f glWWS UIT HXÏÏSDBN. Burgerljjken Stand. Telegrammen van heden. Geïllustreerd Zondagsblad NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Ingezonden Stukken. Rijkspostspaarbank dig elke mogelijkheid tijdig onder de oogen te zien en er voor te zorgen dat, mocht een zoo zware ramp over ons komen, deze niet door eigen onwaardig of geweldadig optreden der ingezetenen nog zwaarder zou worden gemaakt, dan zij op zichzelve reeds zou zijn. Waalwijk, 17 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, Th. DE Sl'RMONT de Bas Smeele Inkwarlieringsbiljetten. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend, dat de inkwartieriogsbiljet- ten kunnen worden ingewisseld op bet Bureau van den Cbef san Politie op Donderdag 20 Augustus a.s. des namiddags van 2 tot 4 uur. Betaling kan alleen plaats hebben op inlevering van het kwartierbiljet. Waalwijk, 18 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, Tb. de Surmont de Bas Smeele. Gemeenteraadsvergadering. Gisteravond hield de raad onzer gemeente onder voorzitterschap -/an den burgemeester eeue openbare vergadering, waarbij alleen de beer W. v. d. Broek afwezig was. Het punt van de agenda was een schrij ven vau het steun-comité om eene bijdrage uit de gemeentekas. B. eu W. stellen voor f 4000 te voteeren, waarvan volgens 't oordeel van B. en W. naar behoefte zal worden opgenomen, welk voorstel wordt goedgekeurd. Besloten wordt ouder de nit te voeteD werken op te nemeD, het verlagen van den Dijk. De gemeente-opzichter, de heer van Halten, heeft daarvan een teekeEing ge maakt en gaf den leden voorlichting. De dijk wordt 12 M. breed in de kruin, '/2 M. lager en er komen 2 k 3 rijen hoo rnen op. De heer Verbant komt nogmaals terug op hetgeen de politie-verordening zegt om trent broodverkoop. Hij heeft weer een brood gehad dat drie pond inplaats van drie pond en vier ons woog. By meent dat niet streng genoeg de hand wordt gehouden aan 't geen de politie verordening bevat. De Voorzitter deelt mede dat hij met de bakkers heeft gesproken en gezegd datjaan alle bepalingen streng zal worden de hand gehondbn en hy heelt de politie alle bak kers persoonlijk eerst laten waarschnwen, iets wat hier altijd gebeurt. De heer van Scbijndel vraagt nog eenige inlichtingen betreffende de prijzen der gas cokes en daarna wordt de vergadering, waarvan wij a.s. Zaterdag eeo breedvoerig verslag geven, gesloten. Steuncomité. Zooals wij in ons vorig nummer be toogden zou het steun comité een goed werk doen met werkverschaffing. Ge lukkig blijkt het comité dezelfde mee ning toegedaan. Dinsdagmorgen zijn de werkloozen in ploegen verdeeld en aan het werk gegaaneen gedeelte aan het schoonmaken der straten, een ander aan den Meerdijk, die men wil slechten en met den uitkomenden grond het moerassig gedeelte langs den weg daarheen dempen, waardoor men mooie stukken gemeentegrond krijgtook op andere plaatsen zijn ploegen, waarover de noodige opzichters zijn aangesteld, werkzaam. Zoo in de »Lotjes" waarheen het straatvuil gaat en waar langzamerhand een mooi perceel weiland voor de ge meente komt en ook aan den Dijk zal een werk verricht worden, waarvan onze inwoners groot genoegen zullen beleven. De hoofdleiding is in handen van onzen gemeente-opzichter. Het moet voor de menschen zelf een voldoening zijn door eerbaren arbeid in deze dagen hun eigen stuk brood te verdienenzij moeten zich niet storen aan den een of anderen deugniet, die met een dergelijke ernstige zaak den gek steekt. Heeft zoo iemand steun noodig dan zal men hem weten te vinden, daar zijn we zeker van. Een bezitter van gronden in den buitenpolder vestigde onze aandacht erop dat er ook in den polder nuttig werk te doen is. Alle weilanden hebben het hard noodig dat ze eens goed worden opgehaald. De eigenaars, allemaal men schen die het doen kunnen, zouden zich kunnen verstaan met het steun-comité en dan kon men ploegen van bv. zes man onder toezicht van een deskundige, aan den arbeid zetten. Ook hier dus weer een uitstekende en ook noodza kelijke werkverschaffing. Onze zegsman wou er gaarne direct mee beginnen. (Deze aangelegenheid is ook gisteren avond in den raad door den heer Ver- bunt ter sprake gebracht en zal het steuncomité ook hier wel rekening mee houden.) Roode Kruis. Wij hebben eens een kijkje genomen in onze Roode Kruis-inrichting, die ge vestigd is in de lokalen der nieuwe bewaarscholen der Eerw. Zusters. Het ziet er prachtig uit, het comité heeft er alle eer van. Daar staan 22 bedden kraakhelder opgemaakt, in de heerlijke, frissche, ruime lokalen.Al les is in ruime mate voorhanden, waschtoestellen, lin nengoed, ondergoed, verbandmiddelen, enz. enz., zelfs eene operatie-kamer is niet vergeten. Er is Zondag door de mannen, die voor den dienst van 't Roode Kruis zijn aangewezen, hard ge werkt overal moesten de artikelen, wel willend door de ingezetenen beschik baar gesteld, worden opgehaald, en daarna het tijdelijk hospitaal geïnstal leerd, zoodat de dames en heeren van 't comité met heeren doctoren den ge- heelen dag druk werk hadden. Maar zij kunnen over hun arbeid tevreden zijn, 't ziet er in elk opzicht kranig uit. Zondagmiddag werd onder leiding der heeren doctoren en met medewer king der zusters-verpleegsters van onze beide Groene Kruisvereenigingen, eene oefening gehouden voor de helpers van 't Roode Kruis, in het verleenen van eerste hulp, het leggen in en nemen der gewonden uit de brancards enz. (twee brancards heeft men van onze twee vereenigingen). Deze oefening moet zeer interessant geweest zijn en we zouden er onze le zers gaarne wat meer van vertellen, als we er meer van wisten. Wij kunnen dit echter niet, daar we geen kennis kregen dat deze oefening werd gehouden, al leen vernamen we 't na afloop en toch ware 't goed de belangstelling voor 't Roode Kruis op te wekken en gaande te houden, daar veelzijdige steun in de toekomst nog wel eens noodig kan blijken. D. V.S.G. Vroeger hebben we medegedeeld dat D.V.S.G. van Waalwijk naar 's Bosch zou worden overgeplaatst. Sindsdien zijn door tal van personen alle mogelijke pogingen aangewend om de maatschappij In het belang van In dustrie en plaats van dit voornemen af te brengen, zelfs werd een verzoek om de filiaal in 't voordeel der schoenin dustrie in Waalwijk te laten, geteekend door alle schoenfabrikanten van eenige beteekenis uit de Langstraat en omge ving, Tilburg, Dongen enz. bij de di rectie te Frankfurt persoonlijk door een paar fabrikanten ingediend en alles dui delijk uiteengezet en toegelicht. Het heeft niet mogen baten, thans is bericht gekomen dat de overplaatsing om redenen van technischen aard, be slist door moet gaan. Nogmaals 't spijt ons in 't belang onzer plaats,, voor de industrie in 't algemeen, maar niet minder voor de D. V S.G.. die ook wel de gevolgen van deze daad zal ondervinden. Wij brengen hulde en dank aan degenen die zich in 't belang dezer zaak, voor plaats en schoenindustrie zooveel moeite hebben gegeven. Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten- Spoedvergadering op Woensdag 19 Augustus 1914, des namiddags in de sovenzaal van Café Jan Marlnus te Til burg. Punt van bespreking Deelname aan de Centrale Credietbank aan welke Bank door de Regeering en het consortium van den Geldhandel steun kan worden verleend. Deze vergadering zal worden bijge woond door den Heer J. K. Merkx, Rijksnijverheids-consulent, te Tilburg, die de leden zal voorlichten, op welke wijze hun, door tusschenkomst van bo vengenoemde bank, steun kan worden verleend. Benoeming. Benoemd tot agent va politie alhier L. Bataille te Drunen. ttHolland gemobiliseerd Met het oog op de zeer strenge be velen die wij van militaire en burger lijke autoriteiten ontvangen tegen het publlceeren van zelfs de geringste klei nigheden omtrent troepen en troepen beweging, kunnen wij tot onze spijt onze schetsen onder bovenstaanden titel niet voortzetten. Tragisch sterfgeval. Mevrouw Aim. Lensholz, die Woens dag 4 dezer met haar man, die onder de wapenen moest komen van hier naar Duitschland afreisde, is Zaterdagmorgen 15 dezer, te Dusseldorf in den ouder dom van 30 jaren plotseling overleden Men zal begrijpen dat dit tragische overlijden in onze gemeente diepen in druk maakte. De Hanze1. Vrijdag 21 Augustus as. wordt in 't Bondsgebouw des avonds ten 8 uur eene algemeene vergadering gehouden, waartoe alle middenstanders, leden en niet leden worden uitgenoodigd. Het onderwerp zal zijn, „bespreking van den huidigen toestand", zoodat wel veel be langstelling mag verwacht worden. f J. tt. H. Dammers. De pas tot luitenant-kolonel der laod- weer bevorderde majoor J. H. H. Dom mer» is in deD ouderdom van 54 jaren te Ginaeken overleden. BESOIJEN. Deze week legde de heer F. C. Snijders met gUDstig gevolg te 's-Gra- venhage het examen af voor teekenen. Geslaagde en familie van harte gefeliciteerd. CAPELLE. Vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 22 Augustus a.s., des voormiddags ten half elf. Onderwerpen ter behandeling 1. Ingekomen stukken. 2. Opmaking dubbeltallen voor benoeming Z°.tters. 3. Voorloopige vaststelling gemeente re kening 1913. 4. Goedkeuring rekening over 1913 en begrooting voor 1916 van het burger lijk Armbestuur. 5. Aanbieding gemeente-be^rootiDg voor 1915. 6. Vaststelling voorwaarden verpachting perceeltje land achter de Nienwstraat sche school. 7. Af- en overschrijving op de gemeente begrooting voor 1914. Onze dorpsgenoot, de heer D. P. v. Dongeü, slaagde Dinsdag 1.1. voor het eind examen H. B. S. te Bergenopzoom. Ge slaagde en familie proficiat. Voor de betrekking van hoofd der school in de Kom alhier hebben zich drie sollicitanten aangemeld. Woensdagmorgen vond de landbouwer C. V. zijn paard dood in den stal. Wel een schadepost. Toen O. S. alhier aan het schuimaard lossen was, viel hij van de loopplank in het ruim van de schuit. Zwaar gekneusd werd hij naar zijn woning vervoerd. Ook in deze gemeente is men druk bezig om tot oprichting van een nood-hos pitaal te geraken. Reeds heeft de EdAchtb. Heer Burgemeester zyn, voor dit doel zoo geschikte villa, kosteloos beschikbaar ge steld. Enkele dames gaan langs de huizen van de meer gegoede inwoners dezer ge meente met een lijst waarop zij kannen in- teekenen, die een geldelijke bijdragen willen verleenen, dan wel eenig verpleegingsmate- riaal in bruikleen willen afstaan. WASPIK. Z. D. H. Mgr. v. d. Ven heeft den Z.Eerw. Heei Teurlings alhier benoemd tot pastoor te Ooi en Perse. We feliciteeren Z.Eerw. Heer Tenrlings van harte met deze promotie, al zien wij hem dan ook ongaarne weggaan. Vooral de Boerenbond en het R. K. Zang koor zullen zeer veel in hem verliezen. Maar ook verschillende andere vereenigingen zullen zijnen steun ten zeerste missen. Het ga Z. Eerw. wel in zijn nieuwe parochie. De WelEerw. Heer de Beer, assistent te Helmond is benoemd tot kapelaan alhier. De knecht van den heer G. alhier kwam zoo ongelukkig onder den hooiwagen terecht, dat hij zwaar inwendig gekneusd werd binnengedragen. Geneeskundige hulp moest direct worden ingeroepen. De landbouwer Vos in Boven kwam met zijn been onder een voer rogge, zoodat dit lichaamsdeel brak. Dr. Smits verleende geneeskundige hulp. De acht-jarige J. G. geraakte onder een kar en werd met een gekneusd been opgenomen. De voerman had geen schuld. GEERTRUIDENBERG. Heden herden ken J. de Vos, machinist en Joh Jonker, opzichter den dag waaropzij 25 jaren bij de Rederij Arie Smit S. S. Thor in betrekking waren. VLIJMEN. In eene spoedeiachende ver gadering v&n deu gemeenteraad van ll dezer, is eeue verordening aangenomen tot het tij delijk inroepen van persoonlijke diensten van ingezetenen van 1860 jaar, wanneer de orde wordt of dreigt verstoord te worden. De afkoop met goedkeuring van B. en W. kan geschieden voor f5.per jaar. De verordening is reeds door*Ged. Siateu goed gekeurd en in werking getreden. HERPT. Ook alhier is een afdeeling van het Roode Kruis opgericht. Een ge houden collecte bracht f 255.op. Heusden, 18 Aug. 1914. Roode Kruis. Naar we vernemen is de opbrengst van de collecte ten bate van het Roode Kruis in overeenstemming met de verwachting geweest en werd een bedrag ingezameld van nagenoeg f 800. Bovendien zijn voor even- tueele opname van gewonden, etc. 30 lig plaatsen beschikbaar gesteld; te weten 12 in elk der beide ziekenhuizen en 6 by een particulier. Steun- Comité. Ook hier heeft zich een comité gevormd om zoo noodig ingezetenen, die door de omstandigheden tijdelijk hulp behoeven, eenigszins tegemoet te komen. De commissie bestaat uit de heeren Regenten der Gods- haizen H. Reckleben, P. L. Honcoop, Chr. de Jongb, G. v. Everdingen, J. v. Laar hoven, L. J. Veerman en Pr. Verhoeven. Kaatsheuvel, 18 Aug. 1914 Geslaagd. De heer J. v. Eijl, onderwijzer te Loon- op-Zsnd, slaagde dezer dagen voor de acte Pranscb L. O. Den geslaagde proficiaat. Gemeenteraadsvergadering. Heden Dinsdagmiddag om 3 uur hield de raad onzer Gemeente eeo spoedeischende vergadering en zulks naar aanleiding van een aankoop door de gemeente te doen van 80,000 kilo meel en de daarmede gepaard gaande geldleening. Vrijdag j.l. waren door B. eo W. alle bakkers onzer gemeente ter vergadering op geroepen naar aanleiding van een tijding ontvangen van het gemeentebestuur uit Tilburg, dat van den daar aanwezigen voor raad meel niets mocht uitgevoerd worden buiten de gemeente. Op verscheidene andere plaatsen werd naar den voorraad geinformeerd, waaruit bleek, dat het gewenscht was nu een voor raad op te doen tegen een prijs, waaraan later niet meer zou kunnen gekocht worden. Een college nit de bakkers benoemd, in formeerde Zaterdag jl. telegrafisch en tele- phonisch bij verschillende meelhandelaren naar voorraad en prijs met het gevolg dat een inkoop gedaan werd van 80,000 ko. zynde de hoeveelheid, die door de bakkers was opgegeven voor den tyd van 4 maanden voldoende te zijn voor de voeding van onze gemeente. Ieder der bakkers zal nu van de gemeente het door hem bestelde quantam meel overnemen tegen den prijs, waarop deze de gemeente komt te staan, vracht percent der leening enz. inbegrepen. De geldleening was door de gemeente bij aan bieding tegen een matig percent reeds aaa- gegaan, zoodat de raad hedenmiddag het geheele voorstel van B. en W. dienaan gaande als een wijze voorzorgsmaatregel ter stond goedkeurde. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur. Dat iedereen zoo zuinig mogelijk leeft om door deze moeilijke tijden heen te komen, valt toe te juichen. Het is echter zaak het hoofd koel te houden en geen overdreven dingen te doen. Ik bedoel hier het afsluiten van de waterleiding des avonds om tien uur tot den volgenden morgen. Iedereen weet wat er dit jaar te Nleuwkuik is gebeurd. Onze naburige dorpen, Besoijen en Baardwijk, waar de brandweer ook ge heel op het gebruik der waterleiding is aangewezen, bestaan voor een groot deel van landbouw. De boeren hebben den oogst binnen, dus zijn de boerderijen roet veel brandbaar materiaal gevuld en kan een brand bij nacht met hevigen wind, vooral in genoemde dorpen, thans onberekenbare gevolgen hebben. Zeer zeker zullen de brandassuranties er met de uitkeering rekening mede te houden, wanneer het blijkt, dat de brandweer, bij gebrek aan water, niet heeft gedaan wat zij kon doen, te meer, omdat ik uit ondervinding weet, dat de meeste assuranties de premies der polissen hebben verlaagd, toen de brandweer in deze drie plaatsen op de waterleiding werd aangesloten. Ik voor mij meen, dat de gemeente besturen van Waalwijk, Besoijen en Baardwijk verstandig zouden handelen door van de waterleidingsdirectie te eischeo, dat deze afsluiting zoo spoedig mogelijk ophoudt. Ik geloof toch, als tot de menschen, wier perceelen aangesloten zijn het ver zoek wordt gerichtWees in deze tijden zoo zuinig mogelijk mei het gebruik van waterdat dan dezelfde resultaten, misschien betere, worden verkregen dan bij een afsluiting van 's avonds tien tot 's morgens vijfer wordt dan geslapen, en niemand zal toch als bij naar bed gaat, voor zijn plezier het kraantje van de waterleiding open zetten. Met beleefden dank voor opname Hoogachtend X. LOON-OP-ZAND. RIO DE JANEIRO Een groot aantal Duitsche Trans-Atlantische stoomsche pen met 6000 passagiers aan boord hebben een wijkplaats gezocht in de haven van Pernambuco. De passagiers mogen niet ontschepen. Het stoomschip Blücher dat Rio de Janeiro eenige dagen geleden verlaten had, is in de haven teruggekeerd. De plaatselijke politie heeft een muiterij aan boord moeten onderdrukken. BRUSSEL. (OffDe algemeene toe stand blijft steeds gunstig. Er is geen nieuws. Men ontkent formeel de berich ten in de Ned. bladen dat de forten om Luik in Duitsche handen zijn. De autoriteiten van de verbonden mogendheden besloten volgens gemeen schappelijk accoord geen oorlogscorres pondenten meer toe te laten. Stein Streuvels en Herman Teer- linck hebben zich bij het leger aange meld. Verscheidene andere kunstenaars en letterkundigen hebben ditzelfde voor nemen. MAASTRICHT. De burgemeester van Maastricht heeft heden het volgende geproclameerd Het in het openbaar geven van teeke nen van sympathie of antipathie voor of tegen de eer der oorlogvoeren de mogendheden is ten strengste ver boden. De politie heeft uitdrukkelijk last iedereen die zich aan overtreding van dit verbod schuldig maakt, direct te arresteeren. PARIJS. (Officieel). Generaal Joffre telegrafeerde heden aan den minister van oorlog: „Wij vorderen stelselmatig in den Boven Elzas, de vijand trekt in wanorde terug. Overal gewonden en materiaal achterlatende. Onze artillerie ontmoedigt en verplettert de Duitschers Wij hebben over het algemeen be langrijk succes behaald. BRUSSEL. (Officieel.) De Duitsche cavalerie is door de Belgische troepen op tal van plaatsen teruggeslagen. De vijand trok naar 't N. O. terug en treedt veel voorzichtiger op. De Duitsche cavalerie heeft versterking. Een onbekende aeroplane vloog boven 't kasteel te Laeken. Een groot aantal vliegmachinen zijn boven Leu ven gezien. Een dezer is door een mitrailleur neergeschoten. BERLIJN. De Duitsche troepen be haalden bij Staüpoen (Oost-Pruisen) eene groote overwinning op de Russen, die op de vlucht werden gedreven. 3000 Russen werrden krijgsgevangen ge maakt, 6 machine-geweren en vele mitrailleurs werden genomen. Het Geïllustreerd Zondagsblad verschijnt ELKE WEEK in 12 pagina's met tal van Illustration en belangwekkenden tekst. 1 eill-y ;rd Zondagsblad, LE7EFS ONS BI. VI) Van o— In de maand Jali werden aan het hulppost- kantoor Besoijen in de Rijkspotspaarbank inge legd f 2634,60 Terugbetaald f 2462,80 Meer ingelegd dan terugbetaald f 71,80 Aantal inlagen 115 terugbetalingen 51 HJJt...- I Van I Aug. tot 16 Aug. 19141 GEBOORTEN: Maria Anna dv Michiel Coomana en Catha Wilh Vera Stephanus Cornelius zv Marinas Damen en Locia van Bokstel Stephanus Petrus zv Adr Dingemansen Dientje v Bokstel Johanna dv Adr van Bokstel en Joha M Venkelmans Martinus Johannes zv Ant v Dijk en Chra Damen Laurentius zv Laar v Bokstel en Hendra Ceslanje Johannus Antonius zv Dielns Zijlmans en Adr Bergmans Gerarda Maria dv Ger Ligtvoet en Mart Schapendonk Charles zv Corn Ger Paapen en Petra Kops Maria Cornelia dv Job Jos IJ palaar en Elis v Nienwenhuiizen Huberdinadv Adr v Doppen en Cath Dingemans Hen- rica Maria Johanna dv Hendr W Kleijn en Maria Theod Drijthoat Johanna Adriana dv Joh Vrienten en Peita Heimans Pie- ternella Anna dv Corn Oerlemnns en Mar Pelt Nicolaas zv Adriana Timmermans en Adr v Rooij. OVERLIJDENAdriaan Stooimans wedr van Johanna Weijtens 73 j Johanna Pruijm- boom oud 1 j Hendrik Wanrooij wedr van Cath Gellink 68 j Adrianus Anto nius v d Wee nod 63 j Adrianus van Roesel ond 68 j Pieter Johannes Geeüen 5 mnd Chatharina de Ruijter echtgenoote van Wilh Ant de Jong 70 j. HUWELIJKEN Maurits Koenen 27 j en Jacoba Holst ond 25 j. INTER KEN BILJET. Dc on der gele eken de voenscht geregeld f ontvangen het legen den prijs van f 0.375 per kwartaal franco per post 10.45.) Naam. Woonplaats: Verkrijgbaar gesteld voor de vn:.<*

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 6