!I) weede Blad. Gemeenteraad. ian jMMER 88 ZONDAG 1 NOVEMBER 1914. 37e JAARGANG. nder- 668 ieuze g E. HAARSTEEG. Openbare vergadering van den raad er gemeente op Donderdag 29 Oc- er des voormiddags 11 uur. Voorzitter Ed. Achtb. Heer van Bok- en. Ruim 11 uur opent de Voorzitter de adering. Aanwezig alle leden. Afwezig de secretaris» die wegens esteldheid verhinderd is. Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten houdende zoek om het reglement van orde or den gemeenteraad te wijzigen. De Voorzitter zegt dat het reglement g niet klaar is, doch dat het voor de lgende vergadering zal worden thuis orgd. Schrijven van Ged. Staten houdende amerkingen op de begrooting. De Voorzitter zegt dat 't hier weer J^zdfde aanmerking geldt als vroeger I W °P tijdelijke geldleening. Ged. f#*taten geven in overweging zegt spr. ®V Pttchtsommen vroeger te innen, waar ^*oor eene tijdelijke geldleening niet oodig zijn. Hierop zal door de ge- oeente geantwoord worden aldus spr. lat de zuinigheid zal worden betracht, 6 oorts dat reeds opcenten zijn geheven de gebouwde en ongebouwde el- endommen. Het lid v. d. Aa is van meening dat dit jaar niet gemakkelijk zal gaao om 3g em Ie pachtsommen vroeger te innen Ook e Voorzitter is van meening dat 't on- nogelijk is de pachtsommen voor Nieuw- aar te inden. Op de vraag van den Voorzitter, of leden het antwoord kunnen goed- uren, wordt met algemeene stemmen :-fcesloten het antwoord in dien geest in zenden. Schrijven van Ged. Staten houdende wol ïrz°ek van- nader advies te dienen inza- |te het verzoekschrift van den Voor- Itter om buiten de gemeente te wonen. Goedgekeurd. De Voorzitter zegt nu dat er nog S^l een antwoord is ingekomen van de Wljemeente Vlijmen betreffende de ge- .IJkeenschappelijke stierenregeling. ■MHet lid de Kort is van meeniDg d^t gemeente Vlijmen niet graag heeft t de gemeente Hedikhuijzen de baas blijven. De Voorzitter zegt dat men met Branten had kunnen afperken indien de 0'jemeente Vlijmen had geantwoord. Het lid v. d. Aa vraagt hoe er nu jehandeld moet worden. Het lid Luijben is van meening naar omstandigheden te handelen. Het lid v. d. Wiel stelt voor om het met een stier te probeeren, terwijl de gemeente dan later nog kan zien. Aldus besloten. Aanvrage van blanco crediet tot den aankoop van rogge voor rekening van de gemeente of voor rekening van het KRijk. De Voorzitter deelt mede dat het de bedoeling van den minister is alles aan te koopen Voorts zegt spr. dat er eerst op verschillende plaatsen vergaderingen tullen worden gehouden waar besproken 694 tal worden hoe te handelen. Hier zal naar Tilburg gegaan worden, aldus spr. De Voorzitter vraagt nu of de raad kzich er mede kan vereenigen hem een blanco crediet toe te staan, indien de 1 aankoop moet plaats hebben. Het lid v. Vugt protesteert tegen de prijs van f 10 60 indien hier nog iets a aan te doen is. I6H voorz'tter vraagt nogmaals of de raad zich er mee kan vereenigen hem een blanco crediet toe te staan, daar Rij niet weet hoeveel geld er noodig tal zijn. Het lid v. Vugt vraagt nog wie er voor aangewezen is daarheen te gaan De Voorzitter antwoordt, dat de bur gemeesters daarvoor zijn opgeroepen. Op de vraag van den voorzitter of limaad nog het woord verlangt zegt het Hd de Kort dat er nog grint op den loswal ligt. De Voorzitter zegt dat dit moet die nen voor den weg tot aan den handwij zer. Het lid van de Wiel en het lid de Kort zijn van meening dat eerst het peeën rijden maar afgeloopen moet zijn. De Voorzittter zegt dat dit ook in de bedoeling ligt. Hierna sluit de Voorzitter de verga dering jmdei iordei s en hette n en -ikke n* >1- iderei az, 1HKBI Een bezoek aan de vakschool voor leerlooiers en schoenmakers te Waalwijk. De Ned. Lederindustrie schrijft De lang verwachte is er, Nederland heeft zijn leerlooiers- en schoenmakers- school gekregen. De vraag door den buitenlander zoovele malen gedaan, of we nu nog geen school voor de leder nijverheid bezitten, behoeft niet meer ontkennend beantwoord te worden, ja we kunnen er bijvoegen, dat ook voor de schoenindustrie hier een opleidings school bestaat. De jeugdige leerlooiers behoeven niet meer naar Freiberg, Londen, Weenen enz. We hebben zelf een school en een fiinke, degelijke, practische inrichting ook, waarop we terecht trotsch mogen zijn. Ieder mag gerust er een kijkje nemen, Wel is de schaal uiteraard wat be scheiden, maar niets ontbreekt er om het onderwijs zoowel practisch als the oretisch volkomen up-to-date te doen zijn, men kan op beiderlei gebied alles leeren. wat men weten moet als looier van den tegenwoordigen tijd. De fabri- kage van de diverse soorten leder, zoolleer, tuigleer, riemenleer, overleer, fijn leder, volgens diverse methodes met plantaardige of met minerale looistoffen gebruikmakende van de nieuwste ma chines, van walkvaten, haspels, smeer- vaten en wat diens meer zijn, kan door de leerlingen in natura beoefend wor den, maar bovendien zullen zij tegelijk op fouten gewezen worden, die meer malen do.or den gewonen practicus ge maakt worden hen wordt geleerd, hoe zij controle moeten uitoefenen op het kalken, op het laven, op de sterkte der looivochten enz. enz. opdat een en ander zoo geregeld mogelijk in zijn werk ga en het bedrijf zoo economisch doenlijk gedreven wordt. Ons trof dan ook allereerst, hoe zeer aan de practische zijde van ons vak zQrg en moeite is besteed, hetgeen na tuurlijk in den leertijd nog veel meer uit zal komen. A De eigenlijke looierij, die zich ge lijkvloers in den rechterzijvleugel van het gebouw bevindt, bestaat uit een nathuis, laafhuis en een afdeeling voor de chroomlooierij In het nathuis tref fen we een 10-tal bakken aan, bestemd voor het weeken en kalken der huiden, alsmede een walkvat en een tweetal haspels, en ook een smarthok, terwijl natuurlijk de looiersboomen zinken boomen, geen houten of hardsteenen evenmin ontbreken. We zagen reeds enkele huiden we gelooven kalfs vellen in 't zout, de directeur hield hiervan al opzameling, ten einde met November direct te kunnen beginnen. In de laverij in 't verlengde van 't nathuis gelegen zagen we een zestal laven, alsmede een looivat, een looihaspel en een uitzetmachine, van de machinefabriek Moenus te Frankfort a.M., welke trouwens alle looierij-ma chines in de school heeft geleverd. Een volledig „equipement" looierijgereed schappen, keurig opgeborgen in een glazen kast zoo iets ziet men niet in elke looierijwas eveneens hier aanwezig. In de chroomlooierij en ververij, even eens 't verlengde van het nat- en laaf huis gelegen, zijn opgesteld een blan- cheermachine, een tweetal walkvaten voor de chroomlooiing (het eene ook ingericht voor smeervat), een paar haspels en een inrichting voor't verven van het leder. De benoodigde chemi caliën waren ook reeds ter plaatse. Voorts is de looierij geheel van riolen voorzien, waarin men de bakken kan laten leeg loopen. Het zij hier nog vermeldt, dat de haspels te Gilze, de walkvaten door een Waalwijksche firma gemaakt zijn, en alleszins van soliede constructie ge tuigden. Dat overigens alle machinerieën op de beste manier beveiligd waren, behoeft zeker wel niet gezegd. Het drijfwerk, de kuipen, vaten enz. voor dit alles heeft de gemeente Waal wijk gezorgd. Het lag in de oorspronkelijke bedoe ling om een gasmotor als beweegkracht te gebruiken, nu er echter spoedig een provinciale electrische centrale in Noord- Brabant komt, waarbij dan aangesloten wordt, is men van dit voornemen afge stapt en gebruikt men tijdelijk electri- schen stroom van de firma Van Iersel Witlox Co., de leerfabriek, welke in onmiddellijke nabijheid der school ge legen is. In de chroomlooierij is er een trap, die naar de drogerij voert. De ventila- teur, hiervoor benoodigd, was er nog nietde oorlog is hiervan schuld Wel bevonden zich daar nog een glansstoot- machine en een slijpmachine. In het hoofdgebouw zoo eenvoudig en sober van lijnen en toch aantrekke lijk en vooral zoo licht, zoo ruim bevinden zich gelijkvloers rechts van de vestibule de lokalen voor het proef station. Deze heeft men reeds enkele weken in gebruik genomen, de verbe tering van localiteit is dan ook in 't oog springend, wanneer men 't geïm proviseerde nood-station hiermede ver gelijkt. Druk was men hier bezig met analyseeren van looistoffen en andere op onze industrie betrekking hebbende artikelen. Boven deze lokalen is het ruime la boratorium voor de leerlingen, een acht tal volledig ingerichte werktafels staan hier voor hen klaar. Alle bekende en on bekende chemicaliën, reagentia, zuren en alkaliën wachten op de onderzoeken de blikken van de jongelingschap onzer nijverheid. Droogkasten, zuurkasten, fijne balansen, enz. ontbreken natuurlijk even min als alle utensiliën bij titratie, diste- latie benoodigd. want het is duidelijk dat behalve de looierij-scheikunde ook voor een deel de algemeene chemie be handeld dient te worden, ten einde van de eerstgenoemde een duidelijk beeld te verkrijgen. Onmogelijk zal het bijvoor beeld zijn de waarde van zuren en al kaliën in de looierij te bepalen, vetten of oliën te onderzoeken, chroomlederan- alyses te doen, de geschiktheid van wa ter voor de leerlooierij te beoordeelen, zonder een algemeene kennis opgedaan te hebben der scheikunde. Van het laboratorium voor de leerlin gen loopen we in de gehoorzaal, waar spoedig de directeur en de leeraren hun beste krachten zullen aanwenden, lessen te geven m beginselen der leerbereiding bereiding van diverse leersoorten vol gens plantaardig en mineraal systeem, in de beginselen der algemeene schei kunde en die der looierij-scheikunde. Naast dit lokaal bevind zich nog een teekenzaal en uitsnijlokaal ten dienste van de afdeeling schoenmakerij. Wanneer we naar beneden gaan en daarna den anderen kant van 't gebouw op, dan komen we eerst aan de ruime kamer van den directeur, van daaruit links is de afdeeling schoenmakerij, wel ke verdeeld wordt in de machinale schoenmakerij en de handschoenmake rij. Deze afdeeling was echter niet ge reed, de machines hiertoe benoodigd ztin ook al door dien rampzaligen oorlog nog niet gearriveerd, maar zouden denkelijk toch niet lang meer op zich laten wachten. Deze worden gehuurd van de Deutsche Vereinigte Schumaschinen Gesellschaft. De leera ren voor deze afdeeling, de heeren F. Hoek en A Stütz, hebben wel reeds hun aanstelling, maar de omstandigheden zijn oorzaak, dat nog niet begonnen kan worden Ten tijde van ons bezoek was zelfs deze heele afdeeling een toevluchts oord voor onze arme Zuidelijke buren, een paar dagen te voren had Antwerpen namelijk gecapituleerd en werd ons land immers overstroomd van bewoners uit het Belgenland. Toen we hoorden dat niet minder dan een honderdvijftigtal vlrihtelingen in de afdeeling schoenmakerij gemakkelijk ge borgen konden worden, kregen we een goed denkbeeld van de ruimte der lo caliteit. Boven dezen linkervleugel want ook deze afdeeling bevindt zich in een zijvleugel van 't hoofdgebouw (zij, die meer precies de grootte, den opzet en de gedetailleerde inrichting der school wenschen te weten, verwijzen we naar 't nummer van 25 Nov. 1913 van ons blad) boven de schoenmakerij dan is er nog een lokaal, waar een Moenus meetmachine is opgesteld en beneden het geheele hoofdgebouw is er een groote kelder, waar dus voldoende bergplaats voor tal van benoodigdheden is. Het terrein tusschen de beide vleu gels is geheel open en kan mettertijd voor uitbreiding gebruikt worden Mo gen we hopen, dat die tijd eenmaal komen zal, vertrouwen doen we in al le geval, dat de toeloop naar de school, zoowel wat de schoenmakers- als looi- ersafdeeling betreft, de verwachting zal overtreffen. Moge de opening van het looiers gedeelte op 2 Nov a.s. spoedig door dat van de schoenmakerij gevolgd wor den en deze school volkomen aan haar doel beantwoorden bevordering van de schoen- en lederindustrie hier te lande, dat is onze oprechte, innige wensch. Berichten van Donderdag. De Duitschers in Frankrijk en België. BERLIJN, 29 October. (Wolff.) Het groote hoofdkwartier meldt hedenoch tend Onze aanval ten Zuiden van Nieuw- poort wint langzaam veld. Bij Yperen blijft de slag onbeslist. Ten westen van Rijsel maakten onze troepen groote vorderingen en zijn ver scheiden versterkte stellingen van den vijand genomen. Zestien Engelsche officieren en meer dan 300 man ziju gevangen gemaakt vier kanonnen zijn genomen. De tegen aanvallen der Eugelschen en Franscben werden overal afgeslagen. Een voor de kathedraal van Reims opgestelde Fransche batterij met een artillerie-waarnemingspost op den toren van de kathedraal moest onder vuur genomen worden. In het Argonnenwoud is de vijand uit verscheidene loopgraven verdreven. Daar zijn eenige machinegeweren buit gemaakt. Ten Z. W. van Verdun is een heftige aanval der Franscben afgeslagen. Bij den tegen-sanval braken onze troepen tot In de hoofdstelling van den vijand door, die zij in bezit namen. De Fran- schen leden zware verliezen. Ook ten O. van de Moezel zijn alle aanvallen van den vijand, die op zich zelf tameliik weinig te beteekenen had den, afgeslagen. Op het Oostelijke ootlogsterrein. BERLIJN, 29 October. (Wolff.) Me- dedeeling uit het groote hoofdkwartier Op het noordoostelijke oorlogsterrein zetten onze troepen hun aanvallende be- weging voort. In de drie laatste weken zijn hier 13.500 Russen gevangen ge nomen, dertig kanonnen en 39 machine geweren buitgemaakt. Op bet zuidoostelijke oor'ogsterreln is de toestand sedert .gisteren niet ver anderd. De Duitschers in Frankrijk en België PARIJS, 29 October. (Reuter.) Ofti- cieele kennisgeving van vanmiddag drie uur: Wij hebben gisteren in den loop van den dag op verscheidene punten vordéringen gemaakt, met name rond Yperen en ten Zuiden van Atrecht. Over de gebeurtenissen op het front tusschen Nieuwpoort en Dlxmuiden is niets nieuws te melden. Tusschen de Aisne en Argonne heb ben wij enkele vijandelijke loopgraven genomen. Geen enkele aanval der Duitschers is geslaagd. Ook in het bosch van Apremont heb ben wij terrein gewonnen. Zeppelin boven Parijs. FRANKFURT AM MAIN, 29 Oct (Wolff.) Naar de Frankfurter Zeitung bericht, heeft Aftonbladet te Göteborg uit Parijs vernomen, dat er Woensdag een Zeppelin boven de stad is versche nen, welke 6 bommen heeft geworpen, waarvan er drie belangrijke schade heb ben aangericht. Acht personen zijn ge dood en verschelden gewond. Fransche vliegers hebben een aanval op het lucht schip geprobeerd, doch het verdween in de wolken. Van het Poolsch-Galicische front. ST. PETERSBURG, 29 October. (Reuter.) De Russische groote generale staf deelt mede Den 28sten dezer heb ben wij den tegenstand van de laatste vijandelijke strijdkrachten, die nog steeds trachten zich ten noorden van Piiitsa te handhaven, gebroken. Op het front aan gene zijde vac de Weichsel zijn alle Duitsche en Oostenr rijksche troepen in vollen aftocht. Wij hebben Strykof (ten N.O. van Lodz), Reczkof (ten Zuiden van Strykof) en Novnmiasto (Nowemiastu, ten N.O. van Krakau bezet. Russische ruiterij is Radom binnenge trokken. Wij hebben verscheidene dui zenden krijgsgevangenen gemaakt, ka nonnen, tientallen machine geweren enle- gerautomobielen vermeesterd. WEENEN, 29 October. Wolff.) De generale staf heeft hedenmiddag offici eel het volgende meegedeeld Op het Noordoostelijk oorlogstooneel zijn gisteren geen gevechten van betee- nis geleverd. De laatste dagen zijn pogingen van de Russen om door te dringen tot de streek van Turka (in de Karpatheo, on geveer 50 KM. ten Z. Z. W. van Sam- bor) met succes afgeweerd. Van Fransche tijde. Het communiqué van het Fransche gezantschap te 's-Gravenhge, heden ver strekt, luidt aldus In den loop van gisteren zijn de aan vallen der Duitschers in de geheele streek tusschen Atrecht en Nieuwpoort veel minder hevig geweest en, op een deel van het front, geëindigd met een beschie ting uit de kanonnen. Onze stellingen zijn overal gehandhaafd gebleven en wij zijn blijven vooruitgegaan noordelijk en oostelijk van Yperen. Eveneens is eenige vooruitgang te boeken geweest tusschen Atrecht en Cambrin, een plaatsje op 5 kilometers ten westen van La Bassée. Evenzeer wordt bevestigd dat de verlie zen der Duitschers in het Noorden aan zienlijk waren, zoowel bij het leger van den hertog van Wurtemberg als bij dat van den kroonprins van Beieren. Over hét front van één Engelsche brigade zijn alleen reeds 1600 lijken opgeraapt. In den loop van den nacht van den 26en op den 27en is door de Duitschers een zeer krachtige aanval ondernomen tegen onze troepen, die zich op den rechteroever van de Aisne bevinden op de heuvels van den Chemin des Dames. Deze aanval werd afgeslagen. Het ter rein is bezaaid met Duitsche dnoden en gewonden. Hun aantal wordt op onge veer 2000 geschat, terwijl onze verliezen niet meer dan een honderdtal gedoode of gewonde manschappen bedroegen. Op andere gedeelten van het front heb ben ook andere nachtelijke aanvallen plaats gehad, met name noordelijk en zuidelijk van de Somne en bij Berry aa Bac, maar niet van zoo belangrijken aard als den vorenbedoelden. De rapporten luiden dat de vijand overal ernstige nederlagen heeft geleden. 'In Voivre zijn onze troepen blijven vooruitgaan in de bosschen tusschen Apremont en Mihiel. In den loop van gisteren, evenals in de voorgaande dagen, hebben de troepen der bondgenooten talrijke gevangenen gemaakt, terwijl in de noorderstreek vele mitrailleuses en kanonnen door onze troepen zijn buit gemaakt. Het Britsche gezantschap te 's-Graven- hage maakt de volgende officieele mede- deeling bekend De bondgenooten winnen feitelijk langs het geheele front terrein, maar in het in het bizooder op den .uitersten linker vleugel. De Duitsche verliezen zijn aan zienlijk. De Belgische regeering seint naar het Belgische gezantschap te Lon den, dat de toestand aan de Yser en Dij Yperen zeer geruststellend is. Het vuren van den vijand is tot zwijgen gebracht door htt geschut van de vloot. Voorts meldt het Britsche gezantschap, dat volgens een Russische mededeeling nabij Novo Alexandria en Przemysl de stellingen van den vijand zijn genomen en belangrijke vorderingen gemaakt. De Duitsche strijdkrachten zijn met pas ge vormde eenheden versterkt. Berichten van Vrijdag. De Duitschers in Frankrijk en België., PARIJS, 30 October. (Reuter.) Offi cieele kennisgeving van vanmiddag 3 uur. Op onzen uitersten linkervleugel heeft het Belgische leger het dal van den benedenloop der Yser onder water gezet, 't geen de Duitschers, die de rivier wkren overgetrokken, heeft genoodzaakt tot den terugtocht, tijdens welke zij hevig zijn beschoten door Fransche en Belgische arilllerle. De Duitschers hebben gisteren zeer hevige tegenaanvallen gedaan op Fran sche en Engelsche troepen, die ten Noordoosten en ten Oosten van Yperen oprukten zij hebben echter onzen op- marsch niet kunnen stuiten. Engelsche troepen, die op verscheidene punten van La Bassée werden aange vallen door een vijandelijke overmacht, hebben door een krachtig offensief het in die streek verloren terrein herwonnen. Voorts hebben de Engelschen de aan* vallea der Duitschers op verscheidene andere punten van hun front afgeslagen en hun aanzienlijke verliezen toegebracht. Alles bijeengenomen hebben wij bijna overal vorderingen gemaakt, met name bij enkele dorpen tusschen Atrecht en Albert, op de heuvels op den rechter oever der Aisne, beneden Soissons cn ten noorden van Verdun. BERLIJN, 30 October. (Wolff.) Ambte lijk wordt hedenochtend uit het groote hoofdkwartier gemeld Onze aanvallen ten Z. van Nieuwpoort en ten O. van Yperen zijn met succes voortgezet. Er zijn acht machinegeweren buitgemaakt en tweehonderd Engelschen gevangen genomen. In het Argonnerwoud hebben onze troepen verscheidene blokhuizen en steunpunten vermeesterd. Ten N.W. van Verdun zijn de aan vallen van de Franschen vruchteloos ge weest. Van het Oostelijk Oorlogsterrein. BERLIJN, 30 October. (Wolff.) Ambte* lijke mededeeling uit het groote hoofd kwartier van hedenochtendOp bet oostelijke oorlogsterrelo onderging den toestand geen verander ng. Van het Poolsch-Galicisshe front. WEENEN, 30 October. (Wolff) Offi cieel is hedenmiddag door den generalen staf medegedeeld In Russisch Polen is ook gisteren niet gevochten. Aan den beneden-San zijn sterke vijandelijke strijdkrachten, die ten Zuiden van Nisko (in Gallcië, 20 K. M. van de Poolsche grens) over de rivier waren getrokken, na een hevig gevecht teruggeworpen. Bij Stary-Tambor heeft ons geschutvuur een Russisch munitie depót in de lucht doen springen. Alle vijandelijke aanvallen op de hoogten ten Westen van deze plaats zijn afgeslagen. In het gebied ten noordoosten van Turka hebben onze aanvallende troepen verscheidene belangrijke heuvelstellingen vermeesterd, welke de vijand al vluchtend heeft moeten ontruimen. Onze landstoim heeft in deze gevechten vele gevangenen gemaakt. Het totale aantal in Oosienrnk-Honga- rije geïnterneerde krijgsgevangenen be droeg op 28 October 649 officieren en 73,179 man, ongerekend de zeer talrijke gevangenen op de beide oorlogstooneelen in de laatste gevechten gemaakt, die nog niet verder vervoerd zijn. Oorlog tusschen Rusland en Turkij'e# St. PETERSBURG, 30 October. (Wolft.) Het St. Petcrsbnrgsche teUgra; f- agentschap meldt Tusschen half tienen half elf's ochtends heeft een Turksche kruiser met drie schoorsteenen gisterenochtend het station en de stad Theodosia (Krlm) beschoten. De kathedraal, de Grieksche kerk, de e Mo van kt Zuiden. De Oorlog.

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5