Nummer 94. Zondag 22 November 1914 37e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukken] Antoon Tielen, Eerste Blad. Gemeenteraadsvergaderingen. ttUUK UEi\ IIAAT VËHBLIND Dit nummer bestaat uit TWEE bladen FEUILLETON. Is bemiddeling mogelijk Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. DERDEDEEL. De Echo van het Zuiden, Waalwjjksclie en Laigslraatsrke Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. ?ranro per post door het geheele ryk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Jitge^er UITGAVE Prijs dbr Advkrtbntiën 10 cent per regel; minimum 6 regels; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een gvoot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contrac gesloten. Reclames 15 cent per regel WASPIK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 18 No vember des namiddags ten 2 uur. Voorzitter Ed. Achtb. Heer Dekkers. Goed 2 uur opent de Voorzitter de vergadering. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld- 1. Beëediging van het nieuw gekozen lid P. v. Dongen. Nadat de heer P. van Dongen'in han den van den Voorzitter de bij de wet voorgeschreven eeden heeft afgelegd verklaart deze hem geïnstalleerd, de hoop uitsprekend dat de heer P. van Dongen nog vele jaren in 't belang van de ge meente zal mogen werkzaam zijn. 2. Ingekomen Stukken. Schrijven Ged. Staten houdende goed keuring van het raadsbesluit om een post ap de begiooting te brengen voor ver goeding kostwinnerschap. Schrijven vau Ged- Staten houdende goedkeuring tot af- en overschrijving van eenige posten op de begrooting 1914. De Voorzitter zegt dat een bedrag van f 723.07 moet worden afgeschreven hetgeen echter gevonden kan worden op den post van onvoorziene uitgaven. Goedgekeur d. 3. Opnieuw vaststellen van de ver ordening tot heffing von kaai- en andere gelden. De Voorzitter zegt dat deze veror dening moet worden vastgesteld voor den tijd van 5 jaar. Hierna leest de Voorzitter een schrij ven voor van Ged Staten waarin zij aandringen om hierin ten spoedigste te voorzien. Het lid van Son vraagt of er niets Vaa „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." De krankzinnige van Ecobeil. (80) Terwyl mevrouw Allegret 6d Solange in het park wandelden en Bernard met zyne moeder in bet salon in een gesprek gewikkeld waren, onderzochten Yves d'Heronël en Blanche Allegret, in de veranda gezeten, de middelen om bet meest mogelijke nutte trek ken oit den brief door Marie Cbauvenel aan hare zuster geschreven. De brief lag oper op een tafeltje vóór ben fa beurteliDKB lazen zy de zinsneden welke tmo 't meest belang schenen in te boezemen om zich een juist idee te vormen over de be schuldigingen door de jonge vrouw uitge bracht. Ongelukkig gaf dit onderzoek, boewei zy overtuigd waren dat de onthullingen van Marie Uhauvenei waarschijnlijk den sleutel uitmaak ten van het geheim ban weinig zekerheid. Vooraleer een sprong te wagen inbetdnic- ter en een geweldig schandaal nit te lokken, tonden nog anderen dan zy geaarzeld heb ban. Wie toch zon openlyk eene beschuldiging durven uitbrengen tegen hen, die door den brief als de schuldigen werden aangewezen? Waarop overigens zouden zy de beschul diging steunen Alleen Bernard was de aangewezen man om bet initiatief te nemen tot een zoo kiescben ernstigen stap. Doeh ton hy daartoe wel ^•luiten, voor de onmisbare bewijzen in han- te hebben? aan te doen is, dat er een betere orde heerscht. De Voorzitter zegt dat wanneer er klachten inkomen, deze zullen worden onderzocht. Mochten de schippers de bevelen van den havenmeester niet na komen, dan zullen ze worden verballseerd. De verordening wordt nu vastgesteld zooals dit vroeger is geschied. 4. Benoeming van een lid van de commissie tot wering van schoolverzuim De Voorzitter zegt dat op de voor dracht staan No. 1 Dr. van Heek en No. 2 A. de Beer. Na de stemming bleek dat Dr. van Heck met algemeene stemmen Is geko zen. 5. Voorstel van B. en W. om H. Prinsen ontheffing te verleenen van den Hoofdelijken Omslag voor een bedrag van f0,50. De Voorzitter zegt dat op de erfge namen nog 50 ets moet worden verhaald, hetgeen de moeite niet waard is. Met algemeene stemmen wordt be sloten ontheffing te verleenen. 6. Verzoekschrift van de Hanzegilde in de bouwbedrijven te Geertruidenberg houdende verzoek om eene bijdrage voor 1915 wijl aan de leergangen een nieuwe leergang voor de electrotechniek zal worden verbonden. De Voorzitter deelt mede dat telken- jare een subsidie is verleend. Voor 1915 zal op de begrooting een bedrag van 136.10 moeten worden gebracht. Spreker vraagt den leden hoe zij er over denken. Met algemeene stemmen wordt be sloten dezen post op de begrootiog van 1915 te brengen. 7- Vaststelling begrooting Burg. Arm bestuur dienst 1915. Op verzoek van den Voorzitter zegt het lid van Son dat de Commissie alles heeft nagezien, terwijl spr. zijn compli ment maakt voor de keurige admini stratie. Met algemeene stemmen wordt be sloten de begrooting vast te stellen. 8. Vastelling begrooting van inkom sten en uitgaven voor de gemeente Waspik dienst 1915. Nadat de Voorzitter de verschillende Hoofdstukken heeft voorgelezen worden deze met algemeene stemmen goedge- Langs welken kant de twee jongelieden dit angstwekkend vraagstuk ook bekeken, zy kon den maar geen voldoende oplossing vinden. Plotseling werden zij in bnnne redeneering onderbroken door de komBt van Frangoise Magreanlt die op Eoobeil zoo gernBt kwam als ware zij in baar eigen bnis en nn langs den moestuin was binnengetreden. De onde dienstmeid der Allegrets sobeen ze-r ontroerd. Na d'Hérouël gegroet te hebben als ken nis en als vriend, xeide zy tot Blanche Ik vraag u verschooning u te komen storen, mejeffrouw, doch gij zondt mij groot genoegen doen zoo gy met my wiidet mee gaan. Waarheen, beste Fratgoise Naar Rosalie Chanveoel. Is zij missobien ziek Neen, zy niet-.. Ab't is eene aardige zaak. De vronw bield op, bezag d'Hérouël, dacht een oogenblik na en beseffende dat zij voor den jongen officier alles zeggen mocht, her nam zij. Ja, 't is eene aardige zaak... Ik sprak u voor eenige dagen over Natalie Migeon, de voedster VAn Roger d'Allardes. die sinds eenige degen te Villaines verblijft. Ik deelde n zelfs mede dat zy ziek was en te bed lag den dag dat ik baar ben gaan bezoeken en zy mij de inlichtingen niet kon geven, welke ik wensebte. Yerledeu week hebt gij my dit gezegd. Welnu, Natalie die sinds twee, drie dagen beter was, beeft dezen morgen een wandeling willen doen tot Branlt. Zy was voor de deur van Rosalie gekomen toen de besteller er jnist voorbij ging en baar een brief bestelde. Die brief was door Celine Richet geschreven, de jongste dochter van Natalie, en was uit Bordeaux verzonden. Daar Natalie niet lezen kon, vooral geen sobrift, ontcijferde Rosalie den brief en las hem luidop. In dien brief schreef Celine aan bare moeder, dat zy en baar man besloten hadden naar Frankrijk weêr te keeren, dat de consul van Frankrijk ben daariD geholpen bad, dat zij na zonder eenig geld te Bordeaux aangeko men waren, en dat bet kind, dat Roger d'Allardes bun het jaar te voren had keurd met inachtneming der verschil lende wijzigingen door de commissie van onderzoek aangegeven. In verband met de begrooting brengt de Voorzitter eenige requesten, welke zijn Ingekomen, ter kennis van de le den. Request van A. Rekkers houdende verzoek zijn jaarwedde te verhoogen. Het lid van Son vraagt of het waar is dat hij tot 12 uren dienst doet en er de tijd is bijgerekend, dat hij over de balie hangt. De Voorzitter zegt dat hij verplicht Is van 912 uur te blijven omdat er om 12 uur nog wel eens een boodschap kan komen. Het lid van Son zegt dat hij toch pas verhooging heeft gehad. Het lid P. van Dongen meent dat f 6.niet te hoog is wanneer hij hier voor een geheele week moet werken. Het lid A. Vloeimans zegt dat hij er in den winter niets bij kan verdienen. Het lid van Son antwoordt dat hij op den weg heeft kunnen werken, doch dat hij daarvoor heeft bedankt. Met 9 tegen 2 stemmen wordt be sloten A, Rekkers geen verhooging van jaarwedde toe te kennen. Request van C. Schones en G. de Koning gemeenteveldwachters te Was pik, houdende verzoek tot verhooging van hunne jaarwedde. Het lid P. van Dongen vindt 2 veld wachters overbodig. Spn is van meening dat men met een veldwachter zou kun nen volstaan, die men dan een goed salaris zou kunnen geven. Het lid van Son zegt, dat, toen de nachtwacht werd afgeschaft de raad besloten heeft een 2en veldwachter aan te stellen. Voorts in de instructie in te leggen, dat iedere veldwachter een week nachtdienst en een week dagdienst heeft. De Voorzitter zegt dat de instructie voor de veldwachters geregeld wordt door den commissaris. Het lid van Son zegt nog dat er des nachts hoegenaamd geen toezicht is. Met algemeene stemmen wordt Beslo ten de beide Veldwachters geen ver hooging van jaarwedde toe te kennen. Verzoekschrift van den heer Huizlnga leeraar aan den Landbouwcursus te Was pik houdende verzoek hem een toelage toevertrouwd, ziek in 't gusthnis lag. D'Hérooël en Blancho schrokken op en wis selden een blik van verstandhouding, Fran, goise ging voort Rosalie las dien brief niet zonder eenige verwondering, doch de arme Natalie die er naar luisterde was heelemaal uit bet lood ge slagen. Ik beb er my zelf rekenschap van kunnen geven, wyl ik binnengekomen was toen men met lezen bezig was, Is dat nn toch geen buitengewone geschie denis vroeg Rosalie toen zy den brief gelszen had. En vooral eene zeer droeve geschiedenis, beeft Natalie er bij gevoegd. Het doet my pjjn dat mijne kinderen zooveel moeite doen zonder dat zij nit de ellende geraken. Ja, ja. voorzeker, hernam moeder Chau- venel daarop, bet is beel ongelukkig dat bet in Amerika niet meegevallen is, maar ach ze zyn jong, ze zullen bun plan nog wel weten te volvoeren. Maar 't is daarop niet dat ik doelde teen ik zei„Dat is nu eene buitengewone geschiedenis". Wat buitengewoon is en onbegrypelyk, is dat Celine en baar man een kind by ben hadden dat mijnbeer d'Allardes bun toevertrouwd heeft verleden jaar. Wanneer gy my eens zult kannen aitleggen vanwaar dat kind komt 1 Rosaliie en ik hadden ons tot moeder Migeon gewend, met ongedald haar antwoord tegemoet ziende. Doch in plaats van te antwoorden, beeft de arme Natalie zich plotseling onwel bevonden. Zy is ten gronde gestort lang uit en ik bad maar juist den tyd te verhinderen, dat zy mst het hoofd op een zware bank terecht kwam, waarbij zij zich deerlijk had kannen kwetBen. Wij hebben haar ontkleed en op Rosalie's bed gelegd, waarna wy baar zoo goed mogelijk verzorgden. Dan niet weer wetende wat aan te vangen, beb ik aan n gedacht en ben n komen halen. Ik dank dat men toch ook wel om een dootor gezonden heeft? Nog niet. Er wsb niemand om die bood schap te doen en van bier tot La Jonobèreis bet een heel eind, zonder nog te rekenen, dat men nooit zeker is den beer Manuel thuis te vin den. Ik beb dus gedaan wat my dringendst voor kwam. Gy kunt aog den doctor ontbieden, te willen verstrekken ten bedrage van f 48.daar hij dit bedrag moet uitgeven vooi logies. Op voorstel van het lid van Son zul len B. en W- zich betreffende dit ver zoekschrift In verbinding te stellen met den Boerenbond. Ook wordt op voorstel van wethou der H. Langerwerf besloteD iemand te nemen voor het onderhouden van stra ten en wegen en verder voorkomende werkzaamheden, voor zooveel dagen als als noodig zal blijken. Het agenda afgeloopen zijnde vraagt de Voorzitter of iemand nog het woord verlangt. Het lid van Son zegt dat het poli- tleuur van 10 uur een steen des aan stoots blijkt te zijn. Spr. wenscht het politieuur te zien gesteld op 11, doch dan geen waarschuwingen meer te doen. Besloten wordt Hoofdstuk 3 van de politieverordening te wijzigen waarvoor de Voorzitter eene Commissie benoemt, bestaande uit de heeren P. v. Dongen van Son en P. Klaazen. De Voorzitter brengt nu ter kennis van de leden het aantal lichtpunten be- noodigd voor die personen welke welke zich weoschen aan te sluiten bij het net der N. V. Prov. Noord-Brabant- sche Electriciteits-Maatschappij. De Voor zitter zegt dat er geld bij zal moeten indien er zich te weinig aansluiten Het lid van Son geeft in overweging alleen de straat aan te sluiten, wijl er dan vanzelf bij komen. Het lid P. van Dongen merkt op dat op de begrooting een post staat uitge trokken van f 50.voor de harmonie onder die conditie dat zij telken jare een volksconcert geven. Spr. wil het slechts te kennen geven, dat het dit jaar niet behoeft te geschieden. De Voorzitter dat dit ook de bedoe ling is, daar het in deze tijdsomstandig heden geen tijd Is voor het geven van van concerten. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. De bekende Van Dag tot Dag-schrij ver van het >Alg. Hbl.«, de heer Boissevain, schrijft in een nummer van het Handelsblad* het volgende wanneer gy Natalie zult gezien bebben en het noodig oordeelt. Ik ga terstond mede, beste Frangoise, maar nit betgeen gij zegt meen ik te moeten opmaken dat bet eene beroerte geldt en dat de tns8cbenkom8t van den dootor onontbeerlijk zal zyn. Wilt gij dat ik u vergezelle, vroeg d'Hé- ronël. gij kondet hulp noodig bebben, Het is waar, antwoordde Blanche na een oogenblik overwegens. Nochtans meen ik dat bet nog verkieslijk is dat gij bier blijft. Eerst en vooral, uwe aanwezigheid by Rosalie Cbauvenel, die u niet kent, zou die brave vrouw kunnen hinderen. Vervolgens door mij te vergezellen, zondt gy aan mijn komst een gewicht beebten dat ik zooveel mogelyk zou willen verhinderen. Zoo ik uwe bulp mocht noodig bebben, zal ik een of ander jongetje van de buurt om u zenden. Best, ik zal afwaebteu wat gij beslist. Ik denk dat bet 't best is. Tot straks, niet waar En zoo men vraagt waar ik ben, zegt dan dat ik voor een oogenblik ben uit gegaan Het is nutteloos de aandacht te vestigen op een geval dat op zich zelve mis schien niets is. En een manteltje over bare schouders wer pende, verwijderde bet meisje zicb met Fran goise in de richting van Brault. Het waB een beroerte welke Natalie Migeon getroffen bad. Het verdriet, de angsten, de tegenslagen van allerlei aard, badien een noodlottigen indruk gemaakt op baren algemee- nen toestand en hadden haar voorbereid tot den slag, welke baar nu plotseling bad neer geveld. Zoodra Blanche zag dat betgeen zij vermoedde wel de waarheid bleek drong zty er levendig op aan dat iemand terstond doctor Mannel ging balen. In afwachting daarvan moest zy zich bepalen tot bet leggen van mostaardpleisters, welke golukkig voorbanden waren. De beroerte, overigens, scheen niet van den ergsten aard te zyn. Natalie had bet bewustayn niet verlorenen al haperde bare tong wat, bare gedachten waren toch nog beider. Zy soheen verwonderd, maar tevens gelukkig toen zij Blanche Allegret zag binenntreden. In weinig woorden kan Ik uitdrukken het gevoel, dat schier alle harten vervult. Een aandrang, waartegen geen verzet mogelijk is, drijft velen onzer, levende op een neutraal eiland in het midden van de woedende oorlogszee, om te pogen olie te werpen op de stormgolveu die de beschaving van heel Europa be dreigen. Sinds drie en een halve maand woedt een oorlog zooals de wereld nooit ge zien heeft. Volk na volk wordt in een strijd be trokken waarvan de voortzetting geen ideëel doel ten goede kan komen, terwijl ze de edelste jonge krachten van Europa doodt of vernielt en van beroemde steden slechts den naam op de kaart overlaat. Kunst en wetenschap, ja al de hoogste geestelijke bezittingen der menschheid worden in gevaar gebracht. Elke dag dat deze afschuwelijke men- schenslachtiDg langer duurt doet one met aangroeiende ontzetting verwezenlijksn de monsterachtige onevenredigheid tus- schen de vernieling alom^er haar resul taten in het beste geval. Telkens stijgen haat, wraakzucht en zucht om te verdelgen. Het lijden van honderdduizenden wordt onduldbaar. Het menschenwee stijgt ten hemel, getuigend tegen godsdienst ea beschaving. De winter ls in het land gekomen overal ln Centraal-Europa. De ellende is niet te overzien. Bij de dooden op het slagveld en de verminkten in de hospitalen voegen zich de slachtoffers van ziekte en gebrek alom bij oorlogvoerenden en ln de naburige landen. Is het oogenblik nu niet gekomen om te pogen te redden, wat nog te redden is Twee landen zijn aangewezen om de poging daartoe te doen. Het Koninkrijk der Nederlanden en de Republiek der Vereenlgde Staten van Noord-Amerika. Nederland, omdat het geen vijanden heeft en het sinds jaren mocht zijn het middelpunt der ontwikkeling en hand having van het volkenrecht. De Groote Republiek, omdat ze door haar geografische ligging en door de En toen het meisje ziob op zeker oogenblik tot baar neigde om een mostaardpleister te bernienwen, deed zy een teeken opdat zynog diobter zon naderen en fluisterde baar in 't oor Ik moet n spreken, mejuffrouw, luister een oogenblik naar my. Neen, neen, later, een anderen dag, sprak Blanche. Heden zjjt gy vermoeid en gij moet rusteD. Ik ben niet zoo moede, zeide Natalie met zekere koppigheid, ik wil, ik moet n spreken, omdat gij de zoster zyt van me vronw Solange de Pommery... Onderbreek my niet, bid ik n. Wanneer ik gezegd beb wat my doet stikkeD, zal ik my verlioht gevoe len... Recht moet tocb altyd, den een of an deren dag gebeuren, niet waar? Blanche was besluiteloos. Zy vroeg zich af óf zij die vertrouwelijke mededeelingen mocht afslaan, welke van 't allergrootste belang konden zyn, voor de rast, bet gelnk, de genezing barer zuster..,. Uit gewetensbezwaar wilde zy tocb nog even pro— teBteeren. Gij moet eerst genezen, zeide zy, en wanneer gij weer hersteld zult zyn, znlt gij mij al vertellen wat gy wilt. Doch d9 zieke drong aog krachtiger aan. Neen, geef my mijn zin. En na bare gedaobten verzameld te hebben Gy kent my niet, mejuffrouw, doch ik ken h zeer goed, ik weet dat gij met de grootste liefde nwe zuster verzorgt. Ik ken a tocb ook wel wat, viel Blanobe baar in de rede, ik weet dat gij van af de kinderjaren eene vriendin zyt van Rosalie Cbanvenel en van Frangoise Magréault en ook dat gy de voedster zyt geweest van mijnbeer d'Allardes. Natalie maskte een gebaar van spijt. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 1