Verschillende Berichten hrkanpekhuizen aan de haven en het havenhoofd werden beschadigd. Een sol daat werd gewond. De filiale van de Russische Bank voor buitenlandschen handel raakte in brand. Om half elf stoomde de kruiser in Zuid-Westelijke richting weg. Te Noworossisk (in den Kaukasus aan de Zwarte zee) is de Turksche kruiser Hamedié aangekomen en heeft de stad aangemaand zich over te geven en staatseigendommen uit te leveren. In w geval(Jvan weigering zou de stad be schoten worden. De Turksche consul en de^ursxrhe ambtenaren werden gevan gen genomen. Later heeft de kruiser zich verwijderd. St. PETERSBURG, 30 October. (Reu ter.) Een Turksche kruiser heeft Theo- dosia gebombardeerd. Bulgaar sch- Griek sch- incident. SOFIA, 30 October. (Wolff.) Het Bulgaarsch Telegraaf-Agehtschap meldt Den 25sten October is het tusschen de Bulgaarsche en de Grleksche grens posten vanlGolssjowo tot een geweer- gevecht gekomen, dat zeven uren duurde. Aanleiding tot het incident was een poging van de Grieken in de neutrale strook loopgraven aan te leggen. Aan Bulgaarsche zijde is een man ge wond, aan Grieksche zijde een man ge dood en twee gewond. BERLIJN, 30 October. (Wolff; niet ambtelijk.) De Berliner Zeitung am Mit- tag meldtVolgens offïcieele berichten uit Konstantinopel hebben eenige Rus sische torpedobooten beproefd het uit- loopen van de Turksche vloot uit den Bosporus naar de Zwarte Zee te ver hinderen. De Turksche schepen open de» het vuur en brachten twee Russi sche vaartuigen tot zinken. Ruim der tig Russische zeelieden zijn door de Turken gevangen genomen. De Turksche vloot leed geen verlies. LONDEN, 30 Oct. (Reuter) Turk sche oorlogsschepen zijn de Russische oorlogshaven Odessa ingevaren en heb ben de Russische oorlogsschepen aldaar beschoten. De Russische gezant te Konstantino pel is teruggeroepen. ,i LONDEN, 30 Oct. (Reuter). Volgens een Lloyd's telegram zijn torpedobooten _wi.Aryan. de naam onbekend is gebleven glsjaej^n voor het aanbreken van den dag de'Wven van Odessa ingevaren eu hebben er de kanonneerboot Donetz in dén grond geboord. Een deel der be manning Is verdronken, een deel ge dood' of gewond. Drie Russische torpedobooten en een Fransch schip zijn beschadigd, Enkele ingezetenen van Odessa zijn gedood of gewond. BERLIJN, 30 Oct. (Korr. Norden.) Volgens een Turksch bericht heeft de Tuiksche vloot in een gevecht met de Russische-Zwarte Zee-vloot niet slechts twté torpedobooten, maar vier torpedo booten en een kanonneerboot tot zin- ébracht. De Einden. LEIPZIG, 30 Oct. (Wolff.) De Leip- zigér Neueste Nachrichten publiceert het volgende telegram uit Kopenhagen Volgens officieele berichten te St. Petersburg uit Tokio ontvangen, is de Russische kruiser Schemtschug en een Fransche torpedojager op de reede van Poeloe Pinang door torpedo's van den kruiser Embdeu tot zinken gebracht. De kruiser had een vierden valschen schoor steen opgezet om niet te worden her kend en was aldus onopgemerkt gena derd. Dit bericht is uit Londen bevestigd. Tuikije en Rusland. Turkije heeft de vijandelijkheden tegen Rusland geopend en daarmee den oorlog tegen dat land en tegen Engeland en Frankrijk aanvaard. Een nieuwe oorlog dus. Dat bij een oorlog tusschen drievou dige entente en drievoudig verbond de belangen vaa Turkije niet die der entente zouden zijn, is reeds meermalen in dit blad uiteengezet. Rusland is de erfvijand van de Porte, en om van het verlies van het Zwarte Zeegebied niet te sprekeu, de opstanden en oorlogen van de Bal- kanstaten tegen het gezag van de Porte in Europa zouden zonder den steun van Rusland niet tot gevolg hebben gehad, dat Turkije bijna uit den Balkan werd gedreven. Terwijl Engeland gaandeweg meer mohammedanen aan het recht streeks gezag van den Sultan onttrok, - schijnen, met Rusland samen, Engeland en Frankrijk de verdeeling van Aziatisch Turkije in sfeeren van invloed te hebben voorbereid. De Jong-Turken, die Turkije gaarne weer sterk zouden zien, steunden in hun politiek op de mogendheden, die hl Europa het tegenwicht waren van RusIanaT op Oostenrijk en Duitschland. Men ,.jbefitypest zich hoe sinds eeuwen Oostenrijk en Rusland elkaar op den Balkan hebben dwars gezeten. ,De limes,,zegt, dat Turkije door het beginnen van de vijandelijkheden zijn eigen doodvonnis heeft geteekend. En waarlijk, het beeft iets van een wan hoopsdaad, gegrond op een redeneering als dezeals we er dan toch aan moe ten, dan er eerst nog eens om vechten. Want al mag de Tirksche vloot, nu zich de Goeben en de Breslau bij haar hebben gevoegd, misschien in staat zijn iets tegen de Russische Zwarte Zeevloot uit te richten, tegen de Engelsche en Fransche eskaders in de Middellandsche Zee is dit gewis niet het geval, zoodat de Turksche kusten van Klein-Azië en Syrië en Arabië geheel bloot liggen. Toch moet men o. i. den invloed van het deelnemen van Turkije aan den oor log niet onderschatten. Zelfs al blijkt het letterlijk waar, dat de Porte haa eigen doodvonnis heeft geteekend, dat naar de dreigende taal van de Times van het Ottomaansche rijk in Europa spoedig alleen de heugenis zal over zijn ook dan n~g zal het voltrekken van dat doodvonnis Engeland en zijn bondge- nooten heel wat last en moeilijkheid ver schaffen, niet alleen rechtstreeks, maar ook in verband met zijn tallooze mo hammedaansche onderdanen. Het is toch geenszins onwaarschijnlijk, dat de Sultan de geloovigen van alle werelddeelen, in het bizonder de 'geloovige onderdanen van Engeland in Egypte en die van Rusland in Kaukasië, zal oproepen om zich onder zijn vaan te scharen, en nog altijd wordt de stem van den Chalief ver vernomen. Om een inval van een Turksch leger in den Kaukasus te keeren, zal Rusland troepen moeten onttrekken van het gevechtsterrein in Polen en Galicië, en een inval van de Turksche troepen, die volgens de berichten in Syrië zijn verzameld, in Egypte, kan voor Enge land op geen ongelegener oogenblik komen dan thans. Een factor die wel licht nog eenig gewicht in de schaal zal leggen, is de omstandigheid dat de teugels van het bewind in Turkije op het oogenblik niet aan de eerste de beste zijn toevertrouwd. Talaat bei wordt als een hoogst bekwaam staatsman geprezen en Enver pasja, de minister van oorlog, de gewezen veide- diger van Barka, heeft reeds door daden zijn naam befaamd en geducht weten te maken. Doordien berichten van den Balkan ons den laatsten tijd slechts'schaarsch hebben bereikt, zijn er voor de waar schijnlijke houding van de andere Bal- kanstaten slechts weinig gegevens. kelijk zelf aan een opstand tegen da regeering deel nemen, is ons uit de berichten tot nog toe niet volkomen duidelijk geworden. Wel seint Lord Buxton, de gouverneur-generaal, dat er is opgecommandeerd op gezag van de generaals De Wet en Beyers, maar het zou ons verwonderen, als zij werkelijk aan het hoofd van den opstand staan, dat zij niet aanstonds op den voorgrond waren getreden. En de berichten laten hen tot nog toe op den achtergrond. Maar zij zijn er de mannen niet naar om op den achtergrond te blijven als zij het gewapende verzet tegen de regeering hebben gewild. Wij hebben hier dus nog eenigen twijfel over en wachten nadere berichten af. Na de ervaring van den Boerenoorlog behoeven wij intusschen onze lezers nauwelijks te waarschuwen, met die telegrafische berichten uit Zuid- Afrika, allen uit één bron komende, voorzichtig te zijn. De Engelsche bladen waarvan gisteren onze Londensche correspondent seinde, dat zij den opstand meer een burger oorlog noemden dan een afscheiding van het Briische Rijk, hebben dus meer ge lijk dan zij zelf wisten het is niet een burgeroorlog meer dan een strijd om afscheiding, maar het is burgeroorlog en het andere niet, Het is een droevige zaak voor Zuid- Afrika Zoo kort na den oorlog tegen Engeland voeren Botha en Smuts het weer in een oorlog, tegen de Duitschers, en zoo kort na den afschuwelijken bur geroorlog, die daarmee gepaard ging de Boerencommando's tegen de verrader lijke Nationale Scouts, de tienduizenden Boeren die ten slotte aan Engelsche zijde meevochten nu weer een burger oorlog. Daartoe heeft de politiek van iet ministerie Botha het Boerenvolk ge bracht. wonnen, de volgende groote slag (ditmaal tegen de Russen) eerst in Oost-Pruisen werd geleverd. Ook daar bevocht Napoleon twee overwinningen, maar op plaatsen, die niet ver van elkaar af lagen. De Russische berichten geven ons aan wijzingen tot hoever de terugtocht van de Duitschers en Oostenrijkers reeds is gegaan. Om het overzicht te vergemakkelijken, vat ten wij hier de geschiedenis van het krijg?- I consuls bedrijf in Zuid- en Midden-Poleu kort sa men. Nadat de Oostenrijkers door de Russen waren verslagen en de laatsten geheel Oost- Galicië en een groot deel van Midden-G&- licië hadden bezet, Przemysl hadden inge sloten en over de passen der Karpathen Hongarije indrongen, hervatte het Ooaten- ijkscb-Hongr.arache leger, in samenwerking aanwezig, en de noodige tijd schijnt vijand ons door zijn werkloosheid te htbhtn verleend. In de Moniteur, de Belgisch staatscourant, doet het geheele ministerie een beroep op de in het buitenland vertoevende Belgen, om zich bij de als vrijwilligers aan te geven voor den duur van den oorlog. De oorlogscorrespondent van de Dally Chronicle aan de Yser heeft Dinsdagmiddag geseind dat aanzienlijke versterkingen op weg moeten zijn naar het leger van den hertog van Wurtem berg, die het bevel voert over de troepen aan 'tBelgische front- De versterkingen met de aanzienlijke Duitsche strijdkrachten, komen van Brugge aan in zuidwestelijke welke intusschen in Silezië waren samen getrokken, het offensief. Het vereenigde Duitech-Oostenrijksche leger rukte naar het Oosten op. De Russen bepaalden er zich toe om den vijaudelijken opmarsch door ca- vallerie te belemmeren en trokken zich ach ter de Sau en den Weichsel terug. Zoo kwam in de vorige week het Duitsch-Oos- tenrijksche front tegenover Nowo Georgiëfsk en Warschau te staan, het volgde verder den Weichsel en de San, terwijl tevens Hongaarsche troepen, die de Russen over de Karpathen lejng hadden gedrongen, den Russischen linkervleugel dreigden te om vatten. Nu was het te verwachten, dat de Russen slag zouden leveren en zulks ge schiedde. Het eerst week de Dnitsche lin kervleugel, die voor Warschau stond en tot aan de Petrca reikte. Deze zwenkte links zoover, dat de Russen nu reeds bij Koetno onderdanen en hun eigendom in staan. 110 R.M, van Warschau, en 70 K.M. van het naastbijgelegen pont van de Duitsche grens. Daarna is, naar uit een of ficieel Russisch bericht iu ons Ochtendblad is op te maken, het centrum tusschen Ivan- Over den gang van zaken kuonen wij gorod en de San gevolgd en heeft zich op natuurlijk met zekerheid nog niets zeggen. Voorshands zijn wij geneigd aan te nemen, dat het ministerie Botha de over hand zal behouden. Er zullen een me nigte Boeren zijn, die, schoon met den opstand of althans met de redenen die de lijn Jedlinsk (ten Noordwesten van Ra- domRadomIlza (ten Zuiden van Ra- dom) teruggetrokken. Het bericht van de Times, dat de Russen ook Radom hebben genomeo, is nog niet officieel bevestigd. Over een afstand van een kleine vijftig richting. De Duitschers schijnen das voornemens te zijn in stede van lang; de kust op Duinkerken en Calais aan te rukken, met alle macht op te tredeo tegen het deel van het front tusschea Dlxmulden en Yperen. Blijkbaar willen de Duitschers opruk ken tusschen de Yser en den weg vaa Yperen over Hazebrouck naarSt. Omet en het eerst Boulogne aanvallen, een open, onverdedigde stad. De correspondent vernam Dog dat de Duitschers op het front Dixmuiden- peren 350,000 man kunnen inzetten. Het Hamburger Fremdenblatl schrijft uit goede bron te hebben ver nomen, dat de Duitsche Bondsregeerln gen zal overwegen al de maatregelen die de vijandelijke Staten tegen Duitsche het buitenland hebben genomen, met gelijke maatregelen tegenover onderdanen dier staten te beantwoorden. Een voorste daartoe zal eerlang aan den Bondsraad worden overgelegd. Volgens een Havas-bericht zijn er io Frankrijk weer 18 Duitsche en Oosten- rijksche firma's gesequestreerd. Alleen het departement der Seine heeft het gerechtshof 20,000 kooplieden en ongeveer 200.000 particulieren met dien maatregel getroften. Ook de Bank van er toe geleid hebben instemmen, het K.M. dus voorloopig. Aan de San schijnen Allart, die te Parijs de Dresdensche uooren er BERLIJN, 30 Oct. De Lokal-Anzeiger schrijft over het Russisch-Turksche con flict Er moet met allen nadruk op worden gewezen dat niet Turkije begonnen is, doch dat zijn optreden tegen Theodosia enz. slechts het vanzelfsprekend gevolg is geweest van een ongehoorden Rus sischen aanslag op de 'integriteit van Turkije. De vredesbreuk is aan den kant van Rusland. De Tagliche Rundschau schrijftTur kije heeft iets gedaan, wat de heele wereld na de Engelsch-Fransche onbe schaamdheden tegen de Porte reeds se dert weken heeft verwacht Het blad wenscht de Turken geluk met hun eer vol besluit en zegtWij zochten geen bondgenooten en begroeten daarom des te hartelijker diengene, die zich uit er kenning van eigen bestwil aan onze zijde heeft geschaard. opnemen van de wapenen tegen de over heid, waarvoor de Bijbelsche Afrikaander groot gezag heeft, zullen afkeuren. Ook zal het ministerie en zullen zijn aanhan gers de bevolking wel trachten te be duiden, hoe zij dien opstand uit ééu gezichtshoek moeten bezien met den opstand van Maiitz, en zal het verdrag van Vereeniging en den trouw aan de liberale Engelsche regeering, die Zuid- Afrika zoo'n ruim zelfbestuur heeft ge schonken, met succes aangevoerd wor den om den sttod in een slecht licht te de Oostenrijkers nog stand te honden. De I Bank vertegenwoordigt, omvattingsbeweging van de KarphateD uit schijnt intusschen totaal mislukt. De Volkszeitung, een socialistisch Men krijgt den indruk dat de Duitsch- blad te LeiPzi£> meldt dat in de eerste Oostenrijksche terugtrekkende beweging nog Duitsche verliezenlijsten voorkomeo niet tot staan i3 gekomen of, zooals het I de namen van 36.531 dooden (onder wie zetten. Ten slotte willen wij nog opmerken, geconcentreerde leger af te rekenen. Duitsche bericht zegt, de nieuwe opstelling van de legers in verband met den toestand Dog niet is voltooid. Het lijkt er naar of zulks voor de Sile- zisch-Galicische- grens zal geschieden. In dien zulks mocht gelukken, dan nog kun nen de Russen hun opmarsch naar Berlijn niet aanvangen, zondar eerst met het daar De opstand in Zuid-Afrika. De N. R. Ct. schrijft over den opstand ia Zuid-Afrika: Dat was verrassend nieuws uit Zuid AfrikaOpstand in het Noorden van den Vrijstaat en in het Westen van Transvaal, burgers en oorlogsbenoodigd heden opgekommandeerd op gezag van De Wet en Beyers, Heilbron ingenomen Nu moet men zich niet op een dwaal spoor laten leiden door Engelsche bla den, die van uitbreiding van den opstand van Maritz en van verraad aan het ver drag vaa Vereeniging spreken. Er is een groot verschil in beginsel en doel tusschen den opstand van Maritz en dien van (laat ons even zeggen) De Wet en Beyers. Maritz strijd tegen het Engelsche gezag over Zuid-Afrika, hij wil van de Unie een vrije republiek maken en daar om vecht hij aan de zijde van de Duit schers. De opstand van De Wet en Beyers is niet tegen het Engelsche ge zag gericht, laat dus het verdrag van Vereeniging onaangeroerddie opstand is gericht tegen het Ministerie Botha, tegen den oorlog waarin het de Zuid Afrikanen heeft getrokken, tegen het gebruik van verdedigingsmacht der Unie, die krachtens de wet uitsluitend ter ver dediging van de Unie mag dienen, voor een aanvallenden oorlog. Men houde dit verschil goed in het oog. Men behoeft van een man als De Wet, om slechts dezen te noemen, niet denken, dat hij het verdrag van Ver eeniging zal verbreken. Hij is een man van zijn woord. Dat Engelsche bladen dadelijk met het woord verrader voor hem klaar staan en het ook toepassen op iemand van zoo hoog karakter als Beyers, is hun zaak. De opstand is zeker tegen het wettige landsgezag gericht, maar onze lezers weten dat de groote meerderheid althans van de Hol- landsche Afrikaanders was ervan overtui ging, dat de regeering met dezen aan vallenden oorlog zelf 's lands wet had geschonden. Of intusscheD De Wet en Beyers wer- dat het mogelijk blijft, dat commando's of groepjes opstandelingen, door de re- geeringstroepen in de engte gedreven hun toevlucht zoeken over de Duitsche grens en zich dan bij de Duitschers aan- aanslulten. Maar dit zou Diets veranderen aan wat wij iu den aanvang schreven, n.l. dat er op het oogenblik in Znid- Afrlka tweeërlei geheel van elkaar af te scheiden vormen van opstand zijn, die van Maritz tegen het gezag van koning George, en die andere tegen het gezag vail Botha, Smuts en hun mede-ministers. Op 't Oostelijk oorlogsterrein. Het staat nu wel vast, schreef de N. R. CL 11. Donderdag, dat de Duitschers en Intusschen heeft het er hoe langer hoe bergsche legers, minder vau, dat de Dnifschers voor dat in het Oosten een nieuwe slag eal worden gr- leverd, er iu zullen slagen in Frankrijk een zoo beslissend voordeel te behalen, dat zij vandaar versterkingen naar het Oosten zul len kunnen aanvoeren. De geweldige aan vallen toch op de ïaerlinie hebben geen resultaat opgeleverd en zijn, volgens de Fransche berichten, in kracht verminderd. Ook hier dus een toestand van betrekke lijk evenwicht ingstredeu. Van Duitsche zijde wordt nog volgehou den, dat het den Duitschers goed gaat aan t Oostelijk front. Het Duitsche opperbevel zou zich om twee redenen genoopt hebben gezien voor de 2385 officieren), 159,165 gewonden (onde wie 5327 officieren), en 55.522 vermisten (onder wie 348 officieren.) Dat maakt een totaal van 251218. Waar er, zegt het blad, totnogtoe 121 Pruisische verliezeniijsten zijn verschenen komt men tot een berekening van on geveer 750.000, ongerekend de verliezen in de Beiersche. Saksische en Wj jiridfr Oostenrijkers in Polen een zware nederlaag Russische overmacht terug te wijken- ten hebben geleden. Dat is het belaneriikste oar.to >;i TYintl ITAOV r) n TTn it n/ilt Au» hebben geleden. Dat is het belangrijkste feit, waarmee onze wetenschap over de oor logsgebeurtenissen gisteren is verrijkt. Men leze nu aandachtig de officieele Duitsche mededeeling van gisteren over het krijgsbedrijf in Polen yin Polen zijn «ie Duitech-Oostenrijksche troepen voor nieuwe Russische strijdkrach- een van zijn aan von eerste wil men voor de Duitschers gunstiger plek nitzoeken om meester den toestand te blijven en ten tweede de moerassige wegen en het gebrek spoorwegen redenen waarom generaal Hindenburg een meer achterwaarts gelegen stelling heeft ingenomen, Voorts wordt van troepen voor nieuwe Itussische stnjdkrach- Duitschen kant heweard rist rW fermrinolit I txwlu,auuc sc»c/.cu uuuucu, ten, die van Iwangorod, Warschau 'en Nowo hCt haaSt °lct k" ee,ooven- Georgiefsk oprukten, uit den weg gegaan, zo„der dat de Russen hen vervolgden" le- nadat zij tot dusver in gevechteD, die ver- vendig herinnert aan den terugtocht van von Hindenburg iu Oost-Pruisen, die de voorbereiding was voor de vernietiging van het Russische leger, dat daar opereerde. De Köluische Zeitung van Zondag deelt het volgende mede over ongehoorde ruwheden, die in een FV gelsch concentratiekamp plaats vonden. 1340 Duitschers, die uit Brazilië terug keerden en gevangen genomen waren, waren ondergebracht in het kamp New bury in een renstal. 8 a 10 personen moesten ia de paardeobox op oud strot) liggen. Slechts twee dunne dekens werden hun verstrekt. Geen tafel of stoel was er aanwezig. De thee werd door oude zakken gegoten en was vuil. Het voedsel bestoud 's morgens uit een kop thee en een stuk droog brood 's middags een bord watersoep, per man 2 aardappelen en een stuk droog brood; 's avonds weer thee en droog brood. Twee gevangenen die over dit voedsel klaagden werden tot 3 dagen arrest, 14 dagen middelarrest en 9 maanden Vestingstraf veroordeeld. Heusch als we het zelf niet iu de Kölnische gelezen hadden, zouden we scheiden dagen duurden, alle Russische aan vallen met succes hadden afgeslagen. De Russen vervolgden eerst niet. Het zich losmaken van den vijand ge- ichiedde zonder moeilijkheden. De troepen zullen zich overeenkomstig den toestand opnieuw opstellen." Dit is buiten twijfel de taal, die een op perbevel pleegt te spreken, als er een ne derlaag te vermelden is. Iedere Duitscher die lezen wil, weet nu dat de Duitschers in Polen zijn verslagen eu wel zoo wat over de heele linie, want de nieuwe Russische strijdkrachten, die zij „uit den weg zijn Ook de Lokal-Arizeiger is optimistisch. „Een achterwaartsche beweging om zich van den vyand los te maken" schryft het blad „kan noodig worden wanneer de tegenstander gedurende den strijd onver wachte versterkingen krijgt waar men niet de noodige tegenover stellen kan of wil. Het is geen gemakkelyke taak en vereischt vaak grooter veldheerstalent dan een aanval. Dat gegaan", kwameD van Warschau, van No- de vijand onze troepen niet heeft vervolgd woGeorgiësk (80 K.M. ten Noorden van 1 Warschau) en van Ivangorod (90 K.M. ten Zuiden van Warschau). De Russen vervolg den „eerst" niet. Maar daarna toch wel, anders ware de mededeeling, dat „het zich osmaken" van den vijand zonder moeilijk- ïedeu geschiedde, overbodig. is natuurlijk ten deele toe te schrijven aan het feit, dat alle aanvallen door de Russen ondernomen, tot 't laatst toe zijn afge weerd. Dat de vijand daarbij zware verlie zen aan gevangenen en geschut heeft ge had, is reeds gemeld, eveneens dat by in getal de sterkere was. Nu is natuurlijk een Nu zullen zich de troepen overeenkomstig overwiuniDg van een numeriek zwakkere den nieuwen toestand opnieuw opstelleD.Om afmeting van de nederlaag te schatten is het van belang te weten waar dit plaats zal vinden. Het is immers bekend, dat by gebrek aan andere gegevens de kaart ons eeren kau, welke beteekenis men aan een overwinning moet toeschrijven. Zij geeft ons van de overwinningen het resultaat te ken nen, waar het op aankomt. Men herinnert zich dat, nadat Napoleon bij Jena had over macht over een numeriek sterkere niets zeldzaams, zooals de laatste overwinningen van von Hindenburg trouwens bewezen heb ben. Er is echter tweeërlei voor noodig in de eerste plaats een strateeg en ten tweede de noodige tijd om de legermachine door verplaatsingen van onderdeelen geschikt te kunnen maken voor de uitvoering van het gestelde plan. De aangewezen man daartoe is naar onze meening ter plaatse Turnhout is gisteren door 750 Duitsche soldaten bezet. Zij werden bij de burgerij ingekwartierd en patroeljeeren in de omstreken van de stad. Van on geregeldheden wordt niets vernomen. De >Times schrijft De verliezen van het Belgische leger een der meest bewonderenswaardige le gers van alle tijden, zijn groot. Men kan niet verwachten, dat in gevechten tegen een sterke overmacht een succes kan bereikt worden, zonder dat verliezen worden geleden. De gewonden werden niet pijnlijke regelmatigheid van het slag veld weggebracht en hoe hevig ook eeni ge verminkt waren, er weid niet geklaagd of gesteund de Belgische moed is moed in zijn besten en edelsten vorm en het Belgische leger is het te danken, dat in deze laatste dagen de Duitsche plannen met betrekking tot het bezit van een klein stukje kust tusschen Duinkerken en Calais verijdeld werden. Uit Sluis wordt aan het Hbld. ge seind Naar mijn heden van verschillende zijden wordt medegedeeld, vervoeren de Duitschers over land vele gedeeltelijk ge demonteerde onderzeebooten naar de haven van Zeebrugge, tusschen Heyst en Blankenberghe, om deze daar weder op te bouwen en van daar uit te doen opereeren. De Engelsche kolonie te Frankfurt vier t te w< veelh stig v voort .11lit 1 n I ft /«Utin r» TT TT ..!in I. i V"i -

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 6