BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. En te snel voortdringen der Russen zou hun dan ook noodlottig kunnen worden. En hunne successen in Gallicië brengen het gevaar mede, dat zij te onstuimig zullen opdringen. Een Duitsch blad over vijandelijke verliezen. BERLIJN, 1 Oct. (W. B.). Het „Mit- tagsblatt" publiceert een) onderhoud, hetwelk de correspondent van de „Daily Mail" te Parijs met een gewonden officier der zouaven heeft gehad. Deze vertelde, dat den 20sten September eetf brigade van 8000 zouaven in een vuur van Duitsche machinegeweren ge- rarfWfè^en tot op 1000 lichtgewonden na geWèei {ternietigd werd. f?Jit)ajZiirich" wordt aan hetzelfde blad getfeléf Volgens een bericht van de „Neue Zürïcher Zeitung" publiceeren de Lon- dehsche bladen geloofwaardige berich ten over de verliezen der~Russen in Oost-Pruisen en Oost Gallclë. Blijkens de berichten zijn op het Galicische slagveld omstreeks 100.000 Russen gevallen. Duitsch betalingsverbod. BERLIJN, 1 Oct. Het >Reichsgesetz- blatt» publiceert een bekendmaking van den bondsraad betreffende het tegen Engeland uitgevaardigde betalingsver bod. Volgens dit verbod is het tot nader order verboden betalingen naar Groot- Brittaanië en Ierland of de Britsche ko loniën en de buitenlandsche bezittingen middelijk of onmiddellijk in baar geld uit te keeren of cheques af te geven, als mede geld of papieren van waarde mid delijk of oumiddelijk naar de aangegeven gebieden uit te voeren. Naar aanleiding hiervan schrijft de >Norddeutsche Allgemeine Zeiting» Engeland nam in den ecoDomischen oor log dien het tegen ons voert, zijn toe vlucht tot middelen, die tot nu toe bij andere naties niet gebruikelijk waren. Zijn principieele en meest algemeene uitdrukking vindt het Engelsche stand punt in het verbod van den handel met den vijand. Tegenover hem werd immer een algemeen betahngsverbod tegen Engeland geëlscht. Alleen het instellen van een tegen- moratorium en het in bescherming nemen van Duitsche schuldenaars zou ongetwij feld geen voldoende tegenmaatregel tegen Engeland zijn. Slechts het bctalings- verbod, waarop zich de Duitsche schul denaar beroepen kan plaatst hem in de jui9te positie tegenover zijn Ecgelschen schuldeischer of diens agent. De rijkskanselier is gemachtigd uitzon deringen toe te staan, bijvoorbeeld daar waar betalingen naar Engeland noodza- kdte#flr»eiju om den Duitschers aldaar ondersteuning te verstrekken of om Duitsche filialen in Engeland te onder steunen. Natuurlijk laat dit betalingsverbod het recht van den schuldeischer als zoodanig bestaan. De schulden zijn niet kwijtge scholden, maar slechts tot nader order opgeschort. Hulp der bondgenootén. Dè Antwerpsche bladen, welke wij zooeven ontvangen hebben, melden, dat de Belgen van Fransche en Engelsche zijde hulp hebben ontvangen. Een En- gelsch legerkorps ter sterkte van 38.000 man meest Canadeezen en een Fransch leger uit Algiers zou voeling zoeken met de Belgen, die ook weer naar het Zuiden zijn doorgedrongen en den 27sten Doornik hebben bezet. Te Doornik zouden ook reeds Fransche troe pen zijn aangekomen, die een tweeledige opdracht hebben, ten eerste de Belgen te steunen en ten tweede een linie te leggen tusschen PerronneRijssel, ten einde zoodoende den rechtervleugel van liet Duitsche leger in Frankrijk te be dreigen. Indien deze berichten juist zijn, dan kan deze actie den Belgen slechts ten goede komen, maar in het bijzonder een ernstig gevaar op leveren voor den Duit- S9ben rechtervleugel. Nederland en de oorlog. Maximum-prijzen. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft aan de burgemeesters in een circulaire bericht, dat, te beginnen, met 2 October a.s., wat betreft maxi- mun-pnjzen, het volgende wordt vastge steld); i A^yAls aanvulling en wijziging van de circurajg» 'van 5 September j.l. loj-f beste Zeeuwsche tarwe, met uit zondering van zaaitarwe, per 100 K.G. f 12.!$0ï De andere soorten van inlandsche tarwé naar verhouding 2o. inlandsche rogge, met uitzondering van zaairogge, per 100 K.G. fll. B. ter vervanging van de bepaling van 7 Augustus j.l. ■'to. tarwebloem, inlandsch, per 100 K.G. f 16.25; 2o. tarwemeel (ongebuild) per 100 K.G. f 14; 3o. roggemeel (ongebuild) f 13 per 100 K.G. De prijzen zijn contant aan fabriek of molen voor bakkers en dergelijke meel- verbruikers. Aan tusschenhandelaars moet op verzoek f 0.25 korting worden toegestaan. C. Als wijzlnging en aanvulling van de circulaire van 4 Augustus j.l. lo. wit brood per K.G. f 0.23 2o. bruin brood per K.G. f 0.21 3o, gebroken Groningsch roggebrood per K.G. f 0.12. Deze prijzen mogen dus aanleiding zijn tot een verhooging van den broodprijs in de verschillende gemeenten voor wit brood met niet meer dan 2 cent, voor brulnbrood en voor gebroken Groningsch roggebrood niet met meer dan 1 cent per K.G. De prijzen zijn contant afgehaald aan de bakkerij of winkel. Jubileum J. B. Vesters. Men meldt uit 's-Hertogenbosch Het zilveren feest van den heer J. B Vesters werd heden ten bureele van >Het Hulsgezin4 zonder bijzondere plechtigheden gevierd. De jublleerende hoofdredacteur werd gecomplimenteerd door redactie, admi nistratie en uitgevers, alsmede namens den Katholieken Journalistenkring en door de Limburgsche Journalistenveree- niglng. Tevens werden ecnige geschen ken aangeboden. Ook uit den lezers kring ontving de heer Vesters menig blijk van sympathie. In >Het Huisgezin4 verschenen dien middag eenige feestartikelen. Msb. Vergoeding wegens kostwinnerschap. De Minister van Oorlog heeft bij brief van 26 dezer aan de burgemeesters me degedeeld, dat indien aan een militie- plichtige, ter zake van wiens verblijf in werkelijken dienrst vergoeding wordt ge noten tijdelijk verlof wordt verleend voor een tijdvak van vier achtereenvolgende dagen of minder de vergoeding mag worden uitbetaald, ook over die verlof dagen. Wordt het verlof echter verleend voor den tijd van vijf of meer achtereenvol gende dagen, dan mag uitkeering van vergoeding over den verloftijd niet plaats hebben. Declaratie van Londen. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Russische regeering de Declaratie van Londen heeft toepasselijk verklaard met dezelfde wijzigingen als daarin door de Fransche en Britsche regeeringen zijn aangebracht. Bedoelde wijzigingen zijn opgenomen in de St.ct. van 3 September, no. 206. (St.ct.) Evenals de Noordsche minister van buitenlandsche zaken heeft, naar de Nieu we Ct., meldt ook onze regeering zich naar aanleiding van de jonge „aanvulling" door Engeland van de contrabande-lijst tot de Engelsche regeering gewend. Het stoomschip Rotterdam van de Holland Amerika-lijn, dat reeds sinds 22 September te Plymouth ligt, moet aldaar het koper lossen, hetgeen neerkomt op een algeheele lossing, wijl het koper ge heel onderaan is gestuwd. De gezant te Londen, jhr. De Marees van Swinderen, is te Rotterdam gekomen om overleg te plegen over het oponthoud, dat de Nederlandsche schepen ondervin den. (Hdbl.) Granen. Wij vernemen, dat de granen (behalve tarwe) door de regeering gekocht of nog te koopen en voor zoover hier ter stede aan te brengen, ter distribueering zullen worden gegeven aan het bestuur van het Comité van Graanhandelaren alhier. De wijze, waarop dit zal geschieden zal binnenkort worden bekend gemaakt aanvankelijk kan worden medegedeeld, dat het in de bedoeling der regeering ligt, deze distributie te doen door tus- schenkomst van den gewonen handel. Nederland en de oorlog. Het aanhouden van schepen. De Londensche berichtgever van Hdbl. seint Ik verneem, dat de Britsche regeering heeft toegezegd, voortaan geen Neder landsche schepen meer te zullen aanhou den, die ladingen aan boord hebben van voedingsmiddelen, waarvan de Neder landsche regeering den uitvoer uit Ne derland heeft verboden. Dat toont, dat de Britsche regeering volkomen overtuigd is, dat Nederland alles doet om zijn neu traliteit in gezonden zin te handhaven, hetgeen, uit de Nederlandsche uitvoer- statistieken blijkt. Schepen, die graan vervoeren, zullen echter aangehouden worden, Indien ze tevens contrabande bevatten, zooals in het bijzonder koper en rubber. Socialistische matrozen. Te Soerabaja is een bijeenkomst ge houden van den Bond van Minder Ma rine-personeel te Soerabaja, ter bespre king van de houding der matrozen in verband met de huldigen zorgwekkenden toestand. De voorzitter van den bond heeft in een korte rede de aan te nemen houding vastgesteld, meldt het Soer. Nbl. „Kameraden", zeide hij, „laat ons ver geten dat we socialisten zijn. Indien de socialisten in het vaderland minder had den geschreeuwd, dan zouden we thans kunnen beschikken over grootere sche pen dan de tegenwoordige. Laten we daarom de fout niet nog erger maken. Wij willen voortaan niet voor rood strijden, doch voor rood, wit en blauw 1" Daverende toejuichingen begroeten deze kernachtige redevoering, en onder het zingen van het volkslied ging de vergadering uiteen. De ooren afgesneden. De heer B. te Deventer ontving dezer dagen bericht, dat een zijner familiele den, de heer v. Delden, fabrikant te Gronau met een beenwonde en afge sneden ooren uit België naar het hos pitaal te Keulen was overgebracht. De verminking is een souvenir van de Belgische franc-tireurs. Centr. Het Amerikaansche Roode Kruis. Het door Amerika uitgeruste Roode- Kruis.-schip wordt omtreeks 9 October a. s. tet Rotterdam verwacht. De gezant van de Vereenigde Staten in Den Haag heeft de noodige beschikkingen genomen voor de ontvangst van het schip te Rot terdam, dat, zooals bekend, door de Nederlandsche Regeering is vrijgesteld van betaling van invoerrechten. Het vaartuig komt van Bordeaux, waar 't het voor Frankrijk bestemde personeel van het Roode Kruis met het noodïge materieel ontscheept heeft. Het schip komt hier te lande aan met 2 compagnieën geneesheeren. personeel voor ziekenverpleging enz., waarvan de ééne bestemd is voor Duitschland, de andere voor Oostenrijk-Hongarije. Verder voert het mede 3 ladingen genees- en verbandmiddelen tot een gezamenlijken inhoud van 150 ton, te verdeelen onder België, Duitschland en Oostenrijk-Hon garije. Dr. van Dijke hoop bij de aankomst zijner landgenooten met de ambulance te Rotterdam aanwezig te zijn. Albanië. Omtrent de gevangenschap van ruim drie maanden van de deze week hier te lande teruggekeerde Nederlandsche officieren in Albaneeschen krijgsdienst, majoor Verhulst en kapitein Reimers, meldt men De gevangen officieren waren niet in een gevangenis of kerker opgesloten, doch in een huis, dat zij niet mochten verlaten, en dat streng bewaakt werd. In dien staat van afzondering vernamen zij niets van hetgeen er in de wereld voorviel. Eerst tegen den tijd van hun vrijlating vernamen zij den dood van commandant Thomson, en bij hun ont slag deelde een Albaneensch priester hun mee, dat er in Eqropa een groote oor log was uitgebroken, wat zij nauwelijks konden geloven. Over ruwe of bepaald onwelwillende behandeling hadden zij zich niet te be klagen. Zij mochten hun voedsel op ei gen kosten van buiten het verblijf *an hun gevangenschap laten komen. De beide officieren, die in ons leger laatstelijk den rang r :sp. van kapitein en en luitenant bekleedden, hebben zich dadelijk voor herplaatsing in Nederl, dienst beschikbaar gesteld Waalwijk, 4 Oct. 1914. Koopt niet in den vreemde, wat gfi in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Jubilê. Woensdag a.s. zal de heer SpijkermaD alhier zijn Zilveren Ambtsjubilé vieren al* hoofd der gemeenteschool van Waalwijk. Boewei op verlangen van den Jubilaris alle uiterlijk feestbetoon achterwege zal blij ven, zal het hem dien dag toch allerminst aan blijken van belangstelling ontbrekeD. Belgische vluchlelingen. Steeds meer vluchteliugen komen in onze provincie aan. EindhoveD, Tilburg, Breda enz. tellen er honderdenook in onze ge meente hebben bij verschillende families Bel- gische uitgewekenen verblijfplaats gevondeü. we schatten 't aantal zeker op een vijftigtal, De Minister van Binneolandsche Zaken heeft met 't oog op 't toenemend getal vlachtelingen, den Commissaris der Konin gin in onze provincie nitgenoodigd een ptc- vinciaal-comité te vormen als afdeeling van bet nationaal-comité tot hulpverleening aan vluobtelingen. De Voorzitter der vereeni- ging Waalwijks Belang, de heer Dr. J. v. Gils is door Z.Ex. uitgenoodigd zitting in dit comité te nemeD, welke uitnoodiging is aangenomen. Met het oog op een en ander verwijzen wij naar de advertentie der veieeniging W. B. in dit nummer. Matinèe Liedertafel ten bate van het Steuncomité. Wij maken liefhebbers van goede muziek wel opmerkzaam op de matinée, die morgen door onze Liedertafel ge geven zal worden ten bate van genoemd comité. Het zij voldoende hierbij op te mer ken, dat de heeren J. Groenen en W. Timmermans hunne medewerking zullen verleenen, weshalve iets buitengewoons geboden zal worden. Lettend op het goede doel mede, mo gen wij dus met reden'verwachten, dat Musis Sacrum morgen geheel gevuld zal zijn en dat niemand, die eenigszins kan, achterwege zal blijven. Voor het overige verwijzen wij naar vorerstaande advertentie, alsmede naar de program ma's, die morgen gratis in Musis Sa crum verstrekt zullen worden. Steun- Comité. Deze week eindigt het tijdvak, gedu rende hetwelk velen onzer ingezetenen zich verbonden bij te dragen tot leniging van den nocd van de werkloozen in onze gemeente. Het is ons een groot genoegen te kunnen constateeren, dat de bijdragen inderdaad ruim hebben gevloeid. Hierdoor is het ons Comité mogelijk geworden aan alle aanvragen om steun te kunnen voldoen. Waar wij niet te vergeefs een beroep hebben gedaan op de milddadigheid van de ingezetenen, zoodat onze gemeente zich in weldadigheid kan meten met vele andere, meenen wij thans goed te doen voorloopig niet verder de hulp der in gezetenen in te roepen, doch thans gebruik te maken van het door het Gemeentebestuur verleende crediet. Het einde van de crisis, die thans al zooveel ellende na zich sleept, is echter nog niet te voorzien en gaan wij daaren boven het gure jaargetijde tege-noet. Wij hebben daarom zooveel mogelijk de Zuinigheid betracht, om zoo lang moge lijk steun te kunnen verleenen. Mocht te zijner tijd blijken, dat wij de hulp van onze milddadige ingezetenen niet kunnen missen, wij zijn overtuigd, dat wij alsdan wederom niet te vergeefs zullen aankloppen. Intusschen achten wij het onzen plicht aan allen, die ons Comité hebben ge steund, onzen bijzonderen dank te be tuigen voor hunne menschlievendheid. Wij zullen later gelegenheid vinden de cijfers der ontvangsten en uitgaven te publiceeren. Het Plaatselijk Steuncomité te Waalwijk, Th. de SURMONT de BAS SMEELE, Voorzit'er. VAN LIEMPT, Secretaris. Rijksvakschool. Naar wij uit goede bron vernemen is de levering van machines voor de afdeeling schoenmakerij aan de Rijks vakschool alhier thans definitief opge dragen aan de Deutsche Vereinigte Schuh- maschinen Gesellschaft te Frankfurt a/M. en kunnen de machines reeds spoe dig worden tegemoet gezien. Wij vernemen ook met zekerheid dat de dagschool voor dc leerlooierij-afdee- ling geopend zal worden op Maandag 2 November a.s. Cursus fruitteelt. Naar wij vernemen zal erbij genoegzame belangstelling, dezen winter weer een cursus in fruitteelt worden gegeven, waarvoor men zich kan aanmelden bij den beambte der Pomologische Vereeniging, den heer J. van Roosmalen alhier. Teekenschool-Hanze-Herhalingsonderwijs. Met waar genoegen vermeldeu wij, dat de cursussen aan onze gemeentelijke teekec- school, alsmede de handelscursus der Banze en die van het herhalingsonderwijs die thans zijn aangevangen, zich alle ook ditmaal weer in een flink aantal leerlingen mogen verheugen. Raadsvergadering. Openbare vergadering van den raad der gemeente Waalwijk, welke zal ge houden worden op Maandag 5 dezer des namiddags 63/4 uur. Aan de orde le Ingekomen stukken. 2e Aanbieding der begrooting voor 1915 en der rekening over 1913. 3e Regeling der bezoldiging van het onderwijzend personeel der Teeken- school met ontwerp-besluit. 4e. Benoeming van 2 leden in de Commissie voor de Teekenschool door ontslagname van J. J. W. van Riel en periodieke aftreding van A. J. H. Ver- bunt. 5e. Onderhandsche aanbesteding van een gedeelte der werken tot verbetering der haven met ontwerp-besluiten. 6. Wijziging der verordeningen, rege lende de salarissen enz der onderwijzers aan de Openbare school. 7e. Oprichting van een gemeentelijk tijdelijk werkloozenfonds met ontwerp- reglement en besluit. 8e. Schenking aan het Rijk van de gebouwen, bestemd voor Rijksschool voor leerlooiers en schoenmakers met daaraan verbonden proefstation ten bate der lederindustrie met ontwerp-besluit, 9e. Ontwerp-besluit tot het aangaan eener tijdelijke onderhandsche geldlee- ning, groot f4000,— Fanfare Orpheus. Bovengenoemde fanfare heeft op bare vergadering van 29 Sept. met algemeene stemmen besloten, te beginnen met a.s, Diusdag hare repetitiën te hervatten. Leerbewerkers. Men schrijft ons Thans volge nog de vermelding van eenige feiten In de algemeene vergadering van II. Donderdag heeft het tegenwoordige bestuur der afdeeling Waalwijk-Besoijen den leden voor deze keuze gesteld Het bestuur treedt in zijn^gefteël af, of de vergadering machtige heFbestuur geheel naar eigen goeddunkende onder handelen met het hoofdbestuur.'Als 't ware dus een motie van vertrouwen in het beleid der tegenwoordige bestuurs leden. Deze motie van vertrouwen werd aan- genomen of beter deze volmacht werd met 121 tegen 19 stemmen verleend. Bij de stemming over den voorzitter kreeg Passier 119 stemmen, terwijl R. Schoemans en nog een paar andere bestuursleden een paar stemmen op zich vereenigden. Inplaats van Jansen werd Jan Berg mans tot bestuurslid gekozen. De be stuursfuncties, behalve die van presi dent, worden door het bestuur onderling verdeeld. Ten slotte willen we nog mededee- len dat de heerschende opinie onder de leden is, dat als het hoofdbestuur het royement van Passier niet intrekt, de afdeeling Waalwijk-Besoijen zich van den Bond zal afscheiden zelfs is over deze laatste aangelegenheid met eene vakvereeniging elders eene bespreking gehouden. Bond van Nederlandsche Leder f abrikan' ten. Door het bestunr van den Bond van Neder landeche Lederfabrikanten is op Donderdag 24 September j. J. in botel Central te 's Hertogen bo8ch een buitengewone vergadering gebonden ter bespreking, van bet standpunt door den Bond in te nemen ten aanzien van bet uit— voerverbod voor huiden. Tot onzen spijt bereikte de aankondiging van die vergadering ons toen bet blad ter perse lag, zoodat wy niet in de gelegenheid waren, er tijdig melding van te maken. De besprekingen leidden tot het besluit, een adres tot Z. Exc. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel te richten om de inge nomenheid met bovengenoemden maatregel uit te spreken en tevens te vragen, of Z. Excel lentie kan goedvinden om, in het belang van de ledernijverheid den bond vooraf te raad plegen, bijaldien er redenen moohten lijn om bet verbod op te heffeD. N. Lederindustrie. Militair schoeisel voor Griekenland. Te Kingswood zijn aanvragen ontvangen voor de levering van militair'icboenwerk voor de Grieksche regeeriDg. ./Aarigezien Griekenland tot nu toe tot de f nèutrale staten behoort, zouden schoenfabrikanten in ons land mogelijk bij het Grieksche gezant schap ook oDgevraagd hnn diensten voorde levering kunnen aanbieden, om althans de aandacht op Nederland te vestigen* H V&ujr.ofJ. BAARDWIJK. Alhier is gevrittad eene vereeniging van huiseigenarenverhuurders van woningen. Ruim 20 personen hebben zich als lid opgegeven. Het bestunr bestaat uit J. v. d. Mei, J. v, Buiten, W. Schoep, H. Klxbx en P. Loeff. Maandag 12 Oct, zal bij den heer W, Pullens des avonds om 8 uur een vergadering gehouden worden, welke ook door niet leden, die lid wenechen te worden zal kunnen wor den bijgewoond. Vrijdagnamiddag had het 4 jarig dochtertje van F. K. het ongeluk, bij 't pelen onder een motorfiets te geraken, waar door 't een bloedende wonde aan t hoofd bekwam. Maandagavond om halfacht zal door de R. K. vakvereeniging een propaganda- vergadering gehouden worden in 't bonds- gebouw alhier. DOEVEREN. In onze gemeente doet zich een geval van typhus voor. 't ls te hopen, dat het bij dit eene geval blijft. HERPT. Dank zij de meerdere vraag komt er in den aardappelhandel eenige ver andering. De prijzen zyn in de afgeloopei week gestegen. Men betaalt thans voor eigenheimers f2.10 h f 2.16, voor bravo's 2.50 h 2.75, terwijl een partijtje werd ver kocht voor f 8.zeenwen f 2,50 per H.L. BESOIJEN. Zondag had in ons vreed zaam dorpje een rrlietje plaat». De vroow van zekeren Jansentje beichnldigde een zoon van de familie H. van diefstal, 't Werd zoo erg dat ze hem uitschold voor alles wat lief en aardig was. De jongen verweerde zicb begrijpelijkerwijze en toen kwam Jansen zelf ten tooneele die met z'n redenaarstalent jongen 't uoodige toedacht en uitnoodigde even binnen te komen. Het jongmenscb, dat absoluut onschuldig bleek, verweerde zich dapper en ook het publiek trok partij tegen de uitdrukkingen van J. We zullen af wachten of dit mnisje nog niet een staartje zal hebben BESOIJEN. R. W. B.. October zal onze voetbalvereniging haar seizoen openen met een vriendsohappslijken wedstiyd tegen ^Brabantia" uit Waspik, welke zoo welwillend waa, om op onze uit noodiging te komen spelen. Steeds hebben die wedatiijdsn een spannend verloop gehad, angezien beide aan elkaar gewaagd zijö, zoo dat wij ook a. s. Zondag wellicht een spannenden wedstrijd kunnen genieten, hoewel gezegd moet worden.dat wegen» de lange rast, zoo mede door onvolledigheid jk,

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 6