Oorspronkelijk lag het in de bedoe ling, om de uit te voeren werken, - grond en kunstwerken in'hun geheel publiek aan te besteden, Door bijzondere omstandigheden wordt echter thans de gelegenheid geboden, om de kunstwerken vernieuwing der beschoeiing en versterking der kaaimuren, grootendeels betonijzerwerk onder hands aan te besteden en vervolgens de grondwerken bij afzonderlijk bestek, pu bliek aan te besteden. Deze splitsing zal tot bespoediging en tot bezuiniging kunnen leiden, het geen uit het onderstaande moge blijken Door de algemeen heerschende ma laise in de bouwvakken namelijk zal het hoogstwaarschijnlijk gelukken een zeer voordeelige onderhandsche aanbieding te verkrijgen van een betonfirma,welke moet trachten haar personeel aan het werk te houden. Bij aanvaarding daarvan zou dadelijk met de uitvoering kunnen wor- den aangevangen, daar de voorbereiding der benoodigde bescheiden voor dit on derdeel van het werk spoedig gereed kan zijn, vooits in dat geval niet ge wacht behoeft te worden op de goed keuring door den Minister van de be stedingsstukken, blijkens ZExc's schrij ven van 17 Augustus 1914 en het steeds met een openbare aanbesteding gepaard gaande tijdverlies vermeden kan worden. Feiteijk wordt daardoor geen princi- pieele wijziging gebracht in den gang van zaken. Immers, indien de werken, volgens de oorspronkelijke bedoeling, in hun geheel worden aanbesteed, zou in het bestel: de gebruikelijke bepaling moeten worden opgenomen, dat de anu- nemer verplicht is, het betonijzerwerk te doen uitvoeren door eene firma ten genoegen van de Directie. Vóór de aan besteding wordt dan door hem aan één of meer betonfirma's prijsopgave ge vraagd en met diegene, welke het meest aannemelijke bod deed, na de gunning, eene overeenkomst gesloten. Het ver schil bestaat dus slechts hierin, dat nu niet door bemiddeling van den aanne mer, doch rechtstreeks door de Directie zoodanige overeenkomst zou gesloten worden met een betonijzerfirma, hetgeen nog het voordeel met zich" brengt, da' dan alléén de betonijzerfirma winst be rekent, terwijl in het eerste geval beide èn aannemer èn firma winst be rekenen. Wel werd aanvankelijk deze methode voorgesteld, niettegenstaande het ge melde bezwaar van dubbele winstbere kening, omdat daarbij werd uitgegaan van de veronderstelling, dat grond- en kunstwerken gelijktijdig zouden worden uitgevoerd, in welk geval de aanwezig heid van twee aannemers één voor de grondwerken en één voor de kunst werken met veelal strijdige belangen meestal tot verwikkelingen leidt, gelijk de ervaring bewezen heeft. Thans ech ter vervalt dit bezwaar, daar de werken op verschillende tijdstippen kunnen wor- worden uitgevoerdde grondwerken toch zullen met het oog op den Dade renden winter wel daarna worden aan gevangen. Eene onderhandsche overeenkomst voor de betonijzerwerken ware alleen te sluiteD, indien daarvoor eene aanbieding kan worden verkregen, welke lager is kan de daarvoor geraamde som." De Voorzitter leest het volgend prae advies voor van B. en W. voor In de aanvankelijke plannen tot ver betering der haven was niet opgenomen veranderingen te brengen in de bestaao de zwaaiplaats. Toen deze plannen gemaakt werden was er nog geen sprake van, dat subsidie van Rijk en Provincie zou worden ge vraagd. Alles werd daarom zoo zuinig mogelijk opgezet. Waar nu echter door verkregen subsldiën de middelen ruimer vloeien zal eenige uitbreiding van het werk, al gaat dit ook met extra uitgaven gepaard, het geheel in die mate ten goede komen, dat wij na uitvoerige be sprekingen met den Ingenieur Van 'Lidth de Jeude, gemeend hebben U in die richting voorstellen te moeten doen. De uitbreiding door ons bedoeld bestaat in hoofdzaak in de verbreeding der zwaai plaats. Wanneer onze havenvaart dieper wordt gemaakt, is het te voorzien, dat grootere schepen dan thans onze haven zullen aandoen. Het is zeer te betwijfe len of de breedte van de tegenwoordige zwaaiplaats op den duur zou blijven voldoen. Een verbreeJing nu is op tweeërlei wijae te verkrijgen. Op de eerste plaats de Oostelijke ombuiging der kade te behouden en aan de Westzijde der haven eene in graving van behoorlijke diepte te maken, ofwel de ingraving aan de Oostzijde zoodanig te verbreeden, dat een door snee wordt verkregen van 45 M., met behoud van eenrecht doorgetrokken westelijken oever. Dit laatste nu verdient de voorkeur, lo. omdat bij het eerste plan slechts een zwaaibreedte van 40 meter kan wor den verkregen 2o. omdat bij een in graving van den Westelijken oever door de daar reeds geplaatste gebouwen en loodsen een minder gewenschten toe stand wordt verkregen, ook voor latere uitbreiding van het havenemplacement. Om dit plan echter te kunnen uit- I voeren is het noodig te kunnen be schikken over een gedeelte van het aan grenzende perceel Sectie A. No. 540, eigeudom van M. de Roon te Raams- donk. De eigenaar is echter alleen bereid tot verkoop van het gedeelte vanaf de zwaaiplaats tot aan de loodsen van de Wed. Vaags, eene oppervlakte van on geveer 4000 M2. Het aan te koopen gedeelte grenst dan aan de bestaande kade, vanaf de zwaaiplaats. Als koopsom wordt gevraagd f 0,90 per M2., een bedrag weliswaar hoog, doch het bezit van het terrein kan voor de toekomst van veel belang zijn. Wordt tot aankoop besloten, dan zou het ter rein worden opgehoogd en kunnen wor den verhuurd als stapelplaats of bouwter rein. Daartegenover wordt bouwterrein of stapelplaats verloren, wanneer de zwaaiplaats aan den Westelijken oever wordt uitgebreid. Verwacht mag worden dat al spoedig de uitgaven uit de opbrengst zullen wor den gedekt. Behalve de verbreeding van de zwaai plaats zijn nog eenige voorzieningen getroffen tot versterking van de bestaan de kaaimuren en het sluisje van de Lolnt in den Oostelijken kaaimuur. Een en ander,,brengt mede, dat het geheele werk (de werken aan de haven vaart zijn nog niet nauwkeurig berekend) ongeveer f 10,000meer zal bedragen, dan aanvankelijk was geraamd. Dit hooge cijfer is echter voor een gedeelte op rekening der verhoogde houtprijzen te stellen. De subsidies van Rijk en Provincie bedragen f 39,000zoodat voor rekening - der gemeente bliift f31.000.— Alsdan zal echter een werk zijn ver kregen, dat aan duurzaamheid en doel matigheid niets te wenschen overlaat. Wanneer wij ons groote kosten voor de verbetering onzer haven gaan getroos ten achten wij het een eisch, dat alles- zius deugdelijk en voor de toekomst berekend werk wordt gemaakt, om niet reeds spoedig tot vernieuwde uitgaven te worden gedwongen. Zooals U bereids werd medegedeeld ligt het in de bedoeling de betonwer ken aan de havenkom en het bagger en grondwerk afzonderlijk uit te voeren. De plannen voor het boveneinde der haven, waarvan het werk, afgescheiden van dat der havenvaart afzonderlijk kan worden aanbesteed is zoover gereed, dat tot aanbesteding zou ^kunnen wordefl overgegaan. In Uwe vergadering van 1 September 1914 werd in beginsel besloten de aanbestediig openbaar te doen plaats hebben, tenzij omstandigheden zich zou den voordoen, waardoor onderhandsche aanbesteding de voorkeur zou verdienen. Wij achten dit geval thans aanwezig hetgeen U zal blijken uit het hierbij overgelegde rapport van den ingenieur Van Lidth de Jeude. Naar het oordeel van den Jngenieur is het aanbod dat thans Is ingekomen en f 3000,beneden de raming blijft zeer aannemelijk, de uitvoering komt dan in handen van een vertrouwde firma, die zich bovendien gedurende 2 jaren na aflevering aansprakelijk stelt vooi gebreken aan het betonijzerwerk. Naar zijn overtuiging is van eene openbare aanbesteding geen gunstiger resultaat te wachten, daargelaten nog het tijdver lies. Wanneer tot gunning wordt beslo ten, kan reeds na enkele dagen met de werkzaamheden een begin worden ge maakt en wordt daarmede ook voldaan aan het verlangen zan den Minister die op spoedige uitvoering heeft aangedron gen, met het oog op de heerschende werkeloosheid ook met het oog op het vorderen van het seizoen zal elk uitstel nadeelig zijn. In het hierbij gevoegde ontwerp-con- tract worden de gevorderde werkzaam heden omschreven. De aanbesteding van bagger- en grondwerk kan volgen, zoo dra ook voor dit werk de plannen gereed zijn, wat binnen eenige weken is te verwachten. Voor een toezicht op de richtige uit voering der havenwerken is naar het oordeel van den Ingenieur noodig nu reeds over te gaaD tot de benoeming van een tijdelijken opzichter, die, alsdan ook zou kunnen worden belast met het doen van de noodige opmetiDgen en verdere terrein-werkzaamheden voor de plannen der havenvaart. Wij stellen U voor, eene bezoldiging van f 80,per maand en een aanstel ling voorloopig van 2 maanden. Resumeerende hebben wij de eer U te adviseeren Goed te keuren een uitbreiding ontwerp-contract zijn omschreven voor de door haar aangeboden som. Verwiel. 't Verwondert mij lo dat de brief van Van Lidth de Jeude niet ter visie heeft gelegen 2o. Hebben volgens mijne meening B. en W. niet correct gehandeld. In de vorige vergadering heeft de raad zich in princiep uitgesproken voor eene pu blieke aanbesteding. Aan deze zaak is geen uitvoering gegeven, maar nu hooren we dat in weerwil daarvan een voorstel komt voor onderhandsche aanbesteding, zoodat de termijn voor publieke aanbesteding is verschoven, tot schade voor de gemeente. Het is niet correct, dat de raad niet eerst is ge hoord of hij van zijn princiep wilde af gaan. Gragtmans. Er wordt door den heer Verwiel zekere blaam op B. en W. ge worpen 't gaat er hierover onderhands aanbesteden of niet, en voor onderhands aanbesteden Is er een aanbod. Verwiel. Als we dit nu verwerpen, loopt de termijn zeker in den winter, als de raad eer bijeen was geroepen om hem er over te hooren, dan had men nog kunnen zienmaar men had niet vooruit moeten werken, voor de raad gehoord was. Gragtmans. Een dag of vier gele ien is het pas iogekomen en nu komen we den raad vragen of h j 't goed zou keuren thans op deze gronden onder hands aan te besteden. Ph. Timmermans. Ik geloof dat de heer Verwiel de zaak niet goed begrijpt. We hebben juist gedaan, wat de raad verlangt. De raad heeft zich in princiep uitgesproken voor publieke aanbesteding, tenzij onderhandsche aanbesteding ge- wenscht was wegens bijzondere voor deden, en daarop moest dan de goed keuring van den raad nogmaals worden gevraagd. Wanneer was dat nu ge wenscht. Deze zaak moest onderzocht worden door den ingenieur. Hij bereken de dat zooveel en zooveel besteed zou moeten worden, maar verneemt dat eene gunstig bekende firma, dit werk f 3000 minder wil maken dan 't geraamde be drag. Hij zet verder in zijn rapport uit een waarom het in deze beter is on derhands aan te besteden, n.l. omdat we bij publieke bestediug geen lagere cij fers zullen krijgen en aldus direct met het werk kan begonnen worden. Nu roepen wij den raad bijeen om te vragen vindt U 't goed dat wij 't zoo doen. Ik durf daarom te protesteeren tegen het geen door U gezegd is.integendeel ik durf zeggen dat B. eo W. in deze zeer correct hebben gehandeld. Verwiei. 't Is toch sterk dat ineens in drie dagen z&o'n voorstel komt, als er van te voren^geen stappen gedaan zijn- a. der aanvankelijke plannen tot verbete ring der haven, waardoor de kosten van 60,000,zullen stijgen tot naar raming f 70.000. b. Aan te koopen van M. de Roon Mz. te Raamsdonk een perceel weiland, groot ongeveer 0,40.00 H.A. voor de som van ongeveer f 3600. c. Aan te stellen voorloopig voor 2 maanden een tijdelijk opzichter op een bezoldiging van f 80.per maand. d. Aan de firma Wittenburg te Am sterdam op te dragen de uitvoering der havenwerken als in het hierbij gevoegde Ph. Timmermans. Zeer zeker zijn er door den ingenieur stappen gedaan. Hij moest toch een begrooting maken van 't beton-ijzerwerk. Hij sprak er met een solide firma over voor hoeveel dit werk onder de huidige omstandigheden kon gemaakt worden enz., en daarna advi seerde hij ons in dezen geest. Verwiel. Van dat advies van Van Lidth de Jeude lag niets bij de stukken. Ph. Timmermans. Dat is dan misschien de eenige fout, een vergissing. Van Schijndel Ik ben van een andere zienswijze en geloof dat er voor de ge meente in dezen tijd wel een voordeeltje uit te slaan is. Er zullen zooveel lief hebbers zijn, dat men ver beneden de begrooting gaat. Bij publieke aanbeste ding zullen er veel mededingers komen en overigens valt er voor publieke aan besteding al'es te zeggen, daar zou ik nog geen oogenblik aan denken. Voorzitter. Zonder me op den voor grond te plaatsen, mag ik toch wel zeg gen, dat ik met deze zaak een beetje bekend ben en daarom heb ik er vooral met den ingenieur heel veel over ge sproken en we zijn tot de conclusie ge komen, dat publieke aanbesteding geen practisch resultaat z^l hebben daaren boven zooveel van deze firma's heeft men niet. Na onderling overleg hebben we gemeend U dit voorstel te moeten doen. B. en W. hebben er zeer veel werk mee gehad en nu zit het dan ook goed in elkaar. Ik speciaal als niel- leek, vind het jammer dat hier in den raad eene andere richting wordt ge toond. Van Schijndel. Ik betwijfel geen oo genblik dat B. en W. alle voordeelen voor de gemeente zoeken, maar in dit geval zou ik geen onderhandsch werk gunnen. Ph. Timmermans. B. en W. zijn nog door het motief geleid, dat als 't werk publiek moet worden aanbesteed, alle teekeningen nog in detail moeten worden klaar gemaakt, wat zeer veeltijd vordert. Bij onderhandsche aanbesteding geeft de ingenieur een hoofdteekening, zooals die is uitgevoerd en de details levert de firma zelf. Ik wil daar nog bijvoegen dat ik sterk betwijfel dat publieke aan besteding voordeeligei zijn zal en het werk zal dezen winter niet meer kuonen worden uitgevoerd. Houben. In princiep ben ik voor pu blieke aanbesteding, vooral waar 't een werk van groot belang is. Maar als een deskundige bij uitnemendheid, zooals de ingenieur Van Lidth de Jeude toch is, zegt, dat bij publieke aanbesteding de aanbiedingen niet minder zullen gaan, dan wil ik er mij bij neerleggen, om 't werk zboveel mogelijk te bespoedigen. Elke week is een verlies voor de ge meente er kan als 't ware geen schip inkomen. Daarom moet zoodra mogelijk gehandeld worden en ben ik in dit ge val voor onderhandsche gunning, hoe wel in princiep voor publieke aanbe steding. Gragtmans. De teekeningen voor 'dit werk moeten afzonderlijk blijven, die mogen niet gezien worden, dat is ge heim werk en zijn zeer kostbare dingen bij zoo'n belangrijk werk dan gaan ze er rog zekere som opzetten, dat doen ze altijd. Er is overigens niet veel tijd te verliezen, deze aannemer heeft hout in beslag genomen, wordt het niet bin nen 8 dagen gegund, dan kan het nie' meer voor dit bedrag, daar de hout- prijzen zeer verhoogd zijn. Timmermans-Verschure. De heer Gragtmans spreekt van de kosten der teekeningen, deze man zal die toch ook niet veel minder kunnen maken en heeft ze toch ook noodig. Andere fabrikanten zullen zich ook wel hout gereserveerd hebben voor dezen tijd. Verwiel. Als er hout enz. voor gere serveerd is, kan het ook moeielijk in een paar dagen gebeurd zijn. Ph. Timmermans. Dat was natuurlijk niet aan ons. Voor een drietal weken hebben wij geconfereerd met van Lidth de Jeude en die heeft dit advies aan ons uitgebracht. Hij heeft zijn werk moe ten doen, heeft zich gewend tot deze firma, met het hierbij gevoegde resul taat en die firma kon ons hoogstens 10 of 12 dagen geven, omdat zij voor dien tijd de hand had gelegd op verschillend materieel eu daarna niet meer. Ik kan niets toegeven, als er eenige beschuldi ging in deze aan 't adres van B. en W. wordt gericht. Van Schijndel. Aan de teekeningen zijn zooveel kosten niet en gehei men zijn er ook niet aan verbonden Er zijn zooveel verschillende firma's en nu van eene firma maar direct goedkeuren. Timmermans-Verschure. De vorige maal hebben we breedvoerig gesproken over publiek besteden. Juist wegen bij ons de motieven door den heer van Schijn del aangehaald nl. de groote werkeloos heid. Er zijn tal van firma's die gaarne werk hebben om hun personeel aan deti gang te houden, of om tenminste de rente van mateiieel en eigendommen te verdie nen. Als deze firma er reeds f 3000 onder gaat, moet de raad er niet direct op in gaan, cr zijn veel groote firma's op be ton waterbouwkundig gebied. Voor de gemeente kan er thans heel wat uit te halen ziju. Waarom zou nu juist de eer ste de beste firma de goedkoopste zijn. Gragtmans. U denkt zeker dat wij voor ons pleizier onderbands aanbesteden. Timmermans-Verschure. Ik wil er op neerkomen dat door den raad de vorige keer is aangestuurd op publieke aanbe steding, nu komt daartegenover juist een voorstel van onderhands aanbesteden en krijgen we Zaterdagmiddag een op roeping dat het Maandagavond verga dering is en we dus niet fatsoenlijk tijd hebben om de stukken in te zien voor eene dergelijke belangrijke agenda. Waar U eene voorbereiding van weken voor noodig hebt, dat kunnen wij niet in 2 uren doen. Gragtmans. Er wordt maar 8 dagen tijd vo'or gegeven, dus er was haast bij. Timmermans-Verschure. Als ik in plaats van B. en W. was geweesr, had ik, zoodra 't was aangekomen, den raad even bijeen geroepen om te vragen of hij van zijn uitspraak van publieke aan besteding kon afgaan dau hadt U ver der kunnen werken en de raad alsnu definitief beslissen. Gragtmans. Nadat van Lidth de Jeude hier was geweest was alles nog maar in 't ruwe, toen was er nog niet over de zwaaiplaats gedacht, toen moesten we nog met den eigenaar onderhandelen, aan Wittenburg geschreven worden enz. dus konden we toen toch geen besluit uit lokken. nu in om Kunt U 1 in omvraag aan Timmermans-Verschure. De aankoop van 't land en 't aanbod Wittenburg zijn twee afzonderlijke zaken, daar gaat het ook niet over. B. en W. hadden ons moeten laten uitmaken of we van dat raadsbesluit wilden afwijken. Gragtmans. We konden U dat toch zonder plannen niet voorstellen. Ph. Timmermans. In deze is door B. en W. alles betracht wat in 't voor- is der gemeente't is niet eene voor- loopige beschouwing, maar een vaste overtuiging, dat het bij publieke aanbe steding niet lager gaan zal en dat het dan ook dezen winter niet meer gemaakt kan worden. Van Schijndel. Ik denk er niet aan dat niet alle voordeel voor de gemeente is betracht, maar m. i. staat het vast, dat publieke aanbesteding een groot voordeel voor de gemeente zal opleveren* Ph. Timmermans. Wij hebben naast ons het advies van den ingenieur. Van Schijndel. 't Kan wel wat langer duren, maar dat kan een kwestie zijn van eenige weken. Van Everdingen. 't Benedengedeelte wordt 't volgend jaar toch pas klaargt. maakt, dan kunnen er dus toch get- schepen in en kan het goed tegelijk c beuren. - .Gragtmans. De ingenieur zegt d het veel voordeeüger is zoo aanbested dan inreens, want dan moet de aannt mer óf 't betonwerk óf 't graafwe weer uitbesteden. Van Schijndel. Ik heb betonwerke aanbesteed en er zijn opgaven van f li en van f 6 per strekkende M. bij, alle onder keuring van deskundigen. v. Riel Als 't werk ineens wordt aan besteed is dat niet beterhoe grootei bedrag, hoe minder aanneemsom in ver houding gewoonlijk. Voorzitter. Zoo'n aannemer besteed het betonwerk toch weer uit. Van Riel. Bij publieke aanbestedini duurt het dan zooveel langer. Voorzitter. Dan moet het bestek doo den minister worden goedgekeurd. Verwiel. Als B. en W. op publieke aanbesteding hadden aangestuurd, zoo als de raad zich uitsprak, had het ook klaar kunnen zijn. Als van Lidth de Jeude in dien geest was werkzaa geweest, was 't ook nu in orde geweest Timmermans-Verschure Waarom heb ben B. en W. niet in die richting werkt. Voorzitter. We hebben aan van Lidth de Jeude het geheele raadsbesluit me degedeeld en toen is hij aan 't werk gegaan, dat is de zaak; wij hebben niet op onderhandsche gunning aangestuurd hij heeft dat zelf 't meest in 't belang der gemeente gevonden. Voorzitter. We zullen 't vraag brengen. Timmermans-Verschure. voorstel niet gescheiden brengen. HoubenDat aannemen van den nieuwen post voor 't zwaaigat zit dat ln 't voorstel. Voorzitter. Ja, dat hangt alles aaneen Gragtmans. We moeten dat stukje land wel duur betalen, maar we krijgen daar mooi bouw- en opslagterrein van groote waarde, er is zelfs al aanvraag voor. De voorstellen 1 en 2: Uitbreiding der kosten tot f70.000 in verband met 't zwaaigat en aankoop van grond van M. de Roon 0.40.00 H.A. voor f3600 worden met algemeene stemmen genomen Ook wordt aangenomen een tijdelijk opzichter te benoemen, voorloopig voor maanden voor f80 per maand. Dan komt in omvraag de onderhand sche gunning van de uitvoering der be tonwerken aau de firma Wittenburg. Ph. Timmermans. Ik wil er toch co$ eens op wijzen, zonder op de stem der heeren te wjllen influenceeren, dat de eden moeten bedenken, dat hij ons de vaste overtuiging voorzit dat als er eeo voordeel door publieke aanbesteding zou zijn te behalen, dat 2ulks dan toch zeer miniem zou zijn. 't Werk is doorden inge nieur krab berekend en daar blijven we nu nog f 3000 onder. Mogelijk is 't, enkele honderden guldens minder te slagen maar dan zal het werk in dit seizoen niet meer gemaakt worden. De teekeniDgen moeten dan in uiterste bijzonderheden worden uitgewerk dootr den ingeneur en dan voorzie ik dat het werk eerst in 't a.s. voorjaar wordt begonnen en we mogen dus wel overwegen wat in deze zwaarst weegt. Van Schijndel. Wethouder Timmer mans treedt in herhaling en ik heb de overtuiging dat het niet honderden maar duizenden op zoo'n werk kan schelen. De uitslag der stemming is Voor de heeren Gragtmans, Houben Verbunt, Klijberg en Ph. Timmermaus Tegen de heeren Timmermans Ver- schure, Van Riel, Verwiel, Van Schijndel en Van Everdingen. Voorzitter: Nu de stemmen staken, moet 't aangehouden worden tot een volgende vergadering en waar deze nog al lang kan duren en de man in een paar dagen antwoord moet hebben, kun nen we zeggen, dat 't gevallen is 't spijt me zeer dat deze beslissing is genomen. Dus dan zal 't dit jaar wel niet meer worden uitgevoerd. Timmermans-Verschure Er zijn toch geen 3 maanden noodig om teekeningen emiken voor een werk van f 70.000.' Wethouder Timmermans. We hebben dus ook geen|opzichter noodig. Voorzitter. Zeker, voor opmetingen van het baggerwerk. Gragtmans. Er komt nu toch voor loopig niets van. Timmermans-Verschuro. Als U nu met dezelfde ambitie voor? de publieke aanbesteding begint te werken, dan kan dat best over twee maanden in orde zijn, maar als u nu al zegt: „er komt toch niets van" of „'t wordt het volgend jaar," dan weten wij wel uit welken hoek de wind waait. 6. Wijziging der verordeningen, rege lende de salarissen enz der onderwijzers aan de Openbare school. Door de Plaatselijke Schoolcommissie wordt in haar advies van^ den 5 Sep tember 1914,-O.m. voorgesteld tot wijzi ging van art. 1. lett. C. Ie a. der ver ordening, regelende de jaarwedden der 't

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 2