jVummer 96 Zondag 29 November 1914. 37e Jaargang. Iweede Blad. Gemeentefaadsvefgaderingen, BEKENDMAKING. De Burgemeester der gemeente Waalwijk restigt de aandacht van belanghebbenden op oderstaande bekendmaking betreffende de erving voor den kolonialen militairen ienst. In de tegenwoordige tijdsomstandigheden de werkloosheid, die daarvan reeds het «volg is en in de naaste toekomst wellicht hooger mate aal zijn, wordt aan tal van 'ederlanders de gelegenheid geopend om in »t Indische leger een bestaaD, voor die- «nen, die vooruit willen komeB, zelfs een oede toekomst te vinden. Waalwijk, 13 November 1914. I)e Burgemeesaer voornoemd, Th. de Surmont de Bas Sukele- WerviDg voor den Kolonialen Militairen dienst. i'oonvaardengeldende tot uiterlijk den isten Juli IQI5. De koloniale militaire werving, die tijde- jk gesloten is geweest, is weder opeDge- eld ouder de volgende voorwaarde>1 Aangenomen kunnen worden Nederlan- ers en als zoodanig genaturaliseerde per- onen, niet jonger dan 18 en niet ouder m 35 jareD, die lichamelijk geschikt zijn evondeu voor den dienst by het Neder- mdsch-Iudische leger, voor zoover zij vrij van mili'aire diensten bij de land- n zeemacht ia Nederland. Personen, die ij hunne aanmelding niet militieplichtig zijn, och dit in de toekomst nog wel kunnen lorden, kunnen ook worden aangenomen, lewezen militairen van het leger in Neder- mdsch—Indiö kunnen worden aangenomen jt den leeftijd van hoogstens 40 jaar. Slechts verbintenissen voor zes jaren kun- en worden aangegaan, behoudens door ge- .sporteerde, gegageerde en gepensioneerde ilitairen van het leger in Nederlandsch odië of van de Landmacht in West Bdië, wanneer zij lichamelijk slechts ge hikt worden bevonden voor een ürie-jarig erband, in welk geval hun eene verbintenis oor dien termijn kan worden toegestaan. Afgescheiden hiervan kunnen bedoelde epasporteerden, die nog minder dan zes iren moeten dienen om aanspraak op pen noen wegens volbrachten diensttijd te be- lomen, tot eene verbintenis van minder dan n doch minstens drie jaren onder genot in eene evenredige premie worden toege- iteD. Aan een zesje.rige verbintenis is verbou- en*eene premie van f400 (vier honderd ulden) aan een driejarige verbintenis eene remie van f 200 (twee honderd guldeD.) Wegens volbrachten diensttijd gegageer- en of gepensioneerden genieten eveneens remie. De premie wordt in haar geheel bij het UDgaan van de verbintenis uitbetaald. De aanneming van vrijwilligers geschiedt litsluitend in de Prins Hendrikkazerne van Koloniale Reserve te Nijmegen. Zij moeten voorzien zijn van de volgende eicheideD. 1. Voor minderjarigen een door of vanwege «n burgemeester hunner woonplaats gelega teerd bewijs van toestemming van ouders of roogden. 2. Een bewijs van gehouden gedrag. 3. Een bewijs van Nederlandschap voor en die niet in Nederland zijn geboren en liet in militairen dienst zijn geweest. 4. De bevolkingskaart. 5. Een extract uit het geboorteregister. 6. Voer 19-jarigen en daarboven een be- vijs dat zij vrij zyn van millitairen plichten ij de landmacht in Nederland. 7. Zoo mogelijk een gewaarmerkt portret. Personen, die bij het leger hier te lande of in Nederlandsch-Indii of bij de landmacht in West-Indië hebben gediend, moeten hun «poort of extract-stamboek overleggen. Voor hen vervalt het sob. 5 hierboven be doelde extract ait het geboorteregister. Gegadigden moeten zich niet aanmelden loader dat bedoelde bescheiden geheel in 1 door hen kunnen worden overgelegd, 'aders worden zij onherroepelijk afgewezen «ouder vergoeding van reiskosten. De aangenomenen zullen binnen zeer kor- fen tijd na het sluiten van het verband naar do koloniën worden uitgezonden na de aan neming kan een verfof voor enkele dagen •orden verleend. Vrij vervoer naar Nijmegen en terug wordt 'orleend, ook als de verbintenis niet tot stand «omt wegens lichamelijke ongeschiktheid. Vrijwilligers kunnen zich aanmelden ten gemeentehuize, alwaar men hen behulpzaam zijn in het verkrygen van de noodige Spieren. SPRANG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 25 No vember des avonds ten 7'/j uur. Voorzitter Ed.Achtb. Heer Meijer. Ruim half acht opent de Voorzitter de vergadering. Afwezig de leden Rijken en Maijers, het lid Maijers echter met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Schrijven van den Commissaris der Koningin houdende mededeeling, dat de heerenj. C. Maijers en B. v. d. Hoeven herbenoemd zijn tot zetters der directe belastingen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van Ged. Staten houdende mededeeling, waarbij de gemeente een buitengewone subsidie wordt verleend van f950. Aangenomen voor kennisgeving. 2 Vaststelling begrooting Burg. Arm bestuur 1915. Op voorstel van den Voor zitter wordt deze rekening vastgesteld in ontvangst en in uitgaaf op een be drag van f2321,48- 3. Verhuring kamer onder het raad huis voor 1915. De Voorzitter zegt, dat de huur ein digt met 1 Januari 1915. De huurder P. de Jong betaalt hiervoor f40.en daar hij de kamer netjes bewoont, stelt de Voorzitter voor, de kamer aan dat bedrag weer te verhuren. Goedgekeurd. 4. Vaststelling suppletoir kohier hon denbelasting 1914. De Voorzitter zegt dat er in de ge meente zijn bijgekomen 2 honden le klas en 9 honden 2e klas. Met algemeene stemmen wordt be sloten het suppletoir kohier vast te stellen op f 5,50. 5. Aanbieding gemeentebegrooting 1915. De Voorzitter zegt dat in verband met de begrooting 1915 wordt voorgesteld het maximum van den Hoofdelijken Omslag met f 300.te verhoogen. Voorts het nadeelig slot over 1913 te dekken door eene onderhandsche geld- leening van f400 tegen 4'/2 °/e- Hierna leest de secretaris de verschil lende posten van ontvangst en uitgaaf voor welke bedragen f 10142,65'. De Voorzitter stelt voor, voor dat de begrooting wordt vastgesteld, de jaar wedde van den veldwachter te verhoogen met f 25.en al zoo te brengen op op f 375. Verleden jaar zegt Spc. Is den anderen veldwachter ook toezegging gedaan, zijne jaarwedde met f 25.te verhoogen indien hij had gebleven. Het lid Vos gelooft wel, dat hij goed voldoet. Dit voorstel in omvraag gebracht wordt met algemeene stemmen aangenoman. Nog zegt de Voorzitter dat in verband met zijne verhooging de pensioensgrond slag moet worden vastgesteld op een bedrag van f 475 Goedgekeurd. Hierna wordt in omvraag gebracht het maximum van den Hoofdelijken Omslag te verhoogen met f 300. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Het lid v. d. Hoeven zegt nog dat het hierbij wel niet zal blijven. Ook wordt met algemeene stemmen besloten eene geldleening aaD te gaan groot f 400.tegen 4'/i °/o ter dekking van het nadeelig saldo over 1913. Uit de memorie van toelichting, welke wordt voorgelezen blijkt, dat het te kort voor het grootste deel te wijten is aan de buitengewone uitgaven welke de gemeente heeft moeten doen. Ten slotte wordt met algemeene stem men besloten de gemeente-begrooting 1915 vast te stellen in ontvangst en in uitgaaf op een bedrag van f 10142,65s. Niemand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering. Meer en meer wordt de waarde van adverteeren in ons blad erkend. Vooral de «Kleine Adver tenties" geven zeer billijke en goede publiciteit. Berichten van Donderdag. Engelsch slagschip in de lucht gevlogen. LONDEN, 25 November. (Reuter.) In het Lagerhuis heeft minister Cburchil mede gedeeld dat het slagschip Bulwark vanochtend bij Sheerness in de lucht is gevlogen. 700 a 800 opvarenden zijn omgekomen. Admiralen die de ramp hebben gezien, geven als hun overtui ging te kennen dat ze is veroorzaakt door een ontploffing van het kruitma gazijn. Toen de rook van de ontplof fing was opgetrokken was het schip reeds in de golven verdwenen. Het verlies van het schip benadeelt Engeland's militaire positie niet noemenswaard, doch het verlies aan menschenlevens is zeer ern stig. Er zijn slechts 12 opvarenden ge red. LONDEN, 26 November. (Reuter.) De ontploffing die de Bulwark heeft vernietigd was zoo hevig dat ze mijlen ver in 't rond gehoord is. Sommige stukken van het schip zijn zes mijlen ver weggeslingerd en op de kust van Essex te land gekomen. De ontploffing werd gevolgd door dikke rookwolken en vlammen. Het slagschip is in drie minuten gezonken en niets dan wrak hout bleef over. Alle officieren zijn om gekomen en de manschappen die uit het water zijn opgevischt, zijn vreeselijk verminkt. De andere oorlogsschepen in de buurt van de Bulwark lieten na de ontploffing onmiddellijk hun torpedonetten zakken, maar het staat vast dat de ramp niet te wijten is aan een aanval door een duikboot. De Duitschers in Frankrijk en België. BERLIJN, 26 November. (Wolff.) Het groótehoofdkwartier deelthedenochtend mede De toestand op het Westelijk oorlogs- tooneel is onveranderd. In de streek tusschen St. Hilaire en Soudan is een aanval der Franschen die met een groote macht was ondernomen maar zwak werd uitgevoerd, met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Bij Apremont hebben wij vorderingen gemaakt. PARIJS, 26 November. (Reuter.) Of ficieel bericht van hedenmiddag 3 uur De dag van gisteren heeft zich door geen enkel belangrijk feit gekenmerkt In den omtrek van Atrecht wordt de beschieting van de stad en de buiten wijken voortgezet. Aan de Aisne heelt de vijand een aanval beproefd tegen het dorp Messy welke geheel en al is mislukt, met ern stige verliezen voor de Duitschers. Wij hebben eenige vorderingen ge maakt in de streek ten Westen van Sou- ain. Er is vrij wat sneeuw gevallen, vooral in de hoogste gedeelten van de Vogezen. Van het Oostelijk front. BERLIJN, 26 November. (Wolff.) Het groote hoofdkwartier deelt het volgende mede In Oost Pruizen is de toestand niet veranderd. In de gevechten, geleverd door de troepen van generaal von Mac- kensen bij Lodz en Lowicz, hebben de Russische eerste en tweede legers en een deel van het vijfde leger zware ver liezen geleden. Behalve vele dooden en gewonden verloren de Russen niet min der dan ODgeveer 40,000 niet-gewonde gevangenen, 70 kanonnen, 160 munitie wagens. Honderd zes en vijftig machinegewe ren maakten wij buit. Onze troepen maakten 30 kanonnen van den vijand onbruikbaar. Ook in deze gevechten gedroegen zich de jeugdige soldaten, ofschoon zij groote verliezen hadden, schitterend. Dat het, niettegenstaande deze behaal de voordeelen, nog niet is gelukt tot een beslissing te komen, is te wijten aan het optreden van nieuwe sterke vijande lijke strijdkrachten uit oostelijke en zui delijke richting, Hunne aanvallen werden gisteren over al afgeslagen de eindbeslissing laat ech ter nog op zich wachten. Het bureau van Wolff teekent bij dit bericht aan, dat generaal vod Mackensen dezelfde Is die zich, volgens de berichten der Fransche bladen, in Augustus voor iet hoofd zou hebben geschoten. WEENEN, 26 November. (Wolff). Officieel wordt vanmiddag bekend ge maakt De veldslag in Russisch Polen heeft op een groot gedeelte van het front het karakter van een onbeslisten strijd aangenomen. In West-Galicië houden onze troepen de over den benedenloop van de Duna- jec getrokken Russische strijdkrachten tegen. Ook de gevechten In de Karpathen duren voort. ST. PETERSBURG, 26 November. (P. T. A.) De groote generale staf deelt officieel mede In den veldslag bij Lodz, die zich blijft ontwikkelen, blijft het voor deel aan onzen kant. De pogingen de-» Duitschers beoogen den terugtocht van hun legercorpsen, die In de richting van Brzeziny waren opgerukt en nu onder ongunstige omstandigheden i n de streek van Strykow terugtrekken, te vergemak kelijken. Op het Oostenrijksche front hebben wij voordeelen behaald in de gevechten van den 25en hebben wij 8000 gevan genen gemaakt, o. w. twee heele regi menten met hun bevelhebbers en officie ren. De Oostenrijkers in Servië. WEENEN, 26 November. (Wolff. Of ficieelIn de gevechten aan de Kuloba- ra hebben onze troepen sedert gisteren belangrijke voordeelen behaald. Het centrum van het vijandelijke front, een sterke stelling bij Lazarts, Is door het 11de, 73e en 102e regiment, die zich door hun onverschrokkenheid reeds eerder hadden onderscheiden, stormenderhand genomen. Daarbij zijn 8 Servische offi cieren en 1200 man gevangen genomen drie kanonnen, vier munitiewagens, drie machinegeweren buitgemaakt. Ook ten Zuiden van het dorp Ljlg is het onze troepen gelukt de ten oosten van de gelijknamige rivier (rechter zij rivier v/d. Kolubara) gelegen heuvels te vermeesteren eu 300 Serviërs gevangen te nemen. De van Waljewo naar het Zuiden op gerukte kolonnes staan voor Kozjerlcl (ten Zuiden van het Maljengebergte). Een rapport van Lord Kitchener. LONDEN, 26 Nov. (R.O.) In een uitvoerige bespreking over den oorlogs toestand verklaarde lord Kitchener In het Hoogerhuis, dat de Engelsche troe pen sinds het begin van October voort durend gebruikt waren om den Duitschers het voortrukken naar de kust onmogelijk te maken. Het tijdsverloop voor den val van Antwerpen gaf generaal French de gelegenheid om door een moedige oprukkende beweging en het bezetten van de uitgestrekte positie van La Bas- sée tot Dlxmuiden de zeewaartsche be weging der Duitschers te stuiten. Nadat wij versterkingen uit Engeland hadden ontvangen en zeer hevige ge vechten hadden geleverd, werden de Duitsche troepen langzamerhand terug gedreven, zoodat hun openlijke bluf om naar Calais op te rukken langzamerhand sprekend begon te gelijken op hun ver klaringen omtrent Parijs (toejuichingen). Kitchener bracht warme hulde aan de militaire hoedanigheden der Fransche troepen en deed uitkomen, dat zij, sinds hij in September een overzicht over den toestand gegeven had, geen meter van hun gebied meer hadden verloren aan de Duitschers (toejuichingen.) Kitchener bracht vervolgens hulde aan den heldenmoed der Belgen en van den Belgischen koning, die alhoewel hij hier toe krachtig aangespoord werd, zijn leger of het Belgische grondgebied nooit ver laten heeft, en ook niet van plan is dit te doen (toejuichingen.) Kitchener herinnerde vervolgens aan de nuttelooze en herhaalde pogingen der Duitschers om door de linies der verbondenen heen te breken. Op zeker oogenblik hadden de Engelsche troepen elf legerkorpsen tegenover zich' De manschappen hadden gedurende veertien dagen de loopgraven niet ver laten daarna werden zij door de Fran sche troepen afgelost. De Engelsche verliezen zijn zeer groot, maar toch geringer dan die van den vijand. Onze verliezen zijn nu aangevuld, zoodat het leger weer op volle kracht is. De manschappen zijn met den besten geest bezield en vol vertrouwen op de eindoverwinning. Kitchener besloot De Russen in Polen zijn in staat om de Dul schers, wier ver liezen heviger zijn dan ooit tevoren, tegen te houden en te verslaan. De opmarsch der Russen naar Krakau en de Karpathen gaat onafgebroken voort, terwijl zij de Oostenrijkers voor zich uitdrijven. Voor Dixmuiden. Aan een veldpostbrief in de Nordd. Allgemeine Ztg. is het volgende ont leend Wij groeven ons in en sliepen een paar uur. Dagen lang reeds, dag en nacht hadden wij bij stroomenden regen in natte loopgraven gelegen en van koude gerild, in plaats van geslapen. Dezen nacht ging het ons niet beter. Wij waren bij het voortrukken in de duisternis dik wijls tot de heup in het water terecht gekomen. Om drie uur 's nachts kwam het bevel tot den aanval. In dichte gelederen schoof de enorme linie voort naar een spoorwegdijk, waarachter op een kilome ter afstand het dorp lag. Heel stil ging het over de kale vlakte, door de drassige greppels, naar den dijk, die 500 meter voor ons als een zwarte schaduw zicht baar was. Nog 300 meter vooruit. Een breede wetering hield ons tegen en het duurde tien minuten voor het front aan den anderen kant hersteld was. Nog 200 meter. Plotseling begon het bij de tegenpartij te weerlichten. Het knetterde en floot, siste en spatte. Duizend flitsende vlammetjes zagen wij boven op d-n dijk. Machinegeweren ratelden. Er was geen voorwaarts komen aan >Gaao liggen* Plat lagen we op het open veld. De spaden kwamen voor den dag. We groe ven op leven en dood. Ik had geen spade en groef met mijn handen. Duim voor duim trok ik de taaie graszoden uit. Mijn llnkerbuurman zonk dood In elkaar. Ik nam zijn spade. Een slag. Mijn helm werd bijna van den riem ge trokken. Een kogel was door den punt gegaan. Ik groef nog sneller, want het begon te schemeren. Een kogel sloeg door mijn ransel. Eindelijk meende ik, diep genoeg te zijn. Nogmaals werd mijn ransel getroffen. De spoorwegdijk spuwde vuur. «Hemel, ze zitten ook op de daken I" Dan nog maar dieper graven. Zoo lagen wij van zes uur 's morgens te wachten op onze artillerie. Eindelijk, om twaalf uur, zagen wij de eerste granaten in het dorp inslaan- Tegen vier uur was het dorp een puinhoop, de kerktoren een ruïne. Maar de dijk spuwde nog steeds zijn hagel van lood. Wee, wie het hoofd op lichtte. Plotseling werd de aarde naast mij uit elkaar gescheurd. Een krakende slag. Mijn ransel dien ik naast mij had gelegd, vloog in duizend stukken door de lucht en mijn rechtervoet kreeg een slag, alsof Iemand er met een ijzeren stang op geslagen had. Ik rook brandlucht. Toen Ik mij om keerde, zag ik een rookend stak van mijn ransel naast mij liggen. Als een egel rolde ik mij in elkaar in mijn kuil. In mijn voet had ik geen gevoel meer. Ik voelde alleen bloed door mijn broekspijp loopen. Rechts en links was een gat in mijn schoen, waaruit bloed druppelde. Ik keek om. Rechts van mij lagen vijf man dood. Volkomen verbrijzeld. Waar de ransel gelegen had, was een ontzag gelijk gat. Tegen donker begon de pijn. Ik wide als een ton terug en viel In een kleine kuil, waar ik weer op adem kon komen- De kogels floten nog steeds over mij heen. Verder rollend, kwam ik aan de wetering van 's morgens. Ik slak het linkerbeen in het water en raakte er tot aan mijn heup in. Voorzichtig trok ik't rechterbeen achterna en Het mij vooro ver vallen. Met behulp van mijn armen wist Ik den tegenovergestelden oever te bereiken en er weer uit te komen. Ik rolde maar weer verder. De volgende greppel was drassig. Toen Ik er door heen gekropen was, stonk Ik naar mod der. De volgende was droog. Daarin bleef Ik liggen. Nog steeds zongen de projectielen hun onwelluidend lied. Ik sneed mijn schoenen open, trok de kou sen uit en verbond mij met een pakje verbandwatten. Eindelijk hoorde ik stemmen. Op mijn geroep kwamen drie menschen van een ander regiment aangekropen. Een gespte mijn tentbaan los en zoo droegen de dappere kerels mij, zonder te letten •p de outelbare kogels die om hen heen van het Zuiden De Oorlog. [De Bulwark, in 1899 van stapel geloopen, was een slagschip van 15.250 ton, met een snelheid van 18 knoopen. De bewapening bestond uit 4 kanonnen van 30.5 cM., 12 van 15 cM., 18 van 7-6 cM. en 6 snelvuuikanonnen en twee buizen voor 't lanceeren van torpedo's. Red.]

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5