1: 11 A: I I;r l: I I r II M v II DE TOESTAND. BINNENLAND, Provinciaal Nieuws. I iy 1 S\ 1 f In pi i III If 'fl', .e- m i ;i' 1 1 'i m i i I;c f N{ i Wi t f!'1 I, j ÏU |3 1 it i 11 LONDEN, 18 Sept. Het Hollandsche stoomschip „Gelria" van Buenos-Ayres naar Rotterdam is door de Engelsche kruisers de Jaaven van Falmouth binnen gebracht. De „Gelria" had ongeveer 100 Duit- sche reservisten aan boord, die krijgs gevangen gemaakt zijn. Het stoomschip „Oosterdijk" van de Holland-Amerikalijn varende van Baltimore naar Rotterdam, is gisteren te Havre aangekomen. Daar deze plaats niet op de gewone route ligt, is het schip vermoedelijk op bevel der Fransche admiraliteit opge bracht. We zouden geen overzicht hebben behoeven te schrijven, waar Vrijdag op den dag geen bijzonder nieuws van het groote slagveld in Frankrijk werd ge meld. Uit Fransche bron toch kwam het bericht dat er niets veranderd was. Het Duitsche officieele bericht ook was zeer sober en meldde alleen dat het Duitsche centrum terrein begon te win nen, in elk geval was er uit op te ma ken^: dat de terugtocht sedert eenige dagen was tot staan gebracht, ja zelfs dat ,men zich sterk verschanste, om wederom de verbondenen te lijf te gaan Er bijgevoegd werd dat een eindbe slissing zeer spoedig ware tegemoet te zien. We voelden in ieder geval dat er iets zeer belangrijks zou gebeuren. Vrijdagavond bracht de telegraaf ons uit Berlijn dan de officieele tijding, die we nog zooveel mogelijk hebben be kend gemaakt, dat het 13e en 14e Fransche legercorps bezuiden Noyon, dus op de lijn waar de Duitschers se dert eenige dagen hebben stand gehou den, beslissend zijn verslagen. Er wer den verschillende batterijen buitgemaakt. De Franschen werden in de Vogezen teruggeworpen. De Duitschers maakten bij de bestorming van Chateaubrimont bij Reims 2500 gevangenen. Ook elders werden vele gevangenen en kanonnen genomen. Een belangrijke overwinning der Duit schers zouden we zeggen. Zou Von Moltke er toch in slagen nu in het midden door de Fransche legers heen te breken Probeert hij 't nog eens, nu Von Kluck en Von Bulow den rechter vleugel vasthouden en 't den Franschen niet gelukt is dien vleugel af te snijden of te omsingelen. Wij weten 't niet, maar bovenstaand bericht wijst zonder meer een Duitsch voordeel aandat is zeker dat er bei derzijds alles op gezet wordt, men heeft eenige dagen tijd gehad en die zal men beiderzijds wel gebruikt hebben om versche troepen aan te voeren, en 't zal er nu maar op aankomen, wie die 't meest en 't best in 't veld kan bren gen. We zullen wel spoedig meer weten en als 't waar is dat Verdun spoedig zal vallen, dan kan hier een groote be slissing vallen. Het L). v. N. schrijft naar aanleiding hiervan Er zijn menschen, die graag zouden zien, dat de Franschen wonnen, ande ren die den Duitschers de victorie gunnen. Wij uiten geen voorkeur. Maar wij achten het in 't belang, bi- zonderlijk van ons goede vaderland, dat een der partijen in dezen geweldi gen veldslag op het Fransche oorlogs terrein een beslissend voordeel behaalt. Dat de Franschen de Duitschers voor de tweede maal terugwerpen, nu heel België door tot over den Rijn. Dat de Duitschers het Fransche leger in tweeën snijden en elk deel stuk voor stuk omsingelen Als er maar beslissende slagen vallen. Indien het moet voortduren als tot nu toe, dat de een vandaag en de an der morgen wint, dan vechten alle par tijen zich ongeveer dood, d. w z tot dat ze zijn uitgeput, en werd de oorlog een schouwspel van afgematte legers, dier'naar elkander toe wankelden om in eikaars staal den dood te vinden. Efïfopa zou erdoor in 'n onafzienbare krisis geraken. En wat Nederland ervan lijden moest, is niet te vermoeden. Als wij iets mogen hopen, hetzij, dat er een beslissing valle in een of anderen zin. Wij gelooven dit vooralsnog niet, de bondgenoot van Duitschland en Oosten- rijk. die z'n neutraliteit al meermalen offi cieel verklaarde, zou dus in plaats van de partij zijner bondgenootente kiezen, tegen hen met hunne vijanden in 't veld trek ken. We gelooven 't niet, maar alles schijnt in dezen oorlog mogelijk. En we weten dat er eene partij in Italië is, die op den oorlog aanstuurt en nu zal men gaan naar den kant, die men vermoedt dat 't sterkst is, om bij de verdeeling van den buit ook wat in te brengen te hebben. Nochtans wij wachten hierom trent bevestiging. Dat de gouvernemen ten Cholm en Lublin door de Oosten rijkers ontruimd zijn, verwondert ons na 't gebeurde op dit gedeelte van 't oorlogsterrein, niets. Luit. ter zee 2e klasse J. Tk, Stroeve, f Renter seint dat de luitenant ter zee der 21e klasse J. Tb. Stroeve aan de Geel rink baai, aan de noordelijke kust vaa Nieuw- Guinea, door een pijlschot is gedood. De mobilisatie en de politiek Het lid van de Tweede Kamer de heer K. ter Laan heeft, naar „Het Volk" meldt, tot den minister van oorlog de volgende vragen gericht 1. Is de minister genegen regelen vast te stellen, waardoor voorkomen wordt, dat militaire autoriteiten aan hnu ondergeschik ten de lezing van het dagblad „Het Volk" verbieden, gelijk sedert de mobilisatie op enkele plaatsen het geval is geweest. 2. Kan de minister de verzekering geven dat de opgeroepen landweer- en militie- plichtigen de vrijheid behouden tot het be zoeken van gebouwen en vergaderingen van hun politieke partij en van hun vakvereeni- ging 8. Is de minister bereid, aan de Kamer inlichtingen te verstrekken over de aanleiding tot uitzetting van ds. de Jong te Veghel uit het door de derde divisie bezette gebied Commissie voor den Nederlandschen handel Daartoe door vele belanghebbenden uitgenoodigd, heeft zich een commissie gevormd, die zich voor verschillende doeleinden ter beschikking stelt van den Nederlandschen overzeeschen handel en scheepvaart. Deze commissie is in de eerste plaats jereid van voorlichting te dienen om trent de zich in deze tijden telkens op dringende vragen, welke daden van han del en scheepvaart geoorloofd en welke verboden zijn, welke transacties den Nederlandschen koopman kunnen bloot stellen aan onaangenaamheden en of aan verdenking van de onzijdigheid van het vaderland, in gevaar te brengen. Bovendien stelt de commissie zich tot taak te onderzoeken, in hoeverre het buitenland krachtens de daaromtrent b - staande en in de laatsten tijd gewijzigde en aangevulde bepalingen, den eerlijken Nederlandschen handel moeilijkheden in den weg kan leggeD. De commissie houdt zich aanbevolen voor alle mededeelingen en gegevens, welke het bereiken van haar doel kun nen bevorderen. De Maasbode zegt Alles bijeengenomen moeten wij uit de telegrammen concludeeren, dat de Duitschers een goeden dag. hebben ge had en ondanks de kleine vorderingen die de Franschen in de heuvels ten Noorden van de Aisne zouden gemaakt hebben, aan de winnende partij zijn. Genomen hebben zij echter nog niets, want de Franschen schijnen in dezen slag over een enorme troepenmacht te beschikken, die grooter is dan de Duitsche Waarschijnlijk zal eerst vandaag de definitieve beslissing vallen. Bovenstaand telegram bracht nog meer belangrijk nieuws, nl dat de Daily Mail publiceerde, dat Italië binnen een paar dagen den oorlog zou verklaren aan Duitschland en Oostenrijk. waren. Schriftelijke of monceliuge inlichtingen worden gaarne verstrekt ten bureele der commissie van 21 dezer af van 10—12 uur 's voormiddags en van 24 uur namiddags, Lange Voorhout No. 1 te Gravenhage. De commissie bestaat uit de heereo C. T. K. van Aalst, A. G. Kröller, jhr. L. D. op ten Nooit, Joost van Vollenho ven en prof. mr. C. van Vollenhoven. Aan de leden der Commissie persooD- ijk gelieve men zich te dezer zake niet te wenden, daar slechts de commissie in haar geheel de gevraagde adviezen geeft. Halmahera Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram is op Halmahera residentie Ternate en Onderhoorigheden) verzet uitgebioken. Cedood werd behalve den in het bericht van gisteren genoem den controleur G. K. B. Agerbeek, de tweede luitenant der infanterie C. F. Ouwerling en zwaar gewond een Euro- peesch sergeant. Versterkingstroepen en Hr. Ms. Tromp zijn derwaarts gezonden (St.ct.) hoefijzerverbond-Roode Kruis. Het hoofdbestuur van het Hoefijzer- verbond heeft reeds 16.000 gulden afge dragen aan het hoofdbestuur van het Roode Kruis, nagenoeg alles in kleine gemeenten ingezameld, Uit vele gemeenten worden nog bij dragen verwacht. De Rijndam. Naar het Nederl. Correspondentiebu reau ons meldt, staat de aanhouding van het stoomschip Rijndam van de Holland- Amerika lijn waarschijnlijk in verband met het in lading hebben, naast het aan de regeeriog geadresseerde graan, van enkele ladingen conditioneele contra bande, geadresseerd aan particulieren, waarvan niet kon worden vastgesteld, of zij voor binnenlandsch verbruik in Nederland of voor doorv er bestemd Vrij vervoer voor militairen. Op een schriftelijke vraag van het Kamerlid den Heer Ter Laan (Den Haag), of vrij vervoer kan worden toegestaan aan degenen, die onder de wapenen zijn wegens de mobilisatie en die voor één dag of enkele dagen naar hun haardste den mogen gaan, hebben de ministers van oorlog en van marine eveneens schriftelijk geantwoord, dat vrij vervoer kan worden toegestaan aan gezinshoof den, die dit aanvragen en verklaren, dat hun beperkte geldmiddelen hun niet toestaan, zelf de reis te bekostigen. Voorts kan het ook gegeven worden aan niet- gezinshoofden, wanneer ter beoor deeling van den onmiddellijken chef het in verband met zeer bijzondere om standigheden bepaald r nbiliijk zou zijn hen niet te doen deelen in het voorrecht van gezinshoofden. Edo Bergsma. 21 Sept. a. s. zal het 30 jaar geleden zijc, dat het lid der Eerste Kamer, de heer Edo Bergsma, benoemd werd tot voorzitter van den A. N. W. B., Toe ristenbond voor Nederland. >De Kampioen" van 18 dezer wijdt een waardeerend woord aan den sym- pathiekeD voorzitter, waarin er aan her innerd wordt, dat onder zijn leiding Het Nederlandsche Vélocipèdistenbond van weleer, met eenige honderden leden, de Toeristenbond voor Nederland ge worden is, de A. N. W. B., wiens ledental de vijf-en-dertig-dulzeud nadert, De Rijksmiddelen. „De maand, die, wie weet voor hoelang, een periode van bloei in het verkeer, in handel en bedrijf eu industrie heeft afge sloten." Zóó schreven wij na het bekend worden van de uitkomsten der maand Jnli, toen de oorlogstoestand reeds een halve maand was ingetreden. En wij verheugden ons in het „appeltje voor den dorst", het eind-saldo van f 4,394,593 over de toen verloopen zeven maanden verkregen voor 's Rijks schat kist „bij het bedroevend vooruitzicht, dat het verdere deel dezes jaars ons ongetwijfeld voorbehoudt'. Helaasdat eind-saldo is nu reeds ge slonken tot f 1,121,516 en wie weet hoe groot het tekort zal ziju, waarin op't einde des jaars dat overschot zal zijn veranderd 't Was te voorzien en wij moeten berus ten in deze verzwakking van ons econo misch leven I Over het tot dusver verloopen jaar had de schatkist eind Augustas f 128,622,900 ontvangen. Om het geraamde eindcijfer van f 199,625,000 te beieikea is over vier maan den nog noodig f 71,002,100, dat is ge middeld 17 millioen per maand. De toestand doet voorzien, dat wij 't tot dit eindcijfer wei niet zullen brengeD. Lotisico. Naar wij vernemoD, heeft Da de reeds vermelde besprekingen, welke dezer dagen hebben plaats gehad vanwege het Departe ment van Jnsiiiie en de diiectie van de Eerste Nederlandsche Maatschappij tot Ver- zekering van Risico in Loterijen (Lotisico) omtrent de voorgenomen conversie der po lissen, de directie dier maatschappij aan de daartoe door den Minister van Justitie aan gewezen autoriteit doen toekomen eene uit voerige memorie waarin het standpunt van Lotisico, benevens ten vooi polishonders bevredigend geachte uitweg, worden aange geven met breede motiveering. Door dezen uitweg zouden tevens, naar wij vernemen, de minder gewenschte gevol gen door Lotisico verbonden aan het bekende arrest van deo Hoog m Raud, waarbij werd beslist, dat slechts de seriëa A, B en C als wettig aangelegde loterijen ziju te be schouwen, voor de Maatschappij geheel worden weggenomen. De onderwijzers en het steuncomité De Bood van Ned. Onderwijzers schonk f 5000 aan 't algemeen steuncomité. Het N. O. G. besloot f 6250 te storten. Waalwijk, 19 Sept. 1914. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Benoeming. Tot Kantonrechter-plaatsvervanger bij het Kantongerecht te Waalwijk'is be noemd de Ed. Achtb- Heer Th. L. D. de Surmont de Bas Smeele, burgemeester van Waalwijk. In OD8 nummer van 1.1. Woensdag lebben we de benoeming van den heer Ered. Hoek medegedeeld tot leeraar aan de Rijksschool alhier voor de afdeeling schoen makerij (handwerk). De heer Hoek thans wonende te 's Hage staat bekend als een zeer bekwaan vakman en ia secretaris van den Bond van Schoenmakers-patroona-vereenigingen in Ne derland en redacteur van de „Schoenma kerscourant", die mede op de drukkerij van onzen uitgever uitkomt. Zijne artikelen daarin zijn zeer gezocht en bewijzen van zijne theoietische en alge- meene ontwikkeling, naast zijne uitnemende pracfische kennis, die door deskundigen zeer wordt geroemd. De h-.er Hoek is de broeder van den directeur der Haagsche vakschool, den heer Hendrik Hoek. als schrijver in de vakbla den meer bekend onder den Daam van „Henk." Treinenloop. Naar wij met genoegen vernemen worden vanaf a.s. Maandag op onze lijn de volgende treinen ingelegd Van Waalwijk naar 's Bosch vertrek 's morgens 7.42. Deze trein correspon deert op de treinen naar het Noorden Van Waalwijk naar Rotterdam vertrek 's avonds 7.35. Deze trein vertrekt uit 's Bosch ten 7 uur. Vaccinatie tegen pokken De Hoofdinspecteur der Volksgezond heid te 's-Hertogenbosch vestigt er de aandacht op, dat in de huidige tijdsom standigheden meer dan anders is te duchten het gevaar van insleeping van besmettelijke ziekten, in het bijzonder van pokken, door personen, die uit Bel gië of van elders in Nederland een goed heenkomen zoeken ter ontvluchting van den oorlog in eigenland, door naar hun woonsteden terugkeerende militairen enz De ervaring te dien opzichte na den Fransch-Duitscheu oorlog opgedaan toen meer dan 20.000, inwoners van ons land door pokken zijn gestorven moge strekken tot afschrikwekkend voor beeld en tot bewijs, dat de vrees ten deze niet denkbeeldig is. Reeds thans kan iets worden gedaan om zich tegen het dreigend gevaar te wapenen en wel door vaccinatie en re vaccinatie In verband hiermede zal de gelegen heid tot kostelooze vaccinatie en revac- cinatie, die tot heden slechts viermaal per jaar werd gegeven, thans meer worden opengesteld en zal reeds op Maan dag 21 dezer des namiddags ten 4'/2 uur in een der lokalen van de openbare school gelegenheid zijn voer een iecfer zich kosteloos te doen vaccineeren en revaccineeren. Waalwijk, 18 September 1914. Het Gemeentebestuur van Waalwijk, Th. de Surmont de Bas Smeele, De Secretaris Van Liempt. Postkantoor De Directeur van het. post- en tele graafkantoor alhier maakt bekend dat tijdelijk voortaan des Zondags van 2 uur tot 2 uur 30 gelegenheid wordt gegeven om brieven af te halen. De Directeur van het post- en telegraafkantoor deelt mede dat voor risico van de afzenders, postpakketten worden aangenomen naar plaatsen in de provinciën Antwerpen, Oost- en West- Vlaanderen en In het noordelijk gedeelte van Belgisch Limburg, Gezondheidscommissie Naar wij vernemen werd door de Gezond heidscommissie, zeielenda te Waalwijk tot de Gemeentebestoren van haar ressort het ?olgeude schrijven gericht. Met het oog op de huidige tijdsomstandig heden mogen wij de aandacht van Uw Col lego vestigen op eenige punten die vooral bij inkwartiering van militairen en bij plot- selioge opeenhooping van troepen in Uwe gemeente, naar o.ize meening in acht dienen genomen te worden. lo. De drinkwatervoorziening. Plotseling kunnen in een gemeente troepen komen, die zoo spoedig mogelijk moeten voorzien worden van drinkwater. Het is daarom zeer geweascht, dat men zich tijdig vergewist, waar in de gemeente goed drinkwater in voldoende mate te verkrijgen is. Desge- wenscht is de Commissie bereid monsters te nemen en te doen onderzoeken. Hierbij zij opgemerkt, dat brouwerijen en zuivelfabrie ken gewoonlijk goed drinkwater hebben. Waar het drinkwater niet aan alle eischen voldoet, veruient het aanbeveling dit te koken met bijvoeging van lindenbloesem ofsalvia- bladen. 2o. Besmettelijke ziekten. VaD het voor komen van besmettelijke ziekten, ook van mazelen, moet zoo spoedig mogelijk aan giften worden gedaan. Het is raadzaam personen, die van elders in Nederland komen (vluchtelingen) aan te zetten zich te laten inenten. Vooral moet streng de hand gehouden worden aan artikel 18 der wet van 4 December 1872 (Stbl. No. 134.) Vaccinatie en revaccinatie dient bevorderd te worden door b.v. vervroeging van den termijn van vaccinatie en door de ingezetenen opmerkzaam te maken op de wenschelijkheid van revaccinatie, vooral met het oog op de omstandigheid, dat in België van Rijkswege geen verplichte vaccinatie bestaat. 8o. Slaapgelegenheden in looierijen. Vele militairen worden in looierijen ingekwartierd. Indien kort te voren infectie van miltvuor heeft plaats gehad of indien infectie voorkomt moeten terstond de militaire autoriteiten daarvan in kennis worden gesteld. 4i. Afvoer vau faccaliëu. Voor behoor lijke lediging van beerputten dient bijtyds gezorgd te worden. 5o. Militairen in schoollokalen. Waar mi litairen in schoollokalen zijn ingekwartierd geweest, moeten deze lokalen na afloop der inkwartiering grondig gereinigd en zoo noo dig ontsmet worden. 6o. Gelegenheid tot wasschen van lijf goed en baden. Nagegaan dient te worden of in de gemeente geschikte plaatsen tot baden of gelegenheden tot het reinigen van kleederen zijn, die voor dit doel kannen worden aangewezen. 7o. Voeding. Daar door soldaten dik wijls worst wordt gekocht voor hun brood, dient nauwkeurig nagegaan te worden of in de gemeente wordt binnengebracht vleesch en worst van kond geslachte dieren. Hier tegen moet ernstig worden gewaarschuwd eu de verkoop door signaleering van de 8choldige winkeliers worden belet. Voetbalvereeniging Waalwijk Vooruit. Maandag jl. hield W.V. baar jsarlijksche algem. verg. Aan het jaarverslag van den secretaris-penningmeester ontleenen we o. m. het volgende Met groote voldoening, ja met trots kannen we op het vorig seizoen terugzien Het was het schitterendste tijdperk, dat W.V. ooit heeft meegemaakt. Toen in Mei 1913, ons in laatste instantie het kampi oenschap der geheele Zuidel. 3e klasse ont nomen werd, hebben wij gezworen revanche' te nemen. Wij hebbeu woord gehouden. Al waren wij in het begin van het seizoen niet gelukkig en hadden we metj onvolledigheid te kampeD, niets heeft ous doen terugdein zen. Met taaie volharding is er gestreden. Na kampioen der afdeeling te zijn gewor den, werd, door Valkenswaard te kloppen, het kampioenschap der geheele Znidel. 3e klasse behaald. Was de vreugde toen reeds groot, zij steeg ten top, toen ook Goes en Venlo met sprekende cijfers moesten bakken, en wij daardoor met vlag en wimpel het 2e klasse-schap behaalden. Wij kunnen niet nalaten hier openlijk hulde te breDgen aan de elf dappereD, die dit succes bereikten. De overwinningen zijn je niet geschonken. Alleen door je geheel te gereD, je tot het uiterste in te spannen en andere genoegens te ontzeggen, hebt gij gezegevierd. D iarvoor W.V.ers oDze oprechte huidel Wie had gedacht dat het kleine Waalwijk de spelkwaliteit zoo snel zou op voeren en haar veel oudere znsteirereeui- gingen overvleugelen Waarlijk, wij zeiden het reeds eerder, wij zijn trotsch op zulke prestaties. Wat de financieele aangelegenheden be treft, lezen we Met het groote succes in wedstrijden, hielden de inkomsten geen gelijken tred. In de le helft van het seizoen was het weer zeer slecht, zoodat vele Zondagen door ter reinsafkeuring onbenut bleven. Stel daar tegenover de steeds grootere onkosten, die de verre reizen meebrengen, de enorm groote terreinhuur etc. etc. en het zal u niet ver wonderen, dat ondanks de grootste zuinig- ïeidsbetrachting, een nadeelig saldo het ge volg is. Orer de toekomst sprekend, zegt de secretaris-penningmeester Tol ons groot leedwezen, moeten wij no een toontje lager zingen, want werkelijk de toekomst ziet er niet rooskleurig uit. Ten eerste grijnst ons de zekerheid tegen, dat we 1 Januari 1916 het terrein Biet meer kunnen inhuren, terwijl ook de oorlog zijn nadeelige ge volgen heeft, zoowel op de sterkte van het elftal, als op de fiuantieele baten. Een sprankje hoop blijft ons, dat de ge meente een sportterrein zal inrichten. Inder tijd zyn hierover in den gemeenteiaad reeds stemmen opgegaan, die echter niet het ge wenschte iesnltaat bereikten. Zonder hulp in dezen kan onze Vereeniging niet blijven voortbestaan etc. etc. Ziehier enkele passages uit het lijvig ver slag van den secretaris-Ptuniegmeester. Nog werd besloten deel te nemen aan de noodcompetfties van den N. V. B. Op een en ander komen we in een volgend nnmmer .terug. Leerbewerkers. Men schrijft ons Hoewel uw blad niet gewoon is om trent de vakvereeniging der lederbewer- cers in onze plaats veel mede te deelen, achten wij het toch wenschelijk U t onderstaande te berichten, waar het (lier een paar belangrijke feiten geldt die in deze vereeniging zijn voorge vallen en die o. i. niet alleen van huis houdelijke strekking maar ook voor uwe lezers wel van belang zijn. De Voorzitter der afdeeling Waalwijk- Besoijen, de heer Frans Passier heeft onlangs om dringende redenen zijn ont slag als zoodanig genomen. Er moest dus eene nieuwe keuze plaats hebben en op aandringen van den eerw. advi seur der afdeeling, heeft hij zijn besluit ïerroepen en stelde hij zich wederom beschikbaar. De stemming zou nu Donderdag 1.1. plaats hebben, toen op deze verga dering een schrijven was ingekomen van den vrijgestelde Jansen, dat hij als bestuurslid bedankte. (Hierover hier achter meer). Het bestuur was alzoo onvoltallig, zoodat de keuze van een president, die gekozen wordt door de leden uit het bestuur, niet kon door gaan. Daarna kwamen „de Mededeelingen" aan de orde en werd hierbij voorge lezen een brief van 't hoofdbestuur, waarbij de heer Frans Passier, tot voor kort de algemeen geachte Voorzitter der afdeeling Waalwijk—Besoijen, (de grootste afdeeling), door het Bondsbe- stuur als lid van den Lederbewerkers- gilde was geroyeerdvolgens art. 1 der statuten. Deze tijding werd met groote ver bazing, om 't niet sterker uit te drukken V ■,l c ;lt - u if J f-.r j i i ij'; I i ,1; i - r i

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 6