umrnet 96. Zondag 29 November 1914 37e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. r Waaiwijksche Stoomdrukken] Antoon Tielen, Eerste Blad. it nummer bestaat uit DRIE bladen FEUILLETON. BINNENLAND. Q ederland en dé Oorlog. Gemeenteraad. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. D E R D E D E E L. De Echo van het Zuiden, en Lantslrailxclf Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f 0."5. Franco per post door het geheele ryk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden en*., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE Prijs der Advertïntikn 10 cent per regel; minimum 6 regels; groote- letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden S maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contrac gesloten. Reclames 15 cent per regel 'en adres aan de Koningin, ter beko ming van een eervollen vrede. Door onderstaande heeren zal na het rkrijgen van voldoende bandteekenin- n voor adhaesiebetuigiog, aan H. M. Koningin het volgend adres verzon- worden Geven met verschuldigden eerbied te nnen 1. C. F. J. Brands, Notaris, wonende Amsterdam, Heerengracht 521. 2. Prof. Dr. T. Cannegieter, Hoogleer- r, wonende te Utrecht. 3. Jhr. P. Gevaerts van Geervliet, oud oionel, Commandant van het leRegi- ent Huzaren, wonende te Haarlem. 4. M. L. Ilenperlage Grebe, Burge- cester der gemeente Schiedam, wonen- aldaar. 5. J. A. J. van Heijst, Burgemeester PI. v. Kantonrechter, wonende te ardwijk. 6. Monseigneur L. E. Jansen, deken te msterdam, wonende aldaar. 7. S. Kalff, oud-Hoofdredac'eur van t Soerabajasch Handelsblad, wonende Hilversum. 8. G. de Lang, oud Luitenant-Kolonel :r Infanterie van het O I. Leger, wo- :nde te Teteringen bij Breda. 9. V A^.M. de Lange, Advocaat en o. ujiende te Alkmaar. 10. W. A. E.^Mansfeldt, Luitenant- olone), Prov. Adjudant, wonende te Irecht. 11. E. Prins, oud-Kapitein, met het erekruis van eervollen werkelijken enst. Ridder in de Orde van Oranje- assau met de Zwaarden, wonende te msterdam. 12. Mr. J. A. M. Rits, Advocaat en ocureur, wonende te 's Hertogenboscb. 3. Prof. Mr. D Simons, Hooglec raar, onende te Utrecht. 14. H. J. M. Taskin, Kanunnik vau het Kapittel van Haarlem, President van het Seminarie te Warmond, wonende aldaar. 15. J. J. Weve, Civiel en Bouwkundig ingenieur, wonende te Nijmegen benevens honderdduizend Nederlanders, Belgen, Franschen, Denen, Duitschers, Russen, Engelschen enz. wier namen voorkomen in het hier bijgaand aan Uwe Majesteit aangeboden register en die blij kens aan ondergeteekenden verzocht heb ben om voor hen dit verzoekschrift te onderteekenen dat zij allen met schrik en steeds grooter wordende ontzetting de ellende en verwoesting vernemen, welke de te genwoordige oorlog dagelijks over de menschheid brengt, terwijl de afschuwe lijke menschenslachting met het levens geluk van tienduizenden, bovendien de jongste en beste krachten der verschil lende natiën en aan de kunst, weten schap en beschaving een onherstelbaren slag toebrengt dat aan handel, nijverheid en scheep vaart door dezen oorlog dagelijks enorme schade wordt berokkend, waar door de algemeene welvaart in geheel Europa zienderoogen afneemt, zoodat wanneer deze toestand nog langer mocht voortduren, honderdduizenden tot bede laars worden -gemaakt met de onaf zienbare reeks van gevolgen daaraan verbonden dat zij onderteekenaars en allen die hen daaitoe gemachtigd hebben, de heilige overtuiging bezitten, dat de vol keren waarvan zij deel uitmaken, met een vurig verlangen naar een spoedi- gen vredè uitzien en niets liever wen- schen dan dat de thans hangende ge schillen op menschwaardige wijze wor den uitgemaakt en beslecht dat zij van oordeel zijn dat niets dezen vrede meer zou bevordeien als eene bemiddeling door Uwé Majesteit aan hun ne verschillende Regeeringen daartoe aangeboden dat zij daarom in naam van de heili ge rechten der volkeren, in naam der beschaving en van de menschelijkheid Uwe Majesteit smeeken hiertoe het ini tiatief te willen nemen en aan de ver schillende Regeeringen der oorlogvoeren de landen Uwe Koninklijke bemiddeling aan te bieden tot het houden eener 7an „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." vredesconferentie of tot het treffen van zoodanige maatregelen als Uwe Majesteit nuttig of noodzakelijk mocht achten ter bereiking van een spoedigen voor alle oorlogvoerenden eervollen vrede." Wij hopen dat ook uit onze streek massa's kaartjes of andere adhaesie-be- tuigingen aan notaris Brands te Amster dam zullen worden gezonden. Er moe ten honderdduizenden bewijzen van in stemmingen komen met dit goede doel, Neerlands Koningin moet al of niet in overleg met den president van Amerika een daad stellen, waardoor getracht wordt de ellendige geesel, die geheel de we reld kwelt en millioenen jonge dierbare levens afsnijdt, te doen ophouden. Of er resultaat bereikt wordt weet nie mand, de mogelijkheid al is ze klein, is toch niet uitgesloten, daarom dui zenden sympathiebetuigingen. KAATSHEUVEL. Openbare Vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 25 No vember des voormiddags ten 10 uur Voorzitter Ed. Achtb. Heer van Be- souw. Ruim 10 uur opent de Voorziter de vergadering. Afwezig het lid Rijken. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde. 1Aanbieding gemeente-begrooting 1915. De Voorzitter brengt ter kennis van de leden dat B. en W. de begrooting in handen zullen stellen van eene Com missie van onderzoek en dat zij vanal heden 14 dagen ter visie zal worden gelegd. Goedgekeurd. 2. Vaststelling der verordening tot heffing der Secretarie-leges. De Voorzitter zegt dat in alle ge meenten leges worden geheven, doch dat in deze gemeente hierop een uit zondering wordt gemaakt. De finantiën zegt spr- zijn niet direct slecht, doch is noodig voor versterking der midde len te zorgen. Hierop leest de Voorzitter een staat De krankzinnige van Ecobeil. (61) Zeer voldaau over deze liet, welke evenwel id de onbescheidenheid der post meesteres 'ergeleverd was keerde de jonge vrouw naar llaines terug. Ürie ureu later kwam op het kasteel een !l9gram aan. Het was als volgt opgesteld Madeleine ernstig ziek. Verzoek onmiddellijk komeD. Amyot. Adéle spoedd zich met het telegram naar Uren echtgenoot en deelde hem mede Ik vertrekvanavond Het is mijne beste Tiendin.. Ik kan baur niet laten lijden, ster ft misschien, zonder aan bare sponde te zyn a haar te ve'rzorgen en te troosteD. Dat is heel natuurlijk, beaamde Roger, ^enscht gij dat ik u vergezelle r- Zoo gij het nuttig oordeelt, kunt gij Magaan, vriend.. Nochtans, in oogenblikken •k deze, is de tegenwoordigheid van iemand '«bekends eer storend. Uy hebt gelyk, het is nog beter dat gü al- fcD zijt Koger, overigens, had zijne vraag maar ge- «ld uit eeuvoudigen beleefdheidsvorm. Zij us niet openhartiger dan het antwoord van ïéle 'a werkelijkheid had het Adéle in groote Wegenheid gebracht zoo haar man het in 3" hoofd gehaald had haar werkelijk te ver hellen, evenals d'Allardes met tegenzin was ^trokken omdat hy er naar haakte alleen blijven. eene korte poo9 zwegen waarbij elk der twee echtelieden zich in persoonlijke ge dachten verdiepte, hernam Adéle Ik geloof dat ik den trein kan hebben welke mij in staat zal stellen om elf nur van avond te Parys te zyn. Ja, dat kunt ge, antwoordde d'Allardes. Zoo gij u terstond gereed maakt en n zonder verwijl naar La Jonchere laat brengen, i het w&arBchijnlyk dat gij nog bijtijds in het station zult zijD. T:en minuten later verscheen Adéle, in reie- coatuum, een valiesje inde band, op den drem pel. Het rijtaig wachtte reeds op haar. De jon ge vrouw omhelsde haren man en was eenige oogenblikken later reeds op weg naar het sta tion. Een weinig onthutst door dit overhaastig vertrek, zag d'Allardes met starren blik het rijtuig achterna, msar dan herinnerde by zich dat by wel degelijk gewenscht bad alleen te blijven en keerde in zijn werkcabinet terug om op zijn gemak te denken aan den vreese- lijken toestand waarin de gebeurtenissen van den morgen hem gebracht hadden. Doch zoodra was hij niet alleen geheel aau zichzelf overgeleverd of de eenzaamheid werd hem onverdragelijk, joeg ham zelfs schrik aan. Hij voelde behoefte aan een gids in den doolhof waarin hy zich verdwaald voelde, be hoefte aan steun in zijne zwakheid. Na verloop van tien minuten, verliet hy zyn kamer, drentelde doelloos door het huis, en ging weldra iu den hof, in bet park dwaleD. Eindelijk nam hij eene beslissing- Chauvenel alleen kan mij er uit helpen, bromde hy tusscben de tanden, Chauvenel alleen is in staat my een nuttigen, practischen raad te geven..,. Ik moet dan wel vergeten al wat hij mij heeft aangedaaD, de beleedigingen, de minaebtingen, de krenkingen myner eigen liefde.... Mijn heil, myne vrflheid staan op het spel..,. Ik zal naar La Férolle gaan.... welke schande doch ik moet gaan..,, terstond. Hij liet inspannen. Toen hy op La Férolle aankwam, wa& het pikdonker. Het was half zeven. De tuinier, die tevens huisknecht was, kwam hem het hek openen. Is mijnheer Chauvenel thuis? vroeg d'Al lardes. voor waarvan leges zullen worden ge heven. De Voorzitter vraagt of de leden er bezwaar tegen hebben. Het lid v. Heuvel is van meening dat er geen bepaalde bezwaren zullen zijn. Het lid de Bresser zegt dat er be zwaren tegen zullen zijo, dat het trouwen op Maandag f 1.kost. De Voorzitter zegt dat er overal re- rening wordt gehouden met degenen die wat meer zijn. Na eenige discussie wordt met alge meene stemmen besloten tot heffing der secretarie-leges. 3. Verzoek om eervol ontslag van A. v. Eijl onderwijzer te I,oon-op- Zand. De Voorzitter leest een schrijven voor van den heer J. H. v. Eijl houdende verzoek hem eervol ontslag te willen verleenen tegen 1 Januari 1915. De Voorzitter zegt dat B en W. voor stellen hem tegen dien tijd zijn eervol ontslag te verleenen terwijl vermoedelijk binnen eenigen tijd eene nieuwe voor dracht zal kunnen worden opgemaakt. Goedgekeurd. Daar punt 4 Vaststelling suppletoir Hoofdelijken Omslag en 5 »Vaststelling suppletoir trottoir belasting4 iu een ge sloten vergadering zullen worden be handeld, vraagt de Voorzitter of iemand nog het woord verlangt. Het lid Roestenberg vraagt om het uur van de te houden vergadeiingen te veranderen. De Voorzitter antwoordt dat 't toch kinderwerk is om weer te gaan veran deren, en dit vooral voor de menschen die van Loon op Zand komen. Het lid van den Heuvel vraagt of er van de slotsom van ae begrootiag niets te bepalen valt. De Voorzitter zegt dat, als de toe stand blijft zooals hij nu is, de begroo- tiDg zijn gang kan gaan. Het lid Roestenberg acht het ge wenscht, dat de begrooting secuur over wogen wordt. De Voorzitter zegt dat wanneer alles tegen loopt, van de begrooting natuurlijk niet veel terecht zal komen. De belastingen zegt spr. komen tot he den geregeld binnen. Het lid Roestenberg vraagt of er nog Neen mijnheer, en, waarlijk, ik weet niet wat ik er van denken moet. Mijnheer Chau venei is om drie nar uitgegaaD, om zich naar Ecobeil te begeven, meen ik. Het is wonder dat hy nog niet terng is, doch hij kan niet lang meer uitblijven. Als mijnheer op hem wil wachteo..-. Ik heb niet veel tyd.... En na een oogenblik te hebben nagedacht Luister, vriend, bernum Roger, wilt gy aan nwen meester zeggen dat ik hier geweest ben en als hij 't zij van avond het is al tamelijk laat geworden 't zij morgen eens bij my wil komen, bet mij aangenaam, zeer aangenaam zal zyn. Zeker, mynheer d'Allardes, ik zal de boodschap overbrengen. Niet zonder weerzin had Chan venei bet beslnit genomen zich naar Ecobeil te begeveD. Mevrouw de Pommery bad, 't is waar, ver waarloosd hem in kennis te stellen van de terngkomst van haren zoon. doch de beheerder kon niet voorgeven niets te weten van eene zoo belangrijke gabenrtenis waarvan heel de streek vol was en waarvan Chacail overigens hem van af het eerste oogenblik gesproken had. Chanvenel was zoo ontroerd geweest door het plotselinge van dien terugkeer, welken hij sinds eon jaar gewoon geworden was als onmo gelijk te beschouwen, dat hy nog den tyd niet gevonden had er den uitslag van te berekenen, er de gevolgen van na te gaap. Nochtans zijn algemeene indruk, bij 't eerste gezicht was, dat die gebeurtenis hem veel last zon veroorzaken. Onder andere vreeBde hy, dat Bernard den nens zon willen steken in zyne rekeningen en zyne diefstallen zon bemerkeD. Hij vreesde ook bittere verwijten te moeten hooren over de ontvoering van de kleinen Raymond welke hy niet had weten te verhinderen. Zou de verant woordelijkheid niet op bem geworpen worden en zon by van Ecobeil niet weggejaagd worden Die bittere overwegingen waren hem alles behalve aangenaam. '^^«4 Doch een verbeelding die men dikwyls bi] misdadigers opmerkt, hy dacht er geen oogen blik aan dat men hem beschuldigen kon, op eene of andere wijze, aan da ontvoering van den kleinen de Pommery te hebben meegehol- pen, Chauvenel kwam omstreeks vier are op Eco beil aan. Zijne eerste daad was eeneoobaken- digheid Hy durfde niet frankweg op bet kasteel binnenkomen om mijnbeer Bernard als zyn meester te gaan bogroeteD. Hij begaf zich eerst naar bet paviljoentje dat by vroeger betrokken had en waar bij overigens al zijne papieren, zijoe registers gelaten had. Hy wilde het doen voorkomen alsof bet toeval hem plotseling met de aanwezigheid van mijn heer de Pommery in kennis had gesteld. Bernard, die aan het venster stond van de salon, zug bem over de plaats stappen. Ah 1 mompelde hij, daar is mynheer Ar- mand Chanvenel, ik zal hem mijnen terugkeer vertellen en hem een paar woorden toevoegen. Yves, die zijn dagblad aan 't lezen was in de salon, sprong op. Ik geloof, zeide hy, dat gij rnim zoo goed zondt doen met n stil te^ honden. Gy hebt overigens aan Blanche beloofd af te wachten tot zii terugkeert. wees niet bevreesd, viel Bernard hem in de rede, ik zal nietB z<ggen wat ik niet zeggen mag, ik zal geene enkele zinspeling ma ken op betgeen my foltert. Ik wil mjj alleen bet genoegen gunnen te zien hoe die schurk i zich zal gedragen wanneer hij mij onder de oogen krygt.... Ik wil zien hoe hij onder mijn blik ineenkrimpt O! gij ecbijnt mij wel wat opgewonden om nwe kalmte iu zyn bijzijn te bewaren. Ik wil nochtans den schyn niet hebben hem uit den weg te gaan en waar hij mij tot hier komt tergen, onder mijue oogen dorft verschijnen, den schijn aannemende alsof hy niet wist dat ik niet terug ben. verkies ik niet af te wachten tot hij zich gewaardigt mijne aanwezigheid op te merken. 't Zij zoo mnrmelde d'Hérouël, begrij pende dat by Bernard niet overhalen zon, zijn plan niet ten uitvoer te brengen, doch..*, wilt gij dat ik u vergezel O dat is nutteloos, antwoordde de Pom mery, naar db deur stappende. Overigens, iets te vermelden valt van de nieuwe school, wijl de toestand werkelijk treurig is. De Voorzitter zegt dat de stnkken bij de regeering zijn. Verder zegt spr. dat 't afhangt wanneer deze terugkomen, en of hiervoor met de staatsbegrootlng rekening gehoudea is, daar de gemeen te eerst zekerheid moet hebben, dat ze 't geld krijgt. Hierna sluit de Voorzitter de opeis bare vergadering. Inlijving lichting 1915. Qp 15 December a.s. (voor de provin cie Drenthe op 16 December a.s.) zul len worden ingelijfd de dienstplichtigen der lichting van 1915, die toegewezen zijn aan het eerste bataljon van elk der regimenten Grenadiers, jagers en infan terie, met uitzondering evenwel van hen van wie op grond van het door hen genoten onderwijs kan worden verwacht dat zij de geschiktheid bezitten om in opleiding te worden genomen voor den rang vaD officier. Alleen om zeer gewichtige redenen waaronder in dezen studiebelangen kunnen worden gerekend, kan aan de in te lijven dienstplichtigen uitstel van eerste oefening worden verleend, indien zij daartoe alsnog ten spoedigste zelf hun verlangen bij (ongezegeld) verzoek schrift aan den Minister van Oorlog te kennen geven, met overlegging van een deugdelijk bewijsstuk omtrent het wer kelijk bestaan van de reden der aanvrage. De dienstplichtigen zullen echter rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat het uitstel wordt ingetrokken zoodra de omstandigheden daartoe aanleiding mochten geven. Plukken maar !x Het is den Minister van Oorlog ge bleken dat bij den aanvang van de mobiliseering van het leger verschillende contracten voor levering van paarden, voertuigen, enz. zijn gesloten, die zeer nadeelig zijn voor 's Rijks schatkist. In verband hiermede is bepaald, dat nu nog loopende contracten, waarbij een hooger bedrag is bedongen dan rede lijkerwijze kan gevorderd worden, zoo mogelijk moeten worden herzien c.q. verbroken. Avp. het onderhoud zal niet lang zijn, binnen eenige oogenblikken ben ik terng. Hij stak de vestibnnl en de plaats over en etapte den weg op welke naar het paviljoen van den beheerder leidde. Voor de denr ga- komen tiad hy binnen, zonder eerst te bellen. Hy dacht een levendigeren indruk temaken door die plotselinge, onverwaobte versobij uing. Den beoogden indruk dacht hy bekomen te hebben. Nochtans, het wan niet de verraa- sing die dezen indrnk verwesenlijkte. bet was de ungst van de afwachting welke Chauvenel had aangegrepen. De beheerder bad van achter een gordyn, Bernard het kasteel zien verlaten en naar het paviljoen zien stappen. Die twee minuten wachten, inplnats van Chan venel den tijd te geven zichzelf te herstellen, hadden zyne bedremmeling nog doen aan groeien. Toen de officier het bureau binnentrad, was Armand bleek en zijn hart klopte om te breken in zyn boezem. Om zich eene bonding te geven was by aan zyn lessenaar gaan «itten en had eene pen in de band genomen. Bernard kwam voor hem staan, Welnu, zeide hy. heeft de ontroering mij weer te zien u met verstomming geslagen Gaat gij niet worden? Gy zyt bleek als een lykWelke verrassing, niet waar Gy moest wel denken dat ik hier nooit meer verschijnen zon gij waandet mij dood.,., opgegeten door de wilden L. De beheerder stamelde een onsamenhangen— den zin, zijne keel was als door eene ijzeren tang toegeoppen. Het is omdat gy zoo zeker waart my nooit meer weer te zien dat gy aides geban deld hebt, giog Bernard voort met korter en aanvallender stem. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 1