergistorenavond met den laatsten trein nit Namen naar Brussel is vertrokken. Bij Bovesne deden Duitsche laucier», die van den kant van Eghezee kwamen, een aanval op den trein, doch zij bevonden zich op te grooten afstand en de trein kon ontsnappen. Andere Duitsche lanciers hadden de stout moedigheid tot Waveren op te rukken op 25 K.M. ten Z.O. van Brussel. De Duitsche cavalerie overstroomt in zeer grooten getale Brabant. Het verontrust den Belgischen en den Franschen staf niet, hoewel ie doortocht van de Duitschers een plaag blijft, die men weDscht te stuiten. De door vliegers verstrekte inlichtingen aldus verder dit bericht uit Fransche bron wijzen er op, dat deze Dnitsche calvalerie zeer zwak gesteund wordt door artillerie, die haar werk op onvoldoende wijze verricht en door uitgeputte infanterie. Toch vordert de vijand langzaam. Namen is gereed om den vijand te out- vangen en wacht met kalmte de komende gebeurtenissen af. De strenge krijgstucht. Nu de militie buitengewoon onder de wapenen is geroepen, zijn in verband met artikel 87 W. v. S. de zeer strenge strafbepalingen van het Crimineel Wet boek, voor den oorlog geldende, ook thans reeds van kracht. Een militair is dus na 24 uur onwetti ge afwezigheid reeds deserteur, terwijl insubordinatie door feitelijkheden met den dood kan worden gestraft. Wij wijzen er ernstig en met nadruk op, dat hier te lande geen moratorium is afgekondigd, dat ieder die kan be talen dus verplicht is om het te doen en dat ieder die noodeloos in gebreke blijft om zijn verplichtingen na te komen, niet alleen zijn schuldeischers benadeelt, doch mede de schuld op zich laadt voor het uitlokken van een alge- meene ramp. Indien groothande laars en industrieelen hun vorderingen niet binnen krijgen, worden zij op hun beurt gedwongen niet alleen om voor- looplg hun betalingen te staken, doch ook om hun bedrijf stop te zetten en hun personeel te ontslaan. Wie de heerschende werk loosheid en ellende niet wil vergrooten, drage dus het zijne bij om voortzetting van het bedrijfsleven mogelijk te maken. Dit kan alleen geschieden wanneer ieder zooveel mogelijk a a n z ij n f i n a n- cieele verplichtingen vol doet, tegenover groot en klein bedrijf. RAAMSDONK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 18 Augus tus des voormiddags ten 10 ure. Voorzitter Ed. Acht. Heer Ridder de van der Schueren. Klokslag 10 uur opent de voorzitter de vergadering. Afwezig de leden P. v. Dongen en M. Zijlmans. De notulen van de vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Nadat de Voorzitter de verschiliende stukken heeft voorgeLezen, worden al deze voor kennisgeving aangenomen. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot niet inwilliging van het ver zoek der vereeciging »Gemeentebelang" te Raamsdonksveer om de huursom van f 15,50 voor de weegbrug met weeg huisje te verminderen en te brengen op f0,50 per jaar. De Voorzitter zegt dat B. en W. voorstellen het verzoek niet in te willigen omdat de huursom niet te hoog is. Het lid Timmermans stelt den raad voor wel op het verzoek in te gaan, daar hem bij Dader onderzoek is geble ken, dat de huur veel te hoog is. Spr. zegt dat in het Dorp ook eene zelfde vereeniging bestaat met eene weegbrug, waarvan door particulieren op schrik barende wijze wordt geprofiiteerd. Het lid S. D. Lankhuyzen vraagt of dat huisje door de vereeniging is gebouwd. De Voorzitter antwoordt dat de ver eeniging het huisje heeft gebouwd, terwijl de gemeente het terrein geeft gegeven. Het lid Lankhuijzen is van meening dat zoo'n waag een algemeen belang is. De Voorzitter zegt, dat indien de raad het noodig en noodzakelijk oordeelt het bedrag te stellen op 50 ets B. en W. hierop niets tegen hebben. Na eenige besprekingen nog wordt besloten het verzoek van de vereeniging >Gemeentebelang> te Raamsdonksveer wel in te willigen en de huursom te brengen op 50 ets per jaar. 3. Voorstel van B. en W. tot daar- stelling eener rioleering van de z.g. Koningstraat af tot de haven te Raams donksveer. De Voorzitter zegt, zooals de leden wel zullen weten, de rioleering reeds is gelegd en hij hoopt dat de leden het voorstel zullen aannemen. Het lid Timmermans is van meening dat hij namens de Commissie van Fa bricage spreekt als hij zegt, dat het wenschelijk geweest ware, indien de op zichter zelf dit eens had nagezien. Het lid Simonis de Kok had liever gezien dat alles aanbesteed was geworden Ook het lid Timmermans kan zich goed hierbij aansluiten, om althans zooveel, mogelijk aan te besteden. Het lid Slraonis de Kok zegt nog dat alles al lang klaar zou zijn geweest, io- dien 't was aanbesteed geworden. De Voorzitter antwoordt dat een en ander reeds een paar jaar in eigen be heer is, omdat aangenomen werk nooit zoo goed is en omdat deze rioleering samen ging met de bestrating. Zonder verdere bespreking wordt nu overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. 4. Ontwerp-verordening tot wijziging der verbruiks-verordening. De Voorzitter zegt dat de Gezond heidscommissie mededeelt, dat genoemd College geen aanleiding heeft tot aan merkingen op bedoeld ontwerp-verorde ning. B. en W. stellen voor de ver bruiks-verordening als zoodanig te wijzigen. Aldus wordt besloten. 5. Ontwerp verordening op de heffing en invordering eener belasting op de honden. Na voorlezing der verschillende arti kelen vraagt her lid Simonis de Kok "Roe er gecontroleerd moet worden of er al of niet belasting betaald wordt. De Voorzitter zegt dat dit door de politie wordt gedaan. Het lid Simonis de Kok zou er voor zijn, wanneer 't mogelijk is, een penning !n te voeren. Het lid Timmermans vraagt hoe ol 't zou moeten gaan wanneer een vreemde dame of heer met een hond door de gemeente komt. Het lid Lankhuijzen zegt dat zooiets wel door de politie te controleeren is. De Voorzitter oppert de meening dat het goed mogelijk is dat er door zullen loopen, waarvan geen belasting wordt betaald. Het lid Timmermans merkt op dat er dan elk jaar een nieuw plaatje moet zijn en wordt dit dan door de gemeente of door den eigenaar betaald. Het lid Simonis de Kok geeft het alleen in overweging daar het op andere plaatsen ook bestaat. Het lid Timmermans vindt het beter punt 5 voorloopig zoo vast te stellen ieder kan dan eens nagaan wat het beste is. Aldus wordt besloten. 6. Schrijven van Gedeputeerde Staten houdende eeuige bemerkingen op de verordening voor de spaarbank in deze gemeente. De Voorzitter vraagt of de raad er zich mede kan vereenigen alleen die artikelen ter sprake te brengen waarop die bemerkingen betrekking hebben. Na voorlezing door den Voorzitter der verschillende artikelen wordt zonder bespreking besloten bedoelde artikelen te wijzigen. 7. Benoeming van een viertal personen om voorgedragen te worden aan den heer Commissaris der Koningin tot het doen eener keuze van twee zetters van 's Rijks directe belastingen, (aan de beurt van aftreding zijn de heeren G. H. Simonis en E. C. de Wit. Na stemming worden benoemd de heeren G. H. Simonis, S. J. Zijlmans, E. C. de Wit en A. W. J. Iersel. 8. Aanbieding Gemeenterekening' dienst 1913. De Voorzitter deelt mede dat de re kening sluit in ontvangst op f 40765,63 en in uitgaaf op f37692,25 alzoo een batig slot van f 3073,38. Goedgekeurd. 9. Aanbieding rekening van het Bur gerlijk Armbestuur dienst 1913. De Voorzitter zegt dat hij het eind cijfer in de gesloten vergadering zal meedeelen. Het lid Timmermans geeft in overwe ging in de gegeven omstandigheden het armbestuur te machtigen beter bij te springen. 10. Benoeming Commissie tot onder zoek der stukken. De Voorzitter benoemt de leden Tim- mers, Schoenmakers en M. Zijlmans tot tot onderzoek der gemeente rekening en der rekening van het armbestuur. 11. Ontwerpbesluit 'tot2 het ^aangaan eener geldleening groot f 4600,ter bestrijding van de kosten van buitenge wone werken,^omschreven onder art. 10 van Hoofdstuk~16 der begrooting van uitgaven dienst 1914. De Voorzitter deelt mede dat de lee ning zal gesloten kunnen worden bij het Burg. Armbestuur tegen eene rente van 3'/2 °/o. Voorts zegt de Voorzitter dat de aanbesteding van de schoeiing heeft plaats gehad, doch dat het B. W. onmo gelijk was het werk te gunnen. Door de drukke werkzaamheden is deze aanne ming nu in de pen gebleven. Verder wil de Voorzitter het bedrag van f 4600 verminderen met f 900 wijl er nu geen kans bestaat het werk te laten aannemen. De leden Lankhuizen en Timmermans feliclteeren delgemeente met eene rente van 31/2 °/o doch moeten het Armbestuur condoleeren. De Voorzitter zegt dat hij in de be sloten vergadering hierop zal antwoor den. 12. Ontwerp besluit tot wijziging van de Gemeente-begrooting dienst 1914. 13. V as telling le suppletoire kohier der belasting op de honden dienst 1914 14. Vaststelling le suppletoire kohier van de onderhoudsbelastlng. Conform het voorstel van B. W wordt betreffende deze 3 punten besloten 15. Staten onthetfing oninbaar en te verhalen posten van plaatselijke belastingen over het dienstjaar l!9 K en vroeger. Het lid Timmermans stelt de vraag of de agenda nog langer dan een half uur zal duren, wijl hij er anders voor is de vergadering te schorsen. Voorts geeft hij in overweging er in 't vervolg reke ning mede te houden de agenda niet zoo uitgebreid te maken. Betreffende punt 15 wordt na voor lezing door den Voorzitter der verschil lende postjes conform het voorste) be sloten. De Voorzitter vraagt nu of de raad zich er mede kan vereenigen hem een blanco crediet toe te staan, indien het noodig mocht blijken in de tegenwoor dige omstandigheden politie aan te te stellen. De Voorzitter acht 't voor deze gemeente niet gewenscht een bur gerwacht in 't geweer te roepen. Zonder bespreking wordt hiertoe be sloten. 16 Vaststelling le suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag dienst 1914 De Voorzitter sluit nu de openbare vergadering ter behandeling van punt 16 Uit Albanië terug. De uit Albaneeschen dienst getreden Nederlandsche officieren majoor De Waal, Roelofsma en Sluis, benevens ka pitein Sonne zijn via Bazel hier terug gekeerd en hebben zich voor een her plaatsing bij het leger aangemeld. De vrijlating der in Albanië gevangen gehouden officieren Verhulst én Reimers wordt spoedig verwacht. Twee personen verdronken 1 Men meldt ons uit Amsterdam: Zon dag morgen is op het Nieuwe Veer een roeibootje waarin 5 personen geze ten waren door een stoomboot overva ren. Het bootje kantelde om waardoor allen te water geraakten. Drie personen konden worden gered de heer J. en mej L. v. d. V. verdronken. Waalwijk, 19 Aug. 1914. Koopt niet In den vreemde, wat gfj in Waalwtyk even goed en even goedkoop kant vinden. 2651 w. B. De Burgemeester der gemeente Waal- wijk brengt ter kennis der ingezetenen de navolgende circulaire van de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Oorlog. Nu Nederland omringd is door oor- ogvoerende mogendheden met elk waar van het goede betrekkingen onderhoudt, is bet van het hoogste belang dat de door de Regeering afgekondigde on zijdigheid niet alleen door de Regeering zelve, maar ook door elk Nederlander in het bijzonder wordt in acht genomen. Daartoe is het niet voldoende dat men zich onthoude van inbreuken op de onzijdigheid, dat strafrechtelijk vervolg baar is ook uitingen van partijdigheid in het openbaar, bij monde of bij ge schrifte, behooren achterwege te blijven. De houding van elk Nederlander zij Inderdaad onzijdig, naar de regelen van eerlijkheid en goede trouw. Bij zoodanige houding bestaat de meeste kans dat de onzijdigheid van ons land door de oorlogvoerenden wordt geëerbiedigd. Zekerheid daaromtrent kan echter uiteraard nimmer worden gegeven Het is uit dien hoofde dat de Regeering zich verplicht acht de navolgende wenken en aanbevelingen te geven, voor het geval dat onze onzijdigheid mocht worden geschonden, met name wanneer troepen der oorlogvoerenden wederrechtelijk ons grondgebied mochten binnendringen. In de allereerste plaats zij er dan op gewezen, dat het keeren van vreemde troepen uitsluitend de taak is van de militaire macht. Wordt die taak asn haar overgelaten dan is de vijand ver plicht de eer, de familie-rechten, het leven en den privaateigendom der be woners te eerbiedigen. Door de ingezetenen, niet tot de militaire macht behoorende, hoe groot en hoe billijk ook hunne verontwaardiging moge zijn, mag geen enkele daad van geweld of tegenweer worden verricht. Deden zij dit wel dan zouden zij niet alleen zich zelf, maar ook familie, vrien den, landgenooten blootstellen aan maatregelen van wedervergelding. De voordeelen, welke de burger door een eigengerechtigd optreden zou meenen te kunnen bereiken, zinken in het niet tegenover de schade en het leed dat hij zich en anderen daarmede berokkent. Elke uiting van wraak lokt onvermijdelijk geduchte weerwraak uit. Zucht tot zelf behoud zal den indringer dwingen tot het verspreiden van schrik onder de be volking, wanneer deze zich niet geheel onzijdig weet te houden. Wanneer daarentegen de bevolking met kalmte en waardigheid een eventu- eele bezetting ondergaat, dan behoeft men voor veiligheid van persoon en goed niet beducht te zijn. Het volkenrecht, dat door het leger van elke beschaafde natie wordt geërbiedigd, verbiedt moord, plundering of roof. De indringer, die vreemd gebied bezet, is verplicht alle maatregelen te nemen, die kunnen strek ken om de openbare orde en het open bare leven te herstellen en te verzekeren, zooveel mogelijk onder eerbiediging van de in het bezette land geldende wetten. Onze bestuursorganen behooren daar bij in het belang der bevolking hun medewerking te verleenen, door, wan neer hun dit niet bepaald onmogelijk wordt gemaakt, hun post te blijven be- kleeden en den goeden gang van zaken te blijven bevorderen. Zij behooren zich in verbinding te stellen met de vreemde militaire autoriteit, ten einde als tus- schenpersoneD tusschen haar en de be volking op te treden. Op hen ook be rust de plicht een krachtig protest te doen hooren, wanneer de bij internatio nale tractaten gewaarborgde, of op de volkenrechtelijke gebruiken steunende rechten der bevolking worden aange rand. Het doel van vorenstaande mededee- ling is geenszins om eenige ongerust heid te wekken. Maar wel acht de Regeering het noo- van het Zuiden De Oorlog Üman

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5