BINNENLAND. voorloopfg werd aangevraagd f 3,000,000, te stellen op f 5,000,000. Maakt te za- men een totaal van buitengewone uit gaven van f 200 mlllioen. Hetgeen de opbrengst der belastingen achterblijft bij wat verwacht mocht wor den, indien de crisis niet was ingetre den, is te stellen voor AugustusDe cember 1914 op 15 pCt. van f 87 mil- Hoen, maakt rond f 13 millioen 1915 op 15 pCt. van f 200 mlllioen f 30,000,000; 1916 10 pCt. van f 200 mlllioen f 20,000,0000; 1917 op 5 pCt. van f 200 millioen f 10,000,000, te zamen f 73,000,000, zoodat men komt tot een totaal bedrag van f 273,000,000. Verder bevat de nota, behalve een kort overzicht van de plannen der re geering, die zij nu in een ontwerp heeft vastgelegd, een pleidooi voor de ver kieselijkheid van een leening boven een oorlogsbelasting. Berichten van Maandag. De Duitschers in Frankrijk en België. PARIJS, 16 November (Reuter.) Offi- cieele kennisgeving van vanmiddag 3 uur Nieuwe inundaties hebben het onder- geloopen terrein uitgebreid tot 5 K.M. benoorden Bixschoote. De pogingen der Duitschers om tusschen Dixmuiden en Bixschoote over het Yserkanaal te komen, zijn verijdeld. Daarbij is een Duitsch regiment geheel vernietigd. BERLIJN, 16 November. (Wolff. Of- ficieele kennisgeving van hedenochtend uit het groote hoofdkwartier Op het westelijke oorlogstoooeel is gisteren ingevolge den storm, die met sneeuwjacht gepaard ging, de activiteit van beide partijeo slechts gering ge weest. In Vlaanderen is ons aanvallend op treden langzaam gevorderd, in het Ar- gonnerwoud hebben wij enkele belang rijke successen behaald. Van het Oostelijk front. BERLIJN, 16 November. (Wolff. Of ficieel.) Kennisgeving van vanochtend uit het groote hoofdkwartier Gisteren hebben onze troepen in Oost- Pruisen den vijand uit de streek ten zuiden van Stallupönen teruggeworpen. I De in West-Pruisen opereerende troe- 1 pen hebben bij Soldau een opmarsch der Russische strijdkrachten gestuit en de op den rechteroever van de Welch- sel oprukkende sterke Russische troe pen in een gevecht bij Lipno zegevierend op Plock (Plock, op den rechteroever van de Weichsel 40 K.M. ten Oosten v, Wloklawek) teruggeslagen. In deze gevechten waren aan onze zijde tot gisteren 5000 gevangenen gemaakt en 10 machinegeweren vermeesterd. In de sedert eenige dagen gevoerde gevechten is, in aansluiting aan de bij Wloklawek (op den linkeroever van de Weichsel, 50 K.M. ten Z.O. van Thorn) behaalde voordeden, de beslissing ge vallen. Verscheidene Russische leger korpsen, die hier tegen onze troepen streden, zijn tot achter Kutno (50 K.M. ten Z. Z.O. van Wloklawek) terugge worpen. Zij hebben, naar tot dusverre geconstateerd is, 23,000 man aan ge vangenen verloren en ten minste zeven tig machinegeweren en een nog niet vast gesteld aantal kanonnen in onze handen gelaten. De Oostenrijkers in Servië. WEENEN, 16 November. (Wolff. Officieele mededeeling van het groote hoofdkwartier Onze zegevierende troepen hebben den Serviërs geen tijd gelaten zich in de van te voren gereed gemaakte stel lingen bij Waljewo tot nieuwen ernsti- gen tegenstand te groepeeren. Mitsdien is het ook gisteren voor Waljewo slechts tot gevechten met de vijandelijke ach terhoede gekomen, die na korten te genstand is teruggeworpen en vele krijgsgevangenen in onze handen heeft gelaten. Onze troepen hebben de Kolubara (een zijrivier aan de Save) bereikt en Waljewo en Obrenowats (aan de sa menvloeiing van de Kolubara met de Save ten Westen van Semendria) bezet. Berichten van Dinsdag. PETROGRADO, 17 Nov. (Westnik). Het communiqué van den grooten état-major deelt het volgende mede Na de gevechten van October op de wegen van Warschau en Ivangorod, die door onze overwinning bekroond wer den, begon de vijand zijn terugtocht naar zijn eigen grens, zonder iets te sparen, spoor- en heirwegen verwoes tend. Langs de spoorwegen bliezen de Duitschers de stations en hunne bijge bouwen op of gaven ze aan de vlam men prijs en vernietigden tot den grond alle watertorens, waterleidingen en wis sels. Op een zeker traject deed de vijand de rails op alle verbindingen springen, hetgeen voor het herstellen der ver- nielderspoorbaan'i'het leggen van nieuwe i rails eischte. De Duitschers bliezen volkomen alle bruggen en waterleidingen op, zelfs de kleinste, zóó dat het herstellen onmo gelijk werd en de noodzakelijkheid ge schapen werd ze te herbouwen. Op de wegen werden alle bruggen opgeblazen. De vijand kapte alle tele graafpalen om en knipte overal de te- legraafdaden door. Deze stoornissen hielden onze ver volging ernstig op, waaraan de vijand het te danken heeft, dat hij op den linkeroever van den Weichsel langza merhand buiten den kring onzer slagen geraken en zijn grondgebied kon be reiken. Na deze taak te hebben volbracht begonnen de Duitschers, gebruik ma kende van hun rijk spoorwegnet, rap troepen over te brengen naar het Noor den, met het doel een belangrijke strijd macht tegen onzen linkervleugel te concentreeren. Deze concentratie der Duitschers in een nieuwe streek werd gedekt door een sterke ruiterij, van het Westelijke Duitsche front overgebracht, deels versterkt door Oostenrijksche ca valerie. Half November werd het offensief door de Duitschers hervat in de streek tusschen de Weichsel en de Warta en had gevechten tengevolge, die zich momenteel op het front PlotskLent- schizaUojejew ontwikkelen. In Oost-Pruisen in de streek van Sta- loepoeoen en Possessern poogde de vijand met afzonderlijke afdeelingen het offensief te nemen, maar dit mislukte en hij trok terug. In de streek van Soldau en Neiden- burg wordt de actie voortgezet. Ons offensief tegen Krakau en het front in Galicië duurt voort. De pogin gen der Oostenrijkers om op hunne po sities en op de wegen stand te houden blijveo vruchteloos. In de gevechten ten Zuiden van Lys- ko maakten wij 10 officieren en duizen den krijgsgevangenen. De Duitschers in Frankrijk en België. PARIJS, 16 November (Reuter.) Offi cieel bericht van 11 uur 's avonds: De toestand onderging geen verande ring. BERLIJN, 17 November. (Wolff.) Ambtelijke mededeeling van hedenmor gen uit het groote hoofdkwartier Ook de dag van gisteren verliep op het Westelijk oorlogsterrein over het algemeen op rustige wijze. Ten zuiden van Verdun en ten noord oosten van Cirey hebben de Franschen zonder succes aangevallen. WEENEN, 16 November. (Wolff.) Officieel wordt door het hoofdkwartier meegedeeld Op het Noordelijk oorlogstooneel zijn zich gisteren op enkelen gedeelten ran ons front gevechten beginnen te ont wikkelen. BERLIJN, 17 November. (Wolff.) Onder de in den slag bij Kutno ge maakte krijgsgevangenen bevindt zich de gouverneur van Warschau Korff met zijn staf. Van het Duitsch-Oostenrijks-Russische gevechtsterrein. BERLIJN, 17 November. (Wolff.) Ambtelijke mededeeling van hedenmor gen uit het groote hoofdkwartier De krijgsverrichtingen op het ooste lijke oorlogsterrein hebben ook verder een gunstig verloop genomen. Nadere berichten zijn nog niet ont vangen. Van Jut Oostenrijksch- Servische gevechtsterrein. WEENEN, 16 November. (Officieel.) De opperbevelhebber van de Oosten rijksch Hongaarsche troepen in Servië heeft een legerorder uitgevaardigd, waarin hij meedeelt Na hevige gevechten, die 9 dagen geduurd hebben, tegen een hardnekkigen tegenstand biedendeovermachtigen vijand hebben de dappere troepen van het 5de en het 6e leger de Kolubara bereikt en den vijand tot de vlucht gedwongen. Wij hebben meer dan 8000 gevangenen gemaakt, 42 kanonnen, 31 machinege weren en veel oorlogsmateriaal buit gemaakt. Het vaderland zal deze daden met dankbaarheid en bewondering vernemen. Van Russisch- Tut ksche gevechtstet rein ST. PEfERSBURG, 17 Nov. (Reuter.) Eeu communiqué van den generalen staf van het Russische leger ir Kankasië behelst Da opmarsch van onze voorposten in de richting van Ezeroem is afgeloopen. Deze opmarsch was niet ondernomen met het doel een gevecht te leveren, maar werd volbracht met het oogmerk, de taak te volvoeren, aan de voorhoede opgedragen. In deae zelfde richting vipl een van onze colonnes een gedeelte van den Tnrkschen linkervleugel aan en bracht die in verwarring Een andere Russische colonne werd bij Achweran in een gevecht gewikkeld, dat iü haar voordeel eindigde. In de Oltjchii-vallei zijn bewegingen van Turkskhe troepen waargenomen. De Koerden hebben zich bij Dajar ver zameld. Vier van hun regimenten werden door onze kavalerie uiteengejaagd. De Russische troepen die voorby den as Klitsjkadoek en dicht bij Karaoer opereeren hebben een volkomen nederlaag toegebracht aan de Turksche strijdkrachten en talrijke Koerden-benden. Onze voorhoede heeft de Koerden uit het dorp Tsjabanagag verdreven, dat gelegen is en zuiden der top Taparis aan den weg van Bagazid naar Van. In Azerbeich j*u is de toestand onveranderd. Aan de kusten der Zwarte Zee is de poging der Turken om aanvallend op te. treden aan den kustweg bij Liman mislukt. De Turken werden in den rug en op de flanken beschoten, door de Russische oorloge- batteryen sij leden zware verliezen en hun reserve troepen werden vernietigd. Aan de Perzische golf. KONSTANTINOPEL, 17 Nov. (Wolff.) Een officieel bericht uit het Turksche hoofdkwartier vermeldt Gisteren hebben wij de Engelschen aan gevallen bij Fao. Zij hadden vele dooden, naar onz6 schatting duizend. Abdoer ResakaVB, die door de geheele Mohammedaansche wereld wegens zijn revo- lntioDaire intriges, waarmee hij zich sinds lang afgeeft, wordt verfoeid, is in de buurt van Makoe met 800 man de grens over- gekomen om de Russchen te helpeD. Hij werd echter onmiddellijk verjaagd. Een groot aantal van zijn volgelingen werd gedood. De Russische vlag, die bij het dorp geplant was, is door ons buitgemaakt. Abdoer is e n Koerd. ST. PETERSBURG. Het officieel com muniqué van den etat-major van het leger in den Kaukasus luidt als volgt De opmarsch onzer voorhoede^ in de richting van Erzeroem Is geëindigd. De ze opmarsch werd niet gevorderd als voorwaarde voor den strijd maar werd volbracht met het doel, de taak,vdie aan de voorhoeden was opgedragen, te vol brengen. In dezelfde richting viel onzer colon nes een gedeelte van den Turkschen linkervleugel aan en sloeg het uiteen. Een andere onzer colonnes kwam in gevecht bij Euzveran, dat in ons voor deel uitliep. Er zijn Turksche troepenbewegingeu gesignaleerd iu de vallei van de Olti- Tschal. Van de Koerden, die bij Dajar en de forten geconcentreerd waren, werden door onze ruiterij vier regimenten uit eengeslagen. Onze troepen, die aan gene zijde vao het Klytsch-Gjadoek-gebergte en bij Kha moer opereerden, brachten een volledige nederlaag toe aan de Turksche troepen en de talrijke Koerdische benden. Onze voorhoede joeg de Koerden uit het dorp Tsjabanagak, gelegen ten Zui den van den Taparlz-berg op den weg naar Bajaset. In Azerbeidjan is geen verandering. Op de Zwarte-Zeekusten is 'n poging van de Turken tot een offensief tegen onzen posten op den kustweg bij Liman verijdeld door aanvallen in den rug en in de flanken- Door het vuur onzer oor logsschepen leden de Turken zware ver liezen, hunne reserves werden vernietigd. Men schrijft uit Vlaanderen Quatrecht, het dorpje in de omstreken van Gent, waar gedurende dezen oorlog tweemaal een hevig gevecht werd ge- loverd tusschen de Duitsche en Belgische troepen en waar reeds vele lijken in de aafde rusten, wordt thans door de Dui'- schers gemaakt tot het middelpunt vao een enorm kerkhof, waar duizenden ver van hun land begraven worden. Overdag rijden de treinen met ge wonden, tegen den avond en In den nacht komen wagens met gesneuvelden- Nu de gevechten dagen-, weken-, maandenlang op dezelfde of bijna de zelfde plaats woedennu telkens op korten afstand voor of achter de oude loopgraven nieuwe moeten worden ge dolven, Is het onmogelijk de lijken der gesneuvelden op of nabij het slagveld ter aarde te bestellen. Zij moeten wor den vervoerd naar een plaats ver achter de slaglinie. Dat zijn de twee optochten, die thans dag aan dag door België trekken In de eene richting gaan de levenden, de strijders, die optrekken om in de hel van vuur hun leven te wagen en uit de andere richting komt de stoet van ge wonden en doodenangstvallig wordt gewaakt, dat de stoet der levenden niets of zoo weinig mogelijk ziet van dien anderen, zoo droeven optocht. Te Quatrecht en naar ik vernam ook elders, o a. nabij Wetteren, worden over dag kuilen gedolven. De bevolking sprak ervan als van loopgraven, die den vol genden morgen weer waren dichtge- worpen. Men fluisterde eerst, dat het mijnen waren, die werden aangelegd. Maar dit leek te dwaas en nu is het geheim opgelosthet zijn graven, on telbare, reusachtige graven, waarin nu duizenden jonge lichamen rusten. Het is, als de herfstavond over Vlaan- derenland huivert, dat de lugubere vrach ten worden aangevoerd. Vanwaar zij komen, die duizenden, wie zal het juist zeggen. Zij komen van alle zijden van het gevechtsfront in Vlaanderen en wor den, naar men vertelt, vervoerd in ge sloten bagagewagens. Indien dit zoo is, dan worden er ook overgeladen, want bij Quatrecht werden ze aangevoerd In mer zeildoek overdekte kipwagens, af komstig van het graafwerk Brusse!-Kee- haven. Slechts weinige manneo zijn het die deze teraardebestellingmoeten verrichten. Te Quatrecht werden bij de reusach tige graven de kipkarren eenvoudig ge keerd. Als het graf bijna gevuld is, wordt het toegeworpen en den Volgen den dag wijst alleen de verschgewoelde aarde erop, dat daar rusten slachtoffers van den wereldbrand. Slechts weinigen hebben dezen som beren arbeid aanschouwd, want als het donker valt, blijft ieder dorpsbewoner thuis. De olie begint schaarsch te wor den en vroeg leggen allen zich te slapen, maar als dan 's nachts de wagens rollen, dan weten de eenvoudige dorpelingen hetdaar gaan weer honderden, die enkele dagen geleden nog leefden en hoopten en verlangden en nu ter ruste gebracht worden in de aarde. En in hun bedden huiveren de men- schen als zij in d n nacht hooren dat vreemde geluid, dat begeleid wordt door het verre gedonder van het geschut, dat steeds nog dag en nacht zijn stem doet hooren over de zwaar bezochte land streek. De nieuwe Engelsche O or logs leening. LONDEN, 16 November. In de heden gehouden lagerhuiszitting diende minis ter Asquith het wetsvoorstel is tot ver leening van een crediet van 225 milli oen pond sterling. Hij herinnerde eraan, dat er den 8sten Augustus een crediet van 100 millioen was bewilligd, welke deels waren besteed voor het voeren van den oorlog, de le vensmiddelenvoorziening en hulp aan vluchtelingen. (Toejuichingen). Ten aanzien van de nieuwe crediet- verleening merkte de minister op, dat een leening van 10 millioen en een van 800,000 pond5$ sterling, zullen verstrekt worden respectievelijk aan België en Servië, zonder interest tot het eind van den oorlog. De koloniën zouden in normale om standigheden dit jaar op de Londen- sche markt, leeningen aangevraagd heb ben. Ze zouden echter van deze noodza kelijkheid ontheven worden door de imperiale regeering, die een leening voor hen aangaat ten bedrage van 30 250,000. Over de oorlogskosten sprekende, ver klaarde Asquith Tot op dit oogenblik bedroegen de extra-uitgaven tusschen 900.000 en 1 millioen pond sterling daags. Lettende op de enorme uitgebreidheid der operaties en andere redenen, was dit geen som, zei hij, die redelijke be rekeningen te boven gffig. De minister wilde de hoop niet weg- nemeo, dat de tegenwoordige uitgaven verminderen zouden. De nieuwe credietverleening was toe reikend tot 31 Maart en zou nog een redelijke speelruimte overlaten. In antwoord op vragen, welke tijdens het debat werden gesteld, stelde Asquith een verhoogde soldij voor de lagere rangen van het leger in het vooruit zicht. Betreffende de promoties op het slag veld zeide hij, dat 458 niet aangestelde officieren tot tweede-luitenants waren benoemd. Aan de regeering werd gevraagd, of zij voldoende stappen had genomen om den vijand van allen wezelijken voorra- den-toevoer verstoken te doen blijven. Asquith verklaarde, dat er geen punt was, waaraan door de regeering meer angstvalliger de aandacht was geschon ken, dan juist dit. Sinds het begin van den oorlog was het een der moeilijkste kwesties, vooral wanneer er voorraden voor den vijand van neutrale landen en naar neutrale bestemmingen kwamen. Indien de regeering een aanmatigende actie had ondernomen, zou ze in bot sing gekomen zijn met de wettige nati onale rechten van neutrale mogendheden Minister Asquith vervolgdeZoo be langrijk als het was om den vijand met alle wettige middelen verstoken te doen blijven van voedingsmiddelen, oorlogs materiaal en andere dingen, die hij drin gend noodig had, even belangrijk was het, dat Engeland niet zou handelen op willekeurige of onwettige wijze tegeno ver neutrale staten. De regeering bad dan ook getracht met vele zorgen en moeiten en een zeer nauwgezette angstvalligheid om de uit voering dezer twee verplichtingen met elkaar in overeenstemming te brengen (toejuichingen). Vervolgens besprak Asquith den ge zondheidstoestand in het leger en wees daarbij op het kleine percentage van ziektegevallen in het leger. Hij verklaar de, dat nooit een groep mannen zich zoo goed gedragen hadden of zulk een streven naar matigheid en een gepaste levenswijze getooud hadden dan het nieuwe leger (toejuichingen). De standaard van dit leger, zoo zeide hij, was het land en de zaak, waarvoor het streed, waardig. Wij hebben thans een regelmatig le ger van 1.100.000 man, behalve de ter- ritorlaleo. Er waren er nog meer noodig. De tecruteering geschiedde nu op zeer bemoedigende wijze en hij geloofde, dat alle benoodigde manschappen ingeschre ven zouden worden. Sinds het uitbreken van den Oorlog waren een millioen manschappen onder de wapens gekomen (toejuichingen). Asquith huldigde de terrltorialen, wel ke thaDS het rijk aan het front dienen en in verschillende deelen van het rijk met ijver en edelmoedigheid. (Toejui chingen). Met betrekking tot den uitvoer van thee, zeide Asquith, dat de regeering de zaak in behandeling had. Er was re den om te gelooven, dat een aanzienlijk deel van den theevoorraad, uitgevoerd naar landen als Holland, zijn weg vond door wederuitvoer naar Duitschland. Er waren middelen, waartoe de regee- riog, naar hij hoopte met succes, haar toevlucht zou nemen om aan die prac- tijk een einde te maken. Ook hier weer bevond hij zich op een delicaat gebied. Over de neutrale landen sprekende, zeide AsquithHolland is een landhet welk zijn rechten heeft geeerbiedigd en zijn rechten als neutrale mogendheid krachtig heeft doen gelden en de Bt it- sche regeering heeft in geen opzicht over dit land te klagen. (Toejuichingen). Het is een zeer delicate en moeilijke positie, daar zij het Noordelijk deel van Rijn beheerscht; met België ivlak naast de deur Ik spreek geen klacht uit over de wij ze, waarop zij zich van haar plichten als neutrale staat heeft gekweten, maar van den anderen kant moet moeten wij er voor waken, dat goederen, welke werkelijk voor den vijand bestemd zijn en welke zijn legers zouden steunen en zijn voorraad oorlogsmateriaal zouden aanvullen, hem niet bereiken onder den dekmantel, dat ze bestemd zijn voor neutrale havens. Wij mogen wel even de aandacht ves tigen op bovenstaande verklaring betref fende de neutraliteit van Nederland. Het zal ons groote voldoening schen ken, waar het blijkt dat Nederland's ontzettende verliezen en offers hun vrucht dragen en de zuiverheid onzer neutrali teit wordt erkend. Van een zoo bevoegde en zoo be langhebbende zijde, door een zoo ver klinkende stem onzen lof te hooren spre ken, het Is voor ons land, dat slechts vrede en vriendschap wenscht, van de grootste beteekenls. Verlof aan militairen. De Staatscourant bevat de volgende mededeeling Sinds het leger op voet van oorlog is gebracht, richten tal van dienstplichtigen aan den Minister van Oorlog aanvragen om langer verlof dan hun volgens de door den opperbevelhebber vastgestelde algemeene regeling kan worden verleeod. Van het begin der tegenwoordige om standigheden af is het overgroote deel van deze aanvragen moeten worden af gewezen. In weerwil hiervan groeit het aantal verlofsaanvragen steeds aan. Wel licht moet dit hieraan worden toegeschre ven, dat aan sommigen wel buitengewoon verlof is verleend en dit andereü i a de meening doet verkeeren, dat zij evf jzeer daarvoor in aanmerking zouden kunnen komen. Daarom wordt ter kennis van belang hebbenden gebracht, dat als regel is aan genomen, buitengewoon verlof zeer dringende gevallen uitgezonderd niet te verleenen in het persoonlijk belang van een dienstplichtige, maar alleen dan, wanneer op overtuigende wijze en na grondig onderzoek blijkt, dat het verlof ten goede zou komen aan een gewichtig landsbelang of aan een groot maatschap pelijk belang inzonderheid, wanneer het verlof van een enkelen persoon een groote groep van werklieden voor werk loosheid zal behoeden. Doch dan moet daarenboven de overtuiging nog zijn verkregen, dat voor het behartigen van zoodanig belang de persoon, voor wlen het verlof wordt gevraagd volstrekt on misbaar, dus ook niet te vervangen is. Bij de meeste aanvragen nu zijn zulke belangen niet betrokken. Doch ook wanneer dit wèl het gevai is blijkt maar al te dikwijls, dat niet ernstig gepoogd is zich met de beschik bare krachten of middelen te behelpen, elkander wederkeerig te steunen of hulp krachten van elders te verkrijgen. Bovendien wordt menigmaal uit het oog verloren, dat men in de heerschende omstandigheden niet als eisch kan stel len, dat een bedrijf of een administratie op normalen voet in gang wordt gehou den. De groote stroom van verzoekschrif ten is oorzaak, dat een geregelde afdoe ning van zaken, ondanks de grootste in spanning, meer en meer wordt belem merd. Zij, die niet een hoogst dringende reden hebben om buitengewoon verlof te vragen of slechts een reden kuDnen aanvoeren, die toch geen kans op in williging van het verzoek biedt, dienen zich daarom van het vragen van zooda- De Oorlog.

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 2