Nummer TO, Zondag 30 Augustus 1914 37e JaargaDg Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Helen Eerste Blad. DOORKEN HMHËRBLI1. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f 0."5. Franco per poat door het geheele ryk f 0.90. Brieveningezonden stnkkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. Prijs der Advektbntiën 10 cent per regel; minimum 6 regels; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement woiden sptcialt zeer voordeelige contract gesloten. Reclames 15 cent per regel 13 Woensdag 26 Aug. PARIJS. Officieel wordt medegedeeld dat gisteren in Lotharingen de Fran- sche rechterflank achteruit is getrokken, na de tegenaanvallen van gisteren. De Duitschers werden in den aanval door de Fransche troepen gestuit. Officieel wordt nog medegedeeld,' dat hetgeen in den Elzas gebeurt, nog slechts van ondergeschikt belang is. Verschillende Engelsche bladen erkennen volmondig den tegenspoed van de wapenen der verbonden legers in België. De Pali Mal Gazette van gisteren zegt dat de positie van de Engelsch- Fransche troepen door 't Duitsche suc ces ongunstiger is geworden. Ook de Daily Chronicle gewaagt van de zware slagen, die de Duitschers hun tegenstanders hebben toegebracht. 's-HAGE. De Tweede Kamer werd heden geopend om 12.20 uur. De Voor zitter herdenkt, terwijl alle leden zich van hun zetel verheffen, het overlijden van Paus Pius X. Spreker zegt dat de Paus heeft gebeden en geijverd voor den vrede. Hij is er evenwel niet in ge slaagd den vrede te bewaren. De Paus heeft de harten niet alleen van zijne Katholieke geloofsgenooten, maar ook van millioenen anderen gewonnen. Deze grijze Kerkvorst zal in gezegend aan denken blijven. De minister Cort van der Linden zegt dat het verscheiden van den Paus niet nalaten kan, diepen indruk te maken in het tijdsgewricht, waar de Christen volkeren op de slagvelden elkander be strijden. Het ideaal van dezen kerkvorst hoog Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." (38) TWEEDE DEEL. Het Testament. Te Sancoins kende ik niemand en mijne dochter en myn schoonzoon hebben dengan- achen dag hnnne handen vol Hier ken ik zelf iedereen en 't doet mij genoegen met den een en den ander een praatje te kannen makeD. Met den een en den ander gaan praten, dat juist had Rogerd'Allardes willen verhinderen Doch wat gedaan om daartoe te komen Hoe Belfs dat verbod gegeven zonder vermoedens op te wekken Na overwogen te hebben, begreep d'Allardes dat hij niets vermocht om de babbelzucht der oude Natalie te keeren en hij troostte zich met te zeggen Bah ik vraag my af waarom ik mg daar het hoofd mede zou breken. Wat heb ik toch te vreezeu Natalie was byzonder goede vriendin met Rosalie Chauvenel, de moeder van Armand en ook met Francois Magréault, die het bnis Alle- gret verlaten hebbende, toen mevr. Allegret en Blanche zich op het kaBteel van Ecobeil waren gaan vestigen, een hnisjd wal gaan be wonen dat zy in het dorp Braalt bezat, niet ver van Rosalie's woning. Da twee onde vriendinnen konden aldus ein- delooze uren in gebabbel shjten. Natalie kwam het trio vervolmaken. Hoewel er vyf maanden verloopen waren sinds de kleine Raymond werd opgelicht, werd over het geval in de streek nog altijd druk gesproken. gehouden, het vrede op aarde zal een maal worden verwezenlijkt. De heer No- lens bedankt voor de sympathieke woor den. Besloten wordt de ingediende spoed- ontwerpen in de afdeelingen te onder zoeken. Om half vier zal er een tweede openbare vergadering zijn, die zoo noo- dig van avond zal worden voortgezet. De vergadering werd 0111 half een ver daagd. WEENEN. De Duitsche generale staf deelt mede dat het centrum van het Duitsche leger naar het Zuiden is door gebroken en naar Parijs oprukt. AMSTERDAM. De gemeenteraad heeft aan B. en W. het crediet van 500,000 gulden toegestaan in verband met de tijdsomstandigheden. WEENEN. Officieel. Een driedaag- sche slag bij Krasnik is gisteren ge ëindigd meteen volledig succes van on ze troepen. De Russen werden over het geheele front van 70 K.M. teruggewor pen, en moesten haastig vluchten in de richting van Lublin. Volgens het Berl, Tageblatt hebben de Oostenrijkers bij Krasnik 2 Russische legerkorpsen aangevallen en verslagen. De Oostenrijkers namen meer dan 3000 Russen gevangen en maakten 20 kanon nen, 7 mitrailleurs en 3 vaandels buit. ANTWERPEN. De AAetropol houdt vol dat Donderdagavond generaal Lóman zich nog op een der forten van Luik bevond. Behalve eene oorlogsschatting van 200 millioen francs welke Brussel werd opgelegd, moet de provincie Brabant 450 millioen francs betalen. Geheel West Vlaanderen is tot in de kleinste hoekjes door Uhlanen bezet. Alle geldswaarden van de Nationale Bank zijn van Antwerpen naar Ostende overgebracht. De spoorweglijn tusschen Brugge en Gent is weer hersteld. FALMOUTH. De Nederl. Mailboot Potsdam van de Holl. Amerika-lijn is van New-York hier aangekomen met 400 Duitsche reservisten en enkele Oosten- rijksche dienstplichtigen aan boord. De Duitsche Mail is in beslag genomen. De reservisten werden gevangen genomen. BERLIJN. Offic. Van heden af is van alle groote lijnen de sneltreinendienst weer aangevangen. Evenzoo heeft het goederen vervoer thans weer plaats. ROOSENDAAL. Personen van over de grens hier aangekomen melden, dat de geheele morgen gevechten geleverd wor den in den omtrek van Calmpthout. Donderdag 27 Aug. BERLIJN. Bij Namen zijn alle forten gevallen, eveneens is Longwy na een korten tegenstand genomen. De Boven-Elzas is op eenige onbe duidende deelen ten Westen van Colmar na, door de Franschen ontruimd. MüNCHEN. De koning van Beieren is naar het terrein van den krijg ver trokken. De koning van Würtenburg is heden bij het hoofdkwartier van het Duitsche leger aangekomen. De keizer bezoekt eiken morgen van 11 tot 1 uur met zijn geheele gevolg de gewonden in de hospitalen. OSTENDE. De Engelschen zullen hier waarschijnlijk nieuwe troepen ont schepen In Oost en West-Vlaanderen maken de Belgische gendarmen jacht op de Uhlanen. LONDEN (off.) Togoland, een Duit sche bezitting is onvoorwaardelijk over- gegevetf. ROME. De „Tribuna" ontving een telegram uit St. Petersburg, waarin wordt medegedeeld dat de bloedige gevechten in Oost-Pruisen voortduren. De Duit schers werden op de vlucht gedreven, door talrijke divisies kozakken achter volgd. De Duitschers lieten de verster kingen Bermasoer aan de Masurische meren onbezet achter, munitie en artille rie-transporten in den steek latende. De terugtocht der Duitschers ontaarde in een wanordelijke vlucht. De Russen maakten duizenden krijgsgevangenen. Een later door de „Tribuna" ont vangen telegram uit Petersburg, zegt dat de Duitschers geheel Oost-Pruisen behalve Koningsbergen ontruimen. De Russen trekken voort naar Dantzig. Te Berlijn zou een paniek heerschen. Wij vernemen, dat alle officieren De eerBte maal dat Natalie over de gebeur tenis boorde spreken, bleef zy als versteld staan. Maar, daar heeft men mij nooit iets over gezegd sprak zij met ongehniobelde verbazing. Weiboe zeide Rosalie Chauvenel, heeft mijnheer d'Allardes, die de neef is van mynheer Bernard, a niet geschreven dat de zoon van zyn neef opgelicht werd en men er nooit een spoor van heeft knnnen vinden Dat is toch gek 1 Och, dat is zoo vepwonderlyk niet stumeld^ de onde voedster, de laatste drie en jn>3 3 ball jaar' dat ik te Savigny gebleven ben, kreeg ik van hem geen enkelen brief. Voor dien keer bad hy toch wel eene nitzondering mogen maken, daar de feiten zeer erg waren. Hy is 100 slordig en heeft zooveel persoon lijke bekommernissen iMaar, toch is bet aardig dat by mij geen woord, geen enkel woordje geschreven heTt. Maar, giDg moeder Chauvenel voort, gy bad het gebenrde evenwel nit de dagbladen moeten vernemen Het schijnt dat er over het geval nogal wat geschreven is- Ik kan niet lezen. Gy, Natalie, dat is mogelijk, maar uwe kinderen kannen toch lezeD. Er kwam misschien alle dagen een blad in buis. Mis. Zy ontvingen nooit een couranten lazen das al even weinig als ik. Overigens, op dat oogenblikgy zegt dat het kind van mynheer Bernard opgelicht werd in de maand Angnstas Ja in de maand Augustus. -— Wel op dat oogenblik hadden myne kin deren geen tijd om te lezen, zy moesten zich om wat anders bekommeren Zy moesten zich spoeden met bat inhalen van den oogst, om de hoeve te kannen verkoopen en alles te gelde te maken vóór het vertrek naar Amerika. Ik kan u verzekeren dat zy het toen eenige weken danig drnk hebben gehad Natalie Migeon bjeef ontroerd, verlegen, te midden in bare woorden steken. Al sprekende herinnerde zij zich dat jnist op dat oogenblik Roger d'Allardes bare dochter een kind gebracht had... een kindje van zes maanden, gelijk de kleine Raymond, een kind waarvan hij de her komst niet had willen bekend maken De zonderlinge handelwijze van mijnheerd'Allardes hadden zij zelfiPBagen lang besproken - Natalie was eph eenvoudige geest. Het dnnrde gewoonlijk ladg voor zij helder de gedachten welke in bpdr geest opkwamen zag. Nochtans zoodra zy-'zich het geheimzinnige kind herin nerde dat Roger gebracht had, zag zy onmid dellijk verband tpsseflëö dat kind en het kind van Bernard «tl' zy zei/ by haarzelve Indien het eens hetzelfde ware 1 Doch ook terstond voegde zy erbij Maar neen, dat is onmogelijk Daarvoor zon men een heele hoop onwaarBcbünlijke din gen moeten veronderstellen gefooven dat Roger in staat is tot eene afschuwelijke mis daad Die plotseling opgekomen gedachte, die aan eenschakeling van feiten, dat vermoeden, had den de onde voedster in de grootste verlegenheid gebracht en hare tong als met lamheid gesiageD. Rosalie Cbanvenel merkte hare verlegenheid wel op, doch wilde die niet vermeerderen door 't vragen van verklaringen. Op onachtzamen toon ging zy dan voort Ik kan er toch maar geen hoogte van krygen dat heer d'AllardeB n over het geval nog niet gesproken heeft sinds gy te VillaineB zijt. Ongetwijfeld denkt by daar niet meer aan, stamelde Natalie onthatst, hij is zoo licht zinnig, zoo'n vergeetkop!Nochtans, het i% zeker dat reeds tal van omstandigheden hem die zaak herinnerd hebben Ik zal hem daar over eens dezer dagen moeten aanspreken Natalie Migeon nam met die woorden afscheid van hare vriendinnen, meer ontroerd dan zij had laten blijken, over die zonderlinge handel wyze van Roger d'Allardes. Die gedachte liet haar geen rnst of daar meer en telkens dat zy Rosalie, Frangoise of iemand anders ontmoette, die in betrekking stond met Ecobeil, liet zij niet na om inlichtingen te vra gen, welke haar vermoeden konden te niet doen ofbevestigen. Hoe'n kind was die kleine Raymond? Een dikkertje of een magsr ventje? Welke klear had zijn haar? Enzyneoogen? Welken vorm had zijn mond En zyn kin En zyn neus En naarmate zij de antwoorden opving, ver der vroegere schutterij in de gelegen heid worden gesteld in denzelfden rang in dienst te treden bij den landstorm tegen het aan dien rang verbonden sa laris. PARIJS. De Opperbevelhebber van het Fransche leger beval de progres sieve ontruiming van den Opper-Elzas en Mühlhausen door het leger. De militaire operaties ondernomen tusschen Maubeuge en Donon, aldus de genera lissimus, moeten beslissen over het lot van Frankrijk en den Elzas. Men doet daarom een beroep op al de kracht van de Fransche natie, omdat alle Fransche strijdkrachten in het Noorden noodig zijn. LONDEN. Volgens berichten aan de Times hebben de Russen Tilsit inge nomen. PARIJS. De 4e Belgische divisie die bij Namen was gelegen, slaagde er in langs Mariënburg het Fransche leger te bereiken. Deze divisie heeft zich thans hersteld en zal spoedig weer actief op treden. In eene officieele mededeeling wordt gezegd, dat Prins Adelbert werd gedood en diens lijk naar Charleroi is over gebracht. Vermoedelijk is hier een oom van den Keizer bedoeld, daar de zoon van den Keizer bij de Marine in dienst is. TERNEUZEN. De Duitschers hebben Mechelen ingenomen. De Belgische troepen hebben zich in de forten van Antwerpen teruggetrokken. DEN HAAG. De spoed-ontwerpen in de 2e Kamer zijn aangenomen. Vrijdag 28 Aug. BERLIJN. (Officieel.) .De Duitsche kruiser Magdenburg is in de Finsche golf bij het eiland Adersholm bij mist aan den grond geloopen. Om gevrijwaard te zijn tegen Russi sche aanvallen werd besloten het schip in de lucht te doen springen. Onder het vijandelijk vuur hielp de Duitsche torpedoboot V 26, om de man schappen te redden. Er werden gedood 17, gewond 21 en vermist 85 man, waaronder de commandant van de Magdenburg. ANTWERPEN. Het Fransche garni zoen te Rijssel, 50.000 man sterk heeft geleek zij de trekken van hst geheimzinnige kind met bet portret dat men haar gaf van Bernards zoonOp alle punten was de gelijke nis treffend... Zoodat zij op den daar by haarzelfve inoast zeggen; Indien het hetzelfde kind niet is, dan moeten die twee kinderen toch wel wonderlijk op elkander gelyken. Meer en meer over die kwestie bekommerd, verstoutte zij zich op zekeren dag aan Roger te vragen Ik was laatst niet weinig verrast van Ro salie Chauvenel te vernemen dat het kind van mynheer Bernard opgelicht was. Aardig dat gy mij dit niet geschreven hebt toen znlks is voor gevallen D'AllardeB verborg zijne ontroering onder een lniden loch Eerlyk, riep hy nit, ik vermoedde niet dat die geschiedenis van belang kon zijn voor n, en daarom heb ik er in 't geheel niet aan gedacht n daarover te spreken. Ik moet u overigens zeggen dat ik zelf maar terloops van de zaak iets heb geboord. Ik was op dat oogen blik op reis in Engeland en toen ik hier teruggekeerd was, werd over die oplichting zooveel niet meer gereptAldus is de gedach te bij mij niet opgekomen u die gebeurtenis te meldeD. Ik weet wel dat gij afwezig waart, ging de onde vrouw rnstig voort, omdat bet jaist op dit tydstip was dat gij bü Celine dat ge heimzinnige kind zijt komen Brengen. Roger was op zyn hoede. Hy schrok niet eens. Zyn uiterlyk was onverschillig, terwijl bij zichbaar moeite deed om zijn gedachten byeen te honden. Gelooft gij, murmelde hij, dat die twee gebeurtenissen op hetzelfde tydstip plaats grepen Ik moet u zeggen dat ik het noch zon knnnen bevestigen of afstrijden. Ik reisde en rotste in dien tyd zooveel, dat mijne herin neringen in elkaar loopen. Weet wel, dat, toen ik naar Savigny, of vroeger naar Chagny gekomen ben, ik reeds van Engeland kwam, waar ik een vijftiental dagen vertoefd had en waarheen ik daar nog weergekeerd ben. de stad verlaten om zich bij de Fransche troepen in het Oosten te voegen. Rijssel is hierdoor een open stad geworden. Van groote beteekenis is dit niet, omdat de versterkingen grootendeels verouderd zijn. De overheid heeft dezelfde maatre gelen genomen als indertijd te Brussel werd gedaan. De politie is ontwapend, de bevolking wordt tot kalmte aange maand. De prefect van het departement heeft zich naar Duinkerken teruggetrok- beti. Bij de jongste gevechten is Char leroi vijfmaal door de Duitschers ont ruimd en genomen. Nadat de Duitschers de laatste maal door de Franschen waren terug gedre ven, staken zij een gedeelte van de stad in brand. Tot nu toe heeft het Engelsche leger een lijn over Valenciennes en Rijssel naar zee vrij gehouden tot aan voer van versterkingen en levensmid delen. Als de Duitschers Rijssel bezetten zal dit moeten ophouden. Een Lloyd-telegram meldt dat in de Noordzee op een mijn zijn geloopen en daardoor gezonken een Duitsche en 2 Engelsche trawlers, een Noorsch en een Deensch oorlogsschip. De Engelsche trawlers hadden 5 doo- den en 11 gewonden. Van de overige schepen wordpn 12 personen vermist. Wij ontvingen een uitvoerig tele gram van Berlijn van het hoofdkwartier, waarin een 'overzicht wordt gegeven van de Duitsche successen der laatste dagen met namen worden 0. a. genoemd een overwinning op de Engelsche troepen bij Maubeuge en Z. W. van die plaatsen. Het gedeelte van België dat door Duitsche troepen is bezet zal worden bewaakt door de pas gemobiliseerde manschappen opdat de andere troepen naar de Fransche grens kunnen gaan. Het onder Duitsch bestuur komend Belgisch gebied zal gebezigd worden voor alle iegerbehoeften teneinde hun eigen land te ontlasten. Het overzicht is geteekend door den Generaal-Kwartiermeester von Stein. ANTWERPEN. De tramdienst en het telefoon- en postverkeer te Brussel zijn Natalie Migeon schndde het hoofd en drong niet aan. Doch van af dien dag groeide haar vermoeden in plaats van af te nemen. Zy liet er nochtnnB aan niemand iets van blyken en sprak zelfs geen woord meer dat de aandacht kan vestigen op de verdwijning van den kleinen Raymond. Zy wachtte zich ook wel te doen vermoeden dat Roger er iets meer van kon weten. De brave vrouw had liever haar aelf be- sohuldigd van die misdaad, dan het vermoeden van schuld te werpen op haar voedsterkind, waarvan zij zeer veel hield, niettegenstaande al hetgeen zy van hem moest vernemen. VII. Armand Chauvenel, die ten naastenbij den zakenstand van heer Fernand Morean kende, sinds hij hem 50.000 fr. geleend bad op La Férolle, had direot begrepen dat de dood van den beursman zyne dochter in een jammer- vollen toestand zou plaatsen. Eu onmiddellijk was hy zijn plan beginnen opbonwen. Hy zeide by zichzelf Mej. Morean is verstandig, van uiterlijk een nogal lieve vronw, alleen wat zonderling soms van maniereD. Zeker zal zy de vrouw niet zyn, die, ik gedroomd heben onze verbintenis zal geon gezonden zin hebben. Overigens, ik voel voor haar niet de minste genegenheid doch, om 't even, ik ga hare hand vragen en ik reken er op die tamelyk gemakkelijk te verkrijgen. Om het eigendom te behonden waarvan zij zooveel houdt, Bchiet haar geen ander middel over dan mij te hnwen. En dit huwelijk, zoo het myn geluk niet uitmaakt, noch het hare, zoo het mijne fortuin nn jnist niet doet aangroeien, toch zal het mij verschillende voordeelen aanbrengen. (Wordt vervolgd.) Waahvijkscle en l.aifstrailsrke Courant, De Oorlog

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 1