Nummei 84. Zondag 18 October 1914 37e ^aargangr. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. iVaalwifksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Eerste Blad. Uit de hoofdstad, MRDiiumwi. )it nummer bestaat uit TWEE bladen FEUILLETON. «n l.iBfslralsrhr Conrant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f 0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden eca., franco te zenden %an den Uitgever UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-Adres: ECHO. Prijs dbr AdvkktkntiSk 10 cent per regel; minimum 6 regels; groote letters naar plaatsruimte. Ad verten tiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnemenl worden specisle zeer voordeelige contract gesloten. Reclames 15 cent per regel (Nadrak verboden). Keere ik van mijne vorige brieven ver oorlog en zijne gruwelijke gevolgen rug naar ODze binneolandsche stads- olitiek om er op te wijzen, dat er weer Something is rotten in the state». Het weer mis. Of het is dat de vuurpoel an over de grenzen haar warmte heeft nedegedeeld aan het bloed van som algen hier ik weet het niet, maar dit zeker, dat het bloed bij eenigen be- Ist het kookpunt moet hebben bereikt nders begrijp ik niet hoe zij zich tot ergelijke dingen, als thans zijn gedaan, ebben laten verleiden. Ik doel hier op eoige leeraren van onze Koninkliike chool voor nuttige en beeldende kun- en, welke inrichting reeds sedert lang et brandpunt heeft gevormd van veler esprek. Zoo men zich misschien nog al herionereD, is den leeraren verzocht n rapport uit te brengen omtrent den estand van het onderwijs aan die hooi. Dat dit evenwel als een gunstige ■tegenheid zou worden gebruikt om eu wrok, die onder het personeel ten pzichte van elkander heerscht, te uiten Ismede om de school tot aan hare jndamenten af te breken, heeft men iet kunnen denken, anders ware zeker at verzoek niet gedaan. Ik wil in het nidden laten of zij gelijk hebben, al dan een, maar ik vind het ongepast en ogehoord om in een openbaar stuk Ich op dergelijke wijze te uiten, waar och gelegenheid bestaat in vergaderin- en en bij andere gelegenheden even- oeele grieven tegen onderwijs en per- oneei te berde te brengen. Waar toch aoet het heen als het eigen personeel ener onderwijsinrichting in het open- aar het onderwijs gaat afbreken en el- ander gaat criiiseeren. Ten volle beaam wat het Bestuur der school in zijn atwoord schrijft: »Er wordt door ons aar gestreefd om met de middelen, die Van «DE ECHO VAN HET ZUIDEN.1' DERDEDEEL. De krankzinnige van Ecobeil. (52) Van a f dan dag dat Raymond verdwenen ra», keerde Solange met meer naar La None «mg. Het gezicht van den kleinen Magréanlt fu baar te pijnlijk. Blanche alleeu kwam er nog van lyd tot tyd, wanneer zij op do wan. foliog was of vermoeden kon dat hare aanwe- ligheid nuttig mocht zijn. Gilbert Magréanlt, die de vereeriog a ij r. er Boader voor de familie Allegret deelde, stelde iderdaad het meeste vertrouwen in de freule. wanneer er al eens iets scheelde aan zyne 'rouw of zyu kind, zon by altijd mej Blanche's '»ad eerst ingewonnen hebben, vooraleer een foeter te ontbieden. Ook wanneer er BomB eene moeilijkheid zich oordeed in eene of andere rekening, wendde 'ij aich eerst tot het meisje, die de zaak met oevr. de Pommery schikte. Dat spaarde hem '8 moeite Chuuvenel aan te Bpreken. dien hij wfoeide. Elise was in deze punten van dezelfde ge- tchte als haar man. Hoewel zy eene bloed- ®fwante was van den beheerder, kon zij hem tat uitstoao. Zij deelde des te beter het lief- 6 volle vertrouwen van Gilbert in mej. Alle- rflti daar zij, sinds haar huwelijk, dikwijls onoeg de gelegenheid had gehad, de zachtheid 11 goedheid van het meisje te ondervinden, 0 begeerte om zich nuttig te maken, hare galligheid in de minst moeilijke omstandig- Bid. Zoo dikwyls als vertrouwelinge genomen in 'wat die iamilie aanging, had Blanche zicb "h of meer gemengd gevonden in het leven we hebben, het onderwijs zoo vrucht dragend mogelijk te maken en nu mogen wij toch uit eigen aanschouwing con- stateeren, dat nog resultaten worden verkregen, die bevredigend mogen ge noemd worden en waarover de inspec teur van het teekenonderwijs nog on langs, in tegenwoordigheid van ons en van de leeraren, zijn bijzondere tevreden heid betuigde. Nu heeft het ons zeer onaangenaam aangedaan, dat men van deze gelegenheid heeft gebruik gemaakt, om de school in een ongunstig daglicht te stellen en met het onderwijs, aan onze zorgen toevertrouwd, als 't ware den spot te drijven. Zoo iets gaat te ver. En waar men zich zelfs niet ontziet den directeur aan te vallen in zijne geschikt heid als leider in de teekenklas naar het leven, daar moet ons een ernstig woord van afkeuring van de lippen. Zoowel het een als het ander gaat voor leeraren, de perken van welvoeglijk heid te buiten en kan er slechts toe leiden, om de school, waaraan zij ge plaatst zijn, zoo mogelijk in discrediet te brengen. Waar zou het heen, zoo vragen wij ons af wanneer de eene lee- raar de geschiktheid van den andere in het openbaar zou gaan kritiseeren Dit mag niet geduld worden en allerminst van leeraren tegenover den directeur der school". Hadde ik in het Bestuur gezeten, ik hadde aan dit antwoord nog een korte zinsnede toegevoegd en wel de volgende: Als de leeraren zich niet met het door hen te geven onderwijs kunnen ver- eeDigen, welnu zij nemen hun ontslag. Ik wedhet wordt hun op hun eerste aanvrage gegeven. BOSSCHENAAR. De Oorlog. Berichten van Donderdag. De Duitschers in Frankrijk. PARIJS, 15 October- (Reuter). Het officieele bericht van hedenmiddag 3 uur luidt Op onzen rechtervleugel hebben de Duitschers den linkeroever van de Lys van die jonge lieden. Eene gevaarlijke positie, doch de goede verstandhouding tnsBchen tun had nooit geleden, zoo bescheiden had z(j zich altyd weten te toonen by 't bewyzen barer diensten of 't geven van raad. Dien dag waB zij meegekomen met Franaoise Magréanlt, die een bezoek had gebracht op Ecobeil. Blanche vond Elise ten zeerste ontroerd door 't lezen van eenun brief, dien zy twee uren te voren vanwege hare zuster Marie ont vangen had. El'se Magréanlt bad geen geheimen voor mej. Allegret en, bovendien, de m"dedeeling van hare zoeter gold vooral de familie de Pom mery Zy haastte zich daarom den brief welke haar eenige oogenblikken te voren diep ontroerd had, te halen en hem onder de oogen van het meisje te brengen. Marie Chanvenel, vronw Brossard, de gewezen voedster van den kleinen Raymond, was rustig naar huis teruggekeerd, na de geheimzinnige verdwyning van het kind dat aan hare zorgeD was toevertrouwd geweest en na het politie onderzoek, waartoe de oplichting aanleiding had gegeven. Het gerecht, overtuigd van hare goede trouw, had haar niet willen verdenkeu van medeplich tigheid of behulpzaamheid. Nochtans, als de voedster alles gezegd had wat zy wist, dan had zij bet parket zeker op 't spoor gebracht van den schuldige. Chacail had het goed voor, misschien zonder dat hy het vermoedde, teen hij dit feit be vestigde. Met sprakeloosheid geslagen door den Bchrik op 't oogenblik van het drama, was Marie Chanvenel sindsdien door wroegingen gekweld, tot zy besloot nit te brengen wat zy gezien, p«*-( ord of verondersteld bad. brief aan Elise luidde Beste Zuster, De zaken gaan hier niet te best vooruit. Onze afwezigheid van verleden jaar is daarvan de schuld. Gy begrypt, dat wanneer men niet daar is, de klanten heengaan en zy komen ontruimd. Wij hebben aanmerkelijke vorderingen gemaakt in den omtrek van Lens en tusschen Atrecht en Albert. In het centrum, tusschen de Olse en de Maas, zijn wij vooruitgerukt in de richting van Craonne, ten N. O. van den weg van Berry au Bac naar Reims en ten N. van Prunay. Wij hebben verscheidene Duitsche loopgraven genomen in de richting van Beine (14 K. M. ten Oosten van Reims). Tusschen de Maas en de Moezel zijn wij, na in den nacht van 13 op 14 dezer aanvallen ten Zuid-Oosten van Verdun te hebben afgeslagen, den l4en voor uitgekomen ten Zuiden van den weg naar Metz. Op onzen rechtervleugel is het ge deeltelijke offensief der Duitschers ten Noorden van Saint Dié voorgoed mislukt. BERLIJN, 15 October. (Wolff.) Officieel. Het groote hoofdkwartier meldt: De aanvallen van de Franschen in de buurt van Albert zijn met aanmer kelijke verliezen voor hen afgeslagen. Overigens zijn er in het westen geen wijzigingen in den toestand. Van het Oostelijk oorlogstert ein. BERLIJN, 15 October. (Wolft.) Officieel van het groote hoofdkwartier Op het oostelijke oorlogsterrein is de door de Russen met een sterke strijd macht op Oost-Pruisen cAidernomen aan val als mislukt te besch .«uwen. De aanval van onze troepen in Polen, die schouder aan schouder strijden met het Oostenrijksche leger, wordt voortge zet. Onze troepen staan voor Warschau met ongeveer acht legerkorpsen. De aanval, die de Russen uit de linie Iwangorod Warschau Weichsel ondernomen hebben, is over de geheele linie met zware verliezen voor de Russen afgeslagen. De in Russische bladen verspreide geruchten, dat de Russen Duitsche kanonnen buitgemaakt hebben, missen allen grond. Van het Oostenrijkseh-Russische front. WEENEM, 15 October. (Officieel Wolff.) De generale staf deelt mede Gisteren hebben onze troepen de ver sterkte heuvels van Starasol (15 KM. ten Westen van Sambor) veroverd. Ook ijiet meer terug. Ah wat heb ik toch groote- lijks Bpyt de raadgevingen gevolgd te hebben van onzen neef Armand en myn hnis te hebben verlaten, om den kleinen de Pommery tot voedster te dienen. Al onze ongelukken komen daai nit voort, zonder den last en de onaangenaamheden te rekenen die ik daar ondervonden heb. Daar onze toestand met den dag slechter wordt heeft Brossard besloten wat anders te zoeken. Wy hebben aan een agentschap ge schreven, die voor ons, in bet Noorden de partement, eeD klein café-restaurant gevonden heeft, waar wij als zetbazen zonden geplaatst worden. De eigenaar van dit café is komen te sterven en de weduwe, die heelemaal alleen blijft, wil er een gerant hebben in plaats van 't te ver knopen. Zij beweert dat dit haar meer zal opbrengen dan haar geld in stukken te beleggen, 't Is mogelijk, maar 't is voor baar eene hoofdbrekery. Doch, dit gaat haar aan. Voor ons is 't al wat wij moeten hebben. Ik geloof dat wy geen groote verantwoorde lijkheid zullen te dragen hebben en het agent schap verzekert ons dat wij mooie winsten zullen maken. Dat verwondert mij niet. In die Noorderstreken, waar zoo%eel volk woont en zooveel geld gewonnen wordt, verteert iedereen. Die brave wednwe wenscht ons gauw te hebben en wy gaan zonder dralen vertrekkeD, mis schien morgen of overmorgen, zoodra wij met alles klaar zijD. Ik heb dos geen tijd nog bij n aan te komen. Hoewel wy maar vier mijlen van elkaar zyo, is dit met een rijtnignogeen heel eindje en ik heb geen miüunt te verliezen wil ik met het inpakken gereed komen. Wij nemen alles mede en Brossard zal ons hnis laten verkoopen. Ik wil nochtans deze streek niet verlaten waar ik misschien weinig meer zal terngkomen, zonder n zekere dingen toe te vertrouwen welke ik nog aan niemand verteld beh. Ik heb daar ongetwijfeld ongelijk in gehad, want dit kan doen vermoeden dat ik geen gernst geweten beb en bevreesd ben voor het licht. En nochtans, het liebt schrikt mij niet af wel., onzen neef Armand. Ja, wat mij tot heden verhinderd beeft te spreken, is de vrees hem woedend te 3 aken, zijn baat op den hals tegen Stary en Sambor is de aanval met succes begonnen. Ten noorden van de Strwiaz (een zij rivier van de Dnjestr, die er ten Noorden van Sambor invalt) hebben wij een reeks heuvels tot het Zuid-Oostelijk front van Przemysl bezet. Aan de San, benedentrooms van Przemysl, wordt eveneens gevochten. Onze vervolging van de Russen over de Karpathen heeft Wyszkow en Skole (aan de rivier Opor) bereikt. PARIJS, 15 October. (Reuter.) Vol gens het Fransche officieele bericht van hedenmiddag drie uur wordt de strijd voortgezet langs een front, dat zich uit strekt van Warschau langs de Weichsel en de San tot aan Przemysl en verder ten Zuiden vao de Dnjestr. De toestand op Donderdag. Een sterke Fransch-Engelsche macht heeft zich samengevoegd in het Zuid- Westen van België. De weg Ostende Gent is door een Engelsche macht bezet, welke macht versterkt is door een ge deelte van het Canadeesche hulpleger. Een correspondent van de Tijd, die meer dan een week door België en Noord- Frankrijk heeft gezworven, vertelt dat deze Engelschen deels te Calais, maar ook voor een deel te Ostende geland zijn. De correspondent stelt hier echter tegenover dat reusachtige versterkingen van Duitsche zijde worden aangevoerd en wel 500 000 man vrijwilligers, waar van het grootste deel naar Noord-Frank rijk zou gaan en een ander deel tegen Ostende moest oprukken. Een groot deel hiervan is reeds in België aangekomen. Terwijl ik jl. Vrijdag het traject Leuven- Luik aflegde, zijn me 13 treinen gepas seerd, opgepropt met vrijwilligers Het waren allen jonge jongens, die niet lang kuonen geoefend zijn geweest. En thousiasme echter heerscht er genoeg onder hen. Machtig klonken hun vader- landsche liederen en wanneer onze'rein passeerde, zwaaiden allen met kleine vlaggetjes, de nationale driekleur, of de beeltenis van den keizer, enz. Alles bij elkaar genomen vindt deze correspondent, da' het er voor de ge allieerden niet slecht voorstaat. Maandag zijn talrijke troepen Duit schers door Gent getrokken in Weste- te baleB. Gij weet hoe boos, hoe wraakzuchtig hij is. Gij hebt het zelf ondervonden, daar bij niet ophoudt n van alles in den weg te leggen. Ik ben bang geweest dat bij ons ook zon go zocht hebben en ons den last dnnr zon hebben betaald gezet, welke mijne onthullingen hem konden veroorzaken. Nn ik toch de streek verlaat vrees ik hem, eerlijk, niet meer zooveel. Daarenboven, wat ik a zeggen ga zijt gij niet verplicht te her halen gy zult zelfs misschien beter doen het voor u te bonden. Voor my is 't goed dat ik mijn hart eens ontlast. Ik wil nn nw geduld niet langer op de proef stellen. Wat ik n te zeggen beb is het volgende Gy herinnert n dat men my den kleinen Raymond afgenomen beeft terwijl ik in't park volkomen was ingeslapen. Die slaap was niet natnnrlijk, dat kant gy wel deuken, by was 't gevolg van een drankje dat men my had doen nemen. Toen de heeren van het gerecht my onder vraagd hebben, hebben zij mij gevraagd of ik niet 't minste vermoeden bad nopens den persoon, dio iets in mijn drank had kannen mengen. Ik heb gezegd ik verdenk niemand. Dit was onwaar. Niet alleen verdacht ik iemand, maar ik bezat bijna de zekerheid dat die iemand mijn neef Chanvenel was. Ziehier waarom Den namiddag van dien dag Btond eene kom bouillon voor mij of te koelen op den boek der keukentafel. Armand bevond zich daar. Hij sprak met de keukenmeid en met mij en plaagde den kleinen Raymond. Op zeker oogenblik moest de keukenmeid zich verwijderen. Teen zeide Armand plotse ling tot mij Och. nn heb ik de brieven op myn lessenaar laten liggen. Gij moest Claudie eens roepen en haar vragen mij de brieven men te brengeD. Hy had evengoed nis ik Clandie kunnen roepen, 't Ib waar bij had den kleine op zijnen arm, foodat ik daar niet verder aan dacht Ik ben weggegaan om de boodschap te doen, een tien seconden hoogstens... By mijne te— lijke richting. Gistermorgen is daar ge vochten. Van weerskanten nam artil lerie aan het gevecht deel. Tusschen Gent en de Nederlandsche grens bevinden zich zeer veel Duitsche troepen. Te Selsaete hadden de Belgen voor hun vertrek de basculebruggen over het kanaal omhoog gezet en de electrlsche leidingen vernield, zooals we gisteren meldden. Na eenige uren werken had den de Duitschers dit echter hersteld en de bruggen neergelaten. Manschappen van de landweer zijn bezig piet het ma ken van loopgraven vóór Selsaete. Een deel van de spoorweg is opge broken, terwijl telegraaf- en telephoon- toestellen in het station weggenomen zijn. Hef lijkt er weer veel op, dat de Duit schers de macht der geallieerden in den Zuid-Westen in de gaten hebben ge kregen en door een omtrekking achter langs en door Brugge hen willen aan vallen. Een ernstig treffen is dus binnen eenige dagen te verwachten in de buurt van de lijn Ostende-Brugge. Er moet ech ter voor de geallieerden alles aan ge legen zijn hun verbinding vast te houden van deze troepen, welke in Zuid-West België opereeren en de troepen in Noord-Frankrijk, waar de geallieerden, volgens een communiqué van Maandag Op verschillende punten duidelijk gevor derd zijn. Zij hernamen het offensief in de streek van Hazebrouck en Bethune, de Franschen bezetten zelfs IJperen, terwijl een Duitsch legerkorps Rijssel bezette. Berichten van Vrijdag. De Duitschers in Frankrijk. PARIJS, 15 Oc». (R-u'6'.) Officieel be richt van 11 uur avonds De berichten van vandaag wijzen er op, dat er op verschillende puften van het front vorderingen zijn gemankt. Zoo op den linkervleugel ten Noorden var» de Ly», waar wij Es'aire (Wes elijk van Rijsel) ge- DO'iien heubeo, voorts in het centrum ten Noordeu en ten Oqstei» van Reims, waar wij bijna 2 K.M. zij-» gevorderd, ei» op de Maaxbeuvels en in Woë*re ten Zuideu van Si. Mihiel en bij Marcheville. BERLIJN, 16 Oct. A olff.) Uit het groote hoofdkwartier Heftige aanvallen van de Franschen in ragkoinst in de keuken zag ik Armnnd aan de tuf 1. Hy was verlegen, als iemand die by na verrast werd. Ik koesterde echter nibt 't minste wantrouwen en vermoedde volstrekt niets. Vijf minnten later beb ik de bouillon uit gedronken en ben onmiddellijk met den kleine weggegaan, ik moest mij weldra op eene bonk laten vallen, overvallen door een onweer staanbare slaap. Ik bod dit aan 't gerecht moeten verklaren, doch ik was niet zeker, ik bezat geen be wijzen en bovenal ik was bang Armands wraak op my te halen. Nochtans, hoe meer ik nadenk, hoe meer ik my rekenschap geef dat ik bad moeten spreken. Met die omstandigheid te toetsen aan een ander feit bad ik toch reeds een begin van bewijs... fpgen mijn neef. Op zekeren dag bet was misschien twee of drie weken voor bet drama dat ik met den kleinen Raymond ver bet park in was gewandeld, zag ik Armand en mijnbeer Roger d'Allardes buitenkomen langs het poortje dat nitkomt op den weg van La Jonchère. 'k Was zoo verwonderd dat ik er niet aan gedacht heb leven te maken om banoe aan dacht te trekken en die beereü, die levendig maar op gedempten toon spraken, zijn eene zijlaan ingeslagen zonder dat zij mij gezien hadden. Van bnnne samenspraak heb ik Blechts en kele woorden vernomen «Daar is het kind een hinderpaal voor," zeide d'Allardes «Eene zaak welke te onderzoeken valt", antwoordde mijn neef. Waarover en over wien ging het? Ik heb het niet kunnen weten. Doob later heb ik die zonderlinge, geheimzinnige woorden bedacht in verbaud met Armand die rond mijne tas bouillon te draaien stond eenige oogenblikken voordat het kind mij onlnomen werd. Bestond er tusschen die twee mannen geen complot? En werd dit complot niet ten uitvoer gebracht den dag van den kinderroof? Vandaag, na er goed te hebben over na gedacht, meen ik te mogen zeggen ja. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 1