Nummer 76 Zondag 20 September 1914. 37e Jaargang. Tweede Blad. De Duiischers in Frankrijk. PARIJS, 17 September. Het officieele communiqué van vanmiddag drie uur luidt: Over het geheele front, van de Maas tot de Oise, duurt de veldslag voort. De Duitschers bezetten stellingen, die op verdediging zijn ingericht en met zwaar geschut zijn voorzien. Bijgevolg kan de Fransche opmarsch slechts lang zaam zijn. Op den Franschen linkervleugel zijn de Duitschers die daar de hoogten ten noorden van de Aisne bezet houden, op enkele punten eenigszins teruggeweken. In het centrum, tusschen Berry au Bac (aan de Aisne ten Z.Z.O. van Laon) en Argonne, is de toestand onveranderd. De Duitschers gaan voort zich in het landschap Woevres te verschansen. Tusschen Etain en Thiaucourt (30 K.M. ten N. van Toul) hebben de Fransche legers overal voeling met den vijand. De tegenaanvallen der Duitschers, zoo wel 's daags als 's nachts ondernomen, zijn alle afgeslagen. Het moreel der Fransche legers is voortreffelijk. BERLIJN, 17 September. Uit het groote hoofdkwartier wordt vanavond officieel «gemeld In den slag tusschen de Oise en de Maas is beslissing nog steeds niet gevallen maar er zijn toch teekenen die er op wijzen dat het weer standsvermogen van de tegenstanders begint te verlammen. De met veel vermetelheid ondernomen poging der Franschen om op onzen uitersten rechtervleugel door te breken, is zonder buitengewone inspanning van de zijde onzer troepen ten slotte op niets uitgeloopen. Het centrum van de Duitsche legers wint langzaam maar zeker terrein. De op den rechter Maasoever onder nomen uitvallen uit Verdun zijn ge makkelijk afgeslagen. BERLIJN, 17 September. Duitsche ca valerie is er op den Duitschen rechter vleugel op het Westelijk oorlogsterrein in geslaagd een wagenpark en munitie colonnes van de verbonden legers af te snijden en mee te voeren. In het midden van het gevechtsfront golft de strijd heen en weer. Bij Verdun zijn verscheidene forten van de buitenste linie zoo goed als plat geschoteD. De caputilatle van Verdun wordt spoedig verwacht. Red.) Op 16 September hebben verscheidene Duitsche vliegers boven Parijs gekruist en hebben er bommen geworpen. Zij zijn door machinegeweren beschoten, doch ongedeerd teruggekeerd. De beslissing aan de Marne wordtin de eerstvolgende dagen verwacht. BERLIJN, 17 September. Het Berliner Tageblatt schrijft: Evenals onze bondgenooten in Galicië, nemen wij thans in Frankrijk over een bijna 200 kilometer lang gevechtsfront een verdedigende positie in, en terwijl wij verwend zijn door de snelle over winningen der eerste weken, wil het er bij velen niet goed in, dat de verdedi ging onder zekere omstandigheden even seer geboden kan zijn als de aanval. Totnogtoe hebben wij slechts weinig van de algemeene positie vernomen, doch er zijn toch inmiddels al eenige successen te noemen. Deze bestaan in het afslaan van nachtelijke aanvallen der Franschen en het gelukken van enkele Duitsche tegenaanvallen. Tweeërlei schijnt echter aan het Fransche oppercommando nog niet te zijn gelukt; de omsingeling van onze terugtrekkende rechtervleugel en de doorbraak door ons front. Dat wij onze oorspronkelijke stellingen tusschen Parijs en Verdun om strategi sche redenen hebben verlaten, is op zichzelf volstrekt niet van groote be- teekenis. In een worsteling van ver scheidene dagen wisselt het terrein-ver liezen en het terreinwinnen elkaar af. Het komt uitsluitend op het eindsucces aan en zoolang de slag nog »staat» en de mogelijkheid der aankomst van ver- sche krachten steeds nader komt, terwijl de tegenstander zich uitput in voort durende aanvallen, zijn de vooruitzichten voor de Duitsche legers beter dan voor de Fransche en Engelsche. Verpletterende Oostenrijksche nederlaag. PETROGRAD, 16 Sept. (Tel. Ag) De krachtige vervolging der verslagen Oostenrijksche troepen wordt voortgezet Eenigehunner legercorpsen zijn nagenoeg vernietigd. De Russische troepen trekken de San over. In het Oosten naderen de Russische voorposten Przemysl. Door de snelheid der mi'itaire opera ties is het volkomen onmogelijk de ver liezen des vijands, welke kolossale ver houdingen aannemen, met juistheid op te geven. Volgens ingekomen berichten hebben de Oostenrijkers ongeveer 2jo.ooo dooden en gekwetsten en voorts 100.000 krijgsge vangenen4.00 vuurmonden en tal van vaandels verloren. Overal zijn de wegen volgepropt met artillerie parken, transport-kolonnes met wapens en mu nitie, welke bij den overhaasten terug tocht in^den steek werden gelaten. Aan den Weichsel hebben de Russi sche troepen zich meester gemaakt van daar opgehoopte materialen voor brug genbouw en hebben zij verscheidene stoombooten, waarvan een gepantserd schip, vernietigd. De Duitschers hebben wanhopige po gingen aangewend om het Oostenrijksche legers van een débacle te redden. Het werkzame aandeel, dat de Duitsche legercorpsen aan den strijd hebben ge nomen, bleek op tal van punten aan het Oostenrijksche front. Zoo werden in de stellingen van Toerobine 36 verdragende Duitsche stukken geschut genomen en 5000 Duitschers krijgsgevangenen ge maakt. Op de fronten der andere legers vie len eveneens tientallen stukken zwaar Duitsch geschut in handen der Russen. Vele ]daarvan hadden zelfs niet eeos tijd gehad deel te nemen aan het ge vecht. lntusschen heelt de hulp der Duitschers de Oostenrijkers niet van een verplette rende nederlaag kunnen redden, doch heeft die hulp er toe bijgedragen om de Russische zegepraal nog schitterender te doen zijn. Belgische actie tegen Luik. Over Maastricht seint een correspon dent van het Hbl. Is reeds uit de aanvallen op Leuven en Thienen gebleken, dat de Belgen niet stil zitten, nog duidelijker blijkt dit uit de omstandigheid, dat binnenkort een ernstige poging verwacht wordt om Luik te hernemen. Generaal Bertrand schijnt alles in het werk te willen stellen om zich van Luik meester te maken. Geruchten gaan, dat zelfs door het Duitsche gouvernement aan de Inwoners van Luik is aangezegd, de stad te ver laten en als juist mag aangenomen wor den, dat Belgische officieren uit Antwer pen aan hun familie te Luik hebben laten weten, dat het raadzaam zou zijn uit de stad te'1 vertrekken. Afgescheiden van de vraag of het den Belgen gelukken">al, Luik te hernemen, staat het toch wel vast, dat zij het er op toeleggen, de^ verbinding tusschen Aken en het front van de Duitsche troe pen te verbreken. De stemming onder de Duitschers in die verbindingslinie is zeer geprikkeld en iedere reiziger wordt nauwkeurig ge fouilleerd en aan een verhoor onderwor- pen. De passagiers op de booten tusschen Luik en Maastricht worden streng aan den lijve onderzocht, en de Etappen Koromandanturen tusscheu Aken en Brussel leggen een buitengewonen ach terdocht aan den dag. In ieder geval zijn dezer dagen allerlei gebeurtelijkheden te verwachten op de groote Duitsche verbindingslinie door België. Aanvulling voor het Oostenrijksche leger. ROME, 17 Sept. Uit Weenen wordt geseind De >Neue Frele Presse* meldt dat de lichting, die het volgend jaar onder de wapenen moest komen, thans opgeroepen is ook alle afgekeurden van de jaren 1893 en 1894 zijn opgeroepen. Het geldt hier een algemeenen oproep. De rol der Russen, De correspondent van de Times te St. Petersburg (Petrograd) meldt, dat de berichten van de overwinning der Engelschea en Franschen daar met groote geestdrift ontvangen zijn. De Russen be grijpen echter, dat nu de bondgenooten den'militairen toestand beheerschen, men de ver eiding om te snel op te rukken moet weerstaan. De deugd van geduld te hebben heeft voor de Engelsche en Fran- schelegers schoone vruchten opgeleverd, Aan den anderen kant is" een van de zwaarste nederlagen,yzoo niet de zwaar ste, van den heelen veldtocht te wijten geweest aan de overmatige haast van de Russen te Osterode. Tienduizenden levens zijn daar opgeofferd om den druk van de Duitsche legers op Frankrijk te verlichten. De correspondent vindt het daarom geoorloofd, om op te merken dat de Engelsch-Fransche legers grooten en onvergankelijken dank aan hun Russi sche kameraden verschuldigd zijn. En evenzeer dient men in te zien dat de nederlaag van generaal Sansanof's leger den tijd. die noodig is om den vijand geheel te verpletteren, aanmerkelijk zal verlengen. De Duitschers te Lebbekke. De correspondent van een Belgisch blad te Lebbekke meldt Al werden» wij 100 jaar die 8 dagen zullen wij nooit vergeten.^Wij hebben nu de Duitschers naar waarde kunnen schatten. Als tijdverdrijf ^begonnen zij hier eenige huizen in brand te steken. Vrijdagmorgen te 5 uur werden wii door het geweer-en geschutvuur gewekt, rond den middag rukten de Duitschers Dendermonde binnen en trokken de Belgen af. Gedurende" het gevecht plaatsten de Duitschers burgers voor zich en velden er andere'met banjonetsteken neer, waar na een ware menschenjacht begon. In de fabriek van de Naeyer hebben zij twee dagen lang alles afgezocht en zegden dat zij niet zouden aftrekken, of zij moesten den fabrikant hebben, doch deze had een veilige schuilplaats, en zij hebben hem niet gevonden, Van de 200 werklieden hebben zij er 30 meegenomen de anderen houden zich verborgen op verscheidene plaatsen. Groote schade is er niet aangericht in de fabriek, tenzij wat in'de bureelen. Alle dagen werden gevangengenomen burgers te voet raar Brussel gevoerd en vandaar per spoor verzonden, maar men zegt, dat de Amerikaansche consul hunne invrijheidstelling heeft gevraagd. Bij ons hebben zij vooral sigaren, wijn en champagne gestolen. In het dorpje is er geen mondvoorraad, dn sommige huizen zelfs geen stuk lijnwaad meer. Van Dendermonde blijft er niets over. Nog een kleine bijzonderheid": Een beambte aan het station van Den dermonde, van Remoortel geheeten, kwam Zondag laatst naar zijn woonplaats Sint Gillis, om er linnen goed te halen. Daar waren nog 37„.Duitsche soldaten in verblijf. Deze beweging gezien hebbend in 't huis van Van Remoortel, deden zij de uit gangen bewaken. Toen hij buiten kwam werd hij neergeschoten door geweervuur. Het slachtoffer is 50 jaar en laat een weduwe achter met 6 kinderen, waarvan 3 gehuwd. Geen Russen in België of Fi ankrijk. Het .Engelsche persbureau deelt offi cieel mede »Er ligt hoegenaamd geeD waarheid in het bericht dat Russische soldaten in Engeland zijn geland en zich thans op weg bevinden naar België of Frankrijk. Het nieuws dat er Russen meevechten in België is totaal uit de lucht gegre pen. Een nieuw Engelsch expeditiekorps. LONDEN, 17 Sept. Het nieuwe ex peditie korps van een half millioen man schappen is bijna gereed. De militaire autoriteiten hadden de handen vol met al de vrijwillige aanbiedingen. De aanbieding duurt nog steeds voort ofschoon het jongste besluit om de mi nimum lengte op 5 voet 6 duim te brengen, de drukte op de aanwervings bureau's wat verminderd heeft. Deze beslissing heeft evenwel diepe teleurstelling gewekt bij duizenden jon gemannen die, vol verlangen om hun vaderland te dienen, helaas iets onder het minimum zijn. Kitchener heeft de diensten van het contingent van Ceylon aangenomen. Prins Ftiedrich Karl van Hessen zwaar gewond. BERLIJN, 17 Sept. Prins Frie- drich Karl van Hessen, zwager van den Duitschen keizer, is in een gevecht zwaar gewond door een schot in de bovendij. De Duitschers in België. ANTWERPEN, 18 Sept. BIJ YPEREN ZIJN DE DUITSCHERS DIE UIT FRANKRIJK GEREQU1REERD WAREN, DOOR DE BELGEN VERSLAGEN. Bij Pororinghe werd een kolonne van 3000 Duitsche cavaleristen met mitrail- euses en automobielen door 1000 man -ransche cavalerie aangevallen 50 Duit schers werden gedood en 110 gevangen genomen. De anderen namen de vlucht ïaar Frankrijk, maar werden door de Engelsche troepen verslagen. Mededeeling van den Rijkskanselier over het Duitsche succes in Oost-Bruisen. BERLIJN, 17 Sept. De Rijkskanselier deelt uit het hoofdkwartier mede: Van het Russische Narow leger zijn de spaarzame resten, die nog over waren van de nederlaag bij Tannenberg, in wanorde over de rivier de Narow ge vlucht. Het Njemen leger van generaal Ren- nenkampf werd eveneens ten Zuiden van Insterburg verslagen. Hij kon het overgebleven gedeelte slechts redden door een overhaaste vlucht over de Nje men achter de vestingen Olita en Kow- no. VOLGENS EEN VOORLOOP1GE SCHATTING ZIJN ALLEEN BIJ TAN NENBERG EN OP HET TERREIN BIJ DE MASURISCHE MOERASSEN 150.000 RUSSEN GESNEUVELD. Tot 16 Sept. waren in de Duitsche kampen ondergebracht 260,000 GEVAN GENEN, WAARONDER 5000 OFFICIE REN. HET GEHEELE GETAL VAN ALLE GEVANGENEN IS VERRE BOVEN 300,000 WAARVAN MEER DAN DE HELFT RUSSEN. Meer dan 2000 STUKKEN GESCHUT van allerlei soort werden buitgemaakt. Van Duitsche zijde. Vat) het Duitsche gezantschap In den Haag ontvangen we de volgende mede deeling Blijkbaat uit Parijs, Londen en Ant werpen afkomstige, in de neutrale pers verbreide berichten, volgens welke gene- raal-veldmaarschalk Von der Goltz te Brussel een proclamatie zou hebben ver spreid, dat de Duitschers van plaD zijn de Belgische hoofdstad te verlaten of dat hij tevergeefs te Antwerpen België deo vrede zou hebben aangeboden, zijn ver zonnen. De Nederlhandel. De Daily Mail schrijft: »Het is buiten kijf, en de regeering weet het, dat zoowel grondstoften voor fabrie ken als voedsel voor de bevolking van Engelsche havens over Nederland naar Duitschland worden verscheept Er zijn twee middelen in overweging om dat te beletten. Het eene is de koninklijke be sluiten te vermeerderen, waarbij de uit voer van een toenemend aantal waren geheel wordt verboden. Het andere is slechts een strikter onderzoek van de zijde van het departement van handel naar de eindbestemming van een lading, als katoen of rubber of lijnkoeken, die een Engelsche haven verlaat. >De toestand wordt ongetwijfeld inge wikkelder, nu wij niet gaarne de moei lijkheden van de Hollanders, die stipte onzijdigheid hebben betracht, ook maar in het allerminste zouden verzwaren. Maar de Hollanders zullen, evenals de rest van de wereld, door nies zoozeer gebaat zijn als door het einde van den oorlog. En om dat eind te bereiken zul len weinig dingen zoo afdoende blijken dan Duitschland alle grondstoften voor zijn fabrieken af te snijden. En al wat ons zelf betreft, het zou gekkewerk zijn het voordeel dat wij van onze heerschap pij ter zee hebben te niet te doen.« De zeis des doods. Het somberste wat wij zien in deze dagen, aldus de Berlijnsche correspon dent der N. R. C., is de advertentieru briek van de deftige Kreuzzeitung. Daar maken de offclciersfamilies de s lagen bekend, die hen getroffen hebben. In de laatste dagen heeft het blad gemiddeld vijftig doodsadvertenties van officieren per avond. Het is een schokkende lec tuur, te lezen van de jonge vrouwen, die den dood van hun man aankondigen of van vele ouders die hun eenigen zoon, betreuren. Deze laatste gevallen zijn akelig talrijk. Dan leest men weer, hoe ouders mededeelen, dat zij twee zoons tegelijk verloren hebbeD. Een officier, zelf kapitein, meldt op deze wijze het sneuvelen van zijn redbroeders, die luitenants waren. Steeds door hooren wij verhalen, niet alleen van officieren. Krachtige families worden uitgeroeid. Het is een eindelooze ellende, die met groote gelatenheid ge dragen wordt. Gister verscheen een oude dame op het inlichtingenbureau en moest daar vernemen, dat haar drie zoons, officieren, allen gesneuveld waren. En toch vond zij nog de kracht troost te vinden in vaderlandsche gevoelens. De Duitsche generaals. Er is eenige verandering gekomen in de Duitsche legeraanvoering. Wegens ziekte van generaal-veldmaarschalk Von Hausen is de generaal der cavalerie Von Einem in zijn plaats tot legeraanvoerder benoemd, die op zijn beurt is vervangen door den generaal der infanterie Von Claer, commandeerend generaal van het 7e legerkorps. In de plaats van den ge neraal van het 10e reservekorps, die ge wond werd, is de generaal der infanterie Von Eben, commandeerde generaal van het 10e reservekorps, benoemd. Bescherming der Belgische kunstschatten. BERLIJN, 17 Sept. De civiele gouver neur van België heeft in overeenstemming met den rijksminister van binnenlandsche zaken en den Pruisischen minister van eeredienst maatregelen getroffen om de Belgische kunstschatten te beschermen. Daar de militaire bewaking der musea tamelijk gemakkelijk is, bedoelden deze maatregelen voornamelijk om de talrijke kunstwerken in kerken, stadhuizen enz., welke aan de handen der diefachtige bevolking moeten onttrokken worden, voor beschadiging te bewaren en in vei ligheid te brengen. Om de taak volledig te kunnen ver vullen, is de directeur van het Berlijnsche museum, Falke, een der beste kenners der Vlaamsche kunst, aan het burgerlijke bestuur toegevoegd Binnenkort zullen nog andere deskundigen naar België ver trekken. De Russische pers. Dag aan dag bevatten de Russische dagbladen artikelen, waarin zij wel zeer verschillend van wat velen in West- Europa zouden verwacht hebben er op hameren, dat alle barbaarschheid aan de Russische oorlogvoering vreemd be hoort te blijven, maar dat vooral ook het Russische volk zich vrij behoort te houden van fanatieken volkerenhaat. Een treffend staaltje, één voorbeeld uit vele, ontleenen wij aan de Rjetsj van 15/28 Aug. Daar heet het in een artikel >Het allergevaarlijkste aldus »Wij zijn den oorlog vol vuur begon nen. Alle meeningsverschillen, alle par tijschappen zijn verdwenen tegenover het algemeen gevaar. Een zware proef- wacht ons, maar wij zullen haar door staan. »Doch ons wacht nog een ander^e- vaar het gevaar, onze beste mensche- lijke gevoelens te verliezen. »Een droevig voorbeeld hebben wij voor onze oogen. Na 1870 placht men met voorliefde het juiste gezegde aan te halen, dat het tweede keizerrijk over wonnen was door den Duitschen school meester. Sindsdien zijn veertig jaren verloopen, en hoe is Duitschland veran derd. De plaats van den schoolmeester is ingenomen door den Feldwebel >Daarin ligt de verklaring van al die grove ruwheid, waardoor ons het cul tuurvolk der Duitschers thans zoo ver rast. »Wij moeten echter voor ons zelf dit gevolg daaruit trekkenten dage dei zwaarste beproevingen behooren wij alle kracht in te spannen om onze beste ge voelens staande te houden, en om die verbittering uit ons te bannen, die zich in de aangrijpende oorlogsdagen zoo licht van menschen meester maakt. Men be richt, dat de Duitschers onze gewonden doodschieten, wij zullen de Duitsche gewonden verbinden men bericht, dal de Duitschers afschuwelijk ruw met on ze burgers omspringen, wij zullen bedenken, dat de onder ons wonende Duitschers in het ongeluk zijn, en dal wij trachten moeten hun lot niet te ver zwaren. «Volgden wij thans de Duitsche wreed heid na dat zou hierop neerkomen, da' wij ons door hen lieten djeteeren, dat wij ons niet gedroegen naar ons eiger richtsnoer, maar naar de Duitsche ma nieren. Zou dat niet beneden onz» waardigheid zijn >Straks trekt de vijand af. Maar he gevoel van vijandigheid, van haat tus schen de volken, zal blijven en zal on kostbaarste goed vernielen dat geVoe juist van welgezindheid jegens de men schen, waar de ziel van het groote Rus sische volk op leeft.* De Oorlog.

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5