Nummer 88. Zondag 1 November 1914 37e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwi|ksche Stoomdrukken] Antoon lieten, Eerste Blad. c« meenteraadsvergaderingen, DOOK üEi\ (UATVbKBLINU. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen FEUILLETON. Telefoonnummer 38. Telegram-Adres: ECHO. DERDE DEEL. De Echo van h ïïultljksfir en Lanplraatsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele ryk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever UITGAVE Prijs der Advkrtbntiën 10 cent per regel; minimum 6 regels; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contract gesloten. Reclames 15 cent per regel J..-IW DRUNEN. Vergadering van den raad dezer ge meente op Dinsdag 27 October des avonds ten 6 uur. Voorzitter Ed.Achtb. Heer van Huiten. Ongeveer half zeven opent de Voor zitter de vergadering. Afwezig Wethouder van Dal. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. De Voorzitter deelt mede, dat op 29 Sept. 1.1. de kas is opgemaakt, dat de boeken regelmatig zijn bijgehouden eo dat het vereischte bedrag f 1759.07V2 ook aanwezig was. Aangenomen voor kennisgeving. Schrijven van den Heer C. v. d. Lin den, dat hij niet benoemd wenscht te worden voor het geven van herhallogs- onderwijs. De Voorzitter zegt, dat In verband met de gezondheidsregeling de heer v. d. Linden geen onderwijs behoeft te geven. We staan nu voor het geval zegt spr. dat de gemeente nu een leer kracht mist indien er leerlingen zijn. Het lid Brok vraagt of het herhalings- onderwijs niet van 68 uur gegeven wordt, hetgeen de Voorzitter bevestigend beantwoordt. De Voorzitter meent dat hier de een voudigste oplossing is, de heeren Brok en van Delft te benoemen. Beide heeren worden nu met alge- meene stemmen benoemd voor het geven van herhalingsonderwijs. Schrijven van den heer C. v. Delft houdende verzoek zijne wonlnghuur, wegens veranderingen welke hebben plaats gehad, met f 100 te verhoogen. Goedgekeurd, Vaa «DE ECHO VAN HET ZUIDEN." De krankzinnige van Ecobeil. (56) Arme vrouw, mompelde d'Hèrouel met eene diepe ontroering, zij beeft geleden al wat mo gelijk wae te lijden. Docb, zij zal na weldra baren echtgenoot in hare armen sluiten en ik ben overtuigd dat zulke voor baar bet beste geneesmiddel zal zijn. Binnen acht dagen zal ■y reeds veel beter zyn. Kon ik haar terzelfder tijd baren kleinen Raymond weergaven, dan ware de genezing volledig. Ongelukkig, kan ik dat niet. Maar, weet men nu nog altijd niets van bet kind i Niets. Helaas, altijd niets, prevelde Blanche. Noch tans, voor enkele dagen ben ik in de gelegen heid geweest eenen brief te lezendie ons misschien wel op het pad der waarheid kon brengen en op bet spoor der oplichters. Ah en die belangryke brief? Is bij nog altijd in uw bezit Ja, ik heb hem in mijnen lessenaar op gesloten. Tot nogtoe heb ik hem nog aan niemand laten lea«D, Waobt even dAt ik hem ga halen en na er kennis van genomen te heb ben tuit gij mij zeggen of gij er uw nut mee kunt doen. Wie weet Met onze krachten te ver eenigen zullen wij mii8cbieii een goede uitslag weten te bereiken. Drie minuten later, bad Yves den brief onder oogen door Marie Cbanvenel aan bare taster gestuurd. Na bem met zorg gelezen en herlezen te hebben, besloot bij 't Is een samenraapsel van belachelijke vertelsels, van indrukken en misschien van Schrijven van Ged. Staten houdende mededeeling om het reglement van orde voor den gemeenteraad aan eene alge- heele herziening te onderwerpen. De Voorzitter zegt dat B. en W. een nieuw reglement zullen ontwerpen en het de volgende keer ter vergadering zullen brengen. Aldus besloten. Schrijven van de N. V. Provinc. Noord-Brabantsche Electrlciteits Maat schappij houdende verzoek om het toe gezonden contract geteekend te willen Inzenden plus 75 ets voor de gemaakte kosten. Hiertoe wordt besloten- Schrijven van de R. K. Vakvereeni- glng te Drunen houdende verzoek tot oprichting van een werkloozenfonds. De Voorzitter zegt dat, wanneer een werkloozenfonds zou opgericht worden, de gemeente voor leden uit de gemeente de helft terug krijgt terwijl de gemeente alles terug krijgt voor leden bulten de gemeente. Het lid Brok Is van meening dat de raads geen besluit kan nemen, zoolang de Minister geen beslissing heeft ge nomen. Het lid Elshout Is er voor een com missie te benoemen die de stukken Inziet. De Voorzitter gelooft dat de gemeen teraad Wel neiging gevoelt tot oprichting van een werkloozenfonds mits de ver- eeniglog aan de bepalingen voldoet. Op voorstel van den Voorzitter wor den als commissieleden benoemd de heeren Broli, v. d. Geld en Elshout. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring van af- en overschrijving op de gemeente-begrooting. Goedgekeurd. Aanbieding gemeente begrooticg 1915 De Voorzitter deelt mede dat deze begrooting voor de leden ter visie zal worden gelegd op de secretarie. De Voorzitter geeft den raad in over weging ook nu weer te beginnen met het onthaveren van eenige perceelen, wijl er de gemeente goed van geprofi teerd heeft. Dit punt wordt echter uitgesteld tot eene volgende vergadering, wijl de raad zich eerst eens van een en ander op de hoogte wil stellen. Schrijven van den Minister ho idende verzoek tot aankoop of in beslag name van den aanwezigen voorraad rogge. De Voorzitter zegt dat de rogge voor rekening van de gemeente of voor re kening van 't Rijk kan worden aange kocht of onteigend. De Voorzitter is van meening dat het 't beste is voor rekening van de ge meente wijl er de gemeente dan baas over is. Spr. vraagt nu of de rogge voor rekening van de gemeente of voor re kening van het Rijk moet worden aan kocht. Het lid Elshout zegt dat het voor den landbouwer beter is dat de gemeente het doet, terwijl het voor de gemeente beter 1<=, dat het Rijk de rogge aankoopt. Dit punt in omvraag gebracht, wordt met algemeene stemmen besloten de rogge aan te koopen voor rekening van de gemeente. Op de vraag van het lid v. d. Geld of het bestuur van de Hanze 't volgend jaar ook weer op subsidie kan rekenen, zegt de Voorzitter dat deze subsidie reeds op de begrooting is gebracht. Het lid van Son wijst er op dat het onderwijs nu al 3 maanden halve dagen gegeven wordt. Spr. vraagt of hierin geen wijziging kan worden gebracht. De Voorzitter zegt dat hij er met Klerkx over zal spreken. Hierna sluit de Voorzitter de open bare vergadering. BAARDWIJK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 28 October des avonds ten 8 uur. Voorzitter Edel.Achtb. Heer Van Heijst. Ongeveer 8'/4 uur opent de Voorzitter de vergadering. Aanwezig de leden Klerkx v. d. Mee, van Beijnen en Bayens, terwijl het lid Pullens eenigen tijd later ter vergadering komt. Afwezig het lid Donkers. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. Verhooging tot het maximum van den Hoofdelijken Omslag. Voorzitter. Ged. Staten wenschen uitvoeriger inlichtingen en cijfers. Schrijven van Ged. Skaten houdende niet goedkeuring van een geldleening, wel van eenfe tijdelijke geldleening. Voorzitter. Ged. Staten schrijven dat zij geen geldleening op langen termijn kunnen goedkeuren. Wel kan de ge meente een tijdelijke geldleening sluiten en dan 't volgend jaar een definitieve geldleening van f 1000.op langen termijn om die eerste geldleening af te lossen. Van Beijnen. Die geldleening is toch voor 't steuacomité en voor kasgeld. Voorzitter. Ja. Voorzitter. Deze geldleening van f 1000.— zal a pari gesloten worden tegen een rente van 5 aflossing zal aanvangen 1 Juli 1915 De andere geldleening zal moeten gesloten worden wegens den schoolbouw, deze geldleening zal ook f1000.bedragen a 5 °/o> de jaarlijksche aflossingte beginnen In 1917. Van Beijnen. Wanneer alles achter den rug is, zullen er wel een paar jaar overheen gaan. Voorzitter. Vraagt iemand nog het woord of eenige inlichtingen. Van Beijoen. Het doel is toch alle schuld af te lossen. Voorzitter. Ja, daar is het voor. Goedgekeurd. V. d. Mee. Hoe is 't met de vluch telingen. Voorzitter. We hebben er veel moeite en zorg mee gehad, doch hunne erken telijkheid heeft onze moeite ruimschoots beloond, Hierna sluit de Voorzitter de vergade ring. DUSSEN. Openbare Vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 28 Octo ber des namiddags ten 4 uur. Voorzitter Ed.Achtb Heer van Hon- sewijk. Ruim 4 uur opent de Voorzitter de vergadering. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. 1. Voorloopige vaststelling van de gemeente rekening 1913. Deze rekening wordt voorlooplg vast gesteld in ontvangst op f 19859,96 en In uitgaaf op f 20003,19l/2 alzoo een nadeelig slot van f 143,83'/2. 2. Vaststelling der begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente persoonlijben wrok. 't Is 00b beslist mijn idee En toch denk ik dat de inlichtingen, welke die brief bevat, niet te verwaarlooz«n zijn en het belangrijk zon zijn met behulp van dit schrijven bet onderzoek opnieuw aan te vangen. Wat er van z\j, de tijd ontbreekt ons vandaag om ons verder met die zaak in te laten. Docb zoodra ik terng zal zijn,sullen wy zien of die inlichtingen niet te benuttigen zijn,. Mochten ay eens eebt zyn, welk een donderslag Het is moeilijk een zwarter com plot, een afschuwelijker drama te bedenkeD. De gedachten ervan jaagt mij eene rilling door de leden, mnrmelde Blanche. Voor 't oogenblik echter mogen wy niets overdrijven. Na nwen terugkeer zullen wij dit alles kalm en rustig overdenken. Gij zult toch een beelen tyd hier blijven, niet waar Zoo ik daartoe nitgenoodig word, ik vraag niets beters. Ik verkoos, voor dat mijn verlof ten einde was mijnen dienst te hervatten, omdat ik mij verveelde bij mijn grootvader. Zoo komt bet dat Bernards telpgram mij te Lorient be reikt heeft op den dag dat ik daat aankwam. Ik ben nog vyf weken vrij en ik ben bereid die hier te besteden san 't uitzoeken van bet ge. beimzinuig raadsel dat ons bezig houdt. En gij zult u hier niet verveleu vroeg bet meisje ondeugend. Daar ben ik geheel zeker van. Goed zoo. Daar is juist mevr. de Pom- mery Zij zal u uitnoodigen bier te vertoeven zoolang gij begeert. Yves beeft daartoe geen uitnoodiging noodig lief kind, aaide de kasteelvrouw glim lachend, by is bier tbnisde verknochtheid welke by ten opzichte van Bernard getoond beeft, maakt dat ik bem als mijn tweede zoon bescbonwen kan. Gij zijt al te aoed, roevrouw, stamelde d'Bérouel, ik aanvaard den titel welken gij wij wilt schenken en de voorrechten welke er aan verbonden zijn. Het zal, meen ik misschien toch roodig zijn dat mijne superieuren met deze nieuwe regeling vrede nemen. VII. Zooali dootor Manuel bet aan Roger d'Al- lardes gezegd had, duurde het geel eenigen dagen. Verdween echter het geel, de ramp welke den kasteel heer van Villaines getroffen had, had eene diepe wonde geslagen in zyn hart. Hij liep rond met gramschap en wrok en den geest gekweld door allerlei ontwerpen van wraak. In de radeloosheid van de eerste bittere teleurstelling, had Roger den tyd niet gehad al de gevolgen in te zien van dezen scbrikke- lyken tegenslag. De overwegingen welke by de daaropvolgen de dagen deed, verwekten bem nog grooter zedelijk leed: een crisis van verslagenheid, van wanhoop, van volledige moedeloosheid. Alles, inderdaad, in Guillaumes d'Allardes testament was aardig, raadselachtig, onbegrij pelijk en liet de meest onrustwekkende ver onderstellingen toe. Eerst en vooral, waarom was het testament aon Mr. Bpissonnet overgemaakt, opdat deze er inzage van zou geven aan Roger d'Allardes en zijne vronw, ofschoon de notaris te Parys ben zoo gemakkelijk per brief bad kunnen inlichten D'Allardes had dienaangaande inlichtingen gevraagd nun Mr Anbry, waarop de Paryzer notarin antwoordde dat hij aldus gehandeld bad op nitdrnkkelyke voorschriften ven den erflater. Oom Gaillanme bad dns gewild dat de notaris van La Jonchere kennis hadde van dit testa ment. Waarom Waarschijnlijk opdat iemand van de streek waar zijne zuster en zijn neef woonden iemand die misschien de raadgever was van den eene en van de andere, op de hoogte zon zijn van die laatste wilsbeschikkingen en er over kon prateD. Welk genoegen kon de onde er in gehad hebben, dat het publiek er iets van te weten zou komen Op die vraag kon Roger geen antwoord vin den. Vervolgens, waarom bad GaiDaame d'Allar des zijne goederen nagelaten aan zijn kleinneef Raymond liever dan aan zyn neef Bernard, wanneer toch geen van beider dood bevestigd was? Ea waarom, zoo Raymond dood mocht zyn, bad bij zyne fortuin nagelaten aan de ■tad Bonrges voor 1915. Het ltd A. v. Beurden adviseert om deze begrooting goed te keuren, wijl er geen punten zijn waarop aanmerkingen konden gemaakt worden. De begrooting 1915 wordt nu vast gesteld in ontvangst en in uitgaaf op een bedrag van f18185,34. l)e Voorzitter zegt nog dat alleen op de begrooting 1915 eenige veranderin gen in de uitgaven hebben plaats ge had, hetgeen is gekomen door de tijds omstandigheden. 3. Hoofdelijke Omslag. De Voorzitter deelt mede dat het ïeffingsbedrag van dea Hoofdelijken Omslag met f600,zal worden ver hoogd en aldus gebracht op f4600. Goedgekeurd. 4. Benoeming of aanwijzing van on derwijzers voor het geven van herha lingsonderwijs. De Voorzitter zegt dat het hoofd der school geen les kan geven, daar hij les geeft in den landbouw. Het lid A. v. Beurden heeft gehoord dat er zoo'n slappe opkomst is voor het herhalings onderwijs. Spr. Is van mee ning dat hiervoor Iets gedaan moet worden. Op de vraag van een der leden welke vergoeding zij hiervoor krijgen, zegt de Voorzitter dat die vergoeding 60 ets. per uur bedraagt. Hiervan, zegt Spr. krijgt de gemeente 30 cts« van het Rijk vergoed. Als Hoofd voor 't onderwijs voor wijk A wordt nu benoemd de heer P. A. Michael en als onderwijzeres Mej. J. Koster. Voor wijk B wordt benoemd als Hoofd niet belast met 't onderwijs de heer van Gooi en als onderwijzer de heer Appels, terwijl de heer Broeders wordt benoemd als Hoofd belast met 't onderwijs. 5. Ingekomen stukken. Procesverbaal van kasopname. De Voorzitter zegt dat op 6 October '14 bij den gemeenie-ontvanger de kas is opgemaakt, dat de boeken regelma tig zijn bijgehouden, en dat het ver eischte bedrag nl. f2266,12 aanwezig was. Goedgekeurd. Schrijven van de N. V. Provinc. Ongetwijfeld omdat by afkomstig was van Berry, bad Mr. Boissonnet daar naar gevraagd geantwoord, Eene vage en voldoende redeD. Eindelijk, waarom bad by zyn testamentnit. voerder veroorloofd op het totaal zijner goede ren eene som van driehonderd dnizend frank af te nemen om dengene te beloonen die den kleinen Raymond soa doen terugvinden Aan welk inzicht bad de onde oom gehoor zaamd toen by die zonderlinge bepaling in zyn teatament deed scbryven. Vanwaar waz dat voorgevoel van de waarheid gekomen De misdadige» beelden zich altyd in dat de menscben die ben aankijken in den grond van hun bart kannen lezen. Door de beteekenis van die raadselachtige testamentsbeschikking te wil len doorgronden, was Roger tenslotte over tuigd dat bier op bem bedoeld was. Overigens, of de onde man nu het plan had gehad al of niet »ijn neef te bedoelen, die be paling was voor Roger toch eene marteling gewordeD. Zy Btelde hem in een bijzonder kieschen toestand en voor de wreedste der kenBen. D'Allardes, inderdaad, waB met Cbanvenel de eenige die wist wat er van den kleinen Raymond geworden was, de eeDige die het ge heim kon opklaren en bet kind aan zijne familie kon weergeven. Altijd met Cbauvenel was by dns de eenige die de belooning van driehonderd duizend fracck kon opstrijken. Doch, door het feit dat hy de schuilplaats van bet kind bekend maakte, erkende by syne eigene schold. Vreeselyke kenze. Of nietz zeggen en een hopeloozen stryd voortzetten tegen geldmooilijkbeden welke met den dag grooter werden. Of den kleinen Ray mond by zyne familie weerbrengen om de pre mie op te strijken en zich dan terstond te doen vastzetten wegens kinderroof. In dat laatste geval» overigens, bracht Roger niet alleen zich zelf in opspraak. Hij sleepte ook Armand Cbanvenel in zijnen val mede. Weliswaar, ware die opwerping Diet bij mach te geweest bem te weerhouden, integendeel- En zalfs zon by niet geaarzeld hebben Cbanvenel maar alleen in het verderf te storten, als hy ■ichzelven maar eenigszins buiten gevaar kon tellen. By al zijn spijt niet op eene of andere wyte voordeel te knnnen trekken nit zyn misdaad, kwam er voor d'AllurdeB nog een vrees by de vrees dat Cbanvenel die zeker geen geld— noot kende docb een geldwolf waz, ook er aan denken zon de drie honderd dnizend te ver dienen. Wie weet zocht hij niet reeds naar een middel om de premie binnen te palmen en al de achnld en verantwoordelijkheid op zyn medeplichtige te werpen. Ea daar by wist dat de beheerder even behendig all boos was vreesde hy gestadig in den eenen of andere strik te vallen. Alle verbonden gesloten voor bet plegen van misdaden eindigen gewoonlyk door ket verraad. Rogers leven te midden van al die bekom meringen was dns een bel, te meer daar h|j aan niemand de angsten welke hem verteerden kon toevertrouwen. Toen by zelf goed rekenschap bad gegeven dat hy waarlijk de rol niet kon spelen van den man, wien Gaillanme d'Allardes in zyn teata ment de mooie gift van driehonderd dnizend frank bad toegekend, vergat of altbanz trachtte de kasteelheer van Villaines het knaapje te vergeten dat by EODder nut aun zyne moeder bad ontrukt. En, om zijn wil te bekrachtigen zich van den kleine uiets meer a&D te trekken, begon hij met het beloofde maandgeld niet meer te betaleD. De echtelieden, Rlcbet schreven nochtans regelmatig om nietz te laten wetep en Roger kon, om zyn achterstnlligheid goed temaken, niet als voorwecsel geve dat hij hsn adres niet kende. Alle maanden zestig frank geven was hem beslist onaangenaam en die naar het andere eind van de wereld zenden, kwam hem voor als naïeveteit die hij best missen kon. Hy bedacht niet dat dit te kort komen aan zijn woord eene van de redenen zon zyn, waarom de Richets ertoe zon besluiten de Argentynsche republiek te verlaten, hetgeen voor hen de ergste gevolgen zou hebben. (Wordt Vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 1