Nummer 83 Donderdag 15 October 1914. 37e Jaargang. Tweede Blad. BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. Overzicht. Iedereen, dfe er naar streeft zich onbe vooroordeeld rekenschap te geven van het militair gebeuren, zonder daarbij sym pathieën of antipathieën te doen gelden, zal moeten erkennen, dat de laatste dagen een aanmerkelijke verbetering hebben gebracht in de toestand van de Duitschers op het Westelijk en van de Oostenrijkers op het Oostelijk oorlogsterrein. Antwerpen gevallen. Przemysl ont zet in de vier woorden liggen de on getwijfeld zéér belangrijke voordeelen opgesloten, welke de Duitschers in het Westen, de Oostenrijkers in het Oosten hebben behaald. Het bezit van Antwerpen al is daar mee niet saamgegaan de overgaaf van het Belgische bezettingsleger en zijn Britsche hulptroepen, welke althans voor twee-derden in westelijke richting ont komen zija, (voorloopig I) geeft den Duitschers verschillende voordeelen, die voor den onpartijdigen toeschouwer dui delijk genoeg zijn al tracht men, begrij pelijkerwijs, vooral in Engeland die voor deelen zoo gering mogelijk voor te stel len. In de eerste plaats is er nu paal en perk gesteld aan de verontrusting der étappelijnen, welke in den laatsten tijd zoo lastig was geworden, dat de Duit schers zelfs in den omtrek van Maas tricht niet veilig meer waren voor de van Antwerpen uitzwermende Belgische ruiters. In de tweede plaats de Times wijst daar ook op is het bezit van de stel ling voor het Duitsche legerbestuur een groote defensieve kracht. En ten derde kan thans van Duitsche zijde een eind gemaakt worden aan de steeds dreigende kans van groote ont schepingen van troepen uit Engeland op de Vlaamsche kust. Zulke ontschepingen missen voortaan haar doel, nu de troepen massa's niet langer veilig opgeborgen kunnen worden binnen en zoo uitgestrek te stelling als Antwerpen, waarvan uit ze bij honderdduizend in de flank ge worpen konden worden voor dat doen komt alle verdere hulp uit het Britsche wereldrijk nu te laat. Het schijnt ons toe, dat de Duitschers het hier niet zullen laten bij een vluchtig achtervolgen der Belgisch-Engelsche troepen, die thans nog pogingen doen om zich te vereenigen met de Fransche strijdmacht tusschen Atrecht en Duinker ken. Wel zijn deze troepen in den eerst- volgenden [tijd niet erg te vreezen, maar zulk een vereeniging moet toch, met het oog op hun gebruik in de toe komst zoo mogelijk belet worden, en wellicht wil men hem tusschen twee vuren brengende Duitsche troepen, die reeds westelijk van Kortrijk langs de Belgisehe grens zijn bezig geweest tot dicht bij de kust en de andere afdeelin- gen die thans bij Antwerpen vrijkomen. Het is aan te nemen dat de streek ten oosten van een lijn Selzaete Gent Doornik thans geheel van Belgische troe pen »gezuiverd< is. Duitsche verkenners rijden overal de streek ten zuiden van de Schelde afze zijn gezien te6 Renaix en te Sottegem, rukken naar Kortrijk op reeds veel vroeger waren zij bij de grensstations Meenon en Kjomenin actie en laten hun vliegers kruisen over Oudenaarden en Deijnze. Met Gent is het belangrijkste spoorwegknooppunt in hun handen gekomen. Het land van Waes is geheel in hun bezit. West-Vlaan- deren ligt voor hun open. Daargelaten de vervolging der uit Antwerpen geweken Belgische en Engel- sche troepen, hebben de Duitschers er toch belang bij, zoo snel mogelijk hun krijgsverrichtingen uit te strekken tot de zeekust waarmee het arme België dan geheel en al in Duitsche macht zal zijn gekomen. Ostende is nog veel minder tegen een krachtigen Duitschen aanval te verdedigen dan de vestingen, ook al zouden Britsche oorlogsschepen zich er mee bemoeien. En er schijnt zelfs geen reden waarom de Duitschers niet een aanslag zouden doen op Duinkerken verouderde stelling nu zij zoo moder ne vestingen als Maubeuge en Antwerpen binnen korten tijd hebben be dwongen. Er moet hun veel aan gelegen zijn, voor den winter aan de kust der Noordzee en recht tegenover de oorlogs haven Dover een dreigende positie jegens Engeland in te nemen. Als curiosum dient nog vermeld, dat gisteren uit Parijs een officieel telegram werd gemeld dat Zondag nog 24 forten stand hielden, ondanks aanhoudend bombardement en Vrijdag was stad en vesting reeds overgegeven 11 l In het westen blijft het gewichtigste punt de uiterste Noordelijke vleugel. Daar staan de Duitschers, reeds ten Westen van Biugge, in de onmiddellijke nabijheid van Oostende.'^Bij Aarden burg en Sluis, dicht bij de kust derhalve, zijn afdeelingen Belgische soldaten de Nederlansche grens overgevlucht. Als het niet reeds is geschied, schijnt het oogenblik niet verre meer, dat de Duit schers de Noordzeekust zullen hebben bereikt. Daarlangs zal hun opmarsch naar het Zuiden zijn gericht, We wezen reeds op de verandering die de toestand op het Westelijk oorlogsterrein tengevol ge van deze verandering moet ondergaan. Met het uitstrekken van het front door de Franschen en Engelschen, om de Duitsche flank te overvleugelen is het uit; veeleer zullen deze, als de Duitschers hun opmarsch langs de kust naar het Zuiden kunnen voortzetten, de kans loopen in Noord-Frankrijk in moeilijkheben tekomen. Op het oorlogsterrein ter zee valt weer melding te maken van een nieuwe daad van een Duitschen onderzeeër, die de geweldige beteikeuis die deze scheepjes voor een zeeoor log hebben en de groote rol, die zij kunnen spelen, ten volle weer belicht. Een betrekkelijk nieuwe kruiser van de Russisehe vloot, de «Pallade/y is door een Duitschen onderzeeër getorpileerd en met man en muis vergaan. Het is weer een nieuwe troef in de handen der strategen, die de bruikbaarheid van deze notedopjes boven de geweldige slagschepen in den zeekrijg bepleiten, maar een nieuwe eereblad levens in het boek van den roem, dat de onversaagde Duitsche onder- zeeërs-bemanning zich reeds geschreven heeft. LONDEN, JS October. De militaire correspondent van de Times schat, dat de Daitschers er in geslaagd zijn op het westelijke oorlogsterrein tusschen de 80 en 90 divisies samen te trekken., de mariniers, etappetroepen en cavalerie-divies inbegrepen, en veronderstelt, dat de oorlogssterkte door versterkingen is gehaudhaafd. Hij komt zoo tot een totaal van 2,500,000 man. A-shmead-Bartlett, in de. Manchester Gu ardian den militairen toestand besprekend in verband met den val van Antwerpen, schat dat ten hoogste 100,000 man van de Daitsche troepen in België kunnen worden afgezonderd om Voo Kluck's leger te ver sterken. Den ernstigsten factor acht bij het feit dat het zware Duitsche belegeringsge schut, dank zij zijn merkwaardige bewege lijkheid, nu op bijna elk deel van het oor- logsterrein kan worden gebezigd, tenzij het noodig zal blijken ter vervanging van de vernielde kanonnen in de Antvrerpsche forten. Uit Aken wordt aan de Köln. Volkszei- tung geseind dat luitenant-generaal De Guise, de Bflgische vestingcommanrlant van Antwerpen, door de Daitschers is gevangen genomen en naar Keulen overgebracht. Opstand in Zuid-Afrika. LONDEN, 13 October. De Engelsche minister van koloniën heeft het volgeD- de telegram ontvangen van den gouver neur-generaal der Zuid-Afrikaansche li nie Sedert het aftreden van generaal Be yers als bevelhebber der burgermacht waren er teekenen van onlusten bij de afdeelingen ia het Noordwesten van de Kaapkolonie, welke onder bevel stonden van luitenant-kolonel Maritz. De regee ring heeft toen besloten hem van zijn commando te ontheffen. Majoor Hen Bouwer, door kolonel Brits met die op dracht afgezonden, is bij aankomst in het kamp van Maritz gevangen genomen en daarna weer vrijgelaten met een ultimatum, waarin gezegd werd dat indien de Unie-regeering hem, Maritz, niet voor Zondag 11 October 10 uur, s mor gens in zijn kamp een onderhoud toe stond met de generaals Hertzog, De Wet, Beyers, Kemp en Muller, hij de troepen van kolonel Brits zou aanvallen en hij zich meester zou maken van het gebied der Unie. Majoor Bouwer heeft nog meegedeeld dat Maritz, behalve over zijn eigen troe pen, beschikking had over een afdeeling Duitsche troepen en dat hij alle officie ren en soldaten die weigerden zich bij de Duitschers aan te sluiten had doen arresteeren. Majoor Bouwer heeft een overeen komst gezien, geteekend door Maritz en den gouverneur van Duitsch Zuid- west-Afrika, waarin de onafhankelijkheid van de Z.-A. Unie als republiek wordt gewaarborgd in ruil voor den afstaod van de Walvischbaai en andere deelen van het Duitsche grondgebied, en waar in staat aangeteekend dat de Duitschers zich alleen op verzoek van Maritz van de Unie zullen meester maken. Maritz heeft beweerd, over een vol doende hoeveelheid munitie, wapens en geld van de Duitschers te beschikken, De regeering der Z.-A. Unie neemt de krachtigste maatregelen en heeft de krijgswet afgekondigd voor het geheele gebied van Zuid-Afrika. Nederlandsche uitgewekenen uit België In den loop van deze week zal een delegatie, bestaande uit de heeien Ei- seudrath, Daniels eD \Vaalwijk. wederom naar België vertrekken tot voortzetting van de aan het comité door dqn minis ter van Buitenlandsche zaken opgedrage taak. De toegevoegde rechtskundige, mr. Rutgers, zal de delegatie vergezellen. De bestemming is voorloopig bepaald tot Brussel en Antwerpen. Er zal een onderzoek ingesteld worden naar aard en omvang der verwoestingen van de goederen, bezittingen, enz. van uitgewe ken Nederlanders. Met nadruk wordt er op gewezen, dat alleen de aan het comité bekende woningen gecontroleerd kunnen worden, zoodat zij, die nog niet inge schreven zijn, buiten het onderzoek moe ten vallen, wijl de plaats hunner wonin gen onbekend is. Daar het mogelijk is, dat eerlang het geheele comité in België moet wezen ter spoedigste afhandeling, is^het waarschijnlijk, dat de inschrijvings- dlenst, alsmede de verschaffing om in lichtingen Vrijdag of Zaterdag gesloten zal worden tot na den terugkeer van het comité. Het in te stellen onderzoek zal slechts eenmaal plaats vinden. Het comi té zal daarna van de aangerichte schade een uitvoerig rapport samenstellen en middelen beramen om hen, wiens bezit tingen in verband met den oorlog ver woest zijn, schadeloos te stellen. Belgische vluchtelingen. Uit goede bron wordt vernomen, dat de uit de gevangenis te Antwerpen los gelaten Belgen zich bijna allen te Boxtel bevinden en dat zij dus niet naar de noordelijker gelegen plaatsen zijn geko men. Zij zullen van regeerlngswege wor den vervoerd naar een veilige plaats. Nederland en de oorlog. Uit Oss wordt ons gemeld, dat een industrieel aldaar f 100,000 heeft geschon ken aan het steuncomité voor Belgische vluchtelingen. Waalwijk, 14 Oct. 1914. Koopt niet in den rreemdc, wat gij in Waalwtyk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Bekendmaking In den laatsten tijd zoeken vele vluch telingen uit België ook een verblijfplaats in onze gemeente. Om naleving van wettelijke voorschriften mogelijk te ma ken is het noodzakelijk, dat van het ver blijf dier vluchtelingen kan worden ken nis genomeD. In verband hiermede wordt ieder, die vreemdelingen in zijne woning opneemt, gelast, ook in het belang van de vluch telingen zelf, daarvan terstond kennis te geven ter secretarie. De Burgemeester Th. L. D. de Surmont de Bas Smeele. Plaatselijk comité tot het verlee- nen van hulp aan naar Neder land uitgeweken vluchtelingen te Waalwijk. Tot heden kwamen in de volgende giften in geld f 2.50 - 1.-2.- 0.50 2.50 - 25.- 2.25 10.- 10.— 4.— 5.- 2.50 - 2.50 2,50 1 - 1.— 1.— 0.25 1.- 1.— 2,50 0 50 - 0,50 0,25 0,10 0,10 0 03 0,10 0,02'/2 0.25 0,10 0,05 - 0,25 0,50 0,50 - 0,25 0,10 - 0,10 - 0,10 0,10 0,10 0,50 - 0,10 0.10 0,10 - 0,05 - 0,25 0,25 0,50 0,10 0,10 0,50 0,50 0,50 0,10 25.— 50.— 10.— 2,50 5.- - 25.- 10.— 10.— 10 - 11 03 5.- 1.— 0,97 2,50 2 - 5— 0,25 - 10— 25.- 50.- Met dankbaarheid vermeldt het comi té bovenstaande giften. Uit de vermelde bedragen blijkt dat uit alle kringen belangstelling en steun wordt geloond voor de hulp aan de vluchtelingen te verschaffen Ook voor de vele giften welke zoo van particulieren als van vereenigingen wer den ontvangen brengt het comité gaarne dank Talrijk en mild warende giften. Toch blijft het comité zich warm aanbeve len. Er is zooveel te doen. Zoovelen zijn te kleeden en te verzorgen. Moge het comité in staat gesteld worden zooveel mogelijk de bestaande nood te lenigen. Verwezen wordt tevens naar de ad vertentie in dit blad. Bij de redactie van dit blad kwam in Van N. N. f 1 Uit medelijden 0.50 Alles helpt „0 25 N. N. 0.25 Wij bevelen ons gaarne voor giften aan. (Red) Belgische vluchtelingen. Konden we beschikken over voldoen de plaatsruimte, we zouden in navol ging der groote bladen, kolommen en kolommen kunnen vullen over den droeven uittocht, de panische vlucht van de honderdduizenden uit België ons land in, wij zouden de droeve verhalen kunnen geven van de velen, die alles verloren hebben, niet alleen hun huis en goed, maar vaders, moeders, kinde ren, inaar we zouden dan tevens uit voerig beschrijven en mede voor 't na geslacht bewaren hoe ontzaggelijk goec door Nederland is gedaan. Wij die hier onder ons eenige hon derden vluchtelingen herbergen en alles doen om 't die menschen goed en aan genaam te maken, kunnen ons niet voor stellen wat er omgaat in de grensplaat sen, waar honderdduizenden per trein, per voertuig, te voet zijn aangekomen, waar tienduizenden van hen niet verder 't land in konden en dus hier en overa moesten worden ondergebracht. In Put ten Roosendaal, Bergenopzoom enz was geen huis waar niet een aanta werden geborgen, in scholen, kloosters kerken, overal; daarbij kwamen nog de lange treinen met geinterneerde militai ren, en ook met gewonde militairen welke laatste in Roosendaal en elders in de ziekenhuizen werden onderge bracht. Is het wonder dat in weerwi van alle officieele hulp, van particuliere liefdadigheid, nog aan vele zaken be hoeften bleef, is 't wonder dat velen in de bosschen op de grenzen den nacht moesten doorbrengen, is 't wonder dat brood en andere levensmiddelen te kort kwamen en in Zeeland en Oostelijk Brabant was het al evenzoo. Maar er is ontzaglijk vlug en vee geholpen treinen brachten dag en nacht vluchtelingen verder Holland in, waar ze in de grootste steden en kleinste dorpen een goed onderkomen vonden Ieder kreeg z'n deel groot en klein, zoo waren er spoedig eenige honderddui zenden verplaatst; brood en levensmid delen, dekens, kleederen werden op alle mogelijke manieren aangevoerd. H. M de Koningin en de Prins hebben een auto-colonne met kleederen en proviand uitgestuurd, de groote bladen volgden particulieren bleven niet achter, overa werd zooveel mogelijk geholpen en ge geven, maar daar in 't Zuiden was geen doorkomen aan, omdat steeds maar meer en meer aankwamen. Na Antwer pen is Gent bezet en ook daarvandaan komen nog steeds vluchtelingen. Toen wij Maandag te Tilburg waren, zagen we daar in korten tijd zes extra-treinen passeeren. In Roosendaal, Bergenopzoom en omgeving is 't dan ook dikwijls een toestand geweest, die onhoudbaar leek vooral met het oog op ziekte en hon gersnood. Ook in den Bosch en Tilburg is zeer veel gedaan, trouwens heel Noord-Bra bant heeft in deze geschitterd, de Msb geeft daarvan een prachtige getuigenis Maar niet 't minst de Langstraat en omgeving mag met eere genoemd. In alle dorpen zijn een groot aantal men schen gehuisvest en allen zijn ten zeerste over voorkomendheid, behandeling en voeding tevreden. Zaterdagavond kwamen ten omstreeks twaalf uur nog een 200 tal vluchtelingen in onze gemeente aan (ze waren om 8 uur verwacht)een 40 tal gingen naar Besoijen, welks Burgemeester zelf de menschen kwam afhalen. Na in 't sta tion ingedeeld te zijn, ging het naar de vakschool en naar de zaal Fransen, waar alles uitstekend in orde was, zoo wel ligging als voeding. Alles was hier nog in de weer om de menschen van 't noodige te voorzien en de stakkers waren blij na goed gegeten te hebben, wederom eens fatsoenlijk te kunnen rusten. Ze waren allen uiterst dankbaar. In de Vakschool wordt thans door de dames gekookt en daar komen allen eten en 't pofje wat ze krijgen is varieerend en ziet er smakelijk uit. 't Beroep wat 't comité op de in woners gedaan heeft, is niet tevergeefs geweest, er is zeer veel ondergoed en kleeding gegeven en ook aardappelen, groenten, melk wordt in groote hoeveel heden geschonken. Het comité is zeer dankbaar, niaar blijft zich aanbevelen voor de mildheid der ingezetenen, ook geld is er begrijpelijkerwijze zeer veel noodig. Ook dringen wij er op aan, dat bij het geven van versnaperingen, 't zij voor mannen, vrouwen of kinderen, dat zulks geschiedt aan 't comité (liefst aan het bureau Grootestraat A 265), dat dan voor goede verdeeling zorg draagt. Wij deelen nog mede dat op dit bureau aanwezig is een lijst van be schikbare kamers enz. voor verblijf in hotels en bij particulieren. Wij vernemen dat aan 't correspon dentschap le klasse der Ned. Bank al hier thans voor Belgische vluchtelingen gelegenheid is Belg geld in te wisselen de francs tegen f 0.4775met dien ver stande dat per dag en per persoon, ten hoogste voor een bedrag 20 francs kan worden gewisseld. Bakercursus Gaarne vestigen wij de aandacht op de in dit nummer voorkomende adver tentie van de Vereeniging „Algemeen Groene Kruis" voor Waalwijk, Besoijen en Baardwijk, waarbij het begin van den Bakercursus wordt aangekondigd. Het vorige jaar had deze cursus veel succes en dit moedigde én Dr. van Gils èn het Bestuur aan, den ingesla gen weg te blijven volgen. Voor hen, die ten vorigen jare de lessen volgden zal eene herhaling niet dan goed werken en krachtig sporen wij allen, die den cursus nog niet volg den of die baker willen worden, aan van de geboden gelegenheid gebruik te maken. Het Bestuur heeft thans de beschik king over eene kist met leermiddelen, zoodat nu ook kan worden gezien, hoe kraamvrouw en kind moeten worden gekleed en behandeld. Zij komen nu, in verkleinden vorm, zelf op het too- neel, vergezeld van alle kleederen, in strumenten enz. die bij de moderne be handeling noodig zijn. Dat niemand achterblijve Er valt vooi bakers en aanstaande moeders eer schat van nuttige kennis op te doen Examen. Binnenkort zal het uitgesteld examen voor adspirant-opzichter der telegrafie worden gehouden. Zij, die zich daar voor nog wenschen aan te melden kunnen dit alsnog doen voor 16 Octo ber 1914 Inlichtingen zijn te verkrijgen bij der. directeur van het post- en telegraafkan toor alhier. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende PLATEN Foto's van het oorlogsvelc in België (2). Een tijdelijk lazaret ondei vuur, De strijdende generaals (7). Hoe de Russen in Oost-Pruisen huishlelder (3). Van onze militair-bewaakte Zuid grens (2). E. A. M. van der Kun. Daan Fockema. Klein-Nederland mobiliseert Van de Engelsche schipbreukelingen De Duitschers te Brussel. Een schilderij transport. Een Fransche houwitser. De ondergang van den >Pathfinder«. De kozakken. Foto's van het Belgische oor logsveld. (3)- Kiekjes van het verwoeste Namen (9). Een Nederlandsche mitrail leuse. Brussel en de Duitschers (4). Eec van het Zuilen DeTorlïg.

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5