weede Blad. De Belgische uitgewekenen. Gemeenteiaadsvefgaderingen, PROGRAMMA REGLEMENT <1 k JMMER 84. ZONDAG 18 OCTOBER 1914. 37e JAARGANG. ■tor den Looier ij-Cursus aan de Rijks school voor Leerlooiers en Schoen makers te Waalwijk. Theoretische lessen. Beginselen der Lederbereiding. 1 uur per week. J. L. van Gijn. Historisch overzicht der ontwikkeling jn het bedrijf. De automatische structuur van de aid. Het water in de looierij. De beginselen, die aan het weeken, inarten, kalken, en ontkalken ten grond- ag liggen. Hpt eigenlijke looiproces en de ten ienste staande looimiddelen. De theoriën der plantaardige, minerale a vet ledervorming. Smeermiddelen en appreturen voor der, hun afkomst, samenstelling en ebruik. Het touwen van leder. Het verven an leder en de verschillende natuurlijke n aniline kleurstoffen. De rol der bacteriën in de looierij. Bereiding der verschillende plantaardig gelooide ledersoorten. 3 uur per week. F. van de Laak, De huid in den handel. De Euro- eesche huiden. De wildhuiden. Het weeken der huiden. De verschil- ende onthaarmethoden smarten, alken en aanstrijken het ontkalken er blooten door zuren, confijten en hemische producten. Het zwellen der looten. Plantaardige looiing. Zooileder p. i vatlooiing, kuip, en vat— Kiemenleder glooiing en kuiplooiing met Tuitfleder (gemengde looistoffen en uigieaer extracten. Overleder De fabrikatie van meubelleer, lakleer n afwaschbare split. Keuren van plantaardig gelooid leder net den borstel, door dompelen en in het at ot haspel, met zure en basische leurstoffen. Vetten en touwen van plantaardig elooid leder. De plantaardige looimaterialen. 1 uur per week. F. van de Laak, De plantenlooistoffen en hunne eigen- ichappen. Het combineeren en extraheeren der ooistoffen. De looistofextracten, hunne eigen schappen en hunne bereiding. i De minerale looiing. 1 uur per week. F. van de Laak. Rundsbox Kalfsbox volgens één- en tweebad Kinsbox systeem, looien met ver- schillende chroomzouten en iaaruennox/ met jn den handel gebrachte Ghevreau chroomextracten. Imitatie J Chroomzoolleder. Chroomriemenleder. Chroomslagrieinenleder. Chroombindriemenleder. De fabrikatie van chroomgelooid lak- leder. De gecombineerde looiing. Aluingaar, vetgaar, transparant en glacéleder. De pelslooiing (aluin- en chroomgaar.) Kleuren van mineraal gelooid leder, met de borstel en in het vat of haspel, met zure, basische en substantieve kleur stoffen. Vetten en touwen van mineraal ge looid leder. e. Beginselen der algemeene scheikunde 2 uur per week. H. van der Waerden. Inleiding nomenclatuur het begrip van element, molecule, atoom, valentie. De anorganische chemie, de voornaamste metalloiden en metalen en hunne ver bindingen, waarbij bijzondere aandacht geschonken wordt aan die zuren, basen en zouten, welke in de looierij een rol spelen. De organische scheikunde of de chemie der koolstofverbindingen, waar van enkele besproken worden die van belang zijn voor de looierij o.a. de or ganische zuren der aliphatische reeks de vetten en oliënde suikerszet meel voorts benzol en eenige van benzol afgeleide verbindingen als gal- luszuur, pyragallol, tannine. Beginselen der looierij-scheikunde. 1 uur per week. H. van der Waerden. Het bepalen van de waarde van zuren en alkaliën in de looierij gebruikt. Het onderzoek van water. Kalkvochten en hun onderzoeking. Onderzoekingsmethoden voor vaste looimaterialen en looistof-extracten. Microscopisch onderzoek van looi materialen. Onderzoek van oliën en vetten. Onderzoek van leder op verzwaring, overlading, huidsubstantie, al of niet gaar zijn, enz. Onderzoek van producten benoodigd bij de chroomlederbereiding. Onderzoek van chroomleder. g. Boekhouding toegepast op het looierij- bedrijf. 1 uur per week De inrichting der technische boek houding in een looierij. Eenvoudigste berekening der kosten en het opmaken van een balans in een looierij. Handelsrekenen. Machineleer. 1 uur per week De beginselen van de verschillende krachtwerktuigen en hun behandeling. Stoom en zijne toepassing in de looierij. De voornaamste looierijmachines. Eerste hulp bij ongelukken. 1 uur per week Van Februari tot half Juli. Practische oefeningen in de Looierij. 27 uur per week van den aanvang van den cursus ot 1 Februari d.a.v. dan 26 uur van 1 Februari tot einde van den cursus. De practische oefeningen in de looierij omvatten de bereiding van zoolleder *1 PO r a a- r 9. vache-lederriemen- en tuigleder overleder, zoowel plantaardig als mi neraal gelooid voorts het touwen en verven van genoemde ledersoorten. Practische oefeningen in het Laboratorium. Aan de onder e en f genoemde theo retische lessen sluiten zich 6 uur practisch werken in het scheikundig laboratorium aan. Deze oefeningen omvatten de toepassing van het in de lessen behan delde, en waar dan tevens de eenvoudige controle van het bedrijf en het onderzoek van de in de looierij gebruikte mate rialen plaats vindt. Schoolgeld. Het schoolgeld voor de dagschool met éénjarigen cursus voor leerlooiers bedraagt f 100. Voor hen, die niet bij machte zijn het volle school- geld te betalen, kan dit genoemde bedrag op voorstel van den Directeur door de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Land bouw, Nijverheid en Handel tot op de helft worden verminderd. Zij, die onvermogend 'zijn, kunnen op voorstel van den Directeur door de genoemde Ministers van de betaling van schoolgeld worden vrijgesteld. voor de Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk. 3. Van de leerlingen. Artikel 19. Niemand wordt tot de dagscholen toegelaten dan na volbracht eindexamen Hoogere Burgerschool met driejarigen cursus of daarmee gelijk gesteld examen of na een school van Meer Uitgebreid Lager Onderwijs met vrucht te hebben doorloopen, den 16-jarigen leeftijd be reikt en 1 jaar practisch gewerkt te hebben in een looierij, schoenfabriek of schoenmakerij. In bijzondere gevallen kan een toe latingsexamen door den directeur en de leeraren der school worden afgenomen, aan wie zoo noodig andere, door de Ministers aan te wijzen examinatoren worden toegevoegd. Tot de cursussen, genoemd in artikel 1 sub b en e worden toegelaten degen en, die reeds meer dan 5 jaar in de practijk werkzaam zijn geweest en de genen, die den dagcursus hebben ge volgd. Artikel 20. Niemand wordt tot de lessen toe gelaten dan na door den Directeur te zijn ingeschreven. De inschrijving geschiedt kosteloos en wordt bij den aanvang van ieder schooljaar herhaald. Bij de inschrijving ontvangt ieder een exemplaar van het gedrukte pro gramma der lessen. De leerlingen zijn verplicht het vol ledig onderwijs te volgen. Artikel 21. De hulp- en leermiddelen benevens de materialen voor de looierij en schoenmakerij worden aan de leerlingen kosteloos van Rijkswege verstrekt. Het door de leerlingen vervaardigde leder en schoenwerk blijft het eigendom van de school. Artikel 23. Hun, die zich aan herhaald onorde lijk gedrag gedurende de lessen of aan wederkeerende ongehoorzaamheid aan de reglementaire voorschriften schuldig maken, kan* door de verga dering der leeraren, op voorstel van den Directeur, het verder bijwonen van de lessen ontzegd worden. Artikel 24 Ieder ingeschrevene is verplicht voor den Directeur of de vergaderingen der leeraren te verschijnen, wanneer hij daartoe van den Directeur eene op roeping ontvangen heeft. Artikel 25. Er zijn drie vacanties, ééne, met Kerstmis en ééne met Paschen, elk van ongeveer 10 dagen en ééne, in den loop der maanden Juli en Augustus van 6 weken. Vastgesteld bij beschikking van de Ministers van Binnenlandsche /aken en van Landbouw, Nijverheid en Handel Wij lezen in de N. R. Ct. De commissie, onder aanvoering van prof. Meyers, die Woensdag naar Aot- werpen is geweest, om daar over den terugkeer van de Belgische uitgeweke nen naar hun land te spreken, heeft dunkt ons, uitnemend nuttig werk ver richt. Het verslag van hare overleggin gen brengt voor 't eerst eenige helder heid in den verwarden toestand, en heeft veel geruchten en oncontroleerbare praatjes naar het rijk der fabelen ver wezen. Er zijn nu eenige voorname punten vast komen te staan. In de eerste plaats dat het Duitsche militaire bestuur niet alleen aan den terugkeer der uitgewe kenen geen grooter moeilijkheid in den weg leggen wil, dan wegens militaire overwegingen misschien noodzakelijk zijn, doch zelfs den terugkeer van de bevolking wenscht. De Duitsche consul te Terneuzen schijnt opdracht te hebben gekregen, er propaganda voor te maken. Blijkbaar, en begrijpelijk, wil de Duit- skhe autoriteit zoo spoedig mogelijk weer het geregelde maatschappelijke le ven hebben hersteld. De terugkeerende mannen zullen niet aan oorlogsarbeid worden gesteld, en er zal geen per soonlijke oorlogsschatting worden ge- elscht. Twee advocaten uit Antwerpen, de heeren Le Bon en Palmans, die wij gis teravond mochten ontmoeten, deelden ons nog nadrukkelijk mee, dat ook te gen terugkeer van de burgerwachten en jongelieden, die niet tot het leger heb ben behoord (dezen zouden als krijgs gevangenen worden beschouwd) geen enkel bezwaar is. De deuren der hulzen mogen worden gesloten en de lichten mogen worden gedoofd. De door dr. Franck afgelegde verkla ringen, moeten, dunkt ons, in staat zijn, veler aarzeling tot terugkeer te over winnen. Elkeen kan daardoor zijn oude plaats weer gaan innemen, zonder ge vaar, dat hij persoonlijk direct of indi rect in dienst van den vijand van zijn land zou moeten behulpzaam zijn. Wie terugkeert, loopt geen kans, eene on patriottische daad te verrichten. Integendeel, dr. Franck dringt zeif, in het belang van zijn stad en zijn land, op terugkeer van de bevolking aan. De Duitsche bezetting gedraagt zich ordelijk, van inkwartiering is geen sprake, en er behoeven geen diensten voor het leger te worden gedaan. Voedsel is te Antwer pen in voldoende mate aanwezig, zij het ook, dat bij de volkomen stilstand van het bedrijfsleven er enkele meer of min moeilijke overgangsdagen zullen zijn door te maken. Dit laatste houdt echter hoegenaamd geen verband met de Duit sche bezetting. Ook zonder haar, onder Belgisch beheer, zouden zulke dagen ui den aard der zaak moeten worden door gemaakt. Nu of over een week, of wan neer ook. Het is het onvermijdelijke ge volg van de komst in een onbevolkte stad. »De Belgen besluit dan ook dr Franck kunnen zich niet trouwer aan hun land toonen, dan door op hun plaatsen terug te komen.* Natuurlijk. De Belgen zullen er zeiven ook van overtuigd moeten zijn, dat el ken dag, waarop hunne huizen leeg hunne zaken onbeheerd, en het econo mische en bebrijfsleven stil blijft staan een schade beteekent, die nimmer meer ingehaald worden kan. Dat dr. Franck zelf zich volkomen gerechtvaardigd acht, tot terugkeer van de bevolking aan te sporen zal zonder twijfel bij vele de laatste aarzeling heb ben weggenomen, en aan vele praatjes en geruchten den kop hebben ingedrukt Er gingen geruchten, dat wie te Ant werpen terugkeerde, niet meer vandaar weg zou kunnen gaan. Geen enkele bepaling heeft dr. Franck verzekerd is er gemaakt, dat de teruggekeerden Aotwerpen niet meer zullen mogen ver laten. Er was eenige vrees het schijnt dat een Engelsche vlieger strooibiljetten verspreid heeft (doch misschien is ook dit maar een gerucht) volgens welke een nieuw bombardement, doch thans van de zijde der bondgenooten, voor de deur zou staan voor nieuwe gevaren. De gebeurtenissen op het oor logsterrein zullen in staat zijn, deze vrees weg te nemen. Het terrein van den strijd is, lijkt ons, te zeer naar het zuiden verplaatst, dan dat voorhands gevaar voor een onderneming tegen Antwerpen kan bestaan. Zoo komt het ons voor, dat thans het oogenblik is gekomen, waarop de Belgen hunne vrijwillige, kortstondige balling- schep beëindigen. Het komt er nu slechts op aan, de terugvloeiing van de bevolking naar hunne haardsteden te bevorderen en te vergemakkelijken. Dat onze regeering in dien geest werkzaam is, is bekend. De Duitsche autoriteiten zijn tot medewerking bereid, en zullen, verwachten wij, wanneer de Duitsche officieren, die hiertoe in ons land ver toeven, den omvang van de landver huizing met de feiten hebben gezien, het hunne willen bijdragen tot eenige ver gemakkelijking in de toelatingsvoorwaar den, waardoor de terugkomst nog eenigermate zou kunnen worden be spoedigd. Ook particulieren kunnen nuttig werk verrichten, door aan de uitgewekenen, onder welke nog wantrouwen bestaan mocht, den stand van zaken uiteen te zetten, en hen te wijzen op de moeilijk' heden, die zij zich zeiven kunnen be rokkenen, indien zij langer dan noodig hun tehuis aan de voorzienigheid over laten. Begrijpen wij alles wel, dan is tegen den terugkeer van de groote massa be woners van andere plaatsen dan Antwer pen op het oogenblik geen enkel bezwaar hoe gering ook. De beide bovengenoem de Antwerpsche advocaten bevestigden ons dit ook. Volgens schatting bevinden zich ongtveer een anderhalf millioen Bel- ons vaderland. Zeker de helft daarvan is van bulten Antwerpen afkomstig. Of voor hun vlucht naar ons land andere reden was, dan dat eene algemeene pa niek de door den oorlog zoo geteisterde bevolking had aangegrepen, laten wij in iet midden. Doch dit lijkt ons zeker, dat voor langer vertoef van dezen in ons land thans geen reden hoegenaamd meer bestaat. Konden dezen worden overtuigd, dat in hunne eigene dorpen en stadjes allicht op het oogenblik een beter en geriefe lijker plaats voor hen is, dan in ons land waar, bij de reusachtige massa's die ons land binnen enkele dagen hebben over stroomd, de verzorging in meoig opzicht te kort schiet, en, ondanks alle moeiten te kort moet blijven schieten, dan lijkt ons reeds in enkele dagen eene aanmer kelijke verlichting en verbetering van den wat de hygiene aangaat zeker niet on- gevaarlijken, toestand te kunnen worden verkregen. Wij ontveinzen ons de moeilijkheden, welke nog te overwinnen zullen zijn, eer de her- en derwaarts door ons land ver strooide bevolking weer goed en wel in haar eigeD woning verblijf en rust zal hebben gevonden, geenszins, doch wij twijfelen niet, of bij den geest van me dewerking en hulpvaardigheid, die zich onder de burgerij van ons land heeft vertoond, zullen de moeilijkheden kunnen worden overwonnen, indien zij zelven thans maar in de gedachte houden, dat, zooals nu, na de uiteenzettingen van dr. Franck, de zaken staan, aan de Belgen geen beter dienst kan worden bewezen, dan door hun terugkeer te bevorderen. Gemeenteraad van Loon-op-Zand Kaatsheuvel Openbare vergadering op Diosdag 13 October 1914. v. m. 10 u. Voorzitter. De Burgemeester. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer A. Rijken. De notulen der vorige vergadering worden niet voorgelezen. Aan de orde is 1. Benoeming van de leden der gascommissie. Dezelfde com missie als 't vorig jaar bestaande uit de heeren C. Roestenberg, Hub de Bres- ser enjac. Puls wordt met meerderheid van stemmen gekozen. 2. Vaststelling gemeenterekening dienst 1913. De heer Hub de Bresser brengt na mens de commissie, gekozen om de ge- gemeenterekening te verifiëeren verslag uit, waaruit blijkt, dat alles volgens de gegevens klopt. Word: goedgekeurd. De Voorzitter brengt de commissie dank voor haren arbeid. 3. Behandeling circulaire Inzake op richting tijdelijk gemeente-werkloozen fonds. De Voorzitter leest de circulaire van zijne Exc. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van 20 Aug, j. 1. voor, houdende advies, om over te gaan tot de oprichting van gemeente werk- loozenfondsen tot ondersteuning van de georganiseerde arbeiders in de ver schillende gemeenten. Na voorlezing der circulaire vraagt de Voorzitter of iemand het woord ver langt, waarbij de heer Roestenberg het woord vragende begint, met te betreu ren, dat wijl toch de circulaire van Zijne Exc. reeds 20 Aug. j. 1. is afgezonden er thans bijna 2 mnd. later nog niets in 't belang van die zaak is tot stand ge komen. Hij wil hiermede niet zeggen, al dus spreker, dat onwil daarin bij B. en W. heeft voorgezeten, maar dat, wan neer er met overtuiging gehandeld was er lang reeds iets had kunnen tot stand gebracht worden en wel eerstens in 't belang van de arbeidersklasse, waar voor spreker in de eerste klasse op moet komen en tweedens in 't belaDg van den middenstand en de gansche gemeente, die wanneer er meer finan ciën inkomen, daarvan ook kunnen pro- fiteeren De Voorzitter geeft daarop de reden aan voor het lang uitstellen der behan deling der circulaire, dat door B. en W. bij den secretaris der gemeente Tilburg, Mr. Dr. Vonk de Both inzake oprichting eener werkloozenfonds om advies ge vraagd was, wat echter door onvoor ziene omstandigheden den persoon be treffende, langer dan verwacht en ge wenscht, is uitgebleven. Het lid C. Roestenberg wil de rede nen door den Voorzitter aangegeven aannemen, doch is z. i. de Inhoud der circulaire over de oprichting duidelijk genoeg. Het lid de Bresser zegt, dat het in de bedoeling der gemeente lag om iets voor de geheele gemeente buiten de cir culaire van Minister Treub om, te ont werpen, daar is gebleken, dat slechts het derde deel der arbeiders is georga niseerd en dat nog geen 10 pCt. van de georganiseerden bij 't steuncomité om ondersteuning aangeklopt hebben, bewijs genoeg, dat er weinig zijn die on dersteuning noodig hebben en dat slechts een zeer klein deel der werklie den georganiseerd is. Het lid Roestenberg antwoordt hierop, dat de heer de Bresser de zaak niet 1 e Echo van het Zeiden Z co O SC O O H m r* m H H ro •x> TO re TO re 4.30- 3.30- 2.30- 1 0 1 «o co -5.30 -4.30 -3.30 M. -2.30 K3 1 i O Bi Bi i Practische Looierij. PLANTAAR DIGE LOOI- 1 MATERIALEN.! LEDER BEREIDING. Bi Bi Practisch wer ken Looierij. Maandag. Bi Bi 1 i werken. Laboratorium. ALGEMEENE SCHEIKUNDE. LEDER BEREIDING. _Bi Bi Practisch wer ken Looierij. Dinsdag. Ei Bi i Practisch wer ken Looierij. BOEK HOUDEN. MINERALE LOOIING, Bi Bi Practisch wer ken Looierij. Woensdag. Bi Bi i Practische Laboratories. ALGEMEENE SCHEIKUNDE. BEGINSELEN LEDER BEREIDING. Bi Bi Practisch wer ken Looierij. Donderdag. Bi Bi i werken. Looierij. MACHINE- LEER. LOOIERIJ- SCHEIKUNDE. Bi Si Practisch wer ken Looierij. Vrijdag. Cf. LEDER BEREIDING. Si .Bi Practisch wer ken Looierij. Zaterdag. O O V> i—r- n> •-J O- (V -I CD p P O- CD P p JO. O c -t v> c CD O CD* -t 17 Juli 1914 No. 12428' Afdeeling O. van - 24 Juli 1914 No. 8290 Afdeeling Handel.

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5