Provinciaal Nieuws. i Gemeenteraad. NiEUWS UIT KAATSHEUVEL. DRUNEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 20 Novem ber des avonds ten 6 uur, Voorzitter Ed.Achtb. Heer van Huiten. Ruim kwart over zes opent de Voor zitter de vergadering. Afwezig het lid Elshout, die echter eenige oogenblikken later ter vergade ring komt. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot af- en overschrijving van enkele posten op de begrooting. Schrijven van M. Velt-nan, secretaris der gemeente, houdende verzoek zijne pensioensbijdrage te wijzigen, dat de in koop van vroegere dienstjaren voor re kening van de gemeente komt. Het lid v. d. Geld zegt dat het regel is zulke verzoekschriften aan te houden tot eene volgende vergadering. Wethouder v. Son is het met het lid v. d. Geld eens en zegt dat men anders de raadsbesluiten te buiten gaat. Het lid v. Halder is er voor maar af te werken. Het lid v. d. Geld vraagt of het niet beter zou zijn hem eene jaarlijksche gratificatie toe te kennen van jaar tot jaar. De Voorzitter gelooft niet dat Ged. Staten hunne toestemming daarvoor zullen geven. Wethouder v. Son vraagt wanneer de traktementen nu eens verlaagd worden. Het lid^Brok zegt dat het hier meer de bedoeling geldt vergoeding van de inkoopsom. Het lid v. Son vindt 't de beste weg eerst de begrooting na te gaan. Het lid v. d. Geld merkt op dat dit van geen invloed kan zijn op de be grooting. De Voorzitter zegt dat de gemeente eerst over 40 jaar, terwijl de secretaris over 10 jaar moet betalen. Het lid v. d. Geld stelt de vraag wan neer de secretaris nu eens komt te ster ven De Voorzitter zegt dat 't dan. toch betaald moet worden. Het lid v. d. Geld is er voor vrij te blijven, voor 't geval de traktementen verhoogd worden. Wordt besloten dit verzoekschrift aan te houden tot een volgende vergade- ring. 2. Vaststelling gemeente-begrooting dienst 1915. Wethouder v. Son zegt dat er be sloten was de begrooting te laten cir- culeeren. De Voorzitter zegt dat dit ook zoo is, doch door de drukke werkzaamheden is het achterwege gebleven. Nadat door den Secretaris de ver schillende Hoofdstukken zijn voorgele zen wordt met algemeene stemmen be sloten de begrooting vast te stellen in ontvangst en in uitgaaf op een bedrag van f26305,44. De Voorzitter deelt nu mede, dat er veel kans bestaat die geldleening van f5000, te plaatsen a 472 pCt. tegen eene koers van 99. Daar al de leden van meening zijn op 't oogenbllk niet goedkooper terecht te kunnen, wordt met algemeene stemmes besloten eene geldleening aan te gaan groot f 5000,ter aflossing van de tij delijke geldleening groot f3000,— en f 2000,op te nemen voor het ontgin nen van woeste gronden. De aflossing van ten minste f 200,te beginnen in 191Ó. De Voorzitter zegt dat de leden zich wel herinneren zullen dat de gemeente ontvanger zich zoo verdienstelijk heeft lakt voor het losmaken van die tij- lleening. Spr. meent dat hem £s toekomt, daar hij ver ten nog uit eigen in de ge- rdt be- eene Hiertoe wordt besloten. Ook reclames Hoofdelijken Omslag worden uitgesteld tot eene volgende ver gadering, terwijl het reglement van orde ook in een volgende vergadering in den raad zal worden gebracht. De Voorzitter vraagt lu of iemand nog het worrd verlangt. Het lid Elshout zegt dat hij ver schillende klachten heeft gehoord over de aangerichte schade door het scha delijk wild. Spr. zegt dat er veel men- schen een hoop schade aan hebben, waarom hij er op aandringt het uitge ven van jachtakten zooveel mogelijk te bespoedigen, De Voorzitter zegt dat hiervoor zoo spoedig mogelijk zal worden gezorgd volgens inlichtingen hem door den Com missaris verstrekt. Hierna sluit de Voorzitter de verga dering. Waalwijk, 21 Nov. 1914. Koopt niet in dei vreemde, wat g(J in Waalwfjk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Bevorderd. De heer Henri Dookers) alhier vao hel 42e bataljon Landweer is bevorderd tot onderofficier en de heeren Jac. Kemper man en .T. Herman alhier tot korporaal. Havenwerken Thans iB aan de haven aangekomen en in werking gesteld eene stoom-heimachine voor de paalfnndeering van den keerdam in de haven en andere noodige werkzaamheden. Steuncomité. In de laatste vergadering van het Plaat selijk steuncomité is o.m, besloten een voor raad levensmiddelen aan te koopen, nl. 2400 K.G. Bruine booneD, 2400 K.G, grauwe erwten; 2000 K.G. groene (soep) erwten en 2500 K.G. rjjst. Deae voorraad zal morden opgeslagen om bij komen de schaarachte te worden verkocht. De verkoop zal te zijner tyd niet rechtstreeks door het steuncomité plaats vinden doch zal geschie den door de winkeliers ter plaatse. De goe deren werden bij Waalwijksche handelaren aangekocht. Door den kunstschilder Jan van Delft te Waalwyk werd het comité een schilderstukje aangeboden. Besloten werd dit te verloten, waartoe dezer dagen loten zullen worden verkrijgbaar gesteld tegen der prijs van f 0.25. De trekking zal plaats hebben in de maand Januari a.s. De schilderij is geëxposeerd in de vitrine van C. de Cortié, Grootestraat. Het damescomité, dat met zooveel bereid, vaardigheid de aan het steuncomité toege zegde wekelijksche bijdragen inde, zal worden aangezocht zich met dezen verkoop van loten te belasten. We twijfelen er niet aan of een groot aantal loten zal geplaatst worden èn om het goede doel «u om 't mooie werk. Wij nemen tevens de gelegenheid te Haat om een woord van hulde te brengen aan het plaat selijk steuncomité voor bovenstaanden maat regel, een nieuw bewijs voor de goede voorzorgsmaatregelen die genomen worden door deze corporatie, die van den beginne af zulk uitstekend werk voor onze werk- loozen heeft verricht en die naast gepaste zuinigheid, op juiste en oordeelkundige wijze weet te helpen wel overwogen maatregelen neemt die in 't belang zijn van onze hulp behoevenden en onze gemeente. Eiken Woens- dag wordt ter beraadslaging daarover eene vergadering ten gemeentehuize gehouden. Kamer van Koophandel en Fabrieken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk heeft de navolgende adressen verzonden No. 2690. Onderwerp Tijdelijke heffing van 8°/0 op den nitvoer. Aan Zijne Excellentie den Minister van Financien te s- Gr avenhage. Excellentie. Aan de Tweede Kdmer der Stalen-Generaal te 's- Gravenhage. HoogEdelGestr. Heeren. Wij hebben de eer U een afdruk te zenden van ons adres aan den Minister van Fiuan- cië:>, in zake: yUitvoerbelasting'. Onze Kamer heeft overwegende bezwaren tegen dit Ontwerp, die zij in het adres nader ontwikkelt. Op grond daarvan zij het ons vergund Uwe Hooge Vergadering te verzoeken bij eventueele vaststelling van het Ontwerp wel rekening met onze bezwaren te willen houden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. De toestand. De toestand in onze schoenfabrieken wordt weer beter, waar er uit binnen- en buitenland voortdurend meer orders binnenkomende grootste fabrieken werken dan ook gewone tijden. Het ergste is het op 11 Nov. j.l. in Duitsch land in werking getreden uitvoerverbod dat alle ledersoorten omvat met uit zondering van chroomleder. Hierdoor zal binnenkort voor de schoenfabrieken die fijner schoeisel fabriceeren gebrek aan grondsof ontstaan. Zij zullen dus naar andere bronnen moeten rondzien (b.v. naar Amerika geconsigneerd aan de regeering) of zich op andere artikelen moeten gaan toeleggen. De textiel-industrie klaagt, dat het niet aan voldoende ververij-chemicaliën kan komen, waarvan Duitschland vrijwel 't monopolie heeft en dat in geen geval wil dat de oorlogvoerende tegenpartij via neutrale landen daarvan voorzien wordt. Zou dit ook met overleer, garens voor de schoenindustrie het geval zijn wij gelooveu het niet, wij denken dat Duitschland uit eigen behoefte den uit voer verbiedt en dan is 't natuurlijk veel erger en is er ook door hulp en voor rekening van onze re geering niets los te krijgen. Men krijgt dan hier mogelijk „vol doende werk, maar niet voldoende grondstoffen". Wat de leerlooierij betreft, nu er weer voorraad extracten en ook huiden is losgekomen, wordt hierin met volle kracht gewerkt terwijl de prijs van het leder voortdurend stijgt. Voor die looiers die nog huiden in koop hadden, en welker grondstoffen ook nog doorkomen zijn de tijden niet slecht, maar overigens worden de huiden natuurlijk evengoed duurder en schaars. Niettemin heeft over 't algemeen de looier, zoowel van over- als zoolleer voor 't oogenblik niet te klagen. 't Is werkelijk aardig hoe het gaat met berichten over de schoen- en le derindustrie. Vorige week hebben we hieromtrent een bericht ontleend aan de Ned. Lederindustrie. Dit bericht nu werd door een of ander correspondent opge zonden aan het „Centrum" en poseerde daar als kersversche beschouwing over de toestanden uit het centrum der Lang straat; vervolgens lezen we het'met ver melding van de origineele bron „het Centrum" n.I. in de Maasbode Prov. Ct., Tijd enz, enz. Waalwijksche IJsclub. De indertijd op initiatief van ,/Waalwijks Belang" opgerichte ijsclub heeft in een bestuursvergadering besloten om eerstdaags een lijst te dopn circuleeren, waarop men als lid kan inteekenen. Het doel der ver- eeniging kan samengevat worden in de vol gende 2 hoofdpunten 1. Het in orde honden van ijsbanen. 2. Het organiseeren van wedstrijden en feestelijkheden opgeluisterd door muziek. Men kan zich opgeven als lid bij het be stuurslid den heer Jan Wiesman. Jos Groenen in hamburg Wij lezen in het Rotterdamsch Nieuwsblad De jonge Nederlandsche bariton Jos Groenen, die eenige jaren aan de Opera te Mainz verbonden is geweest en dit seizoen de si uitmaakt van het gezelschap van de Opera te Hamburg, wordt daar naar we herhaaldelijk reeds lazen, meer en meer gewaardeerd. Thans weer is het Helnrlch Chevalley, de muziekreferent van het Hamburger Fremdenblatt, die Groenen prijst naar aanleidig van zijn medewerking als Wolfram in een door Arthur Nikisch geleide opvoering van Tannhauser. Chevalley schrijft De prachtige warm en edel klinkende en door gevoel gespannen stem van den jeugdigen zanger, de goede smaak in zijn altijd levendige voordracht en zijn juiste behandeling van den tekst verzekerden de mooie vertolking van den kunstenaar van den beginne af een gespannen aan dacht en in den loop van den avond een voortdurend toenemende sympathie*. Concert Liedertafel. Wij maken liefhebbers van goede mu- iek nominaals met nadruk attent op het eerste winterconcert der liedertafel, dat morgenavond in Musis gegeven wordt. De heer Nelissen, heldenbariton uit Amsterdam, die hier bij een vorige uit voering zoo'n groot succes had, zal ook thans een keur van soli ten gehoore brengen. Hetzelfde kan gezegd worden van de Liedertafel en fanfare, zoodat ons een bij uitstek schoone avond te wachten staat. Dioc. gilden der Bouwkundige Vakken. Zooals wij hebben aangekondigd werd te Tilburg 11. Maandag de jaarvergade ring gehouden. De voorzitter van het centraal Gildenkamerbestuur de heer Joh. Schoemakers sprak 't openings woord, De lezing van den heer Fiedeldy Dop, kon wegens diens ongesteldheid niet doorgaan. Besloten werd 1 Januaria as. een maandblad uit te geven onder den naam „Onze Bouwgids", waarvan tech nisch redacteur is de heer B. Steggerda, directeur der ambachtsschool te Eind hoven. De heer Verheijen uit Roosendaal besprak een en ander betreffende een electriciteits-cursus in patroonsleergan gen, o. m. tot het vormen van monteurs. Een Jubilè. De WelEerwaarde Heer G. T. van den Hout, kapelaan te Raamsdonksveer, en Diocesaan Adviseur van de Hanze- Gilden der Bouwbedrijven in het bisdom van 's Hertogenbosch, herdenkt op Dinsdag 24 November a.s. den dag, waarop ZEerw. voor ]2l/2 jaar de H. Priesterwijding ontving. Zullen de parochianen van Raamsdonks veer bij die gelegenheid toonen op prijs te stellen, wat kapelaan van den Hout voor het welzijn der parochie heeft ge daan, dagelijks nog doet en de gilden leden der bouwkundige vakken In het geheele diocees van den Bosch, zullen zeker niet achterblijven om hun hoog- geachten Adviseur, die reeds zooveel voor de Gilden heeft gearbeid, een blijk van belangstelling te geven. Vijf-en-Twintig jaar notaris. Op 25 November aanstaande zal het vijf-en-Twintig jaren geleden zijn, dat de Weledelgestrenge heer Mr. H. C. F. Rits tot notaris te \s Bosch werd benoemd, in welk vertrouwens-ambt hij zijn hoog- geachten vader opvolgde, die niet min der dan 53 jaar dit ambt had vervuld, tot groote tevredenheid zijner zeer uit gebreide clientèle en wiens nagedachte nis dan ook door de oudere onzer stad- genooten nog in vriendelijk aandenken wordt gehouden. Niet minder dan de vader, mocht zich weldra de zoon in het volle vertrouwen zijner medeburgers verheugen en ook hij geniet een zeer drukke praktijk. Trouwens voor zijn benoeming tot notaris had Mr. H. C. F. Rits een eer volle loopbaan in den dienst van Justitia achter zich. Geboren alhier 18 Mei 1844, promo veerde hij In 1865 als meester in de rechten en reeds het volgende jaar werd hij benoemd tot ambtenaar van 't O. M. bij het kantongerecht te Bergen- op-zoom. Na in 1868 met goed gevolg het examen van candidaat-notaris te hebben afgelegd, volgde in 1872 zijn benoeming tot kantonrechter te Waalwijk, welke standplaats hij na 16 jaren verwisselde voor Bergen-op-Zoom, welke rechter lijke betrekkingen Mr. Rits met eere vervulde, tot hij 25 November 1889 benoemd werd tot Notaris alhier. f450 tot f700. 350 475. 300 600. 250 500. 150 250. „120 275. op de St. Maar- aangevoerd 5154 stuks. De prijzen Gewis zal het den aanstaanden jubi laris op zijn zilveren feest niet ontbre ken aan hartelijke blijken van belang stelling. Notaris Rits toch verwierf zich niet alleen, zooals reeds gezegd, het volle vertrouwen zijner uitgebreide cliën- tèle, doch tevens de hoogachting zijner stadgenooten en door zijn aangenamen omgang maakte hij zich vele vrienden, welke allen er prijs op zullen stellen, den jubilaris bij deze gelegenheid te kunnen huldigen. Prov. Ct. Wol. De Tilburgsche vereeniging van wol- lenstoffenfabrikanten wendt pogingen aan tot aankoop van wol in Buenos Aires en Montevideo. De regeering heeft bereids de toezeg ging verleend, dat zij deze pogingen krachtig zal steunen in dien zin, dat getracht zal worden de wol voor reke ning der regeering aan te koopen. Voor de Nederlandsche textielindus- strie een redmiddel, waarnaar reikhalzend wordt uitgezien. Men meldt ons uit 's-Hertogenbosch dd. 20 November Op mijne informatie bij den secretaris van het provinciaal vluchtelingen-comité den heer Th. Roeffen, vernam ik, dat zich in Noord-Brabant nog ongeveer 45.000 Belgische vluchtelingen bevinden. GORINCHEM. Op de Maandag alhier gehouden St. Maartensche paardenmarkt waren aangevoerd 2329 paarden, vorig jaar 2109. De handel was zeer levendig en de prijzen voor paarden, die alsnog voor uitvoer in aanmerking mogen ko men buitengewoon hoog. Veel Duitsche kooplieden waren aanwezig. Men be steedde voor luxe paarden werkpaarden 272 jarige paarden H/a jarige paarden veulens hitten Dindag waren tensche beestenmarkt stuks, vorig jaar 4699 waren als volgt zware kalfkoeien melkkoeien kalfvaarzen gulste vaarzen 272 jarige ossen V/2 jarige osseD pinken 1 graskalveren •nuchtere kalveren Handel matig. VRIJHOEVEN-CAPPEL. De uitvoe ring van j.l. Zaterdag avond in de Fan farezaal gegeven, is slechts door een matig publiek bezocht en is dientenge volge een mislukking voor den onderne-^ mer gtweest- Mede het ongunstige weder is voorzeker hiervan de oorzaak. SPRANG. Ook hier zijn deze week eenige dames onder leiding van Mevrouw Ds. Pop bijeen geweest tot het vervaar digen van wollen bivakmutsen voor onze militairen. Door ds. Pop is te Kaatsheuvel een Prot. Militair Tehuis geopend. Naar we vernemen zal Ds Pop pred. bij de Ned. Herv. Kerk alhier 6 Dec. a s. zijn afscheidsrede houden en hoopt den daaropvolgenden Zondag 13 Dec. zijn jntrede te doen bij de Ned. Herv. Kerk. te Elden. (Geld 's-GRAVENMOER. De vorige week ontving de heer D. Smits, burgemeester van 's Gravenmoer, een prachtig schil derstuk cadeau van een bekwaam schil der uit Antwerpen. Hierbij gingen eenige iegelen schrifts, waarin die schilder zijn bijzondere dankbaarheid uitdrukte voor de hartelijke ontvangst en het gulle ont haal, dat hem en zijn lotgenooten in 's- Gravenmoer ten deel viel, van de bevol king en inzonderheid van den burge meester. Kaatsheuvel, 20 Nov. 1914, Concert Apollo*. Konden we Zondag 8 November vau »Euphonia« een concert vermelden, dat we in alle deelen geslaagd konden noe men, ook 't concert van >Apollo< van Zondag 15 Nov. mag met eere ge noemd worden, want er is Zondag in de bovenzaal van den heer A. A. Snoe ren hoogst fijne, bijna onovertroffen mu ziek gemaakt, 't Was als wilden de exe cutanten voor de laatste malen, dat die muren nog hunne uitvoeringen zullen mogen aanhooren, nog eens al het goede en uitnemende uitblazen, wat ze in al de jaren, dat ze daar gestudeerd, gere peteerd en uitgevoerd hebben. Met een frissche marsch van A. Ru- elle La Belgica, werd 't concert goed zes uur voor een overvolle zaal geopend. Frisch, kort en krachtig schetterden de instrumenten door de zaal, afgewisseld door telkens eenige strophen zang en 'n mooien zangerigen trio. Une soirée d'automne aux ^.rdennes, Fantaisie van A. Govaert, een nummer,1 dat getuigde van ernstige, degjelijke stu die, werd eveneens onberispelijk ten ge hoore gebracht. Bijzonder in <jlen smaak viel de Valse met Echo vaoi Cossettl "t f270 tot f310. 190 n 230. „170 „215. 140 190. 230 n 270. „100 V 145. 90 130. 40 n t> 70. 13 n 19.

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 6