Provinciaal Nieuws. Gemeenteiaadsvefgaderingen NIBÏÏWS ïïrT*HÏüSDÏiN Handelsberichten, Laatste Berichten. Telegiammen van heden, a Aan de abonnes op onze oorlogsbulletins NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. rag(?e- .mill' errarc eerste jdelijk an tot manschappen. Onze vraag betreft dus niet het zen den van geld maar alleen Vormt in uwe yemeente een Qoinité, dat zich ten doel 'telt lectuur, tijdschriften, spellen, vtr- uaperingen te verzamelen en op te zen- franco of niet-franco, aan het adres oer Bredasche Commissie voor het Zui den Voor onze jongens, Seeligsingel 4. Breda. Onze redactie verklaart zich, zoolang er geene commissie is, gaarne bereid, couranten, boeken, spellen, versnaperin gen enz. in ontvangst te nemen. Een geacht ingezetene zendt ons een exemplaar van de >Munsterische Anzei- ger* uit Munster, waarin het volgende voorkomt naar aanleiding van den ver- aardag van H. M. de Koningin, een duidelijk bewijs van de dankbaarheid der Duitschers, voor de hulp, de vluch telingen in ons land bewezen. Wij vertalen als volgt AAN DE KONINGIN VAN HOLLAND- De koningin van Nederland viert he den haar verjaardag. Naar aanleiding daarvan hebben wij heden het volgende telegram gezonden: Aan Hare Majesteit Koningin Wilhelmina der Nederlanden. Hooggeëerde Majesteit. Uit naam van meer dan 40.000 abonnenten van ons blad, wonende in de onmiddelijke nabijheid van Ne derland en een lezertal van 200.000 personen vertegenwoordigende, leggen wij voor den troon Uwer geachte Ma jesteit onze eerbiedigste geluktven- schen neder. Omringd door vijanden, temidden van leugen en boosheid, hebben wij van Holland in deze droeve tijden slechts goeds ondervonden. Uwe Ma jesteit en deszelfs regeering hebben in weerwil vaa alle lokmiddelen of bedreigingen, de strikste neutraliteit eerlijk gehandhaafd. Het Nederland- sche volk heeft de uit de vijandelijke landen gevluchte Duitschers op wer kelijk roerende wijze verpleegd en gesteund. Daarom zij het ons vergund op dezen plechtigen dag onzen innigen dank uit te spreken met de warme zegenwen- schen voor het welzijn van de groot moedige Koningin, hare familie en het geheele Nederlandsche volk, welks edelmoedigheid zich in een schitterend licht heeft getoond. Wij hebben bij de afzending van dit telegram op de instemming van onze lezeis gerekend. Wij verzoeken hen hunne instemming aan de redactie mede te deelen op briefkaarten, onderteekend door alle huisgenooten. Deze briefkaar ten worden dan door ons verzameld, en aan de Koningin van Nederland, als een machtige dank uiting van het land van Munster en 't aangrenzende gebied toegezonden. Redactie >Munsteiische Anzeiger.4 neemt. Hierna gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van den Hoofdelijken oimlag. Waalwijk, 5 Sept. 1914. Wilhelmientje, Wilhelmientje, Duld, dat Uw blonde hoofd, Ons vaderlaud met rozen Van volle dankbaarheid omlcoct5 Terwijl rondom de volkeren spuwen, Gift en gal slechts hemelwaarts, Leert ons Holland nog gelooven Aan een edel menschenhart. Duitschlands keizer buigt den degen Ieder neigt het hoofd voor U, En des hemels rijksten zegen Wenschen wij U, Wilhelmientje toe. Max Bemer. ÜliSSEN, Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 4 September des na middags te 6 uur. Voorzttter Ed. Achtb. Heer A. v. Hon- Ruim 6 uur opent de Voorzitter de ver- gaderiug. De notulen der vorige vergadering en eveueeus die der daar voorafgaande verga dering worden na voorlezing door den se cretaris onveranderd goedgekeurd en vast gesteld. Aan de orde 1. Benoeming wethouder. Bij stemming blijkt dat de afgetreden wethouder J. v. Steen mèt algemeene stern- wen wordt herkozen. 2. Opmaking voordracht ter benoeming van zetters. Na stemming zullen ter benoeming wor den voorgedragen de heeren A. B. v. d. Koppel, J, Konings, A. v. Honsewijk en d. v. Mierlo. 3. Ingekomen stukken. Schrijven van ged. Staten houdende goed- enring tot het aangaan eener geldleening groot f 2500.— Schrijven van Ged. Staten hondende be zwaar tegen een tijdelijke geldleening. Schrijven van den heer C. Appels waarin ölj zijne benoeming als onderwijzer aan- Koopt Diet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Wijl de inteekening op onze bulletins te gering wordt, moeten wij de uitgave daarvan staken. Het belangrijkste nieuws zal dus voor taan alleen aan ons bureau worden aan geplakt of bij ZEER BIJZONDERE GE BEURTENISSEN per bulletin aan alle abonné's op ons blad worden thuis bezorgd. DE ADMINISTRATIE. Aan de ingezetenen van Waalwijk. Sedert 1 Augustus zijn tal van onze gemeentenaren onder de wapenen. Vele van die militairen houden verblijf in oorden of op posten, waar zeer weinig of absoluut geen gelegenheid bestaat zich sigaren of wat tabak te verschaften en waar geen courant te verkrijgen is, In de ledige uren is afleiding zoo welkom en bevrediging van het verlangen om te weten wat er in de wereld om gaat zou zoo heilzaam werken. Ik wend mij daarom tot U met het verzoek de handen in een te slaan om iets te doen in het belang van hen die te velde zijn en hen het verblijf wat aangenaam te maken. De divisie Commandant onder wiens •bevel het meerendeel onzer gemeente naren staat, wekt zeer daartoe op en wil gaarne zorgen, dat de gaven oo goede wijze worden verdeeld en dat zij die de meeste behoeften hebben^aan ODze vrien delijke gaven, daarvan voldoende zullen profiteeren. Indien ieder ingezetene de courant of het tijdschrijft door hem gelezen, ter beschikking stelt van onze mannen, dan zullen zij dagelijks een geschikte af leiding vinden wordt daarbij nog een sigaar of wat tabak met een pijp (met doppen, zulks met het oog op brandge vaar) voor hen afgezonderd, dan zal dit een zeer welkome versnapering zijn. De ondergeteekende doet een beroep op Uwe welwillendheid en is overtuigd, dat U tot het beoogde doel gaarne zult medewerken. Dagelijks zal zich een bode aan Uw woning vervoegen om te verzamelen alles, wat U zult willen afstaan om de ledige uren van den soldaat te veraan genamen. De Burgemeester van Waalwijk, Th. de Surmont de Bas Smeele. Waalwijk, den 4 September 1914. Elders in ons blad verklaarden wij ons bereid, couranten en giften in ont vangst te nemen en op te zenden, zoo lang er nog geen comité bestaat. Nu onze burgemeester de goede zorg daar voor op zich neemt, vervalt dat natuurlijk. RED. Pastoor Brans. Naar wij tot ons groot leedwezen ver nemen heeft de operatte van onzen ZeerEerw. Heer Pastoor, die gistermid dag te Utrecht plaats had, niet dat gunstige verloop gehad, dat we allen zoo gaarne hadden gehoopt. De toe stand van onzen beminden herder blijft daarom steeds zorgwekkend. Roode Kruis. De collecte voor de Roode Kruis-af- deeling in onze gemeente heeft opge bracht fl 160. Werkverschaffing. Met volkomen instemming nemen wij 't volgende uit het >Huisgeziu« over: »Een der grootste ellenden van den tegenwoordigen toestand is de gedwon gen werkloosheid van velen, welke dit maal een heel ander karakter dreigt aan te nemen dan de periodieke werkloos heid of werkslapte in sommige bedrijven welke wij kennen. Wie vandaag een betrekking of werk heeft, is niet zeker dat hij ze morgen nog zal hebben. Nu zal wie nood heeft gesteund wor den en moet hij gesteund worden. Ook is het verkeerd, den steun in deze buitengewone omstandigheden ver strekt, als een aalmoes voor te stellen of te beschouwen. Niemand vernedert zich met nu steun te aanvaarden, en niemand mag er zich op verheffen, dat hij geen steun behoeft of anderen steunen kan. De toestand is zóó abnormaal, dat de gewone maatstaf thans niet kan worden aangelegd. Maar al is de thans verstrekte steun geen aalmoes, toch is de beste, de mooi ste, de meest wenschelijke vorm van steun werkverschaffing. Om allerlei redenen, die niet nader behoeven te worden aangeduid. Laat daarom de overheid en laten daarom de particulieren zinnen op al lerlei middelen om werk te verschaffen. Geen werk enkel om menschen bezig te houden, geen nutteloos werk, maar productief werk. Daarom juichen ivij het om een voorbeeld te noemen zoo toe, dat alles beproefd wordt om den bouw van het nieuwe station te Deventer te doen doorgaan, en dat het dagelijksch bestuur van Roermond een heel plan van werk verschaffing heeft ontworpen. Vinde dit voorbeeld in breeden kring navolging. Niets is doodender voor de energie dan bij de pakken te gaan neerzitten en af te wachten, en niets getuigt meer van veerkracht en is meer geschikt om de gezonken veerkracht weer op te wek ken dan flink aan te pakken en de handen uit den mouw te steken. Nu kan stellig niet voor alle men schen werk gevonden worden en niet alle menschen zijn geschikt voor werk, dat bulten hun vak ligtmaar doe men althans het mogelijke en late men niet door een verkeerd begrip van zuinigheid nuttig werk achterwege. Hoe meer menschen aan werk worden geholpen, hoe beter afgezien van andere overwegingen voor het mo reel van ons volk hoe meer werkloo- zen, hoe meer het moreel gevaar loopt.4 In verband hiermee mogen we er wel op wijzen dat in onze gemeente door de werkloozen zulk uitstekend werk wordt verricht. Zoo bv. mogen we noe men het verlagen van den Dijk langs den Buitenpolder, grenzende aan het Noordelijk deel der Groote Straat. De Dijk wordt M. lager, de daaruit ko mende grond wordt terzijden aange bracht en krijgen we hier een weg van 12 M. breedte. Deze wordt later met twee of drie rijen boomen beplant, zoodat we daar langs de geheele gemeente een prachtige wandelweg krijgen, waar het huidig en 't toekomstig geslacht de aan gename vruchten van zal plukken. Het Dag. Bestuur in overleg met 't steun-comité laat hier uitstekend werk doen. Ook zal met vreugde het besluit van den minister van Waterstaat worden vernomen,, dat onverwijld aan de havenverbetering kan worden begon nen. Zoo spoedig mogelijk zal de aan besteding plaats hebben, zoodat dus ook verschillende personen, zij het dan niet uit onze gemeente, dan toch van elders, werk zullen krijgen en ook deze werken zullen hun voordeel wel aan onze ge meente brengen. Prijsverllooging van leder. Van zeer vertrouwbare zijde, die voor de juistheid instaat van het bericht, verneemt de Ned. Leder-Iudu9trie Alle leder voor militaire doeleinden, maar sp3ciaal zooileder, wordt in Engeland grif verkocht met eene verhooging van twee k drie Engelsche stuivers, dus ruim tien a vijftien centen per Engelsch pond (bijna l/9 kilo.) Vakschool te Wertnelskirchen. Omtrent de beweeide ongerechtigheden, die door den heer Kohier als directeur der Wermelskirchener vakschool begaan zonden zijn, is door den burgemeester van Wer- melskirchen onder toezending van de desbe treffende stukken bij den regeeringspresident en den officier van justitie geïnformeerd of de justitie hier moest ingrijpen. De officier van jaatitie heeft nu verklaard, dat er geen aanleiding tot een strafrechterlijke vervolging bestaat. Militair schoeisel voor Frankrijk. Volgens American Shoemaking van 8 Au- gastus zou bij de Geo E. Keith Company te Boston een order ingekomeu zijn opeen half millioen paren militair schoenwerk voor Frankrijk. V. v. d. S. öe Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende PLATEN De Nederlandsche liefdadig heid en ons Roode Kruis in actie (2). Uit het door de Duitschers bezette Luik (4). Een proces*ie voor den vrede in de open lucht. Het Hildebrand- monu ment te Haarlem (2). Van den oorlog (20). Jeugdige studenten in de astronomie. Militairen in het bekende pensionaat >Eikenburg4 te Stratum (2). Oorlogs kaart. TEKST Mij is de wrake (vervolg). Oorlogsleed. De oorlog. Op de motor fiets. Hoe Nederland zich mengt in den strijd. BAARDWIJK. Op de Donderdag gehou den vergadering van het R.K. Ziekenfonds is beslopen de volgende week aan elk lid f 2 nit te keeren. Gouden jubileum. Heden 5 September herdacht onder vele blijken van belangstelling, de Eerw. Zuster Marie Gertruda i. d. w. Helena Verwiel, Overste van het St. Antonius- gesticht alhier den dag waarop zij voor 50 jareu trad in het klooster van J. M. J. De eerste 35 jaar van haar klooster leven bracht de Eerw. Soeur door te Zevenaar, waar zij steeds haar beste krachten aan het onderwijs gewijd heeft. De laatste 15 jaar die zij hier in Baard wijk als Eerw. Overste doorbracht, heeft zij het haar door God toevertrouwde ambt met de meeste nauwgezetheid vervuld, waardoor zij den volsten eer bied hare mede-zusters wist te verkrij- gen. Ofschoon reeds alle voorzorgsmaat regelen waren genomen om het feest luisterrijk te vieren, wordt dit feest we gens de ongunstige omstandigheden in den meest vreugdigen eenvoud gevierd. Onder de H. Mis van half acht die ter intentie der Eerw. Zusters werd op gedragen, hebben alle schoolkinderen van de 9 tot de 14 jaren een algemeene H. Communie opgedragen, opdat God onze Eerw. Overste nog vele jaren moge werkzaam laten voor God en Maatschap pij, wat wij haar ook van harte toewen- schen tot heil vooral van Baardwijks jeugd en ouden van dagen. VLIJ MEN. Door B. en W. van Eindhoven is tot tijdelijk ambtenaar ter Secretarie aldaar benoemd de heer A. Arnoldts volontair ter 8ecrelarie dezer gemeente. In de op 1 September nlbier gehou den raadsvergadering is tot Wethouder her benoemd de heer P. van Boni Pz. Evenals in andere gemeenten is ook hier eene verordening vastgesteld, waarbij het mo gelijk is zoo noodig de inwoners ingevolge de artikelen 192193 der gemeente wel tot persoonlijke diensten op te roepen (Bur gerwacht HERPT, Tot wethoucjpr ia herbenoemd de heer J. C. van Bokhoven. HEDIKHUIZEN. Alhier is de vlekziekte onder de, varkens uitgebroken, Het vorig jaar toen in de aangrenzende plaats deze zi-kte vele slachtoffers maakte, bleven we er hier van verschoond. Nu ia het joist an dersom. SPRANG. Bij den landbouwer H. M. alhier bracht deze week een Voe een kalf ter wereld dat twee koppen had. Het zonder linge dier had ook 4 oogen doch slechts 3 ooren en heeft slechts een dag geleefd. Ook in deze gemeente zijn reeds ver schillende varkeus aau de vlekziekte ge storven. Deze week is er bij R. O. en bi v. Z. op het Oosteind weer een gestorven. VRIJH.-CAPPEL. Minister Treub heeft binnen het gebied der rentecommissie te Waalwijk, op verzoek ingetrokken de aan wijzing van den lieer M. Kuipers alhier en aangewezen voor deze gemeente, de heer J van Voorst van Beest, gemeente secretaris alhier. WASPIK. Gisteren hield de directeur der Dioc. Hanzebauk in de harmoniezaal alhier eene lezing over doel en werking.der Hanze waarbij hij voornamelijk de Hanzebank be sprak. Voor deze bank zal vanaf heden sis correspondent optreden de heer J. de Glas alhier. Heden om vier uur namiddag wert wederom eene openbare vergadering gehou den dezer gemeente. Voorzitter de WelEd, Achtb. Heer Dek kers, burgemeester. Aanwezig alle leden, behalve de heer Smenr. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Het nienwe lid, de heer Vloeimans, wordt door den Voorzitter beëedigd, waarop deze hem nogmaals met zijne benoeming felici teert. Ingekomen een schrijven van den heer A Smenr, waarbij deze ontslag neemt als lit van den raad. Daarna heeft de benoeming plaats van een wethouder (vacature Tb. de Bont.) Na twee vrije itemmingen, kregen bij de herstemmingen tusscheD de heeren M. C.v. Son en H. J. Lingerwerf ieder dezer 4 stemmen, B'j beslissing van het lot werd toen de hper B. J. Langerwerf als wethou der aangewezen. Hierna ging de vergadering over in ge heim comité ter behandeling reclames hoofdl. omslag. RAAMSDONK, Door het Prov. Kerkbe stuur v&n Noordbrabaut en Limburg, is met iDgaug van 1 November a.s. aan Ds. J. C. V. Meischke alhier eervol ontslag verleend. RAAMSDONK(DORP.) Aan de stoom- zuivelfabriek alhier is in de maanden Juli en Augustus resp. verwerkt 216522 L. en 166920 L. melk. De heer J. Timmermans zal zich met ingang van 1 October te Werkendam vestigen om aldaar werkzaam te zijn ter secretarie tot assitentie van den nieuw benoemden secretaris-ontvaoger, Mr. W. Ph. Groene- veld. De vlekziekte is onder de varkens uit gebroken. Door den heer de Jong, rijksvee- arts te Capelle, worden de diereu geënt. GORINCHEM. Maandag j.l. werden uit Haarsteeg, Vlijmen en Nienwkuik ter markt alhier aangevoerd 860 manden snijboonen en 150 manden princesjes. De prijzen der snijboonen varieerden van f2 tot f2,75 en die der princesseboontjea van f 3 tot f 3,75. VRIJH.-C APELLE. In de maand Augustus werden er op 't Hulptelegraaf* en telefoonkantoor 67 telegrammen be handeld, waarvan 27 verzonden en 40 ontvangen. Van uit de openbare spreek cel werden 23 gesprekken gevoerd en 2 telefoon oproepberichten ontvangen. Kaatsheuvel, 4 Sept. 1914. Stain- Comité. Zaterdag 29 Aug. heeft de eerste uitdeeling plaats gehad aan de noodlij denden vanwege het plaatselijk steunco mité. Bijna 200 gld is bij die uitdeeling de handen der behoeftigen overge gaan, welk bedrag natuurlijk gaandeweg zal stijgen. Naar we vernemen bestaat bij het plaatselijk steuncomité het plan zich in verDlnding te stellen met het centraal nationaal steuncomité te 's Hage. Geslaagd. Mej. P.^ v. Eeken alhier slaagde vorige week te 's Hage voor de akte schoon schrijven M. O. Prachtig succes. Vorige week slaagde odzo plaatsgenoot Jos Sailer, broeder in da orde te Stratum Eiktmburg) voor twee verschillende actes. Woensdag voor de akte DuitBcb l.o en Vijjl dag voor de akte Engelsch l.o. Zfjn Eerw. en da familie een gelukweuscb met dit boogst- zeldzaam succes. Plaatselijk steuncomité. Woensdag 2 Sapt. n m. werd in de Zuster school alhier onderleiding der heeren Mv.d. Wee en C Koestenberg. voorz. v.d. Alg. Leder- bew. bond eeu vergadering gehouden naar uauleiding van een schryveu van den werk loozenrand tot het plaatselijk steuncomité, ten einde de gelegenheid open te stellen, vele vrouwelijke personen, met het vervaardigeu van ondergoedereu voor militairen werk te verschaffen. Alle vronwdlijke personen, door tijdsomstandigheden buiten werk waren opge roepen. Do opkomst was talrijk. Terwijl bet couoité op zich nam monsters en modellen voor de te vervaardigen onder goederen te verkrijgen, namen eenigo dames op z'ch de namen dergenen in hnnne wijken te noteeren, die bereid gevonden werden zich voordeze werkzaamheden beschikbaar te stelleD. Mej. C. Wijdemans nam de inzameling en administratie van het werk op zich. Heusden, 5 Sept. 1914. Voor onze militairen. Dank zij de welwillendheid vau een paar jougelai, die zich daarvoor beschikbaar stelden, wordt hier een inzameling gehonden van boek werken, illustratie's etc., om onze militairen te velde wat afleiding te verBchsfi'eD. Ook worden door ben gaarne tabak en sigaren ontvangen, alsmede geld om deze beide laatste genoemde artikelen acn te schaffen. De hoofd leiding is in handen bij Mr. H. Schouten Griffier- Waalwijk, 4 Sept. 1914. Beeste weinig aanvoer weinig hand. Kaltkoeien f 200 a f 270. Vaarzen f 140 t' 210. Varkens f 10, a f 6 tot 9'/j. Lammeren 00 stuks f0 tot f 00. De prijs der boter was heden van I 1,27 tot f 1,35. Aangevoerd 180 K.G. Eieren 4'/a a 5 cent per stuk. KAATSHEUVEL, 3 Sept. Heden was de prijs der boter: Hoogste prijs 1.39. Middelprijs f 1,35. Laagste prijs f 1,28 Eieren 4 en 4'/j ct per stuk. Examen. Heden legde de heer Joseph Jansen Hzn. alhier met gunstig gevolg aan 't Canisius-college te Nijmegen, 't eindexa men Hoogere Burgerschool af. ROME. Kardinaal Mercier, aartsbis schop van Mechelen heeft den gezant van Oostenrijk-Hongarije geweigerd het plegen der barbaarschheden der Duit- sche troepen in België te ontkennen. De gezant weigerde kardinaal Mercier daarop een vrijgeleide om naar Meche len terug te keeren. Kardinaal Mercier zal nu naar Parijs gaan. BERLIJN. (Off.) De vesting Reims is zonder strijd gevallen. Het Duitsche leger heeft veel materieel buitgemaakt. Uit het Oostelijk hoofdkwartier meldt generaal von Hindenburg, dat hij een transport van meer dan 90.000 krijgsgevangen Russen naar Berlijn heeft afgezonden. BERLIJN. De Berlijnsche oorlogscor respondent van het persbureau Vaz Diaz verneemt uit zeer betrouwbare bron, dat een oorlogsverklaring tusschen Turkije en Rusland en Turkije en Griekenland anderzijds elk oogenblik te wachten is. Rusland heeft aan Bulgarije om toe stemming gevraagd troepen bij Warna te landen. Bulgarije weigerde zijne neutraliteit te schenden. Alleen het legercorps vsm generaal van Bülow heeft in Frankvijk 233 zware kanonnen, 116 veldkanonnen, 79 ma chinegeweren, 161* voertuigen en 12,934 krijgsgevangenen gemaakt. Dendermo'de is door de Duit schers gebombardeerd ter bescherming der bezettingstroepen van Brussel.

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 7