Nummer 72. Zondag 6 September 1914 37e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Eerste Blad. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Dit Blad verschijnt T7 oensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door liet geheele ryk f 0.90. Brieven, ingezonden .«tukken, gelden enz., franco te zenden nan den Uitgever. UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-Adres: ECHO. Pkus der Adveethntiën 10 cent per regel; minimum 6 regels; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van etn groot aantal regels en advertenties bij abonnement wordtr tpccirlt zeer vooideelige contract gesloten. Reclames 15 cent per regel Openbare vergadering op Dinsdag 1 Geotember 1914, 's nam. 63/4 uur. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. Verkiezing van een wethouder we gens periodieke aftreding. Benoeming van een Gascommissie. 4. Benoeming van een commissie tot onderzoek van Rekening en Begrooting. Voorzitter de Edelachtbare heer Bur gemeester. Afwezig de heer A. H. van Schijndel. De Voorzitter opent de vergadering, ie t de leden welkom en de secretaris leest de notulen der twee vorige ver ga leringen voor, die ongewijzigd worden gc dgekeurd. Voorzitter. Alvorens met de agenda te beginnen, wensch ik eene heugelijke gebeurtenis te herdenken. Het spijt mij ilrt de heer van Schijndel niet tegen- \vi ordig is, maar toch kan ik dit feit ni:t onopgemerkt laten voorbijgaan. Het is 25 jaar geleden, dat de heer van Schijndel zitting nam in hezen raad een 1 ange reeks van jaren heeft hij het ver trouwen der kiezeri genoten, vele jaren heift hij het lief en leed der gemeente gedeeld, een heel stuk geschiedenis er van meegeleefd. Als raadslid en als in dustrieel heeft de heer van Schijndel /.iji;e geboorteplaats al die jaren gediend. "W tar hij meende voor de belangen der gemeente te moeten opkomen, heeft hij «lat steeds krachtig gedaan, daarom zul len de heeren mij toestaan dat ik den jubilaris van deze plaats van harte gelukwensch en de hoop uitspreek dat hij nog vele jaren zal kunnen meewerken aan den bloei en de verheffing onzer gemeente. Applaus. a. Goedkeuring van Ged. Staten van het raadsbesluit tot 't aangaan eener onderhandsche geldleening van f13800. b. Idem wijziging begrooting inzake subsidie aan het steuncomité. Aangenomen voor kennisgeving. c. F.en schrijven van den heer H. J. A Zecgers van de Poll, hoofd der firma P. J. van Gils, waarbij ter beraadslaging en beoordeeling worden gezonden de wijzigingen door hem gewenscht in het contract, vastgesteld in de vergadering van 7 Mei. Bijgevoegd wordt een afdruk van 't contract en de daarin verlangde wijzi- gicgen. Adressant is overtuigd dat de veran deringen zijn in 't belang det controle en cat ze ten goede komen aan de belangen der wederzijdsche partijen. De in het contract gewenschte ver anderingen zijn de volgende: Onder Suh.. 2. te lezen recept, inplaats van 1*4. eptenbrlefje, voor de letter „P« die door "\/Z0bevoegden zelf op het »*cept zou kuanaen geschreven worden, inplaau; te stellen gedrukte" formulieren waarop Algemeen Armbestuur- Waalwijk.* Voor tijdelijk aan te wijzen persoon ka a l o. Vervangen worden door waar nemend geneesheer of plaatsvervangend Aimmcester, lid van het Armbestuur. 2o. Van deze tijdelijke aanstelling is schriftelijke kennisgeving niet noodig, wt.nneer bewijzen worden afgegeven w.-.arop voorkomt >Algemeen Armbe stuur Waalwijk*, afgegeven door het Gemeentebestuur. 3o, Dat ook in het contract moet worden aangegeven, dat de Eerw. Over- rtc van het R. C. Gasthuis ot een harer ot.dergeschikten een bewijs mag afgeven n onderteekenen voor geneesmiddelen asn armen-verpleegden, omdat meer- f alen zonder bewijs medicamenten bi wijze van iteraties werden besteld en dit geen waarborg is voor den leveran cier. v 3a. Dat de leverancier wel wenscht te leveren volgens de prijsbepalingen >Van Ledden Hulsebosch*, doch met deze bepaling, dat wanneer het aantal recepten per jaar 1000 bedraagt onver anderd, beneden 1000 tot 750 met 5 pet beneden 750 tot 500 met 10 pet. en beneden 500 met 15 pet. verhooging, wegens den grooten voorraad van ge neesmiddelen, die hij steeds voorhanden moet hebbendat hem geen collega's ten dienste kunnen staan, noch direct zooals in sommige andere plaatsen wel het geval is, zonder eenige onkosten dagelijks geneesmiddelen uit den groot handel kan betrekken en Zondagsrust voor hem als 't ware totaal is uitgesloten in verband hiermede meent hij dat een percentsgewijze verhooging niet onbillijk kan geacht worden. 4. Dat geen bezwaar bestaat, de nota van geleverde geneesmiddelen per kwartaal in te dienen, mits de eisch van binnen 10 dagen vervalle, daar omstan digheden onafhankelijk van zijn wil oor zaak kunnen zijndat hij hieraan nfet kan voldoen en zulks als onwil of nalatig heid zou beschouwd kunnen worden. 4a. Wat overleggen van afschriften der recepten betreft, kan geheel worden uitgeschakeld, wijl daarin reeds door de wet is voorzien, ook de bewijzen afgegeven door den armmeester moeten desgevraagd worden overgelegd. 5. Dat de overeenkomst moet geslo ten worden Ingaande 1 Januari. 1914 tot 31 December daaraanvolgende, zijnde alsdan een normaal kalenderjaar. Dat het contract dient gewijzigd te worden met de volgende bepalingena. het contract gaat in 1 Januari 1914 eindigend 31 December, b. Het contract wordt geacht stilzwijgend met een jaar verlengd te zijn, indien niet door een der partijen 3 maanden voor het einde van het loopen- de jaar opzegging is geschied. De Voorzitter Onder toezending van bijgevoegd schrijven van de firma P. J. van Gils alhier, hebben Burgemeester en Wet houders de eer Uwen Raad het volgende mede te deelen Ofschoon de quaestie met de firma Van Gils door de vaststelling van een Reglement op de levering van genees- en verbandmiddelen ten behoeve van den Algemeenen Arme, als afgedaan is te beschouwen, meenen wij goed te doen uit deze quaestie nog een en ander te memcreeren. Bij de ontvangst der nota van de firma Van Glls wegens levering van medica menten over 1912, werd deze, zooals trouwens met elke nota gebeurt, en wat ook voor een rlchtig finantieel beheer noodzakelijk is, aan een onderzoek on derworpen, tengevolge waarvan tegen eenige posten der rekening bedenking rees. Met ons schrijven van 10 April 1913 No. 113 werd onder terugzending der nota aan de firma medegedeeld dat eenige op de nota aangeduide geneesmiddelen niet waren verstrekt op recept van den Gemeente-arts, noch op last van den bedeelenden Armmeester. In verband hiermede werd verzocht de nota te ^••ien of de posten der rekening nader toe 11 lichten. /F plaats van hierop te antwoorden, werd, na oog een aanmaning onzerzijds om vóór het verstrijken van den wette- lijken termijn eene rekening in te zenden, een ongespecificeerde nota ontvangen met een begeleidend schrijven, waarin o.m. werd medegedeeld, dat de firma niet zou antwoorden op het hierboven aangehaalde schrijven. De oorspronke lijke gespecificeerde nota werd intus- schen niet terug ontvangen en werd ons alzoo elke controle ten deze onmogelijk gemaakt. Aangezien Burgemeester en Wethou ders zoolang niet de gevraagde inlich tingen waren verkregen, niet verantwoord waren de betaling der vordering te be velen, werd die, in afwachting van nadere betichten der firma Van Gils uitgesteld. Deze riep daatoR de tusschec- komst in van een rechtsgeleerde, die, na eenige correspondentie, ons de aanvan kelijk ingediende gespecificeerde nota terugzond en de door ons verlangde inlichtingen, bij het hiervoor vermelde schrijven aan de firma Van Glls gevraagd, werden verstrekt, waarop de betaling der nota volgde. Om voor het vervolg moeilijkheden te voorkomen, werd door ons een Regle ment op te levering van geneesmiddelen ter vaststelling aangeboden. Vooraf werd op het ontwerp reglement een gunstig advies verkregen van de Ned. Mij. ter bevordering van de pharmacie, van den betrokken Inspecteur der volks gezondheid en van de Gezondsheids- commissie te Waalwijk. In Uwe ver gadering van 7 Mei 1914 werd dit reglement vastgesteld, overeen komstig welk dan voortaan de levering van genees en verbandmiddelen ten behoeve van den algemeenen arme zal moeten geschieden. Ter uitvoering van dat reglement werd door. ons een overeenkomst opgemaakt en ter onderteekening aan de firma Van Gils aangeboden met ons schrijven van 11 Mei 1914 No. 283. Bij schrijven van 15 Mei 1914 geeft de firma te kennen vooralsnog niet be reid te zijn tot onderteekening der over eenkomst, omdat Lifet vooraf haar ge voelen daaromtrent was gevraagd. Bij ons schrijven van 15 Mei 1914 No 291a. werd er door ons op gewezen, dat het ontvverp-raadsbesluit, zooals het thans is vastgesteld, haar vóór de vast stelling ter kennisneming was toegezon den, wat natuurlijk insluit, dat het de firma vrij stond daaromtrent haar gevoe len kenbaar te maken. Bij hetzelfde schrijven werd nog een mondeling on derhoud met ons college voorgesteld. Toen ook hieraan niet werd voldaan, werd gevorderd de overeenkomst al dan niet onderteekend in te zenden, waarop volgde het schrijven der firma van 27 Mei 1914, waarbij ingesloten de onge- teekende overeenkomst. Den 12 Juni daarna gewerd ons een schrijven, gericht tot Uwen Raad, waarbij de firma hare bedenkingen tegen de overeenkomst kenbaar maakt. Het is ons gebleken, dat ieder van Uwe leden een exemplaar daarvan is toegezonden. De veelal futiele bezwaren der firma geven ons aanleiding tot de volgende bemerkingen Wat de firma er mee beoogt, om te verlangen in de overeenkomst voor receptenbriefje te lezen recept, is ons niet duidelijk. Met receptenbriefje kan niet anders zijn bedoeld het gebruikelijke briefje waarop het recept, d.i. de samen stelling van het medicament, of ander ge neeskundig voorschrift door den behan- delenden geneesheer wordt geschreven, en nu zal ook wel niet anders dan het briefje van een officieel merk zijn te voorzien. Het bezwaar dat het merk >P.* op een recepten briefje door onbevoegden zou kunnen worden gesteld, kan worden ondervangen door het briefje te voorzien van den stempel der gemeente. De bepaling dat in de plaats van het receptenbriefje van den gemeente-ge neesheer of het schriftelijk bewijs van den bedeelenden Armmeester kan in de plaats treden het bewijs van den daartoe tijdelijk aangewezen persoon wordt door de firma niet begrepen. Hier worden niet bedoeld, zooals zij veronderstelt, de plaatsvervangers van den gemeente geneesheer of den bedeelenden Arm meester, immers alle ambtsfunctiëu worden op de plaatsvervangers over gedragen. Het komt ons niet gewenscht voor de Overste van het R. K. Gasthuis te machtigen een bewijs voor gratis medi camenten af te geven. Is voor armlasti gen, die in het Gasthuis worden verpleegd iets benoodigd, dan kan heel gemakkelijk eeo receptenbriefje aan den gemeente geneesheer worden gevraagd. Tegenover de opmerkingen van de firma dat het tarief der Armentaxe van Ledden Hulsebosch voor hem te laag zou zijn, meenen wij te kunnen stellen, dat dit tarief bijna overal gevolgd wordt en algemeen als billijk wordt erkend. Het ontmoet dezerzijds geen bezwaar den termijn tot inzending der kwartaals nota te verlengen tot 20 dagen. Wij achten het evenwel noodzakelijk een termijn te bepalen, aangezien anders het voorschrift zijn waarde verliest en het beoogde doel,, gemakkelijke controle, niet wordt bereikt. Dat de Wet, regelende de uitoefening der artsenij-bereidkunst voorschrijft de verplichting om desgevraagd ook aan gemeentebesturen afschriften der recep ten te verstrekken is onjuist. Deze Wet geeft alleen de bevoegdheidzoodat een verplichtend voorschrift in het contract noodzakelijk blijft. Voor het verlangen dat de overeen komst zou moeten worden gesloten met ingang van 1 Januari wordt geen deug delijk motief aangevoerd. Het moet even gemakkelijk zijn het bepaalde tarief te berekenen ingaande op den dag in het contract bepaald als op een ander tijdstip. Het ontmoet onzerzijds geen bezwaar een termijn van 3 maanden te stellen voor eventueele vernieuwing van van het contract. Aangezien nu de opmerkingen der firma voor het meerendeel betreffen de door ons gestelde voorschriften ter uit voering van het voormelde Reglement stellen wij U voor hetgeen de firma van Gils te Uwer kennis heeft gebracht aan te nemen voor kennisgeving. Wij zullen haar dan mededeelen dat wij bereid zijn met den stempel der gemeente gewaar merkte receptenbrietjes uit te reiken en voor eventueele vernieuwing van de overeenkomst een termijn te stellen van drie maanden vóór het eindigen van het loopend contract.* Klijberg Ik meen L' bij de vaststel ling van het contract te hebben gevraagd, of de betrokken persoon er in gekend was en meen ook dat U me geantwoord hebt, dat zulks gebeurd was. Toch schijnt het niet het geval te zijn geweest. VoorzitterU hebt mij deze vraag niet gesteld, in elk geval kan ik U dat antwoord niet gegeven hebben. KlijbergIk heb ze zoover ik mij herinner wel gesteld, maar afgescheiden daarvan is het algemeene regel met den betrokkene te onderhandelen, als men een overeenkomst gaat sluiten. Voorzitter: We hebben in de verga dering van 7 Mei eene verordening vastgesteld en 't is geen regel om bij het vaststellen eener verordening te vragen of de betrokkenen het goed vinden. KlijbergAls het over prijzen gaat dan dunkt mij moet men belangheb bende wel degelijk vragen, dat is mijn overtuiging en 't komt mij voor dat als zulks was geschied, de zaak dan ook een nder verloop zou hebben gehad. ooj^rtier: We hebben 't concept- 'ract /och toegezonden Ph. Timmermans. Wij hebben tegen over een heer Zeegers zoo goed moge lijk gehandeld, als de heeren denken dat 't anders geloopen kon hebben, dan vergissen zij zich. Wij hebben alles gedaan om 't hem zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Wij hebben hem 't concept toe gezonden, geen antwoord of geen aan merking ontvangen. We hebben ge vraagd de zaak mondeling te komen bespreken. Den opgegeven dag kon de heer Zeegers niet, maar een andere dag werd ons niet voorgesteld. Het is niet de bedoeling geweest van deD heer Zeegers deze zaak te behandelen zoo als dit gaan moest, er is iets gezocht. Ik verklaar U nogmaals dat wij alles gedaaD hebben hem de zaak gemakke lijk te maken; hij heeit dat niet gewild. En de heeren moeten niet meqnen dat deze zaak door 't Dag, Bestuur niet is behandeld zooals 't .behoort, integen deel wij zijn in deze zelfs zeer voor zichtig geweest. Het voorstel van B. en W. om bo vengenoemd schrijven voor kennisgeving aan te nemen, wordt daarna bij accla matie aangenomen. Voorzitter Het staat wel niet op de agenda en hoewel 't gericht is aan B. en W., wil ik de heeren toch mededeellng doen van een belangrijk schrijven, dat is ingekomen van den minister van Waterstaat. ZExcellentie deelt mede dat hij bereid is- de in uitzicht gestelde subsidie voor de verbetering der haven te Waalwijk op de ontwerp-begrooting voor 1915 uit te trekken en te bevorderen, dat zoodra die begrooting wet zal zijn ge worden, het gedeelte van die bijdrage, waarop door het gemeentebestuur aan spraak zal verkregen zijn, wordt uitbe taald. Ter bestrijding van de te verwachten werkeloosheid, als gevolg van de inge treden buitengewone omstandigheden, zou alzoo reeds thans zoo spoedig doen lijk met de uitvoering der werkzaam heden kunnen aangevangen worden. In dat geval behoeft hec bestek niet door den minister goedgekeurd te worden en ook niet in 't openbaar aanbesteed te worden. De goedkeuring wordt wel vereischt als de werken bij onderhandsche in schrijving de raming overschrijden overleg moet verder gepleegd worden met de betrokken ambtenaren van den Rijkswaterstaat. De minister zou zelfs geen bezwaar hebben, tegen uitvoering der werken in eigen beheer, mits binnen een derge-. lijken korten termijn, dat zooveel mogelijk werkkrachten zullen worden gebruikt. Voorzitter. Ik heb direct naar den ingenieur Van Lidth de Jeude geschreven en precies voor de vergadering heb ik antwoord gekregen. Inderhaast heb ik gezien dat hij er zich wel mee kan ver eenigen en er ook geen bezwaar inziet zoo spoedig mogelijk te beginnen. We zullen dus weldra aanbesteden en daar door aan verschillende werkloozen werkgeven. Van den raad moeten B. en W. machtiging hebben om ook dcsgewenscht onderhands aan te beste den, zelfs geelt de minister toestemming om de werken in eigen beheer uit te voeren dat zal hier slecht gaan, wel als we beschikten over polderwerkers hier, 't zal beter zijn onderhands aan te be steden en als we niet het resultaat krijgen wat we beoogen, dan eene openbare aanbesteding. Willen de heeren ons machtigen ook onderhands aan te besteden, dan kun nen we er direct werk van maken. Verwiel. Wijl er in dit geval geen werk aan zal zijn voor eigen inwoners, zou ik in 't belang der gemeente voor publieke aanbesteding zijn. Voorzitter. Onderhandsche aanbesteding heeft dat voor dat men 4 a 5 de beste aannemers vraagtmen weet dan zeker dat men goede heeftgaat het dan boven de begrooting dan kan men nog open baar aanbesteden. Bij sommige werken heeft het zeer veel voor. De minister weet dat zeer goed. Ik geloof dat er geen bezwaar tegen is en ik beloof U dat we zeer voorzichtig en zuinig zullen zijn. v. d. Broek. Bij publieke aanbeste ding kan men het toch ook gunnen aan wie men wil. Van Riel't Is toch niet de bedoe ling van B. en W. 't uit te voeren in eigen beheer. Voorzitter. Neen, wij vragen mach tiging van den raad om 't desgewensebt onderhands aan te besteden, dan is het niet zeker dat we zulks doen, maar we hebben dan volmacht te handelen zooals in de gegeven omstandigheden 't meest wenschelijk is. Timmermans-Verschure. Ik zie geen enkel voordeel In onderhandsche en geen enkel bezwaar tegen publieke aanbesteding. Voorzitter. Vooral in deze omstandig heden, dat er zooveel te doenis moeten B. en W. een beetje vrijer gelaten wor- De Echo van het Zniden, Wulwjjkseic en Misstrutsrhr j'tirait.

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 1