Telegrammen van lieden, Groote Keuze Eloctrische Zaklantaarns C. J. MARKS, ELECTRISCHE SCHELLEN en TELEFONEN. met steel en houten D handvat, dubbel doorge klonken en knoppen aan het einde der tanden. W. J. SIMONIS DE KOK. GOEDKOOPE WINKEL STEMPELS Provinciaal Nieuws. VIT HlïïSm Handelsberichten, n 5 tands f 1.15 per stuk. 6 f 1.30 KERKNIEUWS. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. bij Specialiteit in het aanleggen van RAAMSDONKSVEER. En gros. En detail. Stationstraat W aalwijk. Rozenkransen en Kerkboeken. Kolenlepels, Kolenbakken, Poken, Tangen. Het Duitsche gouvernement te Na- :n maakt bekend, dat de Maas binnen a week bevaarbaar zal zijn. De prins van Wales is naar het nt van het expeditieleger gegaan. ?n neemt aan, dat hij aan den staf van neraal French is toegevoegd. Aan de Times werd gisteren uit •ulogne geseind De prins van Wales is hier met de ot uit Folkestone aangekomen. Ingevolge de tot heden zeer ver dei lijke dienstregeling van vertrek der :inen in de richting België, is het zeer odzakelijk, dat zij die via Roosendaal ar België gaan, te Roosendaal uiterlijk a 2 ure arriveeren. Het komt n.l. zeer dikwijls voor, dat na dit uur geen gelegenheid meer is rder te gaan. De verschillende verblijfgelegenheden Roosendaal zijn door militairen in brulk genomen, en andere weer als ibruikbaar afgekeurd, zoodat dan ook ;chts over beperkte ruimte, die reeds •ldoende is bezet, kan worden beschikt. Volgens den Lokal Anzeiger ver- or het Belgische leger in den loop der s laatste dagen 18 000 man van zijn tectief, waaronder 600 officieren. Twee- lizend man zouden over de Holland- he grens gevlucht zijn en 4000 werden )or de Duitschers gevangen genomen. >.000 Belgische soldaten vormen de st van het volkomen ontredderde leger. Waalwijk, 18 Nov. 1914. Koopt niet in den vreemde, wnt gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Bevordering. Bij het 17e regiment Infanterie is be- orderd tot sergeant de korporaal A. luskens alhier. Liedertafel Oefening en Vermaak- A.s. Zondag laz de Liedertafel haar eerste interconcert geveu waarvoor zij ditmaal zich sus bijzonder heeft ingespannen. Bijna uit- ioitend nieuwe koren zullen worden uitge- oerd. Ook de fanfare Orpheus, versterkt met erschillende uitstekende krachten, behooren- jt de pontonniers te Droogden, zal hare ledewerking daarbij verleenen. Bovendieu i geëngageerd de heer Johan Nelissen, «riton, die hier reeds meermalen met groot ucces optrad en over wien wij dus niet in yzonderheden zullen treden. De heer Suijers al waarschijnlijk alsaccompagnateur optreden, genoeg dan om te zien. dal ditmaal iets tuitengewoons geboden zal worden. R. K. Drankbestrijding. Zondagavond had in het gebouw v/d ft. K. Gildenbond een gecombineerde ilgemeene vergadering plaats van de 5t. Paulus- en Mariavereeniging Ongeveer half zeven opent de Voor- fitter der St. Paulusvereeniging de WelEd Heer J. Houben de vergadering net den christelijken groet en geeft na ïen korte inleiding het woord aan den Secretaris. Deze leest de notulen voor ;n brengt vervolgens verslag uit van den toestand der Spaarkas over het afge lopen jaar, hiermede aantoonende, dat deze instelling zich steeds in toenemen- den bloei mag verheugen. De Voorzitter geeft hierna het woord aan den ZEerw Pater Banken uit Uden, die het alcohol-vraagstuk zal belichten met het oog op de hedendaagsche toe standen. Na een prachtige inleiding met een humoristisch tintje getooid, schetst de ZEerw. spreker in een keurige rede de verschillende misstanden en gruwelen door den drank veroorzaakt. Eenlge der voornaamste punten zullen we trachten weer te geven. Het heerlijk Normandië tot voorbeeld nemend, toont de Eerw. Spreker ons aan wat er van een krachtig, gezond en welvarend volk overblijft, wanneer de drankzucht het volk beheerscht. Dat Normandië eertijds wegens zijn vrucht baren bodem en bloeienden handel een der welvarendste streken van Frankrijk, verliest wegens zijn onmatig gebruik van alcohol zijn welvaart en diepen gods dienstzin. Bij man en vrouw, ouderdom en jeugd doet zich de invloed van het alcoholisme gevoelen, waarvan de ge volgen niet anders dan noodlottig kun nen zijn voor dit eertijds zoo roemrijk volk. Als voorbeeld in ons eigen land stelt spreker de kolonie Veenhuizen voor, waar zeer vele mannen van iederen leeftijd het U niet direct, maar bij aan dringen moeten verklaren, dat zij nim mer tot val zouden gekomen zijn indien zij geen onmatig gebruik van sterken drank gemaakt hadden, waardoor zij voor geruimen tijd als minderwaardige individuen in de maatschappelijke sa menleving wordeu aangeteekend Verder wijst de Eerw. Spreker op de gruwelen van het oorlogsterrein in ver band met het drankmisbruik, en alhoe wel hier niet mag overdreven worden, moet het toch worden erkend dat den drank voor een groot deel deze onmen- schelijke gruwelen kunnen worden ten laste gelegd. Zoo ernstig en aangrijpend als de Eerw. Spreker voornoemde punten toe lichtte, zoo lieflijk en schoon schetst hij daarna het standpunt dat de vrouw in onze beweging inueemt. Heerlijke too- neelen brengt Spreker ons voor den geest, wanneer man en vrouw eene eere plaats innemeu in de drankbestrijding, terwijl sombere tafereelen onze verbeel ding voorbijgaan als ook door man en vrouw de deugd van matigheid met voeten wordt getreden. Terwijl in het eerste geval het zonnetje van geluk en vrede het huisgezin verblijdt, wordt een treurig en ellendig bestaan gevoerd in het huis eens dronkaards. Na in den breede erop te hebben gewezen, dat ware drankbestrijders zich niet bekommeren om den spotlach der buitenstaanders, vindt ZEerw. het beter een klein getal leden in de vereeniging te bezitten, die hunne verplichting ge- getrouw nakomen, dan een groote masSa die zich niet schamen soms onmatig te zijn in gebruik van drank, al bevat deze slechts een gering gehalte alcohol. Spreker wijst terloops nog op eenige getuigenissen van een Pastoor Ariëns, een Pater Borromeus de Greve enz, ter wijl het Congres eertijds gehouden te Nijmegen waarop 85000 drankbestrijders en bestrijdsters vertegenwoordigd waren, aan de niet vereenigden eerbied afdwong door zijn getal en hetgeen door de drankweer in weinige jaren was tot stand gebracht. Ihans spreekt de gevierde redenaar nog een woord tot opwekking om steeds getrouw te blijven aan de vereeniging en zicll allen te scharen onder de strijd vanen der drankbestrijders, eu hierdoor mede te werken aan de schoone taak ons opgelegd namelijk de matigheid aan te kweeken onder alle standen der maatschappij. Het applaus alsmede het dankwoord van den Voorzitter den eminenten Spre ker gebracht was dan ook ten volle verdiend. Wij roepen ZEerw. dan ook een hartelijk tot weerziens toe 1 De Voorzitter had wel gelijk het fransche spreekwoord aan te halen >Les absents ont tort«, want waarlijk de aanwezigen hebben genoten in den vol len zin des woords terwijl de afwezi gen ongelijk hadden. Jammer dat door verzuim niet aan deze vergadering meer publiciteit was gegeven, daar bij een volle zaal èn voor den geachten Spreker èn voor het Bestuur een meer dankbare taak zou zijn weggelegd, en thans maar een matig publiek genoot van deze heerlijke causerie. BAARDWIJK, f Pastoor G. v. Haren f Maandag 16 November werd het stoffelijk overschot van den Z.Eerw. Heer pastoor G. v. Haaren ter aarde besteld. Om 10 nar werd de plechtige lijkmis opgedragen door den Z.Eerw. Heer deken van Raamsdonksveer hierbij ge assisteerd door den WelEerw. kapelaan uit Baardwijk en van Sambeek uit Waalwijk. De koorzanger szongen de requiemmis Cas«ic- luneri. Na de H, Mis beklom den Z.Eerw. heer deken den kansel en schetste onder den tekstdie mij verheerlijkt heeft, zal ook door mij verheerlijkt worden, het leven van den Z.Eerw. herder v. Haaren. In het kort gaf spreker een overzicht van de groot- ste werken die Pastoor v. Haaren geduren de de 30 jaren dat hij in Baardwijk ge staan heeft in 't belang der parochianen heeft tot stand gebracht en vroeg als waar deering hnn aller gebed, voor de rust zij ner ziel. Hierna trok de plechtige stoet naar het kerkhof, waar, onder de gewone plechtig heden, het stoffelijk overschot werd ter aarde besteld. Vandaar werd naar de kerk terug gekeerd, waar nog een II. Kruisweg voor de zielerust van den overledene werd gebeden. De parochianen die de laatste eer aan hun herder bewezen hadden, keerden allen onder den indruk huiswaarts. VLIJMEN. Da Heer Louis van Hoorde, miniatuur schilder te Antwerpen, die met zijne ouders reeds eenige weken in onze gemeente ten huize van den Heer Jan Snis verblijft heeft tijdens zijn verblijf alhier eene schilderij vervaardigd bestemd om aan de gemeente Vlijmen als souvenier te worden aangebodeD. Eene gravure in de Kath. Illustratie, jaargaüg 1912, naar de schilderij van Martin Feuerstein, voorstellende „de H. Odilia een gewond en vermoeid jager lavende" is door hem op het doek gebracht en zal in een passende lijst gevat weldra in de raadzaal prijken als herinnering aan de gastvrije ontvangst door onze gemeente naren aan de uitgeweken BelgeD verleend en mede de erkentelijkheid der familie van Hoorde vereeuwigen. In het laatst dezer week zal het genoemde schilderstuk tentoon gesteld worden in den sigarenwinkel van den heer Van Kempen te 's Boecb en daar eenige dagen ter bezichtiging blijven. Op de vergadering van Huiseigeuareu van Vlijmen, Nieuwkuik en Haarsteeg 1.1. Donderdag iu hel cafe van den Heer J. W. Honnef alhier gehouden werd o.m. rekening en verantwoording gedaan over het verloopen jaar en bleek hieruit, dat ondanks de min gunstige verwachtingen der leden door de benarde tijdsomstandigheden gewekt het ver loopen jaar toch voor de kas der vereeniging een gunstig genoemd mag worden. De door de aftreding van het kiezing had tot resultaat, dat de Heer H. Vugts te Haarsteeg herkozen werd als Voorzitter, en de Heeren G. van Stokkom en L. Daelmans respectievelijk als vice- voorzitter eu secretaris-penningmeester. WASPIK. Heden Woensdag wordt alhier eene openbare raadsvergadering gehoudeu. Aanvang 2 uur. (Verslag volgend nummer.) RAAMSDONK(DORP). G. Kommers had zijn fiets even tegen het huis vau C. van Steenüoven geplaatst, doch toen hij weer buiten kwam was zij verdwenen. Van den dief geen spoor. Daar het winterbed uer Maas aan het Keizersveer ondergeloopen is, wordt de dienst door de stoompont waargenomen. RAAMSDONKSVEER. De fiets van dr. Q. 's chauffeur staande bij derijwiel zaak van P. Zijlmans, werd door een paar jongelui, wellicht uit de grap meegenomen. Het geval werd echter aangegeven en de jongens nabij 't postkantoor aangehouden. Mogelijk kan hun die grap duur te staan komen. WASPIK. Onze parochie ontving de zer dagen bezoek van Mgr. Aelen, bis schop van Madras. Z. D. H. bezocht hier enkele families, waarvan zonen of doch ters in zijn missie werken. Ook de scho len der Eerw. Zusters werden met een bezoek vereerd. bestuur noodige ver- oorzaken daarvan aan lo. Het gebrek aan Heusden, 18 Nov. 1914. Bevorderd. Onze stadgenoot de milicien G. van Leeuwen, dienende bij het le Bat. 17e Reg. Inf. werd dezer dagen bevorderd tot korporaal. Voor onze soldaten. Naar we vernemen zullen tengevolge van den oproep van Mevr. D». Ruysch-van Dug'eren ook hier enkele dames aan 't werk zetten, ten einde onze soldaten te voorzien van wollen bivak-mutsen. oprechte onderlinge liefde tusschen de men- schen. 2o. De miskenning van het gezag. 3o. De onrechtvaardigheid in de verhoudingen tusschen de verschillende klassen van burgers. 4o. Het feit, dat het stoffelijk goed het eenige doel gewordeu is van de werkzaam- eid des menscheu. Na den gunstigen toestand der Kerk te hebben nagegaan en het groote terrein te hebben ouderzocht, dat nog voor Haar werk zaamheid openligt, besluit de Paus met den vurigen wensch, dat de vrede moge terug- keeren de vrede voor de naties die er on waardeerbare weldadeu in zullen vinden, de vrede voor de Kerk, die daarin de vrijheid zal vinden, waaraan Zij behoefte heeft, alsook het einde van den abnormalen toestaud, waarin zich heden ten dage de Plaalsbekleeder ^au Christus bevindt en waar tegenover de Paus, Zijn heilige plichten ver vullende, de protesten Zijner Voorgangers hernieuwt. Voor deze doeleiuden beveelt Z. H. het ge bed aan tot den God des vredes, onder tus- schenkomst van de Allerheiligste Maagd. PARIJS (11 uur 's avonds). De vijand heeft zijn aanvallen ten Westen <?n ten Zuiden van Yperen hernieuwd, zonder dat hierdoor de toestand is veranderd. De algemeene indruk is bevredigend. Gedurenden twee dagen maakten wij meer of minder belangrijke vorderingen overal waar wij tot het offensief overgingen oa. bij het sas aan de Yser, tusschen Amentieres en Arras, in de streek van Vailley, aan de Argonne en op de hoogte van de Maas. BATAVIA. De commandant en de marconist van het in de baai van Saba geïnterneerde Duitsche oorlogschip Preusen zijn gearresteerd. Hoewel de verbinding tusschen de antennes en de telegraafkabel verbroken was, bleek een geheime draad met de ontvanger ver borgen te zijn onder het kussen van den marconist. De gevangenen zijn naar Medan gezondeD, waar zij zullen terecht staan wegens schending van de Neder- landsche neutraliteit. GALVP:STON. Het graandepot der Southern Pacific is door brand vernield. De schade beloopt eenige honderddui zenden dollars 7 brandweerlieden zijn ernstig gewond. CHRISTIANIA. Gisteren heeft men een aanvang gemaakt met de ontwapening van den Duitschen hulpkruiser „Berlin" die den vorigen dag in Christiania was aangekomen. LONDEN (Ofi.) Het bericht in de Engelsche pers, waarin beweerd werd, dat Chili zijne neutraliteit niet heeft ge handhaafd, wordt van regeeringswege tegengesproken. BESOIJEN 17 Nov. L>e prijs der boter was hednu op de markt Hoogste prijs I 1,38. Laagste prijs i 1.30. Eieren S a S'/a cent per stuk. Kaatsheuvel, 18 Nov. 1914. Lezing met Lichtbeelden. Ook in onze gemeente wordt al het mo gelijke gedaan om de onder de wapenen zijnde militairen afleiding te bezorgen. Hedenavond werd in het mil. tehuis „Euphonia" door Luitenant Verstege een lez ng gehouden over stadsreiniging eu de daarmede in verbinding staande inrichtingen eu werkzaamheden. Luit. Baron van Bentink illustreerde op doek met verscheidene zeer duidelijke foto's de zeer icterressante leziug van Luit. Verstege die ons een duidelijken kijk gaf van de verschillende methode's van verbranding, vernietiging en ontbinding van het vuil, dat in zoo groote boeveelheden in onze groote steden, door den reinigingsdienst wordt bij een gebracht en dat zonder die vernietiging 'n oorzaak zou worden van veel besmetting. Ruim anderhalf uur werden de jongens aan genaam en nuttig beziggehoudeu. Vechtpartij- Zondagavond is in de Marktstraat door 'u drietal kerels gevochten. Zekere v. d. V. is door de Gebr. Gr. zoo ernstig toegetakeld dat hij zich ouder behandeling van den dokter moest stellen die, een zeer ernstige hoofdwond te verbinden kreeg. Tegen de Gebr. Gr. is proces verbaal opgemaakt. LOONOPZAND. Tot onderwijzer aan de R. K. Bijz. Mulo-School te Dordrecht is benoemd de heer J. H. van Eijl alhier. Pastoor sfeest. Geen jaar ging er voorbij, of het was 23 October in de scholen, ter gelegenheid van den verjaardag van den Zeer.Eerw heer Pas toor volop feest, 't Was 'n instelling van den vorigen zielherder, wiens grootste genoe gen het was de kinderen op zijn jaardag eens goed te doen. Onze tegenwoordige pastoor beeft het gebrnik van zijn voorganger steeds nog gehandhaafd, doch dit jaar hseft zijn ZeerEerw gemeend een uitzondering te moe ten maken. Nu overal en bij alle gelegenheden de feesten achterwege blijven, strookt het niet met de beginselen van onzen zielherder om daarop inbreuk te maken. De traditio- neele oitdeeliug van kleedingstukken echter, die nu meer dan ooit anders noodig was, is nog gehoudeD, zoodat weer vele huismoeders daarvoor dezen winter weer geen zorgen be hoeven te hebben. 6965 Waalwijk. Een encycliek van Z.H. Benedictus XV. Z. H. Paus Benedictus XV. heeft een en cycliek tot de bisschoppen der Katholieke wereld gericht. In deze encycliek zegt Z. H, eerst, dat toen Hij den stoel van St. Petrus beklom, Hij een gevoel van smart ondervond over den treurigen toestaud, waarin de burgerlijke maatschappij zich op hel oogenblik bevindt en tevens een gevoel van vreugde over den toestand, waarin Zijn Voorganger het bestuur der Kerk aan hem overdroeg. De encycliek motiveert uitvoerig deze twee gevoelens, terwijl zij, ^at de eerste betreft, wijst op den verschikkelijken oorlog, welke er thans woedt en iu het algemeen op den strijd der geesten tusschen de menschen. l)e Paus geeft als de vier voornaamste. telephoon INTERC. 18.. Magazijnen des Zondags geopend tot 5 uur n.m. 6944 Steeds de grootste sorteering tegen de bekende lage prijzen in Galanteriën, Speelgoederen, Luxe en Huishoudelijke goe deren, Garen, Band, Sajet, Borstelwerk, Sponzen, Zeemleer, Schrijfbehoeften, Matten, Porcelein, Glas, Aardewerk, Emaille goederen, Religieuse artikelen, Lederwaren beelden, enz. enz. SPECIALITEIT IN: 6137 LEVERING VAN ALLE SOORTEN zoo noodig binnen 24 uur. Alle soorten Branders, Lampjes. Lampenglazen, Lampen katoen, Gloeikousjes voor hangend en staand licht. Beetwortel-Torken

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 6