NIEUWS ÏÏIT EiïïSDEN Gemeenteraad. Burgerljjken Stand. KERKNIEUWS. Advertentiën. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL, Kantongerecht Heusden. Handelsberichten. Post- en Telegrafie. Vluchtelingen gezocht Grootestraat A. 265. een muziekavond te organiseeren, ten l,ate van 't comité van Belgische vluchte lingen alhier. Verschillende dames en lieeren, zoowel Waalwijksche als Bel gische zijn en zullen uitgenoodigd \vorden hunne medewerking te verleenen. Mogen de pogingen om tot hetgewensch- le doel te geraken, slagen. Vakorganisatie. Het bestuur van den Ned. R. K. Me- taalbewerkersbond te Amsterdam, roept legen Zondag 25 October, des namid dags 6 uur in 't Bondsgebouw te Waal wijk, op alle R. K. Metaalbewerkers, smeden, loodgieters, gasfitters, machi nisten en electriciëns. Als spreker zal optreden de heer E. Schaaper, hoofdbestuurslid van genoem den bond, die zal spreken over den ernst der tijden, over de geldelijke middelen van den bond, in 't bijzonder den steun bij werkeloosheid enz. enz. De toegang is voor eiken Metaal bewerker vrij. Belgische Vluchtelingen. Van de meer gegoede Belgen zijn reeds een aantal vertrokken om weer in Antwerpen te blijven, maar ook verschillenden om in hunne huizen een kijkje te gaan nemen, alles nog beter weg te sluiten, winterkleeding te halen en dan hier rustig den loop der dingen af te wachten. Van de anderen in vakschool en andere gebouwen zijn nog slechts zeer weinigen vertrokken. Plaatselijk comité tot het verlee nen van hulp aan naar Neder land uitgeweken vluchtelingen te Waalwijk. Sinds de vorige opname vermeldt het comité nog de navolgende ingekomen giften f2.50 (tweede bijdrage) f 1.— (wekel. bijbrage), f5.-; f4.63'/2; f0.66'/2. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende PLATEN Verwoesting te Antwerpen (2). In de loopgraven aan de Aisne. Hoe uit een vliegtuig bommen worden geworpen. De aalmoezeniers van het le ger, de Z.Eerw. Heeren Padberg en Huys. Belgische vluchtelingen in Rotterdam. Katholieke hulpverleening. De begrafe nis van burgemeester de Caritat. Oor logsfoto's uit België en Frankrijk (11). Ken vreedzame oorlogskiek. Oorlogsbuit. Fransche troepen in Vlaanderen. Oor logsfoto's van overal (21). Een cavalerie- charge. Het Kruis van Luik. Belgische vluchtelingen te Leiden. De brug bij Wetteren. Een Nederlandsche mitrail- leuis-afdeeling. De Duitschers in Ant- weipen (4). Wij hebben een Paus. De kroning van den nieuwen Paus. De ver woesting van Mechelen. Duitschers te Mechelen. TEKST. Hulde aan 't gastvrij Neder land. Aan den rand van den afgrond (vervolg). Moeder en zoon. Vita patriae, honor mihi 1 Onze oorlogsfoto's. Uit de Staats begrooting IQ15. Departement van Binnenlandsche Zaken. Art. 144. Jaarwedden, verloftractemen- ten, toelagen en belooningen van Direc teur, leeraren en beambten der Rijks school ten bate der lederindustrie te Waalwijk f 11.950. Art. 145. Aankoop van grond en ge bouwen, huur en lasten van gebouwen, aanbouw en onderhoud van gebouwen en terreinen, vuur en licht, hulpmidde len bij het onderwijs, boeken en leer middelen ten behoeve van onvermogende leerlingen, lokaalbehoeften, reis- en ver blijfkosten, personeele hulp, schrijfloo- nen en verdere uitgaven ten behoeve der Rijksschool voornoemd f 13.000. Directeur 4 leeraren 1 concierge 1 machinist f 3400. - 7200. - 600. - 750. In de memorie van Toelichting vindt men betreffende art. 144: Personeel. Gebleken is, dat het niet mogelijk zal zijn een leerkracht te vinden, die zoowel het hand-en maatschoenmaken, als het machinaal schoenbedrijf in zoo danige mate beheerscht, dat hem met gerustheid het onderwijs in beide vak ken kan worden toevertrouwd. De geweldige vlucht, die de machi nale schoenfabrikatie in den laatsten tijd heeft genomen, heeft specialisee ring bij de vakkundigen tengevolge ge had, terwijl grondige kennis van het handbedrijf voor de machinale schoen makerij tegenwoordig geen vereischte meer is. Aangezien naar het oordeel van onder- geteekende, in overeenstemming met het gevoelen der Commissie van Advies aan het Rijksinstituut gelegenheid tot opleiding voor beide vakken behoort te bestaan, worden de noodige gelden aan gevraagd om de aanstelling van een tweeden leeraar in het schoenmaken in het bijzonder voor het meer machinale gedeelte mogelijk te maken. De jaarwedde van dezen leeraar zal naar de meening van de deskundigen °p ten minste f 2400 zijn te stellen, wil men er van verzekerd zijn een al leszins bekwaam vakman aan de school te kunnen verbinden. Voorts wordt nog voorgesteld voor den directeur, alsook voor het verdere personeel van het proefstation de sa larisregeling te volgen, die thans geldt voor het personeel der Rijksproefsta tions. Aangezien den directeur van het proef station te Waalwijk, dat thans reeds en kele jaren in werking is, tevens de leiding der vakschool wordt opgedra gen, komt deze gelijkstelling in sala- rieering den ondergeteekende alleszins billijk voor. De directeur, die op 1 Maart 1915 vier dienstjaren zal hebben, zou dan met ingang van dien datum op eene jaarwedde van f 3400 aanspraak krijgen, terwijl na 8 dienstjaren een wedde van f 3700 en na 12 dienstjaren het maximum van f 4000 zou worden bereikt. Deze voorstellen houden eene verhoo ging van het artikel met f 2800 in, zoo dat dit op f 11950 wordt uitgetrokken. Materieel. Bij de uitgaven voor materieel is on der meer op een bedrag van f3000 te rekenen voor het huren van machines voor de schoenmakerij. Deze wijze van voorziening in de benoodigde omvang rijke machineïnstallatie biedt belangrijke voordeelen. Behalve dat de huurprijs volgens het eenparig oordeel der des kundigen laag is, zal de verhuurder zich verbinden geregeld kosteloos de verouderde machinetypen door de nieuw ste modellen te doen vervangen, hetgeen bij de gestadige vorderingen der tech niek op dit gebied een niet te onder schatten voordeel is. Nu de opening der vakschool zeer waarschijnlijk nog in den loop van dit jaar zal kunnen plaats hebben en dus in 1915 op een volledig exploitatiejaar is te rekenen, wordt met inbegrip van gelden voor electrische stroom, brand stof, machinekamerbenoodigdheden enz. (f 1250) voor het aanschaffen van drijf werk als assen, drijfwielen, riemen enz. (f 1200), voor het aanschaffen van 5 electromotoren (f 2000) en een tot f 3500 verhoogden post voor materialen voor de leerlooierij en schoenmakerij, het ar- tikef materiaal in totaal op f 13000 uit getrokken, dit is f 7000 hooger dan voor 1914 is geraamd. Op de Staatsbegrooting voor 1915 van het Departement van Landbouw, Handel en Nijverheid vindt men onder art. 150: kosten van inrichting en instandhou ding van een proefstation voor de le derindustrie met daaraan verbonden voorlichtingsdienst f 8800. met deze toelichting De hoogere raming wo.dt veroorzaakt door de noodig geachte aanschaffing van een meetmachine en enkele tracte- mentsverhoogingen. Ned. Leder-Industrie. De schaarschte aan leder. Hoezeer onze lederinvoer door den oorlog afgenomen en daardoor de schaarschte aan leder in ons land toegenomen is, illastreeren de cijfers van den export van leder uit En geland naar Nederland. Die export bedroeg 1914 1913 pd. sterling pd. sterling in Augustus 3844 10076 in September 536 11366. tezamen 4480 21442 In de twee eerste oorlogsmaanden maakt dat reeds met verleden jaar een verschil van 16962 pd. sterling of ca, f 200.000. Houden we nu nog rekening met de uit- voercijfers van Duitschland, België en Ameriks, die natuurlijk ook totalen stilstand of enormen achteruitgang bij verleden jaar uitwijzeö, dan wordt de beuepen toestand der Nederlandsche schoenfabricatie, wat de verzorging met grondstof aangaat, alleszins duidelijk en behoeft het geen verwondering te wekken, dat dra aan oude prijzen geen schoenen meer geleverd kunnen wordeD, tenzij in zeer inferieure qualiteiten. V. v. d. S. BAARDWIJK. Maandag 26 Oct. zal een groote algemeene vergadering gehouden worden, voor de leden van het R.K. Zieken fonds alhier, des namiddags ten 8 ure. Zondag speelde het eerste elftal van „Nooit Gedacht* een vriendschappelijken match tegen Olympia, VlijmeD. Wegens natte weer en het slecht op de plaats blijven van den rechtervleugel moesten de Rood Witten met 20 nederlaag naar huis. Het tweede elftal zal zich aanstaanden Zondag eens gaan meten tegen „Hercules* Vlijmen op 't terrein aldaar. Onder de Belgische vluchtelingen die in onze gemeente verblijven, zijn er nog slechts weinigen, hoe zeer zij ook naar hun vaderland verlangen, die terugkeeren. BESOIJEN. Alhier is dezer dagen een Belgische vluchtelinge overledeD, namelijk Mejuffrouw Melania Justina de Fonteijne, weduwe van Edmondus Joannes Pelfrene. Ook in deze gemeente beginnen de vluchtelingen zachtjes aan naar Antwerpen terug te keeren. Deze week zijn er een vijf en twintig vertrokken, waarvan er echter weer enkele zijn teruggekomen. C.VPELLE. Donderdagmorgen overkwam een der Belgische vluchtelingen, onderge bracht in de villa van den Burgemeester alhier een ernstig ongeluk. Het was ha f twee ia den nacht en alles was in dDpp rust. Eenklaps werd men wakker door een hevigen val. Terstond was alles op de been, denkende dat een bom werd geworpen, doch wat was 't geval De mannen slapen op de derde verdieping. Aan den noord- en zuidkant zijn twee af gesloten kamertjes in welker vloer, ter ver lichting van. een overloop der tweede ver dieping ruiten zijn bevestigd van ruim een Meter in 't vierkant. Nu is een der mannen in den slaap opgestaan, heeft zich een toe gang tot een der kamertjes verschaft en is op een ruit terecht gekomen. Deze brak en totn viel de slaapwandelaar op de tweede verdieping. De ongelukkige werd meer dood dan levend opgenomen. Dr. Kohier werd haastig ontboden. Deze achtte overbrenging naar het gasthuis te Kaatsheuvel hoogst noodzakelijk. Vrijdagmorgen is bij aan de gevolgen overleden. De naam van den vluchteling is Victor Huughe, geboren te Wetteren 3 April 1844, smid, komende uit Roubaix (Frankrijk). In het blad van Woensdag komt een bericht voor, dat de heer M. de Jong te Utrecht slaagde voor het examen candidaat arts. De heer de Jong slaagde reeds twee jaren geleden voor dit examen. Er lietft een vergissing in de benaming plaats gehad. Thans heeft hij het tweede gedeelte van het doctoraal examen in de geneeskunde behaald. Wij stellen er prijs op het bovenstaande bier te kunnen rectificeeren. Vergadering van den raad dezer ge meente op Zaterdag 24 October 1914 des voormiddag? 10'/2 uur. Verslag volgend nummer. RAAMSDONKSVEER. Vergadering van de Kamei van Koophandel en Fabrieken op Maandag 26 October 1914 des namid dags om 6 uur in de Oude O. L. School, alhier. Aan de orde is le Ingekomen stukken 2e Wijziging Reglement van Orde der Kamer. Onze dorpsgenoot de heer Joachim Kommers, slaagde Vrijdag te Breda voor het examen vrij - en ordeoefeningen. Geslaagde proficiat. DUSSEN. Dezer dagen was het ongeveer 11 h 12-jarig zoontje van zekeren W. S. met enkele andere jongens aan het verstop pertje spelen. Hij had zich onder eene brug verstopt. Toen hij wilde opstaan stiet hij ongelukkigerwijze met ziju hoofd tegen een der scherpe randen der brug wdke in het hoofd drongnadat gau-* een noodverband was gelegd werd geneeskundige hulp inge roepen. Het is le hopen, dat de jongen geen nadeelige gevolgen er van zal ondervinden. Is het in ons stil dorpje tegenwoordig al wat drukker en rumoerig door aanwezige soldaten en vluchtelingen, deze dagen was het er wel wat al te rumoerig. Naar wij vernemen moet ook nog eene kleine schermutseling hebben plaats gehad, doch le Hank (gem. Dussen) ging het gisteren zeer opgewonden toe. HERPT. Er schijnen altijd menecben gevonden te worden, die de duisternis te baat nemen om eens een strooptochtje te ondernemen. Bij de kind. B. heeft men een paar appelboomen van hnn vracht ontlast, terwijl men uit den moestuin der Eerw. Zusters (gelegen onder deze gemeente) de heele partij inmaak-andyvie heeft wegge haald. De handel in aardappelen is levendig Men betaalt voor eigeheimers f 2.tot f 2.30, Bravo's f 2,50 tot f 2,60, Blauwe f 2,50 per HL. De handel in vette varkens is eveneens zeer geanimeerd. Men betaalt van 34 tot 36 ct per pond schoon gewicht. De voor raad voor den handel is echter gering tegeD andere jaren gerekend. Kaatsheuvel, 24 Oct. 1914. Gemeenteraadsvergadering. Zaterdag 23 October hield de raad onzer gemeente een openbare vergadering v.m. ten 10 ure ter nadere behandeling van het schrijven van zijne Excellentie den Mi nister van Handel, Landbouw en Nijverheid inzake gemeentelijke werkloozenfonds. Verslag volgend nummer. Schietoefeningen. Door het le regiment veldartillerie wor den a.s. Dinsdag 27 October ook onder onze gemeeDte schietoefeningen gehouden met scherp. Belanghebbenden worden attent gemaakt op het onveilig terrein dat met roode vlaggen zal worden aangegeven. De oefeningen geschieden in de Tilburgeche Heide, Drunensche Duineu en Loonsche Heide (Hoekske). Rog-aankoop. Door de gemeente alhier is al de rogge van de landbouwers, volgens machtiging van den Minister opgekocht voor den prijs van f 11.60 per 100 K.G. Dezer dagen zyn de landbouwers reeds ingelicht, waar, wanneer en hoeveel tegelijk moet worden geleverd. Circulaire. Aan alle bakkers in onze gemeente is door den Burgemeester een circulaire gericht, waarin bepaald wordt, dat met ingang van Maandag 26 Oct. 1914 geen andere brood soorten meer mogen worden gebakken, dan a. Het gewone roggebrood, zonder vermen ging van tarwebloem, in de gewone ge wichten a 6 ct. per halve K.G. b. Het gewone tarwebrood, eveneens zon der vermenging van tarwebloem in het ge wicht van 1 KG. u 16 ct. c. een mengsel van half rogge en half tarwemeel, eveneens zonder tarwebloem, in het gewiebt van l'/2 KG. h 21 ct. d. een mengsel van half tarwemeel en half tarwebloem in het gewicht van 1 KG. h 16 ct. Beschuiten mogen voor alsnog worden gebakken. Alle andere baksels waarbij tar webloem behoort te worden gebruikt, waar onder ook speculaas enz. zijn verboden. De nog aanwezige voorraad tarwebloem is door den Burgemeester ten dienste vaa het algemeen gesteld en zal ouder alle bakkers gelijke'ijk naar behoefte worden verdeeld. Nog al ambitie. We vernemen dat niet minder dan 48 toehoorders zich hebben aangemeld voor het landbouwonderwijs alhier. Voegen we hier aan nog toe een 20-tal, die nu reeds voor den derden winter de lessen volgen, dan mogen we wel zeggen dat er nog al ambitie is. De leerstof bepaalt, zich uitsluitend tot onze landbouwgewassen. kosten zegt Spr. zullen 600 K 700 gulden bedragen. Het lid van Son zegt, dat 't hiervoor nu geen tijd is wijl de winter voor de deur staat. Spr. vindt het beter af te wachten totdat het mooier weer is. Bij aanbesteding in den winter zegt Spr. zullen de kosten ook veel hooger zijn. Spr. vindt het veel beter de enxele gaten die in den Stations weg zijn weer in orde te maken. Wethouder Teunen zegt dat er in 't goede seizoen geen werkvolk te krjjgen was. Wan neer men nu den weg gaat lappen en re- pareeren dan kan men wel aan deft*'gang blijven, hetgeen toch ook telkens kosten veroorzaakt. Voorts zegt Spr. dat, indien de raad denkt dat een en ander in 't voorjaar voor- deeliger kan gedaan worden hij er zich zeer goed mee kan vereenigen. Op voorstel van liet lid van Son wordt echter besloten, den opzichter Wijnands eerst rapport te laten uitbrengen. Niemand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter de openbare vergadering ter behaudeling van een ingekomen request. Heusden, 23 Oct. 1914. Indrukiuekkende begrafenis. Woensdagmorgen"werd hier ter aarde be steld de heer B., een Belgische uitgewekene, die sinds een paar weken met zijn familie op eigen kosten hier woonachtig was. Reeds ongesteld was hij hier gekomen en overleed Zondag. Meer dan gewoon werd de H, Uitvaart-Mis bezocht, doordat alle hier ver toevende .Belgen ter kerke waren opgegaan. Terug naar het Vaderland. De animo om te repatrieëren komt er hier nog niet hard in. Naar we vernemen is er tot heden slechts écn gezin afgereisd. De schrik voor den „Duts* schijnt ondanks de vele geruststelleude berichten velen te weerhouden, terwijl de overigen vreezen voorloopig in hun oude wounplaats niet in huu onderhoud te kunnen voorzien. WASPIK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 23 October des na middags ten 6 uur. Voorzitter Ed. Achtb. Heer Dekkers. Klokslag zes uur opent de Voorzitter de vergadering. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1 Kasopname bij den gemeente-ontvanger. De Voorzitter deelt mede, dat bij den ge meente-ontvanger de kaB is opgenomen en in alle opzichten in orde is bevondeD. 2. Schrijven van den Commissaris der Koningin houdende benoeming van den heer H. J. Langerwerf tot lid van het Col lege van Zetters. 3. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring gemeente rekening 1913. De Voorzitter deelt mede dat deze reke ning sluit meteen batig saldo van f 654,22, 4. Schrijven van de N.V. Provinc, Noord-Brabantsche Electnciteits-Maatschij. waarbij zij aanbiedt tegen 5°/0 der aanleg- kosttn, het gemeentelijke net aan te leg gen. De Voorzitter zegt dat vroeger besloten is tot aansluiting bij de Electrische Centrale. Het lid van Son vraagt welk de kosten zijD. De Voorzitter antwoordt dat deze van 24 tot 26000 gulden zullen beloopen. Het lid van Son vraagt nog of er waar borgen zijn dat het zal rendeeren. De Voorzitter zegt dat bij 200 aanslui tingen de wiust 725 gulden zal bedragen. Na eenige discussie wordt besloten de maatschappij te verzoeken op te willen ge ven hoe hoog de kosten zijn van zoo'n net hier in de gemeente en voor Waspik Boven. 5. Onderzoek geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid P. v. DongeD. Na onderzoek der geloofsbrieven welke in orde zijn bevonden, wordt met algemeene stemmen tot toelating besloten, 6. Aanbieding begrooting Burg. Arrnb. en gemeenterekening dienst 1915. Tet onderzoek dier rekeningen benoemt de Voorzitter de heeren P. Klaasseu, H. Langerwerf en v. Son. 6. Voorstel om een post op de begroo ting te brengen voor buitengewone uitga ven, wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. 8. Ingekomen schrijven van den Minis ter houdende verzoek tot aankoop van rogge door de gemeente. De Voorzitter zegt dat hier de kwestie geldt of de gemeente, dan wel 't Rijk deze kosten cp zich neemt. Na eenige discussie wordt rr.et 7 tegen 2 stemmen besloten de rogge door 't Rijk te laten koopen. 9. Aangaan geldleening groot f 1000. voor het opmaken van den Stationsweg en het dijkje. Wethouder Teunen zegt dat er 90 M zal moeten worden vernieuwd, terwijl het overige verbeterd zal moeten worden. De Uitspraak van 22 October 1914. Slrooperij W v D te Meeuwen terug aan oudere ronder straf J t d P te Druaen f 5 of 3 d PP te Drunen f5 of 2 w T S K v Kte Aalburg vrijspraak. Openb dronkenschap: O v O te Heusden 2 w hechtenis P K te Andel f 5 of 3 d. In staat van dronkenschap de orde verstoren A S zwervendo f 10 of 5 d. Voertuig zonder licht: N de L te Vlijmen en N S te Wijk ieder f 3 of 2 d. Rijwiel zonder licht: E A V te Dussen f2o!2d MCSte Rot terdam, F S en P B te Rijswijk, J H te Qiessen en C v d S te de Werken en Sleeuwijk ieder f 4 of 2 d. Overtr motor en rijwiel wet: N F te Sliedrecht f 5 of 3 d. Overtr drankwet: M v G te Woadrichem f 10 of 5 d. Overtr Waterschapskeur „de Zeven bannen.' J D te Emmichoven vrijspraak. WAALWIJK. GEBOORTEN: Maria Adriana dv A CMStok- wielder en Th H de GraatT Willem Dirk zv A Knijsten en J v llelvoor.C. OVERLIIDEN Maria Hendrika van der Bijl, weduwe van Johannes Kroot oud 88 j. HUWELIJKEN Engelbertus Johan Maria Welj- cre ond 27 j en Isabella Maria Cornelia Hoffmans oud 26 j. HEUSDEN. Van 15 tot 22 Oct. GEBOREN: Hendrikus zv Adrianus Johannes de Gouw en Catharina van Halderen- OVERLEDEN Joeeph Jean Bossaers, echtgenoot van Florentine Struyf, oud 76 jaren. Waalwijk, 23 Oct. 1914. Beesten veel aanvoer, veel handel. Kalfkoeien f 170 a f 260. Vaarzen f 130 f 210. j Varkens 50 stuks, i 51/, tot f9'/»- De prijs der boter- was heden van 11,33 tot f 1,45. Aangevoerd 180 K.G. Eieren 8 a 8'/a cent per stuk. DUSSEN, 22 Oct. De prijs der boter was heden f 1,58 tot f 1,6a Aanvoer 94 Kilo, Zetting f 1,04 Eieren f 1,70 de 26 stnks. KAATSHEUVEL, 23 October. Heden was de prijs der boter: Hoogste prijs 1,53. Middel prijs f 1,50. Laagste prijs f 1,47 Eieren 6 en 6'/i ct per stuk. Z. D. H. Mgr. Hopmans. Z. D. H. Mgr. Hopmans, Bisschop van Breda, ontving gisteren den officieelen benoemingsbrief uit Rome. Hedeu vertrekt Monseigneur naaf Utrecht ter eedsaflegging bij Z. D. H. den Aartsbisschop en ter vaststelling van den datum der Wijding. Benoemd 1 October tot hulptelegrafist te Waalwijk T. M. J van der Heijden (ov.) CECILIA HENDRIKS en ALBERT HENDRIKS zoeken Mathilda Hendriks. AdresH. de Rooij Landbouwer Baard wijk (N.-B.) Allen die iets te vorderen hebben van het Comité tot hulp en ondersteuning van Vluch telingen worden verzocht hunne rekeningen, met de daarbij behoorende bon, vóór Zaterdag 31 October te be zorgen aan het Secretariaat De betaling zal plaats hebben op Saterdag 31 Oct des namiddags ten 3 uur aan het Secretariaat. 7036 K ft 11 1 1 11

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 7