Nummer 92 Zondag 15 November 1914. 37e Jaargang. Tweede Blad. De Nederland- sche Nijverheid. In het Alg. Ned. Exportblad treffen wij een artikel aan, waarin opgewekt wordt om van de tegenwoordige tijds omstandigheden gebruik te maken ten bate van de Nederlandsche nijverheid. „Talrijk zijn de voorbeelden van hen, die, gewend een of ander artikel nieti ge onderdeelen soms van een geheel uit het buitenland te betrekken, thans, nu de uitvoer van dat artikel verboden is, gedwongen zijn hun bedrijf stop te zetten of aanzienlijk te beperken, geheel afhankelijk als zij zijn van de buitenland- sche industrie. Misplaatst ook blijkt te zijn het onbe grensde vertrouwen in de hechtheid van het Internationaal verkeer, dat zoo uit- mumtend functioneerde en toch door den oorlog in minder tijd dan tweemaal vier entwintig uren werd ontwricht. Daarom, Nederlanders steunt uw eigen industrie, verschaft uw eigen menschen werk en maakt u onafhankelijk van het buiten land. De gaven en giften aan steunco- mité's voor werkloozen zouden dan al thans ten deele overbodig zijn. Talrijk zijn de stoornissen op eik gebied, doch talrijk ook zijn de lessen van den oorlog voor hem, die er zijn voordeel mee wil doen. Zijn er niet tal van bui- tenlandsche industrieën, die hier met succes beoefend kunnen worden, belang rijke takken van nijverheid, die welvaart kunnen brengen in een geheele streek, hoewel zij dikwijls niet veel meer dan huisindustrieën zijn.* Het blad noemt reeds de oprichting cener speelgoederenfabriek in Den Haag. »Dat er op dit gebied iets te verrich ten valt, kan blijken uit het feit, dat b.v. alleen reeds Groot-Brittannië en Ierland voor een waarde van een millioen pond sterling aan speelgoed Importeeren. Toen, om een ander voorbeeld te noe men, Duitschland de grenzen sloot voor den uitvoer van zaklantaarns en bijbe- hoorende batterijen, kwamen op ons Bureau talrijke brieven uit het buiten land met de vraag of in ons land deze artikelen niet vervaardigd worden. Had den wij die vraag bevestigend kunnen beantwoorden, dan zouden orders van duizenden stuks daarvan het gevolg zijn geweest. Kunnen er in uw land geen penne- houders, potlooden, warmwaterflesschen, enz. enz. vervaardigd worden luidt een tweede vraag. Helaas, wij zijo gedwon gen te antwoorden Wij maken die voor werpen niet en kunnen ze bijgevolg niet leveren*. Dat niet alle artikelen in Neder land vervaardigd kunnen worden, begrij pen natuurlijk ook wij. De capaciteit van elk land, zelfs van den grootsten indus triestaat, is op industrlëel gebied in ze keren zin begrensd, doch wat men in elk geval doen kan, dat is de inheem- sche industrie steunen, ook in die tijden, d. w. z. na den oorlog, wanneer men niet meer gedwongen zal zijn de Nederland sche industrie-producten, te benutten, rooals dat nu het geval is. Maakt thans liet een Nederlandsche fabriek uwe ka bels, levert thans niet een Nederlandsche fabriek uwe anilineverfstoffen, bouwt thans niet 'n Nederlandsche fabriek uwe automobielen en is het niet ook een Nederlandsche fabriek die uwe behoefte aan banden en gummiwaren dekt Waar om toch steeds die miskenning van eigen kracht r En een geluk mag het worden genoemd, dat men thans gedwongen is rich tot de Nederlandsche industrie te wenden. Laat deze dwang den verbrui- ter tot gewoonte worden. Laat ook de exporteur op Nederlandsche-Indië ich in de eerste plaats richten tot de Nederlandsche industrie, opdat ook de avaan en Maleier beseffe, wat Neder land kan presteeren op industriëel gebied en dat het steunen hiervan welvaart voor len en de koloniën met zich brengt. De tijd om nieuwe industrieën in het even te roepen, is thans gekomen. Zorgt daarom steeds op de hoogte te zijn van datgene, waarnaar gevraagd wordt en tracht in die vraag te voorzien. Verkent thans de markten waarvan ge weet, dat tij voor uw buitenlandsche concurentie aiet of moeilijk te bereiken zijn. Bierbrouwerijen, machinefabrieken, textielnijverheid, chemische en andere Industrieën, maakt thans propaganda. Het veld ligt braak en thans is de tijd gekomen om het te bewerken/' In de Nieuwe Ct. komen, naar aan leiding van dit artikel een paar brieven voor van fabrikanten, die er op wijzen dat verschillende der genoemde artike- kelen reeds hier te lande vervaardigd worden. Een firma zegt dat een viertal fabrikanten in verschillende plaatsen van ons land >warmwaterflesschen« vervaar digen. En een ander schreef>Ik wil u er even op attent, maken dat er wel batterijtjes voor electrische zaklantaarn tjes in Nederland worden vervaardigd en zendt u daarom hierbij een prijscou rant van onze fabriek die reeds eenige jaren bestaat. De groote elementen zijn ook reeds veel in gebruik bij telefoon en spoorwegmaatschappijen en andere groote instellingen.* De Nieuwe Ct. voegt daaraan toe >Het zou ons niet verwonderen, of er zijn nog tal van andere zaken, van welker productie de Nederlandsche in dustrie zich reeds meester heeft gemaakt zonder dat dit tot het publiek is door gedrongen. Het moest niet kunnen voor komen dat een toevallige omstandigheid dit aan 't licht bracht. De fout ligt niet in geringe mate bij de industriëelen zelf die aan hun zaken niet voldoende be kendheid geven. Reclame en nog eens reclame moet vooral in deze dagen het uitgangspunt zijn van nieuw leven bij on ze zakenmenschen." Het blad kan ook nog mededeelen dat, naar aanleiding van den oproep van de Maatschappij van Nijverheid, het be stuur van het Haagsche departement be sloten heeft een commissie te benoemen, met de opdracht advies te geven omtrent de middelen om eigen nijverheid te steu nen, vooral door het publiek er van te doordringen dat geen buitenlandsche artikelen behooren te worden gekocht of bestellingen in den vreemde worden gedaan voordat bewezen is dat die in- koopen en die bestellingen hier te lande niet kunnen worden gedaan of uitgevoerd. Berichten van Donderdag. De Duitsckers in Fr anktijk en België. BERLIJN, 11 November. Officieels mededeeling van vanochtend uit het groote hoofdkwartier: Aan de Yser hebben wij gisteren goede vorderingen gemaakt. Dixmuiden is stormenderhand genomen en daarbij zijn meer dan 500 krijgsgevangenen gemaakt en negen machinegeweren in onze han den gevallen. Verder naar het Zuiden zijn onze troepen over het kanaal getrokken. Ten Westen van Langemark (7 K.M. ten N- v. Yperen) hebben jonge regi menten onder het zingen van „Deutsch- land, Deutschland iiber alles* de eerste linie der vijandelijke stellingen stormen derhand genomen en ongeveer 2000 man Fransche infanterie gevangen genomen, en zes machinegeweren buitgemaakt. Ten zuiden van Yperen hebben wij den tegenstander uit St. Eloi (ongeveer 4 K.M. ten Zuiden van Yperen), om welke plaats verscheidene dagen verwoed was gevochten, verdreven. Ongeveer 1000 gevangenen en zes machinegeweren zijn daar in Onze handen gevallen. Ondanks tal van heftige tegenaanval len der Engelschen zijn de heuvels ten Noorden van Armentlères, die de geheele streek beheerschen, in ons bezit gebleven. Ten Zuid-Westen van Rijssel heeft ons offensief terrein gewonnen. De Franschen hebben groote verliezen geleden bij een poging om den uit stra tegisch oogpunt belangrijken heuvel ten Noorden van Viennele Chateau aan den Westrand van Argonne te heroveren. Ook in het Argonnerwoud en ten Noord oosten en Zuiden van Verdun zijn de aanvallen der Franschen overal afgesla gen. PARIJS, 11 November. (Reuter.) Of- ficieele kennisgeving van vanmiddag 3 uur Tusschen Nieuwpoort en de Leie is gisteren verwoed gevochten. De bond- genooten hebben zich over 't algemeen in hun stellingen gehandhaafd en heb ben Lombaertzijde (ten Noorden van Nieuwpoort) heroverd en zijn voorbij deze plaats opgerukt. In den namiddag hebben de Duitschers Dixmuiden geno men de bondgenooten houden evenwel nog de buitenwijken bezet. Op het overige front geen verandering van beteekenis. Van het Oostelijk front. WEENEN, 11 November. Offlcieele mededeeling van vanmiddag uit het groo te hoofdkwartier De krijgsverrichtingen op het Noord oostelijke oorlogsterrein ontwikkelen zich volgens ons plan, dat door den vijand niet is verstoord. In het door ons vrijwillig ontruimde gebied van Midden-Galicië zijn de Russen den benedenloop van de Wisloka over getrokken en hebben Rzeszow (ten N. W. van Przemysl en de streek van Lisko (ten Z.Z.W. van Przemysl aan de San) bezet. Przemysl is weer ingesloten. In het dal van de Stryj heeft een vijandelijke troep voor het vuur van een gepantserden trein en voor een onver wachte ruiterijaanval onder groote ver liezen moeten vluchten. De Duitschers in Frankrijk en Belgiif, BERLIJN, 12 November. (Wolff.) Het groote hoofdkwartier maakt hedenoch tend het volgende bekend De vijand, die over Nieuwpoort tot in de voorstad Lombaertzijde was door gedrongen, is door onze troepen over de Yser teruggedreven. De oostelijke oever van de Yser tot aan zee is door den vijand ontruimd. De aanval aau gene zijde van het Yser-kanaal ten Z. van Dixmuiden is gevorderd. In de streek ten O. van Yperen zijn onze troepen verder opgerukt. In het geheel zijn meer dan 700 Franschen ge vangen genomen en vier kanonnen en vier machine-geweren buitgemaakt. De aanvallen van den vijand ten W. van het Argonnerwoud zijn in het bosch zelf afgeslagen. PARIJS, 12 Nov, (Reuter.) Officiëale kennisgeving van vanmiddag drie uur De hevige strijd op den linkervleugel duurt nog voortde toestand is onveran derd gebleven op dit gedeelte van het front, dat zich uitstrekt van Lombaertzijde over Nieuwpoort en Yperen naar Zonnebeke (7 K.M. ten O.N.O. van Yperen) en van daar naar een punt ten oosten van Armen- tières. De Engelsche troepen hebben hun stel lingen gehandhaafd, na een aanval van de Pruisische garde te hebben afgeslagen. Aan de Aisne hebben wij onze posities ibehouden, ondanks een tegenaanval der Duitschers. Onze artillerie heeft in de streek van Craonne enkele kanonnen tot awjjgen ge bracht en vernietigd. Rond Berry au Bac hebben wij eenig terrein gewonnen. In Argonne, Lotharingen en de Vogezen is de toestand onveranderd. BERLIJN, 12 Nov. (E., van Duitsche zijde.) Volgens de Local Anzeiger worden de verliezen der Belgen in de gevechten van gisteren op 6000 dooden en 8000 ge wonden geschat. De Belgische soldaten stre- nen met ware doodsverachtingde koning zelf, in de velduniform van een luitenant gekleed, stond midden in de vuurlinie en achter de gevechtsliju was koningin Elisa beth bezig met het organiseeren van de eerste hulp voor de gewonden. Van de beste Belgieche regimenten no. lien 12 is slechts een klein hoopje overgebleven. De verliezen aan officieren zijn ontzettend, er bleef kouing Albert niets anders over dan de gapingen door Fransche luitenants te doen aanvullen. Van het Oostelijk front. BERLIJN, 12 Nov. (Wolff.) Het groote hoofdkwartier deelt hedenochtend mede Onze ruiterij heeft ten O. van Kalisch op nieuw een overmacht van de Russische ruiterij teruggeslagen. WEENEN, 12 Nov. (Wolff.) Officieel wordt namens den generalen staf bekend gemaakt dat er gisteren, behalve succesvolle ruitergevechten bij Kosminsk tegen een Russisch cavaleriekorps, op het Nogdooste- lijk oorlogstooneel geen gevechten van be tekenis zijn geleverd. Vijandelijke verkenningsafdeelingen, die onze bewegingen wilden verspieden, zijn verdreven. Bij de voortzetting van de huidige krijgs verrichtingen zijn de flinkheid en slagvaar digheid van onze troepen opnieuw aan het licht getreden. BERLIJN, 12 Nov. (E., van Daitsche zijde.) Heden is er een beslissende slag tusschen Duitschers en Russen begonnen. De Oostenrijkers in Servie. WEENEN, 12 Nov. (Wolff.) Over het krygsbedrijf in Servië wordt officieel mee gedeeld Onder voortdurende gevechten met de vijandelijke achterhoede, die in van te voren gereed gemaakte stellingen stand hield, is gisteren de vervolging der Servische troe pen op de geheele linie voortgezet. Onze troepen hebben de linie, gevormd door de heuvels ten oostenjvan Oset'jin», Nakoetsjina en Novo Selo aan de Save bereikt. De Serviërs zijn in vollen aftocht naar Kotsjaljewo en Waljewo,*waar volgens be richten van onze vliegers vele duizenden voertuigen van den legertros alle verkeers wegen versperren. Behalve de gistereu gemelde buit zijn nog vier stukken geschut, veertien munitie wagens, veel munitie, verplegingemateriaal, treinen, tenten en ander oorlogsmatcrieel vermeesterd. Ook hebben wijTal van ge vangenen; wier aantal nog niet bekend is, gemaakt. De Einden. LONDEN, 12 November. (Reuter.) Naar Renter's agentschap verneemt, heeft de Emden, toe zij naar de Kokos-eilanden stoom de met het plau de belangen van Engeland te bénadeelen door enkele zeer belangrijke kabels te kappen, zich in een wespennest gestoken. De ambtenaren van de telegraafmpij seinden namelijk dadelijk, toen de befaamde kruiser verscheen, zijn komst in alle wind streken, waar de seinen Engelsche schepen die naar het Duitsche schip zochten, konden bereiken. De afdeelingen, door de Emden aan land gezet, zijn er inderdaad in geslaagd twee kabels te kappeD, die intusschen voor- loopig hersteld zijn de berichten die de Em den noodlottig zijn geworden, waren langs die kabels echter reeds verzouden. De Good Hope en de Monmouth. LONDEN, 12 November. (Reuter.) Naar de admiraliteit mededeelt, moeten, ofschoon daaromtrent geen nadere berichten zijn ont vangen, de Engelsche kruisers Good Hope en Moumouth (die aan den slag bij de Chi- leensche kust hebben deelgenomen) als ver loren worden beschouwd. Berichten van Vrijdag. De Duitschers in Frankrijk en België. PARIJS, 12 Nov. (Reuter.) Officieel be richt van 11 uur 's avonds In het noorden hehben wij ons in alle stellingen gehandhaafd. De vijand, die uit Dixmuiden door een nachtelijken aanval trachtte op te rnkkeD, is teruggeslagen. Wij hebben het offer sief tegen de troepen, die de Yser waren overgestoken, hervat en den vijand op alle punten teruggedreven, behalve van een terrein vah twee tot drie honderd meter lengte, dat hy nog op den linkeroever bezet houdt. In het centrum hebben wij eeu'g terrein gewonnen in de streek van Tracy de Val ten noordoosten van het bosch 1'Aigle. In Argonne hebben zeer hevige aanval len van de Duitschers niets opgeleverd. LONDEN, 12 Nov. (Reuter.) De Engel sche officieêle mededeeling bevestigt het hevige karakter van den strijd in Vlaande ren. Deze werd gekenmerkt door krachtige en veelvuldige aanvallen der Duitsche infan terie, die afgewisseld werden door even zoo hevige tegenaanvallen. Onze linie werd ge handhaafd, doch niet zouder aanzienlijke verliezen, waartegenover nog heviger verlie zen van den vijand s'aan. De sterkte der bondgenooten wordt aanhoudend door nieuwe troepen op peil gehouden. Het middelpunt van de worsteling is Yperen geweest. De verdediging van die stad is een van de meest treffende episoden uit de geschiedenis van het leger geweest. Meer dan drie weken zijn de stellingen daar behouden onder een regen van granaten, die zoowel overdag als bij nacht bijna onop houdelijk voortduurde en tegen de opvol gende aanvallen der# vijandelijxe infanterie, welke de een na den ander schipbreuk leed. BERLIJN, 13 Nov. (Wolff) Ambtelijke mededeeling van hedenmorgen uit het groote hoofdkwartier Aan het gedeelte van de Yser bij Nieuw poort hebben onze mariniers den vijand zeer ernstige verliezen berokkend en 700 Fran schen gevangen genomen. Bij de goed vorderende aanvallen bij Ype ren werden nog 1100 man krijgsgevangen gemaakt. Hevige aanvallen der Franschen ten wee ten en ten oosten van Soissons zijn onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Var het Duitsch- Oostent ijksch- Russische gevechtsterrein, St. PETERSBURG, 12 November. (Het. Tel.-Ag.) Mededeeling van den grooten generalen staf Gisteren heeft de strijd aan het Oost- Pruisische front Stallupönen-Krouglian- ken tot de streek van Soldau zich ont wikkeld. Onze troepen hebben Johannis- burg (t. Z. W. v. Lyck) bezet. Aan gene zijde van de Weichsel zijn gevechten van niet veel beteekenis ge leverd in de streek van Kalisj en Nesjawa, waar de vijandelijke voorhoeden trachten vooruit te rukken. In de Karpathen werd de Oostenrijk- sche achterhoede, die zich handhaaft aan de Boven-San in de streek van Sanok, door onze troepen aangevallen. De nsluiting van Przemysl, welke wij gedurende de periode van het offensief der Duitsche en O^stenrijksche legers hadden geschorst, is weer tot stand ge bracht. BERLIJN, 13 November. (Wolff.) Amb telijke mededeeling van hedenmorgen uit het groote hoofdkwartier Aan de Oost-Pruisische grens, bij Eydt- kuhnen en ten Zuiden daarvan, oostelijk van het merengebied, heeft zich opnieuw een strijd ontwikkeld, waarvau de beslis sing nog niet is gevallen. Aan het Turksch-Russische gevechts terrein. KONSTANTINOPEL, 12 November. (Woltl.) Volgens bericht uit het hoofd kwartier is de aanval van het Tuiksche leger, die gisterenmorgen vroeg was be gonnen, volkomen geslaagd. De Russen hebben zich in hun tweede linie nauwelijks anderhalven dag kunnen handhaven. Met Gods hulp, zoo luidt het bericht, werd de vijand gedwongen zijn stellingen te ontruimen. De Russische troepen trekken over het geheele front terug en wordeu in alle richtingen vervolgd. ST. PETERSBURG, 12 November. (Pet. Tel.-AgBlijkens een telegram uit het Hoofdkwartier van het Russische le ger in Kaakasië zijn de aanvallen der I urken op Koeprikoei gisteren met groo te verliezen voor den vijand afgeslagen. Een Turksche kolonne, die onzen linker vleugel trachten om te trekken, werd gedwongen in paniek naar het gebergte te vluchten. De Turken gaan voort te Erzeroem hun troepen samen te trekken. KONSTANTINOPEL, 13 Nov. Vol gens een mededeeling uit het hoofd kwartier, is de aanval van het Turksche leger, die gisteren begon, volkomen ge lukt. De Russen konden zich in hun tweede linie nauwelijks anderhalven dag handhaven. In de ontvangen mededee- lingen staat woordelijk De vijand werd met Gods hulp genoodzaakt zijn stel lingen te ontruimen, trekt op het ge heele front terug en wordt naar alle zij den vervolgd. Een proclamatie van den Sultan aan het leger roept den heiligen oorlog uit voor alle Mohammedanen. De opstand in Zuid-Afrika. PRETORIA, 13 Nov. Officieel. Botha ontmoette het commando van De Wet op een punt 24 mijlen ten oosten van Winburg, na een geforceerden nachte lijken marsch. De rebellen werden ge heel verslagen, 250 gevangen genomen, twee legerkampen verstrooid. JOHANNESBURG. 13 Nov.Officieel. Generaal Botha heeft generaal De Wet een zware nederlaag toegebracht. 250 opstandelingsn werden gevangen geno men, terwijl twee kampen alsmede auto mobielen veroverd werden. GENT, (via Sas van Gent), 13 Nov. In en om deze stad wordt een groot Duitsch leger gevormd alleen in deze in deze stad zullen 1 50.000 soldaten in gekwartierd worden. Het plan moet zijn de linie NieuwpoortYperen Rijssel met geweld te forceeren, en met een groot leger op Duinkerken—Calais aan te rukken. liet verbranden van lijken. Van pijnigende afzichtelijkheid is bet verbranden der lijken door de Duitschers. Hunne verliezen zijn schrikkelijk geweest in de afgeloopen wekeü. Zooveel mogelyk hebben ze de lijken van het front wegge voerd, om ze elders te verbranden. Tijd voor begraven is er niet. Maar op verschillende punten werden de lijkenstapels ook in het gezicht van oDze strijders een prooi der vlammen. Ge moet de ooggetuigen van deu schrikkelykheid hooren verhaleD. Ken huiver vaart u uan aan 1 De dooden worden bij eengesleept, zoo mogelijk met het gelaat naar den grond gekeerd, en met stroo be dekt. Een pestwalm stijgt dan op, die, dank zij den zeewind uit 't Westen, meestal ge lukkig niet onze troepen teistert. Maar het ijselijkste is de stuiptrekkingen te zien van de in de hitte zich bewegende lijken. Om gek te worden Het is of da dooden weer levend worden beenen en armm bewegen, van sommigen richt zich he. bovenlyf door de hitte deels op en de Trees jaagt deu Echo van het Zuilen De Oorlog.

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5