Nummer 79. Donderdag 1 October 1914 37e JaargaDg. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwf|ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, U IKKIRIiCMiAtTVCRBLnil er& N FEUILLETON. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. zei DERDEDEEL. De Echo van het Zuiden, Waalwykstlie en Lanptraatstüe Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per pont door het gekeele ryk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden eci., franco te senden aan den Uitgever. UITGAVE: Pens der AdvertentiEn 10 cent per regel; minimum 6 regels; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden specialt zeer voordeelige contract gesloten. Reclames 15 cent per regel De Oorlog. Het »D. v. N.c geeft de volgende ontboezeming Aanvallen over het geheele front.... verwoede aanvallen... bajonetgevechten... Wie denkt er bij zulke berichten niet aan de ijzingwekkende telegrammen, wel ke ons herhaaldelijk opschrikken te.... zijn zooveel treinen met gewonden aan gekomen Beroepsofficieren zelfs noemen deze menschenslachting afschuwelijk*. Een van hen sprak op 17 September met een korrespondent der N. R. Crt. en zeide >'t Is het allerergste wat ik nog gezien heb, de gevechten bij Reims, 't Is een wederzijdsche verbittering, een wederzijd- sche woede die mij momenten heeft doen zien, waarop van beide kanten de man nen vielen alsof het korenhalmen waren. Werkelijk 't is bijna geen beeldspraak alsof het korenhalmen in plaats van leven de menschen gold. Je denkt er niet bij op 't oogenblik, dat de strijd in vollen gang is dat wil zeggen, je denkt op dat oogenblik alleen militair, alleen als officierje vraagt je af hoe de gaten te stoppeD, hoe't snelst versterking kan komen en wie 't snelst versterking zal kunnen krijgen. Maar nu ik er aan terug denk, is 't afschuwelijk. Dat werd op 17 September gezegd. En op den 27en seinde Joffre nog steeds van aanvallen van verwoede aanvallen over het geheele front van 250 K.M. Achttien treinen met gewonden- Twintig treinen met gewonden- Kuilen met honderd lijken, met twee honderd lijken... men kan over de slag velden in rechte'lijnen niet meer gaan, want overal verspeiren grafheuvels, sommige moeten meer op dijken dan op heuvels gelijken den weg. En overal kermen rie gewonden. Er zou eeo groot leger mannen noo- dig moeten zijn, vertelde dezelfde offi cier, om overal alle gewonden dadelijk te hulp te kunnen komen. Iedereen doet wel zijn best maar ge begrijpt, met de ongelooflijk moordda- Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." De krankzinnige van Ecobeil. (47) A Helaas, mijne twee gezellen bezweken er onderOjdermycd door de koorts, nitgepnt door de ontberingen, Bt'erven zij met twee dagen tusschenrnimte, toen wij reeds dicht genoeg bij de knst genaderd waren om aan een nakend einde te hopen van al onze be. proevingen. Ik bleef alleen overHet was verschrik kelijk. Ik sette niettemin mijnen weg voort Redreven door het instinct van zelfbehoud, dat sterker is dan alles. Doch, 't geleek er op of ik ook nooit het einde van die gruwe lijke reis zon bereiken. Ook ik zou in 't ge zicht van de knst gestorven zfjn, zoo ik niet door eene tnsschenkomst van de Goddelijke Voorzienigheid ware gered geworden. Geheel en al nitgepnt, ijlende, de leden ge broken, was ik aan den voet van eenen boom neergezegen. Ik was overwonnen, voelde dat ik sterven ging en had byna het bewustzijn verloren. Toen hoorde ik stemmen die mij opwek ten... 't Waren jagende matrozen. Zij hadden mij bemerkt, omringden my- spraken mij aan. Doch ik was zoo zwak da ik hen niet antwoorden kon. Ik begreep ove1 rigens tamelijk vaag, wat zy zeiden. Zy druk ten zich uit in 't Italiaanscb Die brave lieden, door medelijden bewogen bealoten my mede te nemen. Zij vervaardig den eene draagbaar, waarop zy my neerstrek en enmij aan boord van een sloepje bracht ten waarmede zij aangelegd hadden om in he bosch te komen jagen. dige vuurwapens en de verbitterde ge vechten van dezen oorlog is ,t aantal gewonden ontzettend groot- Zoo vindt je er, die al dagen te lijden liggen, den dood nabij, met ont stoken wonden, wormen in hun wonden kruipend soms, die toch nog te redden zijn. Het is afschuwelijk, afschuwelijk. Wij konden de berichten van het strijdtooneel heden niet verwerken, alvo rens ons hart te hebben laten spreken. Men moet niet denken, dat wij de da- gelijksche telegrammen verklaren en uit werken als onze schaakredakteur de ver schillende zetten op zijn bord berede neert. De pen trilt, zoodra de verbeel ding even verder gaat dan de feiten en schouwt over de slagvelden, in de loop graven, achter de borstweringen, of op de hoogten, waar gestormd is. Arme kerels, in den bloei van het le ven vermoord, arme vrouwen en kinde ren, voor heel het leven gebroken. De Duitschers rond de vesting Antwerpen. Reeds een week geleden hebben wij op inlichtingen uit de beste bron kunnen verzekeren dat de Duitschers in België wederom meer offensief zouden gaan optreden, gedwongen als zij daar toe zijn door de even gevaarlijke als moedige uitvallen van het Belgische le ger. Alles wijst er thans op dat onze voor spelling gaat uitkomen. De Duitschers zijn, na versterkingen gekregen te heb ben, .:en heftige actie begonnen, welke er op wijst, dat zij van plan zijn de vestinggordel van Antwerpen nauwer in te sluiten of misschien wel aan te val len. De eerste veronderstelling leek ons voorloopig althans het meest in over stemming met de werkelijkheid. In de laatste dagen was, wij zeiden het reeds, een enorme troèpenbeweging naar Brussel gaande. De Duitsche vlieg machines verschenen in grooter getale boven het vijandelijk gebied. Zij ver kenden niet alleen, maar wierpen ook bommen bij Dendermonde, bij Waelhem, bij Merxem en Schooten ten Oosten van Antwerpen. De Belgen zateD echter niet stil. Ook hunne vliegers, versterkt door een korps Weldra waren wij aan boord van hnn boot, die een weinig van de kast op anker lag. Dit schip, een groote zeiler, kwam van Italië en was op weg naar de Argentynsche republiek. Een storm had het schip uit zijn koers geslagen en naar de knsten van Guinea gedreven. Aan boord van bet zeilschip werd ik goed behandeld, misschien zelfs te goed, want na verloop van veertien dagen, toen ik myne krachten voelde terngkeeren, werd ik door de typhnskoorts aangetast. Toen wij te Bnenos-Ayres aankwamen, ver keerde ik in 't gevaarlijkste stadium van myne ziekte en ik werd naar 't Fransoh hospitaal overgebracht, ongetwijfeld omdat men geraden had dat ik Franschman was. Ah gij hadt aan die brave Italianen die u gered hadden nwe nationaliteit niet be kend gemaakt? De jonge man boog verlegen het hoofd. Ja stamelde hij. Ik bad mij tegenover mijne redders schnldig gemaakt aan dit gemis van vertronweD. Ik erken dat dit heel slecht was van mij. Doch ik gehoorzaamde aan een gevoel sterker dan mijn wil. Ik kon er niet toe besluiten aan den eerste den beste de tragische avonturen mede te deelen welke ik doorstaan had. Die tragische avonturen, viel hear de la Girandière hem in de rede, hadden niets onteerends voor u. Integendeel. Gy hoefdet niet te blozen over den rol dien gy gespeeld hadt. Zeker, ik bloosde niet over myn gedrag. Doch mijn wedervaren is zoo onsamenhangend, zoo onwaarschijnlijk, dat ik vreesde, met het te vertellen, door te gaan als een opsnijder, een gewoon avonturier. Zou men niet geloo- ven dat ik medelijden zocht op te wekken door mij nit te geven als het slachtoffer van ongelooflijken rampspoed Ik wilde ook niet dat nieuwsagentschappen mijn wedervaren zouden uitbazuinen, dat dag bladen mijnen naam afkondigden en mijne on gelukken uitbrachten, voordat ik instaat was met eigen middelen naar Frankrijk weer te keeren. Myne arme vronw is reeds zoo beproefd door de tegenstrijdige berichten welke zij over mij ontvangen heeft, dat ik er opletten moet Engelschen, gingen op verkenning uit. Vier waagden zich zelfs boven Brussel. Een Engelsche vlieger achtervolgde een >Taube« die bij Merxem bommen wierp. Belde vliegers schijnen in gevecht ge raakt, want van den Engelschman heeft men sinds dien Diets meer gehoord. De >drukte« in de lucht wees er op dat er iets ernstigs op til was en sinds Zaterdagmorgen hebben op bijna de geheele linie tusschen Mechelen en Aalst hevige gevechten plaats gehad. De «trijd die vooral rond Aalst zeer verwoed was, begon Zaterdagmorgen om acht uur. De Duitschers poogden op te dringen in de richti»g van Gent doch de Belgen boden van uit Gent heftigen weerstand en sloegen de Duitschers terug. Na een verwoed gevecht werden de Belgen meester van den rechteroever van de Dender boven Aalst. Een leger dat uit Dendermonde opereerde bezette St. Gil les en Lebbeke en zoodoende raakten de Duitschers in een uiterst gevaarlijke positie. Aalst, dat in de vuurlinie lag, moest het ontgelden. Verscheidene gra naten vielen op de stad. Op verschil lende plaatsen zag men brand uitbreken, vooral in de fabriekswijk, waar o.a. de fabrieken der firma Beenaerts in vlam men sloegen. De Duitschers konden het echter niet houden tegen de Belgen, die Zondag Aalst weer bezetten. De Duitschers schijnen bij Aalst groote verliezen te hebben geleden. Afgezien van de nederlaag der Duit schers is de bezetting van vrij groote beteekenis voor de Belgen. Zij beheer- schen de bruggen over de Dender. Of echter de Belgen, die door de herovering van Aalst ver buiten de fortenlinie van Antwerpen zijn gekomen, dit succes in de toekomst zullen kunnen benutten is een vraag, die weldra zal beantwoord worden. Brengen de Belgen daar in de nabijheid van Aalst de noodige verster kingen aan, dan kan zulks voor de ope raties den Duitschers van groot nadeel zijn. Geheel Oost-Vlaanderen is dan èn door de Schelde èn de Dender voor hen afgesloten en van een omsingeling van de heele vesting Antwerpen door de Duitschers kan dan geen sprake zijn. Het Belgische veldleger, dat binnen de forten ligt, blijft dan in staat nieuwe haar alle nienwe aandoening te sparen, zelfs van voorbarige vreugde. Dit gewetensbezwaar en deze vrees, welke my tot spreken belet hebben op de boot, hebben dezelfde honding doen aannemen ge- dnreude heel den tijd van myn verblijf in het gaBthnis. Ik heb er wat op nitgevonden en verklaarde Philippe Dnrand te heeten en han delsreiziger te zijo. Ik zon niet kannen zeggen of de personen die mij omringden, dit grifweg geloofd hebben het heeft hen in alle geval niet belet my met de meeste liefde te verzorgen. Dezen morgen het gastbnis verlatende, genezen en met de slecht passende kleederen van iemand die verleden week aan de cholera bezweken is wees gerust, de kleederen zyn behoorlyk ontsmet heb ik maar eene ge dachte gehad mij naar den consul van Frank rijk te begeven, hem mijne droeve geschiedenis te vertellen en zijnen stenn te verzoeken. Natnnrlijk, om dezelfde redenen welke ik daor straks uiteengezet heb, wilde ik myn ver zoek niet uiteenzetten aan een bediende van nwe bareaux. Gelakkig, mynheer, hebt gij er in toegestemd my te ontvangen. Gy weet na al wat ik geleden heb en ik dnrf hopen dat gij niet weigeren znlt mij te helpen. Ik ben er gansch toe bereid, doch ik hoop op mijne benrt, dat gij mij eenige nadere inlichtingen zalt willen verstrekken en my eerst en vooral awen naam zeggen. Dat is heel natuurlijk. Ik heet Bernard de Pommery. Zoo gij het jaarboek van de marine bezit, znlt gy dit gemakkelijk kannen nagaan. Ik stel vertrouwen in u, mynheer, ant woordde mynheer de la Girandière, ik zal das niet het jaarboek openslaan. Overigens, bet feit er den naam van mijnheer Bernard de Pommery in te lezen, zon mij niet bewijzen dat gy het zijt die dezen naam draagt. Ik verkies te gelooven wat gij my zegt. En nn, wat kan ik voor udoen? Ónder welken vorm, op welke manier kan mijn steun u van dienst zijn. Gy moet wel denken, mynheer, dat myn vurigste wensch is zoospDedig mogelijk naar Frankryk weer te keeren. Na, om te reizen is er geld noodig en ik beken dat ik geen rooden duit bezit. Ik vraag niet dat men den uitvallen te doen. Dat de Duitschers pogen meer naar Antwerpen op te dringen, blijkt uit de nieuwe beschieting van Mechelen. De bijzonderheden omtrent dit bombarde ment zijn elders in ons blad vermeld en wij spreken er hier nog over om er slechts op te wijzen dat de Duitschers ook van dezen kant meer. naar Antwerpen trach- op te dringen. Of de beschieting van Mechelen hun daarbij van eeuig nut zal zijn, mag betwijfeld worden. Mechelen zelf, wij spreken van eigen ondervin ding was in de laatste dagen door slechts weinig troepen bezet, De militai ren, die daar lagen, waren slechts voor posten. De beschieting heeft o. i. dan ook geen andere waarde dan schrikaanjaging der inwoners. Tot nu toe hooren we nog niet van een bezetting van Mechelen, hetgeen noch tans voor de Duitschers van geen geringe waarde zijn zou. Immers, daardoor zou den zij de wegen naar het Westen en Oosten kunnen beheerschen, welke.tot nu toe voor de Belgische operaties van groot nut waren. De Duitschers, die Zon dag rond Mechelen offensief zijn opge-r treden, schijnen de stad niet genomen te hebben. Of dit te danken is aan het Belgische veldleger, dat zich ook daar kranig geweerd heeft, of aan de Ant- werpsche forten van Waelhem en St. Catherine Waver, die tot over Mechelen dragen en ook een woord hebben mee gesproken, is nog niet vast te stellen. Het offensief der Duitschers om Mechelen behoeft nog niet als een actie tegen de fortengordel van Antwerpen beschouwd te worden. Het lijkt ons toe dat het voorloopige plan der Duitschers meer is een nauwere insluiting van de vestingstad, want het valt toch moeilijk aan tc nemen, dat de Duitschers juist tegen de meest Zuidelijke forten (Wael hem, St. Catherine Wavre en Konings- hoyekt, die het sterkst zijn en het meest vooruitgeschoven liggen hun actie -zou den beginnen. Ook in de Kempen is een troepen beweging der Duitschers (cavalerie, in fanterie en artillerie) geconstateerd. Zij hebben het kamp van Beverloo aange vallen en ook te Lommei, vlak bij onze grens, een hevig gevecht geleverd tegen prys van mijnen overtocht betale, ik verzoek alleen een klein voorschot om naar Frankryk te kannen telegrafeeren en te vragen dat men mij telegrafisch het noodige geld sende, Gij zoudt aan nwe familie willen tele grafeeren ware dat niet een al te onverwacht optreden en zoudt gy mevr. de Pommery aldus niet eene gevaarlykeontroering bezorgen? Het is waar, murmelde de jonge man. Gij kondet misschien aan awen vriend seinen, den vriend die met n aan de expeditie deelnam. Ik weet niet waar ik hem soa aantreffen Het is my onbekend, wat er van hem geworden is en of hij misschien zelfs in den veldtocht niet gesnenveld is. Van den andere kant, myn vriend bezit geene fortuin, hij leeft van zijne soldy en, om my duizend frank op te senden, zon hij ze moeten gaan leenen. 't Wore voor hem eene heel ingewikkelde zaak. Ochviel de consul hem in de rede, wy verliezen nnttelocB veel tyd met al die ver wikkelingen, wanneer er een veel eeovoadiger oplossing te vinden is. Ik zal n de dnizend frank ter hand stellen, welke gy noodig hebt en gij znlt ze my weergeven als gij te Parys zyt. Gy hebt ze maar op mtyne loopende rekening te storten op het Crédit Lyonnais. De beer de la Girandière opende zijnen lessenaar, nam er een pakje bankbriefjes uit en overhandige het aan Bernard. De jonge man maakte, diep ontroerd, eene buiging. Dat is, inderdaad, stamelde by, de een voudigste en de vlugste oplossing. Laat mij toe, mijnheer, u nit den grond myns harten te bedanken. Gij bewijst mij een onschatbaren dienst. Gij zult nu, sprak de consul lachend, n een costanm kannen 'aanschaffen dat n wat beter past. Aan magazijnen is er hier geen tekort. Waarheid ii dat ik er niet kwaad om zal zijn in een gevoeglyker pak te steken. Ah mijnbeer, welke erkentelijkheid beo ik n verschuldigdDnizend frank leenen aan iemand dien gy een half nar geleden niet kendet I.., Dat is mooi ran u en hoe begrijp ik tbanB dat ik in 't gastbnis met zooveel lof over n heb hooren spreken. de Belgen. Dit alles wijst er op dat de Duitschers verder in de Kempen opruk ken. Misschien ook in de richting van Antwerpen Ten slotte zij nog vermeld dat de Belgen de spoorlijnen Mechelen Leuven en de lijn tusschen Hal en Edingen hebben vernield en wel op de volgende wijzeEenige oude locomo tieven werden aaneengeschakeld, onder stoom gezet en zonder machinisten de lijnen opgezonden. De machines zijn onderweg ontspoord en hebben de rails vernield. Uit strategisch oogpunt is deze welgeslaagde list van geen geringe waarde. Een Maasbode-correspondent schrijft uit Antwerpen Hedenmorgen in de vroegte ben ik naar het terrein vertrokken, waar in de laatste dagen nogal hevig gevochten is. Ik bedoel in de omgeving van Lebbe ke - Dendermonde - Baesrode - Opstal. De Duitschers hebben nabij Lebbeke ontzettend veel verliezen geleden. Na tuurlijk weet ik de getallen niet, doch het is af te leiden, omdat zij reeds meer dan vier en twintig uren bezig zijn om hunne dooden te begraven. M'n plan was om met den trein naar Baesrode en vandaar naar Dendermonde te gaan. Dit laatste was mij onmogelijk. Ik ben toen aan het station St. Amands (Puers) uitgestapt en vandaar in de rich ting Baesrode gefietst. Tusschen St. Amands en Baesrode ontmoette ik honderden vluchtelingen meest alle vrouwen, die uit de richting Opstal en Buggenhout gevlucht waren. Verschillende voorposten hielden mij aan zij zijn niet moeilijk, zoodra ik zeide ik ben Hollander was het voldoende om, na inzage mijner papieren, zonder be zwaar te mogen doorrijden. Op vijf minuten afstand van het dorp Baesrode ben ikafgestapt en teruggekeerd Er waren geen Belgische soldaten te zieD, doch een patrouille Duitsche sol daten wielrijders schoten er in het dorp lustig op los. Ik ben verder naar Opstal gereden. Ongeveer vijftienhonderd meter van het dorp, nabij een boschje, was een graf kuil waar volgens de opschriften, Duit- Het was nu de beurt aan de la Girandière om verlegen te schijnen. Om zijne bed romme ling te verbergen, leidde bij het gesprek af: Ik geloof, zeide hy, dat er vandaag juist, om drie of vier nre een pakketboot naar Frankrijk vertrekt. Zoo gy n baast, znlt gy nog van die gelegenheid kunnen ge bruik maken. Wanneer het een groot schip is, deed Bernard opmerken, vertrekt het niet van Buenos-Ayres. Juist, het vertrekt uit La Plata. Doch van Buenos-Ayres naar La Plata is maar veertig minuten sporens. Overigens, gij kunt alle inlichtingen bekomen en nwe plaats ook bespreken, bier op bet bureel der Messageries Maritimes Weet gij wel myn waarde, dat gy gelukkig zyt naar Frankrijk, naar Parys te kannen gaan. Het haDgt maar van u af, met my te vertrekken, beer consul. Onmogelyk ik moet een zeer belang rijk werk ten oinde brengen..Binnen veer tien dagen, eene maand misschien Al sprekende zocht mynheer de la Giraa- dière op zijn lessenaar, tnsschen den hoop papieren, de lyst van afvaarten der schepen. Toen hij 't gevonden had wierp hy er een oogslag op en hernam Ja, bet is joist vandaag om half vier dat de pakketboot „Chili* naar Bordeaux ver trekt Gy zult de eenige Franschman niet zyn, die met de boot weggaat, verschillende landverhuizers die terng naar hun vaderland keerenEen derde klas om naar buis terug te gaan, zou u zeker niet aanstaan. Neen, waarlijk. Ik heb in de laatBte zes maanden te veel geleden en zou du wat op mijn rust willen komeD. Het is waar dat de landverhuizers die gij als tusschendekpassa— giers teragstnnrt een heelen tyd ook geen zoet leventje geleid hebben en zy wel op at con fortabeler wijze naar Frankryk zouden ver kiezen terng te keerenIs zoo het leven niet eene gednrige onrechtvaardigheid. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 1