ummer 82. Zondag II October 1914 37e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieien, Blad. MEEN TERAA OVA NWAA LWIJK. it nummer bestaat uit TWEE bladen. Eerste FEUILLETON. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. DERDEDEEL. e Echo van het Zuiden, nalwyksclie en Langstraatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."6. Franco per post door het geheele ryk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den UITGAVE: Prijs der AdvertbntiEn 10 cent per regel; minimum 6 regels; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 1 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contract gesloten. Reclames 15 cent per regel Openbare vergadering op Donderdag October, nam. 3 uur. Aan de orde Stemming over het voorstel van Bur ineester en Wethouders tot onder- ndsche aanbesteding van een gedeelte r werken tot verbetering der haven, aromtrent in de vergadering van 5 zer de stemmen hebben gestaakt. Voorzitter. De Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Mede is tegenwoordig de ingenieur or onze havenwerken, de heer O. C. van Lidth de Jeude, die voor de enbare vergadering de noodige in- htingen verschaft. Na ruim een uur wordt de openbare rgadering geopend. De Voorzitter. De notulen der vorige rgadering zijn nog niet gereed. Aan de orde is Stemming over het voorstel van Bur- ^ïeester en Wethouders tot onder- udsche aanbesteding van een gedeelte r werken tot verbetering der haven, aaromtrent in de vergadering van 5 zer de stemmen hebben gestaakt. De heeren hebben de uitvoerige uit- nzetting van den heer van Lidth de ude gehoord en zullen thans wel goed oden het rapport van den ingenieur nor te lezen. De Secretaris leest het rapport voor, idende als volgt Uit mijne correspondentie met B. en kan U blijken, dat door mij steeds t beginsel van openbare aanbesteding erd vooropgesteld zelfs na 't zeer aan- oedigende schrijven van den Minister, aarin de mogelijkheid van onder hand- he aanbesteding werd geopend, zulks ader. vergemakkelijking der voorwaar- ea, waaronder het Rijkssubsidie werd Vaa »DE ECHO VAN HET ZUIDEN." De krankzinnige van Ecobeil. (50) Hoe wilt gij dat die eonvondige steward ■n naam van dien passagier kent Och, wees gerost, zoo bij bem niet kent al bij wel bet middel vinden om hem te weten komen. Hij kan toch gemakkelijk inzage emen van de lijst der passagiers. 't Zij zoo, gy kunt het zjo eens beproe 'en. Er is niets aan te verliezen. Twee dagen later was de boodschap gedaan ïde steward had aan den handelaar meegedeeld lat de heer die alle dagen zoo vriende ijk met <«a kleinen André speelde, handelsvertegen loordiger was en Pbilippe Darand heette. Ik heb dns mie geradeD, sprak Céiine, Mn baar man haar dit antwoord bracht. En toch had ik wel dnrven wedden Ja, als eene vrouw zich eens iets ingebeeld heeft, viel Auguste haar iD der rede. Gy moet 'we verbeelding niet zoo vertrouwen vrouwtje, lat kon u wel eens slechte parten spelen. toegestaan, heb ik geraden slechts dan daartoe over te gaan, indien zulks tot bespoediging zonder verhooging van kosten mocht kunnen leiden. Er moeten dus zeer bijzondere rede nen aanwezig zijn, die mij deden be sluiten, ten slotte toch met klem op onderhandsche uitgifte aan te dringen en inderdaad zijn die redenen thans aanwezig. Met de voorgestelde regeling toch kan verkregen worden een deugdelijker, bil lijker, spoediger en zekerder uitvoering welke punten ik achtereenvolgens moet toelichten. Wat de deugdelijkheid van het werk betreft, zult U toegeven dat het geens zins onverschillig is, door wien gewapend beton-werk wordt uitgevoerd. Wij staan thans in verbinding met e:n zeer be trouwbare firma, die bovendien twee ja ren garantie biedt. Bij openbare aanbe steding weet men niet met wito men te maken krijgtals regel wordt dan voor geschreven, dat de aannemer't gewapend betonwerk moet onder-aanbesteden aan een firma ter goedkeuring van de Di rectie practisch komt zulks natuurlijk neer op die, welke het voor den aannemer goedkoopste bod deed, doch ik behoef U zeker niet op te merken, dat het goed koopste veelal ontaardt in het slechtste werk en daardoor voor den aannemer ten slotte wordt het duurste werk. Wel laat dan genoemd voorschrift de be voegdheid zoodanigen uitvoerder teweren doch in de vele gevallen, waarbij ik betrokken was, kwam zulks nimmer voor en het is dan ook uiterst moeielijk, vooral voor een openbaar lichaam als Uw Raad, om een firma bepaaldelijk te weigeien temeer waar de zekerheid van eventueele tekortkomingen gewoonlijk eerst na de uitvoering van het werk kan blijken. Wat de billijkheid van het werk be treft, meen ik door overlegging van een raming van kosten te hebben aange toond, dat de gedane aanbieding f 3000, lager is dan naar zeer billlijke eenheids prijzen werd berekend. Men meene niet dat deze raming hoog is, waarvan eenieder zich lean overtui gen door inzage van de aangehouden hoeveelheden en eenheidprijzen. Inte gendeel, de daarin gegeven cijfers zijn uwent weer te keeren, ik ben er uor altijd Wij zullen zelfs te zamen kunnen blijven tot in Berry De lyn van Bordeaux naar Parys loopt er niet ver vandair. Men kan inderdaad, die lyn volgen tot Tours, dccb het is eenvoudiger van trein te veranderen te Angonlème. Zoo gij eerige dagen missen kant, kom met my mede. Neen, neeD, mijne tegenwoordigheid zon bij dit weerzien na zoo lange afwezigheid maar een laat zijn. Later als ik den tijd heb, zal ik zien, voor 't oogenbhk echter wil ik geen af leiding zijn voor uw geluk. Ab mijn gelnk wilt gij gelooven dat ik er bang voor beD. Mijne terugkomst na zoo laDg weg blyven, eene zoo volledige verdwij ning, zal zulk eene verrassing te weegbrengen, eene zoo hevige ontroering veroorzaken dat ik er de gevolgen van vrees. Juist daarom is het volstrekt noodzakelijk dat gij uw vriend verwittigt, opdat deze uwe familie kan voorbereiden op nw wesrzien. Hij kan zich naar bnis begeven of een brief •turen die bet grootj nieuws laat vermoeden. Gij hebt gelyk, ik zal naar Yves d'Hércuël te Lorient seinen. Ik hoop dat hy niet in Afrika gebleven is en bij nog in dia haven ligt. Als bij maar niet denkt dat het een grap is, wanneer bij aldua een telegram ontvangt onderteekend door eenen vriend, dien hij allen redenen heeft dood te wanen. IV. zeer matig en ik kan U de stellige ver zekering geveD, dat voor een openbare aanbesteding die raming beduidend hooger zou zijn gesteld, la dat geval toch is het ondoenlijk, de inschrijvers volkomen op de hoogte te stellen van den plaatselijken toestand, het te verwachten risico, waterstanden e.d. ter wijl thans door gemeenschappelijk over leg de goedkoopste oplossing kan wor den nagegaan- Men zal mij tegenwerpen, dat toch de firma bij de openbare aanbesteding voor denzelfden prijs kan inschrijven als thans door haar wordt aangeboden, waaruit dan zou kuDnen blijken, of zij inderdaad de goedkoopste oplossing biedt. Doch ik heb van de firma een brief ontvangen, waarin zij mededeelt, dat in verband met het vergevorderde werkseizoen, het nog steeds oploopen van de priizen van de grondstoffen en het weder eenigszins opleven van het bouwbedrijf hare offerte tot Zaterdag 10 October 1914 wordt gehandhaafd. Deze brief luidde WelEd. Gestr. Heer, Naar aanleiding van Uw vraag, tot hoe lang wij onze aanbieding voor het verrichten van eenige werkzaamheden aan de haven te Waalwijk gestand doen, hebben wij de eer U te berichten,* dat in verband met het vergevorderde werk- seisoen, het nog steeds oploopen van de prijzen van de grondstoff en het we der eenigszins opleven van het bouw bedrijf, wij onze ofterte nog tot Zaterdag 10 October zullen handhaveo. Ik heb dan ook de stellige overtui ging, dat niet alleen de kans van goed- koopere aanbesteding vrijwel uitgeslo ten is, doch dan integendeel het gevaar van hoogere inschrijving zeer groot is om redenen die ik nog nader zal ont wikkelen. w. g. enz. Als reden werd nog aangevoerd dat jespoeding wordt verkregen. Men zou wellicht meenen dat de voorbereiding van de bestedingsstukken voor eene openbare inschrijving niet meer tijd zou vorderen dan noodig is voor het opmaken eener overeenkomst, het geen intusschen wel degelijk het geval Toen de #Chili« in 't gezicht was van Lissa bon waar hy eenige eren oponthoud zou heb- 'en zeide mynheer de la Giraudière tot Bernard. 7- Gij hebt uit Buenos- Ayree niet aan uw 'Uead geseind om nwe terugkomst te melden. Gy zyt wel aardig, riep de jorge man "'li ik had geen geld om dat te doen. Ja, maar nu wij in Europa »ijn zal een ,(bgram caor Frankryk u niet roïue^ren. 1'Wrigens als g\j te Bordeaux aongekomen zij ode leen geld genoeg meer mocht bezitten om ten Sinds hij eigenaar wns van La Férolle, liet heer Armand Chauvenel goed merken, dat hij er warmpjes inzat. Hij had een keuken meid, een knecht die terzelfder tijd hovenier en koet sier was, en een bijzonderen jachtwachter die niemand anders was daD Chacail. Cbacail, de onverbeterlyke strooper. had een geweer van 't laatste model gewild om zijn ouden tweelooper te vervangen en by had zijn modern geweer gekregen. Chacail, die zachtjes aan jaren gekregen had, had bij zichzelf gezegd dat het tijd werd een onderkomen te vinden, een rnstig postje., om eerbaar zijne laatste dagen te slijten. Hy had den nienwen kasteelheer van La Fe- rolle laten liooren dat het zijn wensch was is. De overeenkomst kan met verwijzing naar uitgewerkte teekeningen zeer be knopt zijnhet bestek dient algemee- ner en uitvoeriger te worden ingericht. Trouwens in dat geval zou splitsing van het werk minder zin hebben, terwijl voor aanbesteding in zijn geheel de noodige opmetingen nog niet voltooid zijn. Bovendien is door den Minister als eisch gesteld dat een openbaar bestek door hem moet worden goedgekeurd, hetgeen voor de voorgestelde over eenkomst niet gevorderd wordt. Uit ambtelijke ervaring weet ik dat bij een gunstig verloop met zoodanige goed keuring minstens 4 weken gemoeid zijn daarna zouden de bestekken nog gedrukt moeten werden, de datum van aanbe steding nog worden vastgesteld en de gunning plaats hebben. Een en ander samenvoegende, wordt het dan stellig laatst December voordat de zaak gereed is en wie zal in dat seizoen het werk aannemen en zoo dit al geschiedt zal toch zeker een behoor- j lijke post voor risico wegens vorst- en waterbezwsar worden gerekend, waar voor thans ongeveer niets werd ultgetrok- cen. Volgens de voorgestelde overeen komst daarentegen kan onmiddellijk worden aangevangen, hetgeen trouwens bevestigd wordt door den betrokken inge nieur van den Rijkswaterstaat teBredamet wien volgens 's Ministers opdracht over leg moet gepleegd worden In een van dien ambtenaar ontvangen schrijven, wordt de voorgeslagen regeling goed gekeurd, beaamd dat met bloote mede- deeling aan den Minister kan worden volstaan en daaraan toegevoegd dat zulks tot bespoediging zal leiden. En ten slotte, M. H. kom ik tot de hoofdzaak en wel de zekerheid van uitvoering. Wij zijn alle wel overtuigd van den ernst der tegenwoordige om standigheden en niemand kan voorspel len, hoe deze zich ontwikkelen zullen. Het is U wellicht bekend, dat de prij zen van bezaagd hout, afkomstig uit het het buitenland minstens 20 a 25 percent gestegen zijn, terwijl een verdere stij ging wordt tegemoet gezien. De ijzer- prijzen in hoofdzaak afkomstig van de Walswerken in Duitschland zijn mede beduidend gestegen, aldaar wordt slech»s met ongeveer 40 percent der capaciteit wachter te zyn op zijn domein. Armand Chau venel, die hem niets kon weigeren, had zyn verzoek al gauw ingewilligd. Cbacail jachtopziener De verkeerde wereld Met eeu blinkende plaat op de borstwelke hem toelaten zou proces-verbalen op te stelleD. Die laatste voldoening echter kou Chauvenel hem niet schenken. Op zyn blaadje stonden al te veel veroordeelingen en er viel niet aan te denken hem te doen beëedigen. Chacail was zeer gevoelig voor dien kleinen tegenslag. Ala zoo dikwijls plaats te hebben genomen op de banken der beklaagden zon hij gelnkkig geweest zijn voor dezelfde rechters die bem zoo dikwijls veroordeeld hadden wetten te doen eerbiedigen die hy nooit opge houden had to overtreden llij vergat nochtans nogal spoedig deze te leurstelling en gewende zich des te gemakke lijker aan zijn nieuwe functies dat hij, onder voorwendsel van ze te vervullen, voortging met meer dan ooit te stroopeD. Het is waar dat ik in alle veiligheid Btroop, zeide hij stil by zichzelven en dat dit de aantrekkelijkheid van het avontuur vermin dert doch op mijnen leeftijd moet men de ontberingen vermijden. Chacail was dus heel gilukkig op La Férolle een onderkomen te hebben gevonden. Daarentegen kon men constateeren dat zyn meester werkelijk ontevreden was hem aan zijne zijde te cieD. En zulks om twee redeueu eerst en vooral de aanwezigheid van den wildstroo- per herinnerde Armand steeds aan de bedrei ging welke hem boven het hoofd hing ver volgens de verregaande gemeenzaamheid waar mede Chacail hem bejegende zelfs in 't bijzijn van de andere dienstboden, krenkte den nieu wen kasteelheer diep. Hij kon zich mooi razend kwaad te maken, zijnen wachter op te dragen van bonding te veranderen, dat leverde toch geen reialtaat op. Chacail, de pijp in den mond grommelde Ah bah gij zoudt toch niet willen dat ik n heer baron de la Férolle ging noemen, ik die u a!s klein kind gokend heb, toen gij nog barrevoets langs de wegen liept En Chauvenel moest er het hoofd bij neer leggen uit vrees door een streog optreden nog erger onaangenaamheden te verwekken. geproduceerd. Wat te verwachten van den cementprijs, welk materiaal uit België of Duitschland betrokken moet worden 1 Wie kan voorspellen of deze materialen over eenigen tijd nog verkrijg baar zijn Thans kunnen de nog aanwezige voor raden, waarover elke firma van beteke nis beschikt daarvoor aangewend worden, doch bij verder uitstel gaat men een hoogst onzekere, speculatieve toekomst tegemoet. En wanneer later het werk zou wor den aangenomen en tijdens de uitvoering de tijdige aanvoering van materialen onmogelijk blijkt, dan beroept zich de aannemer op overmacht en kunnen wij het gelag betalen. Bij nlet-aan vaarden van het voorstel laadt men een groote verantwoordelijk heid op zich, eene verantwoordelijkheid, die ik niet gaarne op mij zou nemen. U moet ten slotte de beslissing ne men, doch het is mijn plicht U naar mijn beste weten te raden en ik geef U met aandraDg in overweging het inderdaad zeer aannemelijke voorstel te aanvaar den en niet met twijfelachtig uitzicht op schijnbaar voordeel tastbare nadeelen vrij zeker tegemoet te gaan. Voorzitter. Verlangt een van de hee ren hieromtrent 't woord Van Everdingen. Na de zeer duide lijke uiteenzetting van den Ingenieur, is mijne zienswijze gewijzigd en zal ik voor het voorstel van B. en W. stemmen. Van Rlel. Ik sluit mij bij den vorigen spreker aan en zal voor 't voorstel stemmen wijl ik me in deze specula tieve tijden en onzekere toestauden niet verantwoord acht, langer te wachten. Het voorstel van B. en W. en de overeenkomst met de firma Wlttenburg, wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. Verwiel. Is U ook van mijnheer van Lidth de Jeude bekend, wanneer de rest wordt aanbesteed. Voorzitter. Hij is al met de teeke ningen bezig, de opzichter zal spoedig jenoemd worden en dan kan 't spoedig geschieden. Houben. Kunt U 't gereed maken der begrootingen zooveel mogelijk be spoedigen, opdat we deze op ons ge mak na kunnen gaan. Nog erger, niettegenstaande al zijn wrevel, nam hij Chacail als vertrouweling, zoo afgezon derd voplde hy zich in die streek, welke hij met geld had gedacht te verovereD. De fortuin, welke bem niet gegund was, in plaats van hem nienwe vrienden te doen verwerven, had slechts zijne onde vrienden tegen hem opgejaagd. Onder hen d'Allardes, met wien de banden der misdaad hem verbonden, od M. Boissonnet voor wien bij een belangrijke klant was en die hem dus zeker trouw hadden moeton zyn. Door het feit dat bb brntaid mej. Moreau uit haar eigendom had Rezet, lag hij over hoop met den kasteelheer en vooral met de kaateelvrouw van Villaines. En van zijnen kant keek M. Sostbène Bois sonnet hem zuur aan, omdat bij diens raad gevingen by den verkoop van La*Férolle niet gevolgd had. Alleen de kasteelvroaw van Ecobeil schonk hem haar vertrouwen en hare achting. Gewend Armand te beschonwen als een eerlijk man, had zij te midden van de angsten veroorzaakt door de ziekte barer schoondochter, den tyd niet gehad over de zonderlinge fortuin haars beheerders na te denken en er de noodige ge volgtrekkingen uit te maken, Bovendien, zoo hare vermoedens ware op gewekt geworden, ware zij niet bij machte geweest een toezicht uit te oefenen op de handelingen van Chauvenel en de noodige wilskracht bad zij niet bezetep om voor bem oen plaatsvervanger te zoeken. Chanvonol, hoewel op La Férolle wonende, bleef dus beheerder van de gronden van Ecobeil en mevr. de Pommery schonk hem niet alleen bare achting, maar ook nog zekere erkentelijkheid dat hy, door La Férolle te verkoopen eene kleine les gaf aan die kleine, dwaze Adèle, schuldig in hare oogen door haar neef Roger te hebben getrouwd. Armand was te verstandig om niet terstond dit gevoelen by de oude dame te hebben geraden. Hij had znlks te baat genomen om mevr. de Pommery aan 't spreken te brengen over Adè'e, Roger en de aangelegenheden der gansche familie. Zoo wes 't dat hij, eenige weken na de dood vau h-er Guillaume d'Allardes, de zon derling) gisohiedenis van het testament vernam In waarheid miste mevr. de Pommery ten volle haar doel. Met die testamontsgescbie denis te vertellen dacht zy vooral den be heerder genoegen te doen en haren neef on aangenaam te zyn. Chanvenel eerst eenvoudig verwonderd over de zonderlinge wilsbeschikkingen in het tes tament van den ouden jonggezel vervat, gaf zich' by nadere overweging goed rekenschap dat die bepalingen heel gevaarlijk waren voor hem zelf. Bij zulke teleurst' Hing, dacht hij, is die dwaas van een d'Allardes best in staat eene gekke daad te begaan. Geplaatst taBSchen den wensch driehonderd dnizend trank te trekken en de vrees in de gevangenis terecht te ko men, wie weet of bij zal kannen weerstaan aan de begeerte zelf de middelen te leveren om den kleinen Raymond te doen weervinden Hij is zoo op, worstelt tegen zooveel gel delijke moeilijkheden, dat hy' in staat is zich aan de galei bloot te stellen in de hoop dat het hem misschien gelnkken kan de premie op te stryken... Alsof by er ooit van genieten kon 't Was zoo erg niet, als hy alleen was om dat gevaar te loop9n met zich aldns bloot te stellen... 't Zon my onverschillig zijn, doch terzelfdertyd brengt by my in opspraak, en dat verlang ik, dat wil ik niet, tot geen prijs... Neen, tot geen prijs... Ik nam dan liever mijn toevlucht tot geweldom zoo'n avontuur te verhinderen Zeer ontroerd door die bedreiging waarvan de gedachte hem dag noch nacht verliet en niemand hebbende aan wien bij zyn vrees kon toevertrouwen, moest Chanvenel op den duur er wel een woord van reppen tegen Cbacail. Zoudt gij gelooven, zeide bij uem zekeren deg, dat de oude Guillanme d'Allardes Wie is dat Gij weet wel de broeder van mevr. de Pommery. Dien vogel ken ik niet. Om 't even, gij weet van wieo ik spreken wil? Ja, voornit dan. (Woidt vervolgd.;

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 1